jSraëlischej^erklarmgen ver massamoord onvolledig Ruk naar links in Zweden Weer levenslang geëist tegen Koos HL [EER DAN DUIZEND DODEN IN PALESTIJNSE KAMPEN "1 GEHAKT EN TOMATEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 6oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Maandag 20 september 1982,72e jaargang no. 22377 Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera- tuur 18 graden. Matige tot krachtige wind. Zon op: 07.23; onder: 19.42. Schev. hoog water: 6.08 en 18.33; laag water: 2.10 en 14.10 uur. Massaslachting in Beiroet in „Achter het nieuws" op Ned. II om 20.27 uur. Op Ned. I om 19.00 uur oordeel van kinde ren over „Dallas". Om 19.45 uur herinneringen van Willy Walden en Piet Muyselaar, alias Snip en Snap. Morgen middag Ned. II, 13.00 uur Troonrede. [lmut Kohl opvolger Schmidt Van onze correspondent Ami van Vree) I De delegaties van CDU-CSU en FDP zul- ndaag al onderhandelingen beginnen over de •hg van een nieuwe conservatief-liberale rege- "jn Bonn nadat vrijdag de coalitie-kabinet jdt-Genscher uit elkaar was gevallen. Mogelijk Jensdag in het parlement al de „constructieve ]van wantrouwen" worden ingediend, die ten Jeeft het minderheidskabinet van bondskanse- nmidt ten val te brengen. Daarover moet bin- j uur worden gestemd. Als de motie de vereiste jerheid van 249 stemmen in de Bondsdag haalt, DU-leider Helmut Kohl vrijdag worden geko- 6 de nieuwe bondskanselier, i 7: Verdeeldheid over datum nieuwe ver- igen DEN HAAG Procureur-generaal mr, H. Feber heeft vanochtend vooj het Haagse gerechtshof le venslange gevangenisstraf geëist tegen Koos H. (32). De aanklager vroeg hiermee de uitspraak van de rechtbank te bevestigen. Mr. Feber achtte de moorden op de meisjes Edith Post (11), Thalda Vis ser (12) en Emy den Boer (18) bewezen. De procu reur-generaal ging in zijn requisitoir uitgebreid in op de enorme hoeveelheid stille getuigen, die alle ontegenzeggelijk in de riching van de portier als de dader wijzen. Zie verder pag. Kans op crimineel vervolg te groot geacht Noodweer in Noord-Holland ALKMAAR Noord-Holland is gister avond getroffen door hevig noodweer. Onweersbuien met zware windstoten en regenval trokken over de provincie. Het verkeer kon op veel plaatsen slechts stapvoets rijden en brandweerkorpsen moesten hulp verlenen bij verschillende gevallen van wateroverlast. Er waren talloze meldingen van door bliksem in werking getreden alarminstallaties. In Langedijk brandde een woning na blik seminslag helemaal uit. Dichte mist heeft zaterdag het luchtverkeer op Schiphol een uur lang stilgelegd. Tussen tien en elf uur 's ochtends kon geen en kel toestel landen of opstijgen, omdat er minder dan 200 meter zicht was. Grenadiers: erewacht Prinsjesdag een eer DEN HAAG Het pantser infanterie bataljon garde regiment grenadiers vindt niet dat zij fysiek lijden onder de dien stopdracht om op Prinsjesdag als ere wacht te fungeren Dat verklaarden de grenadiers zaterdag in een reactie op een open brief van vijfendertig dienstplichti ge militairen van de 141 rayon verbin dingstroepen. In die brief schreven de militairen het geen pretje te vinden „lange tijd doodstil te staan; alleen je ogen te mogen bewegen". De grenadiers zijn het hier niet mee eens. „Ons insziens is dit protest in het geheel niet gegrond en gebaseerd op antipathie tegen het le ger in het algemeen. Het strekt ons tot eer en genoegen een bijdrage te mogen leveren aan deze ceremonie", aldus de grenadiers. staa 1S< s,t<t n)| ibi %v; - eer dan duizend Palestijnse mannen, vrouwen en kinderen zijn vorige week in de uchtelingen kampen Chatila en Sabra vermoord. Een man, die door het kamp Sabra 3tst, kijkt met afgrijzen naar twee slachtoffers. - BEIROET/JERUZALEM Terwijl er in de gehele wereld met afschuw is ge reageerd op de massa moord onder Palestijnse burgers in Beiroet, heeft de Israëlische regering de verantwoordelijkheid voor de slachting "met verachting verworpen". Volgens onofficiële schat tingen bedraagt het aantal slachtoffers meer dan dui zend. Voordat het Israëlische kabi net gisteravond bijeenkwam, waren Israëlische militairen al begonnen de stellingen rond de Palestijnse kampen over te dragen aan het Libanese leger. De Amerikaanse eis dat de Is raëlische troepen zich geheel uit West-Beiroet moeten te rugtrekken werd niet opge volgd. In Israël bestaat grote ondui delijkheid over de ware toe dracht van de massamoord in de Palestijsne kampen Sabra en Chatila. De verklaringen van het Israëlische leger en de regering-Begin zijn onvolledig. Het liberale Israëlische dag blad Ha'aretz meldde vandaag dat de slachting in de twee kampen donderdagavond en niet vrijdagavond was begon nen 48 uur voordat de Is raëlische regering het toegaf. De militaire correspondent van Ha'aretz, Ze'ev Sehiff, schreef dat het leger vrijdag in alle vroegte al op de hoogte was van de massamoord in Chatila en Sabra. „Derhalve is de vraag nog niet beantwoord of er iets werd ondernomen om de Falangisten tegen te houden en de slachting eerder te doen ophouden", aldus Schiff. Volgens hem waren de rechtse christenen de kampen met Israëlische toestemming binnengegaan. De Israëlische regering stelde zich gisteren op hetistandpunt dat zij na .het bekend worden van de slach ting is opgetreden tegen de rechtse christenen, waarbij een van hen werd gedood, en daardoor erger heeft voorko men. Schiff verwerpt ook de officiële Israëlische lezing dat Falangisten ongemerkt aan de oostkant van het Chatila- kamp waren binnengetrok ken. Volgens hem hadden Is raëlische troepen de kampen aan alle kanten omsingeld en waren de Falangisten vanuit het zuiden, vanuit het gebied rond de internationale lucht haven, Chatila en Sabra bin nengetrokken. De leider van de Israëlische oppositie, Peres, heeft om een buitengewone zitting van de Knesseth gevraagd in verband met de massa-executies in West-Beiroet. Peres heeft het aftreden gevraagd van minis ter Sharon en premier Begin. Op diverse plaatsen werd gis teren in Israël degemonstreerd tegen de Israëlische betrok kenheid bij de massamoord in West-Beiroet. Pagina 7: Wereld reageert verontwaardigd op massa moord/ Nederlandse ver pleegster: Israël was betrok ken bij slachting. Veertien supporters Feyenoord in arrest KERKRADE De politie van Kerkrade heeft afgelo pen weekeinde heel wat te stellen gehad met aanhan gers van Feyenoord, dat met 4-1 werd verslagen door Roda JC. In Kerkrade zelf en op het station van Heerlen werden veertien supporters gearresteerd, on der wie één meisje. De ar restaties hadden plaats op grond van uiteenlopende vergrijpen als mishande ling, verboden wapenbezit, belediging, verzet tegen po litie en vooral wegens ver nielingen. Tot de inbeslag- genomen wapens behoor den ploertendoders, wurg- stokjes, gummiknuppels en tafelpoten. Zaterdagavond al was het onrustig in Ker krade, onder andere door vechtpartijen met aanhan gers van Roda. De politie spreekt van een schade ter waarde van minstens enige tienduizenden guldens. In de ere-divisie van het betaald voetbal deed AZ '67 het goed door FC Utrecht met 3-1 terug te wijzen. Willem II en FC Groningen deelden de punten: 0-0. Sparta wees Haarlem reso luut terug met 5-1. FC Den Haag stelde danig teleur door thuis met 2-0 te verlie zen van FC Den Bosch. Vo- lendam heeft goede kansen om volgende week periode kampioen te worden, dank zij een overwinning van 7-2 op SVV. FC VVV schakelde SC Cambuur met 3-1 uit. Gisteren kwam de Ierse ploeg die woensdagavond in Rotterdam tegen Nederland speelt al in ons land aan. Op Schiphol poseerden voor de fotograaf Gal- vin, Robinson, Lawrenson, Hughton en geheel rechts coach Eoin Hand. Verder onder meer in Sporttribune: Valke blijft zestiende man Van Geel leidt Roda JC Hoofdrol scheidsrechter Corver in de Goffert FC Den Haag een schim Donar klopt Leiden in slecht basketbalduel Ter Leede mist zelfvertrouwen Zuiderkwartier verrast Fides Pacta Lugdunum op alle fronten afgetroefd Beter Noord wijk toch tevreden met één punt uw basiskamp ielisweerd joorbereiding ICHT Slechts enkele jadat de mobiele eenheid vertrokken van Hdgoed Amelisweerd, bij &t, zijn actievoerders be ll met de voorbereidin- por een nieuw basiskamp ft bos. Het Landelijk ,kweerd Komitee heeft ''fard dat men de strijd let behoud van het land- pet dezelfde kracht zal jetten. Gistermorgen ont- Je de politie de hutten en B die in Amelisweerd wa- ^ebouwd om de aanleg bn rijksweg-27 te voor- Actiedorp in de kiem Bij de ontruiming van het ac tiedorp in Amelisweerd had de Utrechtse politie gisteren de meeste moeite met de hutten die in de bomen waren ge bouwd. Eèn actievoerder die zich op deze manier hoog en droog genesteld dacht te heb ben weigerde pertinent naar beneden te komen. Zijn hut werd daarop onder hem afge broken en de touwladder weg gehaald. )Ol, nt ontvangen? Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tusen 15.00 uur. nummer 071- uw krant wordt nog dezelf- [>d nabezorgd. STOCKHOLM De linkse partijen zijn gisteren in Zwe den met een absolute meerder heid uit de parlementsverkie zingen gekomen. De sociaal democraten van oud-premier Olaf Palme krijgen in het nieuwe parlement 166 zetels en hun communistische bond genoten 20, zodat ze samen 186 van de 349 zetels in de rijksdag bezettqn. De drie „burgerlijke" partijen die sinds 1976 in Zweden re geerden - centrum, liberalen en conservatieven - keren met 163 zetels in het parlement te rug. „Nu zullen we beginnen aan de taak om Zweden uit het slop te halen", verklaarde een jubelende Palme die eerste minister was van 1969 tot 1976. De sociaal-democraten hebben de kiezers een intensieve strijd tegen de werkloosheid beloofd en het scheppen van investe ringsmogelijkheden door col lectief sparen. Een verhoging van de btw met twee procent moet geld vrij maken voor omvangrijke investeringen door de overheid. Behalve de partij van Palme behaalde ook de conservatieve partij een verkiezingsoverwin ning. Hun belofte om ingrij pende belastingverlagingen door te voeren leverde hun 13 nieuwe zetels op. De liberalen en het centrum verloren. Olaf Palme verwierf internationale bekendheid door al in een vroeg stadium krachtig te pro testeren tegen de oorlog die Amerika in Vietnam voerde. BUIT 700 GULDEN Leidschendammer in koelen bloede doodgestoken LEIDSCHENDAM De 34- jarige A.P. van Leeuwen uit Leidschendam is om twee uur zaterdagmorgen beroofd van 700 gulden en door ne gentien messteken om het le ven gebracht. De dader, een 24-jarige slager uit Leid schendam, zag 's avonds in een café aan de Veurseweg dat Van Leeuwen met gok ken een groot geldbedrag won. Toen het slachtoffer uit de bar kwam, volgde de sla ger hem. Bij de woning van de 34-jari- ge aan de Gravin Juliana Van Stolberglaan, stak de dader het slachtoffer negen tien maal met een mes. Daarbij werd de halsslagader van de man doorgesneden. Na de steekpartij fietste de 24-jarige Leidschendammer weg. Buurtbewoners brach ten het hevig bloedende slachtoffer naar ziekenhuis Antoniushove. Daar bezweek de man kort daarop aan bloedverlies. De Leidschendamse politie kon de dader even later op de fiets aanhouden. Toen bleek dat de man flink wat biertjes op had. Tijdens het verhoor bekende de dader tijdens zijn barbezoek er tus senuit te zijn geweest om een mes te halen. Het slachtoffer en de dader waren geen be kenden van de politie. Weinig devotie Nonnen of een duo met agressieve bedoelingen in non-achtige vermomming? De liftster links op de foto straalt in ieder geval weinig devotie uit. Het plaatje werd dit weekeinde gemaakt op de autoweg Utrecht-Breda. Veel doden bij overstromingen in El Salvador SAN SALVADOR Bij zware tropische regenval en aardverschuivingen zijn zon dag in El Salvador minstens 70 mensen om het leven ge komen. De regering heeft in het hele land de noodtoe stand uitgeroepen. Minister van binnenlandse za ken Manuel Lopez Sermeno schatte dat ongeveer 25.000 mensen dakloos zijn geworden en verwachtte dat het totale dodencijfer tot minstens 500 zal oplopen. De gebieden die het meest door de regenval worden bedreigd, zijn de kust streken, waar een onbekend aantal dorpen de kans loopt te worden overstroomd door bui ten hun oevers getreden rivie ren. De regenbuien zullen naar verwachting nog min stens een etmaal aanhouden. Andere procedure nodig voor klagen over politie DEN HAAG Er moet een onafhankelijke instantie komen, waar burgers terecht kunnen met klachten over het optreden van de politie. het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijmegen. Thans worden klachten afgehandeld binnen het korp.s waar de betrok ken politieman werkzaam is. Dat werkt volgens de onderzoe kers vaak in het nadeel van de klager. Korpsleiding en de be-, trokken politieman vormen naar buiten toe dikwijls een geslo ten front. ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Gehakt, 500gSr4S4.48 7QO kilo /iUO Tomaten, 1 OP\ kilo ±.L.sJ albert heijn

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1