ohan <ruijii: eforceerde entree Ian Berger is gematigd optimistisch Publiek Haarlem moet nu maar eens wakker worden Tips voor Duindigt ORT LEIDSE COURANT DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 PAGINA 17 rse selectie jor Rotterdam LIN De voorlopige Ierse selectie de wedstrijd tegen Nederland in de •onde van het Europees kampioenschap ial, op woensdag 22 september in Rot- m, bestaat uit zeventien man. Coach Hand selecteerde onder anderen Liam y, de in Italië bij Sampdoria werkzame envelder. en de jonge Ronnie Whelan, Isleider bij Liverpool. De selectie be- uit: Jim McDonagh, Gerry Peyton, Da- 1 .angan, David O'Le^ry, Mark Lawren- wfrtike Walsh, Ronnie Whelan, Mick Ro- i, Tony Galvin, Liam Brady, Mick n, Chris Hughton, Frank Stapleton, i Moran, Gerry Daly, Mick Walsh, Grealish. It Jan van Deinsen onder het mes ROTTERDAM Jan van Deinsen wordt deze week door dr. Her mans uit Hilversum aan de lies geopereerd. De voetballer, die geen overeenstemming met zijn club Feyenoord be reikte over een nieuw contract, moest onder het mes, nadat een rust kuur geen verbetering bracht. Na het herstel zal de middenvelder de onderhandelingen met Feyenoord over een nieuwe verbintenis her openen. Walter Meeuws: buitenspel Walter Meeuws vijf duels geschorst ZURICH De straf voor Walter Meeuws van Standard Luik in het Europees bekervoetbal is zwaar uitgevallen. Vijf wedstrijden moet hij bij Europese bekerduels van zijn club toekijken. Meeuws kreeg op 12 mei in de finale van de Euro pa Cup voor bekerwinnaars tegen Barcelona de rode kaart. Eveneens fors gestraft zijn Pineda en Cunning ham van Real Madrid, die vier duels buitenspel staan. Ron Aitken komt voor Celtic tegen Ajax niet in actie. Hij is voor een wedstrijd geschorst. De enige Nederlander, die aan de kant moet blij ven, is Jan Wouters van FC Utrecht. Vorig jaar werd hij in de thuiswedstrijd in Arnhem tegen HSV van het veld gestuurd na twee gele kaarten. Wouters kan de return tegen Porto wel meema ken, omdat hij slechts voor een duel is geschorst. Fred Racké in bestuur van FC Den Haag DEN HAAG De journa list Fred Racké is be stuurslid geworden van FC Den Haag. Hij gaat van de Haagse eerste-divisie- club de public relations be hartigen. Zijn taak zal zijn via reclame-acties de in komsten van FC Den Haag te vermeerderen. In deze functie volgt hij de aan het einde van het af gelopen voetbalseizoen af getreden Adri Duijvestein op. al m 'oor belar vod i een tocht verl ijster Pas en w drai igsplj j i. A blek 1 ••PP >et hi 'ópn |SGOW Ofschoon zit erielf allesbehalve fit is, heel Ajax morgen- ie atld tegen Celtic moe- "'.ee teunen op de inbreng .J lohan Cruijff. Zijn ge- w er de terugkomst nogmaals aan, hoe er h<de problemen bij eigenlijk wel zijn. selectie is eigenlijk te vertelde trainer de Mos. „Op de bank is slechts spelers, die >g bij de B-jeugd heb jemaakt. Hopelijk ge- lten er binnen de lij geen gekke dingen, rs kan het wel eens moeilijke zaak wor- r Met het wegvallen' Kieft en Rijkaard, die dr. Rolink arbeids- i.iki.e schikt naar huis wer- gestuurd en ook voor nterland van Oranje Ierland niet be- ;baar zullen zijn, sta de problemen zich ■gei), )oelman Piet Schrij- ïs vandaag naar Glas gow overgevlogen om enigszins hersteld van een zware griepaanval zich bij zijn ploeggenoten te voe gen. De Mos rekent erop dat hij op hem een beroep kan doen. In hetzelfde hotel, waar bondscoach Kees Rijvers na de interland tegen Schotland eni ge tijd geleden zijn bedank brief aan Cruijff publiekelijk maakte, gaat de Vinkevener dieper in op de problemen die zijn team teisteren. „De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat de tijd eigenlijk te kort is om de trein weer op de rails te zetten. Dat het iets minder gaat dan vorig seizoen is wel logisch. De jonge spelers heb ben met een terugslag te ma ken. Ze zijn eerst door de pers als talenten groot geschreven en toen ze als international niet aan de verwachting be antwoordden, weer wegge schreven". Kritiek Zonder namen te noemen le vert Cruijff indirect kritiek op het beleid van de bondscoach Johan Cruijff, die morgen als hij zegt: „Bij. Ajax wordt gespeeld binnen een vast pa troon met stringente opdrach ten voor de individuele spe lers. Als er dan iemand een slechte vorm heeft, kan hij al tijd nog zijn opdrachten blij ven uitvoeren. Michels praatte altijd tien minuten voor de wedstrijd en zette de grote lij nen uit. Wat ik van de jongens hoor, wordt er ellenlang ge praat over alle mogelijk denk bare situaties, waaruit de spe lers geen wijs worden. Het tegen Celtic toch mee zal doen, bij aankomst op het vliegveld van Glasgow. lijkt dan op een puzzelrit. De voorhoede kreeg na IJsland de schuld van het gelijke spel. Dat vond ik niet zo gelukkig gekozen. Het elftal was ge woon te jong. Er was niemand waaraan ze houvast hadden en die leiding kon geven". Het wegvallen van bijvoor beeld Frank Rijkaard komt voor Cruijff niet als een ver rassing. „Hij is samen gaan wonen, heeft dus niet de steun van het ouderlijke huis. Zijn woning moet ingericht worden en als je een onuitputtelijke schouder en kaak en kan niet n slaap komen", aldus De HENK WAGEMAN bankrekening hebt, laat je het Mos, die hoopt voor het duel doen. Maar dat is dus niet zo tegen NEC weer op hem te en moet hij zelf gaan schilde- kunnen rekenen, ren en behangen. Zo'n jongen wordt opeens kostwinner, dat is een geheel andere levens wijze dan hij altijd gewend is geweest. Dat vindt zijn weer slag in het spel". Kieft ondervindt nog de late Schrijvers (of Galjé), Molenaar, Van Veen, Molby, Boeve, Schoenaker, Ophof, Lerby, Vanenburg, Cruijff en veerslag van een auto-onge- Scheidsrechter: Frederikson (Zwe- •-1- „Hij klaagt over pijn in den). ECHT „Gematigd listisch". Aldus blikt ;r Han Berger van Jtrecht vooruit naar luropa-Cuptreffen te- let Portugese Porto, en in het Groningse rpark-stadion. Re- roor Bergers zonnige 'ur: op de geschorste kouters en de gebles- e Jan Monster na is njeen inzetbaar. vacature Wouters - ge- naar aanleiding van I ode kaart vorig seizoen HSV - opgevuld gaat ;n is Berger nog niet dui- „Ik kan Ben Rietveld als extra spits inzetten", filoso feert de trainer, maar Ton de Kruijk of Gerard Tervoort als extra man op het middenveld ligt meer voor de hand". Het publiek in Groningen loopt nauwelijks warm voor de ontmoeting, die gepeperde toe gangsprijzen kent. Een tegen valler voor de FC, die, zo be cijferde interim-voorzitter Kernkamp, door het gedwon gen uitwijken naar het noor den 20.000 tot 25.000 gulden extra uitgaven heeft. In elk geval dienen 10.000 man de tribunes te bevolken om de FC kostendekkend te laten wer ken. Uit voorzorg voor een mogelij ke financiële tegenvaller is in overleg met de spelersraad zelfs besloten in geval van een overwinning geen premie uit te keren. „Pas na de tweede wedstrijd zal bekeken worden, wat er voor de spelers in zit", aldus Kernkamp. PORTO GEHANDICAPT Is Utrecht zo goed als verlost van blessure-perikelen. FC Porto moet het zeker zonder goaltjesdief Jacques stellen. Jacques, vorig seizoen Portu gees topscorer met 27 treffers is herstellende van een been breuk, hetgeen ook voor cen trumverdediger Freitas geldt. Porto is in de POrtugese com petitie nog ongeslagen. Uit vier ontmoetingen peurde Porto zeven punten, goed voor een met Sporting gedeelde tweede plaats achter Benfica. Berger over zijn tegenstander: „De ploeg behoort niet tot de Europese grootmachten, maar is de laatste tien jaar vrijwel constant in één van de Euro pese toernooien vertegenwoor digd geweest. Voor Portugese hegrippen is de ploeg vooral fysiek erg sterk". Dat laatste ondervond de Utrechtse trainer enkele we ken geleden, toen hij getuige was van de confrontatie tussen Porto en titelhouder Sporting Lissabon. „Die wedstrijd was onbeschoft hard, Er gebeurden dingen, die in Nederland on denkbaar zijn. Er moest op het veld politie aan te pas komen om vechtende spelers te schei den. Die hardheid boezemt me vrees in, al geldt dat meer voor de uit- dan voor de thuis wedstrijd". Na de veldslag (0-0), die slechts twee. rode kaarten zou opleveren, waarvan één voor aanvoerder Rodolfo van Porto, was Berger weinig wijzer ge worden. Verder dan „niet on der de indruk van het spel- technische peil, maar ik heb begrepen dat de ploeg beter kan", kwam de trainer niet. Mogelijk dat Berger, die zich ook via Arie Haan heeft laten informeren, vandaag wat ex tra kennis kan vergaren via videobanden, die hem vanuit Luik toegestuurd worden. Ter verduidelijking: vorig speelde Standard tegen Porto, een confrontatie, waar de Por tugezen een identieke UEFA- straf als Utrecht kregen, aan overhielden. In Oporto liep het gebeuren zodanig uit de hand, dat Porto voor de thuis- beurt uit moet wijken naar het stadion van aartsrivaal Benfi- Vermoedelijke opstellingen FC Utrecht: Van Ede; Verrips. Van den Akker. Du Chatinier. Flight; Adelaar. De Kruijk (of Rietveld), Kruijs; Van der Lem, Carbo en Van Tamelen. Porto: Amaral; Gabriel, Simöes. Eu rico. Inacio; Susa, Rodolfo, Romeu; Gomes. Walsh en Costa. Scheidsrechter. Strumpf (Oost- Duitsland). HAARLEM Met de eerste wedstrijd in een Europese bekercompetitie in zijn bestaan hoopt Haarlem tegen AA Gent eindelijk in de gunst te komen van het pu bliek. Het vooral voor internationale begrippen be scheiden stadion aan de Haarlemse Jan Gijzenvaart heeft zich nooit in een grote belangstelling mogen ver heugen. Ook niet toen Haarlem vorig seizoen zich ma nifesteerde als de best voetballende ploeg van Neder land- na Ajax. „Het wordt eens tijd, dat de bevolking van Haarlem wakker wordt", vindt trainer Hans van Doorneveld, die achter het mee spelen van vooral Frank van Leen nog een vraagteken zet. „We spelen nu toch Europa-Cupvoetbal, een historisch moment voor de club. Bovendien is er geen concurrentie, want FC Utrecht speelt in Groningen tegen Porto. Ik zou teleurgesteld zijn, als wij minder dan 10.000 toeschouwers trekken". Voorzitter Henk Hut weet het ook niet precies,' waarom het pu bliek zich tot dusver nooit heeft verdrongen voor de poorten van het Haarlemse stadion. „Laat ik het er op houden, dat Haar lem, met een stad als Amsterdam zo dicht in de buurt, bijna on begrensde mogelijkheden voor recreatie heeft" Om uit de kosten te komen moet een brutorecette van een ton worden gehaald, hetgeen neerkomt op zo'n 9.000 betalende toe schouwers. Secretaris/penningmeester Bastiaenen rekent overi gens op 12.000 bezoekers, waarvan zeker 2000 uit Belgie Voor het debuut op Europees niveau heeft Haarlem al heel wat uitgaven rhoeten doen. Dit, ondermeer voor een spelerskooi, waarmee f 30.000 was gemoeid. Aan de oude hoofdtribune, al jaren een noodgeval, dat voor de oorlog dienst had gedaan bij een wielerbaan in de Wieringermeer, moesten de nodige voor zieningen worden getroffen. De ploeg werd in een uitgaanstenue gestoken en teneinde een tv-verslag van meer dan twee minu ten mogelijk te maken, zal Haarlem overtollige reclame afplak- Kortom, organisatorisch doet Haarlem veel nieuwe ervaringen op, ook al werd in het verleden reeds tweemaal het stadion voor Europees bekervoetbal afgestaan aan het Noordierse Linfield. AA Gent. dat zich in België evenals Haarlem in Nederland ma nifesteerde als een opmerkelijk presterende debutant in de hoogste klasse, is trainer Van Doorneveld inmiddels bekend. Driemaal, tegen Waterschei, FC Antwerp en Lokeren, sloeg hij de „Buffalo's" gade en concludeerde te maken te krijgen met een puur op resultaat spelende tegenstander. „Ze maken weinig goals, maar krijgen er ook weinig tegen. Ze loeren op een coun ter". Ook de Haarlemse trainer deed de ontdekking, dat de Ne derlander en ex-speler van SVV en Sparta Arend Koudijzer, ook wel „Goudijzer" genoemd, de man is om wie alles draait. „Wij moeten maar zien, dat wij niet achter hem, maar hij achter onze spelers gaat lopen". Van Doorneveld verwacht dan ook een agressief duel met weinig doelpunten. „Overigens zou winst met een, twee treffers verschil een uitstekend uitgangspunt zijn voor de return. Gent kan het spel immers niet maken". FRANS LEERMAKERS De vermoedelijke opstelling van Haarlem is: Metgod; Masefield, Haar, Verkaik, Van Leen; Balm, Nijholt, Leysner, Boc- kling, Keur, Kristiansen. Scheidsrechter: Nielsen (Denemarken). Trainer Hans van Doorneveld voor de poorten van het Haarlemse stadion, waar de toeschouwers zich nog niet massaal hebben gemeld. mensen leven hier nog t zo voor het voetbal als Itijds in Rotterdam-Zuid. I de wedstrijd tegen Haar speten we tegen Luik. afloop krijgen mijn •uw en ik dan een souper igeboden. Dan komen er 200 man om mij te zien te feteren. Dat is een heel jart sfeertje dat ik voor pn geld zou willen missen. J Nederland kennen wij dat jpt. Vier jaar geleden over- mijn moeder en toen Beg ik brieven van fans die lor mij zouden bidden in Jrdes. Ik ben zelf protes- maar het typeert het Ideleven van de suppor- En: „Laatst werd ik or ene Bijl opgebeld. Of ik Oostende wilde spelen, ar dan moest hij wel de Ift van mijn handgeld heb- Ik zei: pleur op, je kunt Ben benzinegeld ontvang- Dat soort mensen bezor- l het Nederlandse voetbal "lelgië een slechte naam". oetballer Aad Koudijzer n AA Gent in de Tele graaf) constateer alleen dat er Hoe is het anders dat de oudere gene- zo moeiteloos op zijn routine handhaaft. Dat geldt voor mij, voor een Van Hanegem, maar zelfs voor een Cruijff. Het wordt de jongeren vaak te gemakke lijk gemaakt. Er heerst te snel het besef bij die spelers dat ze er al zijn, terwijl ze nog alles moeten leren. Be grijp me goed, ik misgun nie mand iets, maar er zijn vijf spelers die pas hun rijbewijs hebben en dan ook allemaal een BMW kopen van mini maal 24.000 gulden. Eén, Frankie Rijkaard is dan zo verstandig dat hij ria verloop van tijd denkt wat moet ik eigenlijk met zo'n dure wa gen. Die ziet dat het onder houd, de verzekering etcete ra veel kost en gaat op een kleinere auto over. Misschien dat dat besef ook in hun voetballoopbaan met de loop der jaren komt". „Een bestaan als profatleet, ik denk er niet aan. Ik ver moed dat je dan al vlug lui zou worden, al een slanger in bed blijven liggen 's och tends, een keertje later op stap 's avonds, allemaal za ken waarvoor ik me wel hoed, dat kan ik je verzeke ren. Ik hou van een geor dend leventje, geloof me. Als ik mijn ontbijt verorber, moet ik weten wat er die dag op mijn programma staat. Een leven met alleen maar atletiek? Nooit, hoezeer ik ook verzot ben op die sport". David Moorcroft (Atleet David Moorcroft in het Belgische weekblad Sport '80) „Of neem het wereldkampi oenschap wielrennen in Val kenburg destijds. Iedereen riep dat ik Jan Raas had op gehangen. Ik had te veel de nadruk op al dat duw- en trekwerk gelegd. Maar hoe willen ze het dan? Moet ik zoiets, dat iedereeen kan zien, dan maar voorbij laten gaan? Dat doe ik niet. Dan zeg ik daar iets van op mijn manier. Maar ja, dan krijg ik iedereen op mijn nek. Dat is niet leuk, maar het zal me er toch niet van weerhouden om het te blijven doen. En ik zal ook niet juichen of hoera of hallelujah roepen als ik vind dat het niet de moeite waard is. Ik juich alleen als er gejuicht moet worden. Als er sport van de bovenste plank te zien is". (T v-verslaggever Mart Smeets in het Algemeen Dagblad) „Ik heb met Popovics wel eens bonje gehad. Het was in de winter en we konden on mogelijk het veld op. Met z'n allen de zaal in. Touwtrek ken. Was ik net bezig en be dacht me, hé, zo kunnen er wel eens blaren ontstaan. Wie weet wordt er zondag gespeeld en sta ik met blaren in de goal... Heb ik het touw laten vallen, viel onze hele groep om, bulderend van het lachen, maar Popovics vond het niet leuk. Link dat-ie was. Nog één keer en ik stel je zondag niet op, riep-ie uit. Maar ik verdomde het. Ik zei nog, sorry hoor, maar jij hebt nog nooit in de goal gestaan. Werd-ie helemaal woedend. Dat kan ik me wel voorstel len. Zo'n blaag van een kee per, die niet luistert. Maar ik had gelijk; hij had er gewoon niet bij stilgestaan wat touwt rekken voor een gevolgen kan hebben voor een kee per". (SVV's doelman Bas van Noortwijk in Voetbal In ternational) „Voor het eerst sinds een paar jaar weeg ik minder dan tachtig kilo: 78. Dat heeft me weinig moeite gekost. Als je voor de training je veters Tscheu la Ling vast maakt, ben je al een kilo kwijt. Je hebt hier namelijk altijd te maken met de felle zon. Dat is op de training een extra handicap. Als je vijf meter loopt, heb je vijf minu ten nodig om bij te komen. Het went, hoop ik, anders zien ze me over een paar we ken terug in Nederland". En: „Ajax en Panathinaikos kun je nauwelijks met elkaar ver gelijken. Bij Ajax staan de prestaties altijd voorop. Hier voetballen ze vrijuit, zonder taktiek. Alles wat je wint. is meegenomen, denken ze. Pa nathinaikos staat in Grieken land bekend als een profes sionele club, maar in verge lijking met Ajax zijn het hier amateurs". WASSENAAR Twee rennen en negen draverij en staan er woensdagmid dag op het programma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. WIN TOP PRIJS: Vera Westlandia, Verawood du Bois en Viola Oostland WILSTER KETLIKPRIJS: Terry Buitenzorg. Volant Express en Unan- CABOURGPRIJS Boxberger Salut Feuer Lady en Rexfort Bryant WEISBUCH DU BOISPRIJS: United Dynamic, Umbuk du Bois en Victrix R. JONKERPRIJS: Wapper M. White du Bois en Wimrod Hazelaar. CARENTANPRIJS: Sir Henri, Fint Spun en Lady of Eire. JOFFERPRIJS: White Shadow Wanda Pluto en Wanna WILSTERPRIJS The Black Arden. Smaragd Goldo en Terry d'Aster WHITE SHADOWPRIJS: Serge Bui tenzorg, Olympus en Nesstar Dear WEISBUCH DU BOISPRIJS(tweede afdeling): Veloce Nora, Vite Pride en Victor Fortuna. HYS onderhandelt met hoofdsponsor DEN HAAG HYS '80 voert momenteel onderhandelingen met Nikon over sponsoring. Het bedrijf in foto-apparatuur zal zeker optreden drie jaar optreden als sponsor van een internationaal toernooi, waar mee het ijshockeyseizoen op De Uithof officiéél wordt inge luid. Dit toernooi heeft mor gen en donderdag voor het eerst plaats. Voorts zijn de he ren Van Hagen en Sudmeijer uit het bestuur yan HYS '80 verdwenen. Hun plaatsen worden ingenomen door de heer Van der Leeden (secreta ris) en mevrouw Rijnbeek (penningsmeesteres). Als ma nager zal de heer G. Warre naar optreden en als pr-man H. Kalkman. Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,-. Voor maarf 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen?

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17