bén op tien politiemensen s een John Wayne-typev' I A eer politie in stijgende "iminaliteit iet stuiten Cardiologen- radiologen: halve ton inleveren Rechter verwerpt protest tegen sluiting ziekenhuis Politie- Ambtenaren „tot uiterste getergd" Van Agt leidt CDA met „vaste hand" ONLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 fechiet fcers -De Am- Klitie heeft ^verschillen- ;chuwings- igelost om icrs in een jos te kun- •steren. De die enkele herten met kwamen op enden wor- angehouden e waarschu- in wande- vierde stro- ie politie te „Turkse Toos" opgepakt voor huurzwendel AMSTERDAM De Amsterdamse recher che heeft gisteren de 34-jarige Rotterdamse vrouw J. W. aangehouden op verdenking van fraude met huurovereenkomsten. Ook haar 44-jarige echtgenoot A.U. is gearres teerd. De vrouw, bekend onder de naam „Turkse Toos", zou de papieren in 1979 heb ben gestolen op het kantoor van een Am sterdamse woningbouwvereniging. Volgens een politiewoordvoerder verstrekte zij de overeenkomsten tegen, naar eigen zeggen, 2.000 a 3.000 gulden aan Turken die nog geen verblijfsvergunning hadden. Op de huurovereenkomsten vulde zij niet bestaan de adressen in en de naam van degenen die voor het document betaalden. Eenmaal in het bezit van een overeenkomst komt men in aanmerking voor een verblijfsvergun ning. NIW: Geen meerderheid tegen kernwapens DEN HAAG De actualiteitenrubriek Brandpunt van de KRO heeft vorig jaar ten onrechte gemeld dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking zestig procent kernwapens op eigen bodem afwijst. Dat concluderen de onderzoekers drs. J. Siccama en drs. O. Schmidt in een publicatie van het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIW). Bij herbestudering van de antwoorden van de 2500 mensen die door de KRO werden ondervraagd komen de onderzoekers tot de conclusie dat 39 procent van hen kernwapens op ons grond gebied duldt en 29 procent de wapens onvoorwaardelijk afwijst. Van een derde deel van de Nederlanders zou de houding tegen over kernwapens zich niet laten bepalen. Volgens beide onderzoekers is het onjuiste KRO-resultaat ont staan door het feit dat bij het uitwerken van de enquete de te genstanders van kernwapens door een onjuiste analyse dubbel zijn geteld. Uit enquêtes die door het NIPO zijn verricht in op dracht van de voorlichtingsdienst van de Amerikaanse ambassa de blijkt dat er wel een meerderheid is tegen de plaatsing van nieuwe kruisraketten, namelijk 52 procent. HAARLEM De Haarlemse neuro loog J.C.J. van Hemert heeft het kort geding tegen sluiting van het zieken huis Mariastichting in Haarlem verlo ren. De president van de Haagse recht bank mr. M.R.Wijnholt veroordeelde de specialist gisteren tot het betalen van de proceskosten, 1500 gulden. De neuroloog had een schadevergoe ding van 375.000 gulden geëist. Vlak voor de sluitingsplannen bekend wer den had hij namelijk overeenstemming bereikt met een collega die hem in de Mariastichting zou opvolgen. Het be drag van 375.000 gulden zou deze colle ga hebben willen betalen ter overname van de goodwill die Van Hemert had gekweekt. Door de aangekondigde slui ting van het Haarlemse ziekenhuis is Van Hemerts goodwill vermoedelijk onverkoopbaar geworden. De rechter oordeelde dat de minister van volksgezondheid bevoegd is tot sluiting van ziekenhuizen over te gaan. Volgens hem valt op de plannen van minister Gardeniers om het aantal zie kenhuisbedden terug te brengen en in verband hiermee de Mariastichting te sluiten, niets aan te merken. Fregatten halen 45 opvarenden van brandende boot DEN HAAG Twee fregatten van de Britse marine, die deelna men aan een NAVO-oefening. heb ben gisteren alle 45 opvarenden van een brandende Portugese vis sersboot van boord gehaald. Dit heeft een marine woord voerder in Den Haag meegedeeld. Het schip bevond zich zo'n honderd kilome ter uit de kust van Walcheren, toen de brand ontstond. De fregat ten bevonden zich in de buurt van het Portugse schip toen het via noodsignalen om hulp vroeg. Het is nog onduidelijk wat de oorzaak is van de brand. 'ORCEERD STOER GEDRAG OM MANNELIJKHEID TE BEWIJZEN HAAG Er moe- 5gal wat John Way- htige politiemensen ris land rondlopen. :ijn veelal jeugdige en en wachtmees- die met een gefor- stoer gedrag hun lelijkheid trachten iwijzen. Eén op de lolitiemensen zou de sen overleden John ie - bekend van cowboy- en andere films - tot voor- l hebben genomen, leweert wetenschap- l medewerker drs. lerkenc vlek van de afde- rlco shl onderzoek van de ^8*3^derzocht de werkdruk jo— algemene surveillanee- rinnhflt van de gemeentepoli- "^P^Jaarvoor nam hij een ^°Yjei corps (Den Haag) en kleinere (Zoetermeer en ueStr&n aan den Rijn). Ont- _werd onder meer dat de (spanning) onder de S groot is, met ais gevolg f veel politiemensen aan v hoge bloeddruk lijden, ■e stressgroep bevinden yooral de John Wayne's. Hat type (de aanduiding Icomstig van de Ameri- ée politiepsycholoog ■Jn Reiser) worden be- Je jonge, geestelijk nog 5Z3akt6lvolgroeide agenten be- nkelstra^ ZiJ ziïn in verhoogde iningen). i kwetsbaar voor de druk iris. Br. iowel van binnenuit als 4. buitenaf door de politie- ïisatie op hen wordt uit- fend. r per 1 d ling ceiT" heid zouden hierdoor nogal worden misvormd en wel zo danig, dat ze zich als John Wayne voordoen: een gefor ceerde stoerheid in woord en gebaar, onveranderlijk den ken over bepaalde bevol kingsgroepen en overmatige neiging tot het aanwenden van lichamelijk geweld om de eigen superioriteit te be wijzen. Een John Wayne-type is ui terst wantrouwend in de be doelingen van de buitenwe reld, die naar zijn mening de politie in principe vijandig gezind zou zijn: publiek, pers, openbaar bestuur en ministe rie. Maar bovenal is hij one venredig bezorgd over de ei gen veiligheid. Zo'n John Wayne wil meer bevoegdhe den en zwaardere wapens. Volgens hem is hard en auto ritair optreden tegen burgers (vooral uit lagere sociale klassen en minderheidsgroe pen) de enige manier om res pect voor het gezag dat hij vertegenwoordigt - dus voor hem - af te dwingen. Een dergelijke beroepsopvat ting lokt veelal een mis plaatst autoritair en ook dis criminerend optreden uit en dat roept natuurlijk weer stand bij het publiek op. John Wayne wordt daardoor weer geprikkeld (vooral in zijn be roepseer) en zal sneller ge neigd zijn naar lichamelijke machtsmiddelen te grijpen. De onderzoeker Vlek heeft ontdekt, dat van de politie mensen in de Haagse binnen stad ongeveer 10 procent tot het John Wayne-type be hoort. Ze waren op jeugdige leeftijd bij de politie gekomen en hadden intussen een aan tal dienstjaren achter de rug. Ze lieten zich uitermate ne gatief uit over de geschikt heid van vrouwen om bij de politie te dienen. Tevens waren ze zeer nega tief over het al te grote aan tal taken, waarmee de politie wordt „opgezadeld", en dan met name taken, die volgens hen niets met het echte poli tiewerk te maken hebben. Jonge vrouwen Maar ook onder jonge vrou wen werden John Wayne-ty pe n ontdekt, namelijk 6 pro cent. Dat bleken vooral de wat klein en licht uitgevallen meisjes te zijn. Zij hadden het veelal te kwaad met haar postuur. Vlek toont zich veel meer be zorgd over de John Wayne's onder de oudere politiemen sen, die als mentoren (bege leiders) van jonge agenten optreden. Hij schrijlt: „Uitge rekend deze typen (die zich aanmerkelijk negatiever uit lieten over hun werksituatie en die ook duidelijk minder plezier in hun werk hadden) blijken nu van allen wel de minst aangewezen personen voor het mentorschap. De klemmende vraag is nu, of deze situatie soms representa tief is voor alle opleidingssec ties en met name in de grote corpsen". Verder is er nog het traditio nele gezagdragers-type, de ouderwetse politie-ambtenaar die met veel vertoon van „natuurlijk" gezag en met groot verantwoordelijkheids gevoel zijn dagelijkse plicht vervult. Vlek denkt, dat zij niet de slechtste politiemen sen zijn, maar zij vormen wel een bedreiging voor zichzelf: voor hun gezondheid, hun ...een geforceerde stoerheid in woord en gebaar... arbeidsvreugde en hun werk- motivatie. Zij ergeren zich dagelijks aan de fouten en onmacht van anderen, die zijn politiewerk beïnvloeden: politici, pers, openbaar ministerie en be stuurders. Beide stressgroe- pen komen voor onder sur veillerende politiemensen, die vooral mentaal het werk niet aankunnen. Meestal we ten ze dat zelf ook wel. Lusteloos Va&k tonen ze angstgevoe lens, zijn ze neerslachtig en lusteloos. Die psychische toe stand uiten ze in klachten over hun gezondheid. Uit an dere onderzoeken is ook ko men. vast te staan, dat neer slachtigheid kenmerkend is voor mensen, die de greep op hun omgeving verliezen en dat komt voor bij zowel de traditionele gezagsdragers als bij de Jonh Wayne-types. Volgens het RP-Magazine (maandblad van het corps Rijkspolitie) adviseert Vlek bij de selectie van nieuw po litiepersoneel scherp te letten op de jonge sollicitanten die John Wayne-trekken verto nen. De opleidingsscholen zouden het zwaartepunt nóg meer moeten richten op het aanleren van sociale vaardig heden, die op de politieprak tijk zijn geënt. Vlek signa leert ook een grote kloof tus sen de opleiding en de prak tijk. Tevens moet worden ge werkt aan een mentaliteits verandering, zó, dat aspiran ten „opgevoed" worden in de norm en gedragspatronen, die beter aansluiten aan de werkelijkheid van nu. BOB BIRZA J. keukr- ulmte. tiL grote zc I. tel. 07! s. (RECHT Ook een onbeperkte uitbreiding van racht bij de politie kan de toenemende criminali- j ons land niet stuiten. Het is beter naar andere ren te zoeken waarmee de politie het plegen van ire delicten terug kan dringen. Vooral het her in het vertrouwen tussen politie en burgerij is erg belangrijk. Dat heeft minister De Ruiter ie) gisteren gezegd. lister: „Het is een realiteit dat er onrust en zelfs angst on- bevolking heerst over eigen of andermans veiligheid. »ls het aantal ernstige geweldsmisdrijven vergeleken net de bevolkingsomvang en als er rekening gehouden net de bijzondere omstandigheden waaronder misdrijven [d worden blijkt dat de gewone burger maar een zeer kans loopt slachtoffer van zo'n misdrijf te worden". Het van onveiligheid bij de burgerij wordt volgens De Ruiter roorzaakt door de aandacht die de media aan vooral zwa nen van de criminaliteit besteden, t oog op de vertrouwensrelatie tussen publiek en politie de minister dat ook slachtoffers van zware misdrijven andacht moeten krijgen. „Omdat de politie hiervoor meer j moet maken moet er een beleid ontstaan met andere en eer instrumenten. Daarbij is een goede registratie van ge- e delicten en opvang van de slachtoffers nodig. Bij kleine aliteit moet de preventie voorop staan. De politie moet in ipraak met de burgerij een strategie bepalen om de crimi- tegen te gaan. Dat betekent een andere rol voor de poli- ir ook dat de verantwoordelijkheid voor het voorkomen en aantal vormen van criminaliteit gedeeld wordt met de fkenen uit de samenleving". Voorzitter Van der Scheur van de AbvaKabo in zijn toespraak, waarin hij acties van de ambtenaren aankondigde. (Vervolg van de voorpagina) Vice-voorzitter Leen van der Linden van de ACOP toonde aan, dat al jaren lang extra wordt gekort op de overheidssalarissen, ondanks het bestaan van een trendbeleid: Sedert 1979 zijn de ambtenaren, afhankelijk van het inko men, 4 a 7 procent in de bruto-salarisontwikkeling achtergebleven bij de par ticuliere werknemers. „Wij zijn de afgelopen drie jaren tot het uiterste getergd". Van de ACOP-bonden kregen „gewone" leden tijdens deze bijeenkomst gelegenheid hun hart te luchten. Een spoorweg man: „Met kille, tintelende vingers is men in onze porte monnee aan het graaien. Dit vraagt om burgerlijke onge hoorzaamheid. Indien nodig zal ons raderwerk tot stilstand komen". Iemand van de Kun stenbond: „Wij worden onpas selijk van de houding van de rijksoverheid met haar dicta ten". Een politieman: „Deze si tuatie vergt bijpassende actie middelen. Op onze solidariteit kan worden gerekend". Een onderwijsgevende: „Wij ne men de aanslag op de onder wijsvoorzieningen en op onze rechtspositie niet. Als de rege ringsplannen op tafel blijven liggen leggen wij ons sehool- krijtje neer". Een militair: „De verbeteringen in het defensie apparaat moeten wij zelf beta len". Samenvattend zei Van der Scheur in zijn slotwoord: „Als onze eisen niet worden inge willigd zullen we ons moeten voorbereiden op een harde strijd in de komende maanden. De ambtenaren worden vaak geprezen omdat zij zo loyaal zijn ten opzichte van hun werkgever. Maar aan onze loyaliteit kan een einde ko men". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) is, weliswaar met tegenzin, akkoord gegaan met de inkomensniveaus zoals minister De Graaf die voor de verschillende categorieën medische specialisten heeft vastgesteld. Een aantal categorieën gaat sterk in het inkomen terug. Radiologen en cardiologen leveren dit jaar nog 50.000 gulden in, andere specialismen min der, kinderartsen mogen 10.000 gulden meer verdie nen. Uiteindelijk zullen radiologen en cardiologen ongeveer 150.000 gulden per jaar terug moeten vergeleken met hun inkomen in 1981. Voor alle specialisten geldt een voorlopig norminkomen van 186.600 gulden (vorig jaar 181.500). Het salaris van een vergelijkbare ambtenaar is 121.400 gulden. Het verschil is ge rechtvaardigd vanwege de pensioenkosten en sociale voorzie ningen die specialisten zelf moeten betalen. Over de meeste specialisteninkomens is tussen overheid en Lan delijke Specialisten Vereniging overeenstemming bereikt. Voor enkele categorieën specialisten heeft de LSV zich met moeite neergelegd bij de vastgestelde norm. Daarbij wordt aangetekend dat veel van de hogere inkomens het gevolg zijn van een uitzon derlijk grote praktijk en werkbelasting. Er moet naast een norminkomen ook sprake zijn van een norm-praktijk, aldus de LSV. Volgens de minister geldt de werkbelasting ook voor hoge ambtenaren. De norminkomens dienen als uitgangspunt voor de vaststelling van de tarieven in de gezondheidszorg. TOT VVD: „VERTROUWT OP MIJ" HILVERSUM De VVD behoeft niet bang te zijn dat een aantal CDA'ers de mogelijke vorming van een cen trum-rechts kabinet blokkeert. Dit heeft premier Van Agt gisteravond duidelijk gemaakt in het tv-debat tus sen de lijsttrekkers van de vier grote partijen. „Ver trouwt u maar op mij. Mijn vaste hand is er ook nog", zo zei Van Agt tot zijn VVD-collega Ed Nijpels. De liberale lijsttrekker had de premier gewezen op het feit, dat er na de verkiezingen van vandaag waarschijnlijk vijf mensen in de CDA-fractie komen, van wie het bekend is dat zij meer voor samenwerking met de PvdA voelen. Volgens Nijpels be staat daardoor het risico dat een kabinet van CDA en VVD on mogelijk zal blijken, ook al beschikken die twee partijen over een meerderheid in de Tweede Kamer. Van Agt bracht daar tegen in dat in het CDA nu de afspraak is gemaakt, dat de leden van de fractie als één geheel zullen stem men, voor of tegen een coalitie die zich aftekent. „Degene, die zich niet aan die afspraak zou willen houden, zal ik daarover onderhouden", aldus Van Agt, die na de verkiezingen zal optre den als voorzitter van de CDA-fractie. Hoe dé VVD van Nijpels aanslaat bij jongeren blijkt uit scha duwverkiezingen die onder 85.000 middelbare scholieren zijn ge houden. De liberalen zouden met 55 zetels de grootste partij worden en CDA en PvdA ver achter zich laten met respectieve lijk 29 en 23 zetels. De schaduwverkiezingen werden vorige week gehouden en zoals gebruikelijk georganiseerd door Kee- sink's Schooluitgaven. D'66 krijgt onder de scholieren een aan hang die overeenkomt met 14 zetels, de PSP 13, de PPR 8 en de CPN 5. SGP, RPF en de Centrum Partij zouden elk 1 zetel ha- Lijsttrekker in de val RIJSWIJK De lijsttrekker van de Centrumpartij, drs. J. Jan maat, ontkent misbruik te hebben gemaakt van de ziektewet, toen hij in het Haagse hotel Des Indes een interview toestond gan de Nieuwe Revu, terwijl hij zich ziek had gemeld bij de Rijs- wijkse middelbare school waar hij als leraar maatschappijleer werkzaam is. Het weekblad heeft verklaard, dat men Janmaat •mdat hij ze tig kritiek uit op misbruik van sociale voorzieningen. Reactie op deze manier in de val had laten lopen on j zelf regelma- van Janmaat: „Ik had ^ware hoofdpijn, i een gesprek te voeren met een journalist". Zonnige perioden DE BILT - Een depressie bij Noorwegen trekt naar het oos ten en wordt morgen boven Finland verwacht. Boven de Britse Eilanden komt nu een gebied met hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat de komende dagen over ons land naar Duitsland en Polen zal trek ken en het weer in ons land gunstig zal beinvloeden. Afge zien van enkele wolkenvel den, die over Ierland in onze richting trekken zullen er morgen zonnige perioden zijn waarbij de temperatuur tot rond de twintig graden zal op lopen. Het blijft droog. Voor vannacht worden minimum temperaturen van ongeveer tien graden verwacht, met weinig wind is er dan kans op vorming van mistbanken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9