Sombere tijden voor zeezeiler „De Eendracht" B en W sturen aan op sloop Stichting Leefbaar Voorschoten gaat weer aan de weg timmeren BEWONERS HUIZE NIEUW RIJKSDORP: li LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 PA De „Eendracht" MEER PASSAGIERS NODIG VOOR WINTERREIZEN SCHEVENINGEN „Als zich voor de komende winterreizen op de Mid dellandse Zee op korte termijn niet meer passa giers melden, gaan we on herroepelijk kapot. Dat betekent dat in één klap het levensideaal van ve len en zeker dat van mij naar de maan gaat". Ui terst sombere woorden van de bijna zeventigjari ge schipper H. M. Juta van het zeezeilschip de „Eendracht". De „Eendracht" maakte on langs met een aantal genodig den vanuit Scheveningen één van zijn laatste trips van dit zomerseizoen. Op zondag 14 november ontvlucht het schip herfstig Nederland om in het Spaanse havenstadje Estapona te overwinteren. Het bestaan van de fraai ge lijnde en getuigde gaffeltop zeilschoener, het eigendom van de Nationale Vereniging en Stichting „Het Zeilend Zee schip", hangt echter aan een zijden draad. Voor de komen de één- of tweeweekse winter reizen vanuit Spanje hebben zich namelijk tot op heden slechts vier passagiers aange meld. En dan te bedenken dat de „Eendracht" 220 ton meet en een accommodatie heeft voor zevenendertig opvaren den, van wie zeven vaste be manningsleden. Het zijn ech ter niet alleen de lege kooien, die „Het Zeilend Zeeschip" naar de ondergang dreigen te trekken. Schipper Juta: „Een aantal be drijven, dat het ons mogelijk maakt door vaste reserverin gen van een aantal kooien voor hun personeel, de „Een dracht" te exploiteren, heeft al laten weten zich als gevolg van de verslechterde economi sche situatie te willen terug trekken. Wij hebben inmiddels al bij de overheid aangeklopt voor subsidie, maar dit heeft tot op heden nog geen resul taat opgeleverd. We zitten nog met een schuld van ruim één miljoen gulden, een bedrag, dat nodig is om de resterende lening voor het schip af te los sen". Schipper Juta kan er niet over uit, dat de Nederlandse over heid „Het Zeilend Zeeschip" min of meer in de kou laat staan. „De Nederlanders hebben een roemruchte historie op zee- vaartgebied. En wat doet men daaraan nu nog voor de jeugd? Alleen een scheepje als de „Eendracht" kan ons land maar vertegenwoordigen. Men zou een voorbeeld kunnen ne men aan de Noren, die maar liefst drie zeezeilschepen in de vaart hebben, waarop jongeren hun idealen kunnen verwe zenlijken". Begeesterd vertelt Juta van zijn levensideaal, een verenigd Europa. Een ideaal, dat vol gens hem alleen bereikt kan worden door de vriendschap onder de jongeren. „Waar kun je onder de jeugd een betere vriendschap opbou wen dan aan boord van een zeezeilschip, dat regelmatig meedoet aan allerlei interna tionale evenementen? Je bent dan immers op elkaar aange wezen. De jeugd verkeert dan in een situatie, waarin de per soonlijkheid en het karakter worden gevormd". Wintertrips De „Eendracht" ligt vanaf donderdag 2 december in Esta pona. Nog dezelfde nacht be gint de eerste van in totaal ze ven reizen in het Middellandse Zeegebied, die in tegenstelling tot de zomerreizen voor alle leeftijden zijn bedoeld. Voor inlichtingen over prijzen en boekingen kan men terecht bij „Het Zeilend Zeeschip", He renstraat 73A, 2215 KG Voor hout, telefoon 02522- 14049/14853. VOORSCHOTEN „De Voorschotenaren moeten meer met hun dorp zijn begaan. Vooral als het gaat om natuur en milieu". Daarom wil de Stichting tot behoud van oud, groen en leefbaar Voorschoten weer aan de weg timmeren. Als het gaat om het behoud van monu menten of om de verandering van een bestemmings plan of om inspraakprocedures voor een nieuwbouw wijk. „Het maakt niet uit, als de Voorschotenaren maar weer wat willen doen voor hun dorp" zegt de 64-jarige mevrouw M. Bloembergen, penningmeester van Leef baar Voorschoten die in gemeentekringen de stichting met de lange naam heet. De komende maanden wil de stichting door middel van advertenties begunstigers werven. Nu zijn er 250 mensen verbonden aan de groep. „Eigenlijk waren we een beetje ingeslapen" vertelt mevrouw Bloembergen in haar woning aan de Palestrinalaan. „De laatste actie die we voerden was voor het behoud van het watertje Het Wedde. De gemeente wilde dat dempen. Uiteindelijk is dat ook doorgegaan. En dat is jammer want het was een mooi stukje na tuur". Volgens mevrouw Bloembergen, die twaalf jaar lang raadslid voor de VVD in Voorschoten is geweest, is er heel wat werk aan de winkel voor de stichting. Ze denkt daarbij aan het opzetten van een amateur-archeologengroep. „Vroeger hadden we ook zoiets. Die archeologen, overwegend studenten, hebben veel werk verzet. Ook hebben we plannen voor een groep die onder leiding van een historicus onderzoekjes kan doen naar het grijze verleden van het dorp. Daaruit zouden dan ook publika- ties moeten volgen die voor heel Voorschoten van belang zijn". Kneuterig Vervolgens vertelt zij dat ook de architectuur in Voorschoten eens nader moet worden bekeken. „De wijk Bijdorp; die is toch veel te kneuterig opgezet? Wat er vroeger teveel recht was, is daar nu teveel krom. We hopen dat daar in de nieuwe wijk Starrenburg wat aan kan veranderen". Tegen de bouw van een nieuwe wijk is zij niet, ook al tast het het landelijk karakter van Voorschoten aan. „Je moet wel realist blijven. De lijst woning zoekenden is veel te groot om principieel nee te zeggen tegen nieuwbouw" zegt zij nuchter. Ook zijn er binnen de stichting ideëen om wat meer aan het mi lieu te doen. „Vervuiling en illegale stortingen van afval; het hoort allemal bij het milieu en dus tot het werkterrein van onze stichting". Daar voegt ze wel snel aan toe dat ze beslist niet „drammerig" willen zijn zoals bepaalde actiegroepen. Oudere Voorschotenaren kennen de naam van de stichting waarschijnlijk wel wat beter. In het verleden, onder andere met mejuffrouw Begeer, werd er nogal wat gedaan. Toch waren dat vaak zaken die tot grote spanningen met de gemeente leidden. Mejuffrouw Begeer was niet vaak bereid compromissen te salui- ten en menig geding werd tegen de gemeente aangespannen. Op het gemeentehuis loopt nu nog menig ambtenaar rond die bij het horen van de naam Begeer de kriebels krijgt. „Dat heeft de stichting natuurlijk een vervelende naam gegeven, alhoewel ik erbij moet zeggen dat onder mejuffrouw Begeer er erg veel goeds is bereikt. Lindenbomen Zo zijn bijvoorbeeld door inspanning van de stichting uit die tijd de prachtige lindenbomen aan de Voorstraat opgelapt. „Dat kostte wel wat geld, maar was het dubbel en dwars waard" zegt mevrouw Bloembergen. „Maar zelfs het feit dat de Voorstraat nog bestaat is aan de stichting te danken. Bij de gemeente lagen er al plannen om de straat plat te gooien en er een nieuw win kelcentrum neer te zetten". Ook de Lindënhoeve staat er nog dankzij de inspanningen van Leefbaar Voorschoten. Eén van de laatste wapenfeiten was een aantal adviezen van de stichting aan de restaurateurs van het Ambachts- en Baljuwhuis. Om weer nieuwe acties op te starten, zoekt de stichting nieuwe begunstigers met frisse ideeën. „Zoals dat tegenwoordig hoort, hebben we de stichting verregaand gedemocratiseerd. De begun stigers bepalen nu zelf wat er gaat gebeuren". Vooralsnog is er binnenkort een thema-avond georganiseerd in De Werf op maandagavond 27 september. Daar wordt de film „Rietland in de randstad" vertoond. Landschapsarchitect L. Wiegersma ver telt daarna over het behoud van het landschapselement in de stedebouw. Wie zich als begunstiger van de stichting wil opge ven of meer informatie wil hebben, moet schrijven naar me vrouw Bloembergen, Palestrinalaan 60. WASSENAAR „B en W een aantal woningen te van Wassenaar manipule- vragen op het terrein van ren de leden van de Nieuw Rijksdorp dat al- raadscommissie technische leen gebouwd kan wor- diensten door bij het rijk den als het huis wordt ge sloopt. En dat terwijl de gemeenteraad nog hele maal geen officieel stand punt heeft ingenomen over sloop of verbouwing Huize Nieuw Rijksdorp. van het pand". Dit zegt Fred Schoorl van huize Nieuw Rijksdorp aan de Berkheistraat in Wasse- Hij reageert hiermee op ge meentelijke stukken waarin staat dat de gemeente 62 wo ningen bij het rijk heeft aan gevraagd voor 1983 op het ter rein van het voormalige be jaardenhuis. „De gemeente gaat daarbij uit van veertig wooneenheden op de grond van ons huis en dat kan hele maal niet. Hier kunnen na een verbouwing hoogstens 25 wo ningen komen. De verbou wingsplannen hebben we daar al voor klaar liggen". De plan nen van de gemeente voorzien verder in de bouw van een 22- tal wooneenheden op het ter rein van het pand. Volgens Schoorl is het duidelijk dat de gemeente veel liever het plan van de architect Gelderblom uit Soest overneemt dat be staat uit het slopen van het oude gebouw en het neerzet ten van een nieuw gebouw met veertig eenheden voor één- en tweepersoonshuishou dens. Volgens de voorlichter van de gemeente Wassenaar moeten de bewoners van huize Nieuw Rijksdorp niet zo zwaar tillen aan het aantal gevraagde woningen. „Het gaat hier slechts om een globale aan vraag. Van beïnvloeding van het college is geen sprake". Wethouder Barning van fi nanciën heeft al verschillende malen duidelijk gemaakt dat verbouwing van net pand te duur is. Met name brandvoor- zieningen zijn kostbaar. Het huis werd ruim een jaar gele den juist afgekeurd omdat het brandgevaarlijk zou zijn. Vol gens Fred Schoorl is een heel goedkope oplossing mogelijk in de vorm van twee stalen brandtrappen aan de zijkanten van het huis. Deze voorzienin gen hebben veel oudere hotels ook. Overigens heeft het huis al een directe brandmeldings- lijn naar de brandweer en op alle verdiepingen grote brand- blusapparaten. „Ik begrijp niet dat dat genoeg is" aldus Schoorl. Overigens zijn de bewoners zeer verbolgen over het feit dat wethouder zijn in juni be loofde bezoek aan het huis nog niet heeft afgelegd. De wet houder zou dan met de jonge ren de verbouwingsplannen van de bewoners bekijken. In het gebouw wonen nu nog 27 mensen. Onder redactie van Ton Pieters We gaan de herfst in. Ook in 1912, met het „Geïllustreerd Zondagsblad". Er kwam, hal verwege de maand september, een stel Amerikaanse „Cana dian Pacific" treinwagons op de rails van de Oostenrijkse staatsspoorwegen, uit show oogpunt. Het waren „uitzicht wagens", met grote spiegelrui ten en „een geheel glazen, overdekt groot achterbalcon, om de reizigers op deze wijze in staat te stellen, de schoon heden der natuurlandschap pen langs de spoorbaan op hun gemak en ten volle te kunnen bewonderen". Oostenrijk, voorlopig nog niet toe aan een eerste wereldoorlog, zag daar wel wat in. Welk een moge lijkheden voor het toenemend toerisme! De hele bevolking langs de route liep uit, in de geëigende schilderachtige kle dij, tot in Slavonië; als gold het een hoofdstuk in de belevenis sen van „Kuifje". Inmiddels werden op het IJ, een uitloper van de Zuiderzee, „interessante en belangrijke, ook zeer schilderachtige wed strijden" gehouden, door de Kon. Roei- en Zeilvereeniging. Haarlem beleefde een Konin- ginnefeest, „met een rutsch- baan in den Hertenkamp", en een kinderoptocht in de Grote Houtstraat, waar toen nog niet eens een tram doorheen reed. En in het verhaal „Onder het roode vaandel" schudde de ba ron het hoofd; beklom Cyprien de trappen naar zijn woning en zei tot zijn vrouw: ,,'t Is be slist, arme vrouw! Staking en dus ellende". En een uitdruk king van angst „teekende zich op het gelaat van zijn vrouw: „Dat zult gij toch niet doen? Zij zullen u mishandelen, mis schien wel dooden..." Dat zei Micheline toen nog. Tegenwoordig zouden Miene Halbersma of Claire van Heb- scheuten, in elk geval ook Claude Boerschotel, onder fe ministisch wapengekletter, zeggen: „Kom op vent" (maar ze zeggen nu wel wat anders): „laat zien wat je waard bent en laat ze maar in elkaar zak ken!" Toen Micheline iets dergelijks opperde, 1 nog een dreun op haar g/ verwachten. Want d'r zoop en kreeg geen cent 4 Maar een bek dat-ie hady Ik ga verder, en ik zij waar je je weer aan vast| houden: de Duitse keize| majesteit met de gehandv linkerarm, die trij schouwt, op manoeuvré Zwitserland. In een „Zwi^1" uniform was Wilhelm I ze Steenwijk, van de cong tie van O.L.Vrouw van I hartigheid, onder de gev van stormschade. Alsof e der niets aan de hand wa^, de Rijnlandsche Processie i Kevelaer, de "gezegende van Maria", en werd, eer1 verder, de eerste steen voor het nieuwe retrailn der E.E. P.P. Jezuietejg Vught. Medemblik vierd „groote landbouwtentoo ling" in een rijkversierd En verder.... Ach, beki oude prenten nog maar ge DE DUITSCHE KEIZER BIJ DE MANOEUVRES IN ZWITSERLAND: ..Nevens Z.M.de Zwitsersche Bonds Dan de keizer, die de uniform draagt van het regiment gardefuseliers te Potsdam, dat vroeger „het ZwitsJ heette wegens het groote aantal Zwitsers dat erbij den dienst vervulde". EEN GOUDEN ECHTPAAR TE VOORHOUT. „Joh. Does en Adriana Maria Faas te Voorhout, die onder zeer veel belangstelling den dag herdachten waarop ze voor 50 Jaren in den echt werden verbonden". EEN ZONDERLINGE PAARDUI7U STERING: „Een kopschild, dat paard het leven heeft gered. Het n.l. gedragen door de werkpaar< mijnen, die zooals men weet voortdt c in de mijn blijven. Zulk een „kopsu 0 beschermt het dier tegen vallende kolen en de oogen tegen het kolerr.' t den Intocht In de gezegende sl Paus Pius IX was toen al in verregaande ellende aangaan de z'n kerkelijke staat. En Garribaldi gaf, enkele jaren later, een fikse tik om 's pau sen wereldse oren. Mussolini zou na 1930 weer zalf op de wonden smeren met z'n con cordaat tussen de Italiaanse staat en het Vaticaan. Eerst was er ontbindende Garribaldi en, zestig jaar later, gezalfde Gasparri met de rode hoed en diplomatieke flair. Gods rijk en aanverwante menselijke ar tikelen, dat was geen penne- streek te veel. Een status, gete- kenend met een haneveer, bij na. Even indopen in het inkt potje, en het fascisme kon weer een jaar of tien onder de wijwaterkwast mee. Deo grati- as. Handtekeningen zetten op het Quirinaal; pontificaal, of, een halve eeuw eerder, min der pontificaal bressen slaand rond de Porta Pia, waar de avenue van de Vijfhonderd vrijheidslievenden en bezatten in steen en glorie vandaag nog eindigt. Je kunt in die buurt overigens nog een beste portie ham en verse vijgen nuttigen, terwijl de vleermuizen, tegen sluitingstijd, gewoontegetrou we pogingen doen om de om geving onveilig te doen schij nen. Dan ga je een eindje weg. De afstanden in het eeuwige U Rome zijn niet zo gri stenen muur van rond het verpulverde Rol raakt er nooit over droomd. In de nacht noj je de keizers de toekoi dagen. Maar dit onderscl natuurlijk veel en lang...! Ophouden. Vol week laat ik wellicht naai Van Rossum zien! eminente Hollander vaLir kouwe grond. Hij wasö" man, die wist waar hei y, schortte, in onze roomse schrijving van de sart. ving. Hij had, toen, al ief'JS zien van de wereldkerl zijn manier had hij iet een vroege Johannes Xa

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4