Verwerking Zoeterwouds huisvuil blijft in Leiden Vereniging voor Gezondheidszorg opereert directer Overlast buurthuis wordt aangepakt REGIOMOURINAA Werkloosheid in gebied Alphen daalt UITTREDING UIT GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING NU NOG TE DUUR i Nationaal Democratische Volkspartij bindt kort geding aan tegen Alphen LEIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 PA ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks de sombere voorspellingen is de werkloosheid in het gewest Alphen aan den Rijn de af gelopen maand beduidend teruggelopen De werkloosheid onder mannen daalde van 1.695 naar 1.612 en bij vrouwen van 745 naar 698. Alleen onder de bouwvakarbeiders steeg het aantal werklozen nog iets. In vrijwel alle andere beroepsgroepen was sprake van een daling of bleef de werkloosheid op zijn minst op hetzelfde peil. De werk loosheid onder bouwvakarbeiders bedroeg eind augustus 367 tegenover 359 de maand daarvoor. In de sector weg- en waterbouw was daarentegen sprake van een duidelij ke daling en wel van 75 naar 69. Van de 289 ingeschreven werkloze metaalarbei ders vonden er 16 een baan. In de groep van handels- en kantoorpersoneel daalde, het aantal werkloze mannen van 311 naar 288 en vrouwen van 392 naar 359. Het aantal werkloze jongeren, beneden de 19 jaar, staat nu op 187. Eind juli was dit nog 200. De groep van 19 tot en met 22- jarigen telt nu 282 werklozen, een daling van 13. Het arbeidsbureau meldt verder dat ondanks de recessie het aantal vacatu res stijgt. In mei bedroeg het aantal open staande banen gemiddeld nog 105, in juni was dat 110, in juli 135 en de afgelopen maand zelfs 140. Honderdste kaasmarkt in Bodegraven Voor de honderdste maal werd gisteren in Bodegraven een kaasmarkt gehouden. Aan dit heugelijke feit waren enkele feestelijkheden ver bonden, zoals het, door mid del van het traditionele hand je-klap. verhandelen van de eerste partij kaas door bur gemeester Broekens van Gouda (links). Naast hem staat kaaskoningin Oskam en rechts van haar burgemees ter Kok van Bodegraven. w 'ff T. M4V :*i k I Het Pastoor Van Bemmelen gezondheidscentrum aan de Jan Evertsenlaan. VOORSCHOTEN De Vereniging Gezondsheid- zorg Voorschoten zal het accent van haar activitei ten meer en meer gaan leggen op zaken die direct de gezondheid van de be woners van Voorschoten raken. Indirecte zaken zullen zoveel mogelijk worden afgestoten. Dat staat te lezen in het jaar verslag van de vereniging over 1981. Alle zogenaam de randvoorwaardelijke activiteiten, met name voor zover het gaat om ac commodaties, zijn in han den gelegd van de Stich ting tot Steun aan en Be vordering van de óezond- heidszorg in Voorschoten. De vereniging kan daar door meer aandacht beste den aan de inhoudelijke zaken. De stichting beheert en exploi teert de drie gezondheidscen tra in Voorschoten. Zij stelt de vereniging in staat om de ge heel vernieuwde ruimten voor het uitleen-magazijn en voor de centrale administratie in het Dr. van der Stoelgezond- heidscentrum aan de Wijn gaardenlaan 2 in gebruik te nemen. Ook het nieuwge bouwde Pastoor van Bemme- lengezondheidscentrum aan de Jan Evertsenlaan 2, dat begin dit jaar werd geopend is er ge komen dankzij de stichting. Het Ds. Fortgensgezondheids- centrum zal dit jaar worden aangepast en gerenoveerd ten behoeve van de vereniging. Het gaat onder meer om ad- minstratieve ruimten voor de in te voeren wijkadministra- tieve systemen en voor de hoofdwijkverpleegkundige Voorlichting De gezondheidsvoorlichting en -opvoeding zal in de komende tijd meer aandacht krijgen. De gemeente Voorschoten speelt daarin een actieve rol. Ge dacht wordt in het algemeen aan cursussen, gesprekgroe pen, informatie-avonden, het beschikbaar hebben van fol ders en het meewerken aan publiciteit. Meer concrete voornemens zijn onder meer: het geven van een cursus zie kenverzorging thuis door zie- kenverzorgster en wijkver pleegkundige; het geven van een cursus „stop met roken"; een cursus voeding in samen werking met een diëtiste van de provinciale kruisvereni ging. Ook zal er aandacht wor den besteed aan medicijnen. Reeds bekend zijn de reanima- tiecursussen en de gespreks groepen voor aanstaande ou ders en ouders van jonge kin deren. De Vereniging Gezondheids zorg Voorschoten bereikt on geveer 92 procent van de be volking. Eind 1981 stonden er 4716 gezinnen ingeschreven als lid, een lichte stijging ten aanzien van 1980. Er zijn 1075 Voorschotenaren individueel lid. VOORSCHOTEN De omwonenden van buurt huis Boschgeest/Bloemen- wijk aan de Sixlaan zullen binnenkort verlost zijn van de overlast die zij da gelijks ondervinden. Tij dens een vergadering van de raadscommissie welzijn en onderwijs deelde wet houder Marselis gister avond mee dat met het bestuur van het buurthuis overeenstemming is be reikt over het treffen van afdoende maatregelen. Vcpral de overlast die de disco-avonden veroorza ken zal worden aange pakt. De commissie welzijn en on derwijs, voor het eerst in de nieuwe personele bezetting bij een, verwees alle voorstellen voor benoemingen in samen werkingsverband met omlig gende gemeenten naar de commissie bestuurszaken, die volgende week in beslotenheid bijeenkomt. De commissie ging akkoord met de gewijzigde vergoe dingsregeling voor de diverse funktionele commissies, maar volgens de commissie geeft het geen pas om de Schoolraad voor het openbaar onderwijs geen vergoedingen meer toe te kennen. Deze commissie is niet alleen een belangenvere niging, maar verricht werk zaamheden ten behoeve van de gemeenteraad. Verwacht wordt dat de Schoolraad na ongeveer 1 jaar opgeheven zal worden, omdat dan de Mede zeggenschapsraad in functie komt. Over dit punt mag ook de commissie bestuurszaken uitsluitsel geven. Alle andere functionele commissies krijgen slechts 50% van het maximum toegestane vergoedingsbedrag. Hazerswoude naar Waldkappel HAZERSWOUDE De Vere- niging ter Bevordering van Europese Betrekkingen uit Hazerswoude organiseert ko mend weekeinde (17 tot en met 19 september) een busreis naar Waldkappel. zusterge- meente van Hazerswoude in de Bondsrepubliek Duitsland. Opzet van deze trip is de con tacten tussen de burgers van beide gemeenten, die beide lid zijn van de Vereniging van Europese Gemeenten, worden gelegd of verstevigd. Eerder dit jaar bezochten leden van de brandweer, het tamboer- en trompetterkorps TTH en de zangvereniging Zang en Vriendschap de plaats nabij de grens tussen Bondsrepubliek en DDR. De reis gedurende het komende weekeinde is echter speciaal bestemd voor hen die geen lid zijn van een of meer verenigingen. De deelnemers wordt onderdak verleend bij de plaatselijke be volking. ZOETERWOUDE In het kader van de bezuini gingen is aan het college van burgemeester en wet houders van Zoeterwoude het verzoek voorgelegd eens te becijferen of het ophalen en verwerken van huisvuil niet goedko per kan geschieden. Na een kostenvergelijking tussen de huidige regeling via de gemeente Leiden en de mogelijkheid om het huisvuil te laten opha len en verwerken door de firma Zegwaard te Delft komt het college tot de conclusie dat, ook gelet op aangegane verplichtingen op grond van de gemeen schappelijke regeling „vuilverwerking voor Lei den en omgeving", het uit financieel oogpunt thans niet verstandig is voor een andere opzet te kiezen. In 1970 heeft de Zoeterwoudse gemeenteraad besloten het huisvuil te laten ophalen door de gemeente Leiden. Die over eenkomst wordt jaarlijks stil zwijgend verlengd. Inmiddels is evenwel duidelijk geworden dat het ophalen van huisvuil in Zoeterwoude voor Leiden een belasting gaat vormen. De mogelijkheid dat Leiden met het ophalen gaat stoppen, is zeker aanwezig. Toch is uittre ding uit de gemeenschappelij ke regeling niet zonder ver strekkende gevolgen. Tot de financiële verplichtingen die Zoetewoude is aangegaan, be hoort in ieder geval de voor waarde dat een uittredende gemeente toch jaarlijks een bijdrage moet leveren in de jaarlijkse vaste exploitatielas ten. Deze bijdrage wordt be paald naar de gemiddelde hoe veelheid, uitgedrukt in ton nen, van de in de laat§te drie jaren, voorafgaande aan de uittreding, afgeleverde afval stoffen. Die gemeentelijke bijdrage is niet meer verschuldigd zodra de algemene raad van de ge meenschappelijke regeling heeft beslist, dat de uit de uit treding voortgekomen kosten stijging voor de andere ge meenten op voldoende wijze is gecompenseerd. Over de wijze waaróp en binnen welk tijds bestek deze compensatie moet zijn verwezenlijkt is echter niets geregeld. Het is dus dui delijk, aldus B en W, dat bij uittreding uit de gemeenschap pelijke regeling nog kosten ten laste van de gemeente blijven, al geldt dit uitsluitend voor de verwerking in de vuilverbran ding van het vuil en niet het ophalen. De jaarlijkse exploita tielasten bedragen voor de ge meente Zoeterwoude iets meer dan honderd duizend gulden. De kosten van het ophalen door de gemeente Leiden en de firma Zegwaard zijn vrijwel geliik zodat daar geen voor deel is te behalen voor de ge meente. De verwerking doof de firma Zegwaard is in prin cipe wél goedkoper. Via de Leidse vuilverbranding zijn de kosten 100,per ton. De fir ma Zegwaard kan in Den Haag werken voor 60,per ton. Uitgaande van 2100 ton huisvuil per jaar betekent dit een voordeel van f 84.000, Daar staat evenwel tegenover dat bij uittreding uit de ge meenschappelijke regeling voorlopig nog jaarlijks iets meer dan 100.000,betaald dient te worden. De mogelijk heid om wel aangesloten te blijven bij de gemeenschappe lijke regeling maar het huis vuil elders te verwerken is uitgesloten omdat de deelne mende gemeenten zich hebben verplicht het vuil te verwer ken in een vuilverwerkingsin stallatie van de gemeenschap pelijke regeling. Morgenavond spreekt de raadscommissie fi nanciën zich over deze materie uit. Verwacht wordt evenwel dat alles bij 't oude zal blijven. Scouting-spel De Scouting-groep St. Bavo houdt vrijdag 17 en i dag 18 september in en om Welverro aan de Wassend straat in Langeraar een groots Scouting-spel. La raarse en Ter Aarse jongens van zeven tot en twaalf jaar kunnen hieraan deelnemen. Vanaf vrij avond zeven uur is Welverro het terrein van de be de striphelden Asterix en Obelix. Met die twee dap figuren als middelpunt zal er onder meer een span de everzwijnenjacht worden gehouden, er wordt kampvuur ontstoken en iedereen mag zijn eigen p koken. Ook kan iedereen blijven slapen. De jont tot en met tien jaar slapen in het gebouw Welvem de oudere jongens in tenten. Het spelweekend dn se tot zaterdagmiddag vier uur en de kosten bedrite vijf gulden per persoon. Deelnemers moeten zich 13 september aanmelden, tel. 01722-3424 of 3692. Debuut Het standaardteam van Samen Sterk uit Hazerswc ld maakt vrijdag 17 september zijn debuut in de hoofdkl L van de Zuid-Hollandse Dam Bond. De Hazerswoudse d i mers spelen dan tegen „Excelsior". Vier dagen later i. en eerste uit-wedstrijd van het seizoen tegen Den Haag 1. jii dere tegenstanders van Samen Sterk zijn: EDG 3, ei Haag 2, Leiden. GonaWassenaar. Rijnsburg en Monstt c HIK De nieuwe vereniging HIK, de Homosexuele In te tiegroep Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, houd september de eerste introductiebijeenkomst. De d stellingen van het HIK zijn onder meer hulp ver Ier aan de homosexuelen en hun familieleden, voorl r ting geven over homosexualiteit', het tegengaan discriminatie van homosexuelen en het onderhous van contacten met onder meer kerken, politieke pa en, scholen en gemeenten. De bijeenkomst begint acht uur in Tripodia aan het Hoornesplein in Katw Volksdans-instuif Het gemeentelijk sociaal cultureel centrum de Muzenhi Leiderdorp, start vrijdag 17 september weer de maai lijkse Volksdans-instuif. Op deze instuif kan men ken maken met het volksdansen of de eerder gedane ken s' making voortzetten. Van zeven tot acht uur is de zaal schikbaar voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Dat is er volksdansen voor iedereen boven de twaalf jaar. kaarten voor het kinderdansen kosten één gulden. De gangsprijs voor de ouderen bedraagt drie gulden Vredesfietstocht De Werkgroep „Stop de N-bom/Stop de kern waj wedloop" bestaat 5 jaar. Reden voor de Noord wijl houtse afdeling om zaterdag een vredesfietstocht d g< de regio te maken. Iedereen, die zich fietsend tegen w atoomdreiging wil verzetten, kan die ochtend om l ir tien terecht in Katwijk. De stoet rijdt via Valken bi Rijnsburg, Voorhout en Sassenheim naar Noord\ kerhout. Daar hoopt men om twaalf uur op het pl van de Jozefschool aan te komen. Om half een gaat weer naar Noordwijk voor een slotbijeenkomst in Kuip aan de Zeestraat met sprekers, film en cabai Ierse popgroep Na het succes van vorig seizoen, gaat de Lindehoeve-, Voorschoten ook dit seizoen weer verder met het organ ren van muzikale optredens in het muziekcafé de Morgen heeft het eerste optreden plaats van de Ierse groep „St. Jan". De groep brengt dan haar zeer uitgebn ei repertoire, bestaande uit rustige luistermuziek tot vrole dansmelodieën, ten gehore. De driemansformatie speelt halve Ierse, ook Nederlandse en Franse melodietjes, kleine soos, een zaal in de Lindehoeve waar het muziek* fé is gevestigd, is vanaf negen uur open en de toegan gratis. Veiligheid De activiteitencommissie van de vereniging Interk Zevenhoven houdt vanavond een in forma tiebijtL komst over „Veiligheid in en om het huis" Dit onó werp is speciaal gericht op de veiligheid met beti king tot de kinderen. Mevrouw Van 't Sandt, consul te van het veiligheidsinstituut, leidt deze bijeenkom De bijeenkomst begint om acht uur in het Medm Centrum aan de Albrechtshof. De toegang is gratisg ALPHEN AAN DEN RIJN De omstreden Nationaal Democratische Volkspartij (NDVP) heeft vanmorgen via de recht bank alsnog geprobeerd in Alphen aan den Rijn ruimte voor een spreek beurt te krijgen. De partij had voor maandag 20 sep tember bij de Alphense sportstichting ruimte ge huurd in een zaal van het zwembad De Thermen, maar eind vorige week werd na overleg met het gemeentebestuur de huur overeenkomst ingetrok ken. Via een kort geding voor de Haagse rechtbank eist de partij de sportstich ting een dwangsom op te leggen van 20.000 gulden wegens contractbreuk. Het programma van de NDVP zou overeenkomsten vertonen met die van de ultra-rechtse Nederlandse Volksunie en de Centrumpartij. Leider van de partij, J. van Capel uit Woer den, is ervan overtuigd dat zijn spreekbeurt gewoon door kan gaan. De sportstichting besloot na een waarschuwing van de politie en na overleg met het gemeentebestuur de verhuur niet door te laten gaan. De stichting zegt aan vankelijk niet te hebben ver moed welke organisatie 11 de NDVP schuil ging. IE meentepolitie kreeg daa gi ter lucht van omdat ooi andere plaatsen ongereg den rond spreekbeurte de partij ontstonden. 2 Van Capel in juni in hebben moeten vluchtei (l dat tegenstanders van zij tij de orde verstoorden, j De rechtbank doet aanst vrijdag uitspraak in he

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4