Organist Schmitz brengt Andriessen- herdenking Leidschendammer dreigt woonboot teverliezen A Jaarlijkse missieveiling op 17 en 18 september LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 PAG1 LEIDEN Het orgel van de Hartebrugkerk, het zo genaamde Maarschalker- weerdorgel, is dankzij de restauratie, die het afgelo pen jaar werd voltooid, weer een volwaardig in strument geworden. Orga nisten kunnen de klank mogelijkheden ervan opti maal benutten en een uit gebreid repertoire uitvoe ren. Hoewel in principe dit van de Barok tot en met de twintigste eeuw reikt, komt de Romanti sche muziek erop het best tot zijn recht. Het orgel werd in de vorige eeuw gebouwd en bezit derhal ve een registerwerk, dat berekend is op de klan- keisen, die toen werden gesteld. De vaste organist van de kerk, Jan Schmitz, kan nu de vele wensen, die hij al jaren lang op muzikaal gebied koestert, op zijn" instrument realise ren. Na het afgelopen seizoen al enkele concerten gegeven te hebben, opent hij dit seizoen morgen met een concert dat geheel aan het werk van de Nederlandse componist Hen drik Andriessen is gewijd. Deze keuze is niet toevallig. Hoewel Andriessen een duide lijk eigen stijl ontwikkelde, heeft hij zijn muzikale oor sprong, de Franse romantiek van César Franck nooit ver loochend. Vandaar dat zijn muziek op een instrument als het Maarschalkerweerdorgel prima uitvoerbaar is. De affiniteit, die Jan Schmitz met deze muziek heeft, is on miskenbaar. Niet alleen vanuit zijn muzikale voorkeur in het algemeen, die romantisch ge richt is, maar ook omdat An driessen vele jaren een goed vriend van hem is geweest. Dit concert is dan ook bedoeld als een eerbetoon aan de vorig jaar overleden componist. Liturgie Hendrik Andriessen, geboren uit een familie van bekende kunstenaars, waaronder onder meer de beeldhouwer Mari Organist Jan Schmitz achter het Maarschalkerweerdorgel in de Hartebrugkerk. Andriessen, heeft zijn compo sitorische arbeid voor een aan zienlijk deel laten bepalen door het feit dat hij kerkorga nist was. Behalve wereldlijke composities heeft hij ook een groot aantal religieuze orgel werken geschreven. Vanuit zijn katholieke achtergrond heeft hij vele daarvan bestemd voor en geënt op de liturgie van de mis. Schmitz heeft getracht zowel dit wereldlijk als geestelijk werk in het programma aan bod te laten komen en stukken daaruit te kiezen, die niet al leen een rake, algemene type ring van Andriessens stijl ge ven, maar ook de ontwikkelin gen, die zich daarin hebben voorgedaan. De brede, vaak celebrale ac- coorden, het overvloedig ge bruik van chromatiek en de talloze en vaak pal op elkaar volgende modulaties demon streren overduidelijk de in vloed van Franck en in min dere mate Bruckner. Een an dere verwantschap met deze componist is het verwerken binnen dit romantische kader van structuren, motieven en vooral toonafstanden uit de Gregoriaanse muziek. Het vraag- en antwoordspel, waar uit het Magnificat is opge bouwd, is daar een voorbeeld van, evenals de homofone koorpartij uit het Te deum. De Gregoriaanse invloed is in het Offertium grotendeels ontdaan van zijn romantische gevoels- lading en doet daarom opval lend authentiek aan. Subtiel De Zwei Lieder bewijzen dat de romantiek van Andriessen ook een gevoelige, subtiele kant heeft. Het tweede van de 'Trois sonnets spirituels' doet dat ook, hoewel de lichte haast schilderende toon ook naar het latere impressionisme neigt. De twee andere 'Sonnets' zijn daarentegen met brede accoor- den opgebouwd en verwijzen met hun primitief aandoende wendingen weer naar het Gre goriaans. Een vergelijkbaar vermen gingsprocédé treft men aan in de Sonata da chiesa. Dit be staat uit vijf variaties op een Barokthema, in moderne stijl, in die van Franck, in de Ba rokstijl a la Couperin, maar dan aangevuld met moderne dissonanten en in gebroken, zeer virtuoze accoorden. De herhaling van het thema vormt een daverende finale. De Interlude' uit 1957 is met zijn gewaagde dissonanten en chromatiek het meest geavan ceerde programmaonderdeel. Soliste De sopraan Betty Schmidt - Castelein zingt de solopartijen, het Parochiaal Gemengd Zangkoor onder leiding van René Verhoeff die van het koor. De opbrengsten van dit concert, dat om drie uur be gint, zijn bestemd voor het on derhoud en uitbreiding van het orgel. Enkele artikelen die'zullen worden geveild ten behoeve van de Derde Wereld. Opbrengst actie naar 14 missie gebieden ZOETERWOUDE Veer tien missiegebieden kun nen rekenen op een finan ciële bijdrage vanuit Zoe- terwoude: pater B. van der Ham, Temanggung, Indo nesia; pater A. Vaneman, Sargodha, Pakistan; pater J. Vaneman, Marubi-Ba- ram, Maleisië; pater H. Vaneman, Bosuiwe-Tororo, Uganda; pater J. Rekelhof, Victoria, Cameroon; pater J. van der Salm, Sabah, Maleisië; pater W. van der Salm, Keningau, Maleisië; pater J. Schuur, Sao Paulo, Brazilië; sister E. van Grie ken, Lubwe, Zambia; sister de Koning, Mwamza, Tan zania; voormalig missiege bied pater L. van der Salm, Mbala, Uganda; voormalig missiegebied pater J. Bos man, Bandung, Indonesië; voormalig missiegebied pa ter S. Mulder, Kipelion, Kenya; voormalig missie gebied pater C. Boer, Irian Jaya, Indonesië. ZOETERWOUDE De gemeente Zo t woude staat in deze weken bol van acté ten. De openingen van de Burgemeester mersweg, Suetanborgh, de Klaverhal, Sr"k' terhage en het winkelcentrum en alle ac teiten daaromheen volgen elkaar in tempo op. Het einde is echter nog ni< zicht. werkt aan het welzijn v bevolking. Het opborz' van een klein stukje i lc waardig bestaan is vaïk een succes van niet te o schatten waarde. Met inzet werken de missio 1( sen daaraan mee. Zij w daarin gesterkt door d tenschap dat het Z woudse thuisfront met ids moreel én financieel, dat laatste is van belang de missionarissen om en ideeën te kunnen vl11! Vrijdag 17 en zaterdag 18 september staan de Zoeter- woudse missionarissen weer centraal. Dan wordt de jaar lijkse missieveiling gehou den, waarvan de opbrengst een belangrijke steun bete kent voor het werk in de ontwikkelingslanden. Omdat Zoeterwoude op het gebied van de steun aan missiona rissen een reputatie heeft hoog te houden heeft de Werkgroep Missie en Ont wikkeling er alle vertrou wen in dat ook dit jaar de ac tie weer een succes zal wor den. Onder het motto „Zoeter woude denkt niet alleen aan zichzelf" wordt de actie ge voerd. De in Zoeterwoude geboren missionarissen ver richten al vele jaren arbeid in landen waar de welvaart op een aanzienlijk lager peil staat dan in Holland. In de veertien missiegebieden die de Zoeterwoudse werkgroep steunt, wordt intensief ge- zenlijken. Veiling iik hi ONZEKERHEID IS HET ERGSTE VAN ALLES" LEIDSCHENDAM Dit wordt een verhaal over een verliezer. Hoofdrolspeler in het mi- nidrama is de 39-jarige fotograaf H. (Cles) Dominicus. In juni 1980 kocht hij voor weinig geld van een employée van Toyota-impor- teur Louwman Parqui een wrakke woon boot. Er moest heel wat aan vertimmerd worden, maar dat was voor Dominicus geen probleem. Pal aan de Vliet in Leid- schendam, achter het voorma lig automobielmuseum zag hij stukje voor beetje zijn droom werkelijkheid worden. Don kere wolken begonnen echter samen te pakken toen duide lijk werd, dat hij van deze lig plaats moet verdwijnen. Op zich niet het ergste pro bleem, ware het niet, dat Do minicus met de woonboot ner gens terecht kan. Het begon allemaal zo mooi: verhuizen van een flatje in Rijswijk naar de pure natuur van het Leid- schendamse, Dominicus zag het allemaal wel zitten. Voor dat de boot aan hem werd verkocht, werd er echter wel bij verteld dat de ligplaats niet gegarandeerd kon wor den, want het was particulier terrein. Voorzichtig Dit was voor Dominicus het signaal voorzichtig te zijn. Hij tekende nog niets, maar be taalde 1000 gulden handgeld en begon aan het oplappen van de boot. Dit heeft hem duizenden guldens en heel wat tijd en moeite gekost, maar het resultaat is er nu ook naar. Over de ligplaats werd nooit meer gesproken. „Men wist dat ik daar bezig was", aldus Dominicus. Op een gegeven moment besluit hij de knoop door te hakken en de boot te kopen. Enkele maanden later echter krijgt hij de mededeling van de Migraine auto-importeur dat Louwman en Parqui gaat verhuizen naar Raamsdonkveer en dat het terrein vrij van enige be bouwing wordt verkocht. Of hij maar zo snel mogelijk wil verdwijnen. Een kort geding, dat door Louwman wordt aangespannen, verliest Domi nicus. De uitspraak luidde dat hij elk moment gesommeerd kan worden om te verdwijnen van de ligplaats. De sommatie bleef echter voorlopig uit. Akte Inmiddels zou het terrein ver kocht zijn aan Nassauplein BV. Dominicus weet het zo ver te schoppen, dat hij met de heer Van Alkemade van dit bedrijf een akte tekent waarin staat, dat hij voorlopig kan blijven liggen, zij het on der strikte voorwaarden en met een borgsom van 5000 gulden. Later krijgt hij zelfs van Nassauplein BV een lig plaats in Maasland aangebo den, echter weer onder de voorwaarde, dat hij ook daar elk moment moet kunnen verdwijnen. „Daar had ik dus niet zoveel aan, want alleen al het vervoer daarheen zo ik er al zou kunnen komen kost handen vol geld. Op die onzekere basis vond ik het nauwelijks een serieus aanbod om op in te gaan", meent Do- minicus. Een jaar later krijgt hij plotseling van Louwman een brief, dat de verkoop aan Nassauplein BV niet doorgaat en dat hij nu alsnog moet ver dwijnen. Louwman eist dus de executie van het eerste kort geding. Hierop gaat Do minicus opnieuw procederen, maar weer verliest hij. „De onzekerheid is het ergste van alles. Zodra ik een auto hier het terrein op zie rijden, denk ik, 'nu is het gebeurd'. Zoiets gaat aan je vreten. Mijn vrouw heeft er wekelijks mi- graine-aanvallen door. Het is echt niet zo, dat ik niet weg wil, maar waar moet ik zo gauw naar toe? Zeg het me maar. Ik heb twee maanden lang alle tuinders hier in de omgeving afgelopen, maar niemand wil ons hebben". Vorige week zijn mensen van kraanverhuurbedrijf Blans- jaar BV bij Dominicus pools hoogte komen nemen. Het blijkt een bijna ondoenlijke en in elk geval zeer kostbare zaak, om de woonboot onbe schadigd over land te ver plaatsen. Hierop zijn onlangs duikers van het aannemersbe drijf voor baggerwerkzaam- heden Meeuwisse komen kij ken of de woonboot wegge sleept kan worden. Hun voor lopige conclusie: eerst moet het water onder de boot wor den uitgebaggerd, omdat ob stakels onder het wateropper vlak de boot totaal zouden kunnen vernielen bij het wegslepen. Hoe de boot ook vertrekt uit Leidschendam en op wiens initiatief dan ook, Dominicus moet voor die transportkosten opdraaien. De mogelijkheid, dat de deur waarder uiteindelijk bij hem aanklopt om de boot weg te laten halen, wordt met de dag groter, gezien de voorberei dende werkzaamheden. Waar de boot dan moet blijven weet de deurwaarder niet. Nie mand weet het. Provinciale Waterstaat weet het niet, het Hoogheemraadschap Rijnland weet het niet en de gemeente Leidschendam weet het ook niet. „De medewerking van de gemeente is tot nu toe nihil geweest", vertelt de Domini cus. „Ik ben bij verschillende wethouders geweest en zelfs bij burgemeester De Vreeze. Schouderophalen. Meer niet. .Waarom laat u zich niet in schrijven voor een huis', werd mij verteld. Maar met in- Dominicus en zijn vrouw voor zijn omstreden woon boot. Op de achtergrond zijn duikers van een baggerbedrijf bezig te onderzoeken of de woonboot weggesleept kan worden. schrijven alleen heb je nog geen huis. Wat moet ik in de tussentijd? De Vreeze kwam met de raad dat ik maar met mijn bootje terug moest gaan naar Rijswijk, want ,Daar komt u toch vandaan' zei hii. Daar kon ik het mee doen' Dominicus zucht: „Het zal er wel op uitdraaien, dat de boot de Vliet wordt opgesleept. En daar mag je niet liggen, want dan lig je midden in het vaar water. Zodat de kans groot is, dat mijn boot uiteindelijk in de strafhaven van Waddinx- veen belandt. Kwijt boot, kwijt geld. Eerder al heeft de deurwaarder me voorgesteld, dat het het beste zou zijn als ik afstand doe van de boot. Maar dan heb ik ook hele maal niets meer". Lichtpuntje Er is echter toch nog een zeer klein lichtpuntje te melden. De huidige advocaat van Do minicus gaat een zogenaamde „bodemprocedure" voeren. Deze meent dat als aange toond kan worden dat een lig plaats al 30 jaar of langer in gebruik is, dat dan bij ver koop het recht op de ligplaats automatisch over gaat op de nieuwe eigenaar. Een soort gewoonterecht dus. Dit neemt echter niet weg, dat elk mo ment uitvoering kan worden gegeven aan het door Louw man gewonnen kort geding. Een wanhopige Dominicus: „Theoretisch zou het dus kun nen gebeuren dat ik na jaren lang procederen toch nog win. Maar wat heb ik daar aan, als de boot al lang en breed is weggesleept..." LUUD VAN DER HAM Traditiegetrouw is de fen jaarlijks het hoogtepui (tie de actie. Toch wil de jg. groep Missie en Ontv Lj ling ook alle aandach g r gen voor de andere actfast ten die misschien watig der geld opbrengen, |ie toch net zo belangrijkd e De veiling dankt haar I lariteit aan de gezellige®N geilN s nu ;er hT sievé^j lar en de soms zeer waardj artikelen met een ai inslag die aan de worden gebracht. Vrij» zaterdag vormt Ons Hu het Kosterspad weer neel voor de missiev Alvorens het zover is de werkgroep nog veel verzetten. Voorzitter Paardekooper: „Kijk, artikelen zijn de pijler het succes. Daarom do< nu al een beroep op d volking een bijdrage te ren tot dat succes doo lingartikelen beschikb; stellen. Het moeten n; lijk wel artikelen van de zijn want het niveai de veiling willen we ge< weid aandoen. Maar I ook mogelijk een bijdr;|UK leveren aan het Veikl fonds", zegt Paardekopier Waardevol „Daaruit kunnen wefd'j waardevolle aankopen die dan weer tijdens dicei ling worden verkocht, lijk met een lekkere natuurlijk. Ik wil ook i V een oproepen de veili bezoeken. U zult er geei van krijgen. Het is natu wel zaak een gevulde monnee mee te nemen met alleen kijkers komi er niet. En ik durf m hand op mijn hart te ren dat iedere cent na missie gaat. Niks blijft strijkstok hangen". De Paardekooper, en met de werkgroep Missie er wikkeling, lopen ovei enthousiasme. Het beschikbaar steller veilingartikelen kan worden bij mevrouv Berk, Uiterdijk 3, tel. de heer Jac. PaardekiC Ommedijkseweg 14, tel ejt of bij de heer G. Berk, 0 buurtseweg 50b, tel. 166fcp gin volgende week w^igi de artikelen dan opgei stel Op beide veilingdager ard de stukken vanaf 11.0 nd: te bezichtigen in „Ons 1 en Mensen die niet in de 01 genheid zijn de veiling zoeken maar toch een b Pr ge willen leveren kun dat doen op bankrekf nummer 37.53.24.100 va Rabobank Stompwijk Z< :n| woude onder vermf van „Veilingfonds". Oc -K keningnummer 92.03. n van de Centrale Volk 01 is als zodanig beschil Mensen die liever gi "ll kunnen dat doen op po 42.65.827 t.n.v. Werk Missie en Ontwikkel!^ Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4