Plan om huizen voor minderheden af te dwingen RENTE PER KFi.Ti.vlil Psnall BEDRIJFSHAL Israël wijst Arabisch vredesplan resoluut af enoeming an Kemenade tijdverlies *c enaat kapt fors i defensie- egroting Keagan DEDICHTBU HUISBANK. Opstelwedstrijd Kinderboekenweek Gevraagd te huur of te koop: een representatieve Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. (Van onze parlementaire redactie) J HAAG De VVD heeft als enige van ;rote(re) fracties afwijzend gereageerd op lenoeming van dr. Van Kemenade tot in- iateur. ,,Dit zal verder tijdverlies beteke- aldus VVD-leider Ed Nijpels. Volgens zal de komst van het volgens hem zekere inet van CDA-VVD(-D'66) „nu langer op laten wachten dan nodig is". ;ls toonde zich ook teleurgesteld dat de koningin tijdslimiet heeft willen stellen voor het werk Van Kemenade. De enige hoop van de VVD- an is nu nog dat de informateur begint met het elkaar leggen van de grootste geschilpunten n PvdA en CDA. In dat geval zal, zo meent men e VVD, heel snel blijken dat een kabinet van partijen niet mogelijk is. en CDA reageerden zeer terughoudend. Bij de I-democraten was er naast tevredenheid over ïoeming van een partijgenoot, ook teleurstelling net feit dat de koningin geen twee informateurs l willen benoemen. Uyl had graag gezien dat er ook een econoom, orbeeld prof. De Galan, aan de slag had kunnen Het CDA constateerde droogweg dat de benoe- conform zijn advies was. Niettemin liet CDA- lieleider Lubbers gisteravond voor de radio on- 'onden weten dat hij uiteindelijk de vorming van CDA-VVD kabinet voorziet. ina 5: „Sociaal-economische problemen het aanpakken". Dr. J.A. van Keme nade was minister van onderwijs en wetenschappen in het kabinet Den Uyl van 1973 tot 1977. Ook in het tweede kabinet Van Agt beheerde hij de on- derwijs-portefeuille. Drukpers voor vals geld ontmanteld RUCPHEN In de garage bij de woning van de 52-jarige H.H. in Rucphen heeft de rijkspoli tie gisteren een drukpers ontmanteld die ver moedelijk is gebruikt voor de vervaardiging van valse bankbiljetten. H. werd donderdag in België gearresteerd. De Belgische politie vond in zijn auto 8000 slecht nagemaakte biljetten van 5000 frank. H. wordt ervan verdacht dat hij samen met twee Maastrichtenaren, van res pectievelijk 41 en 47 jaar oud, getracht heeft dit nep-geld „ter waarde" van een kwart miljoen gulden bij onze zuiderburen aan de man te brengen. In de Nederlands-Belgische grens streek zijn de afgelopen tijd regelmatig valse dollarbiljetten, nagemaakte Duitse Marken en briefjes van 25 en 100 gulden opgedoken. De Haagse politie heeft de afgelopen week 20 valse biljetten van 25 gulden opgespoord. UTRECHT De sterfte als gevolg van hartziekten, die sinds de oorlog ja renlang vrijwel on onderbroken is ge stegen, vertoont sinds 1977 weer een daling. Die daling is enige tijd versluierd door de veroudering van de bevolking, maar vanaf 1978 dalen ook de absolute cij fers. Kabinet wil kwaliteit opticiëns bewaken DEN HAAG Het kabinet heeft gis- tern besloten wettelijke eisen te gaan stellen aan de beroepsuitoefening van opticiëns, opticiën-oogmeetkundigen en opticiën-contactlensdeskundigen. Volgens die eièen zal de beroepsuitoe fening strak omschreven worden, komt er een door de overheid toe te kennen bevoegdheid voor het uitoefe nen van het beroep, een registratie van de beroepsuitoefenaren en een tuchtrecht waarbij patiënten kunnen klagen bij een onafhankelijk instituut. Met de eisen wil het kabinet bereiken dat er een betere kwaliteitsbewaking komt op het terrein van het verstrek ken van brillen en contactlenzen. j ARE NEDERLAAG VOOR ERIKAANSE PRESIDENT SHINGTON De door de Republikei- gecontroleerde Senaat heeft gisteren de h èerikaanse president Ronald Reagan de farste nederlaag uit zijn 20 maanden oude ringsperiode bezorgd door ondanks een van het Witte Huis goedkeuring te geven een wetsontwerp waarmee 14,2 miljard ar (ruim 38 miljard gulden) is gemoeid. oedkeuring houdt in dat Reagan in totaal 1,9 mil- dollar minder krijgt dan het bedrag waarom hij verzocht. De wet voorziet weliswaar in 918 mil- dollar meer voor binnenlandse programma's dan {an wilde, maar in 2,1 miljard dollar minder voor isie. Voor het nieuwe hulpprogramma voor het ibisch gebied wordt 350 miljoen dollar meer uit- wetsontwerp werd met een zo klein mogelijke rderheid geratificeerd, namelijk 60 stemmen voor 111S 0 tegen. Deze stemverhouding leverde precies de iderde meerderheid op die nodig is voor het nege- van een presidentieel veto. Het Huis van Afge- len gaf donderdag nog zijn goedkeuring aan voorstel met 301 stemmen voor een 117 tegen. Het de eerste maal dat het Amerikaanse congres Rea- bezwaren naast zich neerlegde. De ene na de :re senator vocht Reagan's verklaring aan dat de het bankroet van de begroting zou inluiden. Se- ir Mark Hatfield, de voorzitter van de commissie 'ijzingen van de Senaat, ontkende nadrukkelijk le wet op een of andere wijze de begroting zou springen. jrins Claus weer thuis N HAAG Prins Claus is gisteren uit het Rad- 'dziekenhuis in Nijmegen ontslagen. Hij was daar ige week donderdag opgenomen voor een alge- :n onderzoek. Of de prins begin volgende week ieuw voor onderzoek naar het ziekenhuis moet te- Seren, is nog niet bekend. Rijksoverheid wil gemeenten en coöperaties aanpakken DEN HAAG De rijkso verheid wil gemeenten en woningbouwcoöperaties gaan dwingen bepaalde hoeveelheden woningen beschikbaar te stellen voor mensen die behoren tot de culturele minderhe den in ons land. Dit blijkt uit een nota die demissio nair minister Nypels heeft geschreven over de huis vesting van minderheden in ons land. In de nota wordt een doelmatige woonruimteverdeling voor minderheden „van essentieel belang" ge noemd. Dwingende regelingen voor het beschikbaar stellen van huizen moeten de stok achter de deur gaan vormen van de model- woonruimteverordening die in de maak is en die nog eind van dit jaar uit moet komen. Deze verordening voorziet eveneens in het beschikbaar stellen van huizen aan de „minderheden", maar ze heeft een vrijwillig karakter. De dwang moet, wat betreft de gemeentewoningen, worden ingebouwd door aanpassing van de Huisvestingswet, zo is de bedoeling. Met het oog op de woningbouwcooperaties stelt de nota voor om een wij ziging aan te brengen in het Besluit Toegelaten Instellin gen, waarbij het rijk woning bouwcooperaties wettelijk er kent en toelaat. Uit de nota blijkt verder dat met ingang van 1983 een toela geregeling voor anderstaligen in stadsvernieuwingsgebieden van kracht wordt. Op basis van die regeling kunnen ge meenten per woning 150 gul den van het rijk krijgen om anderstaligen te begeleiden, inspraak te geven en voor te lichten over de stadsvernieu- In het rapport wordt erkend dat er wat betreft huisvesting rechtsongelijkheid bestaat tus sen Nederlanders en minder heden. Demissionair minister Nypels keert zich tegen een gedwon gen spreiding van buitenlan ders. Daar waar geschikte wo ningen voorhanden zijn, die nen de minderheden er ook voor in aanmerking te komen, zo stelt hij. 30e verjaardag In het Provinciehuis van Arnhem werd gisteren een herdenkingsverga dering gehouden ter gelegenheid van de 30e verjaardag van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de voorganger van het Eu ropees parlement. Op de de foto wordt konin gin Juliana begroet door door mevrouw mr. Marga Klompé, die 30 jaar geleden de enige vrouwelijke af gevaar- digde was in de E.G.K.S. Rechts de heer P. Dankert, thans voorzitter van het Euro pees parlement. In zijn speech benadrukte Dankert dat het voor de E.G. hoog tijd wordt een politieke en ook een militaire identiteit te gaan ontwikkelen. ADVERTENTIE Maandrente-deposito's. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 1 tot lOjaar. Minimum storting f15.000,-. Rente afhankelijk van looptijd tot maximaal 9,38% ef- RAvj fetóef (9% nominaal). LEIDSE SPAARBANKS WASINGTON/TEL AVIV- BEIROET Israël heeft gis teren in een officiële verkla ring het Arabische vredesplan krachtig verworpen als „totaal nutteloos,omdat het onder meer voorziet in een Palestijn se staat, hetgeen tot de uitein delijke vernietiging van Israël leidt". De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjamir noemde het vredesplan giste ren „een nieuwe oorlogsver klaring". De Amerikaanse president Reagan houdt vast aan zijn ei gen vredesvoorstel voor het Midden-Oosten. Het Arabische vredesplan wijkt op een aantal essentiële punten af van het ADVERTENTIE RESIDENTIE-ORKEST 82/83 Stadsgehoorzaal Leiden serie L: 5 CONCERTEN/ 52,- 3 FAMILIE-CONCERTEN 15,- o.l.v. Hans Vonk, Alain Lombard m.m.v. 20 solisten Schitterende programma 'sü Jongeren grote reductie op serie L Gezinnen grote reductie op Familie-serie Abonnementen en gratis folders bij: BENDER HOGEWOERD 90 tel. 120097 Amerikaanse voorstel, zo is gisteren in Washington be kendgemaakt. Militante fracties van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO hebben aangekondigd dat zij vanuit het oosten en noorden van Libanon een nieuwe oorlog zullen gaan voeren tegen Israël. Israël heeft in de gisteren ge geven verklaring overigens wel gepleit voor rechtstreekse vredes-onderhandelingen met de Arabische landen. Minister Sjamir heeft gisteren herhaald dat Israël de voor stellen van president Reagan voor Palestijnse autonomie op de bezette Jordaanoever en de strook van Gaza onder Jor daans toezicht, van de hand wijst. Ookal keert het plan zich tegen de vorming van een Palestijnse staat. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Schultz wilde gisteren niet zeggen op welke punten precies de Ara bische en Amerikaanse vre desvoorstellen met elkaar in strijd zijn. Pagina 5: ..Arafat wellicht op audiëntie bij de paus. Inflatie daalt DEN HAAG De prijzen zijn tussen medio juli en medio au gustus gestegen met 0,1 pro cent. De prijsstijging kwam tot- stand door het stijgen van prij zen van kleding en schoeisel. De prijzen van verse groenten en fers fruit, benzine, dames kleding, eieren en aardappelen daalden. Door de geringe prijs stijging is de verwachting dat de totale inflatie dit jaar ook iets daalt. Zaterdag 11 september 198?, 2e jaargang no. 223 0 Vanavond op Ned. I om 19.00 uur Fietscross Trophy en om 20.25 uur „Achter de schermen van „Een brug te ver". Op Ned. II om 19.05 uur familiese rie „De familie Mayer". Morgen op Ned. I om 19.10 uur Aalsmeers bloemencorso. Op Ned. II om 21.40 uur pop in „Götterdammerung". Wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zwakke tot matige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Morgen zon op: 07.07, zon onder: 20.05. Hoogw. 08.03 en 20.30. Laagw.: 03.43 en 16.17 „Oorlog" op Farnborough s^ïsiir: De militaire acties van de Engelsen rond de Falklands en van de Israëliërs in de Bekaa-vallei herleefden deze week op de internationale luchtvaarttentoonstelling te Farnbo rough. Vooral de demonstraties met de Sea Harrier een straaljager die niet alleen verticaal kan opstijgen, maar ook stil in de lucht kan blijven hangen en zelfs nog achteruit kan vliegen trokken zichtbaar hernieuwde belangstel ling. Verslaggever Wim Koek doet op de voorpagina van onze bijlage Finale verslag van zijn bevindingen op Farnbo rough. Opmerkelijk daarbij is de constatering, dat geen strijdmacht ter wereld zonder helikopters uit de voeten kan. De helikopter heeft zich rond de Falklands, maar ook in Libanon als een geducht gevechtstoestel laten gelden. Fokker-baas Frans Swarttouw was ook op de tentoonstel ling. Uit zijn woorden blijkt, dat Fokker het nog steeds goed doet met zijn F-27 Friendship en de F-28 Fellowship. Problemen met orders zijn er nog niet, wel echter met de afbetalingen van de afnemers van toestellen. VERDER IN FINALE: Prestatie duidelijkheid beloning: r de strop- Old-timers in stil protest. In het kader van de komen de Kinderboekenweek (van 13 tot en met 23 oktober a.s.) organiseert deze krant een opstelwedstrijd. Daar aan kunnen vierde-, vijfde en zesdeklassers van alle basisscholen meedoen. „Reiden" wordt het thema van de Kinderboekenweek 1982. „Reizen" is ook het onderwerp voor de te ma ken opstellen, die zowel in school- of klasverband als individueel kunnen worden ingezonden (niet meer dan vijfhonderd liefst min der! woorden). Er zijn stellig schoolhoofden c.q. leerkrachten bereid om voor hun school of klas de interne organisatie (verza melen en/of inzenden) te verzorgen. Onderwijzers en onderwijzeressen wordt verzocht om bijvoorbeeld door middel van klassege- sprekken leerlingen te animeren mee te doen; scholieren (eventueel ook oudercommissies) wordt ge vraagd leerkrachten om medewerking te verzoeken. Tot de schoolhoofden is per brief een dergelijk verzoek gericht. Bekroonde opstellen wor den op de eerste zaterdag van de Kinderboekenweek (16 oktober dus) gepubli ceerd op een speciale pagina in de weekendbijlage Fina le. Er zijn bovendien prijzen in de vorm van bekroonde kinderboeken. Voorts zul len inzenders van bekroon de osptellen worden uitge nodigd voor een excursie naar ons bedrijf in Rijswijk, waar een rondgang wordt gemaakt langs redacties en drukpersen. Inzendingen dienen uiter lijk 2 oktober a.s. binnen te zijn bij: Jury opstelwedstrijd Kinderboekenweek, p/a re dactie Westerpers, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. (Ui teraard niet vergeten naam en adres van de inzender op het werkstuk te vermelden en eventueel ook de naam van de school en de klas). Voor eventuele nadere in lichtingen: telefoon 070- 190819. gelegen in Leiden of onmiddellijke nabijheid, afmeting 800 tot 1000 m2. Schriftelijke aanbiedingen met een scherpe prijsstel ling kunt u doen onder nr. 40133 bur. v.d. blad.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1