Nieuwe kerncentrale aan Nederlandse grens EG wil kapitaal van IMF uitbreiden Oud-medewerker brengt Rode Kruis in opspraak Solidariteit wijst bemiddeling af Gematigde houding van Syrië tijdens Arabische top ÜITENLAND DOEL WORDT GROOTSTE NUCLEAIRE PARK TER WERELD Vrijheids-medaille voor Habib LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 JREZ DE CUELLAR: S1-leden moeten meer gebruik aken van Veiligheidsraad W YORK De secretaris-generaal van de ■enigde Naties, Perez de Cuellar, heeft de taten opgeroepen van de VN als werktuig i de vrede meer gebruik te maken en haar te versterken. zijn eerste jaarverslag over de werkzaam- d van de VN. dat gisteren werd gepubli- rd, roept Perez de Cuellar alle staten op de dersteunende. beschermende band van de lectieve veiligheid te versterken". Hij noemt Veiligheidsraad „de enige plek in de we ll" waar alle betrokken partijen in het Mid- i-Oostenconflict aan dezelfde tafel kunnen en om te werken aan de „absoluut noodza- ijke" oplossing van de problemen in dat ge- Deense conservatief formeert regering KOPENHAGEN De leider van de Deense Conservatieve Partij. Poul Schlueter, heeft het groene licht gekregen voor de vorming van een minder heidscoalitie van vier partijen. Als de centrumrechtse rege ring is gevormd, dan wordt Schlueter de eerste premier van zijn partij sinds 1901. De sociaal-democraten blijven veruit de grootste partij. Vori ge week besloot de sociaal-de mocraat Jörgensen het ontslag van zijn regering in te dienen, nadat de linkse en rechtse op positie tegen de bezuinigings maatregelen hadden gestemd. Gematigde bonden winnen aan invloed in Engelse vakbeweging BRIGHTON De Britse vakcentrale TUC die momenteel in het Zuidengelse Brighton congresseert, heeft deze week met een minieme meerderheid ingrijpen de wijzigingen goedgekeurd in de samen stelling van de algemene raad die de hoofdlijnen van het beleid uitstippelt. Vanaf volgend jaar zullen vakbonden met 100.000 leden of meer automatisch vertegenwoordigd zijn in deze algemene raad. Vakbonden met minder dan 100.000 leden moeten samen één lijst indienen waaruit het congres vervolgens elf afge vaardigden kiest. Met de hervormingen is een overwinning geboekt door de klei nere vakbonden, die nu meer kans krij gen een stempel op het beleid te zetten. De speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Philip habib. ontvangt van president Reagan de Vrijheids-medaille uit dank voor diens bemiddelinspogingen in de Libanese crisis. osten minstens 7,ven miljard jjdensweg weekreactor lalkar neemt een einde (Van onze correspondent Ami van Vree) )NN Aan de lijdensweg n de zgn. „snelle kweek- ictor" in het Duitse plaatsje ilkar aan de Nederlandse ;ns bij Nijmegen komt geen ide. Het omstreden, geldver- ndende atoomproject (waar- i ook Nederland financieel ?lneemt) blijkt nog eens nstens anderhalf miljard irk duurder te worden dan nu toe was aangenomen, vendien komt uit een recent ttenschappelijk onderzoek ar voren dat bij een ernstig drijfsongeluk de gevolgen Ie malen erger kunnen zijn n bij de gebruikelijke types meen trales. voor kort ging men ervan dat de kweekreactor (oor- onkelijk geraamd op een drag van 1,7 miljard) vijf iljard mark zou gaan kosten, ingezien de begroting van ministerie van Onderzoek Technologie niet meer toe- jkend was om dit bedrag lledig te financieren, wist nister Von Bülow dit jaar de electriciteitsmaatschap- en in de Bondsrepubliek er veel bidden en smeken toe bewegen om ook een bijdra- aan het project te leveren. ;ze stelden echter als voor aarde voor de subsidie van 1 Ijard mark dat de totale fi- nciering gegarandeerd zou noeten worden en dat de re- gebruik zou worden >nomen. Enkele weken gele- m doken echter berichten op t de kosten tot 6 miljard wa tt gestegen terwijl het minis- rie nu heeft toegegeven dat minstens anderhalf miljard kort is. Het is maar zeer de aag of het bedrijfsleven op- ieuw bereid is om dit gat te Dppen; in elk geval is het uit sloten dat Von Bülow een troep kan doen op zijn colle- Financiën om deze kos- nstijging op te vangen. Eind ;tober beslist de bondsrege- of met de bouw van de weekreactor zal worden jegaan of niet. (aast de financiële- misere irden tot overmaat van een nieuw weten- ippelijk rapport van het ix Planck-instituut de vei- idsrisico's breed uitgeme- management dat met de [anisatie van de kweekreac- is belast, is zo versplinterd dat niemand meer een to- l-overzicht heeft. Storingen ijn daardoor volgens het rap- ingebakken. Gedetail- trd gaat het rapport in op de olgen van een welis- 'aar uiterst onwaarschijnlijk, war toch theoretisch mogelijk ff- ongeluk dat betiteld wordt Is een „Bethe-Tait" ongeval. )aarbij komt in het geval van Ie kweekreactor (die met het literst giftige plutonium verkt) duizend keer zoveel ra- lio-nuclide vrij als bij een ver- lelijkbaar ongeluk in een con- entio'nele (veel grotere) druk- 'ater-reactor. In zo'n geval kunnen 2,7 miljoen mensen aan kanker sterven, aldus de apporteurs. »*ng US Heen krant ontvangen? Bel ussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De kans dat in de nabije toekomst wordt begonnen met de bouw van een zesde kern centrale in het Belgische Doel (aan de Schelde) op 5 km. van de grens met Ne derland, is sterk gestegen nu de Belgische en Franse industrie ter zake een principe-akkoord hebben gesloten. Doel wordt daar mee waarschijnlijk het grootste kernenergiepark ter wereld. De Frans-Bel gische overeenkomst voorziet tevens in de bouw van vier nog krach tiger dan tot dusver voor ziene kerncentrales in het Franse Chooz aan de Maas, vlakbij de grens met België. Eind oktober aanstaande kun nen over een en ander nadere beslissingen worden verwacht. Dan immers zal ook de Belgi sche senaat een energiedebat hebben gevoerd en weet de re gering in Brussel hoe ver ze kan gaan met de uitbreiding van de kernenergie in België. Ruim 2 maanden geleden had de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers reeds groen licht gegeven voor minstens een (vijfde) kerncen trale in Doel naast de reeds bestaande en voor de herope ning van de omstreden opwer kingsfabriek voor atoomafval in Mol. Over eventuele verde re investeringen sprak de Ka mer zich niet uit, zodat wat de volksvertegenwoordigers be treft de regering-Martens praktisch de vrije hand heeft. De beginselovereenkomst die de Franse en Belgische nucle aire industrie heeft gesloten voorziet in een verregaande samenwerking tussen beide landen inzake de electriciteits- -opwekking. Het is de bedoe ling dat Franse bedrijven voor 50 procent gaan meedoen aan de bouw en het beheer (ook fi nancieel) van de twee kern centrales Doel die beide een vermogen krijgen van min stens 1300 MegaWatt. Naar in Brussel verluidt is het kabinet Martens de jongste Frans-Belgische energie-plan nen gunstig gezind, vanwege de grote technologische en commerciële voordelen vooi België. Een Zwitserse politieman in kogelvrij vest brengt eten en drinken naar de ambassa de. (Vervolg van de voorpagina) BERN De bemiddeling is gisteren duidelijk op gang gekomen om de bezetters tot andere gedachten te bewe gen. In tegenstelling tot eer dere berichten verklaarde Solidariteit in haar hoofd kwartier in Brussel geen aanbod tot bemiddelen te hebben gedaan. Een tachtig jarige pater dominicaan van Poolse afkomst ging gister middag de ambassade binnen om de bezetters te bewegen hun actie op te geven. Het gaat om de vroegere profes sor in de theologie, Joseph Bochenski uit Zürich. Hij be middelt op verzoek van de Zwitserse minister van justi tie, die aan het hoofd staat van het crisisteam van de Zwitserse regering. De pater sprak gisteren een uur met de bezetters. Solidariteit heeft zich gisteren opnieuw gedistantieerd van de bezettingsactie. Wel heeft het in Brussel gevestigde coördi natiebureau van Solidariteit in Brussel hulp aan de Zwitserse autoriteiten aangeboden ter beëindiging van de actie. De actie blijkt voor de Poolse pro paganda een extra argument om de leiders van de in Polen ondergronds werkende vak bond verdacht te maken als terroristen. Het officiële pers bureau PAP begon gisteren zonder de identificatie van de bezetters af te wachten zijn be richt over de gebeurtenissen met de vaststelling dat de „ex tremisten" van Solidariteit tot terreurdaden zijn overgegaan. In een perscommentaar wer den niet alleen Solidartiteit verantwoordelijk gesteld voor de bezetting, maar ook als ver antwoordelijken voor de actie genoemd een aantale leiders van de dissidentengroep KOR, Jacek Kuron en Adam Micnik. Over het aantal bezetters en hun preciese identiteit tast men in feite nog steeds in het duister, zo geeft men in Bern te verstaan. De Poolse onderminister van buitenlandse zaken heeft zich gisteren gekeerd tegen bepaal de stellingen dat de Poolse re gering de bezetting van de am bassade in Bern zelf op touw zou hebben gezet. „Dergelijke dwaze denkbeelden verdienen niet eens een antwoorden kunnen alleen maar als een poging tot provocatie worden beschouwd, aldus de minister tegenover Poolse verslagge- Volgenns politieke waarne mers in Warschau valt aan te nemen dat de teugels in Polen na de bezetting nog strakker zullen worden aangehaald. Dit zou ook kunnen leiden tot een definitief verbod van de van de vrije vakbond Solidariteit, die thans officieel is geschorst. WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft de speciale afgezant voor het midden-Oosten. Philip Habib, gisteren onderscheiden met de Vrijheids-medaille. Habib kreeg deze hoogste burger-on derscheiding voor zijn inspan ningen voor een vreedzame regeling in de Libanese crisis. Reagan noemde het resultaat van Habibs pendeldiplomatie „de belangrijkste eerste stap die een nieuw begin mogelijk maakt voor Israël en zijn Ara bische buren" Habib. die een zware hartpatiënt is. vertekt waarschijnlijk eind deze maand opnieuw naar het Mid den-Oosten. FEZ/TEL AVIV/LONDEN De Arabische leiders zijn gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag in Fez achter gesloten deuren bijeen gekomen. Tot diep in de nacht is gesproken over de nasleep van de Israë lische invasie in Libanon. Bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. Maar uit betrouwbare bron werd vernomen dat het feit dat de Arabische top niet uit een is gevallen een goed teken is. De gematigde toon zou tijdens de besprekingen hebben overheerst. Opmerkelijk is de vriende lijke opstelling van de Syrische president Assad, die zich tot nu toe negatief had uitgelaten over het Saoedische vredesplan voor het Midden-Oosten. Door zijn toedoen werd de Arabische top conferentie in november vorig jaar al na enkele uren opge schort. Waarnemers zeiden dat de Arabische leiders proberen een gemeenschappelijk standpunt te vinden ten aanzien van het vredesinititatief, dat president Reagan vorige week heeft gelan ceerd. PLO-leider Jasser Arafat heeft zijn standpunt ten aanzien van dit initiatief nog niet bekend gemaakt. De algemene verwach ting is dat hij een politiek plan zal ontvouwen, dat uiteindelijk moet leiden tot de vorming van een Palestijnse staat. Sommige waarnemers menén dat Arafat zich gunstig zal uitspreken over „positieve aspecten" van de Amerikaanse vredesvoorstellen en ze zal aanvaarden als basis voor onderhandelingen. Ook ging vanochtend het gerucht dat de Arabische leiders zullen beslui ten een delegatie naar Washington te sturen, waarvan Arafat deel zal uitmaken. TORONTO - De Deense minister van financien, Ivar Norgaard, heeft zich op de jaarvergadering van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) en de Wereldbank namens de Europese Gemeenschap uitgesproken voor een "duidelijke" vergroting van het kapitaal van het IMF. Volgens de minister moeten de bijdragen van de 146 lidstaten de be langrijkste financierings bron van het fonds blij ven. Daarmee keerde hij zich tegen Amerikaanse plannen om in het kader van het IMF een speciaal fonds op te richten. Ook de Nederlandse minister van financiën, Van der Stee heeft gisteren tijdens de jaar vergadering in Toronto gezegd dat de financiële positie van het IMF versterkt moet wor den door een verhoging van de quota, de bijdragen die IMF-leden aan het fonds ver- strekkert. Hij zei dat de liqui- ditiet van het IMF tot een alarmerend niveau is gedaald. De aanzienlijke verhoging van de quota is volgens Van der Stee noodzakelijk om het IMF een belangrijke rol te laten vervullen bij de oplossing van de economische problemen in de komende jaren. Afgevaardigden van veel .arme landen hebben op de jaarver gadering geklaagd, dat de rijke landen hun hulpprogamma's inperken om hun eigen econo mieën te beschermen De ont wikkelingslanden willen een verdubbeling van het kapitaal van het IMF. Tijdens informele besprekin gen in Toronto hebben de VS laten weten dat zij mogelijk bereid zijn zich wat soepeler op te stellen ten aanzien van de aanleg van de Russische aardgasleiding. Dat is gisteren door de Britse minister van fi nanciën, Howe, bekend ge maakt. Volgens hem is het duidelijk dat de Amerikaanse autoriteiten steeds meer begrip krijgen voor de lastige en schadelijke gevolgen van hun pogingen om de aanleg van de gasleiding te verhinderen. De centrale banken van de grote industrielanden hebben de uitbetaling van het aan Mexico toegezegde bedrag van 1,85 miljard dollar opgeschort, zo is gisteren in Toronto be kend geworden. Volgens zegs lieden willen de centrale ban ken hiermee druk uitoefenen op Mexico, opdat dit land de economische voorwaarden aanvaardt die het IMF heeft verbonden aan een krediet van 4,5 miljard dollar. GENEVE In een bui tengewone poging om zijn neutraliteit te beschermen Jeeft het Internationale Comité van het Rode Kruis een gerechtelijke procedure aangespannen legen een ex-medewerker die een boek heeft ge schreven over zijn erva ringen in El Salvador. 3ok tegen de uitgever in Zürich is een rechtszaak jonnen om te voorko men dat het boek in de [Winkels komt. [raar nog voordat de rechters hebben uitgesproken dreigt de hele affaire uit te groeien tot een nationaal schandaal, dat zeer ongunstig is voor het Rode Kruis. Het begon allemaal toen de 33-jari- ge Dres Balmer, die als afge vaardigde van het Rode Kruis heeft gewerkt in zulke uiteen lopende landen als Zaire en Thailand, toestemming vroeg om een feitelijk verslag te schrijven over de zes maanden die hij eind 1980 en begin 1981 in El Salvador had gewerkt. Dit werd geweigerd. Gefrus treerd besloot Balmer van zijn verslag een boek te maken Toen dit boek in delen ver scheen in een Zwitserse krant werd Balmer door het Rode Kruis ontslagen Een woord voerder van het Rode Kruis legde uit dat hij de eed van ge heimhouding had geschonden die door alle afgevaardigden wordt afgelegd "als ze bij het Rode Kruis komen werken. Druk Maar zoals het Rode Kruis kon verwachten, hadden de maat regelen tegen Balmer een gro te publiciteit tot gevolg. Som migen vinden zelfs dat de campagne van de befaamde humanitaire organisatie riekt naar wraak en hypocrisie. Nog geen half jaar geleden veroor zaakte de Spaanse voorzitter van de Bond van Rode Kruis Gemeenschappen, een zuster organisatie van het Rode Kruis, een storm van veront waardiging toen hij El Salva dor bezocht en ex-president Napoleon Duarte prees als „een oprechte democraat". In tegenstelling tot Balmer werd deze Spanjaard niet ontslagen. Balmers boek gaat over de enorme druk waaronder me dewerkers van het Rode Kruis gebukt gaan als gevolg van het feit dat ze nooit een standpunt mogen innemen. „In de oplei ding leer je van alles en nog wat over oorlog. De afstande lijke. exacte beschrijvingen van rampen hebben een kal merend effect", schrijft Bal mer. „Het is niet aan ons om een oordeel te vellen. Mense lijkheid wordt iets weten- fehappelijks" De titel van het boek luidt „Koperuur", ontleend aan de voorkeur die de schrijver heeft voor de schemering, „de tijd van de dag dat alles in een koperen gloed staat. De huid van de armen straalt een zach te, gouden gloed uit. De blan ken die hen helpen steken vlekkerig en bleek bij hen af. „De huid van degenen die lij den, is altijd donkerder dan van degenen die hen helpen", merkt hij op. Balmer heeft ter verdediging aangevoerd dat het boek geen geheimen onthult, maar de dingen gewoon vertelt zoals ze zijn. De enige naam in het boek die niet veranderd is, is die van Reagan. De naam van hw land wordt nergens in het boek genoemd en het Rode Kruis heet in het boek de In ternationale Humanitaire Or ganisatie. Maar uit alles blijkt dat het om het werk van het Rode Kruis in El Salvador gaat. Enkele van de best geschreven passages gaan over de bezoe ken aan gevangenissen In een stadje dat in het boek Santa Barbara heet, beschrijft Bal mer hoe hij samen met de ge vangenisdirecteur een bezoek brengt aan een werkplaats waar de politieke gevangenen open en bloot geweren van hout staan te maken In de gangen met aan de muren af beeldingen van Che Guevara en Castro wordt geoefend in dé5 ongewapende confrontatie „We lachen en doen net alsof we het niet zien, maar ze blij ven proberen ons politieke verklaringen te ontlokken", schrijft Balmer. Maar wij la chen en vragen hoeveel ma trassen ze hebben. Een ander passage gaat over de manier waarop afgevaar digden informatie ontvangen over ontvoeringen en moord aanslagen. Het komt vaak voor. aldus Balmer. dat ie mand een bepaalde afgevaar digde opbelt en hem precies vertelt wie er ontvoerd gaat worden, hoe laat en waar. Vaak wordt zelfs de naam van de verantwoordelijke veilig heidsofficier genoemd. De- telefoons worden allemaal afgeluisterd en de schrijver vertelt hoe het hem is overko men dat hij na een telefoontje van een zekere ..Carlos" naar de plaatselijke legerkazerne werd ontboden, alwaar hij een preek kreeg van de dienst doende legerkapitein ..Hij (de kapitein) zegt dat het zijn christelijke plicht is om deze bende communisten, die wor den geleid door ..De Jood", uit te roeien. Ik wil opstaan en de deur in zijn gezicht dichtsmij ten maar in plaats daarvan blijf ik beleefd zitten lachen en zeg ik: „maar natuurlijk ka pitein, hoe zou het anders kunnen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11