CSU en FDP akkoord over verkiezingen mes: Israël bracht honderden ldaten van Haddad naar Beiroet in ^amp Beiroet Labourpartij in geldnood EG: Israël niet aansprakelijk i i x TT lil tt>- voor massamoord BREDE STEUN VOOR AMIN GEMAYEL rENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 met r "fico kolom til mily Mail er, at IS re|N ^et ®r'tse conservatieve dag- Hily Mail is vandaag verschenen met 1 9enco kolom op de plaats waar anders OU inimentaar staat. De drukkers- en zet- ■j uHen weigerden het commentaar te 'I 1, omdat daarin een voor morgen indigde algemene staking van een ;d veroordeeld. Tot de staking van s opgeroepen uit solidariteit met de lers in de gezondheidszorg, die weken bij toerbeurt staken om ho- .De drukkers- en zettersbonden de Daily Mail gevraagd om een ird op het anti-stakingscommentaar geven, maar dat was afgewezen, eigerden de bonden het commen- Irukken. BOMMEN RICHTEN ZWARE SCHADE AAN IN WENEN WENEN Twee hevige ontploffingen j hebben gisteravond zware schade toe- p gebracht aan de ambassade en het kan- Ij toor van de luchtvaartmaatschappij van |'i Irak en een belendende vestiging van 1 het automobielbedrijf Daimler-Benz in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. De fi eerste bom ontplofte kort voor midder- H nacht in het ambassadegebouw. Een paar minuten later ontplofte de tweede voor het gebouw van de luchtvaart maatschappij. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De Weense politie heeft nog geen enkele aanwijzing om trent de mogelijke daders. Weense politiemannen onderzoeken het gebouw van de ambassade dat bij de bomontploffing van gisteravond zwaar werd beschadigd. (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Labour- leider Michael Foot en 28 andere leden van het nationale par tijbestuur kunnen persoonlijk aanspra kelijk gesteld worden voor de zware schul den van de Britse so cialistische partij. De nog te betalen reke ningen van Labour belopen een bedrag van bijna 2,5 miljoen gulden. De schuld is mede ontstaan door de teruggang in het aantal vakbondsle den. Vorig jaar had La bour op een gegeven moment maar 80.000 pond (bijna vier ton) in kas. Ze moet over bijna vijftien miljoen gulden beschikken om te kunnen deelne men aan de volgende verkiezingen, die voor de lente van 1984 op het program- De bank die de finan ciële belangen van Labour behartigt, heeft gisteren het partijbestuur er voor gewaarschuwd dat het hoofdelijk zal moeten opdraaien voor salarissen van het personeel, als niet snel bezuinigingen worden doorgevoerd. Bovendien moet de partij een tweede hy potheek nemen op het hoofdkwartier in Londen. De Britse socialisten congresseren volgen de week in Blackpool.i Verwacht wordt dat ,7 de leiding de vakbon- '5 den dan om meer geld zal vragen. Som mige grote bonden zijn echter niet bereid 't over de brug te ko men zolang de politie ke meningsverschil len tussen de linker en rechtervleugel La bour's eenheid in ge vaar brengen. JUWE ONTHULLINGEN NA BLOEDBADEN IN VLUCHTELINGENKAMPEN van de voorpagina) IN De Israëli- ihtmacht heeft vo- k donderdag hon- leden van de mili- majoor Haddad •gtuig naar Beiroet iracht. Korte tijd oegonnen in de Clingenkampen en Sabra de af- lijke moordpartij- aan 1.500 mensen en hebben gekost. eldde vanmorgen Dimes in een verslag |l correspondent in Robert Fisk. De n van Haddad wor- -^ssein wil fT'leg met Jjg) over ratie Koning Hoessein nië vindt dat het tijd ^ïjn land overleg gaat bet de Palestijnse Be- Jorganisatie PLO over jormen basis voor een V. Hij zei dit gisteren in p tot het parlement, die ^1 Jordanië werd uitge- rijp voor een dia- de PLO teneinde een ormen voor een Jor- /llestijnse federatie", ^Aessein. Verder zei dat ^JRstijnse probleem een Jordaans-Palestijnse ^^lenheid is. Volgens P/<i#ers was het de eerste xffi'/m Hoessein zich zo dui- 'er een Jordaans-Pa- statenbond uitliet, in 1972 zonder succes van. een Verenigd Koninkrijk op tafel ?d. Voor de PLO was rol weggelegd. me lisaties leid over a-moord 'JAAG Een aan- dse organisaties in heeft gisteren in :amenlijke verkla- ,|ar ontsteltenis uit een over de massa- in twee Pales lampen in Beiroet. de organisaties onder iet gebeurde eens te dringende noodzaak, partijen streven naar esregeling zonder wa- Id. De verklaring is tend door het Neder- •aëlitisch Kerkgenoot iet Portugees Israëli- ierkgenootschap, het van Liberaal Reli- 'den, de Nederlandse ibond en het Centrum lie en Documentatie t schrijft in een tele- i de Israëlische rege- b geschokt te zijn door «moord op Palestijnen. jram aan de Israëli- jppositieleider Peres 1 PVDA bovendien de alle steun toe om „de politiek van premier e bestrijden egen hebben gisteren 1.500 mensen gede- ird tegen de massa- i Beiroet. De regering- erd verantwoordelijk 'Oor de slachting. Een erder van het organi- Nijmeegse Palestina zei na afloop, dat de pnse en ook veel wes- geringen, waaronder ld, mede verantwoor- d dragen voor de gorden, omdat zij toe- Pen het Israëlische le- jn alle afspraken in pt-Beiroet binnentrok. den ervan verdacht de bloedbaden te hebben aangericht. „Minstens vier officieren van het Libanese leger en een offi cier van de gendarmerie heb ben tegenover The Times ge sproken over het overbrengen van Haddad-soldaten door Is raël", aldus Robert Fisk. „Een van deze officieren heeft ver klaard dat hij mannen in het uniform van de Haddad-troe- pen uit het Israëlische kampe ment op de luchthaven heeft zien komen. Deze mannen be gaven zich naar Kfarshima en Hadeth, buitenwijken van de hoofdstad. Van Hadeth naar Chatila is maar drie kilome- Fisk rapporteert verder dat ook een waarnemer van de Verenigde Naties donderdag bij het vliegveld gewapende mannen heeft zien weggaan. Hij merkte op dat zij het uni form van de Falangisten droe gen. Uit het feit dat op de jeeps geen sporen waren te zien van een lange rit, leidde hij af dat zij per vliegtuig van uit het zuiden waren overge bracht. Op het vliegveld van Beiroet heeft Fisk verder gesproken met mensen die verklaarden dat donderdag twee militaire Israëlische transportvliegtui gen van het type C-130 „Her cules" waren geland. Uit de toestellen zouden „gewapende mannen en jeeps" zijn geko men. De vliegtuigen zouden direct in zuidelijke richting zijn verdwenen, aldus The Ti mes. Libanese leger Israëlische soldaten zijn vol gens Radio-Libanon gister avond begonnen zich terug te trekken uit enkele stellingen in West-Beiroet om ze over te dragen aan het Libanese leger. De Libanese radio berichtte dat strategische punten, zoals het havengebied, aan de Liba- nezen was overgedragen. Het Israëlische staatshoofd Na- von heeft gisteren gepleit voor een onafhankelijk onderzoek naar het bloedbad van vorige week. Hij zei er zeker van te zijn dat daaruit zal blijken dat zijn land geen enkele verant woordelijkheid heeft voor het gebeurde. Israëlische militairen begon nen zaterdag en volgens journalisten waren zij er gis termiddag nog mee bezig de bibliotheek van het Palestijnse 'studiecentrum van de PLO te plunderen. De officier onder wiens leiding dit werd gedaan, zei dat de militairen meena men „waarvan ik vind dat het ons te pas komt". Volgens hem „bestaan er helemaal geen in tellectuele Palestijnen, alleen maar spionnen". Nepal zal volgende maand zijn troepen, die deel uitmaken van Unifil, terugtrekken uit Libanon. Dit heeft de Nepalese regering vanochtend bekend gemaakt. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De tien lan den van de EG hebben Is raël gisteren niet direct verantwoordelijk of mede-aansprakelijk ge steld voor het bloedblad in de vluchtelingenkam pen in Beiroet. Wel ver oordeelden de EG-lidsta- ten in harde bewoordin gen de militaire aanwezig heid van Israël in Beiroet en de algehele buiten landse politiek van de re gering Begin. Volgens de Nederlandse pre mier en minister van buiten landse zaken Van Agt heeft geen van zijn Europese colle ga's een oorzakelijk verband willen leggen tussen de massa moord op de Palestijnen en de militaire aanwezigheid van Is raël in West-Beiroet. Van Agt liet verstaan dat hij zich tegen zo'n eventuele beschuldiging aan het adres van Israël verzet zou hebben. Zulks omdat de preciese toedracht van het drama nog niet vaststaat en omdat alle aandacht nu gericht moet worden op een blijvende vredesregeling voor het Mid den-Oosten. „Onze afkeuring richt zich op de aanwezigheid van Israëli sche troepen in West-Beiroet en wij eisen de terugtrekking van dat leger. Verder gaat onze verklaring niet. Persoon lijk denk ik ook dat er geen verband bestaat met de slach ting in de Palestijnse vluchte lingenkampen", aldus premier Van Agt. De Europese Tien spraken ook hun bereidheid uit om „naar de mate van het mogelijke" deel te nemen aan een VN of andere internatio nale vredesmacht die in Bei roet gelegerd zou moeten wor den. „Dat houdt in", aldus mi nister Van Agt, „dat ook Ne derland zich niet op voorhand tegen een mogelijk aandeel daarin verzet. Maar ik wil daar op geen enkele manier een voorschot op nemen". Thans wordt bij de Verenigde Naties in New York over de toekomst van de Nederlandse en de overige Unifil-troepen in Zuid-Libanon door de be trokken landen overleg ge pleegd. Theoretisch is er een mogelijkheid dat die eenheden een opdracht in Beiroet krij gen, maar wat dat betreft zou er eerst een verzoek van de se cretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, moeten ko- Inzake een defenitieve vredes regeling voor het Midden-Oos ten geven de EG-landen krachtige steun aan zowel het plan van de Amerikaanse pre sident Reagan als aan het ver volgens geformuleerde voor stel van de Arabische leiders in Fez. In beide plannen, die door Israël zijn afgewezen, is sprake van zelfbeschikkings recht voor het Palestijnse volk (volgens Reagan in een federa tieve staat met Jordanië) en van erkenning van de staat Is raël tot de Arabische landen. De EG-verklaring verlangt nu van Israël „een soortgelijke ui ting van vredeswil". In een toelichting zei minister Van Agt dat het de EG-landen niet gaat om de letterlijke inhoud van het Reagan-plan en de Fez-verklaring, maar dat die initiatieven worden be schouwd als belangrijke bij dragen tot een blijvende rege ling van het Palestijnse vraag stuk. De PLO moet volgens de EG bij het vredesoverleg wor den betrokken. Van Agt zei niet ontmoedigd te zijn door de „vierkante afwijzing door Israël van het plan Reagan". Zijn hoop is gevestigd op de toenemende oppositie in Israël tegen de repering Begin en op het feit dat Washington zich niet langer het „strijk en zet meezeggen" van premier Be gin kan laten welgevallen. Het prestige van de Amerikaanse president zelf staat op het spel, zo meent Van Agt. Uit protest tegen de massamoorden in Beiroet werd gisteren door de Arabische bevolking van Oost-Jeru- zalem een algemene staking gehouden. Israëlische mi litairen patrouilleren hier door de oude stad, langs de gesloten winkels. Thatcher tussen Sumo-worstelaars De twee mannen die bij het begin van een receptie in de Japanse hoofdstad Tokio naast de Britse premier That cher poseerden, bleken niet haar lijfwachten in Japanse vermomming te zijn maar heuse Sumo-worstelaars. De receptie vormde de afsluiting van het bezoek van pre mier Thatcher aan Japan. Momenteel bevindt zij zich in China. Nederlandse porno-smokkelaars veroordeeld LONDEN Twee Nederlan ders, de 28-jarige S. B. en de 38-jarige J. S., zijn gisteren in Londen in hoger beroep ver oordeeld tot gevangenisstraf fen van negen en achttien maanden wegens het smokke len van pornografische video banden en tijdschriften. Met de veroordeling wilde de rech ter het Europese vasteland en Noord-Amerika duidelijk ma ken dat Groot-Brittannië hard optreedt tegen porno-smokke laars. De mannen hadden ge probeerd een hoeveelheid por no ter waarde van zes ton het land binnen te brengen. „Der gelijke vuiligheid kan de gees ten van jongeren vergiftigen", verduidelijkte'de rechter. BEIROET Het is zo goed als zeker dat Amin Gemayel, de broer van de vorige week vermoorde Bashir Gemayel, vandaag wordt gekozen tot presi dent van Libanon. Zowel de christelijke als de link se-moslim partijen hebben de 39-jarige parlementa riër hun steun toegezegd. Gemayel's kansen werden gis teren groter toen zijn belang rijkste rivaal, de 82-jarige Cha- moen, zich als presidentskan didaat terugtrok. Chamoen zei over zijn besluit dat hij vrees de dat Libanon's volgende pre sident door Israël zou worden gedwongen een eenzijdig vre desverdrag te tekenen, iets dat „mijn land in een geïsoleerde positie in de Arabische wereld zal brengen". Met uitozndering van de droe- zenleider, Walid Joemblatt, heeft iedereen in Libanon zich achter Amin Gemayel ge schaard. Joemblatt verzet te gen de verkiezingen omdat zij plaatsvinden onder de drei ging van de Israëlische bajo netten. Ook ziet hij liever dat een andere maroniet, Ray mond Edde, tot president zou worden gekozen, omdat deze schone handen zou hebben. MACHTSWISSELING VOLGENDE WEEK GEPLAND BONN De onderhande lingsdelegaties van CDU, CSU en FDP zijn gister avond laat overeengeko men dat volgende week vrijdag de zogenaamde constructieve motie van wantrouwen tegen bonds kanselier Schmidt zal worden ingediend. Tege lijkertijd zal CDU-leider Helmut Kohl dan worden gekozen tot nieuwe bondskanselier. De datum voor de vervroegde parle mentsverkiezingen is vast gesteld op zondag 6 maart 1983. Daarmee heeft CSU-voorzitter Strauss, die direct nieuwe ver kiezingen had geëist, niet kun nen winnen van CDU en FDP. Tevens gaat ^het plan niet door om nog deze week, dus nog voor de deelstaatver kiezingen in Hessen komende zondag, een nieuwe bondskan selier te kiezen. Gisteren, op de eerste werkdag na het uiteenvallen van de re- gering-Schmidt-Genscher was het gevecht om de macht en positie in een nieuwe conser vatief liberale coalitie in alle hevigheid begonnen met een pokerspel waarin de Beierse minister-president Franz Josef Strauss de voornaamste rol speelde. Kort nadat het CDU - bestuur gisteren in overeen stemming met de wens van de liberale FDP eenstemmig had besloten na een machtsoverna me door Helmut Kohl pas in het vooijaar van 1983 nieuwe verkiezingen te houden, kwam uit München het bericht dat de CSU slechts dan een motie van wantrouwen die Kohl in het zadel moet helpen zou on dersteunen wanneer nog dit jaar vervroegde verkiezingen zouden worden gehouden. Over deze voorwaarde, aldus de geroutineerde en gehaaide politicus Strauss, viel niet te onderhandelen. En hij duidde gelijk aan wat zou gebeuren als men de CSU niet zijn zin zou geven: „Dan kan men nog korte tijd de minderheidsrege ring van Helmut Schmidt nog op de koop toe nemen". Maar Strauss blijkt dus toch gas te hebben moeten terugnemen. Strauss en Schmidt hadden beiden gehoopt dat bij snelle verkiezingen de FDP onder de vijf procent zou blijven en uit het parlement zou worden ge wipt. Maar hun motieven wa ren verschillend. De SPD wil de wraak nemen op het „ver raad" van Genscher; Strauss wilde de FDP alleen gebrui ken om een „overgangskabi net Kohl" te kunnen vormen in de hoop dat bij snelle ver kiezingen CDU en CSU samen de absolute meerderheid beha len waardoor samenwerking met de FDP overbodig wordt. De Beierse minister-president maakt van zijn afkeer van de FDP geen geheim. Zeker is ook dat hij in het geval van een regering van alleen CDU en CSU weer een belangrijke rol in Bonn zal gaan spelen, bijvoorbeeld als minister van buitenlandse zaken en als vice-kanselier. Alleen zegt hij dat nu nog niet hardop, omdat op 10 oktober in Beieren deel staatverkiezingen worden ge houden. Inmiddels verhardt zich het front van liberalen dat zich opstelt tegen partijvoorziter Genscher. Hij wordt beschul digd van ondemocratisch en onliberaal gedrag. Diverse partij-afdelingen in de deelsta ten hebben zich al uitgespro ken voor een snel te houden bijzonder partijcongres, al of niet verbonden met de eis van Genschers aftreden. De jonge liberalen hebben zelfs aange kondigd dat zij voor een nieu we coalitie zijn met andere progressieve groeperingen in de Bondsrepubliek. Hirohito bekend met gruwelijke experimenten op krijgsgevangenen TOKIO Officiële documen ten, ontdekt door het blad Akahata, de spreekbuis van de Japanse Communistische Par tij, tonen aan dat keizer Hiro hito, die al sinds 1926 regeert, in 1933 persoonlijk toestem ming gaf voor een plan om ex-, perimenten met besmettelijke ziekten te gaan uitvoeren op krijgsgevangenen. Dit schrijft het Britse blad The Guardian. Bij deze bacteriologische expe rimenten, die voor een groot deel werden uitgevoerd in Harbin (Mansjoerije) onder lei- ding van generaal Ishii, zijn voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog in totaal min stens 3000 gevangenen om het leven gekomen. De documenten die door „Akahata" zijn ontdekt, wor den bewaard in een archief waartoe het publiek geen toe gang heeft. Als bioloog met s een grote belangstelling voor de medische wetenschap moet Hirohito de afschuwelijke con sequenties van de experimen ten ten volle hebben beseft. De meeste Japanners realiseerden zich pas wat zich in Harbin heeft afgespeeld toen de boe ken van Seichii Morumura op de markt verschenen. Mori- mura beschrijft in zijn boeken onder meer hoe gevangenen zonder verdoving werden opengesneden om hun orga nen te verwijderen, allemaal in naam van de wetenschap. Bouterse op bezoek in Brazilië PARAMARIBO De Suri naamse legerleider Desi Bou terse is gisteren een officieel bezoek van vijf dagen aan Brazilië begonnen. Minister van buitenlandse zaken Har vey Naarendorp, die een voor stander is van nauwe banden met Cuba, is niet met Bouterse meegereisd. In Paramaribo trekt men de conclusie dat zich in het buitenlands beleid van Suriname een meer „rea listische" koerswijziging vol trekt. Naarendorp wees enige tijd geleden ook de hulp die de Verenigde Staten voer het Ca- raïbisch gebied in het vooruit zicht stelden, af. Vorige maand 300.000 werklozen in EG erbij LUXEMBURG De af- gelopen maand zijn er in de tien landen van de Eu ropese Gemeenschappen 300.000 werklozen bij ge komen, waardoor er 9,6 procent van de beroepsbe volking werkloos was. Eind augustus vorig jaar was dat acht procent, zo heeft het bureau voor de statistiek van de EG in Luxemburg bekendge maakt. In totaal waren er ruim 10,9 miljoen werklo zen, drie procent meer dan eind juli, toen er ook al drie procent meer werklozen waren dan eind juni. Normaal gesproken neemt het aantal werklozen aan het eind van de zomer sterk toe door dat veel schoolverlaters zich aanmelden op de arbeids markt. Als daarmee rekening wordt gehouden komt de jong ste toeneming van de werk loosheid in de EG toch nog uit op 1,6 procent. Deskundigen verwachten dat de werkloos heid nog groter zal worden voordat er sprake kan zijn van een verbetering; het ziet er niet naar uit dat de recessie in West-Europa nog dit jaar zal wijken. In Belgie is het werkloosheids percentage het grootst, te we ten 14,6. eind juli was dat per centage 14.2. Na België komt Ierland met 13,2 (12,8), ge volgd door Groot-Brittannië met 12,8 (12,4). Nederland staat op de vierde plaats met een werkloosheidspercentage van 10,5 (10,3), zo staat in de gegevens van het Europese bureau voor de statistiek. Vol gens deze gegevens is de werkloosheid in Griekenland het kleinst, namelijk 0,9 pro- cent van de beroepsbevolking. In Luxemburg was 1.1 procent van de beroepsbevolking zon der werk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11