Inflatie omlaag, maar werkloosheid naar 800.000 Kinderbijslag naar leeftijd vanaf '83 itgent gewond ^eicUe 6oma/nt Donderdag 16 september 1982, 72e jaargang no. 22374 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekerediik 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Bep van Klaveren als bejaarde bokser in documentaire „The Dutch windmill" op Ned. I om 19.50 uur. Om 22.10 uur Stra- winsky's „Le sacre du prin- temps" op piano door Maarten Bon. In „Brandpunt" op Ned. II om 22.10 uur aandacht voor Arafat op bezoek bij de paus en Janmaat in de Kamer. In de avond en nacht op veel plaatsen mist. Middagtempera- tuur van 21 tot 27 graden. Zwakke wind. Zon op. 07.17, onder 19.51. Schev. hoog water: 3.26 en 15.59, laag water: 11.48 en 0.10 )EN Sa- Ghotbzadeh, Drmalïge mi- van buiten zaken van imitische re- van IaQp, ;eravond te- esteld. Het e persbureau vanmorgen deeld, dat vuurpeloton doodvonnis voltrokken. 46-jarige zadeh was pril gearres- op de ver dat hij had be- i de isla- ïe republiek te werpen atollah Kho- de gids van anse revolu- doden. Voor levisie ver- e de oud-mi- dat hij de van de .ijkheid had terugdrin- Een mede van zadeh was Kazem tmadari. De ijkheid ont- eze gematig- aal van Kho- de titel van ah nadat itrokkeriheid iet komplot itgekomen. Verkeersproblemen door mist DEN HAAG/BREDA Het ver- keer heeft vanmorgen in het gehe le land te kampen gehad met pro blemen door mist. Op tientallen plaatsen in West-Brabant zijn auto mobilisten in zeer dichte mist bij verkeersóngelukken betrokken ge raakt. Volgens politiewoordvoer ders regende het telefoontjes over aanrijdingen. Vooral rond Breda stagneerde het verkeer ernstig. Bij botsingen zijn diverse gewonden gevallen. De brandweer is op enke le plaatsen ingezet om beknelde slachtoffers te bevrijden. Bij Breda zijn vanmorgen een vrachtauto en een personenauto uitgebrand in een kettingbotsing. Minder doden in verkeer, DEN HAAG Het aantal verkeersslachtoffers is in de eerste helft van dit jaar gedaald in vergelijking met vorig jaar. Ook het aantal ongevallen met ge wonden nam af. In de eerste helft van '81 waren er 896 Verkeersdoden. Nu was dat aantal 800. Onder bestuurders en inzittenden van personenauto's vielen 79 slachtoffers minder. Bij de fietsers ^teég het aantal doden echter van 154 naar 170. Het totaal aantal on gevallen daalde van 22.599 tot 21.870. Elke twee séconden gebeurter in en om het huis een ongeluk. Met dit onderwerp, waaraan ruime aan dacht wordt besteed, begint van daag onze extra bijlage „Uit thuis". Verder in dit „najaarsnummer": Het aangaan van een'hypotheek op oudere leeftijd. Belastbaar inkomen als maatstaf bij premie-koopwoningen. Waarborgen voor meer woonple- zier: gordijnen, meubelen en berg ruimte. Nieuwe wintermode voor vrou wen, mannen en kinderen, waarbij ook de lederwaren aan bod komen. Zelf weven, wijn maken, surf plank bouwen en dubbel glas in een doe-het-zelf-pakket. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgend jaar zal de inflatie in Nederland een duidelijk dalende lijn gaan vertonen en lager uit vallen dan waarop tot nog toe werd gerekend. De werk loosheid zal echter verder oplopen en ook de achteruit gang in inkomen zal groter zijn dan eerst werd gedacht. Een en ander blijkt uit de Macro-Economische Verken ning (MEV), het spoorboekje voor de economie, zoals dat volgende week dinsdag op Prinsjesdag zal worden gepu bliceerd. In de toekomstverwachtingeh «sa voor de economie wordt met een -forse toename van de werkloosheid gerekend. Tot nog toe stond het getal van 500.000 genoteerd, een grens die echter allang is overschre den. De nieuwe cijfers gaan uit van een stijging tot boven de 800.000 in 1985. Thans is van de beroepsbevol king een op de acht personen zonder werk. aldus het minis terie van Sociale Zaken, Vori ge maand is het aantal werk zoekenden gestegen, met 13.180 tot 564.250, maar als men de!4 nieuwe omschrijving van het Ceritraal Bureau voor de Sta tistiek zou aanhouden, dan zou dit getaal 123.400 hoger moe ten worden gesteld. De daling van het besteedbaar inkomen zal volgend jaar ook groter zijn dan was geraamd. Tot nog toe werd deze 3 pro cent geschat, maar de nieuwe raming houdt in dat de gemid delde Nederlander vier pro cent aan koopkracht moet in leveren Het enige lichtpunt lijkt de in flatie' te worden. Deze zal een daling van anderhalf procent gaan vertonen err niet meer uitkomen op 6 procent, maar op rond 4,5 procent. Dat bete kent een verdere versterking van de concurrentiepositie van Nederland, een waarschijnlijk blijvende verbetering van de betalingsbalans en een harde gulden. Prinses Gracia opgebaard in Palatijnse kapel Prinses Gracia van Mo naco, die maandag bij een auto-ongeval do delijk verongelukte, ligt sinds gisteren opge baard in de particuliere Palatijnse kapel van het paleis, waar de Monagasken haar de laatste eer kunnen be wijzen. De prinses zal zaterdag worden be graven in de kathe draal van Monaco, waarin zij in 1965 ook in het huwelijk trad. Intussen wordt het aan tal vraagtekens over de ware toedracht van het ongeluk steeds groter. Zie pagina DEN HAAG De invoe ring van leeftijdsafhanke- lijke kinderbijslag, die op 1 januari moet beginnen volgens de plannen van het kabinet, zal zes jaren vergen. Minister de Graaf van Sociale Zaken wil na melijk de verlaging en verhoging van de bijsla gen geleidelijk laten ver lopen, elk jaar een stukje aanpassing. De hele operatie mag de staatskas geen extra geld kos ten. Daarom zullen alle kin derbijslagen van dit moment, waarvan de nieuwe worden afgeleid, geleidelijk worden verlaagd. De minister heeft gisteren het wetsontwerp tot invoering van kinderbijslag afhankelijk van de leeftijd bij de Tweede-Ka mer ingediend. Hij verdeelt de kinderen, zoals reeds eerder werd vermeld, in drie groe pen: van 06 jaar, van 612 jaar en van 1218 jaar. Voor de oudere kinderen boven de 18 blijft alles voorlopig nog bij het oude in afwachting van een nieuw stelsel van studie financiering. Voor volgend jaar gelden de volgende percentages: voor kinderen van 0 tot 6 jaar. in dien eerste kind: 50 indien niet eerste kind en geboren vóór 1983, 95 geboren in 1983: 70%. Voor kinderen van 12 tot 18 jaar: 107,5 pet. Jaar lijks worden deze percentages gewijzigd, tot de vastgestelde percentages van resp. 70 en 130 zijn bereikt in 1988. Pagina 11: Nieuwe regeling voor jongste kinderen handicapten blokkeren irbeursgebouw CHT Enkele honderden gehandicapten uit het hele vaarvan de meesten in rolstoelen, hebben vanochtend eni- een blokkade gelegd rond het Jaarbeurscongrescentrum echt. gebouw houdt de ANIB, de Nederlandse bond voor ge- apten, sinds gisteren een congres. De gehandicapten pro den met hun actie tegen de plannen van minister Garde de eigen bijdrage van gehandicapten in speciale woonvor- verhogen. ievoerders hoopten met hun blokkade te bereiken dèt de er en enkele kamerleden die het congres vandaag bijwö- kkoord gaan met een openbare discussie over die bezuini- lannen. "tievoerders hebben hun blokkade voor het congrescen- ipgeheven na besprekingen met de ANIB en de Utrechtse De partijen hebben afgesproken dat het congres onge- door kan gaan tot minister Gardeniers arriveert, waar- ijk aan het begin van de middag. tsen in hartje Parijs JS Parijzenaars die hebben van de muffe, overvolle Parijse metro's et bang zijn aangelegd, n zich sinds vanmorgen et de fiets door de Fran- ofdstad begeven. Langs angrijkste boulevards in ;ntrum zijn met behulp roene lijnen stroken in- nd voor fietsers. Nadeel dat deze stroken niet verboden zijn voor automobi listen. Hun wordt slechts ge vraagd „consideratie" te tonen. Op sommige punten loopt de fietsersstrook tussen de bus baan en de baan voor het ge wone verkeer. Fietsen door de stad lijkt dan ook alleen weg gelegd voor de heel stoutmoe- digen die niet bang zijp platge drukt te worden tussen een bus en een vrachtwagen. «EN AAN DEN Bij een massale partij vlakbij het isterrein van de jaar- :t is gistermiddag een gewond geraakt. De kreeg door iemand iet publiek, dat toe- mde van de kermis het gevecht, een les op het hoofd. De eman is naar het zie- uis Rijnoord gebracht zijn hoofdwond worden gehecht, ndien liep hij een ge- been op. nleiding tot de vechtpar- rond vier uur ontstond, •g onbekend. Een groep natige bezoekers van het natiecentrum voor bui- Ise jongeren raakte met slaags op het Thorbec- in. De groep zoekt ver- p straat sinds hun onder-. komen verleden week geslo ten werd als gevolg van het faillissement van het Buurt centrum Ridderveld. De snel toegerende politie probeerde de vechtenden te scheiden. Dat lukte niet en de jongeren keerden zich massaal tegen de overheidsdienaren. Het toege stroomde publiek schaarde zich vervolgens ook achter de jongeren. Uit dat publiek kwam ook de bierfles, die een agent verwondde. De dader sloeg op de vlucht, maar zijn identiteit is bekend en de poli tie zal hem zo snel mogelijk aanhouden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Paus ontvangt PLO-leider Arafat Paus Johannes Paulus II ontving gisteren de voorzit ter van de Palestijn se Bevrijdingsorga nisatie, Jasser Ara fat. De PLO be schouwt de ont moeting van Arafat met de paus als een grote stap voor waarts naar interna tionale erkenning. Voordat Arafat door de paus werd ont vangen, hield hij een rede op het congres van de In- ter-Parlementaire Unie, die door par lementariërs uit bij na honderd landen werd aangehoord. Na zijn rede maakte Arafat het V-teken. Pagina 9: Paus pleit voor Pales tijnse staat Soldatenprotest tegen „zinloos balen" op Prinsjesdag UTRECHT Soldaten van de 141e rayon-verbindingscom- pagnie in Harderwijk hebben in een open brief aan koningin Beatrix geprotesteerd tegen het „zinloos balen" langs de route van de gouden koets op Prinsjesdag, 21 september. De soldaten schrijven dat zij dan onder protest wacht houden. „Wij lijden onder deze dien stopdracht: lange tijd doodstil staan, alleen je ogen mogen bewegen, voorwaar geen pre tje". Zij wijzen erop dat bij dergelijke gelegenheden veel soldaten flauwvallen en ook „anderszins schade ondervin den". De dienstplichtigen zijn bereid mee te helpen ons land te verdedigen tegen aanvallen de partijen, maar zien het nu van dit „overbodig ceremo nieel" niet in. Ze doen alleen maar mee omdat het weigeren van een dienstbevel celstraf op kan leveren. Politiemensen in rij voor werk op Antillen DEN HAAG Er blijkt veel belangstelling te bestaan van Ne derlandse politiemensen voor werk op de Nederlandse Antillen. Bij het Antillenhuis in Den Haag hebben zich de laatste maan den al bijna driehonderd agenten aangemeld voor een baan overzee, zonder dat daar een echte wervingscampagne aan voor af is gegaan. De commissaris van politie op de Antillen, J. Ol- denboom, is op het ogenblik in Nederland om een keuze te ma ken. Er kunnen 50 tot 70 mensen geplaatst worden. Onder de sollicitanten bevinden zich volgens Oldenboom, veel ervaren agenten, afkomstig uit het hele land. Man overleden na bedrijfsongeval KATWIJK De 33-jarige Albertus Hendrikus Klaassen uit Katwijk is gisteren na een ongeval tijdens zijn werk om het le ven gekomen. De man was werkzaam bij een visverwerkingsbe- drijf aan de Prins Hendrikkade. Hij bestuurde een heftruck met op de vork een trommelrek dat gebruikt wordt voor het spoelen van vaten. Hij wilde bij de vatenspoelplaats lege vaten halen. Daarvoor liet hij de vork met het rek zakken en stapte uit om te laden. Bij het vastgrijpen van het rek werd hij geëlectrocuteerd. Onderzoek heeft uitgewezen dat het rek precies op de electriciteitskabel van de hogedrukspuit van de vatenspoelplaats terecht is geko men. Het rek heeft het snoer beschadigd, waardoor er stroom op kwam te staan. De man werd onmiddelijk naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht, maar overleed daar aan de gevol gen van het ongeval. Wielrijdster verongelukt LEIDEN Een 32-jarige in woonster van Leiden kwam gistermiddag om het leven na een aanrijding met een bus. De Leidse reed op de fiets. Zij verleende de bus geen voor rang. Het ongeluk gebeurde rond twee uur op het kruispunt Ge- regracht-4e Binnenvestgracht. De bus van busmaatschappij West-Nederland reed op de Geregracht richting Korevaar- straat. De wielrijdster naderde vanaf de 4e Binnenvestgracht op haar racefiets met grote snelheid het kruispunt met de bedoeling deze over te steken In een poging af te remmen voor de bus sloeg de fietser over de kop'en belandde voor het linker-achterwiel van de bus. De vrouw was op slag dood. III!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1