Vrolijke opening 21-ste Leidato Prins Bernhard opent industrie- en sportcomplex Warmonds VOORRUIT STUK? Nog geen uitspraak in kort geding dwangmedicatie Harry Borst sterkste man van Zoeterwoude Irrigatie in derde wereld leidt tot ernstige gezondheidsproblemen J :uwe SffiS 071-120248 ine DIREKTSERVICE ILn amF'iFHiCT HOBE RIJNDIJK 5. LEIDEN HERFST EN WNTERMODE "82/'83 maandag 20 september a.s. Stadsgehoorzaal Breestraat te' Laden De officiële opening van de 21-ste Leidato huishoud beurs werd gisteravond een vrolijke en ongedwongen ge beurtenis. In het restaurant van de Groenoordhallen zou de officiële openingshande ling worden verricht door de commissaris van de konin gin mr, M. Vrolijk, maar hij gaf dit uit handen aan een van de standwerksters. Een daad die geheel in overeen stemming was met het ludie ke karakter van de gebeur tenis. Debet daaraan was vooral het optreden van Martine Bijl en Henk van der Molen. Zij zorgden voor een vrolijk intermezzo nadat voorzitter J. van Zijp van het Leidato-comité had ge meld, dat deze huishoud beurs qua inhoud en presen tatie „mooier en beter was dan elke voorgaande". De heer Van Zijp doelde daar mee niet alleen op de grote belangstelling van de handel om een plaatsje op de beurs te verkrijgen om daar hun nieuwste artikelen aan de man te brengen, maar ook op de „extra's", zoals de mo delspoorbaan. de bloemen- show, modeshows, en pre sentatie van modelbouw clubs. De daadwerkelijke opening werd verricht door een van de stadhoudsters, die een unieke bandenlichter de monstreerde waarmfee zelfs een kind in een wip een fietsband kan verwisselen. Het was de bedoeling dat mr. Vrolijk na de demon stratie ook een bandje zou verwisselen, maar dat vond de vertegenwoordiger van de koningin in Zuid-Holland wat te veel van het goede. Aanvang: 20.00uur Groenoordhallen-directeur André de Jong, de standhoudster, J. van Zijp en mr. M. Vrolijk (v.l.n.r.) zorgen gezamenlijk voor de openingshandeling. De presentatie \hordt verzorgt door: Hans van der Togt ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 Speldje voor strand- reiniger in Wassenaar WASSENAAR C.A. de Vries uit Wassenaar (56). al twaalfenhalf jaar werkzaam bij de gemeentelijke technische dienst van Wassenaar, is gisteren on derscheiden, omdat hij met een strandreinigings- wagen al meer dan 100.000 kilometer heeft afge legd. De heer De Vries is elk jaar tussen maart en september op het strand te vinden om het daar door badgast en stormen achtergelaten vuil op te ruimen. De strandreiniger heeft, zo is uitgerekend, met zijn gele wagentje zeker 100 ton vuil opge haald. Het bijzondere daarbij is, aldus de direc teur van de Doetinchemse firma, dat de heer De Vries de wagen zeldzaam goed onderhoudt. Op de foto krijgt de heer De Vries (midden) een fir maspeldje opgespeld door de heer H.J. Vreman, directeur van Hoegen/Dijkhof. Links de heer N. Goossens, hoofd afdeling onderhoud en verzor ging van de gemeentelijke technische dienst. DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT De president van de Haagse rechtbank, mr. A.H. Lyclama, heeft gis teren nog geen definitieve uitspraak gedaan in de zaak tegen een psychiatrische patient en de directie van de inrichting die hem verpleegt. In een tussenvonnis stelt de president, dat hij eerst het oordeel van een onafhan kelijke deskundige wil horen. De patient had vorige week in een kort geding geëist, dat het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout de gedwongen toediening van medicijnen aan hem staakt De bij werking van de hem toegediende geneesmiddelen (antipsychoti- ca) zouden verwoestende gevolgen hebben voor zijn lichaam. De psychiaters in het ziekenhuis vinden toediening van de me dicijnen echter nodig, omdat de patient, die zelf om opname heeft verzocht, anders geestelijk en lichamelijk hard achteruit gaat. Ook de zorg voor andere patiënten zou in gevaar komen door de exclusieve aandacht die de patient opeist als hij vrij van medicijnen is. De president noemt in het tussenvonnis geen tijdstip waarop de onafhankelijke psychiater rapport aan hem moet hebben uitge bracht. Ook de naam van de deskundige was nog niet bekend. Shew qptreden van Lenny Kuhr Toegangskaarten a fl 10,00 fkl tanimptie/i DEN/ZUID-HOLLAND LEIDSE COURANT lervewachtmeesters senheim beëdigd j ilk SNHEIM Zeven reserve wachtmeesters der rijkspo- dil rerden gisteravond in het Sassenheimse gemeentehuis e districtscommandant kolonel Van der Ban beëdigd, aren R.J.P.M. Nieuwenhuizen uit Hillegom; R.L.J, Ba- en uit Lisse; mevrouw A. H. v. Eeden-v. Elk uit Rijns- f.C. Kamperveen uit Voorschoten en J.P. v. Dorssen ».M. van Ingen, beiden uit Sassenheim. Verder kreeg 5 erve-wachtmeester G.F.H. van Leeuwen van de groep ij iheim het jaarteken en oorkonde van het ministerie I9|stitie uitgereikt in verband met zijn 20-jarig dienstver- bii de Rijkspolitie als reserve-wachtmeester. Na de sjing kregen de nieuwe reserve-wachtmeesters hun di- uitgereikt. Behalve de betrokken adjudanten der olitie, waren ook de burgemeesters aanwezig van de ilaatsen van de betrokkenen en ook de verschillende Als gastheer trad burgemeester Kret van Sassenheim BAKKER WEG BIJ DIENST SOCIALE WERKVOORZIENING LEIDEN De heer R. Bakker heeft gistermiddag met een recep tie afscheid genomen van de Ge meentelijke Dienst Sociale Werk voorziening (DSW). De heer Bak ker is per 1 augustus met de VUT gegaan. Hij werkte sinds 1953 bij de gemeente, eerst bij de gemeentelij ke werkplaats als maatschappelijk werker, vanaf 1973 was hij bij de DSW als leider van het werkver band externe technische objecten werkzaam. De heer Bakker zit in het bestuur van de woningbouw vereniging „Eensgezindsheid" en is lid van de commissie huisvesting migranten. Wereldwinkel in CD-kerk ZOETERWOUDE Dit weekeinde gaat de „Week voor de Zoeterwoudse mis sionarissen" van start. In dat kader wordt in de Christus Dienaarkerk een wereldwinkel gehouden die hedenavond na de Eu charistieviering van 19.00 uur en morgen na de vie ring van 10.00 uur geo pend zal zijn. Voorts zul len begin volgende week veilingartikelen worden opgehaald voor de veiling die op vrijdag 17 en zater dag 18 september in „Ons Huis" wordt gehouden. ^denaren gen veel irkeurs- ren van grenen- en vurenhou ten panelen. Maar niet alleen het houtbedrijf is modern, ook in het sportcomplex is van al- ke en i, ■t Qi-h mmen EN Leidenaren stem lij voorkeur op Leidena- levrouw M. Gardeniers Herman Schaper Jos van der Putten en Cor Vergeer (SP) i bij de deze week ge- verkiezingen voor de Kamer relatief veel j'eursstemmen. Ook R. irs (CDA) en de PvdA- worki jaten Ien Dales, Hein of en Andre van der scoorden hoog. Als ge- an het hoge aantal voor- temmen kwam Ien Da- de kamer, Roethof heeft t niet gehaald, jken in Leiden stemden nouds. Het CDA betrok temmen vooral uit Lei- uid-West en de Burge r-en Professorenwijk. dA vond de steun vooral nenstad-Noord, de Mors, oi, Tuinstad en Slaagh- le VVD scoorde hoog in "mjinenstad, de burgemees- ,l_.l"Jjk en de Meren wijk, on- dezelfde gebieden waar het aardig deed. De n typische PvdA-wijken: lors, Leiden-Noord, ge il van Zuid-West en Muzll .05 inumpartij scoorde relatief 20.20 tran Wijk, uw kantoor voor Idwide Couriers egint v (ERWOUDE Burge ia fier Houdijk van Zoeter- heeft de eerste paal het nieuwe hoofdkantoor $HL Worldwide Couriers 17.0 [en. DHL is een interna- 17. il koeriersbedrijf, dat ge maakt van het lucht- om documenten en pak- entie1 over de gehele wereld *rzenden. Deze koeriers- maakt in ons land een groei door. Onlangs :n vestigingen in 'Am am en Rotterdam geo- binnenkort zal er ook iegveld Beek in Limburg hl restiging komen. Het be verwacht op deze manier antal arbeidsplaatsen j, rland het komende jaar t rdubbelen. 10 mmandant gkampbasis KENBURG Kolonel T. werd gisteren geïnstal- als commandant van de kampbasis Valkenburg, gebeurde tijdens een jg tige militaire ceremonie *n van de hangars van de waarbij veel stafleden aanwezig wa- nel Tak is tevens com- dant van de marine pa- lle vliegtuigen in het al ten. Hij volgt kapitein ter Ja(SS. Peeters op, die gedu- e een periode van 20 iden commandant op Val- lurg is geweest. De heer ers heeft bijna de pensi- Brai erechtigde leeftijd bij de ne van 50 jaar bereikt en u iets vervroegd uittreden zich aan zijn bezigheden ;ente$ wethouder van Benne- k te wijden. WARMOND Met het „afvuren" van een tennis- kanon zodat dertig tennis ballen de zaal inschoten, opende Prins Bernhard gistermiddag het nieuwe bedrijf van Dekker Hout Warmond B.V en het Dekker tenniscomplex. Daarna kreeg de prins van de heer C.K. Dekker een cheque van 50 dui zend gulden overhandigd voor de bestrijding van onnodige blindheid bij kinderen in Indonesië. De burgemeester van War mond, mevrouw G.H.M Hen- drickx zei, dat Warmond blij was met het nieuwe houtbe drijf en het tenniscomplex. „Behalve wonen in Warmond, is werken en recreëren voor de bevolking erg belangrijk. Dekker zorgt ervoor, dat wij kunnen werken en kunnen recreëren", aldus de burge meester. De heer Dekker vertelde dat uiteindelijk een grote wens, voortgekomen uit een grote hobby, in vervulling ging: een eigen tenniscomplex. Met een aantal buitenbanen hoopt de heer Dekker in de toekomst zijn complex uit te breiden. Na het officiële gedeelte, zorgde het cabaret van Seth Gaaike- ma voor de nodige ontspan ning. Hierna werd tijdens een modeschow de nieuwe Elefan- ti sportkleding, ook van Dek ker Tennis, geïntroduceerd. Eerder die middag hadden de genodigden al een rondleiding Prins Bernhard bedient -op afstand- het tenniskanon om het nieuwe complex letterlijk open te schieten. gekregen door het i drijf, waarin een moderne au tomatische produktiestaat is opgenomen voor het produce rs aanwezig zoals een bar, een restaurant en vergaderzalen. Daarnaast zijn er 6 badminton- banen, 6 squasbanen en 12 ten nisbanen. De vloeren van de tennisbanen zijn gemaakt van gravellastic, een soort plastic dat blessures moet voorkomen. PROF. BRUIJNING BIJ AFSCHEID VAN LEIDSE UNIVERSITEIT: LEIDEN Het is tra gisch, dat irrigatiewerken die bedoeld zijn om de so ciaal-economische situatie in een gebied te verbete ren, vaak ernstige gezond heidsproblemen ten ge volg hebben, die de be oogde verbeteringen in belangrijke mate teniet doen. Dit zei prof. dr. C.F.A. Bruijning, hoogle raar in de parasitologie gistermiddag bij zijn offi ciële afscheid van de Leidse universiteit. Het afscheidscollege van de hoogleraar had als titel „De toekomst van het schistosomi- asisonderzoek in Leiden". Prof. Bruijning, sinds 1965 verbonden aan de universiteit, heeft baanbrekend werk ver richt bij het wetenschapelijk onderzoek naar parasitaire ziekten en met name de schis tosomiasis. Als voorbeeld van de gevolgen van de aanleg van irrigatie- werken noemde hij Egypte. Hier is -schistosomiasis de be langrijkste volksziekte, een ziekte die miljoenen slachtof fers eist en dan vooral onder de plattelandsbevolking. De mens is zelf debet aan de groei van schistosomiasis. Enerzijds wordt de parasiet in het men selijk lichaam overgebracht vanuit het oorspronkelijke verspreidingsgebied naar an dere landen en werelddelen en anderzijds creëert de mens op-, timale omstandigheden voor de waterslakken die de ziekte overbrengen, in de vorm van irrigatiesystemen, stuwmeren en talrijke kleinere broed plaatsen. Vroeger werd het aantal slakken sterk gedeci meerd in de periodes dat de kanalen droog staan. Nu een goed werkend irrigatiesysteem is opgezet, vindt de voortplan ting van de tussengastheer, de slak, onbelemmerd voortgang. Infectiegevaar De ziekte schistosomiasis is, op malaria na, de belangrijkste parasitaire ziekte in de wereld. Ondanks bestrijdingsactivitei- ten is deze ziekte in de laatste vijftig jaar sterk toegenomen en dit proces gaat nog steeds door. Het aantal mensen dat blootstaat aan een schistosomi- asis-infectie wordt geschat op 500 miljoen. In sommige lan den is het percentage mensen dat gevaar loopt om geïnfec teerd te worden de negentig procent genaderd (Madagascar 85,7%, Soedan 88,5% en Tsjaad 85,8%). De hoogleraar stelde in zijn af scheidscollege vast, dat de Leidse universiteit het als één van haar taken ziet om een bijdrage te leveren aan de op lossing van de ontwikkelings problematiek. Met het onder zoek naar de oorzaak en de be strijding van parasitaire ziek ten en dan met name de schis tosomiasis, heeft de vakgroep parasitologie aangetoond, dat de universiteit die bijdrage ook werkelijk kan leveren zonder overigens de primaire taken van onderwijs, onder zoek en patiëntenzorg te ver waarlozen. Bruijning komt dan ook tot de conclusie dat er veel meer geld gestoken moet worden in we tenschappelijke onderzoek in en door de derde wereld: „Het ministerie van ontwikkelings samenwerking zou meer steun moeten geven aan weten schappelijk onderzoek. Moge lijkheden voor onderzoek naar parasitaire ziekten, die in de derde wereld miljoenen slacht offers veroorzaken, ontbreken geheel of zijn slechts in be perkte mate aanwezig. De ont wikkelingslanden zijn voor dit onderzoek bijna volledig af hankelijk van de Westerse we reld. De vraag om samenwer king en hulp richt zich dan ook meestal op het weten schappelijk onderzoek". Kaarten verkrijgbaar bij onderstaande winkels. total woman, ïontema due 0 0v look, messchers modehuis gerard coiffures, 0. nieuwenburq, man van Zoeterwoude zou worden. Nadat eerder deze week al de onderdelen „kik- kersprong" en telefoonboek scheurenwaren afgewerkt moest gisteravond een voer tuig worden voorgetrokken. Door een vernuftigde kon- struktie werd. naarmate de deelnemers het voertuig ver der trokken, de opgave steeds zwaarder. Bij de senioren waren er di verse kanshebbers en moest geknokt worden om elke cen timeter, omdat de plaatsing in het klassement punten ople verden die, vanege de zwaarte van de krachtproef, met drie werden vermenigvuldigd. De strijd zou zich toespitsen tus sen Arnold Mooijman. Huub Duivenvoorde en Harry Borst. Duivenvoorde kwam niet ver der dan 2.31,5 meter hetgeen te weinig zou zijn om nog een rol van betekenis te spelen. Toen Harry Borst het tot 2.81 meter bracht klom hij dire kt op naar de eerste plaats in het algemeen klassement en kon nog slechts bedreigd worden door Arnold Mooijman. On danks een uiterste krachtin spanning zou deze laatste het toch niet redden want de 2.62,5 meter was net niet vol doende om Harry Borst voor bij te stevenen. Overigens kwam Jaco Lemmerzaal het verst met 3.07 meter maar hij speelde geen rol in het alge meen klassement. Bij de jeugd wist Lard Koeken zijn eerste plaats na twee af standen te konsolideren met 2.23 meter terwijl zijn broer Marcel met 2.84 het verste kwam bij de jeugd. Dames- kampioene werd als enige deelneemster Bettine van Klaveren. De einduitslag: Jeugd: 1. Lard Koeken 176 punten; 2. Marco Vink 165 punten; 3. Marcel Koeken 164 punten. Senioren: 1. Harry Borst 161 punten; 2. Arnold Mooijman 159 punten; 3. Al- bert Berg 135 punten; 4. Eric Rijnsburger 116 punten; 5. Rob Versteegen en Leo van der Salm, beiden 113 punten. De wedstrijden werden door vele honderden mensen gade geslagen. Prinses Marian reik te na afloop het was toen inmiddels half elf de prijzen uit Volle Bak verslaat VUC 3 LEIDEN De softbalvereni- ging „Volle Bak" heeft gister avond de plaats in de derde klasse veilig gesteld. Dit ge beurde door de dames van het Haagse VUC 3 te verslaan met 14-13. Het was een spannende strijd. Pas in de laatste innings wis ten de Leidse dames het win nende punt te scoren. Het eerste seizoen dat dit Leidse team bestaat, kan met het vei lig stellen van de plaats in dc derde klasse, als geslaagd wor den beschouwd. Botermarkt 14 Damesmode Breestraat 90 Heren/Damesmode Nieuwe Rijn 54 Bontmode Breestraat 159 Schoenmode Breestraat 140 Optiek Adviescentrum Breestraat 10 Tassen/Hoedenmode Breestraat 71 Kapsalon Herengracht 40 Bloemsierkunst ZOETERWOUDE— De Dr. Kortmannstraat stond gister avond centraal bij de festivi teiten in Zoeterwoude. Alleer- eerst was er een demonstratie van de gymnasten van SJZ en vervolgens werd de finale ge houden van de wedstrijd om uit te maken wie de sterkste

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3