CNV wil verlaging., FNV verhoging van premiegrens eel III van ntekenbewiis lden duurder Juiste aantal doden vliegramp in Spanje nog steeds niet bekend verval op Wassenaarse »mpbediende Na 86 kans op minder vuile lucht in de steden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14 00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Dinsdag 14 september 1982, 72e jaargang no. 22372 Strawinsky-concert van Rot terdams Philharmonisch op Ned. I om 22.10 uur. Voordien om 20.35 uur britse natuurfilm over vissen in Californië. Op Ned. II om 20.27 uur Dallas en 22.05 uur „De graaf van Monte Christo". In de ochtend plaatselijk mist. overdag droog en zonnig met een middagtemperatuur van 23 graden. Weinig wind. Zon op: 07.13, onder 19.55. Schev. hoog water 1.42 en 14.38, laag water: 10.03 en 22.33 uur. ins Claus ervermoeid HAAG Prins Claus vertoont :hijnselen van oververmoeidheid al het gedurende enige tijd wat ger aan moeten doen. Na het alge geneeskundig onderzoek dat de afgelopen week in het Radboud- •nhuis in Nijmegen heeft onder- hem dit aangeraden, aldus de [voorlichtingsdienst. Het onder- heeft overigens geen afwijkingen het licht gebracht. Prins Claus 2 september voor een algemeen rzoek in het ziekenhuis opgenö- omdat hij zich al enige tijd niet voelde. Afgelopen vrijdag verliet et ziekenhuis weer. Wel heeft de verjaardag, maandag 6 sep- jer, in huiselijke kring gevierd. Terrasjes blijven vol DEN HAAG De terrasjes zullen waarschijnlijk deze hele week nog een gezellig volle aanblik geven. Aan de zon althans zal het niet lig gen. Die blijft, zo voorspelt het KNMI, tot en met aan staande zaterdag met een middagtemperatuur van rond de 22 graden schijnen. Ook de wind houdt een vriende lijk karakter. Hij wordt iets sterker, maar blijft wel in de zuidelijke hoek zitten. De nachten en ochtenden wor den plaatselijk in de mist ge zet. Maar wie daarop let, moet een kniesoor heten! Prinses Gracia breekt dijbeen Prinses Gracia van Monaco heeft gisteroch tend bij een ver keersongeluk een dijbeen gebro ken. Haar jong ste dochter, Stephanie, liep een lichte her senschudding op. De 52-jarige echtgenote van prins Rainier zal tien dagen in het ziekenhuis moe- tem blijven. Haar dochter (17) mocht direct weer naar huis. Volgens de woordvoerster van het prinsdom raakte de auto van prinses Gra cia op enkele ki lometers voor Monte Carlo van de weg doordat de remmen wei gerden. De stip pellijn op de foto geeft de richting van de val van veertig meter aan, die de auto van prinses Gra cia maakte. Korporaal uit functie gezet na 'grasincident' UTRECHT De hulpinstructeur van de 41e compagnie van de legerplaats in Oirschot, die dienstplichtige soldaten eind vorige maand dwong om gras te eten, is uit zijn functie ont heven. De korporaal, die chauffeur was, werd hangende het onderzoek naar de wantoestan den in zijn oude functie teruggeplaatst. Tegen de andere instructeur zijn nog geen maatre gelen genomen. De instructeurs zouden de soldaten in Oirschot op een aaneenschakeling van vernederingen hebben getrakteerd. De soldaten moesten tijdens een veldoefening gras en bladeren met zand eten en de instruc teurs gooiden rookbommen bij hen in de tent. De rekruten werden ook nog geslagen, ge duwd of over het hoofd geaaid en „brave hond" genoemd, al naar gelang hun prestaties bij de oefening. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werknemersor ganisaties CNV en FNV zijn ver deeld over het deel van het inko men waarover sociale premies moeten worden betaald. Het CNV wil de verhoging van de grens tot 57.000 gulden, die door ex-minister Den Uyl (PvdA) (tijdelijk) is door gevoerd, ongedaan maken en de premiegrens terugdraaien tot 50.000 gulden. De FNV is het met de maatregel van Den Uyl eens en vindt dat uiteindelijk over een in komen van 90.000 gulden sociale premies moeten worden afgedra gen. Dat blijkt uit een ontwerp-advies van de SER, de sociaal-economi sche raad. Het CN V-standpunt wordt onderschreven door de werkgevers en door de organisatie van het hoger personeel, de MHP. Deze organisaties menen dat het PvdA/CDA/D'66-kabinet. dat de premiegrens verhoogde, langs deze weg op oneigenlijke wijze een in komenspolitiek heeft willen voe ren. Daardoor kregen de mensen met een inkomen van meer dan 50.000 gulden zwaardere lasten opgelegd. Die maatregel moet volgens de MHP ongedaan gemaakt worden, wat neerkomt op zwaardere lasten van acht gulden per maand voor hen die minder dan 50.000 gulden verdienen en een lastenverlichting van ongeveer 73 gulden voor hen die meer verdienen. De FNV vindt dat het helemaal anders moet. De vakbond ziet aan leiding om de premiegrens juist fors op te trekken, tot 90.000 gul den. Deze vakcentrale wijst er op dat sinds de AOW in 1956 werd in gevoerd de uitkering wel, maar de' premiegrens niet regelmatig is verhoogd. 31 HAAG Deel III van het kentekenbewijs gaat [ingang van 1983 een gulden in prijs omhoog. Deze pg is bedoeld voor de bekostiging van de steek- [fcontrole en de registratie van de komende perio- [e keuring van personenauto's. Hiertoe heeft het finet op voorstel van demissionair minister Zeeval- l van Verkeer en Waterstaat gisteren besloten. irspronkelijk voornemen om de automobilist bij elke keu- jvenop het këuringstarief ook nog eens leges te laten beta- hiermee van de baan. De wijzigingen waren nodig om de 'nde periodieke keuring van personenauto's en andere lich- ertuigen efficient en met zo min mogelijk kosten in te voe- ^25 rijzigingen moeten het mogelijk maken in 1985 met de keu- ïskefcn te starten. Andere wijzigingen zijn: aantal herkeuringen dat via steekproeven wordt uitge- I, gaat omlaag van 5 naar 3 procent )'s die in ons land nieuw op de weg verschijnen, zijn de drie jaar vrijgesteld van de periodieke keuring lutomobilist zal in de toekomst het keuringsbewijs bij zich en dragen en bij eventuele controle ter inzage moeten ge- lez W/ a: ISSENAAR Twee ekenden hebben gis- vond om half zeven overval gepleegd op benzinestation aan de sstraatweg in Wasse- bij Kerkehout. Het etal wist de 63-jarige ipbediende onder be ging een bedrag van n 800 gulden afhandig naken. van de overvallers stap- het kantoortje van het sinestation binnen toen ompbediende met de rug de deur met zijn admi- »tie bezig was. „Geef zei de overvaller. Toen ompbediende zei, zonder i kijken, dat hij niet ge was op dat soort grap- roegde de overvaller er toe: „Geld, anders schiet kop 'er af". De pompbe- de draaide zich toen om, lat de rover een regenjas de arm had en ontdekte in een verdachte bobbel best weieens een vuur- en zou kunnen zijn. De ende overhandigde ver ens een gevulde porte- signalement van de man' die de portefeuille in ontvangst nam. "1 1l- IB tover snelde naar buiten '-itapte in een gereedstaan- iUto, waarin een tweede achter het stuur zat. De verdween. De pompbe- de was zo geschrokken, m hij niet in staat was het w teken te noteren. De po- beschikt over een vaag ADVERTENTIE De nieuwe Europese bruidsmode: nüinde Haarlemmerstraat Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071131204 DR. DE JONG BESCHRIJFT BEVRIJDING DEN HAAG Dr. Lou de Jong heeft de geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog in Nederland voltooid. In de vandaag verschenen tweede helft van deel 10b beschrijft hij ondermeer de hongersnood in het Westen, de toestand in de Duitse kampen, de bevrijding en de problemen binnen de verzetsorganisaties over het uitzetten van een koers voor na de bevrijding. Er vol gen nog een deel (in tweeën) over de Japanse bezetting van Ne- derlands-Indië en een deel over de gevolgen van de oorlog. Op vallend element in het nu verschenen boek: de bevrijdingsdag zou eigenlijk op 6 mei moeten worden gevierd, want op die da tum tekende de Duitse bevelhebber de capitulatievoorwaarden die hem een dag eerder waren voorgelegd. Pag. 15: Verbijsterende verhalen rond de bevrijding DEN HAAG In de loop van '86 kan, gezien het voornemen om het loodgehalte van benzi- Overlevenden vluchten uit het neergestorte vliegtuig in het Spaanse Malaga. ne te verlagen, een duidelijke verbetering worden verwacht van de luchtkwaliteit in de steden. Dit staat in het meerjarenpro gramma '81-'85 voor de bestrij ding van luchtverontreiniging, dat gisteren door de minister raad is vastgesteld. De lucht kwaliteit in de steden zal ook verbeteren, door een lager ge halte koolmonoxide en kool waterstoffen, als „schonere" auto's gaan rijden. Uit het stuk blijkt verder, dat luchtvervuiling door onder meer stikstofoxyden in de ko mende jaren zal toenemen, veroorzaakt door het verkeer en door meer kolenstook. De overheid zal normen gaan vaststellen die de uitstoot van zwaveldioxide, lood en stiksto foxyden aan banden moeten leggen. Het is de overheid gebleken, dat het verkeer in de komende tien a vijftien jaar niet zoveel stiller zal worden, als eerst werd aangenomen. In het meerjarenprogramma voor vermindering van de lawaaio verlast, staan ook enkele aan gescherpte maatregelen. Zo zal de maximale hoeveelheid ge luid die een brommer mag ma ken, zal per 1 januari '83 ver laagd worden. Nederlands protest tegen ontvangst Arafat MIJDRECHT Het Overleg- orgaan van Joden en Christe nen in Nederland is geschokt door het voornemen van paus Johannes Paulus II om de PLO-leider Yasser Arafat te ontvangen. De paus handelt hiermee in strijd met de bijzondere ver antwoordelijkheid die de rooms katholieke kerk heeft jegens het joodse volk, aldus de Ojec gisteren in een verkla ring aan de pauselijke nuntius in Den Haag, mgr. Wusten- berg. Het overlegorgaan acht het buitengewoon schadelijk voor de joods-christelijke be trekkingen dat het Vaticaan nog steeds geen diplomatieke relaties onderhoudt met de staat Israel. Verder wijst men erop dat de PLO een organisa tie is die nog steeds de vernie tiging van de joodse staat als doelstelling heeft. Pag. 13: Arafat gaat show stelen in Rome MADRID Twintig uur na het vliegtuigongeluk in Malaga stond nog steeds niet vast hoeveel mensen nu om het leven gekomen waren. De Spaanse radio hield het op ,47 of 48' en nog .ongeveer 50 gewon den' die in ziekenhuizen in Malaga behandeld wor den. De jongste cijfers van de autoriteiten van maan dagavond spreken over 46 geborgen stoffelijke over schotten, 31 vermisten en 83 gewonden. Onder de zen zijn er die geen over levingskans hebben. De bergingswerkzaamheden werden afgelopen nacht we gens de duisternis onderbro ken. Een groot vraagteken is nog de feitelijke oorzaak van het ongeluk met de DC-10 van de Spaanse chartermaatschap pij .Spantax' bij de start in Ma laga voor een vlucht naar New York. Gezagvoerder Juan Pe rez, die het er levend van af bracht. heeft zestien jaar vlie- gervaring en een aantal der 380 passagiers heeft gezegd dat het ongeluk was te wijten aan het uitvallen van een motor. De directie van de luchthaven van Malaga had het erover dat een motor tijdens het opstijgen afbrak. Er is een Amerikaanse commissie van onderzoek op weg naar Malaga om de oor zaak te proberen op te sporen. Tweehonderdveertien groten deels Amerikaanse overleven den vlogen maandagavond met een andere machine door naar New York. Een aantal zwoer dat zij voor het laatst in een vliegtuig hadden gezeten. Pagina 13: Rampvliegtuig kostte al aan 1000 mensen het leven

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1