nf an Geel leidt Roda JC Bevlieging Talan AZ '67 goud waard Michel Valke blijft zestiende man Relatie tussen Rijvers en Zeist verder bekoeld MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 HAAG Michel blijft de zestiende n de selectie van het lands elftal voor het [rijke duel met Ier- li het kader van de inde van het toer- om het Europees ilkampioenschap andenteams. Na het ussen Roda JC en it 4-1 fors verliezen- ^enoord was er voor :oach Kees Rijvers geen aanleiding de mid denvelder van de Rotter dammers te laten vallen. Omdat uit de keuzegroep van de bondscoach tot gisteravond niemand zich had afgemeld, werd René van de Kerkhof, in elk geval voorlopig, van de lijst van spelers voor het in de Rotterdamse Kuip af te wer ken duel afgevoerd. Overigens was Rijvers gisteren niet zelf getuige van het toptreffen uit de eredivisie tussen Roda JC en Feyenoord. Hij liet het be zoek aan Kaalheide over aan zijn assistent Rob Baan, nadat hij zaterdag NEC-Go Ahead Eagles had bekenen om de nestor van zijn selectie, Kees van Kooten, aan het werk te zien. De Brabander bekeek gisteren de topper in de Belgi sche competitie tussen het door Georg Kessler getrainde Club Brugge (met Ronald Spelbos) en Lokeren (1-0), waarbij Oranje-debutant René van der Gijp net als zijn ploeg maats met een ondergeschikte rol genoegen moest nemen. Rijvers zag echter geen aanlei ding de 21-jarige neo-interna- tional al te zeer te kritiseren. „Ik bqn het met iedereen eens, die zegt dat je van een derge lijke speler meer mag ver wachten. René van der Gijp blijft echter een talent dat uit geprobeerd dient te worden". René van der Gijp is woensdag trouwens de enige echte aan valler in de basisopstelling bij Oranje, die er wat dat betreft dus heel anders uitziet dan ruim twaalf maanden geleden toen de Ieren Nederland een belangrijk punt afsnoepten in de kwalificatiewedstrijd voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap in Spanje. Toen koos Rijvers nog voor vier pur-sang-aanvallers door met twee echte vleugelspelers (Tscheu la Ling en Johnny Rep) alsmede twee specifieke spitsen (Ruud Geels en Kees van Kooten) te acteren. De geselecteerde spelers van Oranje komen, zoals bekend, vanmiddag bij elkaar op het KNVB-sportcentrum te Zeist. Dan zal tevens duidelijk wor den of de blessures van de Ajacieden Peter Boeve en Edo Ophof, van wie de laatste voor woensdag als middenvelder staat genoteerd, een optreden tegen de Ieren in de weg staan. Valt een van beiden af, dan wordt hij vervangen door Ronald Spelbos, die gisteren bij Club Brugge een sterke wedstrijd speelde. [RADE - Zaterdag- smeedde trainer le Visser van Roda tactische plan, nee 24 uur later me- ploper Feyenoord luidelijke cijfers (4-1) verslagen. De spe- isten op dat moment /an niets, want De moest tot een uur le wedstrijd wachten at hij de selectie het >lan kon uitleggen, itwoordelijk voor dit ide tijdstip was mid- lder Martin van die meende door blessures (enkel en niet te kunnen spe- [aterdagmorgen, met ïieuwe bandage, tij een laatste test raak- in Geel ervan over- dat hij toch aan de dstrijd zou kunnen inen. 3Ef*de Visser stemde zijn ilan geheel af op Van -eel te blij als hij was dat hts één basisspeler (Leo' J) hoefde te vervangen, p I liner zette Peter pp Ruud Gullit en gaf van Geel een vrije rol. oest op Wim van Hane- lerl »tten, maar aangezien de Ha oord-veteraan nauwe- in(j empo kon ontwikkelen istal in zijn eigen defen- /inden was, hoefde Van tnper verdedigend werk •ichten en kon naar har- schakelen op het mid- pld. lan van De Visser wierp le eerste helft zijn vruch- Twee keer stond Mar- i Geel aan de basis van M«|oclpunt. Met twee uitge- e diepte-passes bracht hij MkMarijnissen (19e minuut) er Rene Hofman (35e) al- doelman Joop Hiele. wintig minuten voor het moest Van Geel afhaken h laten vervangen door diger Harry Klein. Op oment echter, was de be- ïg in Kerkrade al min of gevallen. Van Geel later de die taktiek:,, Ik ben at ik toch aan de wed- ben begonnen. Ik wist nmi i misschien niet de volle itig minuten zou kunnen ik zou zo lang lijk volhouden. Doordat n vrije rol kreeg toebe- kon ik me vooral met nval bezighouden en dat positieve uitwerking". Ti mi1?.' omheen stermiddag kan ook trai- iet de Visser er niet meer en: Roda JC is een top- zeker in de huidige com- t. Na de zege op Feye- voert de ploeg de rang- aan met twee punten prong op Feyenoord en dat een duel minder ge- 1 heeft. ren, na afloop van de trijd tegen Feyenoord, Piet de Visser dan ook ifronteerd met de vraag: ;C ida een topclub en is De r ineens een toptrainer? enlj elukkige De Visser werd oen hij die vraag gesteld je gek. Ik ben nog steeds 1de trainer als vorig sei- of als tien jaar geleden, ier achter die deur, in de voo 'kamer van ons, een top- Nog lang niet. Natuurlijk we nu op een riante en rwachte plaats, maar dat !t Roda nog geen topclub, lijf er bij de jongens ook J lameren dat ze gewoon en blijven. Hard werken, ■ren en de opdrachten uit- to, dan kunnen we een eind komen", aldus De (tekende sfeer 18.000 toeschouwers zorg- naarmate het duidelijk dat Roda zou gaan win- van Feyenoord, voor een ikende sfeer, al werd het •alfeest in de eerste helft le keren onderbroken dat de Feyenoord-suppor- op de vuist gingen. De Roda-ploeg, die stijf van touwen aan het duel be- 'en was en tien minuten had om over die nervo- heen te groeien, speelde een uitstekende partij en kwam alleen in de tweede helft nog even in de proble men, toen Feyenoord ineens druk zette op de Limburgse gelederen nadat Jeliazkov 3-1 had gescoord. Voor die tijd, en ook nadat men zich na rust onder de druk van Feyenoord had uit- geworsteld, speelde Roda JC fel en gedisciplineerd. Geen enkele speler viel in de topper door de mand en vanaf doel man Jos Smits (een foutje waaruit Jeliazkov kon tegen- scoren) tot en met invaller Harry Klein, verdiende ieder een een dikke voldoende. Niet overtuigen Feyenoord kon nauwelijks overtuigen in Kerkrade. Bij vlagen, te weinig om zo'n be langrijke wedstrijd te kunnen winnen, kwamen er vloeiende combinaties op de grasmat. In de eerste helft echter lag het tempo veel te laag omdat toen Wim van Hanegem als belang rijkste aanspeelpunt werd ge bruikt. Van Hanegem beschikt wel nog over een uitstekende traptechniek en een uitste kend inzicht, maar hij kan geen tempo meer maken. Zijn vervanging na rust voor Jeliazkov, betekende welis waar een verbetering, maar toen moesten de nieuwe aan kopen Ruud Gullit en Michel Valke het spel in goede banen leiden, maar dit tweetal speelt ver beneden zijn topvorm. PEC Zwolle toonde dat verle den zondag al aan door in de Kuip met 1-1 gelijk te spelen en Roda toonde die tekortko mingen nog eens overduidelijk aan. Op de 4-1 zege kon dan ook weinig worden afgedon gen. GIEL HENDRIX Roda JC-Feyenoord 4-1 (2-0): 19. Marijnissen 1-0, 35. Hofman 2-0, 50. Eriksen 3-0, 51. Jeliazkov 3-1, 85. Hofman 4-1. Scheidsrechter: Weer ink; toeschouwers: 18.000. Roda JC: Smits; Van der Ven, De gens, Cremer, Hanssen; Calderwood, Marijnissen, Van Geel (Klein); Hof man, Raeven, Eriksen. Feyenoord: Hiele; Troost (Spaans), Nielsen, Stafleu, Wijnstekers; Hoek stra, Van Hanegem (Jeliazkov), Val ke; Gullit, Houtman, Been. Niet alleen voor het Nederlandse voetbal, maar tevens voor bondscoach Kees Rijvers wordt het komende woensdag een belangrijke dag. Het oranjeteam treedt voor zijn tweede duel in het kader van de voorronden van het Europees lan- denkampioenschap aan tegen Ierland en mede door het te leurstellende gelijkspel onlangs tegen IJsland is niets meer of minder dan uitschakeling voor die EK-eindronde in het ge ding. Het belang van de confrontatie met Ierland in Rotterdam is dus voor het Nederlands elftal zonneklaar. Maar zoals ge zegd, ook de positie van Rijvers is inzet van het duel. De bondscoach, die van zijn vijfjarige verbintenis met de KNVB er inmiddels een kleine anderhalf jaar heeft opzitten, zal bij een nederlaag mogelijk worden geconfronteerd met een con gé. ZOALS inmiddels bekend is de relatie tussen de belangrijk ste technische man in Zeist en het sectiebestuur bepaald niet meer zoals die kon worden gekenschetst op het moment dat Rijvers zijn lang lopende contract ondertekende. De eigenge reidheid, de tamelijk inkonsekwente gedragslijn en de te leurstellende resultaten vormen de basis voor de verkoelde verhouding. Dat werd eind vorige week nog eens te meer duidelijk na dat de KNVB bekend maakte dat het Nederlands elftal eind mei, direct na afloop van de competitie, een bezoekje gaat brengen aan Trinidad. Daar zwaait Rijvers' voorganger Jan Zwartkruis inmiddels dank zij de bemiddeling van KNVB- officials in Zeist de scepter over het nationale team. WAT het Nederlands elftal, of dat er nu één is in het sta dium van opbouw of een elftal van routiniers of een menge ling daarvan, daar te zoeken heeft is een raadsel. Trinidad stelt als voetbalnatie niets voor en'als sparring-partner kan dat land dan ook nauwelijks iets betekenen. STERKER dan ooit wekt de KNVB met het voornemen naar Trinidad af te reizen de indruk een plezierreisje voor de officials te arrangeren. In deze heeft Kees Rijvers dan wel het gelijk aan zijn zijde als hij (voorzichtig) protesteert tegen de plannen van de bond. Rijvers had zelf liever een trip naar Brazilië gemaakt. Hij is tenslotte een fan van het voetbalspel dat in dit land wordt gespeeld, dat heeft hij herhaaldelijk op gemerkt. En één of meer ontmoetingen met Braziliaanse teams zouden inderdaad betere krachtmetingen zijn voor het oranjeteamxdan twee duels op een schilderachtig Caraïbisch eiland. Maar er zijn uit Brazilië geen uitnodigingen binnen geko men voor optredens van het Nederlands elftal. En omdat de KNVB zo langzamerhand ook de gevolgen van de recessie begint te voelen dient men wel invitaties te ontvangen voor men op reis kan. Of Rijvers na woensdag „op reis" kan als bondscoach zal zo als gezegd het resultaat van Nederland-Ierland bepalen. Veel reden voor optimisme is er niet. Daarvoor zijn een midden veld zonder een spelbepalende figuur en een speelse voor hoede met Vanenburg, Van der Gijp en Gullit te onzekere factoren. ALKMAAR - Een bevlie ging van spitsspeler Rick Talan leverde AZ'67 za terdag de winst (3-1) op tegen FC Utrecht, dat net als de Alkmaarders de zwakke vorm van de mid- weekse Europese beker- confrontaties moeilijk van zich kon afschudden. Re servist Talan, door trainer Eykenbroek opgeroepen om de vermoeide Fokke Zwart te vervangen, had zaterdag de dag van zijn leven. Elke actie van de 21-jarige Katwijker lukte, het fortuin van de dag was met hem en de al vier jaar bij AZ in dienst zijnde Talan had gemakkelijk meer doelpunten kunnen produceren dan de drie tussen de 26e en 37e mi nuut van de eerste helft. Die hattrick van de snelle Ta lan, vrijdag door Eykenbroek nog afgeschilderd als te lief, te flegmatiek, kortom onbruik baar in het harde profvoetbal, was meteen goed voor de winst van de Alkmaarders. FC Utrecht kwam de klap pas laat in de tweede helft te boven én verzuimde toen de vele moge lijkheden naar behoren te ge bruiken. Slechts Van der Lem deed vlak voor tijd iets doel treffends terug: 3^1. AZ en FC Utrecht startten stroef. AZ kon ondanks de aanwezigheid van Arntz en Jonker op het middenveld de voortdurende kortsluitingen tussen de verschillende linies niet voorkomen. FC Utrecht operereerde met slechts één spits (Carbo) en te veel en te trage middenvelders, waar door de Alkmaarse defensie gemakkelijk overeind kon blij- Het eerste gelukje van Talan, vorig jaar uitgeleend aan Cer- cle Brugge maar deze zomer als aankoop te duur geacht door de Belgen, gaf meteen een beslissende wending aan de strijd. Na een indraaiende hoekschop van Tiktak, kreeg Talan de bal via het hoofd van Jonker voor de voeten. De bal werd slechts licht geraakt, maar hobbelde via de paal langs Van Ede. AZ was direct op temperatuur. Arntz begon zich echt met het spel te be moeien en stuurde Talan in de 33e minuut de diepte in. Ver- rips greep niet in en dat bete kende 2-0. Nog geen vier mi nuten later werd een fantasti sche omhaal van Tol door goo chelaar Talan benut om zijn glaszuivere hattrick te verwe zenlijken: 3-0. Na de pauze, toen het AZ aan kracht begon te ontbreken en Utrecht onder aanvoering van de actieve Kruys voor een groot veldoverwicht zorgde, ging de Talan-show door. In zijn enthousiasme over de ge boden ruimte en het haast lachwekkende geluk zocht de donkere krullebol iets te vaak de solotoer en bleven meer doelpunten van zijn voet uit. FC Utrecht zorgde voor pres sie, maar geloofde bij het uit blijven van een snelle treffer niet echt in zijn kansen. Carbo en Wouters lieten unieke mo gelijkheden liggen en werden pas fanatiek toen Van der Lem voor het eerst iets be hoorlijks liet zien. Hij schoot vier minuten voor tijd van af stand raak (3-1). De ploeg van trainer Berger kwam er mas saal uit, waardoor Talan de kansen op het vierde en vijfde doelpunt kreeg, maar in zijn toch beperkte mogelijkheden hopeloos verprutste. AZ '67 - FC Utrecht 3-1 (3-0): 26. Ta- Gele kaart: Wouters (FC Utrecht) lan 1-0. 33. Talan 2-0, 37. Talan 3-0, 86. Van der Lem 3-1. Scheidsrechter AZ 67: Treytel; Van der Meer (Reijn- Van Swieten; toeschouwers: 8500. ders), Eigenbrod. Hovenkamp, Stein- Rick Talan (geheel links) verzorgde een puntgave hattrick waardoor AZ '67 FC Utrecht opzij zette. mann; Arntz. Anema. Jonker (Weys- Kruyk), Tervoort. Du Chatinier, ters). Tiktak; Talan, Tol Flight; Wouters, Adelaar. Kruys, Van' der Lem. Van Tamelen (Van de Ak- FC Utrecht: Van Ede; Verrips (De ker); Carbo.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9