Gaudeamus Muziekweek met overwegend Nederlandse muziek «o: Aandacht voor Japan ir „KLEINTJES" 071-122244 Middenstandsdiploma in 10 maanden Hazerswoude premiewoningen woonboerdeiï:: AVONI Uil KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 PAG1N DEN HAAG Met twee tentoonstellingen van 18 september t/m 17 okto ber en een concert op 22 september zal het Haags Gemeentemuseum- acte de présence geven ter gelegenheid van het ko mende congres in Den Haag van de „European Association of Japanese Studies". Een tentoonstel ling is gewijd aan de han delsbetrekkingen tussen Japan en Nederland van ca. 1600 tot 1900. Onder werp van de andere ten toonstelling is de muziek in het kabuki-theater, het populaire volkstoneel van Japan. De eerste expositie is samen gesteld door het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden. Zij om vat uniek materiaal, voorna melijk uit de tijd van de Ver enigde Oost-Indische Com pagnie. Daarnaast is er por selein te zien, dat voor de handel werd gemaakt en door de VOC-ambtenaren in Japan werd gebruikt. Op de tweede tentoonstelling zijn onder meer de muzie kinstrumenten te zien, waar mee de Japanners achter het toneel onzichtbaar voor het publiek de nodige ge luidseffecten produceren. Met de geluiden van storm, regen, golvend water e.d. be geleiden zij de actie op het podium. Het Haags Gemeen temuseum heeft deze instru menten onlangs aangekocht. Deels uit eigen collectiekomt ook een reeks Japanse hout sneden uit de jaren 1775 tot 1825. Op deze prenten zijn allerlei aspecten van het ka buki-theater te zien, zoals in terieurs van het theater, por tretten van acteurs en affi ches. Beide tentoonstellingen zijn gratis te bezichtigen. Niet kosteloos is het concert van traditionele Japanse muziek op woensdagavond 22 sep tember in de aula van het kunst en kunstenaars Het Tropenmuseum te Am sterdam heeft de tentoonstel ling „Sieraden uit de wereld van de Islam" verlengd t/m 17 oktober. Ornis Internationale Galerij, Javastraat 17 Den Haag, expo seert van 11 september t/m 2 oktober werk van Gerard Colkjé, Gianni Colombo, Peter Lowe, Francois Morellet en Johan van Zutphen. Deze kunstenaars maakten ontwer pen voor het project „Plus Echo", tot eind van deze maand te zien in het Haags Gemeentemuseum. Galerie Arti et Industriae eert de vorig jaar overleden schilder Gerrit Polder met een tentoonstelling van zijn werk, waarbij tevens schilderijen worden getoond van zijn beide zoons Rudy en Joop. De ten toonstelling wordt gehouden van 11 september t/m 6 okto ber. Galerie De Witte Voet, Kerkstraat 149 Amsterdam, toont van 11 september t/m 6 oktober aquarellen van Jan Korevaar en beelden van Jan Verschoor. Internationale Gaudeamus «reek. Zaterdagavond een conc De IJsbreker, Amsterdam, do< Nederlands Klarinetkwartet. centrum Vredenburg, Utrecht, het Nederlands Kamerkoor olv, rinua Voorberg herhaling in eenst Haag op zaterdag 11 septomb eer de Oud-katholieke kerk aan dj„i,or Idastraat. !gd- Ieder jaar trekt er in de eerste week van september een kara vaan van jonge componisten, musici en belangstellenden door (het westen van) het land. Dat betekent niet min der, dan dat de Internationale Gaudeamus Muziekweek weer in volle gang is en dat er heel wat nieuwe muziek te beluis teren valt Aanvankelijk had men het plan opgevat nieuwe muziek uit Polen te laten horen, maar de politieke situatie in dat land heeft dat helaas verhinderd. Daarom draait nu, naast de kleine 20 voor deze manifesta tie geselecteerde werken van voornamelijk buitenlandse componisten onder de 35 jaar, hoofdzakelijk om muziek van Nederlandse herkomst. Zater dagavond in „De IJsbreker" trad het Nederlands Klarinet kwartet dan ook op met mu ziek van eigen bodem. Zonder de wereldpremière van de be slist muzikale, nogal romanti sche „Four Arias" van Jacques Bank (1943) tekort te doen, vielen vooral de „Vier Stuk ken" van Wim de Ruiter (1943) op door hun Bartokiaanse ge aardheid. Het is heus goede speelmuziek, daar niet van, ze ker denkbaar voor een strijk kwartet, maar toch al te voor zichtig van opzet. Bernard van Beurden daarentegen heeft zijn „Les Deux" veel meer op het lijf van een klarinetkwar tet geschreven; hij laat in kort bestek een keur van interes sante mogelijkheden passeren. En toch zou ik mij meer con trastwerking kunnen voorstel len. Maar dat kan voor een deel ook aan de, overigens uit stekende, spelers hebben gele gen, die zich in de wat al te luidruchtige ruimte waar schijnlijk iets teveel hebben moeten inhouden. Dat er ech ter muziek bestaat, waar je met geen mogelijkheid om heen kunt, ook al valt de uit voering ervan wat tegen, dat heeft Ton de Leeuw (1926) zondagavond bewezen. Diens zetting voor kamerkoor van „Car nos vignes sont en fleur" een beroemd citaat uit het Hooglied, moet na de eerste uitvoering in Nederland wor den gerekend tot een der hoogtepunten van de moderne koorliteratuur. Hoe moeilijk uitvoerbaar dit werk ook mag zijn, het moet na intensieve voorbereiding een lust zijn om te zingen, zeker voor het voor treffelijke Nederlands Kamer koor. Naast het gebruik van koortechnieken uit het Euro pese heden en verleden, bevat het werk ook niet-westerse ui tingen (De Leeuw is immers een erkend ethno-musicoloog); de verbindingen tussen die „uitersten" verlopen volko men vanzelfsprekend. Mede daardoor straalt dit unicum een weldadige rust uit. Het was dus de avond van Ton de Leeuw, of liever gezegd: van diens muziek, en niet de avond van de wereldpremières van werken van Mare van Delft, Leo Samama, Joop Voorn en Peter-Jan Wage- mans. Toch moet gezegd, dat Wagemans (1952) in zijn „Can tate" (voor kamerkoor en vier blazers) met behulp van oude koortechnieken zeer krachtige muziek heeft geschreven. Ze ker gezien de aangrijpende tekst over het ge weldadige lot der onschuldigen; de toondich- ting maakt het in zekere zin tot een lijflijke ervaring. Evenals de rijkgeschakeerde „Metamorphosen" van Van Delft (1958), die vooral de a- koestiek van een kerk ont beerden, boette ook het werk van Wagemans aan kracht in door onzekerheid in het koor, zeker op 't eind in het koraal. De zetting van drie sonnetten van Baudelaire. „Spleen et Idéal II" opus 13 van Sam*en i is zeker een interessant vXniet alleen al omdat er aansluiniet met de literaire ideeën symbolistische (toon-)diclidoel wordt gezocht. Hoe mooi, der en zeker ook persooi van toon, bijvoorbeeld in mords posthume", mist werk in z'n totaliteit af' ling. De zeer zorgvuldig bouwde, etherische, 1 vlakken verdunnen zich den, althans voor het gei Dat mag dan zo bedoeld op den duur is het toch storend. „Printemps et mne" van Voorn (1932) isl paald mooi van toon, zijl ook wat aan de lange Maar, ook al moet deze H naar van geboorte leentje-l bij Debussy hebben gesp - hij heeft vooral goede mu geschreven. En hij niet al| dat is voorlopig de belanj ste conclusie aan het begii „Gaudeamus 1982". LUC. KNOD1 jng LEIDSE COURANT LESSEN EN CLUBS Inlichtingen en aanmeldig elke avond van 19.00-21.00 u Handelsopleiding Akkerman Witte Singel 57a, Leiden. Tel. 071-134057. Binnenkort starlen de nieuwe Fam-cufsussen CCVb Chauffeursdiploma Natuurlijk bij Ton van den Bos Alleen Korte Mare 4, Leiden Geen filialen 27 Jaar kwaiiteitsprodukt Telefoon 071-212811 Gesubsidieerde IMO-Middenstandsavondschooll 200 (klok-)uur les voor 305.- Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 09.30 tot 17.30 uur bij de directeur van de school M. van der Horst, Herengracht 4. Leiden. Telefoon 071-13.06.60. „U en de computer.." Volg MEAB's informatica-cursus! De lessen - met micro-compu ters - beginnen deze maand! Inlichtingen: maandag t/m vrijdag van 09.30 tot 17.30 uur bij de MEAB, Herengracht 4, Leiden. Tel. 071-13.06.60. Onderwijs-lnstituut MEAB Gespecialiseerd volwassenenonderwijs voor: middenstand - mar keting - steno - algemene ontwikkeling - talen - beroepsgoederen- vervoer - boekhouden - MBA-SPD - A.A.-Informatica - onderne mersdiploma's detailhandel in ijzerwaren en sportartikelen. Herengracht 4, Leiden. Tel. 071-13.06.60. Do you speak English? Parlez vous Francais? Sprechen Sie Deutsch? Ud. habla Espanol? Do you want to learn Dutch? Voulez vous ap- prendre Hollandais? Wollen Sie Holldndisch lernen? Quiere us- ted aprender Holandés? For in formation: NIOW-talen, Den Haag 070-469732. After 19.00 hrs. courseleader tel. 01717- 3319 (Voorschoten). Nee??? Bij de MEAB leer je die talen In kleine groepenl! En 25% korting als je daar 2 conversatiecursussen tegelijk gaat vol gen! Inlichtingen: dagelijks van 09.30-17.30 uur bij de MEAB, He rengracht 4, Leiden, telefoon 071-13.06.60. MOW-talen in uw directe omgeving. Monde linge avond/dagcursussen En gels, Frans, Spaans, Italiaans i Nederlands (ook voor bui tenlanders). Kleine groepjes, persoonlijke begeleiding. Cur- susaanvang eind september. Voor Informaties NlOW-talen Den Haag, tel. 070-469732. Ook i 19.00 uur cursusbegeleider tel. 01717-3319 (Voorschoten). I ONROEREND GOED AANGEBODEN J Te koop: eengezinswoning met tuin en eigen grond. Bestaande uit: royale woonkamer, open keuken, 3 slaapkamers, bergzolder en tuinberging. Prijzen vanaf 141.000.- Rijksbijdrage 1e jaar 5.500.-. Totaal 33.000.- bij 100% finan ciering. Koopsom netto maandlast hypotheek vanaf ca. 600.-. Rente 9.9% 5 jaar vast. Oplevering 2e helft 1983. Inlichtingen: BV Egbo, Hazerswoude-Rijndijk. Tel. 01714-9007. Watersnip 38 Prachtig Gel. vrljst. villa met carport op 750 m2 Modem archit, blijvend vrij uitzicht. Begane grond: royale hal met gard. en toilet prachtige living van 55 m2 met speelse open haard, open keuken, bijkeuken en berging, werk/slaapkamer, 6.80*3.25 m. geh. voorzien van plavuizen. Verd. 3 slaapk., luxe badk, ber ging en vliering. Vraagprijs 525.000.- tel. 01726-14930. 6< appartement met uitzicht over de Zijl. achterzijde, balkon, ind tree, hal. woonk. met open ken, 3 slaapkamers, douch mer, apart toilet. 79.000, B.V. mak. og. Proper Tel. 170741. ind, te me Rietkraag 1. Gunstig geit 0UF hoekwoning met garage en t op het zuiden. Ind.: woonki met open keuken, toilet verd.: 3 slaapk., badkamer en- ligbad en toilet. 2e v ,ecj slaapk. met dakkapel, overi Geheel c.v. Oplevering in (*iei leg. Vraagpr. 159.000.- Inl.: Plikaar Makelaar OG. 01829-3359. lot »er irli he op 1300 m2 eigen grond boerderij is riet-gedekt en alle wenselijke wooncor Landelijke ligging op 1 km. dorp. Vrije vestiging, interessante prijs. Tel. 05 692. per Van pari. te Den Haag 4- appartement in perfecte staat Ind.: L-vormige woonkmi£J,d( grote slp.kmrs.. grote bert toilet/douchecomb.. bedrading, fietsbox. Tel. 673081. Vr.pr. 105.000,-. pe T.k.:plm.110m2 bedrijfsru ien- Mooie vrije eerste etage, leeg en idem 2e etage verhi billijke prijs. Hoge hyp. r lijk. Tel. 63.68.44 of 28.17 ook bij Firma Nadorp 65.59.50. En

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12