voor SPlan ^drijvend museum aan Galgewater Nieuwe kandidaat voor Sanders-parkeergarage geen kort geding tegen akers WUPO-woningen ÏRMANENTE VLOOTSCHOUW VAN TJALKEN, AKEN EN KLIPPERS Menken al pen omende dn ter Leidse studente vier miljoenste Floriade- bezoeker Eervolle invitatie voor Leidse arts PAG ÜDËN LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 "IpÉN De Westland Utrecht Project wikkeling (WUPO) beraadt zich op de dische) stappen, die tegen de krakers de vier kapitale WUPO-woningen op Waardeiland ondernomen kunnen den. Een besluit om een kort geding Lte spannen, is nog niet genomen. kroningen aan de Aletta Jacobslaan len afgelopen weekeinde gekraakt, krakers hebben de politie verteld de i zaterdag te hebben gekraakt, om- >nden en leden van een bewakings- Jst hebben echter getuigd dat de hui- fin de nacht van zondag op maandag illegaal werden betrokken. De politie, die maandagochtend door de krakers op de hoogte van de actie werd gesteld, besloot niet in te grijpen. Reden daarvoor was dat de panden al meer dan twee jaar leeg staan. In tegenstelling tot geruchten dat de WUPO de krakers reeds voor de rech ter zou hebben gedaagd, heeft de project ontwikkelaar nog geen concrete stappen ondernomen. Directeur R. K. Mandema, directeur van de WUPO: „Wij zijn nog aan het onderzoeken hoe we deze zaak moeten gaan aanpakken. Daarover is nog geen beslissing genomen". Belg brengt bromfietsers ten val LEIDEN Een 46-jarige Belg bracht gisterochtend om half negen door het plotseling openen van zijn autoportier twee bromfietsers ten val. Beide brom fietsers, een 16-jarige Zoeterwoudenaar en een 19-jarige Leidenaar, liepen schaafwonden op. De Belg had zijn auto geparkeerd in de Douzastraat. Op het moment dat de twee brommers zijn auto passeerden, opende hij zijn por tier. Bij een poging tot uitwijken kwa men de twee bromfietsers ten val. De twee brommers werden ernstig bescha digd. Peek Cloppenburg 100 jaar in Leiden LEIDEN Het modewaren huis Peek Cloppenburg opende morgen precies hon derd jaar geleden een filiaal in Leiden. De Leidse vestiging is daarmee een van de oudste fi lialen in Nederland (Na Rot terdam in 1869, Utrecht in 1880 en gelijktijdig met Den Haag in 1882). De Leidse vesti ging schenkt volop aandacht aan het bereiken van het 100- jarig bestaan. Zo zal morgen elke 25-ste bezoeker voor zijn aankoop het bedrag moeten betalen dat correspondeert met de prijs van honderd jaar geleden. Fietsen verwijderd van Stationsplein LEIDEN De politie heeft van het Stationsplein 24 fietsen verwijderd. De fietsen lagen her en der over het trottoir verspreid en blokkeerden zo een goede doorgang. De fietsen kunnen tegen betaling van tien gulden op het bureau worden opgehaald. De po litie zal in het vervolg strenger optreden tegen slordige parkeerders. ;e« O n-esur ki e "kb euten twee p Di zijn Een vlootschouw van bedrijfsschepen, zoals hier in het Amsterdamse IJ, staat op het programma van de Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedriifsvaartuia. [DEN De Vereni- tot Behoud van het [end Bedrijfsvaartuig is plan om in het Galge een permanente ionstelling in te rich- De bedoeling is, dat oude schepen daar eri opgeknapt en dat igstellenden naar die zaamheden kunnen [en. Adjunct-directeur .ugens van de Leidse acht de kans groot, het t,drijvende mu- 3q im" er komt. Hij hoopt i de oude schepen er voor het begin van het toeristenseizoen liggen. Met de gemeente is over leg gaande. Heet hangijzer tijdens deze besprekingen zijn de te heffen liggel den. Op 2, 3 en 4 oktober wordt door de Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaar tuig aan het Galgewater een vlootschouw gehouden. Op die dagen kan het publiek zeilen de bedrijfsvaartuigen, zoals tjalken, klippers en aken zien. De tentoongestelde schepen zijn in verschillende fasen van restauratie. Ook zijn er zeilma kers en touwslagers aan het werk. Tijdens de voorbereidin gen voor deze vlootschouw werd het idee geopperd om aan het Galgewater een per manente vlootschouw te hou den. De heer Hugens is van mening dat een dergelijk museum zeer goed op zijn plaats is in een stad als Leiden. „Leiden kent immers een rijke scheepvaar thistorie," meent hij. De man van het VVV noemt een der gelijke tentoonstelling een pri ma attractie voor de Sleutel stad: „Het is niet zomaar een tentoonstelling. Er wordt het hele jaar aan die schepen ge werkt. Door de grote bedrij vigheid wordt het zó extra aantrekkelijk." Het is de be doeling dat de schepen die zijn opgeknapt verdwijnen en wor den vervangen door andere vaartuigen. Liggelden Met de gemeente is reeds ge sproken over een dergelijke permanente tentoonstelling. De heer Hugens zegt dat eerst de vlootschouw wordt afge wacht en dat er daarna wordt gesproken oyer het permanen te museum. Hugens: „De lig gelden zijn het grote probleem. Met de huidige tarieven is zo'n tentoonstelling niet haalbaar." Hugens hoopt, dat de gemeen te een bijdrage levert door de tarieven aan te passen. „Lei den krijgt er zo op een een voudige wijze een prima at tractie bij." Een dergelijk mu seum is overigens niet nieuw. In de Noorderhaven in Gro ningen is al een permanente vlootschouw ingericht. De heer J. Waltman, chef Ha vens en Warenmarkten, zegt van de plannen van de vereni ging op de hoogte te zijn. De heer Waltman, die het streven naar een dergelijk museum een leuk initiatief vindt: „De vergunning moet nog worden aangevraagd. „Ik neem aan, dat de vereniging op grond van het argument „monumen- itruim: 9t zout i1 s' IDEN In de komen- 1 "wintermaanden kan er de Menkenhal worden ,K chaatst. De Exploitatie atschappij Ijsbanen bv uit Lisse heeft de i?5>loitatie van de Ton nkenbaan in handen tomen. Dit gebeurt in wjuwe samenwerking met Stichting Schaatscen- m Leiden (SSL). De ijs- gaat op 2 oktober in. De EMY en de SSL pen, dat deze actie leidt behoud van de ijsbaan. 1°2 EMY handelt in opdracht Wie 1 de Westland Utrecht Hy- -Iheekbank, de eigenaar van 11.301 Menkenbaan. De exploita- auzedi naatschappij heeft ook het eer van de Menkenbanen Enschede, Dordrecht en Pmgrïterdam in handen geno- Rozegén. De heer P. Beers van Y: „De Westland vond het imer, dat de baan tijdens de lerhandelingen leeg zou in." Westland Utrecht is ove t de gemeente in verre- nde onderhandelingen met Law 8emeente Leiden over de i infor £°°P van de ijshal. De ge- 10 Annfente is van plan de hal te bij Ni rbouwen tot sporthal. br de SSL is een abonne- ntenactie gestart. Tegen be- ng van honderd gulden - 11.031 men in het winterseizoen de Menkenhal schaatsen. ichtingen hierover zijn ver- jgbaar bij H. Zaalberg, rklaan 97 Koudekerk, tele- - 9 0 n 01714-2155. Ook Ton Macha nken heeft getracht een q 'gelijke abonnementenactie life vf?P°ten te zetten. Hij was van ut in dPn er 7000 te verkopen. De j Luno ie flopte volledig, Menken an. viotkocht nog geen honderd «05°° ,nnementen. De heer Spoor: ovei ^h heb ik het volste ver- ma - 'uwen in de actie en in het racomOmende schaatsseizoen. Wij w» len een andere exploitatie 1 Menken voeren. Met be- lp van de SSL moet het ze- tale schepen" vrijstelling of vermindering van de liggelden zal aanvragen. De heer Walt man is van mening dat vrij stelling onrechtvaardig zou i zijn: „Ten opzichte van de be zitters van pleziervaartuigen zou dat niet juist zijn," zegt hij. De chef Havens en Waren markten noemt een voorbeeld: „Stel dat een boot 20 meter lang en 4 meter breed is. Dat is 80 vierkante meter. Daarvoor betaal je 800 gulden per jaar." Of het museum er komt, weet de heer Waltman niet. „Daar kan ik nog geen zinnig woord over zeggen. Het gemeentebe stuur moet daar trouwens toe stemming voor geven." AMSTERDAM Toen de 21- jarige Margreet Riemersma uit Leiden gisterochtend om half elf de kassa's van de Floriade passeerde, wachtte haar een grote verrassing. De nietsvermoedende Leidse studente werd hartelijk be groet en kreeg een bos bloe men aangeboden. Margreet Riemersma werd in de bloemetjes gpzet omdat zij de vier miljoenste bezoe ker aan de Floriade is. Behal ve bloemen kreeg de Leidse de van een diamant voorzie ne Floriade-speld, een came ra en een fruitmand uit han den van ir. G.J. van der Hei de, vice-voorzitter van de Floriade. Tevens werd haar een lunch aangeboden. De Leidse mocht alle attracties op de tentoonstelling gratis bezoeken. Margreet Riemersma stu deert Chinees aan de Leidse Universiteit. Zij ging gisteren naar de Floriade om de Chi nese tuin te bekijken. De Floriade is nog tot 10 ok tober open. Lezing De afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging houdt morgenavond een lezing met dia's over de geologische wordingsgeschie denis van westelijke Nederland in de laatste 15.000 jaar. De lezing wordt verzorgd door ir. B.P. Hageman en begint om acht uur in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Kledingbeurs De missiegroep van de Leonardus parochie houdt vrijdag 17 en zaterdag 18 september een kledingbeurs. Dit gebeurt in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De opbrengst gaat naar Irian Jaya (voormalig Nieuw Guinea) en wordt besteed aan de ondersteuning van diverse landbouwprojec ten. De kledingbeurs is vrijdag te bezoeken van twee tot ,zeven uur en zaterdag van tien tot een uur. Vrouwenfilm De „Lesbische Vrouwen Leiden" draaien vrijdagavond 17 september de film Witches, gaggots, dykes en poof ters" aan de Caeciliastraat 18. De film begint om half negen en gaat over de geschiedenis van de onderdruk king van homosexuele mannen en vrouwen. Een kaar tje kost twee gulden. Aniba 's Muziekkamer Aniba's Muziekkamer aan de Herenstraat 1 begint het nieuwe seizoen vrijdag 17 september met een sessie door muzikanten, die deelnemen aan het Leids Folkfestival. De toegang is gratis en de sessie begint om half negen. Met ingang van deze sessie is de folkavond elke eerste en derde vrijdagavond van de maand geopend. Orgelconcert Het orgel van de Hooglandse kerk wordt vrijdagavond 17 september bespeeld door dr. Gert Oost Dit concert komt in de plaats van een concert door Joop Brons met de Leidse Cantorij. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Het concert begint om kwart over acht India In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondagmid dag 19 september een serie films vertoond over het Indias cultuurgebied. De bijeenkomst, die wordt begonnen met een korte inleiding door Maria Dalmeijer, begint om drie uur. Een kaartje kost drie gulden vijftig en jongeren en 65- plussers betalen twee gulden. Viswedstrijd In de Witte Singel wordt op 19 september een viswed strijd gehouden. Deelname is mogelijk vanaf 16 jaar. LEIDEN Dr. P.J. Hennis van de afdeling anesthesi ologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden is geko zen om een tweejarige studie in de Verenigde Staten te gaan volgen in de klinische farmacologie. Het Merck Sharp and Dohme International Fellowship heeft de arts hiertoe geselecteerd. Dit instituut stelt elk jaar een toelage beschikbaar voor enige kandidaten uit de gehele wereld, met uitzondering van de Verenigde Staten. Deze toelage stelt hen in staat een tweejarige studie in de klinische famacologie te volgen aan een willekeurige, door de kandidaat zelf te bepalen, univer siteit of instituut in de Verenigde Staten. Het Fellowship-pro- gramma, begonnen in 1964, beoogt hiermee het grote tekort aan klinische farmacologen en onderzoekers te helpen verminderen. Dit tekort is wereldomvattend en groeiend omdat de eisen die door de overheden worden gesteld voor het registreren van nieuwe geneesmiddelen steeds veelomvattender worden. Klini sche farmacologen zijn speciaal opgeleide artsen, die de effecti viteit en veiligheid van geneesmiddelen onderzoeken voordat deze middelen beschikbaar komen voor de medische en farma ceutische professie. De toegekende vergoedingen omvatten de reis- en verblijfskos ten van degenen die een beurs krijgen, als ook voor hun gezin nen. Van de geselecteerden wordt wel geëist, dat zij na hun ver blijf in de Verenigde Staten, in het land van herkomst terugke ren om hun opgedane kennis uit te dragen. Dr. Hennis zal twee jaar verblijven aan de University of California, School of Medi cine in San Francisco. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De gemeente Leiden is opnieuw in on derhandeling met een be legger voor de bouw van een parkeergarage op het terrein van Sanders. De naam van de belegger wordt angstvallig geheim ge houden omdat de geïnteres- to kopnon hooft nooo- ven de onderhandelingen onmiddellijk op te breken als zijn naam in de publiciteit verschijnt. De gesprekken verkeren in een stadium waarin nog niets gezegd kan worden over een eventuele positieve afloop. Ook V&D's Bouwmarkt speelt nog een bescheiden rol parkeergarage. De mogelijke vestiging van dit bedrijf zou, zo verwachtte de gemeente, de nodige verkeersproble men met zich meebrengen. Op deze problemen wordt nu gestudeerd. De gemeente wil haast ma ken met de plannen voor de porVoorfara"^ Van do pro vincie is een subsidie toege zegd van 2.5 ton, echter on der voorwaarde dat er voor het eind van dit jaar een de finitief plan op tafel ligt. Het gemeentebestuur wil kost wat het kost vermijden deze twee-en-een-halve ton te verspelen. De totale kosten van de garage zullen welis waar vier tot zes miljoen be- d.rpctonmaar allo bootjes hel pen. Wanneer een akkoord tussen gemeente en belegger niet bereikt kan worden, wil de gemeente opnieuw gaan praten met de Stichting Leidse Binnenstad. Tot op heden hebben de plaatselijke winkeliers zich niet bijster enthousiast getoond om fi nanciële medewerking aan de parkeergarage te verle nen. Wanneer beleggers het laten afweten zijn de winke liers echter de laatste hoop voor de gemeente. De kan sen dat er voor het eind van het jaar plannen op tafel lig gen, schat gemeente-woord voerder E. Keijser op dertig tot veertig procent. „We heb ben alle mogelijkheden on derzocht", aldus Keijser: „Als het dit jaar niet lukt dan zie ik het somber in" Vragen over kunstuitleen LEIDEN Het D'66-raadslid Jan Hoekema heeft wethouder P. Schoute gevraagd om op heldering over de stopzetting van de rijksbijdrage aan de kunstuitleencentra. Hoekema wil weten of er over deze maatregel overleg met het ministerie is geweest. De D'66-fractievoorzitter maakt zich zorgen over de exploitatie van de Leidse kunstuitleen en over de inkomsten van de aangesloten kunstenaars. Hij vraagt Schoute hoe deze de ge volgen van de maatregel in schat Bovendien verwacht het raadslid dat Schoute maatrege len tegen de ministeriële be slissing zal nemen zoals bij voorbeeld het aantekenen van een protest Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en, uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3