Nieuwe Libanese president vermoord Vrouw eist tegen ex-vriend totaal Geen heilige huisjes bij bezuinigingen contact-verbod Prinses Gracia van Monaco overleden Eric Feenstra vrijgesproken Nijpels kan radio boodschap niet kwijt ISRAËLISCHE TROEPEN RUKKEN OP IN BEIROET TU-TIPS Nederlandse Film „Aanstelle* ritis" over familiedrama op Ned. I om 20.15 uur. Om 20.50 uur ballet „Le sacre du prin- temps". Op Ned. II om 18.59 uur „Kou- we kunstjes" en om 20.32 uur „Nederland-muziekland". HET WEER In de ochtend plaatselijk mist, overdag droog en zonnig met een middagtemperatuur van 23 graden. Weinig wind. Zon op: 07.13, onder 19.55 Schev. hoog water: 1.42 en 14.38, laag water: 10.03 en 22.33 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Woensdag 15 september 1982, 72e jaargang no. 22373 Nog langer uitstellen van een beslissing over de kruisraketten is volgens Van Agt om een aantal redenen niet verantwoord. Voortgaan met dralen zal in de NAVO als „een gebrek aan bondgenootschappelijke solidariteit" worden beschouwd. Van der Stee meent dat de komende vier jaar in totaal 36 mil jard gulden bezuinigd moet worden. Daartoe mag geen enkel heilig huisje blijven bestaan. Zo wil hij de „koppelingen" onge daan maken en zeer fors snoeien in de sociale uitkeringen. De Graaf (Sociale Zaken), ook van het CDA, is het ermee eens dat in de komende regeerperiode fors wordt bezuinigd op de sociale zekerheid. Ook toont hij zich voorstander van vrije loonvorming hetgeen volgens deskundigen een doorsnijden van de „koppelin gen;' vergt. Deetman heeft voor volgend jaaf zijn onderwijsbegroting met 130 miljoen verlaagd, waardoor er 6500 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Zeevalking (Verkeer) onthult dat de verhuizing van de (gehele) Centrale Directie van de PTT op losse schroeven staat. Zijn partijgenoot Van Mierlo (Defensie) stelt dat er de afgelopen jaren zo op zijn departement is bezuinigd dat het leger niet meer naar behoren kan functioneren. Pagina 10: Politieke testamenten DEN HAAG/HILVERSUM De radioboodschap die VVD- lijsttrekker Ed Nijpels gister avond in het kader van zend tijd voor politieke partijen op Hilversum 2 en 4 heeft uitge sproken, is vroegtijdig beëin digd. Het geluid werd al na ze ven in plaats van na tien mi nuten weggedraaid, net toen Nijpels een commentaar zou geven op zijn gesprek met in formateur Van Kemenade Voorzitter Kamminga van de VVD heeft in een brief NOS- voorzitter Eric Jurgens tien nieuwe minuten zendtijd ge vraagd. Gisteravond liep op Hilversum 2 en 4 de actualitei tenrubriek Echo van de KRO uit. De exacte toedracht wordt nog onderzocht, maar kenne lijk is de zendtijd van den VVD hierdoor in de knel ge komen. rERSUM tv is niet- in vanavond op I om 22.10 uur •upvoetbalwed- en van Neder- e clubs in sa- vatting te bren- Er zullen geen en zijn van United- ^en van Lime- a\Z '67. De oor- is dat hiervan beelden wor- aangeboden uit land waar ge wordt, krijgt men sa- vattingen van e' iem-GeL... 1 31, Langs de lijn" ilversum 3 om uur geen ver- van Celtic en omdat de Schotten te- 11 geld wordt ge- gd. De overige trijden worden verslagen, als- enkele andere A: waarom arrestaties roetbalrel? HAAG De -Kamerleden elen Roethof Vorrell willen de ministers binnenlandse i, van justitie in CRM weten, r geen ar- ties zijn ver- na de ongere- ïeden bij de lalwedstrijd juur - Den ff »j Hf sc zaterdag in 'arden, bij raakten 23 en gewond en 100.000 gul- schade aange- Zoals gisteren krant ge- de van Leeu- achteraf dat harder is op- Opgelucht Rus voor het eerst in eeuw naar dokter MOSKOU Een inwoner van Oezbekistan in de Sovjet-Unie is voor het eerst in deze eeuw bij de dokter geweest. De 104-jarige Moestafa Moehammadiev moest gekeurd worden voor zijn rijbe wijs. Omdat hij er al zo lang werkt, kreeg Moehammadiev van de staatsboerderij waar hij werkt een nieuwe auto ten ge schenke. „Ik herinner me nog dat ik als kind een keer ziek ben geweest", vertelde hij het Russische persbureau Tass, „maar de laatste honderd jaar voel ik me goed." Hij werkt nu al 44 jaar in zijn pensioenge rechtigde leeftijd. Aanvraag eenmalige uitkering vanaf 11 oktober DEN HAAG De formulieren voor het aanvragen van de eenma lige uitkering, bestemd voor die ge zinnen en alleenstaanden die van één minimuminkomen moeten rondkomen, zijn vanaf 11 oktober op alle postkantoren verkrijgbaar. Ook voor vertalingen wordt ge zorgd. Dit is gisteren door een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken desgevraagd meegedeeld. De eenmalige uitke ring is bedoeld als een tegemoetko ming voor het koopkrachtverlies' over dit jaar. De formulieren kun nen tot en met 15 november inge vuld naar de gemeentelijke sociale diensten worden gezonden. VAN DER STEE IN POLITIEK TESTAMENT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt en minister Van der Stee (Financiën) hebben in hun „politieke testamen ten", geschreven ten behoeve van de (in)formateur, geen twijfel laten bestaan over hun bedoelingen. Het volgende kabinet, waar het CDA vrijwel zeker deel zal uitmaken, moet een beslissing nemen over de plaatsing van de kruisraketten en het moet nog veel forser be zuinigen, dan tot nu toe is gebeurd, ook op de sociale zekerheid. Monaco Geheel onver wacht is op 53-jarige leef tijd gisterenavond om half elf Princes Gracia van Monaco overleden. Zij was met een gebroken been,ribben en schouder ter observatie in een ziekenhuis opgenomen, nadat haar auto maandag op de zigzagweg van La Turbie uit de bocht was ge vlogen en veertig meter lager in een bloembed was belandt. Zij scheen buiten levensge vaar, maar overleed na wat la ter bleek aan een hersenbloe ding. Haar 17-jarige dochter Stephanie raakte bij het onge val lichtgewond. Prinses Gracia werd bekend onder de naam Grace Kelly als filmactrice in de jaren vijf tig o.m. in vier Hitchcockfilms tot zij in 1956 haar carrière in Hollywood opgaf om met Prins Rainier de derde van Monaco te trouwen. In een eerste reactie op de dood van Gracia van Monaco verklaarde de echtgenote van president Reagan zelf vroe ger actrice en een goede vrien din van de overledene „Ik kan het niet geloven". Een woord voerder van Frank Sinatra, die haar tegenspeler was in haar laatste film „High socie ty", verklaarde Evenals de rest van de wereld zijn wij verslagen en zeer bedroefd on der het nieuws. Grace was een prachtige vrouw, een prinses vanaf het moment, dat zij werd geboren.Onze harten gaan uit naar haar echtgenoot, haar kinderen en haar familie in de Verenigde Staten." buitenlandse zaken, Shamir, zei dat de dood van Gemayel „een zware slag" is voor de wederopbouw van Libanon. Hij sprak van „een afschuwe lijke misdaad". De Ameri kaanse president Reagan heeft moord op Gemayel veroor deeld en gezegd dat de hoop op vrede in het Midden-Oos ten niet vernietigd mag wor den. „Het nieuws van de laffe moord is een schok voor het Amerikaanse volk en voor de geciviliseerde mannen en vrouwen overal ter wereld", aldus Reagan. Een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde mee, dat de dood van Gemayel de zoveelste slag is voor het al sterk beproefde Libanese volk. (Van een speciale verslaggever) WOLMIRSTEDT-RIJSSEN De 21-jarige Eric Feenstra uit Rijssen is gisterèn vrijgespro ken door de rechtbank in het Oostduitse Wolmirstedt. Al rond het middernachtelijk uur kon het echtpaar Feenstra, dat de laatste tijd grote spannin gen heeft moeten doorstaan, Eric in de armen sluiten. Eer der op de avond had zijn ver loofde, Hettie van der Straat, dat al gedaan. Toen de rechter van het Kreisgericht Wolmir- stedt hem vrijsprak van verde re strafvervolging, vloog Het tie haar luidsnikkende ver loofde om de hals. Aan een bij na negen uur durend proces was een verrassend eind geko men. Eric Feenstra stond terecht omdat hij volgens de Oostduit se justitie schuldig was aan het ongeval in de buurt van Maag denburg, waarbij zijn 36-jarige broer Frans en diens 29-jarige Poolse vrouw Marthe, om het leven kwamen. Het 11-jarige dochtertje van Marthe liep hersenletsel op. Vanaf het mo ment van het ongeluk heeft hij in voorarrest gezeten, ter wijl tevergeefs vanuit Neder land werd geprobeerd hem op. borgtocht vrij te krijgen. Pagina 9: Feenstra vrij, on danks belastend bewijsma teriaal. Opgeluchte en lachende gezichten toen Eric Feenstra na een veroordeling van ander half jaar celstraf, werd vrijgesproken. Op de foto v.l.n.r.: R. Langkamp, Feenstra, zijn verloofde, kamerlid J.N. Scholten en mr. Fievez (juridisch adviseur van het actiecomi té „Erie in nood). VANNACHT TERUG UIT OOSTDUITSE CEL pure alcohol-gebruik is liter in 1950 gestegen 8.8 liter. Twee Ameri kaanse overle venden van de vliegramp in het Spaanse Malaga tonen bij aan komst in New York opgelucht hun instapkaart, het enige 'sou venir' waarmee ze maandag uit de brandende DC-10 wisten te ontkomen. DORDRECHT Omdat haar ex-vriend al ruim an derhalf jaar bezig is haar het leven op alle mogelijke manieren zuur te maken, wil een 33-jarige vrouw uit Utrecht dat de rechter hem een totaal contact-verbod oplegt. Met dit verbod wil de vrouw voorkomen dat de man bij haar in de buurt komt, belt, schrijft of andere dingen doet waarvan zij last ondervindt. BEIROET De christelij ke leider Bashir Gemayel, die onlangs tot president van Libanon was gekozen en volgende week zou worden beëdigd, is gister middag bij een zware bomaanslag om het leven gekomen. In Israël is ge schokt gereageerd op de dood van Gemayel, die door de linkse moslims in Libanon werd gewan trouwd. Bij de bomaanslag op het hoofdkwartier van de Falan- gisten, waar Gemayel een ver gadering bijwoonde, zijn tot nu toe twintig doden gevallen. Het aantal gewonden bedraagt ongeveer zestig. Reddingsploe gen waren vanochtend nog be zig met het zoeken naar even tuele verdere slachtoffers. Terwijl Israëlische vliegtuigen vanochtend laag over Beiroet vlogen, rukten Israëlische grondtroepen vanuit het zui den van beiroet op naar het westelijk stadsdeel. Dit werd door ooggetuigen gemeld. En kele tientallen tanks en mili taire voertuigen stonden van ochtend opgesteld op de boule vard langs het sportstadion, bij de ingang van de Palestijnse wijk Fakhani en het vluchte lingenkamp Sabra. Het ge schut van de tanks is gericht op de Palestijnse kampen. De doorgang bij het museum tus sen West- en Oost-Beiroet was vanochtend officieel open, maar wegversperringen maak ten elk verkeer onmogelijk. De Israëlische minister van De leider van de rechts-christelijke militia Bashir Gemayel, is blij nadat hij vorige maand tot president van Libanon gekozen. Gis teren kwam hij om het leven als gevolg van een bomaanslag. De ex-vriend heeft zich volgens de vrouw van een hele waslijst van pesterijen bediend sinds de relatie werd verbroken. Zo plak te hij op telefooncellen stickers met het telefoonnummer van de vrouw en het opschrift „Sex belOok werden brieven, foto's, boeken en platen uit haar woning ontvreemd, en sloten dichtge- lijmd. Midden in de nacht, aldus de vrouw, stuurde de ex-vriend zonder reden taxis en ook wel de politie naar haar huis. In een kort geding vroeg de vrouw gisteren aan de rechtbank in Dor-, drecht om de man 250 gulden boete op te leggen voor elke keer dat hij zich in de buurt van haar huis vertoont en 1000 gulden voor iedere andersoortige contactpoging. De man ontkent een groot deel van de pesterijen. De rechtbank doet op 23 september uitspraak.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1