Grace Kelly helikopter verongelukt Weer onrust in Polen Amerikaanse aliaanse leidende klasse houdt hart vast Vaticaan wijzigt Libanon-standpunt Lambsdorff moet aftreden" ARRESTATIE LOGE-LEIDER GELLI Dodental vliegramp stijgt ISRAËLISCHE FUNCTIONARIS: Den Haag vindt Arabisch plan betrekkelijk positief was een Hollywood-prinses Dood Gemayel is misdadig" TEN LAN L> OKSBOEL (Denemarken) Een helikopter van de Ameri kaanse marine is gisteren neergestort in de Noordzee tijdens een NAVO-oefening. Vijf inzitenden zijn daarbij om het leven geko men. Om welke type helikopter het gaat is niet bekend. De au toriteiten lieten weten dat de Amerikanen de reddingswerk zaamheden zelf voor hun rekening nemen en dat zij nog geen verdere gegeven bekend wilden maken. Het ongeluk gebeurde op de tweede dag van de grote najaarsoefening van de NAVO. Er zijn 160 schepen en 2000 Amerikaanse mariniers bij de oefe ning betrokken. Britse en Noorse vliegtuigen hebben gisteren de Noordzee afge zocht naar een helikopter met zes mensen aan boord. De heli kopter werd laat in de middag gevonden met in de nabijheid een opblaasbare boot. Het toestel verdween gedurende een vlucht van een platform van de maatschappij Shell naar een be voorradingsschip. De inzittenden zijn opgegeven. De helikopter, van het type Bell 212, was eigendom van een particuliere maat- schapoija PA zestig doden tijdens ch bombardement :an ghanist /VBAD Tijdens een Rus-, unbardement vorige week op fghaanse dorpen zijn meer tig mensen omgekomen. Dit iteren uit westerse diploma- onnen vernomen. ie slachtoffers bevonden zich ne vrouwen en kinderen. Het dement was een vergeldings- ior een raketaanval, die door ïse guerrillastrijders was uit- Vorige week ontvoerden zij (n van de regerende Demo- e Volkspartij in Jalalabad, jvinciehoofdstad vlakbij de inse grens. BONN Volgens de West- duitse bondskanselier Schmidt is de oproep van de minister van economische zaken, Lambsdorff, om drastisch in de sociale zekerheid te snoeien in strijd met het beleid van de regering. De voormalige bondskanselier Brandt zei dat Lambsdorff aan aftreden moet denken. Schmidt noemde de radicale bezuinigingsvoorstellen, die Lambsdorff vorige week be kend maakte, „in schril con trast" met de economische en sociale afspraken van de links- liberale coalitie. De bondskan selier zei dat de minister een „verbijsterend gebrek aan ana lytisch vermogen" heeft. Willy Brandt, momenteel voorzitter van de SPD, verbaasde ?ich erover dat Lambsdorff niet aan aftreden dacht, omdat hij het oneens is met het rege ringsbeleid en vastbesloten lijkt de coalitie te verlammen. WARSCHAU In vier steden in Polen zijn opnieuw onlusten uitgebroken, zo hebben de autoriteiten gemeld. Hierbij raakten vier politiefunctionarissen gewond en werden er 59 mensen ge arresteerd. De onlusten braken maandag uit in Nowa Huta, Wroclaw, Lodz en Szczecin. Het ernstigste incident vond plaats in Wroclaw, waarbij 59 mensen werden gearresteerd nadat „groepen straatschenders" hadden aangestuurd op rellen. In Nowa Huta gebruikte de politie traangas om groepen jongeren en arbeiders te verspreiden. Regeringswoordvoerder Jerzy Ur ban zei dat de orde inmiddels is hersteld. Urban deelde verder mee dat de autoriteiten niet van plan zijn de onafhankelijke vakbond Solidariteit buiten de wet te stellen. Hij noemde zo'n stap „extreem". Voor zover bekend is het de eerste maal dat een regeringsfunctionaris ronduit zegt dat de au toriteiten Solidariteit niet onwettig zullen verklaren. Over een dergelijke maatregel werd gespeculeerd na de grootscheepse rel len op 31 augustus, waarbij vijf mensen om het leven kwamen MADRID Het aantal slachtoffers bij de vliegramp in de Spaanse kust plaats Malaga is opgelopen tot vijftig. De Spaanse en Amerikaanse autori teiten hebben dit bevestigd. Onder de 380 passagiers bevonden zich 210 Amerikaanse passagiers, die doorvlo gen naar New York. Volgens Spaanse opgave zijn er nog 31 mensen „ver mist". In het ziekenhuis liggen 49 mensen van wie er negen zeer ern stig aan toe zijn. Volgens de piloot van de DC-10 was het vliegtuig me chanisch volkomen in orde. De auto riteiten hebben de zwarte doos nog niet gevonden. ETA beschuldigd van moord SAN SEBASTIAN Leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA zijn er gisteren van beschuldigd vier Spaanse politiemannen te hebben doodgeschoten en een vijfde zwaar te hebben verwond. Deze schoot terug. Later overleed hij in het ziekenhuis. De Spaanse premier Calvo Sotelo is onmiddellijk naar noordelijk Spanje afgereisd. De overvallers schoten met machinegeweren op twee politiewa gens op een snelweg bij het stadje Renteria. Even daarvoor hadden zij een café verlaten. De politie liet we ten op de plaats van de aanslag pa troonhulzen te hebben gevonden van de soort die door de ETA wordt ge bruikt Einde sancties tussen Engeland en Argentinië LONDEN Het Britse ministerie van fi nanciën heeft vanochtend bekend ge maakt dat Groot-Brittannië is overgegaan tot beëindiging van financiële strafmaat regelen tegen Argentinië met ingang van afgelopen nacht plaatselijke tijd. Argenti nië heeft op hetzelfde tijdstip een soortge lijke maatregel afgekondigd. De sancties werden in april door beide landen tegen elkaar afgekondigd naar aanleiding van de Falkland-oorlog. De opheffing heeft onder meer tot gevolg dat in Groot-Brit- tannië ongeveer een miljard dollar aan Argentijnse tegoeden wordt vrijgemaakt en in Argentinië 5,8 miljard dollar aan te goeden van Britse banken. JERUZALEM/ROME Israël beschouwt de voor genomen ontmoeting van paus Johannes Paulus II met PLO-leider Jasser Arafat als een wijziging van het standpunt van het Vaticaan inzake het Liba- non-conflict. Dit is giste ren door een hooggeplaat ste Israëlische functionaris gezegd. Israël beschouwt de ontvangst door de paus van Arafat als een politieke daad. In Den Haag hebben gisteren zes rab bijnen bij de plaatsvervangend nuntius in ons land geprotes teerd tegen de ontvangst door de paus van de PLO-leider. Het was de eerste keer dat rabbijnen het nuntiaat bezoch ten. Bij de opening van de 69ste conferentie van de Inter-Par- lementaire Unie heeft de Ita liaanse president Pertini de Is raëlische invasie in Libanon veroordeeld en een beroep ge daan op de aanwezige politici om de Palestijnse zaak te steu nen. Parlementariërs uit 98 landen, waaronder de Vere nigde Staten en de Sovjet- Unie, nemen deel aan de con ferentie. Gedurende negen da gen zullen problemen als hon gersnood, vrede, ontwapening en milieu aan de orde komen. Pertini zei in zijn rede dat de Israëlische invasie in Libanon een uiting van „onbeheerste woede is geweest, die een aan tal onschuldige mensen de dood heeft in gejaagd". „Wij hebben ons eveneens op broe derlijke wijze solidair ver klaard met het joodse volk, toen dat volk zo wreed door de nazi's werd gevolgd", aldus Pertini. „Israël heeft na een droeve uittocht en na wrede vervolging en een thuisland, het Palestijnse volk dient daarom ook een thuisland te krijgen", aldus Pertini. DEN HAAG Nederland heeft betrekkelijk positief gereageerd op het vredesplan, dat tijdens de vorige week gehouden Arabi sche topconferentie in Fez is aanvaard. In een eerste reactie verklaarde de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag, dat het plan „onze positieve belangstelling verdient". De Arabische vredesvoorstel len zullen vermoedelijk al volgende week intensief met de ove rige EG-leden worden besproken. Dit vredesplan voorziet in de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat op de westelij ke Jordaanoever en in de Gazastrook. Van Agt heeft gisteren in zijn functie van minister van buitenlandse zaken gezegd, dat West-Europa in het huidige stadium van het Midden-Oostencon flict terughoudendheid dient te betrachten. LIBANESE PREMIER: lingen en moest aftreden. Gelli was toen allang verdwenen, en terwijl alle politiekorpsen van de democratische wereld naar hem speurden, zat hij hoog en droog in Uruguay, een gastvrij oord voor zuidelijke crimine len. Van daar uit bestookte hij de Italiaanse media met telefoon tjes in een poging al die politici, generaals en ondernemers, die eens tot zijn vriendenkring hadden behoord te chanteren. In Rome werd zelfs een speciale parlementaire commissie gevormd om de reikwijdte van het P-2 schandaal te onderzoeken. Spoedig bleek dat Gelli bij vrijwel alle politieke schandalen van het na oorlogse Italië betrokken is geweest en ook het vermoeden dat zijn Loge de hand had in enkele bloedige fascistische aanslagen, bleek gewettigd. Het laatste schandaal, van de bank Ambrosiano, is Gelli nu noodlottig geworden. De president van deze bank, Calvi, pleeg de in juli in Londen zelfmoord en liet een failliete bank met een miljardenschuld achter. Ook Calvi was lid van de Loge van Gel li, en daarom bestond het vermoeden, dat een deel van de ver dwenen miljarden (dollars) voor de voortvluchtige Gelli be stemd was. Een routinecontrole van een employé van een bank in Genève maandagmiddag toonde aan dat dit vermoeden juist was. Gelli presenteerde zich aan het loket om van zijn geheime rekening een bedrag van 360 miljoen gulden te halen, zich legi timerend met een vals Argentijns paspoort. Omdat de herkomst van dit geld niet vaststond werd de politie ingeschakeld en deze constateerde dat de Argentijn in werkelijkheid de gezochte Ita liaan Gelli was. Gelli zit nu in een Zwitserse cel en Italië wil zijn uitlevering. Maar de eisen die Zwitserland stelt aan de uitlevering aan Italië blijven zwaar. Gelli kan het halve Italiaanse Wetboek van Straf recht ten laste worden gelegd, maar de Zwitsers zijn moeilijk te overtuigen. Als Gelli eenmaal onder politiebewaking naar Rome zal zijn overgevlogen, kan het schandaalgevoelige Italië er eens echt voor gaan zitten. Gelli zal zijn huid zo duur mogelijk verko- Een, en trachten zoveel mogelijk politici en andere verdienstelij- e personen uit het openbare leven in zijn val mee te slepen. Vele topmensen hebben na het bekend worden van Gelli's ar restatie, maandagavond, dan ook een onrustige nacht gehad. Gelli is een tijdbom onder het openbare Italiaanse leven. Er wordt terecht gevreesd voor zijn lichamelijke veiligheid, want teveel belangrijke mensen zijn er bij gebaat hem het zwijgen op te leggen. dreigt uit het raam te sprin gen. Haar eerste belangrijke rol was die van Gary Cooper's verloofde in de western „High noon" van Fred Zin- nemann en daarna volgde John Ford's „Mogambo", waarin zij Clark Gable kwijtraakte aan Ava Gard ner, waarna zij de favoriete actrice werd van Alfred Hitchcock in films als „Dial M for murder" met Ray Milland, „Rear window" met James Stewart en „To catch a thief" met Cary Grant. Na haar huwelijk met Prins Rainier heeft Hitchcock steeds naarstig gezocht naar een type, dat op Grace Kelly leek, zoals Eve Marie Saint in „North by Northwest" en Tippy Hedren in „The birds". Grace Kelly veroverde in 1954 een Oscar voor haar rol in „The country girl" naast Bing Crosby in diens eerste dramatische rol en William Holden. Na „High society" met Bing Crosby, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Louis Arm strong en Celeste Holm zet te zij een streep onder haar filmcarrière om met Prins Rainier van Monaco te trouwen. De op 12 november 1928 ge boren Grace Kelly werd toen een echte prinses. Een jaar na het huwelijk werd haar dochter Caroline gebo ren, in 1958 troonopvolger Prins Albert en zeven jaar later dochter Stephanie, die het ongeval met de Rover 5000 uit 1972 overleefde, toen zij met haar moeder van de prinselijke residen tie Roe Agel naar Monaco terugreed. Volgens de politie droegen moeder en dochter niet de voorgeschreven veiligheids- gordels en was het ongeluk te wijten aan een defect aan de remmen. Grace Kelly zal ook na haar huwelijk op 18 april 1956 in de herinnering van haar publiek blijven voort leven als een koele schoon-i heid of zoals Alfred Hitch cock het destijds uitdrukte een vrouw met „sexuele elegantie". De onlangs tot president van Libanon gekozen Bashir Gemayel werd gisteren gedood. Deze foto van Gemayel werd vorig jaar genomen, toen hij de leiding had over de rechts- christelijke militia. (Van onze correspondent Cees Manders) E De arrestatie maandagmiddag in Genève van Licio Jltalië's meest gezochte misdadiger, heeft het land in staat rötë opwinding gebracht. Het zogenaamde vrijmetselaars- al is weer opgerakeld en vele honderden vooraanstaan- en uit het Italiaanse leven houden hun hart vast Voor li het ongetwijfeld beter zijn gewest dat Gelli, een vroege- e-leider, voorgoed van de aardbodem zou zijn verdwenen. jaar juni veroorzaakte Gelli's onthullingen een ravage in Jiaanse openbare leven. Vele belangrijke hoofden rolden, lelli's documenten aantoonden, dat een duizendtal minis- eneraals, bankiers, uitgevers, parlementsleden en partiilei- d was geweest of had willen worden van zijn Loge, P-2. ^(*-2 bleek een dekmantel te zijn van allerlei staatsgevaar- activiteiten, samenzweringen, malversaties, corruptie, e en aanslagen, hetgeen Gelli's vrienden in hun naïviteit den bevroed. De beruchte „Lijst van 953", de opsom- van Gelli's volgelingen of aspirant-volgelingen, brak vele ke en militaire carrières voortijdig af. Zelfs de regering- was niet bestand tegen het geweld van al deze onthul Grace Kelly met Gary Cooper in haar eerste grote In 1955 tijdens het filmfestival in Cannes. De laatste filmrol „High noon". keer dat zij zich als filmactrice liet fotograferen. ice Kelly, de gis- enavond overle- Prinses Gracia Monaco, was de ookjesprinses ar scenarioschrïj- in Hollywood droomden. Op hoogtepunt van r carrière nam zij i'ndl 1956 afscheid van droomfabriek ■r met Prins Rai- r van Monaco in huwelijk te tre- en als Princes aria verder door jk. Jt leven te gaan. ?van, ?en).i n ice Kelly was de dochter eest' een stratenmaker, die tot miljonair bracht. Ier Kelly was winnaar ierlo1 Olympisch goud met er bi ien, maar in tegenstel- Het J tot haar broer John B. m ior, die eveneens Olym- 5 (jaj :h goud won, was Grace zwak meisje, dat vaak k was, maar met veel ritasie met haar poppen elde. Na haar opleiding ide rooms-katholieke zus- 1^1-school Ravenhill en de ivensschool in German- m in de staat Pennsylva- op studeerde zij twee jaar 985 i een toneelacademie in w York en werkte daar- 0 mi sendoor als fotomodel t haar studie te bekosti- it totri- Haar toneeldebuut was juli 1949 bij het Bucks tuss inty playhouse met „The Steich bearers", een kome- ers a van haar oom de Puli- -prijswinnaar George ..amt Hy f>De vader" van den indberg debuteerde ze 84 er' Broadway. Grace Kelly ee ld vèel Voor de televisie totdat zij in in 1951 naar illywood ging om een (in rolletje te vervullen Barbara Bel Geddes van alias" had de vrouwelij- hoofdrol in de film ourteen hours" van Hen- Hathaway met Richard sehart als de man, die Op 19 april 1956 trad de voormalige filmactrice Grace Kelly als stralende bruid in het huwelijk met prins Rainier van Monaco. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET De Libanese pre mier, Wazzan, verklaarde dat „de verschrikkelijke misdaad, die het leven nam van de ge kozen president, een onder deel vormt van de samenzwe ring tegen Libanon die wij be zig zijn te beëindigen". PLO-leider Jasser Arafat heeft „elke verantwoordelijk heid" voor de dood van Ge mayel van de hand gewezen. Dat staat in een in Tunis uit gegeven verklaring van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisa tie. De dood van Gemayel (34) maakt de toekomst van Liba non zo mogelijk nog onzeker der. Dit land heeft sinds de burgeroorlog van 1975/76 geen vrede meer heeft gekend. Tij dens deze burgeroorlog heeft Gemayel zich laten gelden als een ongenadig leider van de rechts-christelijke militia. Hij had een groot aandeel bij de vernietiging van Palestijnse vluchtelingenkampen in Oost- Beiroet. Door zowel Palestij- nen als link-Libanese moslims werd hij gevreesd voor zijn nietsontziende optreden. Na de burgeroorlog slaagde hij erin de macht in het christelijke gedeelte van Libanon naar zich toe te trekken, nadat hij zich op gewelddadige wijze van zijn christelijke concur renten had ontdaan. i Kelly met Frank Sinatra in de musical „High :y", haar laatste film.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11