eel bedrijven kweken" wao'ers Arafat wellicht op audiëntie bij de paus £eidóc0omant Informateur begint met sociaal-economische problemen ^eerderheid Nederlanders tegen ernraketten rotest werkloze woningbezitters Bus naar paus het gevaarlijkst AAB wil verscherping wapenembargo tegen Zuid-Afrika BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 PAGINA S Lskou verbreekt telefoon- fbindingen met buitenwereld l)SKOU Alle telefoonverbindingen tus- Moskou en de buitenwereld zijn sinds (ermiddag voor onbepaalde tijd verbro- De telexverbindingen functioneren wel maal. Vorige week maakten de Russen leind aan de mogelijkheid om vanuit ver- leidene Westeuropese landen automatisch [telefoneren met de Sow jet-Unie. Alle ge- jekken moeten weer worden aangevraagd. Ilgens westelijke diplomaten willen de Vjet-autoriteiten weer greep krijgen op 'gewenste" telefonische contacten van ssen met het buitenland, hbtenaren van het Amerikaanse ministe- I van buitenlandse zaken hebben meege- Éld dat er een telegram naar de Ameri- fonse ambassade in Moskou is gestuurd om Mere inlichtingen te vragen. Cruiseschip op de rotsen van Alaska JUNEAU Bij de stranding van het Amerikaanse cruise schip „Majestic Ex plorer" voor de west kust van Alaska zijn vrijdag een dode en twee gewonden geval len. Alle 80 passa giers en 20 van de 22 bemanningsleden moesten in de red dingsboten gaan, toen het schip dat op 60 mijl van Juneau op de rotsen zit, slagzij begon te maken. Minder geld voor bibliotheken DEN HAAG De ministerraad heeft gis teren besloten in 1983 vijftien miljoen gul den minder aan gemeenten en provincies te geven voor bibliotheken. Dit in het kader van de nodige bezuinigingen. De gemeen ten en provincies mogen zelf uitmaken hoe zij de bezuinigingen doorvoeren maar het rijk acht het redelijk dat al degenen ouder dan 18 jaar meer gaan betalen voor geleen de boeken of dat de contributie bij een bi bliotheek voor hen verhoogd wordt. Indien de gemeenten en provincies niet in staat zijn de bijdragen van lezers - leden te ver hogen moeten zij minder boeken aankopen, de openingstijden veranderen en sluiten op minder bezette uren, bouwprogramma's trager uitvoeren, eventueel plaatselijke ves tigingen sluiten of arbeidstijdverkorting doorvoeren. Groen licht voor woning bouw bij kerncentrale DEN HAAG De gemeenten Druten en Dodewaard kunnen hun plannen om voor het jaar 2000 nog eens 1100 woningen te bouwen uitvoeren. De geplande nieuwbouw wordt door de missionair minister LNypels (Volks huisvesting) niet van de hand gewe zen, zo heeft hij het PPR-Kamerlid Lankhorst laten weten. Indien de geldende normen voor wo ningbouw rond een nieuw te bouwen kerncentrale van 1000 megawatt toe gepast zouden worden op Dodewaard, zou de bouw niet door kunnen gaan. Dodewaard bestaat echter al en heeft een capaciteit van 54 megawatt. De normen zijn dus niet van toepassing, aldus de minister. Nieuw Deens kabinet met jonge ministers KOPENHAGEN De conser- vatieve premier van Denemar ken, de 53-jarige Poul Schlueter, heeft een week na het aftreden van het sociaaldemocratische minderheidskabinet gisteren de samenstelling bekendgemaakt van zijn burgerlijke coalitierege ring. Het is een minderheidska binet van conservatieven, libera len, een centrumpartij en een christelijke Volkspartij. Het telt 21 ministers onder wie vier vrouwen, zes ministers jonger dan 33 en slechts twee ministers ouder dan 60 jaar. Schlueter is de eerste conservatieve premier sinds 1901. a( me r dt le x PUI (li' IETERMEER Men- die tot de wao toetre- ZoD. vertonen afgezien hun arbeidsonge- liktheid duidelijke schillen met actieve rknemers. In zekere zijn zij in hun verleden het ware voorbestemd aakt om later in de o terecht te komen. Dit gebleken uit een in op- Jacht van de Sociale rzekeringsraad inge- ld vergelijkend onder- afek tussen wao-toetre- te ors en actieven. Leeftijd opleiding zijn het iest kenmerkend en in verband ook duidelijk 2 andoorzaken van de ar- idsongeschi ktheid lang De wao'ers zijn doorgaans op jongere leeftijd met werken begonnen. Daarna zijn zij in meerderheid op arbeidsplaat sen terecht gekomen waar het accent ligt op handmatige ar beid. Dat betekent doorgaans lichamelijk zwaar werk, vaak nog tot aan het moment van arbeidsongeschiktheid toe. Opvallend is voorts, dat vele wao-toetreders een relatief laag loon hadden en een ar beidsverleden zonder veel pro motiemogelijkheden. Hun vaardigheden waren voorts op de arbeidsmarkt ruim voor handen, waardoor ze kwets baar waren en nogal eens met werkloosheid werden gecon fronteerd. Omdat al deze on gunstige omstandigheden zich samengebald juist in het bouw vak voordoen, verbaast het de onderzoekers niet, dat onder de wao'ers veel mensen uit de bouw voorkomen. Omdat dus mensen met een laag opleidingsniveau, die ja renlang zwaar werk hebben verricht, groot risico lopen in de wao terecht te komen, zou den er volgens de onderzoe kers beleidsmaatregelen moe ten worden getroffen om ar beidsongeschiktheid te voor komen; dat zou zeer effectief kunnen werken. Gebleken is voorts, dat de ge zondheidsproblemen die ten slotte tot arbeidsongeschikt heid leidden, al langer beston den. Werknemers die vaak en lang verzuimen, vormen een bijzondere risicogroep. De aan doeningen die tot verzuim aanleiding gaven, blijken dik wijls niet écht over te gaan en leiden later tot wao-toetreding. De ziektegeschiedenis en de mindere arbeidsprestaties, lei den dan weer tot een slappe band met collega's en werkge ver. Dit wordt nog in de hand gewerkt doordat men dikwijls in zwakkere bedrijven werkt waar bijna per definitie weinig aan preventie wordt gedaan en weinig aandacht is voor langdurig zieke werknemers. Veel wao'ers voelen zich tij dens hun ziekte door het be drijf in de steek gelaten. De onderzoekers (Centrum voor onderzoek van de economie, behorend tot de Leidse univer siteit) stellen dan ook dat niet alleen veel werknemers voor bestemd zijn voor de wao, maar dat ook tal van bedrijven als het ware wao'ers kweken. ngeland blijft embargo egeren tegen Russische gasbuis INDEN Het conflict tus- Groot-Brittannië en de ■enigde Staten over leve- m lies voor de Siberische *e igasleiding is gisteren ver- nty erpt doordat de Britse rege- ïchl g nog twee bedrijven heeft act ast het embargo op de leve- watjg van Amerikaanse techno- ?n, fie te doorbreken. Eerder [rijkp een bedrijf in Glasgow al ïjiNCLUSIE LEIDS ONDERZOEKER: jler IDEN De weerstand bij de bevolking tegen plaatsing van uwe kernraketten neemt wel degelijk toe. Volgens de laatst ;ende onderzoeksgegevens is een meerderheid van het Ne- landse volk tegen plaatsing. deze conclusie komt mr. Ph. P. Everts, directeur van het in- uut voor internationale studies van de rijksuniversiteit te den, in een artikel voor het tijdschrift voor politicologen, acta 1/631 itica. Hij baseert zijn conclusie op een bestudering van alle ëej nie-onderzoeken, die in ons land over kernwapens zijn ge- r 'iden. „Er is niet veel materiaal, aldus Everts, maar de trend jdniuidelijk". Hij had van de Amerikaanse ambassade ook de be- Veikking gekregen over onderzoeksgegevens van USICA, een topiierikaanse regeringsinstantie die in het buitenland onder er voorlichting doet en opinieonderzoeken laat verrichten, gens dit materiaal blijkt dat in 1981 in korte tijd in ons land weerstand tegen de plaatsing van nieuwe kruisraketten aan- nlijk is toegenomen. De meest recente cijfers, uit augustus i dit jaar, wijken weinig af van de cijfers uit oktober 1981: jicent tegen, 25 procent voor plaatsing. opdracht gekregen zich aan de contracten voor de leiding te houden. De Britse minister van buiten landse zaken Pym heeft giste ren gezegd dat het waarschijn lijk is, dat de VS en Wést-Eu ropa om de tafel zullen gaan zitten om het Amerikaanse standpunt inzake het Siberi sche aardgasproject te matigen. (Van onze Haagse redacteur) !N HAAG Werkloze woningbezitters uit Olden- il die aangewezen zijn op een bijstandsuitkering en arom hun huis moeten „opeten", hebben een belan- [roep geformeerd. Oldenzaalse groep heeft als een van haar eerste beleidsdaden vaste Kamercommissie voor Cultuur, Recreatie en Maat- appelijk Werk een brief gestuurd waarin de groep haar nood agt en om maatregelen verzoekt. Gesproken wordt van „een He onrechtvaardigheid". m een eigen huis te kunnen bouwen, hebben wij ons veel e'te getroost en hebben wij ons gezin het een en ander moe- fk> i ontzeggen", aldus de aanhef van de brief. Met nadruk wordt 66 ip gewezen dat het de rijksoverheid was die het eigen-wo- w| igbezit aanmoedigde door allerlei premies in het vooruitzicht >gel stellen. „Nu zijn wij buiten onze schuld werkloos geworden en gerardoor over kortere of langere tijd aangewezen op een bij- .1.01 ndsuitkering. Wij zullen dan gedwongen zijn in te teren op as 1 [en „bezit", in dit geval het eigen huis", schrijven de verbitter- Oldenzalers. Ze zeggen zich ondermeer in een belangengroep hebben willen vereningen „uit naam van alle mensen die met probleem te maken hebben of in de nabije toekomst te ma kt n krijgen". eke V' r i z< eng Xiaoping herkozen voor Centrale Comité Oo 5KING De sterke man n China, Deng Xiaoping, is alk or het partijcongres herko- ■hiin tot I'd van het Centrale oj >mité. Tevens krijgt Deng n post in een nieuw gefor- ierd advieslichaam, aldus n mededeling van het minis- >e van buitenlandse zaken. Hua Guofeng, die in eerste in stantie door Mao Tse-Toeng tot opvolger was gebombardeerd, maar vorig jaar in ongenade viel, is verrassend herkozen in het Centrale Comité, hoewel hij geen zitting heeft in de ad viesraad. Fruit Vandaag trekt het jaarlijkse fruitcorso weer door de straten van Tiel. Gisteren werd in de veilinghal van het plaatsje met man en macht aan de praalwagens gewerkt. Op de foto worden pruimen op een wagen gelijmd. Bovenop een klok van mais en graan. Het motto van de wagen is: „Betuws fruit blijft bij de tijd". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De giste ren door koningin Beatrix tot informateur benoemde dr. j.A. van Kemenade moet de mogelijkheden voor de vorming van een kabinet gaan onderzoeken „dat zich verzekerd weet van een brede steun dan wel een zo breed mogelij ke steun in de volksverte genwoordiging", aldus de opdracht van de vorstin. Van Kemenade is door de PvdA-fractie zelf naar voren geschoven als informateur. Dit omdat hij zich in het verleden niet openlijk heeft uitgelaten over de breuk in het tweede kabinet Van Agt, toen de PvdA uit dat kabinet stapte. Verder wordt van hem ver wacht dat hij in staat is een ze kere afstand te nemen van de meningsverschillen, vooral tussen CDA en PvdA, over het te voeren sociaal-economisch beleid en de plaatsing van NAVO kruisraketten. Van Kemenade heeft twee uur lang met de koningin gepraat over zijn benoeming. Na de benoeming zei hij zo snel mo gelijk aan het werk te willen gaan. Er is geen tijdslimiet ge steld aan zijn werk. „Dat is niet aan de orde geweest", al dus Van Kemenade. De informateur kondigde aan het eerst de sociaal-economi sche problemen te willen gaan bespreken met de gespreks partners van de vier grote par tijen. Verder zei hij snel con tact te willen opnemen met de sociale partners, werkgevers- en werknemersorganisaties. Dit weekeinde wil Van Keme nade besteden aan het bestu deren van alle stukken. Maan dag wil hij dan zijn marsroute uit de doeken doen en zijn werkzaamheden starten. Gistermorgen adviseerden de kleine partijen de koningin Sinister beeld, gisteren, bij het paleis Lange Voorhout. Rechts de heer Janmaat van de Centrumpartij. over het algemeen eveneens een informateur uit PvdA-hui- ze te benoemen. De CPN, liet de koningin we ten het liesft PvdA-leider Den Uyl te zien als formateur. De PPR liet weten een PvdA in formateur, eventueel meerde re, aan het werk te willen zet ten om een kabinet te maken dat voldoende steun krijgt uit het parlement. De EVP advi seerde de koningin ook een PvdA-informateur te benoe men, evenals de PSP. Ook de CP adviseerde de koningin een PvdA informateur te be noemen waarbij de informatie aan een bepaalde tijdslimiet gebonden zou moeten zijn. De SGP adviseerde de konin gin een informateur te benoe men die boven de partijen staat, met enige afstand van de actuele politiek. Gedacht werd daarbij aan de vice-president van de Raad van State, mr. Scholten (CDA). Het GPV liet weten een voorkeur te hebben voor een CDA-informateur welke de mogelijkheid van de vorming van een CDA-VVD kabinet diende te onderzoe ken. Gedacht werd aan de oud-minister van Sociale Za ken mr. Albeda (CDA). De RPF liet weten een PvdA in formateur te willen, maar ie mand die geen uitgesproken exponent van de partijpolitiek (Vervolg voorpagina) ROME Gedurende zijn tweedaagse deelname aan de Interparlementaire Wereldconferentie vol gende week in Rome, zal PLO-leider Yassar Arafat waarschijnlijk op 18 sep tember paus Johannes Paulus II kunnen bezoe ken. De vertegenwoordi ger van de PLO in Rome heeft verklaard dat een bezoek is gearrangeerd. Het Vaticaan spreekt nog uitsluitend over de moge lijkheid van een ontmoe ting. De Italiaanse presi dent .Sandro Pertini heeft laten weten dat hij Arafat op de conferentie wil ont vangen wanneer deze naar Rome komt. De Israëlische defensieminis ter Sjaron heeft gezegd dat Is raël gereed is zijn troepen uit het gebied in en rond Beiroet terug te trekken, maar nog wacht tot het moment dat het geregelde Libanese leger zijn macht in de Libanese hoofd stad voldoende heeft kunnen vestigen., Sjaron zei verder dat Israël zijn troepen „niet al te gehaast" zou terugtrekken „om hen niet aan meer geva ren bloot te stellen dan onver mijdelijk is". De Libische leider kolonel Ga- daffi heeft gisteren het vredes voorstel van de Arabische staatshoofden afgewezen en zijn buurlanden die geëva cueerde PLO-strijders hebben opgenomen, beschuldigd van „hoogveraad". „Er is in Fez geen enkel besluit genomen", zei hij op het vliegveld van Wenen tegen journalisten. „Zij waren het niet eens. Eigenlijk is het mislukt". Gadaffi maak te een tussenlanding in Wenen na een bezoek aan Tsjecho- Slowakije en Polen. Op het vliegveld had hij een korte ontmoeting met de Oostenrijk se kanselier Kreisky. De dissidente Libanese com mandant Haddad, die in het grensgebied met Israël in de enclave „Vrij Libanon" de macht uitoefent, heeft zijn ar tillerieposities tegenover de Syrische linies in Oost-Liba- non versterkt. Dit schrijft het Israëlische blad de Jerusalem Post. Nieuw Arabisch realisme MET de aanvaarding door de Arabische leiders van het in Fez ontworpen vredesplan, lijkt de weg geopend naar een vreedzame regeling van het conflict in het Midden-Oosten. Het vredesplan voorziet in de vestiging van een onafhanke lijke Palestijnse staat en erkent indirect de staat Israël. Voor het eerst heeft de Arabische Liga zich bereid verklaard met Israël in onderhandeling te willen treden. Weliswaar hebben Libië en Zuid-Jemen zich niet achter het Handvest van Fez geschaard, maar dat neemt niet weg dat er zich in de Arabi sche wereld een doorbraak heeft voorgedaan, die vergaande gevolgen kan hebben in de verhouding met Israël. De Israëlische regering, die vorige week het door president Reagan gelanceerde vredesinitiatief al categorisch had afge wezen, heeft het Arabische voorstel als nutteloos naast zich neergelegd. Het Handvest van Fez stemt echter op enkele es sentiële punten overeen met het vredesinitiatief van Reagan, die de betrokken partijen vroeg zijn plan niet zonder meer af te wijzen. De Arabische leiders, PLO-leider Jasser Arafat in cluis, hebben deze wenk begrepen en hun vertrouwen uitge sproken in het gewijzigde Amerikaanse Midden-Oosten be leid. Hiermee hebben de Arabische landen de bal terugge speeld naar de VS. De vraag is nu welke houding de Ameri kanen ten aanzien van de regering-Begin zal gaan innemen. HET Handvest van Fez is gebaseerd op het vredesplan, dat de Saoedische koning Fahd een jaar geleden ontvouwde. Door de radicale Arabische landen werd het plan-Fahd toen verworpen. Het nieuwe Arabische vredesplan kan daarom gezien worden als een overwinning voor de gematigde krachten in de Arabische wereld. Tevens is hiermee de kloof tussen Egypte en de Arabische wereld overbrugd. VOOR het eerst sinds het historische bezoek van de Egypti sche president Sadat aan Jeruzalem, in november 1977, is er een nieuwe basis gelegd waarop de Arabische landen een ge meenschappelijk houding in kunnen nemen ten aanzien van het Midden-Oosten-conflict. Hierop had de regering-Begin niet gerekend toen zij begin juni Libanon binnenviel. Immers, een hopeloos verdeelde Arabische wereld zou het Israëlische streven de bezette gebieden definitief in te lijven, vergemakkelijkt hebben. Nu de Arabische landen en de Verenigde Staten ontruiming van deze gebieden eisen, lijkt de militaire zege van Israël niet meer dan een Pyrrhus- overwinning te zijn. De onbuigzame houding van Jeruzalem zal de internationa le kritiek op de regering-Begin versterken en het politieke isolement vergroten. Het nieuwe realisme van de Arabische leiders zal in Israël tot grote verdeeldheid leiden. De Israë liërs staan voor de keuze tussen handhaving van de staat van oorlog of vrede met de Arabieren, die nu aan de onderhan delingstafel verkregen kan worden. (Van onze correspondent Cees. Manders ROME Deze zomer is de buslijn naar het Vaticaan de gevaarlijkste van het hele Romeinse openbare vervoersnet gebleken. Althans, wat het onderwerp diefstal aangaat. Het is de ook bij buitenlandse toeristen bekende bus nr. 64, die van het centraal station linea recta naar het Paus Johannes XXIII-plein gaat, direct naast het St. Pietersplein. Het is de enige bus met deze eindbestemming; daarom wordt die elke keer bestormd door toeristen. Passagiers staan praktisch altijd op elkaar gepakt en dan hebben Ro- mes beruchte zakkenrollers niet eens veel handigheid en veel vlugheid nodig om (vaak argeloze) buitenlanders van portemonnees, camera's en andere nuttige zaken te ont doen. Ook deze zomer zijn bij de Romeinse politie weer tientallen aangiften van zakkenrollerij in de „64" gedaan. De politie laat regelmatig „stille" collega's meerijden om een oogje in het zeil te houden, maar zonder al teveel re sultaat. In zakkenrollerij in bussen en berovingen op straat heeft Rome deze zomer overigens een hausse beleefd, na de „slechte" voorafgaande jaren. Oorzaak hiervan is het enorm toegenomen aantal toeristen (dit jaar al meer dan 3 miljoen), maar ook de grotere handigheid van de crimine len en de stijgende argeloosheid van dê toeristen. De laatste maanden heeft het politiebureau zich over tien tallen toeristen moeten ontfermen die versuft en ontdaan van alle middelen van bestaan op het trottoir werden aan getroffen. Ze bleken bedwelmd te zijn door vriendelijke en vertrouwenwekkende kennissen die zij even daarvoor hadden opgedaan en met wie ze iets waren gaan drinken in cafe of bar. Volgens de politie is dit niets nieuws aan het misdaad front. DEN HAAG De Anti-Apartheids Beweging Nederland (AAB) meent, dat de Nederlandse regering de bepalingen die ten doel hebben het sinds '77 bestaande wapenembargo tegen Zuid-Afri ka na te leven, moet aanscherpen uitbreiden. Volgens de AAB is dat mogelijk los van andere maatregelen, zoals een olie embargo of een totale boycot van Zuid-Afrika. De AAB vraagt de regering om tot een totale boycot te besluiten van de Zuidafrikaanse politie en strijdkrachten, dat wil zeggen, een verbod van de levering van welke goederen en diensten dan ook, vanuit Nederland of door Nederlanders in het buitenland. Daartoe wil de AAB ook handboeien en martelwerktuigen en dergelijke rekenen, omdat die nu niet onder het embargo vallen. De sanctiewet van '77 moet, aldus de AAB, volledig worden ge bruikt om financiële, commerciële en juridische diensten ten be hoeve van de bewapening van Zuid-Afrika te verbieden. De AAB vindt dat de Nederlandse overheid een eind moet ma ken aan leveringen zoals van Philips Eindhoven van radio-com municatie apparatuur aan de Zuidafrikaanse politie. „Als de Ne derlandse overheid vasthoudt aan het beginsel dat buitenlandse dochters van Nederlandse concerns alleen gehouden zijn aan de embargo-wetgeving van het land van vestiging, geeft de Neder landse overheid de ondernemingen een vrijbrief om via hun in ternationale netwerken de Nederlandse embargobepalingen te ontduiken", aldus het AAB-rapport. Reumapatiënten vrezen nadelig effect medicijnlijst UTRECHT De Nederlandse Bond van Reumapatiënten vindt dat de lijst met genees middelen, welke na 1 oktober niet meer voor rekening van het ziekenfonds kunnen wor den voorgeschreven, onzorg vuldig is samengesteld. Veel vormen van reuma vra gen een aparte behandeling. De overheid moet zich ervan bewust zijn, dat daarbij een ge varieerde medicijnkeuze hoort, aldus de bond

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5