Nederlander ontwikkelt begin van kunstlever vdA gokt op hulp van buitenaf litensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBInneïi M CDA OVER DE STREEP TE KRIJGEN Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 ijlend 1 eindelijk weer eens tannende verkiezingsa- \eleefd. Zeg nou zelf, d'r ch geen lol meer aan de ien jaren? We waren er 'wend geraakt, dat dit avonden volgens een itueel verliep, te begin- \et Fred Emmer of één ijn collega-nieuwslezers, s in het journaal van ze ur met een gezicht van n is voor jou te laat" elde dat zojuist, enkele len geleden, de stembus- aren gesloten. Vervol- iet de presentator van sropvolgende avondvul- verkiezingsprogramma ekt weten dat we echt )lang op de uitslag hoef- wachten omdat, zoals nlijk, het onderzoekbu- ntomart weer represen- „schaduwverkiezin- had gehouden. Daartoe i ongeveer 40.000 kies- tigden die dag maar wee keer een stem mo gen uitbrengen: één keer voor de Tweede Kamer en één keer voor Intomart. De boffers. Welnu, de computers van In tomart draaiden weliswaar nog op volle toeren, maar bin nen het uur zou een vrijwel feilloze prognose van de eind uitslag kunnen worden gege ven. Maar nu eerst de uitsla gen van Asperen en Klaas waal, waar ze opnieuw de stemlokalen stiekem al om half zeven hebben dichtge gooid teneinde de uitslag om drie minuten over zeven reeds aan het ANP te kunnen door bellen. Asperen, komt u maar. Zo ging dat tot nu toe. En het gevolg daarvan was, dat het tegen achten alweer was ge daan met de uitslagenpret. De grijze kuif van Ad Langebent verscheen in beeld en de kij ker kreeg de prognose van In tomart te zien. En waarachtig, Intomart bleek gelijk te heb ben. De uitslagenstaatjes die volgden, bleken allemaal het zelfde beeld te vertonen: Partij A zou overduidelijk als de grootste uit de bus komen, partij X leed ongeveer 3 pro cent verlies, partij Y boekte circa 6 procent winst en partij Z zou gelijk blijven. Jubelende en berustende politici aan vaardden al ver vóór negenen hun winst of verlies en in me nige huiskamer verlegde de aandacht zich naar pils en bor relnootjes en klonk veelvuldig de vraag of er niks op het an dere net was. Treurig. Maar welk een heerlijk avond je werd ons afgelopen woens dag voorgeschoteld. Natuur lijk, het begon allemaal het zelfde als voorgaande keren, maar ditmaal bleek de progno se die Intomart had becijferd niet de vooruitgeworpen scha duw van de einduitslag te zijn, althans niet waar het de posi tie van PvdA en CDA betrof. „Het CDA heeft de race om de titel „grootste partij van Ne derland" van de PvdA gewon nen", voorspelde Intomart om kwart voor acht. Vreugde in Utrecht, waar de CDA-gelede- ren waren verzameld, droefe nis in het PvdA-verkiezings- centrum te Amsterdam. Het verleden had immers geleerd dat Intomart, op enkele tien den van procenten na, gelijk zou krijgen. Spannend 2 Drie kwartier later vulde Koos Postema het scherm om met een stem, waarin enige opge wondenheid de kijkers niet kon ontgaan, mee te delen dat inmiddels een vijfde van het totale aantal stemmen officieel was geteld. En wat bleek? CDA en PvdA stonden wa rempel gelijk! Tegen negenen opnieuw Postema in beeld. Een derde van het aantal stemmen was nu geteld en zie daar, de PvdA stond aan kop, met 1 zetel verschil weliswaar, maar toch aan kop. En terwijl de VVD in Den Bosch uitbun dig rondhoste, viel er een klamme stilte in de Utrechts Jaarbeurs en beklom Den Uyl in Amsterdam een spreekge stoelte om zijn nog wat voor zichtig juichende aanhang toe te spreken. Twee bommeldingen later. Puim driekwart van de stem men was geteld en gewogen en het resultaat daarvan was dat de PvdA een voorsprong van twee zetels had genomen. Daar zou het dan wel bij blijven, dachten we. Mis. Nadat meer dan 90 procent van de stem men door de rekenmachines was verwerkt vertoonde het beeldscherm plotseling een ta bel waaruit bleek dat CDA en PvdA opnieuw gelijk stonden. Spanning en sensatie. Dit was de sfeer van een voetbalwed strijd waarin, met nog tien mi nuten speeltijd voor de boeg, achter elkaar twee doelpunten werden afgekeurd. Zou Into mart dan toch nog gelijk krij gen? Neen, zo liet Postema even later weten. Het bleek al lemaal op een misverstand te berusten en we konden gevoe gelijk aannemen dat de PvdA nog steeds met twee zetels op de christen-democraten voor lag. En zo luidde tenslotte dan ook de einduitslag: 47 voor de PvdA, 45 voor het CDA. Bij dezen willen we de dames en heren van Intomart harte lijk dankzeggen voor de bij zonder aardige verkiezingsa vond die wij dankzij hun wan kele voorspellingen hebben mogen beleven. Gaarne in het vervolg méér van dit soort on nauwkeurigheden. Bij voor baat hulde. Een bom? onmogelijk! De bom-meldingen in de ver kiezingscentra van VVD, PvdA en CPN kregen woens dagavond en donderdagmor gen in de media ruime aan dacht. Minder bekend was, dat ook het NOS-complex in Hil versum en de NOS-televisies- tudio met dreigende explosies werden geconfronteerd. Ten einde in Hilversum, waar de veriezingsuitzending in volle gang was, geen paniek te zaai en werd het studiocomplex echter niet ontruimd. Wel zochten bom-deskundigen zo onopvallend mogelijk tussen mensen en camera's naar eventuele verdacht uitziende voorwerpen. Niets gevonden. In de Haagse studio aan het Korte Voorhout ging het nog weer anders toe. Kort nadat de heer Janmaat van de ultra rechtse Centrumpartij de stu dio had betreden om van daar uit commentaar te leveren op zijn verkiezing tot Kamerlid, werd aan de deur van de stu dio gebeld. De huismeester van het pand opende de toe gang en keek in de gezichten van een stel agenten. „Goe denavond", sprak één van hen. „Wij willen hier graag even rond komen kijken". De huismeester trok verbaasd de wenkbrauwen op. „Warom?" vroeg hij. Omdat we een tele foontje hebben gekregen", leg de de agent uit, „dat er een bom in de studio zou zijn bin nengesmokkeld Een ongelovige lach vescheen op het gezicht van de huis meester. „Een bom? Onmoge- lijk, heren. Ik zit de hele avond bij deze deur en ik heb hier monitoren waarop ik de buitenkant van het gebouw in de gaten kan houden. Als er iets binnengesmokkeld zou zijn, zou ik het gemerkt moe ten hebben. Waar zou die bom volgens u moeten liggen?". De agent keek de huismeester verbluft aan. „Onder de stoel van de heer Janmaat", ver klaarde hij. „Nou, dan zou de heer Janmaat dat ding per soonlijk meegebracht moeten hebben, maar ik denk niet dat hij zichzelf zou willen opbla zen. Nee, er kan hier echt niets bijzonders wezen. U mag best rondkijken, maar dat heeft geen enkele zin". En ja hoor, de stellige toon van de huismeester overtuigde de agenten uiteindelijk zodanig, dat ze onverrichter zake huns fORDEN „Een lever? Nee, dat is het liet. Maar het is wel ;gin ervan. Als je het over een kunstlever ienk je (net als bij kunstnier of een hart) aan een appa- iat alle functies van ver kan overnemen. zijn we nog niet. ang niet, moet ik he- eggen". eur Henk de Koning raat wat terughoudend het onderzoek dat hij gedaan aan de Techni- iogeschool Twente naar itwikkelen van een ap- dat de leverfunctie voor iel kan overnemen. Het ioek, waaraan hij vier erkte, leverde zoveel re it op dat De Koning er roefschrift van maakte, p hij twee maanden ge- aan de TH promoveerde, e presentatie van dat chrift werden de uit en veelbelovend ge- I. Uit een gesprek met ning over de lever en de ïem ontwikkelde zuive- olom, blijkt dat hij wel jk de ontbrekende scha lt het maken van een ever heeft ingevuld, denkt hij dat het nog ja- al duren voor zijn vin- in de praktijk wordt ge- en verwacht hij een wrdige kunstlever pas na ar 2000. !>m toch die terughou- eid? Henk de Koning: dl geen verwachtingen ;n die niet waar te ma- :ijn. Leveraapdoeningen irnstig omdat de lever entrale rol speelt in de sseling van de mens. ve nu hebben opgelost is een klein deel van de •men die ontstaan als de niet meer goed functio- Iever kan worden uitge- eld door chronische aan- ngen of door ernstige aantasting in de vorm 'irusinfecties (waaronder icht) of door een overdo- an bepaalde gifstoffen onder alcohol) en slaap- ïlen. Iwij nu hebben gedaan", te Koning, „is het vinden ;n apparaat dat de zuive- werking van de lever een poos overneemt, loor tijd gewonnen kan 'ïn voor het natuurlijke van het leverweefsel of eventuele transplan- „Het is bekend dat een bescha digde lever zich snel herstelt. Nieuw celweefsel kan in korte tijd worden aangemaakt, maar alleen als je intussen de wer king van de lever overneemt of ondersteunt. Slaag je daarin, dan is er gerede kans oj> her stel van het normaal functio- Niet zo eenvoudig Die normale leverfunctie is overigens niet zo eenvoudig als het woordje normaal doet. vermoeden. De lever doet erg veel. Zoals alle organen ont vangt de lever via een slaga der zuurstofrijk bloed. Daar naast komt in de lever, via de poortader, ook bloed binnen dat in de darmen veel voe dingsstoffen heeft opgenomen. Met de zuurstof en voedings stoffen vinden in de lever al lerlei biochemische processen plaats. Een teveel aan voe dingsstoffen wordt omgezet in andere nuttige stoffen of ge reed gemaakt voor opslag el ders in het lichaam. Schadelij ke stoffen worden uit het bloed verwijderd of zo gebon den dat het elders verwijderd kan worden. Stollings- en transporteiwitten worden aan gemaakt en afbraakstOjffen als animozuren, vetzuren, alcohol- verbindingen en ammonia- kachtige stoffen worden uit het bloed gezuiverd. Bij die processen ontstaat ook een deel van de warmte die nodig is om ons lichaam op tempera tuur te houden. „Het maken van een kunstle ver betekent dat je al die pro cessen kunstmatig moet na doen", zegt De Koning. „Veel daarvan kunnen we al. Het toevoeren van warmte aan het lichaam is geen probleem. Een groot deel van de stoffen die de lever produceert, kunnen we toedienen in de vorm van injecties of medicijnen. Het grootste probleem ligt bij het verwijderen van de afbraak- produkten van de lever en de reststoffen uit de darmen. Verwijder je die niet dan ont staat er elders in het lichaam grote schade". „In de eerste plaats verstoren die stoffen het nieuw aanma ken van levercellen, zodat de gewenste regeneratie van de lever uitblijft. Verder kunnen bepaalde stoffen, ammoniak bijvoorbeeld, schade toebren gen aan de hersenen. Normaal worden die stoffen door de le ver omgezet tot onder andere ureum dat door de nieren wordt opgevangen en uitge scheiden. Er worden geen stol- lingsstoffen aangemaakt en dat geeft ongewenste bloedin gen. De suikerspiegel veran dert omdat de lever ook rege lend optreedt bij.de hoeveel heid glucose in het lichaam". „Uit onderzoek is bovendien bekend dat de stoffen elkaar in hun schadelijkheid verster ken. Geringe hoeveelheden van elke stof hoeven niet ge vaarlijk te zijn. Samen zijn ze dat wel". „Het ging ons er dus om die gevaarlijke stoffen uit het li chaam te halen. Bekend was een zogenaamde koolstofko lom die enige jaren geleden aan de TH Twente is ontwik keld door dr. ir. J. Tijssen. Het is een buis waardoor het bloed van de patiënt stroomt en ac tieve koolstof hierin is in staat bepaalde giften uit het bloed te verwijderen. Echter vooral de in water oplosbare giftstoffen. De in vet opgeloste giftstoffen blijken door deze kolom min der goed te vangen te zijn". „Wat wij nu ontwikkeld heb ben is eigenlijk eenzelfde soort kolom, die door toepassing van koolstof samen met kunsthar sen wel al die stoffen uit het bloed vangt. Het gebruik van kunstharsen voor bloedzuive- ring was eigenlijk wel bekend, maar had het nadeel dat het gepaard ging met een groot verlies aan bloedplaatjes. En dat kun je bij een leverpatiënt nou juist niet hebben". Dat probleem hebben we op gelost door de korrels te voor zien van een dun laagje (coa ting). De bloedplaatjes hechten zich hieraan nauwelijks. We komen uit op een aanvaard baar verlies van tien procent. De giftstoffen l dringen wel door het laagje heen en wor den in de korrel vastgehouden door de koolstof of kunsthars. Er treedt geen enkel tijdver lies op en daarmee hebben we Niet optimistisch Henk de Koning gelooft daar mee wel een stap gezet te heb ben in de richting van een kunstlever, maar optimistisch over de nabije toekomst is hij nog niet. Er moet nog veel on derzoek worden verricht voor deze vinding op mensen kan worden toegepast, vindt hij. Een vergelijking met een kunstnier, waar de oud-Kam penaar dr. Kolff, in de Vere nigde Staten zo veel heeft toe bijgedragen, ligt voor de hand. De kunstnier is er al lang. De kunstlever nog lang niet. On danks het succes van deze vin ding lijkt de bijdrage aan de wereldgezondheid maar heel mager? De Koning: „Dat lijkt mis schien wel zo. De werkelijk heid ligt anders. De werking van de nier is eenvoudiger dan die van de lever. Met nieren hebben we meer ervaring en het aantal patiënten voor on derzoek heel veel groter. Van de werking van de nieren kennen we 95 procent van alle processen die er plaats vinden. Bij de lever is dat minder dan de helft. We weten wel welke stoffen worden afgescheiden, maar van de processen waar uit die stoffen voortkomen weten we te weinig. Ook is niet van alle stoffen precies bekend wat hun functie is in het lichaam. Het kan best zijn dat we met de nu ontwikkelde zuiveringskolom stoffen ver wijderen die toch nuttig blij ken te zijn". „Het ontbreekt ons bovendien aan ervaring met patiënten. Als je weet dat er jaarlijks honderdduizend nierpatiënten over de hele wereld geholpen en onderzocht worden en je stelt dat tegenover enkele honderden leverpatiënten die de laatste tien jaar met een of andere vorm van leveronder steuning zijn behandeld, is het gebrek aan praktische erva ring duidelijk. Het kernpunt daarbij is natuurlijk dat je technisch nog niet in staat bent een redelijk goede afloop van de behandeling te garan deren. De patiënt moet er zeer ernstig, zeg maar hopeloos, aan toe zijn om behandeld te wor den met zo'n nieuwe tech niek". „Er wordt maar op een paar plaatsen ter wereld gewerkt aan methoden om afvalstoffen van de lever uit het bloed te zuiveren. Het wordt gedaan in Canada, Japan, Engeland, de Verenigde Staten en Neder land. Je mag best zeggen dat we met dit onderzoek een bij drage hebben geleverd aan de wereldgezondheid. Zeker als je bedenkt dat deze zuiverings kolom voor alle vormen van bloedvergiftiging gebruikt kan worden. Dus ook bij andere dan leverziekten". Het onderzoek gaat verder, hoewel Henk de Koning, wo nende in Hengelo, maar sinds kort werkzaam in Coevorden, na het afsluiten van zijn proef schrift een baan gevonden heeft in het bedrijfsleven. Op verschillende Nederlandse universiteiten is men met le veronderzoek bezig. De bloed- - zuiveringskolom van De Ko- ■- Toch ziet de toekomst voor, een praktische toepassing er van er niet rooskleurig uit. De Koning: „Het bedrijfsleven zou die practische toepassing moe ten realiseren, maar ze hebben pas belangstelling als er eeii markt voor is en de verwach ting is dat die markt voorlopig wel heel erg klein zal blijven. Pas als er een economische ba sis voor is komt de zuiverings kolom in de produktie". KOOS BLOEMSMA HAAG Heeft de A, ook al is zij als ^ptste uit de stembus Ipmen, nu echt een te gaan regeren? Die j g beheerst momenteel I Binnenhof. In de ver- ingsstrijd was immers gezegd dat als CDA. ifVD samen meer dan Jtig zetels haalden, de ning van een geza- ijke coalitie nauwe- problemen zou ople- (ef en. Het getal tachtig is rom zo belangrijk, om- bij een zetelaantal van jr dan dat, één of meer "plisten uit de boot kun- vallen, zonder dat een trum-rechtse coalitie <m r meerderheid verliest. EL'nu, de kiezers hebben het vYijlal christen-democraten en ralen boven die magische voM gebracht. „En toch...", men bij de PvdA. Want het zichzelf respecteren- X>litici betaamt, hebben zij voor elke situatie een strategie bij de hand. Pikant is dat de socialisten die op zeer korte termijn hebben moeten uit denken. Gedurende bijna de gehele aanloop naar de verkie zingen, hielden zij het voor onmogelijk dat zij de christen democraten van de eerste plaats zouden kunnen verdrij ven. Pas een week voor de stembussen opengingen, kwam dat besef als een bliksemflits, geslingerd door die weten schappelijke wichelaar Mauri ce de Hond, op hen af. Geen stormram Wat is nu die strategie die Joop den Uyl weer in het Catshuis moet brengen, Jos van Kemenade op O W, Marcel van Dam op VRO enz. enz. Zich voorover buigend en de stem dempend, zoals dat gaat op het Binnenhof, wan neer een journalist in vertrou wen genomen wordt, was een PvdA-Kamerlid bereid iets los te laten. Men neme één of twee infor mateurs van socialistische hui ze, die ook en vooral in CDA- kring gerespecteerd worden. Mannen als mr. Jaap Burger, die in 1973 als een stormram, een bres sloeg in de muur rond de confessionele partijen, komt dus vooralsnog niet in aan merking. „Misschien later, maar nu zeker niet". De man nen (vrouwen), die men wel nodig denkt te hebben, moeten voorts vertrouwen genieten bij de vakbeweging en liefst ook nog bij de werkgevers. Daarbij moet men meer aan CNV en NCW, de christelijke organisa ties, denken dan aan FNV en VNO. De gedachte daarachter is dat de voorzitters van CNV en NCW, Van der Meulen en Van Eijkelenburg, die gezag genie ten bij het CDA, zich beiden hebben uitgesproken voor een kabinet met de PvdA erin. De informateurs dienen er dus voor te zorgen dat met name deze sociale partners veelvul dig bij de formatie worden be trokken. „Niet zoals vorig jaar af en toe een vluchtig adviesje inwinnen, maar echte ge sprekken voeren", aldus ons Kamerlid. De meest geschikte manier om dit te bereiken is volgens de PvdA-top dat de informateurs in samenwerking met werknemers en werkge vers een plan voor economisch herstel maken. Zo'n plan moet uiteraard ele menten bevatten, die beide so ciale partners aanspreken. Ex- minister Albeda heeft in deze krant al aangegeven hoe dat te verwezenlijken is. Het plan moet het gezond maken van het particuliere bedrijfsleven als eerste opgave zien, maar tegelijkertijd de werkloosheid verzachten door herverdeling van werk. Voorts moet het maatregelen bevatten om het stelsel van sociale zekerheid betaalbaar te maken, om inko mensmatiging te realiseren en om de neergaande economi sche spiraal te doorbreken. „Het lijstje is bijzonder simpel neer te schrijven. De uitwer king ervan is bijzonder moei lijk", aldus Albeda. Verrichten de informateurs deze krachttoer, zo vervolgt de redenering van Den Uyl en de zijnen, dan wordt het voor het CDA wel heel erg moeilijk om „neen" te zeggen tegen de PvdA. Temeer omdat mensen als Albeda in dat geval hun „zegen" aan hernieuwde cen trum-linkse samenwerking zullen geven. Daardoor zouden bovendien de enkele PvdA- sympathisanten in de CDA- fractie een flinke steun in de rug krijgen. Zij kunnen in dat geval proberen hun fractiege noten over te halen toch een regeling te treffen voor het probleem van de kruisraket ten. Er is al geopperd de CDA- bewindslieden een voorbehoud te laten maken, zodat zij kun nen aftreden als het kabinet ondanks mislukken van de on derhandelingen in Genève zou weigeren de raketten in Ne derland te plaatsen. Lubbers Maar de PvdA is natuurlijk niet de enige, die een strategie heeft. Het CDA meent dat al lereerst de belangrijkste ge schilpunten tussen de diverse partijen onderzocht moeten worden. Fractievoorzitter Ruud Lubbers zei daarbij te denken aan zaken als vrede en veiligheid en het bevorderen van de werkgelegenheid. Als Lubbers in deze houding vol hardt, dan kunnen de onder handelingen betrekkelijk snel afgelopen zijn. Met name op het punt vaii de kernwapens zijn de tegenstellingen tussen PvdA en CDA zo groot, dat een voor beide partijen aan vaardbaar compromis niet te verwezenlijken is. Maar het is de vraag of Lubbers inderdaad kan weigeren te werken vol gens een procedure, die infor mateurs, handelend namens de koningin, voorstellen. Zo ja, dan kunnen de gesprekken PvdA-CDA van betrekkelijk korte duur zijn. Zo nee, dan gaan ze vele weken, zo geen maanden duren. Het heeft grote verwondering gewekt dat niet Van Agt maar Lubbers de onderhandelingen namens het CDA zal voeren. De premier zei het te druk te hebben met zijn beide minis terschappen om ook nog eens de tijdrovende functie van on derhandelaar te kunnen aan vaarden. Volgens de wandel gangen is de echte reden, dat Van Agt nogal misnoegd was dat Lubbers er in de fractie vergadering van 24 augustus, de eerste na de vakantie, niet in geslaagd was de loyalisten in het gareel te krijgen. Nu moest Lubbers dan ook zelf maar ondervinden wat het is om te moeten praten namens een innerlijk gespleten fractie. Eén lijn Dus had Lubbers tot veler ver bazing het „loyalisme" als één van de hoofdpunten op de agenda geplaatst van de eerste vergadering met de nieuwe fractie. Volgens één van de voormalige loyalisten slaagde hij er redelijk goed in het ge hele gezelschap op één lijn te krijgen. Men was het er una niem over eens dat een min derheid, die na uitputtende discussie „neen" zegt tegen een door de meerderheid ge wenste coalitie, de fractie moet verlaten. Die unanimiteit was echter niet zozeer het gevolg van een harde aanpak, zoals Van Agt en Lubbers sugge reerden op een persconferen tie, maar van de belofte dat de CDA-onderhandelaar geen ontwerp-regeeraccoord zou aanvaarden, waarin punten zitten die bij voorbaat voor één of meer leden onaan vaardbaar zijn. VVD-leider Ed Nijpels kan dus gerust zijn. Als het tot on derhandelingen tussen hem en Lubbers komt, is de kans op moeilijkheden met mensen als De Boer, Van Houwelingen, Faber, De Kwaadsteniet en Beinema minimaal. Temeer omdat dezen de volle vrijheid zullen hebben om in de Kamer tegen een eventuele plaatsing van kruisraketten te stemmen. Zoiets zou overigens al heel snel kunnen gebeuren, als de oppositie bij de regeringsver klaring een motie tegen plaat sing zou indienen. Gezien de nieuwe krachtsverhoudingen in de Kamer zou zo'n motie overigens niet veel kans ma ken. Met „klein rechts" heb ben CDA en VVD ook zonder de dissidenten voldoende stemmen om zo'n ontwerp-uit- spraak te laten verwerpen. RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7