rtsen onderschatten „magerzucht VVD: verder praten met informateur is zinloos akcentrales ijzen andere |,pgeling voor tslag af Vrouwen drinken veel meer dan ze toegeven weer NFERENTIE IN MAASTRICHT BEGINT MORGEN Brit verdrinkt door misdrijf ubbers scoort Dogste aantal )orkeurstemmen "Wat echt lekker is, dat laatje niet lopen." D'66: Vertrek Terlouw niet zeker Feenstra vrij, ondanks belastend bewijsmateriaal AGMËNLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 Wontploffing ijongenswerk" IE De Bossche officier [tie, mr. J. Jansen, die be is bij het onderzoek naar tontplof fing in Deurne, •t niet waarschijnlijk dat ;e motieven hier een rol gespeeld. Volgens hem is alle waarschijnlijkheid van „kwajongenswerk". dan wel in het groot en van r ernstig kaliber". De laat- zijn er nogal wat inwoners rne bedreigd door anonie- tnen die zeggen de Neder- Volksunie of de Viking- te vertegenwoordigen. „In e bestaat echter geen afde- an die clubs", aldus Jansen. 'Ji Fra ,e| orde Praatboek is beter dan talenpracticum EINDHOVEN - Het aan het In- stituut voor Perceptieonderzoek IPO in Eindhoven ontwikkelde „praatboek" blijkt bij het leren van een vreemde taal betere stu dieresultaten op te leveren dan het talenpracticum. De leerlin gen ontwikkelen in korte tijd een betere luistervaardigheid. Het praatboek is voorzien van een chip waarin de gesproken tekst is opgeslagen. Met een spe ciale pen kan de leerling elk woord van de op papier gedrukte tekst aanwijzen. Vanaf dat punt wordt de tekst direct opgelezen totdat de leerling wil stoppen. Deetman trekt ontwerp bekostigingswet in DEN HAAG Minister Deetman van on derwijs en wetenschappen heeft het ont werp voor een bekostigingswet ingetrok ken nog voor het de ministerraad of het parlement heeft kunnen bereikt. Als rede hiervoor word gegeven, dat nader beraad nodig is en dat de financiële krapte er wel mede debet aan zal zijn. Met deze wet zou voor het eerst het recht worden vastge legd van scholen om aan een proces van onderwijsvernieuwing deel te nemen. De centrale werkgroep middenschool verzet zich tegen de beslissing omdat de ontwik keling van de middenschool vertraging zal oplopen en acht het onverteerbaar dat •in een vele jaren vergende periode van voorbereiding van de middenschool, een algemeen geldende, wettelijke basis voor de middenschool ontbreekt. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren twee in de Maasstad wonende Britten aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de verdrin king van de 31-jarige Brit M. Gray. Deze Brit verdronk gisteren in het water bij de parksluizen. De Engelsen, een 23-jarige vrouw en een 27-jarige man, konden wor den aangehouden na een verklaring van een voorbijganger. Die hoorde drie mensen ruziën, nam daarna een plons waar en zag toen nog maar twee mensen staan. De voor bijganger kon signalementen opgeven. Op het lichaam van het slachtoffer werden geen sporen van geweld Waargenomen. De politie denkt wel dat er sprake is van een misdrijf. TRICHT „Veel d-tsen en specialisten tt gewoon niet. Dat veranderen". Aldus psychologe W. over anorexia ner- in gewoon Neder wiet willen eten" of rf jrzucht" en bulimia sa, of te wel „zieke- N eetlust". Beide eet- iljiissen komen veelal uit de angst van de om dik te worden. I,ch Aan de Rijksuniveriteit Lim burg in Maastricht wordt mor gen en overmorgen een confe rentie over deze twee ziekten gehouden, met als belangrijk ste doelstelling huisartsen, me disch specialisten, psychologen en pedagogen zodanig voor te lichten dat zij de ziekten vroegtijdig leren herkennen. Over de diepere oorzaken van anorexia en bulimia nervosa is nog niet veel bekend. Door gaans worden de ziekten toe geschreven aan psycho-sociale factoren. Volgens mevrouw Weeda ligt het aantal vrouwen met ano rexia nervosa tien keer zo hoog als mannen met deze eet stoornis. „Het komt steeds meer voor dat vrouwen en meisjes, die een slank figuur nastreven, te veel afvallen. Nadat zij hun ideale gewicht hebben bereikt kunnen zij niet meer stoppen met hun dieet. Dit leidt tot ondervoeding, wat in sommige gevallen al tot de dood heeft geleid". „Huisartsen moeten dan ook alert zijn op de mildere geval len waarbij de symptomen nog niet zo ernstig zijn, want de kans op genezing is sterk ge koppeld aan de duur van de ziekte", aldus mevrouw Wee- da. Zij wijst erop dat het uit blijven van de menstruatie, een van de symptomen van anorexia nervosa, vaak niet als zodanig wordt herkend. Minder bekend Vergeleken met anorexia ner vosa geniet de andere eetstoor nis, bulimia nervosa, aanzien lijk minder bekendheid. Bij deze ziekte eten de patiënten in korte tijd een enorme hoe veelheid voedsel, maar verma geren niettemin sterk doordat zij opzettelijk braken opwek ken of overmatig gebruik ma ken van laxeermiddelen. On geveer de helft van de patiën ten met anorexia nervosa heeft last van aanvallen van bulimia nervosa. Beide vormen van gestoord eetgedrag leiden snel tot ge woontevorming, sociale isola tie en verstoring van de nor male lichaamsprocessen. Bij ernstige vormen sterft onge veer een vijfde van de patiën ten, van de rest herstelt onge veer een derde volledig, een derde houdt klachten over en van de rest verslechtert de toestand op den duur toch. Cij fers over het voorkomen van anorexia en bulimia nervosa zijn schaars. Men kan er van uitgaan dat elke huisarts in ons land met een gemiddelde praktijk één of twee gevallen in zijn patiëntenbestand heeft. Opvallend is dat van de pa- tienten, die door de huisarts naar een gynaecoloog waren verwezen wegens het uitblij ven van de menstruatie, 13 procent anorexia nervosa bleek te hebben. 1CHT De vakcentrales FNV en CNV hebben en het voorstel van het Nederlands Christelijk geversverbond (NCW) om de procedure bij het tan van werknemers te wijzigen, afgewezen. De ntrales zien er een verslechtering van de rechts- van de werknemers in. CW vindt dat het afgeven van ontslagvergunningen door oeidsbureaus te lang duurt, wat de flexibiliteit op de ar- narkt zou belemmeren. Bovendien zouden ondernemers tijdelijke vacatures meer durven aanvullen uit vrees in de mst niet meer van het personeel af te kunnen Jcomen. Het is er voorstander van dat de kantonrechter, het ontslag ihteraf beoordeelt. !NV zegt in een reactie dat de ontslagbescherming van de iemers gewaarborgd moet blijven. De directeur van het ar- iureau kent de omstandigheden van het gebied en kan vol- ïet CNV de problemen deskundig beoordelen. Het CNV is en voorstander van een snellere behandeling. NV voelt er evenmin iets voor de kantonrechter achteraf frleende ontslag te laten beoordelen. Het NCW is vrij open- over de bedoeling van zijn voorstel, aldus een FNV- jvoerder: „Het gaat erom werknemers gemakkelijker te fen lozen". Ook de FNV is voor een poging de procedure ft arbeidsbureau te versnellen. HAAG CDA-fractieleider Lubbers, oud-PvdA- iter Van der Louw en voormalig VVD-staatssecre- Smit-Kroes hebben bij de verkiezingen op 8 sep- er een aanzienlijk aantal voorkeurstemmen weten rgaren. Lubbers kreeg verreweg de meeste: 82.558 18 kieskringen waar hij op de lijst stond, ruim dan de kiesdeler van 54.857. Van der Louw kreeg 38.539 voorkeurstemmen weliswaar iets minder )artijgenoot Van Dam (40.738), maar de naam van id-CRM-minister stond slechts in zes kieskringen lijst. De naam van Van Dam kwam op tien lijsten Mevrouw Smit-Kroes kreeg in vier kieskringen 0 stemmen. et terugkerende CDA-loyalist Scholten kreeg bij lange niet g voorkeurstemmen: 3550. De demissionair minister van De Boer (ook voormalig loyalist) kreeg 8.500 voorkeur- len. ties om de op niet verkiesbare plaatsen gezette PvdA'ers lof en mevrouw Dales via voorkeurstemmen in de Tweede ir te krijgen, hebben niet genoeg resultaat gehad. Dales in dertien kieskringen 26.796 stemmen. Roethof in vier :ten 8.970 stemmen. Nadat Roethof bij de loting toch werd en, bedankte hij ten gevolge van binnen de fractie ge- te afspraken, voor het kamerlidmaatschap. Hierdoor komt öuw Dales alsnog in de Kamer. De inventaris van het twee eeuwen oude, landelijke befaamde hotel De Keizerskroon in Deventer is gisteren en vandaag tijdens een drukbezochte veiling verkocht. Het exclusieve, slechts veertien kamers tellende hotel, was niet langer exploitabel. Het gebouw wordt volgende maand geveild. MANNELIJKE DRINKERS ONDERVINDEN MEER BEGRIP ROTTERDAM MAAS TRICHT Vrouwen drinken aanzienlijk meer dan tot nu toe aangeno men werd. Ze nemen wel wat minder drank tot zich dan mannen, maar dur ven hun drankgebruik niet toe te geven. Onder zoekers in Rotterdam heb ben onlangs een steek proef gehouden waarbij ze eerst noteerden hoeveel de ondervraagden zelf zei den te drinken en vervol gens hoeveel drank ze volgens hun levenspartner consumeerden. Gebleken is dat, volgens de opgave van hun levenspartner, mannen 1,4 keer meer drinken dan ze toegeven. Vrouwen drinken maar liefst 4,5 keer meer. De onderzoekers, die de steek proef hielden in opdracht van de gemeente Rotterdam, me nen dan ook dat het drankge bruik en het aantal mensen dat daarvan problemen onder vindt tot nu toe schromelijk onderschat is. Onder een „pro bleemdrinker" wordt ver staan: iemand die minstens eens per week zes of meer gla zen drank tot zich neeemt en in verband daarmee proble men ondervindt: met de omge ving, de gezondheid en het niet kunnen stoppen met drin ken. „Zware drinkers" werken volgens de onderzoekers op meer dan twintig dagen per maand vier of vijf glazen ster ke drank naar binnen. Dat vooral vrouwen niet dur ven toegeven dat ze proble men met alcohol hebben heeft volgens de onderzoekers te maken met de „maatschappe lijke acceptatie": hoe reageren de mensen erop. Welnu: van vrouwen worden problemen met drankgebruik minder goed geaccepteerd. En dat be ïnvloedt hun antwoorden sterk. Overigens zijn de normen voor drankgebruik de afgelopen ja ren sterk verruimd. In het al gemeen gesproken wordt ster ke drank juist meer geaccep teerd. Het gebruik van (pure) alcohol per inwoner is in Ne derland ook gestegen van twee liter per jaar in 1950 naar 8,8 liter in 1981. Het probleemdrinken hangt vaak samen met de omstandig heden van de gebruiker, aldus de Rotterdamse onderzoekers. Volgens opgave van de onder vraagden zelf is één op de drie gescheiden en onvrijwillig werkloze mannen probleem drinker en maar één op de 69 gescheiden vrouwen. Eén op de veertien mensen uit de on derzochte groep van in totaal 2000 proefpersonen is pro bleemdrinker, 22 procent van de werklozen en maar één op de zestien werkloze vrouwen. 7,8 Procent van de Rotterdam se ondervraagden drinkt naar eigen zeggen erg veel, 7,1 pro cent nogal veel. Samenwonen de partners die niet getrouwd zijn drinken meer dan gehuw den. Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is meer dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen ia Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is op zichzelf. Niet te versmaden. DEN HAAG D'66-frac- tieleider Laurens Jan Brinkhorst heeft gisteren ontkend dat het nu niet aanvaarden van het ka merlidmaatschap door de D'66-ministers Terlouw en Nypels, „automatisch" be tekent dat zij na de kabi netsformatie niet meer in de fractie terugkeren. „Over de definitieve samen stelling van de fractie wordt pas beslist als deze kabinets formatie is afgerond", aldus Brinkhorst. In een commen taar op zijn besluit heeft Ter louw ontkend, dat hij met zijn besluit om niet in de Tweede Kamer te gaan zitten, de poli tiek verlaat. Voor de NOS-televisie zei Ter- louw dat hij, als zijn minister schap afloopt, weer in de Tweede Kamer kan komen als het Tweede Kamerlid, dat nu in zijn plaats komt, Louise Groenman, zich vrijwillig te rugtrekt. „En dan kom ik weer in de Kamer, want ik sta eerste op de D'66-lijst". Ter louw zei niet, of hij dan'ook inderdaad weer in de Tweede Kamer zitting zal nemen. (Vervolg voorpagina) WOLMIRSTEDT De Oostduitse rechtbank is in het proces tegen Eric Feenstra, gerekend naar Oostduitse maatstaven, bijzonder coulant geweest. Er was het no dige belastende bewijsmateriaal tegen hem aan te voe ren. Het stond voor de Oostduitse justitie vast dat Feenstra oververmoeid was, toen hij in die nacht van 9 op 10 juli met een zwaarbeladen aanhanger van de weg raakte en tegen een groepje bomen botste. De Rijssenaar had toen namelijk al acht uur achter het stuur gezeten. Eric verklaarde gisteren dat hij wél fit was geweest, maar was geschrokken van een auto die hem heel dicht was gepasseerd. Dat over een afstand van 70 meter geen remsporen te vinden zijn geweest, sprak duidelijk te gen hem. Maar dat alles bleek na het langdurig proces niet zo belangrijk meer. Eric werd veroordeeld, maar kwam vrij. In de ochtenduren had officier van justitie mr. Grëfe nog een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. Aangezien de Oost duitse raadsman van Eric, mr. Lilie, „dood door schuld" niet be wezen achtte, pleitte deze voor vrijspraak. Na een schorsing van ruim vier uur vonniste rechter Lunitz conform de eis van de officier van justitie. Statsanwalt Grëfe had echter nog een ver rassing in petto. Hij liet weten het eens te zijn met het vonnis, maar vroeg de rechter om strafvermindering vanwege de gedis ciplineerde houding en de medewerking van Eric om het proces goed te laten verlopen. Na nog een schorsing sprak rechter Lu nitz uiteindelijk de bevrijdende woorden. Eric moest eerst ver oordeeld worden, omdat in Oost-Duitsland op „dood door schuld" een minimale straf staat van één en een maximale straf van vijf jaar. De veroordeling was dus geheel correct naar het Oostduitse rechtsbestel. Met „strafvermindering" werd Eric een handreiking gedaan. LUBBERS BEDINGT SNEL GESPREK OVER KRUISRAKETTEN DEN HAAG VVD-leider Ed Nijpels gaat zijn fractie voorstellen geen verdere gesprekken meer te voeren met informateur Van Kemenade. Nijpels blijft van me ning dat die zouden neerkomen op nodeloze tijdver spilling, omdat de informateur alles gezet heeft op een kabinet waaraan ook de PvdA deelneemt. Zoals be kend geeft de WD de uitdrukkelijke voorkeur aan een combinatie met het CDA en D'66. Nijpels kondigde na zijn gesprek met de informateur aan zich met zijn fractie te zullen gaan beraden over de vraag of nog ver der met Van Kemenade gepraat moet worden. Hij had gisteren een vrij lang gesprek met de informateur, dat naar zijn zeggen een puur informatief karakter had. Nijpels liet er vervolgens liet weinig onduidelijkheid over bestaan bitter weinig voor een nieuw onderhoud te voelen. Volgens de woordvoerder van de informateur kan VVD-fractieleider Nijpels echter niet zomaar wegblijven als Van Kemenade hem opnieuw uitnodigt voor een onderhoud. De informateur werkt in opdracht van het staats hoofd en een weigering van Nijpels zou tegen de geldende tradi ties en de ongeschreven regels van behoorlijk gedrag ingaan. Nijpels riep gisteren het CDA op om ook snel duidelijkheid te verschaffen over de vraag of het zijn belofte aan de kiezers een kabinet met CDA en VVD te gaan vormen inderdaad gestand zal doen. „Het is aan het CDA om nu te zeggen of een combina tie met de PvdA nog zin heeft of niet", zo stelde Nijpels. De libe rale jongeren in de JOVD zijn evenwel van mening dat Nijpels al te rigoureus de deur naar overleg met de PvdA gesloten houdt. CDA-fractieleider Lubbers constateerde na afloop van zijn on derhoud met de informateur dat Van Kemenade zonder veel moeite akkoord is gegaan met zijn verzoek om ook meteen over het vraagstuk van de kruisraketten te gaan praten. Lubbers ont kende overigens dat hij het werk van de PvdA-informateur zin loos zou hebben genoemd. „Wij nemen deze informatie serieus", aldus de CDA-voorman. Lubbers noemde het een winstpunt van deze verkiezingen, dat geen van de vier partijen van coalitievor ming is uitgesloten. Volgens Lubbers zal een niet alleen louter technisch gesproken overeenstemming tussen de partijen nodig zijn: „Het gaat ook om de geloofwaardigheid van zo'n kabinet". Informateur Van Kemenade heeft de gesprekken met de vier fractieleiders gisteren als uiterst vruchtbaar ervaren. Verder is overeengekomen dat met de vier fracties afzonderlijk overleg zal worden gevoerd over een mogelijke samenwerking. Ook een coalitie tussen PvdA, CDA en VVD wordt daarbij vooralsnog niet uitgesloten. Vandaag heeft Van Kemenade een aantal ge sprekken met vertegenwoordigers van werkgevers- en werkne mersbonden;. morgen ontvangt hij financiële deskundigen. Weersgesteldheid wan gisteren Os BH1 mist WEINIG VERANDERING DE BILT - Een hogedrukge- bied met centrum boven Tse- cho-Slowakije houdt grote de len van Europa bewolkings- vrij. Wel komt het 's nachts op uitgebreide schaal tot mist. In ons land kan de temperatuur bij dit rustige en zonnige weer tot ver boven de 20 graden op lopen. Wind- en regenbren- gende Oceaandepressies kun nen momenteel geen greep krijgen op het weer op het Eu ropese vasteland en moeten hun invloed beperken tot Schotland en Noord-Skandina- vie. Voorlopig zal het Oost-Eu- ropese hogedrukgebied weten stand te houden. Pas in het komend weekend komt er eni ge verandering in het weer. De wind draait dat naar west tot noordwest waardoor een aanzienlijke temperatuurda ling zal optreden. Bovendien neemt dan de bewolking toe. 23 12 0 mm Uv R'dam Twente VltssJngen Z.-Umbtrg mist Brussel onbew Helsinki geh bew. Klagenfurt mist Kopenhagen onbew. Locarno mist Londen mist Luxemburg onbew. zw bew. 23 110.1 tr onbew. -- 20 - n onbew. 30 18 0 n 18 0 rr 15 0 rr 12 0 rr 15 0 n Munchen mist 24 9 0 mm rwbew 14 12 Oir Casablanca rwbew Istanbul onbew Las Palm as h bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9