^luiting Allergologie: Ondoorzichtig rommelbeleid Boek kan positieve bijdrage leveren aan energie-discussie rMmWÊm ijfde ELK-expositie in De Waag Mogelijk verkeerslichten bij bouw Churchillbrug NISTER TERLOUW: SINDS IK DE 7*1 KRANT BEZORG WEETIK |-4 HET NIEUWS sip EERDER DAN M N VADER. PA< iIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 Vfl K> DEN De Eerste Kunststichting houdt van 19 tot en 25 september jaar zijn le expositie in De ag. De tentoonstelling It werk van ongeveer rlandse beeldende stenaars. Schilderijen, n en keramiek geven goed overzicht van de vikkelingen van de stenaars. ■en igensteh'n6 tot voorgaan- ren was de belangstelling ™de zijde van de beeldende kunstenaars voor deelname aan de expositie in aanvang gering. Pas na een wervings actie van de ELK-bestuursle- den Fred Hansen en Sjoerd Mulder kwamen de aanmel dingen binnen. De expositie is vooral bedoeld voor kunste naars die niet voldoende werkstukken hebben om een eigen tentoonstelling te maken of wiens werk commercieel gezien niet interessant is voor een galerie. Eén van de kunstenaars van wie werk te zien is, is Hans van Meeuwen. Van hem geen schilderijen of keramiek, maar twee objecten, die wat uit de toon vallen bij de overige kunst die in De Waag wordt geXposeerd. Eén object is een stalen plaat met daarop een klein eilandje. Van Meeuwen zegt geïntrigeerd te zijn door de „paradoxaal lijkende hou ding" van de mens. Ondanks de vrijheidsdrang van de mens wordt hij aangetrokken door een exact afgebakend stukje wereld als een eiland, vindt Van Meeuwen. De tentoonstelling is geopend maandag 20 tot en met zater dag 25 september van 11.00 tot 18.00 uur, donderdag tot 21.00 uur. De officiële opening heeft plaats op zondag 19 september tussen 15.00 en 17.00 uur. Het werk van H. van Meeuwen. Bromfietser gewond LEIDEN Een 20-jarige Voorschotenaar werd gisteren op de bromfiets aangereden door een vrachtauto. De vrachtauto, bestuurd door een 35-jarige man uit Roozen- burg, reed op het Lammen- schansplein env wilde de oprit naar een garage inrijden. Daarvoor moest hij het fiets pad kruisen waarop de brom mer reed. De vrachtwagen chauffeur zag de brommer over het hoofd waarna de aan rijding plaats had. De Voor schotenaar is met een ge kneusd been naar het zieken huis vervoerd. VAKBONDEN IN ACTIE TEGEN AL VOLTOOIDE OPHEFFING Wil tot elf ternfei J?ki [li >ksci dez{ klen aa ltDEN De Centrales Overheidspersoneel m de sluiting van de iniek Allergologie het AZL af. De vak hebben een brief de minister van on- irijs gestuurd, waarin minister vragen een lit over de opheffing de kliniek uit te stel- totdat er overleg met Vakbonden heeft plaats nden. Overigens be de polikliniek in fei- sinds enkele maan- niet meer. Allergolo gie is thans min of meer een onderdeel van de af deling Longziekten ge worden. De formele be slissing tot sluiting van de kliniek is echter nog steeds niet gevallen. De protesten van de Centrales richten zich met name op de procedure, die door directie en bestuur van het AZL met be trekking tot de opheffing van Allergologie is gevolgd. „Het is een ondoorzichtig rommelbe leid", zegt G.A.A. Kuijper na mens de vakbonden. De vak bonden zijn vooral kwaad, om dat hen pas onlangs bleek, dat de minister nog toestemming moet geven voor de sluiting van de polikliniek. „We zijn door de directie en het bestuur van het AZL op een dwaal spoor gebracht. Ze hebben ons nooit verteld, dat de uiteinde lijke beslissing bij de minister ligt", aldus Kuijper. Hij noemt dit een voorbeeld van de „zeer slechte" procedure, die door directie en bestuur van het AZL is gevolgd. Het personeel is zeer lang in onzekerheid ge houden. vinden de bonden, waardoor ze „murw" zijn ge maakt. Het personeelsbeleid zou onvoldoende geweest zijn en mogelijke alternatieven voor de sluiting van de kliniek zouden onvoldoende zijn over wogen. De bonden voelen zich voor het blok gezet, heet het in de brief aan de minister. Geen precedent „We hebben ons nooit kunnen verenigen met de sluiting van de polikliniek, maar de ge volgde procedure doet de deur dicht", vindt Kuijper. De vak bonden vinden een zorgvuldi ger besluitvorming noodzake lijk om te voorkomen, dat de manier waarop de polikliniek Allergologie is gesloten, navol ging krijgt. „Allergologie mag feen precedent worden", zegt Luijper. Wat de minister ook van de kritiek van de bonden vindt, het lijkt niet waar schijnlijk dat de minister be sluit om de kliniek alsnog te openen. Ook Kuijper gaat daar van uit: „Ik kan me niet voor stellen, dat het personeel nog gemotiveerd kan worden om weer aan de slag te gaan". Overigens hebben de Centra les van Overheidspersoneel in het overleg met de Universi teit wél ingestemd met de op heffing van de vakgroep Al lergologie. De vertegenwoordi gers van de bonden hadden ook daar veel kritiek op de ge volgde procedure. „Wat de fa culteitsraad heeft gedaan kon de toets der kritiek nauwelijks doorstaan", aldus Kuijper. „Maar de vertegenwoordigers van het personeel op de uni versiteit, oordeelden dat op heffing van de vakgroep op formele gronden niet afgewe zen kon worden. En dat is niet mijn veranwoordelijkheid", merkt Kuijper op. Hij erkent dat de Centrales van Over heidspersoneel sterker hadden gestaan, wanneer men gelijk gestemd was geweest over de opheffing van de klihiek en de vakgroep. de kruising van de Churchilllaan en de Haagweg en aan de bouw van de Chur- jeuJ>rug wordt tot eind 1984 gewerkt. LEIDEN Op de krui sing van de Haagweg en de Churchilllaan worden mogelijk zogenaamde nood-stoplichten ge plaatst. De gemeente wil de verkeerssituatie op het drukke kruispunt nog een poosje aankijken om uit te zoeken of de lichten echt nodig zijn, maar de huidi ge situatie wordt wel „als behoorlijk onoverzichte lijk" omschreven. De kruising van de twee be langrijke wegen vertoont sinds een paar weken de, aanblik van een bescheiden maanland schap. Op het kruispunt is een aantal heuvels, aangelegd „terpen" heet dat in gemeente lijke termen en het verkeer slingert er zich doorheen. De werkzaamheden vormen het begin van de aanleg van de Churchillbrug. De nieuwe Leidse brug wordt in het ver lengde van de Churchilllaan gebouwd en wordt aangesloten op de nog te construeren Dr. Lelylaan. Het doel van dit gi gantische project is tweeledig. Het Morskwartier krijgt een snelle ontsluiting en de ver keersdruk op de binnenstad neemt af. Bovendien krijgt de gemeente een extra argument in handen om de aanleg van rijksweg-11 west tegen te hou den, wanneer de plannen voor die weg alsnog uit de ijskast worden gehaald. Weg omhoog De heuvels vormen de eerste fase van de aanleg van een ge heel nieuw kruispunt tussen de Churchilllaan en de Haag weg. Omdat de nieuwe brug de treinrails en de Rijn moet overbruggen, moet ook de weg ongeveer twee en een halve meter omhoog. Bij de kruising worden twee fiets- en voet gangerstunnels aangelegd. Pas volgend jaar mei wordt met de aanleg van de brug begonnen. De bouw van de brug zal tot november 1984 duren volgens de gemeentelijke planning. Pas dan worden het nieuwe kruispunt en de brug openge steld voor het verkeer. De bouwtijd van ruim twee jaar is onder meer nodig, omdat de terpen zich moeten kunnen „zetten". Na het storten van het zand zakt de laag nog enigszins in. Wanneer nu al begonnen zou worden met de aanleg van de tunnels zouden er verzakkingen kunnen op treden. Wanneer de bouw van de brug is voltooid, moet ook de Dr. Lelylaan klaar zijn. Ook onder deze weg worden twee fiets en voetgangerstunnels aange legd: één ter hoogte van de Damlaan en één ter hoogte van de Leeghwaterstraat. Jazzballet In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 start binnenkort een cursus jazzballet. De cursus be staat uit 13 lessen, die elke dinsdagavond van acht tot negen uur worden gegeven. De kosten bedragen zestig gulden. Belangstellenden voor deze cursus kunnen zich daarvoor opgeven bij het LVC. Atoomoorlog De Leidse Werkgroep Dienstweigeren en de Interkerkelij ke Werkgroep Dienstweigeren draaien maandagavond 20 september in het Breehuys aan de Breestraat twee films over de gevolgen van een atoomoorlog. De film „23 Ski- doo" geeft beelden van een stad, nadat er een neutronen bom op is gevallen en „A short Vision geeft een impressie van de ondergang van een stad door een atoomoorlog. De bijeenkomst begint acht uur. Bahai Ia de Bahai gesprekskring wordt maandagavond 20 september gesproken over het Bahai bestuursstelsel. Adri Kosten houdt een inleiding. De bijeenkomst heeft plaats in de Clarensteeg 29 en begint om kwart over acht Amnesty Amnesty International houdt dinsdag 21 september een propaganda-avond in de Bevrijdingskerk aan de A. Bruun- straat in Leiden Zuid-West De bijeenkomst begint om acht uur. Voor de pauze wordt algemene informatie verschaft over het werk van Amnesty International. Daarna wordt gelegenheid gegeven om deel te nemen aan de eerste schrijfactie in deze wijk. Het is de bedoeling de schrijfacties regelmatig te laten plaatsvinden. Fassbinder „Die bittere Trane der Petra von Kant" is de tweede film in de Fassbinder-cyclus, die door volksuniversi teit K&O wordt vertoond. De film wordt dinsdag 21 september in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 gedraaid en begint om acht uur. Kaar ten kunnen besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Sportweekeinde De Regionale Christelijke Sportunie Noord- en Zuid-Hol land houdt in het weekeinde van 24, 25 en 26 september een sportief familieweekeinde in het Brabantse Schoorl. De kosten voor deelname bedragen voor kinderen 25 gul den, ouderen betalen veertig gulden. Inlichtingen: A. Ba- velaar 071-126096. SIMA VI De landelijke vereniging voor directe medische hulp in de Derde Wereld, SIM A VI, is woensdag 22 septem ber op de bazar van het bejaardencentrum Lorentzhof aanwezig. Bij de stand van SIM A VI, die van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur open is, kunnen artikelen uit de Derde Wereld worden gekocht Tevens wordt informatie over de werkzaamheden van de vere niging gegeven. Kinderfilm In het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdag 22 september de kinderfilm „Der Bremer Stadsmuzikan ten" gedraaid. De film is een sprookje, waarin een aantal dieren de wereld intrekt. Om in leven te blijven maken ze muziek, maar daar blijft het niet bijKaarten kunnen wor den besteld bij K&O, telefoonnummer 141141. .S)EN „Ik ben blij de uitgave een boek energie dat is be- voor een breed pu- Het kan een positie- jdrage leveren aan de ;ie-discussie. En met iscussie gaat het toch >ed." Dit zei demissio- minister J.Terlouw ren tijdens de over ig liging van het boek rgie, een blik in de imst." De heer Ter- ontving het eerste ïplaar van het boek landen van L. Her- i, een van de redac- deze tijd veel aandacht moet, worden besteed aan besparing van energie: „We moeten blij ven zoeken naar alternatieve bronnen." Professor J. van de Waals van de subfaculteit Sterrenkunde en Natuurkunde zei, dat het noodzakélijk is dat de weten schap de nodige vrijheid be houdt: „In de internationale wereld van de wetenschap wordt hard spel gespeeld. Daarom is het van belang dat we ons eigen lot kunnen bepa len en niet worden vermorzeld onder een Toren van Babel van ambtelijke organen. We zijn niet noodlijdend en hopen dat ook niet te worden," aldus Professor Van der Waals. Mi nister Terlouw erkende dat de. wetenschap die vrijheid moet behouden. „Maar," zo zei hij: „Er moet ook volgens een lei-' draad worden gewerkt." Drie jaar geleden, tijdens een forumdiscussie, zei een politi cus tegen een fysicus: „Jullie zouden je kennis eens naar buiten moeten dragen. Die po liticus was J. Terlouw, de fysi cus was L. Hermans. De heer Hermans voegde de daad bij het woord. Het boek „Energie, een blik in de toekomst" is uit gegeven door uitgeverij Het Spectrum en kost y29,90. xjieu-ha: locrief' - 12j>oe! op 10 or k is samengesteld door in de Leidse Universiteit inden fysici L. Hermans Hoff. Beide heren wer- tijgestaan door negen au- Het boek „Energie, een in de toekomst" tracht de n in begrijpelijke taal de "(iirwetenschappelijke ach- Dnden van de energiepro- atiek duidelijk te maken, rwerpen als zon-, wind- ern-energie komen aan Maar ook praktische za- worden behandeld. Zo men een antwoord op de hoeveel het opvullen de spouwmuren nu pre- aan energiewinst oplevert. dat laatste zei de heer iw: „Erg praktisch, zeker ik binnenkort tijd ge- heb om mijn spouwmu- te vullen." Minister benadrukte, dat er in Uit handen van de heer L. Hermans ontvangt minister Terlouw het eerste exemplaar van het boek „Energie, een blik in dp toekomst. L> WNiiëKk PPR vraagt aanpassing bouwplannen HEMA en C&A LEIDEN Het PPR-raadslid F. van Oosten heeft het colle ge gevraagd met de HEMA en C&A te gaan praten over aan passing van hun respectievelij ke nieuwbouwplannen aan de Haarlemmerstraat en de Bree straat. De bouwplannen beide bedrijven, waarmee de ge meente Leiden heeft inge stemd, zijn door de Raad van State aangehouden, omdat er een fout zit in de bouwveror dening van de gemeente Lei den. Tegen beide bouwplan nen werd bezwaar aangete kend door de betrokken buurtverenigingen. Van Oos ten wil nu dat de bouwplan nen zodanig worden aangepast dat beide verenigingen zich erin kunnen vinden. De nieuwbouw moet wel door gaan, meent van Oosten: „Bei de bedrijven zijn immers van groot belang voor het goed functioneren van de midden stand in het centrum". „Hennep plantage" ontdekt LEIDEN Op een veldje aan het einde van de Was- senaarseweg heeft de poli tie gisteren een dertigtal hennepplanten aangetrof fen. In een schuurtje wer den eveneens dertig hen nepplanten gevonden. De eigenaar van de planten, een 27-jarige Leidenaar, is aangehouden. De op het veld staande plan ten, die ruim 1.30 meter hoog waren, zijn door de Leidse po litie uit de grond getrokken en verbrand. De dertig planten, die in het schuurtje hingen te drogen, zijn meegenomen naar het bureau. Een gedeelte er van is opgestuurd naar het Ge rechtelijk Laboratorium. Daar moet worden vastgesteld in hoeverre de hennep verdo vend is. Is dat het geval, dan zal de 27-jarige Leidenaar worden vervolgd. In Neder land zijn de laatste weken di verse „hennepplantages" ont dekt. Dat de hennepplanten het zo goed doen, komt door de warme zomer. LEIDEN Geboren: Lala Zahra dv. M. D. Achouak El Idrisse en F. Rami. Jeroen Michel Marco zv. C. P. D. de Haas en Y. D. Koolstra. Gilian zv. G. Kanning en E. J. van der Sluis. Mi randa Louise dv. J W. G. ter Laak en M. L. Steenbergen. Werner Dirk Frederik zv. D. J. van Rossutn en J. J. Wening. Kitty dv. W. F. Honsbeek en M. C. van Dijk. Cornelis zv. J. Nijgh en J. Wischmeijer. Sanne Wil- hclmina dv. W. J. van Kampen en M. P. G. Vreeburg. Tessa Rianne Corne lia dv. H. Ouwehand en G. C. Parle- vliet. Angelique dv. R. Brugmans en S. Minke. Steven zv. J D. G. van Duijne en R. M. Horsthuis. Ria Anne ke dv. W. Wassenaar en A. P, Scheepmaker. Cornelia Ursula Maria dv. F. Roessingh van Iterson en U. van Graven. Zakaria zv. A. Senhaji en L. Merjal. Judith dv. J. Maasdam en H. W. C. Damen. Hugo Johan zv. V. J. J. P.. van Heuven en P. J. Roo- se. Richard Alexander zv. H. van Duijn en J. van Duijvenbode. Angela Jacoba dv. F. Ravensbergen en A. J. Kluts. Overleden: G. Hogewoning, geb. 15- 8-1908 vrl. geh. gew met D. B. Ver boom. J. F. Seijdel, geb. 8-5-1893 man. M. Prins, geb. 31-10-1909 man. C. I. M. Beckers, geb. 8-6-1942 vrl. echtg. van J. H. Uljé A C. M. Ko ning, geb. 22-12-1913 vrl. geh. gew. met C. F. Rietveld. H A. de Graaf, geb. 23-10-1892 man. M. van Esse- veld, geb. 27-3-1951 vrl. echtg. van N. Fabricius. M. D. Schipper, geb. 7-3- 192Q man. M. Steltenpool, geb. 1-3- 1918 vrl. echtg. van H. J. Bellaart. M. Bavelaar, geb. 12-10-1907 vrl. geh. gew. met P. H. Montfoort. G. Rol vers, geb. 17-9-1919 vrl. echtg. van J. F. van Houten. H. M. Schulte, geb. 28-1-1894 vrl. geh. gêw. met S. Ver loop. Gehuwd: R. E. Ossevoort en J. B. van Duijn. R. R. Lugtigheid en Y. Ie Febre. R. A. van Deventer en G. C. Wijntjes. J. Azier en M. M. E. Blom. Th. A Lakenberg en I. Th. Levarht. H. Nagtegaal en M C J Zuijdwijk. C. Heemskerk en P. Houtman. P. J. Mets en D. Timmermans. J. van der Linden en C. van Soest. Ph. J. Parle- vliet en A M. Harland. R. van der Voort en W. M. van Leeuwen. R. Blom en A. Livne. L. Jongbloed en J. M van de Wetering. F. S. A. N. van Noort en N. C. M. Pieterse. J. M. Janssen en E. H. Lamsvelt. R. W. Pe- sant en J. Bouwman C. A. M. de Blij en C. van Rossum. A. Rietkerk en Y. G. Anker. H. J. A. Schmidt en J. J. Eradus. G. Milané en J. de Nobel. T. K. W. Drexler en E. P. M. Wolffen- buttel. E. M. D. Tromp en J. A. C. Heetman. J. W. Ochman en I. A. Debnicka. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3