IN EN OM DE KAS Tomaten-export gegroeid omzet sterk achtergebleven Ford op moderne toer met nieuwe Sierra Tuinders 'g denken vaak onvoldoende op termijn d i recteu r/d i rect rice föe krant wordt er» met gelezen Elke dag 'J L'-J iervaren bedradings- monteurs (m/j iaak- LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT, ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 Pjf)£ Israël ontwikkelt nieuwe gladiool met dunnere stengel In totaal 15 miljoen gulden ontvangen de Israëlische bloe- menkwekers-exporteurs en de bloemenexportbedrijven in 1983 van hun regering. Dit staat in een dezer dagen gepubli ceerd wetsvoorstel. Dat geld is bedoeld als vergoeding voor de sterk gestegen luchtvrachttarieven zowel naar Engeland als de landen in Europa en de Verenigde Staten van Amerika. Het is ook een gedeeltelijke schadeloosstelling voor de vorst- schade van afgelopen wintermaanden. De Nederlandse land- bouwattaché in Israël heeft kort geleden meegedeeld, dat nieuwe gladiolensoorten zijn ontwikkeld die in het bezit zijn van een dunner en korter stengel, 60-100 cm. De eerste „nieuwelingen" kwamen in dit seizoen reeds aan de markt, hoewel een volle produktie pas over ongeveer drie jaar tegemoet kan worden gezien. Daarna zullen naar ver wachting ook de knollen geëxporteerd worden, waarvoor Is raël het kwekersrecht heeft aangevraagd. Dit zijn zo van die mededelingen die er op wijzen, dat Israël het niet laat zitten bij het mee doen in de export, maar zich ook instelt op ruimer plaats. Enkele weken geleden heeft men ook kunnen bemerken, dat de derde landen bezig zijn de positie in West-Duitsland te versterken met een ruimer en meer gevarieerde bloemenaan- voer. Het is goed dat te weten en er rekening mee te houden. We zitten in Nederland beslist niet in een beschermde positie; dat ervaren bijzonder ook onze exporteurs. De concurrentie strijd zal ook wel harder worden en het kan geen kwaad in dien ook de Nederlandse regering let op het behoud van kwe kers en exporteurs. De techniek gaat ook in Israël verder en sterker gemoderni seerd. Het is van genoegzame bekendheid dat de speciale vliegtuigen iedere dag rond de aardbol vliegen, om in vele landen het produkt van de Israëlische kweker aan de markt te brengen. Bij de wet is de Israëlische Flower Board-Agrexco exclusief aangewezen voor export van de tuinbouwproduk- ten, inclusief de bloemen. Daarnaast zijn er nog achttien be drijven die zich ook met die export op meer bescheiden schaal bezighouden, waarvan er zes zich op de bloemen heb ben gericht. Maar het is tevens bekend dat er nogal wat „zwarte" handela ren op de wereldmarkt zitten, die kans zien om nog aardig wat extra te verzenden. Niet alleen de teelttechniek ontwikkelt zich in snel tempo, maar ook het transport van kweker naar veiling en dan naar vliegtuig of schip is sterk gemoderniseerd. Zowel de officiële exportorganisaties als de privé-exporteurs speuren de buiten landse markten af en boeken resultaten. Zoals dan kort gele den in toenemende mate door onze exporteurs in West-Duits land is vastgesteld, hetgeen merkbaar was aan de prijzen. Het klimaat maakt het noodzakelijk om koelsystemen toe te pas sen, hetgeen vooral middels koelwagens gebeurt. Ook de ver pakking krijgt veel aandacht, vooral om de vervoerskosten te drukken. Het valt te begrijpen dat de Israëlische kwekers en handela ren met de zich nog steeds uitbreidende teelten, naar nieuwe afzetgebieden zoeken. Naast Amerika is het vooral West- Duitsland waarop de aandacht zich richt. In overleg met de Vereniging van Bloemenveilingen Nederland wordt getracht ook de Israëlische invoer in ons land in de hand te houden, vooral tijdens ons topseizoen en dat lukt nog aardig. Om zo ruim mogelijke variatie bloemen aan de veiling te krijgen, is er enige ruimte gelaten aan de import, waarbij de CCWS te Honselersdijk bovenaan het lijstje staat en daarmee ook flink wat kooplieden naar zich trekt. Israël ziet kans om ongeveer een derde van eigen produktie binnen ons land en West- Duitsland af te zetten en tot zekere hoogte is er van samen werking en overleg sprake. In het afgelopen tomatensei- zoen was er sprake van een rekordaanvoer. Dit blijkt uit de gegevens van het Produkt- schap voor Groenten en Fruit. In heel West-Europa was er sprake van een ruim aanbod. Als gevolg van het ruime aan bod lagen de prijzen aanmer kelijk lager dan vorig seizoen. Ook in vergelijking met het seizoen 1980 was er sprake van een negatief verschil, vooral in de maanden juni, juli en augstus. De veilingom- zetten bleven aanzienlijk ach ter bij die van vorig jaar en deze verschillen kunnen voor een belangrijk deel op reke ning van de tomaat geschre ven worden. De export van tomaten verliep daarentegen vlotter als vorig jaar. Bij zowel de ronde- als de vleestomaten was er sprake van een ruimer aanbod als in 1981. Tot en met augustus werd er ongeveer 375 miljoen kilo aangevoerd. In 1981 was de aanvoer 319 miljoen kilo, en in 1980 was dit 313 miljoen kilo. Van dit totale aanbod kwam dit seizoen bijna 40 miljoen kilo voor rekening van de vleestomaten. De aan voer van vleestomaten groei de sterker als die van ronde tomaten. Het totale tomate- naanbod groeide dit seizoen met ruim 11 miljoen kilo. De groei in de aanvoer werd ver oorzaakt door een grotere aanplant van zowel ronde- als vleestomaten. De groei in de aanvoer van vleestomaten verliep echter minder snel dan als in de voorgaande sei zoenen. Bij de ronde tomaten is er in het afgelopen seizoen op grote schaal tussen gepoot. Als tweede oorzaak voor het grote aanbod kan aangehaald worden het gunstige weer. Een voorjaar met erg veel zon zorgde er voor dat de zetting uitstekend verliep. Hierdoor nam het aantal te oogsten stuks per vierkante meter toe. Ook kwam het gemiddelde vruchtgewicht hierdoor hoger uit. De gemiddelde prijs daal de in het afgelopen seizoen met 20%. In 1981 kwam de ge middelde prijs uit op 1.98 per kilo. In het afgelopen sei zoen moest men genoegen ne men met een gemiddelde prijs van 1.58 per kilo. Door de grotere oogst per m2 zijn de opbrengstverschillen, in geld Het sorteren van de tomaten. uitgedrukt, in vergelijking met vorig seizoen niet zo groot. De kosten zijn daaren tegen verder gestegen. De gasprijs veroorzaakte bij de vroege stookteelten een kos tenstijging van 6%. Volgens gegevens van het L.E.I. ligt de geldopbrengst bij de stook- teelt op 38.70 per m2 en voor de heteluchtteelt op 24. Voor veel bedrijven betekent dit dat de positieve rentabiliteit van 1980 en 1981 veranderde in negatieve zin. Doordraai Er werd dit seizoen 9 miljoen kilo doorgedraaid, tegen vorig seizoen ongeveer 3 miljoen kilo. De doordraai, vond zoals bekend, plaats in de maanden juli en augustus. De export zat het afgelopen seizoen in de lift. Er werd tot en met augus tus 315 miljoen kilo geëxpor teerd, hetgeen 14% meer was als in de seizoenen 1981 en 1980. De groei in de export van vleestomaten was sterker als die van de ronde tomaten. Naast West-Duitsland toonde vooral Frankrijk een grotere belangstelling voor de Hol landse vleestomaat. Een ander zeer opmerkelijk feit was het tot stilstand komen van de da lende export van tomaten naar West-Duitsland. De posi tie van de Hollandse tomaat is de afgelopen jaren steeds meer in het gedrang geko men. De cijfers wijzen duide lijk uit hoe het Hollandse aan deel op de West-Duitse markt af nam. In 1979 had de Hol landse tomaat nog een aan deel van 70%, dit was in de loop der jaren teruggelopen naar 59% in 1981. In het afge lopen seizoen was er sprake van een stabilisatie, waar schijnlijk zelfs een herstel. De cijfers wijzen op dit moment naar een aandeel van 60%. Op de Engelse markt konden in dit seizoen eveneens meer Hollandse tomaten afgezet worden. Dit werd mogelijk door het vertraagd op gang komen van de Engelse pro duktie. Als er dan nog geke ken wordt naar de binnen landse afzet van tomaten, dan blijkt dat er normaal gespro ken 20% op deze markt wordt afgezet. Deze afzet nam dit seizoen vrij sterk toe, mede door de lage veilingprijzen. Er was namelijk sprake van een groei van 20% naar 25%. Herfstteelt De resultaten van de herfst teelt zijn op het ogenblik nog in nevelen gehuld. Volgens een enqüete van het CBS zou de herfstteelt aanmerkelijk ingekrompen zijn. Daar staat tegenover dat de financiële resultaten bij veel tomaten- tuinders van dien aard waren dat er langer doorgeteeld wordt. Een duidelijke afname van het aanbod op korte ter mijn lijkt er daarom niet in te zitten. De prijzen van de afge lopen week zijn dan ook niet van dien aard geweest om het tegendeel te bewijzen. Tot slot Volgens diverse deskundige organisaties is een produktie- verhoging per m2 de enige uitweg voor de tuinbouw om te kunnen overleven. Bij de tomatenteelt rijzen er toch wel de nodige vraagtekens, als er op dit moment gekeken wordt naar de uitwerking van de grotere produktie. Enige voorzichtigheid lijkt toch wel op zijn plaats. U PL Slechts een klein gedeelte van de tuinders in ons lanlbett bij de voorbereiding van beleidsbeslissingen enige jarer. atie uit, terwijl kennis én aandacht voor beslissingen op (r»(5.35 )lange termijn noodzakelijk is voor een verantwoorde oT van de bedrijfsorganisatie. Dit is een van de conclusies uit het rapport „Manager! veau in de glastuinbouw" van de Werkgroep ManajjvOC Ontwikkeling (WMO). Het rapport is een weerslag van 1980 gehouden enquête op tuinbouwbedrijven. ENA. Het doel van deze in 1979 aan het werk getogen werkit di het management op individuele tuinbouwbedrijven telnidd deren door middel van onderzoek, initiatie en coördinap va activiteiten op managementgebied. Volgens de werfuind moet dit op vele terreinen gebeuren: bij het onderzife.OO voorlichting, de overheid, het onderwijs en het bedrijfjeetir In de WMO zijn daartoe vertegenwoordigers van getyNG) werkgebieden opgenomen. thten Het gemiddeld managementniveau bevindt zich bij d groente en de snijbloemen op rspectievelijk 37% en 3$LA( het door de WMO ideaal geachte niveau. Verbeteringje afc ook noodzakelijk. Voorlichting, onderwijs, onderzoek! Hig drijfsleven kunnen hiertoe bijdragen. Het rapport ge»RD' gesties over de wijze waarop dit gestalte kan krijgen, [ine Om het termijndenken bij de ondernemers te stimule de voorlichting gerichte activiteiten moeten ontplooienjDAR bij moet onderscheid gemaakt worden tussen de prjowe van bewustwording, kennisoverdracht en toepassingij>LA< kennis. Een goede afstemming met het (cursorisch) onleed is hierbij van belang. |ain, Een goed management van het bedrijf vereist een votyneai basisopleiding van de tuinders. Dit dient als regel de mND bare Tuinbouwschool te zijn. Het aantal tuinders met j Vo diploma is nog laag. Ook onder de toetreders is dit te lJlia organisaties, de voorlichting en de scholen zelf dienenl teiten te ontplooien om de deelname aan het onderwijf IN A vorderen. Voor al degenen met een te laag basis-opleidfeorg, veau dient aandacht te worden geschonken aan kans" opleidingsmogelijkheden via Gewasbeschermingskas in Aalsmeer geopend „De gewasbescherming en het gewasbeschermingsoni zijn van direct belang voor de positie van de sierteelt, nu de financiële situatie zorgen baart, doet zich dit sterkte mate voelen, met name bij de export: imporl landen stellen hoge eisen aan de kwaliteit van de si men". Dit heeft de plaatsvervangend directeur-generaal voorj bouw en Voedselvoorziening van het ministerie vai bouw en visserij, dr. ir. M. P. M. Vos verteld tijdens i ning van een gewasbeschermingskas van het Proei voor de Bloemisterij op 15 september te Aalsmeer, weer op het toenemende belang van verre markten exportpositie van de sierteelt. Hij onderstreepte dan noodzaak om systemen en procedures te ontwikkelen! hoogst mogelijke garantie bieden voor een onbesmet van goede kwaliteit en met een hoge decoratieve waai gewasbeschermingsonderzoek heeft de voortdurend! dacht van de overheid, die zich tot taak stelt om, o| krappe financiën, de tuinder op onderzoekgebied te bieden wat hij nodig heeft. Voor een zo wijd verbreid model als de Taunus, waarvan er in de loop der jaren meer dan tien mil joen van zijn verkocht, is het introduceren van een nieuwe naam voor de op volger van zo'n wagen een waagstuk. Als onder die nieuwe naam ook nog een futuristisch mo del als de nieuwe Sierra schuilgaat, dan nemen de Ford-directeuren en ontwer pers een zeer groot risico. Toch heeft Ford, een fabriek die over het algemeen niet voorop loopt met nieuwe mo dellen, het voortouw geno men. De vraag is natuurlijk of het „Taunus-publiek" een zo radicale ommezwaai accep teert. Het is in ieder geval verstandig dat Ford de naam Taunus verving want het maakte een te ouderwetse in druk. Sierra klinkt een stuk dynamischer. Echt een naam die bij een auto van de jaren tachtig hoort. Slechts twee dingen zijn niet vernieuwd in de Sierra. Zo bleef de aandrijving op de nenruimte (met nu bovendien een variabele bagageruimte), minder interieurgeluid en be tere prestaties bij een lager verbruik. Ook nam Ford een dieselmotor (2,3 liter van Peu geot) in het programma op, terwijl er natuurlijk ook een vijfbak met overdrive-karak ter is verschenen. In principe is de Sierra altijd vijfdeurs alleen de later te presenteren sportieve XR4 doet hei met drie deuren. Voor de zuinige automobisten is er een 1.6 economy-versie die bij negentig kilometer constante snelheid een op ze ventien rijdt en,in de stad een op elf. De maximumsnelheid van deze wagen ligt op 160 ki lometer per uur. Het uiterlijk van de nieuwe Ford Sierra zal heel wat traditionele Taunusrijders de wenkbrauwen doen fronsen. Cockpit achterwielen en zijn de moto ren op een paar details na bij het oude gebleven. Alleen nam Ford ook de 2,8 liter mo tor van de Granada in de Sierra op. Standaard op alle motoren is de contactpuntloze ontsteking. Daarnaast werd ook de starre achteras inge ruild voor een onafhankelijke ophanging. Zo veel als de oude Taunus qua vorm op een schoenen doos leek, zo gestroomlijnd is de Sierra, die wat de vorm be treft vergelekën kan worden met de Escort. Heeft de laat ste een Cw van 0,39 door een veel gladdere vorm brengt de Sierra het tot 0,34. De verschillen met de aloude Taunus komen ook tot uit drukking in veel meer bin- De inrichting van de wagen is totaal nieuw. Het dashboard is in „Cockpit-stijl" naar de be stuurder toe gekeerd. Het in terieur van de Sierra lijkt daardoor groter dan dat van de taunus. Daarnaast is de wagen ook veel luxer inge richt en komt wat uitrusting betreft meer op het peil van de Granada. Zo zijn nu ook centrale deurvergrendeling, elektrisch bediende ramen en dergelijke als extra, soms zelfs als standaarduitrusting lever baar. Superdeluxe is de ver krijgbare stoelverwarming en een vorstverklikker. Officieel wordt de Sierra op de tentoonstelling van Parijs, eind september voorgesteld en zal waarschijnlijk kort daarna leverbaar zijn. De prij zen zijn in vergelijking met de Taunus flink hoger. De goedkoopste Sierra, 1300 Cus tom, komt op 22.116,-. Net als bij de Taunus zullen de meeste kopers het echter lie ver niet voor minder dan een 1600 Li doen, en die kost al 24.209,-. Het programma loopt dan voorlopig door tot 37.342,-, voor een 2300 Ghia. Waarboven later nog de 2800 injection XR4 komt. De prijs klasse waarin der Sierra te- rectkomt is al zeer druk bezet. En omdat het een totaal nieuw model betreft zal er nog flink motten worden ge vochten am een stevig markt aandeel te verwerven. Vooral de Volkswagen Passaat is qua prijs, prestaties en uitvoering de meest directe concurrent. Talbot brengt sportieve Samba cabriolet uit Talbot heeft de serie Samba's uitgebreid met een cabriolet. Deze grappige wagen wordt binnenkort leverbaar. De prijs is echter nog niet bekend. Deze kleinste cabriolet van Nederland krijgt een 1360 CC motor die 72 paardekrachten levert. De topsnelheid van de wagen ligt rond de 160 kilometer per uur. In de wagen zitten vernieuwde stoelen die meer zijsteun ge ven. Verder is de uitrusting hetzelfde als het luxe GLS-model. Overigens is het wel vreemd dat dit zomerse model pas in de herfst op de markt komt. Autogas- fabrikant Vialle in moeilijkheden EINDHOVEN Het Eindho- vense bedrijf Vialle, dat appa ratuur maakt voor autogasin stallaties, verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Wa neer er geen nieuwe geld schieters kunnen worden ge vonden, moet het bedrijf slui ten. Bij Vialle werken 250 mensen. De directie van het bedrijf maakte dit afgelopen week aan de vakbonden be kend. De moeilijkheden zijn ont staan doordat Vialle grote in vesteringen heeft gedaan op het moment dat de Neder landse markt voor autogasap- paratuur instortte. Ook bleef de export achter op de ver wachtingen. De industriebonden van het CNV en FNV hebben laten weten een beroep te gaan doen op overheidssteun. De werknemersorganisaties gaan met name vragen of het rijk het bedrijf niet kan overne men. Volgens de directie heeft het bedrijf slechts enke le miljoenen nodig. „Dit be drag moet zeker te vinden zijn" aldus de directie. STICHTING PROTESTANTS-CHRISTELIJKE BEJAARDENZORG TE DELFT (IN OPRICHTING) Algemene informatie. In de binnenkort op te richten Stichting Protestants-Christelijke Delft werken samen de Diaconie van de Hervormde Gemeente te Delft en de Stichting voor Gereformeerde Bejaardenzorg te Delft. De verzorgingstehuizen Sionshof, C. v d. Lindenstraat 95, met 67 bewoners, en de Hoeksteen, Prof. Evertslaan 1, met 57 bewoners, zullen worden samengevoegd tot één gerenoveerde en uitgebreide Sionshof, met ca. 100 bewoners. Bij dit complex behoren woningen voor zelfstandig wonende bejaarden. De samenwerkingscommissie voor de op te richten stichting roept sollicitanten op voor de funktie van: Funktie-informatie: De funktionaris zal, in samenwerking met het bestuur, worden belast met de algemene leiding van de vernieuwde Sionshof. In de daaraan voorafgaande periode zal hij/zij mede deelnemen aan de voorbereiding van de bouw, inrichting en organisatie van het vernieuwde complex en zal hij/zij nog enige tijd de leiding op zich nemen van de in renovatie zijnde Sionshof. Arbeidsvoorwaarden: Voorde funktie geldt dat salariëring en arbeidsvoorwaarden worden geregeld volgens de CAO voor Bejaardentehuizen. Inlichtingen over de funktie kunnen worden ingewonnen bij: de heer A.C. Westerduin, telefoon: 015 - 12.32.19 Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Bureau van de Diaconie der Hervormde Gemeente, Hugo de Grootstraat 10, 2613 TV Delft. Vereisten: organisatorische en leidinggevende capaciteiten goede contactuele eigenschappen, in het bijzonder voor de begeleiding van, de zorg en de aandacht voor de bewoners en het overleg met het personeel directiecursus L.S.O.B. bij voorkeur hebben gevolgd ervaring in een vergelijkbare funktie meelevend en belijdend lid van één van de protestantse kerken. :ou enda letba! t tn een dagblad zit u d met uw advert in ioi v; gevestigd te Nieuwkoop Ten kantore van het Handelsregistf de Kamer van Koophandel en Fabl voor Rijnland, te Leiden, is een besli deponeerd als bedoeld in artikel 2(T Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. zoekt voor haar fabrikage afdelije de gree er v; Hun taak zal bestaan uit het vroorz ten van bedradingswerkzaamlde i en lichte mechanische montaf°ekr assemblage. !rige^ Kandidaten dienen in het bezit Nat van een LTS-E diploma, aanF"? met VEV mie, alsmede te beseft over een brede ervaring in etaer nisch montagewerk en/of p* he bouw. fome Korde Geïnteresseerden kunnen zich s telijk richten tot: po d [PRAXIS INSTRUMENTS Willem Barentszstraat 1 Industrieterrein De Waard 2315 TZ Leiden t.a.v. de heer P. de Jong aft lrsch< |l op;

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8