„Wally kan daar stokoud worden Pompstation vervuilt deel waterwingebied Wassenaar Alphense jaarmai weer groot succes^ REGIO LODSE COURANT Medicijnen verloren RIJNSBURG Een inwoonster van Rijnsburg is gisteren tussen Leiden en Rijnsburg een doosje met gevaarlijke medicijnen kwijt geraakt. Het betreft een doosje met veertien tabletten nitro- baat waarop staat: Van Velzen, Rijns- burg. De tabletten zijn dodelijk als zij door kinderen worden ingenomen. Het doosje is vermoedelijk in een bus zoek geraakt. De vrouw reisde 's morgens met de buslijnen 31 en 60 naar Leiden en 's middags met lijn 41 weer terug. Een ieder, die het doosje heeft gezien of er inlichtingen over kan geven, wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Rijnsburg 01718-29300. Invitatietoernooi bij TeHaDo HAZERSWOUDE TeHaDo, de tennisvereni ging uit Hazerswoude-dorp, houdt morgen, za terdag en zondag een invitatietennistoernooi. Dit evenement dient als afsluiting van het jeugdtoemooiencircuit in het Leidse district. Wanneer regen spelbreker wordt, worden de wedstrijden zondag vanaf elf uur gespeeld in de tennishal aan de Alphense Nieuwe Sloot. Om streeks zeventig jongens en meisjes tot en met zestien jaar doen mee aan dit toernooi, dat de plaats inneemt van het Jeugd Masterstoernooi. De sectie geselecteerd jeugdtennis heeft de uit nodigingen verstuurd aan de deelnemers. Mor gen beginnen de partijen om vier uur. Zaterdag en zondag wordt om negen uur gestart. TeHaDo weet zich vertegenwoordigd door Eelco Adri- chem, André en Edo Weening, Robert-Jan en Marie Anne Everts. Zevenhovenaar op Floriade ZEVENHOVEN De Zevenhovenaar Ben Ruigrok exposeert tot en met 26 september composities van droogbloemen en sierkale- bassen op de Floriade in Amsterdam. De heer Ruigrok, dagelijks werkzaam in een schooltuinencomplex in Amsterdam, be steedt veel van zijn vrije tijd aan deze hob by. Hij exposeerde reeds eerder in Zeven hoven met droogbloemen onder de titel „Van de wieg tot het graf" en onlangs ex poseerde hij in het gemeentehuis in Benne- broek. Voor de tentoonstelling op de Flori ade gebruikt hij veel oude voorwerpen, die hij met zijn prachtige droogstukken weer opnieuw tot leven doet komen. Te zien zijn onder andere een oude houten kruiwagen, een oude slagersfiets met mand, koperen melkbussen en oude potten, allen versierd met droogbloemen. Rijnsaterwoude zet traditie Wenmakers voort RIJNSATERWOUDE De nieuwe culturele commissie van Rijnsaterswoude houdt de ko mende maanden allerlei evenementen. In ja nuari 1983 wordt in de Woudse Dom een con cert gehouden en rond Kerstmis staat er een tentoonstelling in het gemeentehuis van Rijn saterswoude op het programma. De tentoon stelling bestaat waarschijnlijk uit olieverf schilderijen en keramiek. Met dit culturele gebeuren willen de vijf leden van de commis sie de traditie voortzetten van de in mei over leden wethouder P.J. Wenmakers, die enige jaren geleden het initiatief nam tot het orga niseren van culturele evenementen in het dorp. HOOFD VERZORGER AVIFAUNA OVER ONTSNAPTE KANGOEROE: Tentoon stelling Alphens gasbedrijf ALPHEN AAN DEN RIJN De medewerkers van het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn heb ben de jacht op de Bennett-Wallabykangoeroe ge staakt. De kangoeroe, die afkomstig is uit Nieuw Zee land, ontsnapte een maand geleden en loopt sindsdien vrij rond bij het atletiekterrein van het beboste sport park Bijlen. Na een paar mislukte vangpogingen wach ten de medewerkers nu totdat de bladeren van de bo men gaan vallen, waardoor Wally gemakkelijker is te ontdekken. Zondag 15 augustus om twee uur 's nachts werd Wally voor de eerste maal gesignaleerd door een paar dienstdoende agenten. Wally hupte in de buurt van hpt Thorbeckeplein. De verraste „mannen van de sterke arm" openden onmid dellijk de jacht, maar Wally was hen te snel af en ver- d .veen in de richting van het atletiekterrein van sportpark Bijlen. Een dag daarna merkte men in het vogelpark pas, dat er een kangoeroe was verdwe nen. „De politie heeft het wel i gemeld maar het was toen zo ontzettend druk in Avifauna, dat degene die het telefoontje heeft aangenomen ons niet heeft gewaarschuwd", vertelt het hoofd-vogelverzorging IM.Verkade. „Het is jammer dat de politie op hem is gaan jagen. Daardoor is hij op zo'n grote afstand van het park ge komen". De heer Verkade vertelt dat Wally, een mannetjeskangoe roe van twee jaar oud, een wat te dominerende rol bij zijn 'soortgenootjes is gaan spelen. „Er zitten twee mannetjes bij elkaar en dat gaat niet goed. Zij willen allebei de heerser van het hok zijn. Toen Wally klein was ging het nog wel, maar nu is hij door zijn rivaal uit de kooi gejaagd. En als kt.igoeroes in het nauw gera ken, kunnen ze enorm hoog springen". De heer Verkade met een yan de andere Wallabykangoeroes die in Avifauna ver blijven. ALPHEN AAN DEN RIJN „Gasverbruik omlaag". Onder dit motto wordt in de hal van het kantoorgebouw van de gemeentebedrijven een expositie gehouden van energiebesparende ver warmingstoestellen. De bezoeker kan persoonlijk worden voorgelicht over de voordelen van een zogenaam de hoog-rendement ketel. Deze ketel gebruikt minstens 90 procent van de in het gas aanwezige energie terwijl de conventionele ketels ongeveer zeventig a vijfenzeventig pro cent energie gebruiken. Als men in huis een relatief nieu we conventionele ketel heeft kan deze „zuiniger" gemaakt worden met een „economaat". Dit apparaat zorgt dat de af- voergassen van de eigenlijke ketel nog productief gemaakt worden. Dit alles, maar ook informatie over thermostaten, pompschakelaars, vloerver warming en gaskachels, kan men zien tot 24 september, elke dag, behalve zondag van negen tot vijf uur. Behalve de tentoonstelling zijn er vanavond en woensdag 22 september voorlichtingsbijeen komsten over energiebespa ring. Deze bijeenkomsten be ginnen om acht uur en worden gehouden in het gebouw van de gemeentebedrijven aan de Prins Bernhardlaan. Wally's verzorger wijst aan waar de ver dwenen kangoeroe zich vermoedelijk op houdt. Overleven hekken rond het veld waar de kangoeroes lopen, is niet hoger dan een meter. Volgens de heer Verkade geeft dit geen problemen. „Er ontsnapt heel zelden een beest uit Avifauna. Wally is in het nauw gedre ven, daarom is hij gevlucht. Maar kan een kangoeroe wel blijven leven op zo'n sportte- rein? De heer Verkade: „Hij kan daar stokoud worden. Die beesten kunnen leven bij tem peraturen van twintig graden onder nul. Voedsel is ook geen probleem. Kangoeroes eten takken, bladeren en gras en dat soort voedsel is in het park, dat vol staat met strui ken en bomen volop te vin den". Maar deze struiken en bomen zorgen er wel voor dat opspo ring van Wally op dit moment bijna onmogelijk is. „Al heel wat mensen hebben ons opge beld om te vertellen dat ze Wally op een open veld heb ben zien huppen. Als we dan gingen kijken, was hij al lang en breed weer tussen de bosjes verdwenen". Dit soort zoekac ties leverden vaak niet meer op dan een nat pak voor de speurders, die het beboste ge bied afzochten. Verdovingsschot Nu wacht de heer Verkade op de herfst. „Als de bomen kaal worden, is Wally, die bijna even groot is als een herders hond, beter te ontdekken. We kunnen hem dan eventueel met behulp van een verdo vingsgeweer vangen. Dat dur ven we nu nog niet, omdat hij na zo'n injectie nog weg kan rennen. Het risico dat we hem nu tussen de bosjes niet meer kunnen vinden, is zeer groot. Zo'n verdovingsschot wordt dan Wally's dood omdat we hem dan geen tegengif kun nen geven en dat is natuurlijk vreselijk." „Voorlopig wachten we dus maar. Het beest zit daar prima en heeft alles om te kunnen overleven. Het hele gebied is omringd door een sloot en daar springt .hij niet zo gauw overheen dus hij zit eigenlijk „vast". Als hij in het najaar na een intensieve jacht wordt ge pakt, kan hij niet meer terug naar Avifauna. „Als we hem weer bij de andere kangoeroes stoppen, gebeurt hetzelfde, want twee mannetjes bij el kaar, dat kan niet", aldus de heer Verkade. „Wij gaan er voor zorgen, dat Wally een goed onderdak krijgt, bijvoor beeld in een andere dierentuin of op een kinderboerderij. Hij zal na deze vrijheid wel weer even moeten wennen, maar na een week is hij alles weer ver geten. We beschouwen zijn vlucht gewoon als een avon tuurtje." ESSO: WIJ ZIJN NIET VERANTWOORDELIJK DEN HAAG/WASSE NAAR Esso Nederland BV voelt zich niet aan sprakelijk voor de aan zienlijke vervuiling van de grond rond het benzi nestation aan de Rijks straatweg in Wassenaar. Bij dit station werd onge veer 800 kubieke meter grond vervuild door voor namelijk benzine. Een ge lasting van de provincie om die grond af te graven en af te voeren heeft de oliemaatschappij naast zich neergelegd, omdat ze vindt dat de beheerder van het station, Autoservi ce BV uit Den Haag, ver antwoordelijk is. Het be zwaarschrift van Esso diende gisteren voor de provinciale AROB-com- missie (administratieve rechtspraak). Het station aan de Rijksstraat weg ligt in een waterwinge bied van de Duinwaterleiding Oude tank 's-Gravenhage. Volgens de verordening bescherming wa terwingebieden Zuid-Holland is het vanuit volksgezondheid- soogpunt verboden binnen zo'n gebied schadelijke stoffen heffing overigens nooit (nodig) gehad, evenmin als de beheer der. De provincie Zuid-Hol land, die controle uitoefent op de naleving van de verorde ning, was blijkbaar nog niet toegekomen aan dit pompsta tion. zo n gebied schadelnke stoffen „voorhanden te hebben, te be waren, te gebruiken of zich daarvan te ontdoen". Alleen bedrijven die een ontheffing hebben worden van zo'n ver- De vervuiling is volgens de verklaring gisteren van een medewerker van provinciale waterstaat, ing. J.L. van der Put. niet van recente datum. Een wat oudere tank, die eerst voor benzineopslag maar later voor afgewerkte olie werd ge bruikt, werd onlangs uit de grond gehaald. Volgens de neer Van der Put zou die lek zijn geweest en de oorzaak zijn van de vervuiling. Esso ver klaarde echter dat deze tank al sinds 1960 buiten gebruik is en er aan te twijfelen dat deze verantwoordelijk is voor de vervuiling. „Die tank was in derdaad lek. maar we vragen ons af of die de oorzaak was van de vervuilde grond", aldus de Esso-vertegenwoordigers gisteren. De waterstaats-verte genwoordiger is er echter hei lig van overtuigd dat deze tank wel degelijk de oorzaak Esso bleef er gisteren op ha meren dat Autoservice BV verantwoordelijk is voor de pompen en tanks bij het benzi nestation, en dus ook voor het afgraven en afvoeren van de verontreinigde grond. Zo is ook in de contracten tussen de oliemaatschappij en de benzi nepomphouders geregeld, dat elke schade die bij de exploita tie ontstaat voor rekening komt van de pomphouder Esso beroept zich op dat con tract en vindt dat de nogal dreigende brief die de provin cie naar heeft gestuurd naar Autoservice BV. Toezicht De „verordening bescherming waterwingebieden Zuid-Hol land" trad in 1965 al in wer king, waarbij in eerste instan tie de gemeenten de opdracht kregen te controleren of deze verordening werd nageleefd. Omdat de meeste gemeenten zich hier niet aan bleken te houden ging de provincie later zelf maar over tot dat toezicht. Dat ook dat niet goed werkte moge blijken uit het feit dat vele jaren later Wassenaar de provincie moest wijzen op de bodemverontreiniging rond het pompstation. Een procedu re, waarbij Esso ontheffing wordt verleend voor de veror dening, zodat het station „le gaal" gehandhaafd kan blij ven, is nu in volle gang. Eenzelfde zaak als deze speel de onlangs in Krimpen aan de Lek. Daar vervuilde een ben zinestation van Chevron een gebied van ongeveer 800 ku bieke meter, eveneens in een waterwingebied. De kosten van afgraving en opruiming, 400.000 gulden, werden gedra gen door Chevron. Modeshow De Stichting Welzijnszorg Ouderen Oegstgeest houdt gen in het gemeentecentrum aan de Lijtweg een n. show. De show begint om tien uur. Tijdens de pauze w een kopje koffie aangeboden. Lindehoeve Jongerencentrum De Lindehoeve in Voorschoten i dit weekeinde bol van evenementen. Morgenmh van twee tot vijf uur is er een scholierendisco en vonds van negen tot een uur een swingavond. Ook terdagavond van negen tot een uur en zondagmid van twee tot vijf uur is er disco in de Lindehoeve, van ouds wordt het weekeinde afgesloten met het t ocafé op de zondagavond. Open dag Inwoners van Koudekerk krijgen zaterdag de kans kijkje te nemen in de nieuwe onderkomens van de ki vereniging en de bibliotheek. Beide instellingen zijn ondergebracht in de uitgebreide Ridder hof. De open wordt gehouden op de zogenaamde verenigingsdag. Hei bouw wordt eind oktober officieel geopend. Verenigingsdag De jaarlijkse Koudekerkse verenigingsdag wordi terdag gehouden in het vrijetijdscentrum De Rid hof. Alle instellingen en verenigingen zullen zich t presenteren met demonstraties van onder meer gymnastiekvereniging Aspasia en Yoshi met judi karate. Ook kan men in het Hofstedepark kennh ken met het Jeu de Boule-spel. Ook is er een extra tesia-loop met afstanden van 2, 5. 8 en 16 kilometer verenigingsdag duurt van tien tot vijf uur. ACWW De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Nt landse Vereniging van Huisvrouwen en de Stichting tholieke Plattelandsvrouwen Nederland houden zate een themadag van de European Area Conference vai ACWW (The Associated Country Women of the Wo Deze bijeenkomst wordt gehouden in het vormingsceni Oud Poelgeest in Oegstgeest. Het thema van de confert is ..De economische waarde van de huishoudelijke at gt en het meewerken in eigen bedrijf" en de bijeenkomsi yi gint om negen uur. Fietstocht Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het do huis „Marijke" in Burgerveen houdt de dorpsraai terdag een familiefietstocht door het fraaie Hollai sj plassengebied. Er zijn twee routes uitgezet van 35 e kilometer. Belangstellenden kunnen zich op zatei tussen negen en een uur inschrijven bij het dorps in Burgerveen. Cabaret De cabaretgroep Purper treedt zaterdag met een n. programma op in Muzenhof Leiderdorp. De leden va groep bouwden in hun studententijd in Utrecht een repertoire van close-harmony-zang uit de jaren derti vijftig op. Vanuit die zang ontstond een theaterprograi dat behalve die close-harmony een aantal scènes, gedic en een operapersiflage bevat. De voorstelling beging kwart over acht. De toegangsprijs is tien gulden. E' >rt om: ;pla enoi rotii inte geit )kto OV€ Instuif Scouting Oegstgeest houdt zaterdag de jaarlijkse nekoekeninstuif in het gemeentecentrum aan de weg. Iedereen wordt uitgenodigd vanaf twaalf ui middags de maaltijd te komen gebruiken. Naast nekoeken is er ook een voortreffelijke soep verï baar. Tussen twee en vijf uur kunnen de panneki ook afgehaald worden. De padvinderskeuken gaai zeven uur s'avonds dicht Puzzelrit Het Plattelands Jongeren Kontakt uit Hazerswoudt organiseert zaterdag 18 september een puzzelrit voor mobilisten en motorrijders. Om 17.30 uur kan men aanmelden in het Nederlands Hervormd Vereniging bouw aan het Raadhuisplein, waar ook de start om uur en de finish en prijsuitreiking zijn. Lïl ONDANKS DEFECT AAN BRUG IN CENTRUM ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks een defef j de Alphense Brug, die het centrum verbindt, èr achtste jaarmarkt van Alphen een groot succes Ét er den. Tegen half twaalf brak een stang af waarc&fga£ brug niet meer dicht kon. Voor de vele bezoeke) het centrum hield dit in dat zij moesten omloj) omrijden over de Julianabrug of de Hefbrug omPntl tracties aan de andere kant van het centrum dhet missen. Gelukkig bleek een groot deel van de I kers bereid om te lopen. Gistermorgen om tien uur was er al een grote menseC op de been die langs de vierhonderd kramen met uit» waren schuifelde. Zoals ieder jaar trokken de demon! van de ongeveer twintig oude ambachten erg veel I stelling. F Als grote attractie gold het trial-rijden. Dit is met nk een parcours met moeilijke hindernissen afleggen. Ot uur gaf burgemeester M. Paats hiervoor het startschot na de tien deelnemers het publiek tot twaalf uur in adt spanning hielden met hun capriolen. Wie daarna noéj angstwekkends wilde zien kon gaan kijken naar de viH stuntmannen die van een mobiele tien meter hogen naar beneden suisden en na het maken van enkele sal een luchtkussen landden. Behalve deze spectaculaire acties was er een aantal I nele evenementen zonder welke de jaarmarkt de jaa| niet zou zijn. Dit zijn het paalzitten, de botenbouwwcj ringsteken, de jaarmarkt estafetteloop en de kermis 1 y jaar een Vikingschip en een berg en dal baan. In deij^' huisstraat kon men kijken naar de antieke rijdende k walsen de Krab en de Marshall. Ook was een miniatuf Kleine Johnnie in actie te zien. De jeugd beleefde i zier een zeephelling en voor de allerjongsten was er pfbitati kast. r

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4