Oorlog^lreigttussen Syrië en Israël Helikopterongeluk bij Mannheim eist 46 doden an Kemenade >ekt het erst buiten e politiek ïommen in Hazerswoude mschadelijk gemaakt VARKENSLEVER EN BLEEKSELDERIJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ereprijs voor Toby vuilnisbahkie een DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 13 september 1982, 72e jaargang no. 22371 iR Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.|. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7,3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Informateur Van Kemenade is van deze week nauwelijks met politici te praten. Hij ich eerst, door middel van gesprekken met men- juiten het Binnenhof, zo mogelijk oriënteren de hoofdpunten van het omende jaren te voeren al-economisch beleid. VVDM: Soldaten moesten gras eten UTRECHT Soldaten van de legerplaats in Oirschot heb ben vorige maand tijdens een veldoefening gras en bladeren met zand moeten eten. Na afloop van de oefening werd de soldaten, kanonniers van de 41e compagnie, bevolen hun wachtmeester en korpo raal te bedanken „voor de goede les". Dat schrijft de VVDM, de soldatenvakbond. Volgens de bond was de velddienst van de kanonniers „een aaneenschakeling van pesterijen". Er zouden ook soldaten geslagen zijn, terwijl anderen over het hoofd werden geaaid en „brave hond" werden genoemd. De commandant van de legerplaats in Oirschot, géneraal Herweijer. heeft een onderzoek gelast naar de onregelmatig heden bij de veldoefening. De soldaten hadden eerst een klacht ingediend, maar trok ken die later in, na een gesprek met de betrokken onderoffi cieren. De onderofficieren die de soldaten hebben overge-_ haald hun klacht in te trekken worden disciplinair ver volgd. Ook in Zoetermeer valse briefjes van 25 gulden DEN HAAG In het hele land zijn momenteel naar schatting 40.000 valse briefjes van 25 gulden in omloop. Maar het is niet uitgesloten dat dit aantal oploopt tot een miljoen, aldus het hoofd van de afdeling falsificaten van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), de heer D. Schuurman. Naar nu pas bekend is geworden zijn ook in Zoetermeer vorige week 90 valse biljetten gevonden. Van de valse biljetten, die sinds half augustus circule ren, zijn er nu circa duizend boven water. In Amsterdam arresteerde de politie een 53-jarige man die 800 valse biljetten in huis had. De Zoetermeer- se politie maakte vandaag pas bekend dat vorige week zaterdag een 32- jarige stoffeerder uit Voorburg is aangehouden met 90 valse bankbiljetten. De Voorburger liep tegen de lamp toen hij bij een Zoetermeers benzinesta tion met vals geld betaalde en de pompbediende argwaan kreeg. Afgelopen donderdag is de Voorburger aan de officier van justitie voorgeleid. De Zoe- termeerse recherche onderzoekt de zaak. De valse biljetten zijn allemaal van hetzelfde makelij: een zeer slecht wa termerk, niet voelbare blindenstippen en een fletse achterkant. is toch de centrale pro- atiek," aldus Van Keme- vanochtend op een pers- ïrentie. Hij erkende dat de zaak van de kernwa- belangrijk is, maar wil de tweede plaats iven. „Je kunt nu eenmal «jalles tegelijkertijd doen". J el CDA als VVD liet vori- reek weten dat de infor- iur eerst maar eens de be- rijkste knelpunten op al- terreinen moest gaan on- Van Kemenades agenda deze week staat slechts ontmoeting met politici, gen-zal hij de fraetievoor- rs van PvdA, CDA. VVD )'66 in afzonderlijke ont- tingen op de hoogte bren- 'an de procedure, die hem ogen staat. Begin volgen- zeek, wanneer hij de soci- economie in kaart heeft acht, wil hij Den Uyl, bers, Nijpels en Brinkhorst conclusies op dit terrein leggen en hun mening over de verschillende lelijkheden. Kemenade vindt het een :he zaak dat hij als PvdA- llereerst probeert een ka- te vormen met zijn eigen Mocht dat geluk- "dan ligt het volgens hem de hand dat de PvdA, als ste partij, de premier le- Van Kemenade zal zono- een combinatie van i VVD onderzoeken, rindt zich echter niet „de jeroepene" om een kabi- tan CDA en VVD te on- idaag ontvangt Van Keme- e drie topambtenaren, te en Van den Beid, directeur het Centraal Planbureau, Blanc, directeur-generaal rijksbegroting, en teweg, thesaurier-gene- Woensdag wil de infor- jr praten met de voorzit- van de belangrijkste orga- ties van werknemers en kgevers, met name FNV, V, VNO en NCW. Donder en vrijdag zijn gereser- rd voor gesprekken met tundigen als Duisenberg, ident-directeur van de Ne- andsche Bank, en De voorzitter van de Soci- Economische Raad. enderde erknemers egenbouw erkloos N HAAG Bij de grond-, .vegenbouw zullen het eind van het jaar 100 van de ongeveer 55.000 knemers in deze sector rkloos zijn. zei de voorzitter van de lerlandse Vereniging van genbouwers (NVWB), J. de el, vanmiddag tijdens de al- nene vergadering van deze anisatie in Den Haag. De genbouw is daarmee vol- hem een onevenredig ar gestraft slachtoffer van onevenwichtige wegen- iwbeleid van de overheid. Moei verklaarde dat de genbouw al lange tijd het iLstuk van de begroting is. lor de voortgaande terug- j in de wegenbouw zullen volgens hem hoog gekwali- eerde werknemers ontsla- 1 moeten worden. De voor ter van de NVWB zei ver- rte verwachten dat de over- id in beweging moet komen, ndat de achteruitgang van t bestaande wegennet, snelle latregelen noodzakelijk aakt. Israëlische bommen werpers bestoken stellingen in Libanon BEIROET/JERUZALEM De Israëlische luchtmacht heeft haar acties uitgebreid door niet alleen Syrische maar ook Palestijnse doelen te bom barderen. De radio van het Is raëlische leger meldde dat vanochtend aanvallen waren uitgevoerd in Noord- en Oost- Libanon. Israëlische gevechtsvliegtuigen vlo gen over de Libanese hoofdstad Bei roet en bombardeerden vervolgens Syriseh afweergeschut in de Bekaa- vallei. Tevens werd het Palestijnse vluchtelingenkamp Baddawi. dat vlakbij de Noordlibanese havenstad Tripoli ligt, met bommen bestookt, zo berichtte vanochtend het radios tation van de rechtse-christenen, de Stem van Libanon. Sinds vorige week woensdag is de Israëlische luchtmacht al vier keer in actie ge weest. Bij aanvallen op Syriseh af weergeschut zijn nu al diverse SAM-9 raketinstallaties vernietigd. Gisteren hadden Israëlische bom menwerpers ook al aanvallen uitge voerd op Syriseh afweergeschut. Tegelijkertijd stelde de regering-Be gin Syrië verantwoordelijk voor herhaaldelijke schendingen van het bestand in Libanon. Een Israëlische regeringsfunctionaris maakte loer- spelingen op grootscheepse vergel dingsbombardementen door de Is raëlische luchtmacht. „Israël zal geen uitputtingsoorlog tegen zijn troepen in Libanon dulden", aldus een woordvoerder van de regering- Drie Israëlische soldaten zijn afgelo pen vrijdag omgekomen toen hun •voertuig in Oost-Libanon door een bazooka werd getroffen. Een vierde inzittende raakte gewond. Dit werd gisteren in Jeruzalem bekend ge maakt. Na het wekelijks kabinets beraad weTd Syrië ervan beschul digd Palestijnen steun te verlenen bij acties die vanuit Syrische linies worden gevoerd. Verder eist Israël dat Syrië zijn raketinstallaties uit Libanon weghaalt. Vervroegde verkiezingen lijken in Israël niet haalbaar. Premier Bjegin zou gisteren zijn kabinet hebben verzekerd, dat alleen vervroegde verkiezingen zullen worden uitge schreven als de coalitiepartners hiermee instemmen. Leiders van de Nationale Religieuze Partij zijn te gen de verkiezingsplannen van Be gin, omdat zij een grote nederlaag Pagina 7: Schultz: VS vastbera den over vredesinitiatief van pre sident Reagan. Beeld van de snelweg bij Mannheim waarop de Amerikaanse helikopter zaterdag Het restant van de Westduitse bus nadat een Zwitserse trein zich gistermiddag in neerstortte. de buurt van Zürich daar doorheen had geboord. MANNHEIM, ZURICH Bij twee dramatische on gelukken in West-Duits- land en Zwitserland zijn dit weekeinde drieëntach tig mensen om het leven gekomen. Een helikopter stortte, neer tijdens een luchtvaartshow in Mann heim. De slachtoffers wa ren Westduitse, Franse en Engelse parachutisten, als mede vijf Amerikaanse bemanningsleden van de helikopter en twee came ramannen. Het was het ernstigste helikopterson geluk dat zich ooit in de Bondsrepubliek heeft voorgedaan. Op een spoorwegovergang bij Zurich zijn gistermiddag 39 Westduitsers, leden van een sportvereniging en hun vrou wen om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten werd getroffen door een trein. De botsing had tot gevolg dat ftZERSWOUDE De Ex- twee meter onder de grond tot osieven Opsporingsdienst ontploffing gebracht. -0D) uit Culemborg heeft inmorgen twee scherfgrana- n, overblijfselen uit de De scherfbommen werden veede Wereldoorlog, onscha- vrijdag ontdekt bij graafwerk- tlijk gemaakt in het uitbrei- zaamheden in het Zonneveld, ngsplan Zonneveld in Ha- De werkzaamheden in dit deel "woude-Rijndijk. De grana- van het uitbreidingsplan wer- zijn op een diepte van den onmiddellijk stopgezet. De bommen van het type 20 Lips ANN 110 stonden op scherp en zouden bij een ontploffing bo vengronds enorm veel ruiten hebben laten springen en voor veel rondvliegende scherven hebben gezorgd. De speciale technici van de EOD hebben de bommen vanmorgen om tien uur laten ontploffen. In totaal tien mensen werden verwond, onder wie de enige overlevenden in de bus, twee vrouwen. De politie verklaar de dat de spoorwegbomen om hoog stonden en dat de bus chauffeur dientengevolge ge woon was doorgereden. De bus werd van opzij getroffen door een uit drie wagons bestaande trein, die het voertuig in twee ën deelde. In de bus brak brand uit die oversloeg naar de trein en vervolgens naar het seinhuisje. Ook de sein huiswachter, een vrouw, raak te gewond. De treinconducteur heeft nog geprobeerd uit alle macht te remmen, toen beide voertuigen op een afstand van vijftig meter elkaar genaderd waren. Op het moment van de botsing bedroeg de snelheid van de trein nog zestig kilome ter. Een woordvoerder van de Zwitserse spoorwehgen noem de de tragedie het ernstigste ongeluk sinds 1891 toen 71 mensen omkwamen bij het neerstorten yan een brug.derie Pagina 7: Luchtvaartshow in Mannheim eindigt in ca tastrofe Elke dinsdag en woensdag hebben wc verse artikelen Jtó in de aanbieding. Varkenslever, 1 QQ 500 gram 3r25 li^O Bleekselderij, QQ per struik «70 albert heijn WILP De straathond doet het best in Nederland. Zaterdag middag kwamen' tientallen vuilnisbakkiesvan heinde en ver naar het Gelderse Wilp om onder grote publieke belangstelling hun opwachting te maken in de nationale straathondenverkie zingen. Onder het keurend oog van vijf onafhankelijke juryleden en van presentator en dierenvriend Albert Mol paradeerden een kleine honderd vierpoters zonder papieren, maar vaak met bij zondere kwaliteiten, rond de oude dorpspomp in het hartje van Wilp. De organiserende Wilpse Jongerensociëteit De Pompe had prijzen uitgeloofd vóór de mooiste straathond, voor de straa thond met de beste kunstjes, en een prijs voor de zogenaamd meest exclusieve straathond. Op verzoek van Albert Mol werd een extra prijs uitgereikt aan de 22-jarige Deventer hond Toby, „een exclusief verschijnsel in onze hondse wegwerpmaatschap pij"- Nijboer imponeert op marathon ATHENE Gerard Nij boer boekte gisteren in Athene een opmerkelijke zege. De Nederlandse mara thon-loper, die in 1980- al zilver behaalde tijdens de Olympische Spelen van Moskou, veroverde de Eu ropese titel op de super-lan ge afstand. Na afloop ver klaarde de nieuwe Europees kampioen zeker niet deel te nemen aan de lucratieve marathon van New York. „Na Moskou ben ik in te veel wedstrijden uitgeko men met alle blessures van dien. Daarmee heb ik vol doende leergeld betaald". Bij de dames werd de Ne derlandse atlete Carla Beurskens vijfde. Typerend voor het zelfvertrouwen van Gerard Nijboer was het moment waarop de latere winnaar zijn race onderbrak om een schoenveter vast te maken. Rellen Supporters van FC Den Haag en SC Cambuur heb ben zaterdagavond voor ernstige ongeregeldheden gezorgd in Leeuwarden. Na de rellen moesten vijftien mensen, onderwie drie poli tieagenten. zich in zieken huizen laten behandelen voor lichte verwondingen. Er werd voor zeker hon derdduizend gulden schade aangericht. Blessures De Nederlandse voetbal clubs, die woensdag de eers te Europa Cup-duels moe ten afwerken, worden ge teisterd door blessures. Ajax, dat dit weekeinde te leurstelde door met 1-1 ge lijk te spelen tegen Sparta, is zeer zwaar getroffen, want waarschijnlijk spelen -doelman Piet Schrijver, Frank Rijkaard. Wim Kieft en Jan Mölby woensdag in het duel bij het Schotse Cel tic niet mee. Johan Cruijff daarentegen doet waar schijnlijk wel mee. AZ, dat Willem II zonder proble men versloeg, mist voor het duel tegen Limerick waar-» schijnlijk Jonker en Hoven- kamp. FC Utrecht, dat kop loper Roda JC terugwees, zal tegen woensdag in Gro ningen tegen Porto zonder Van der Lem en Monster moeten aantreden. Haarlem en PSV hebben geen noe menswaardige blessure-pro-' blemen voor de duels tegen respectievelijk AA Gent en Dundee United. Zo lieten supporters van FC Den Haag zaterdagavond de bussen achter, waarmee ze van het stadion van SC Cam buur in Leeuwarden naar het NS-station in Grouw waren vervoerd. De politie had de bussen ingezet om een veldslag tussen Friese en Haagse supporters bij het NS-station in de Friese hoofdstad te voorkomen. Verder onder meer in Sporttribune FC Utrecht blij met winst en doelman Ook Lendl prooi voor Jimmy Connors Buitenlandse paarden heersen in Grote Prijs der Neder landen Roodenburg opent met zege RCL nauwelijks in problemen Teylingen verrast favoriet Foreholte

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1