I'epe verontwaardiging over assamoord in West-Beiroet erdeeldheid over datum verkiezingen £eidóc6omcutt „Israëlische militairen op de hoogte van slachting" 1\ Zwaargewonden bij aanslag op Brusselse synagoge Slachting Van Agt geschokt over massa slachting NEDERLANDSE VERPLEEGSTERS: VN-waarnemers Libanon 'ENLAND leidse courant MAANDAG 20 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 - Verdeeldheid be- issen de partijen over de i.van nieuwe bondsdag- lingen. De CDU wil Jlstellen tot het voorjaar I vooral uit consideratie nieuwe partner FDP. merkte CDU- secreta ris Geissler in dit verband op dat vroegtijdige verkiezingen op dit moment de doodsklap voor de liberalen zou beteke nen. Het ligt dus voor de hand dat ook Genscher eerst een programma wil opstellen en de begroting van 1983 regelen om zich pas dan, als de FDP enigszins van de klap is her steld, de kiezers naar de stem bus te roepen De SPD daarentegen, die de indruk maakt van een zware last te zijn verlost, wil zo vroeg mogelijk verkiezingen. Deze partij wordt daarin zoals uit bliksemenquêtes blijkt door het overgrote deel van de be volking gesteund. Schmidt vindt daarin bovendien een onverwachte partner in de Beierse CSU van Franz-Josef Strauss die zich eveneens heeft uitgesproken voor ver kiezingen eind november. De geslepen politicus Strauss is niet zoveel gelegen aan een sa menwerking met de liberalen en hij gokt op het behalen van de absolute meerderheid voor de Unie-partijen waardoor deze het in Bonn alleen voor het zeggen zouden hebben en waardoor de CSU ook een gro tere vinger in de pap zou krij gen. Inmiddels bevindt zich de FDP en vooral zijn voorzitter Genscher in een uiterst deplo rabele toestand. Vrijdagavond laat al sloeg het ongenoegen binnen de partij over de koers van de leiding Genscher in het gezicht. In het bestuur stemde slechts een uiterst krappe meerderheid van 18 tegen 15 leden voor het aangaan van een samenwerking met de CDU. De linkervleugel vindt dat de FDP zijn verkiezingsbe lofte van 1980 „Met Genscher voor Schmidt" heeft gebroken en eist daarom in elk geval eerst nieuwe verkiezingen al vorens met CDU-CSU in zee te gaan. Deze vleugel wil bo vendien een bijzonder partij congres om het oordeel van de basis over de politieke omme zwaai te horen. De slachting van honderden Palestijnse burgers die na de gedwongen aftocht van de PLO-guerrilla's uit Beiroet vorige maand waren achtergebleven vervult iedereen, welk stand punt men ook inneemt in de Midden-Oosten-problematiek, met het diepste afgrijzen. CHRISTELIJKE privélegertjes hebben, naar blijkt onder toeziend oog van Israël, het recht in eigen hand genomen en blinde wraak genomen voor het feit dat hun eigen leider Be- chir Gemayel vorige week bij een bomaanslag om het leven kwam. Men zou erop kunnen wijzen dat er in de recente Li banese geschiedenis vele grote bloedbaden van deze omvang zijn uitgevoerd, waarvan beurtelings christenen en moslims het slachtoffer werden. Het na de Tweede Wereldoorlog moeizaarp opgebouwde tere machtsevenwicht tussen deze Li banese groeperingen werd mede door toedoen van de komst van de Palestijnen in korte tijd verstoord en vormt zeker een van de dieper liggende oorzaken van wat eind vorige week is gebeurd. Maar de doos van Pandora met al zijn ellende kon pas goed geopend worden toen de rechtse Libanese elementen wisten dat zij hun gang konden gaan onder dekmantel van de Israëliërs. Ook al moet nog bewezen worden dat de Israë liërs rechtsstreeks met dit bloedbad te maken hadden, zij dragen er hoe dan ook een vreselijke verantwoordelijkheid voor. Waren vergelijkingen met wat de Duitsers de joden hebben aangedaan tot nu toe volstrekt uit den boze, nu drei gen de Israëliërs verantwoordelijk te worden voor een soort gelijk drama. Dat dit weliswaar nu op aanzienlijk kleinere schaal gebeurt, doet aan het verschrikkelijke ervan niets af. BEIROET De Israëlische strijdkrachten waren vol ledig op de hoogte van de aanwezigheid van milities in het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra in West-Bei- roet toen de slachtpartij aan de gang was. Dit hebben gistermorgen twee Nederlandse verpleegkundigen be vestigd tegenover een verslaggever van de NOS-radio in Beiroet. De twee verpleegkundigen, Jolande en Tineke die in het Gaza- Ziekenhuis in Sabra werkten, werden door militieleden van de rechtse majoor Haddad uit het kamp gedreven en overgedragen aan de Israëlische strijdkrachten die op honderd meter afstand van het kamp lagen. Deze getuigenverklaring staat haaks op verklaringen van zaterdagavond van de Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Yehuda Blum. Volgens hem waren de rechtse militie buiten medeweten van het Israëlische leger de kampen aan de zuidoostkant binnengedrongen. Het geregelde Libanese leger had deze posities onder zijn controle moeten brengen, aldus Blum. De lezing van de twee verpleegsters in de NOS-rubriek wereld wijzer is evenwel iets anders. Op het moment dat zij met alle andere buitenlanders werden weggevoerd uit Sabra lagen er al lijken in de straatjes van het kamp. Een Israëlische officier, zo zei Jolande, kwam toen we het kamp uitkwamen, op ons toege-» lopen en had een wat ruzie-achtig gesprek met een van de men sen van Haddad. Na een toespraakje, ondervraging en inleve ring van onze paspoorten werden wij overgedragen aan de Is raëliërs. Kort hierna moet de grote slachting hebben plaatsge vonden. Volgens de verpleegsters wilden de militieleden de ongeveer 20 buitenlanders uit het Gaza-Ziekenhuis, waar op dat moment veertig gewonden werden verpleegd, weghebben. Toen de bui tenlanders werden weggevoerd wilden Palestijnse bewoners van het kamp zich bij hen aansluiten omdat ze dachten: „Zolang we bij hen zijn loopt het allemaal wel los", aldus Jolande. Op de tocht uit het kamp kwamen zij de lijken tegen van onder andere twee oude mannen. In zijsteegjes lagen verscheidene doden ver spreid. Even voor het bloedbad begon, leek het er volgens getuigen op dat Israël de toegangswegen tot de twee kampen volledig onder controle had. De gehele vrijdag hadden soldaten, die volgens vluchtelingen behoorden tot Haddad's militie, delen van de kampen geplunderd en opgeruimd met dynamiet. Toen de mili- tiamensen de kampen betraden zouden de Palestijnen geen weerstand hebben geboden. Slechts enkelen zouden hun wapens hebben opgenomen. De twee Nederlandse verpleegsters ver klaarden, dat in het gebied rond het ziekenhuis vrijwel iedereen ongewapend was. Apocalytpisch beeld Nadat artsen, verpleegkundigen en medewerkers van interna tionale organisaties waren gedwongen het Sabrakamp te verla ten werden in het wilde weg mensen vermoord, net zoals enkele uren van te voren in de even zuidelijker gelegen kamp Chatila het geval was. Verslaggevers die de kampen bezochten na de bloedbaden schetsten een apocalyptisch beeld. Overal lagen lij ken. Sommige verslaggevers zeiden dat mensen in rijen tegen muren waren geplaatst voor ze werden neergemaaid. In Chatila waren voertuigen met bulldozers tegen de huizen aangesmeten. In de steegjes lagen dode paarden en ezels. In huizen stonden nog maaltijden op het vuur. In een straat lagen de lijken van een gezin dat had proberen te vluchten. De doodgeschoten moe der hield een zuigeling in haar armen. Niet ver hier vandaan bevond zich een waar kerkhof. Onder en 'rond een vrachtwagen lagen de lijken van een vijftiental jonge ren, die zich op deze plaats hadden moeten verzamelen voor ze werden neergemaaid. Schedels waren verbrijzeld. Veel lijken vertoonden de sporen van martelingen. In de hoofdstraten van' Sabra en Chatila waren de stoepen bedekt met lijken, waaron der die van bejaarden. In Sabra lag een vermoorde oude man naast zijn boerenrijtuigje. In bijna elk huis lagen vermoorde mensen afgrijselijk toegetakeld, vooral vróuwen, kinderen oudere mensen. De lijken van mannen en jongens, die na de evacuatie van guer rillastrijders uit Beiroet waren achtergebleven, lagen op aparte hopen. Volgens verschillende berichten werden Palestijnse ver pleegsters in het kamp Chatila verkracht voor ze werden afge maakt. Huilende overlevenden, mannen, vrouwen en kinderen, lieten zaterdag verslaggevers de lijken zien van vermoorde fa milieleden. Gistergmiddag waren reddingsploegen nog bezig met het bergen van de lijken. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL In het cen trum van Brussel zijn af gelopen zaterdag bij een aanslag door een onbe kende op een joodse syna goge vier leden van een joodse bewakingsdienst zwaar gewond. Twee van hen moesten in het zie kenhuis een spoedoperatie ondergaan, waarbij kogels werden verwijderd die vanuit een mitrailleur wa ren afgevuurd. Geen van de vier gewonden is ech ter nog in levensgevaar. Volgens de Israëlische ambassade in Brussel is voor de terreurdaad, die niet is opgeëist, de Pales tijnse bevrijdingsorganisa tie PLO verantwoordelijk. De aanslag gebeurde zaterdag kort voor het middaguur. Op dat moment waren er nog nauwelijks berichten over de massamoord op Palestijnse burgers in Beiroet, zodat een direct verband daarmee on waarschijnlijk is. In de dicht bij het Brusselse Paleis van Justitie gelegen synagoge was een plechtigheid in verband met het joodse nieuwjaar aan de gang, toen vanaf de over kant van de straat een man vanachter een geparkeerde auto twee mitrailleursalvo's loste in de richting van drie Belgische politieagenten en vier leden van de eigen joodse veiligheidsdienst, die voor de ingang van het gebedshuis stonden. Alleen de vier joodse mannen werden geraakt. De dader werd nog wel ach tervolgd door een van de agenten, maar wist spoorloos te ontkomen. Mogelijk is hij in een been geraakt door een ko gel uit het dienstpistool van de agent. Onder de autoriteiten die met een na de aanslag ter plaatse kwamen was Belgisch minister van Buitenlandse Zaken Tin- demans. Tijdens het gesprek dat hij in de synagoge met de gelovigen had, kreeg de minis ter bittere verwijten te horen. Belgische politici en media zouden voortdurend eenzijdig de Israëlische politiek in het Midden-Oosten afkeuren en daardoor het anti-semitisme aanwakkeren. Tindemans van zijn kant be loofde nog verdergaande maatregelen om de joodse ge meenschap in België te be schermen. Daarnaast moet volgens de bewindsman met spoed EG-beraad starten om de strijd tegen internationaal terrorisme Europees aan te pakken. Mogelijk vindt hier over vandaag reeds een ge sprek plaats in de EG-raad van ministers van Buitenland se Zaken die in Brussel verga dert. De joodse gemeenschap in Bel gië is al vaker doelwit geweest van terroristen. Vorig jaar ok tober ontplofte een krachtige, bom in de Antwerpse Dia- mantwijk. waarbij drie doden vielen. In de herfst van 1980 gooide een later aangehouden Arabier in Antwerpen een handgranaat in een groep joodse kinderen, waarvan er een om het leven kwam. In verband met de viering van het joodse Nieuwjaar staan diver se joodse instellingen en gebouwen onder verscherpte politiebe waking. Op de foto een pantserwagen voor een van de zeven joodse synagoges in de hoofdstad. DEN HAAG Premier en minister van buiten landse zaken Van Agt heeft „met afschuw" ken nis genomen van de mas saslachting in de Pales tijnse vluchtelingekampen Sabra en Chatila. Van Agt liet dit gisteren via zijn woordvoerder weten. De woordvoerder zei verder dat deze kwestie vandaag in Brussel tijdens de vergade ring van de Europese minis ters van buitenlandse zaken zal worden besproken. Het Nederlands Palestina- Comité en de Palestijnse Vereniging zijn geschokt en verontwaardigd over de mas sa-executies in de vluchtelin genkampen. Dit staat in een resolutie die beide organisa ties tijdens een bijeenkomst afgelopen zaterdag in het Amsterdam hebben aangeno men. In de resolutie wordt er bij de Nederlandse regering op aangedrongen niet werk loos toe te zien hoe het Pales tijnse volk het slachtoffer wordt van de huidige situatie in de Libanese hoofdstad. „Wanneer de nieuwe Israëli sche ambassadeur in ons land, Ja'akov Nechushtan, meent dat het tijd is dat de Nederlandse regering haar troepen terugtrekt uit Liba non, gaat hij voorbij aan het feit dat wij vinden dat het tijd wordt dat Israël zich uit Libanon terugtrekt en ik voel mij dan ook gepikt als minister van defensie". Dit zei minister Van Mierlo za terdag op het vliegveld Schiphol na zijn terugkomst van een vierdaags bezoek aan Egypte. Van Mierlo reageerde hier mee op de uitlatingen van de Israëlische ambassadeur in het Nieuw Israëlitisch Week blad. Daarin stelt Nechush tan dat de Nederlanders als strijdkracht hun nutteloos heid bewezen hebben, omdat zij terroristische schendingen tegen Israël niet konden voorkomen. Van Mierlo is het daarmee niet eens. Sinds Unifil in Libanon zit is het aantal schendingen minder geweest dan daarvoor. vrouwen zaten gisteren huilend aan de rand van Sabra. Overlevenden zochten gisteren optreden van veiligheidsraad ORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Cuellar, zoekt naar middelen om de veiligheid in Bei- erbeteren. Hij overweegt het sturen van VN-militairen. ttlgens diplomatieke kringen zal hiervan weinig terecht en zullen de burgers van de Libanese hoofdstad hun heil loeten zoeken. verbitterd debat veroordeelde de Veiligheidsraad giste- stemmig de massamoord op Palestijnse mannen, vrou- kinderen zonder iemand verantwoordelijk te stellen, irkoming van nog meer bloedvergieten besloot de V- I ongewapende militaire waarnemers van de Verenigde laar Beiroet te sturen, om zich te voegen bij de 10 die er serez de Cuellar zei dat dat niet genoeg was. Voorgesteld de Verenigde Staten, Frankrijk en Italië opnieuw de ionale troepenmacht samenstellen die was gevormd om te houden op het vertrek van Palestijnse guerrillastrij de orde te handhaven. De Libanes eregering en PLO- rafat hadden hierom gevraagd. ig van de V-Raad, die op verzoek van de Sovjet-Unie egd. was buitengewoon rancuneus. Israel werd op uitge- haal verantwoordelijk gesteld voor de slachting in Bei- van de voorpagina) IN/WASHING- DSKOU KAIRO lassamoord op de ise vluchtelingen ;-Beiroet heeft in- inaal geleid tot een ntal reacties van verontwaardiging, gingen er stem- een vredesmacht Libanese hoofd- sturen en sancties iraël te nemen. erikaanse regering jjtt1 sraël verantwoor- 1 getseld voor de n, omdat zijn troe- f &est-beiroet geheel ontrole hadden tij- slachting. De re- isen Washington Aviv is dan ook verslechterd. Pre- eagan, die giste- mgdurig overleg met zijn zijn be- ite adviseurs, sluit en van sancties iraël niet uit. jet-Unie riep op •pen naar Beiroet jn om de bevolking (hermen en de te- ing van Israëli- ilitairen te verze- In een officiële fing vroeg Moskou ligheidsraad sanc- n israël te nemen. jet-Unie legde de j van het bloedbad el, terwijl de Vere- Ëtaten indirect wer- beschuldigd. „De fl bloed en de ber- «en in de Palestijn- loipen zijn de prijs* I^Bde garanties, die igton gaf toen het oners van Beiroet iid beloofde na het van de PLO uit de id us het Russische •eau TASS. boodschap aan de iche president Moe- heeft PLO-leider gezegd, dat meer 1.500 Palestijnse Hingen zijn omge- Arafat drong er bij de „VS en andere grootmachten op aan tus sen beide te komen om de slachtingen onder de Pa lestijnen in libanon, die door de Israëliërs werden uitgevoerd, te beëindi gen". De PLO-leider had gisteren in Damascus een onderhoud met de Syri sche president Assad. Vol gens het Palestijnse pers bureau zijn „enige drin gende en gevaarlijhke kwesties die de Arabische natie aangaan,, besproken. In de gehele Arabische wereld is met ontzetting gereageerd op de massa moord in West-Beiroet. Jordanië gaf Israël de schuld. Gisteren was het een rouwdag in dat land. Koning Fahd van Saoedi- Arabië deed een beroep op de VS hun „verant woordelijkheden te dra gen overeenkomstig de akkoorden die in Libanon zijn afgesloten en de vei ligheid van de Palestijnse vluchtelingen moeten ga randeren. De verenigde Arabische Emiraten stel den de VS verantwoord- leijk voor „het afschuwe lijke afslachten van onge wapende burgers aan de hand van de zionistische bezettingsmacht". Egypte heeft gedreigd e diploma tieke betrekkingen met Israël te zullen verbreken, als dat land doorgaat met het opvoeren van de span ningen in Libanon. De Britse premier That cher heeft de massamoord ten zeerste veroordeeld. Haat minister van buiten landse zaken, Pym, stelde dat de Israëliërs „in het gunstigste geval" hun on deskundigheid hebben bewezen. Hij zei echter te vermoeden dat „de zaak veel erger is dan dat". De Westduitse regering heeft eveneens verontwaardigd gereageerd en heeft geëist dat er snel een volledige verklaring komt over het gebeurde. Leden van reddingsploegen, die gasmaskers dragen, waren vandaag nog bezig met het bergen van de lijken. Meer dan duizend burgers zijn door rechtse-christenen vermoord.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7