LA» |Piet de Visser geniet FC Den Haag schudt eerste divisie wakker Rijvers blijft ter discussie ff I jMMf CeidóeSoutant MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 n i I Piet de Visser. an der Hart mijdt „collega" NDHOVEN Cor van der Hart en zijn Eindhovense illega" Ad Versluys leefden zaterdagavond op voet n oorlog met elkaar. Van der Hart toonde zich uiterst rbolgen over. uitlatingen van de nieuwkomer in het taalde voetbal, onlangs in het weekblad VI. Daarin d Versluys onder meer gezegd, dat „de alkoholisten, dikbuikige trainers, die al tien keer zijn ontslagen iar steeds weer aan de bak kwamen, de trainers dus het voetbal niets meer te bieden hebben, vervangen jeten worde,n". Van der Hart voelde zich door die )orden danig in zijn eer aangetast §n weigerde Ver- jys voor de wedstrijd een hand te geven. Van der Hart: ij begon al te schreeuwen van: is dat nou Vpn der lVid I irt? Toen heb ik gezegd: ik ken je niet eens, ga weg in digercT'. Nadat FC Den Haag eenmaal een voorsprong Ensn 2-0 had genomen tegen Eindhoven, richtte Van der ht he irt zich bij elke volgende Haagse treffer juichend naar Kos Eindhovense bank, af en toe wijzend op zijn buik. Na - ie oop ontweken beide trainers elkaar en feliciteerde •rsluys aanvoerder Bouwens met de royale zege. Haagse supporters schokken publiek EINDHOVEN De supporters van FC Den Haag die vorig jaar zo'n slechte naam opbouwden, hebben zich zaterdag in Eindhoven voor het eerste dit sei zoen van hun slechte kant laten zien. De vaste kern aanhangers richtten op weg naar het stadion vernie lingen aan, waarbij vooral houten bruggen het moes ten ontgelden. Toen de aanhangers onder politiebe geleiding op de tribune waren gearriveerd, meenden ze ook daar een staaltje van hun slechte faam te moeten tonen. Voor het begin van het duel werd één minuut stilte in acht genomen wegens het overlijden van een oud-voorzitter van Eindhoven. De Haagse fans bleven echter zingen en juichen. Ze presteerden het zelfs om „Lang zal-ie leven" aan te heffen ten overstaan van de overige, geschokte toeschouwers. Secretaris Fred van Hal van FC Den Haag schaamde zich over het gedrag vèn de supporters en meende, dat het „in deze tijd duidelijk geen zin meer heeft bij voetbalwedstrijden een minuut stilte in acht te ne men". Eddy Treijtel Scheidsrechter Keizer weer in de fout ALKMAAR Jan Keizer toonde zich zaterdag avond bij AZ ,67-Roda JC weer een goedlachse, maar slechte scheidsrechter. De Volendammer liet bijvoorbeeld na doelman Eddie Treijtel van AZ '67 op zijn minst de gele kaart te geven, nadat deze Ad Raeven rücksichtslos had getorpedeerd. De Lim burgse spits was er met de bal vandoor gegaan, na dat AZ een vrije trap erg slordig had genomen. Treijtel schopte bijna op het moment dat Keizer af blies omdat hij meende dat spel nog niet was her vat Raeven grof onderuit, waarop de Limburger met een knieblessure moest worden vervangen. Keizer hield ook slecht het oog op de nieuwe uit- trap-regel voor doelmannen, waardoor Smits van Roda JC zonder bestraffing herhaaldelijk in over treding kon zijn. AZ '67 claimde bovendien bij Keizer nog twee strafschoppen, maar in die twee gevallen had de fluitist het aan het rechte eind. Bram Rontberg, goed voor een hattrick. DEN HAAG De reïn carnatie van FC Den Haag begint zo onderhand ang stige vormen aan te ne men. Angstig in de zin van hoe is het mogelijk, want wie geloofde zijn ogen en oren toen Eind- hoven-FC Den Haag za terdagavond als uitslag 0- 8 kreeg? De eerste divisie blijkt voor de Hagenaars geen strafkamp, maar juist een vruchtbare omgeving om alles goed te maken wat de laatste periode in de eredivisie is verspeeld. Hoewel, na pas drie wed strijden (en vijf punten) kan enige voorzichtigheid ook nooit kwaad. Maar toch brak FC Den Haag in het twaalfde jaar van zijn bestaan alle „persoonlij ke" records en daarin ligt een belangrijk bewijs voor de nieuwe geest die dit seizoen in het Zuiderpark (en niet alleen daar dus) waart. Nul-acht. De eerste divisie is in één keer wakker geschud. Na het feestje in Eindhoven, waar de spelers elkaar ook na de achtste treffer uitbundig om de nek bleven vallen, mag FC Den Haag anders ingestel de opponenten verwachten. De formatie van trainer Cor van der Hart wordt op slag niet meer gezien als de ziele- poot die is gedegradeerd, maar als een ambitieuze jongeling die hogerop wil. FC Den Bosch zal daar woensdag onge twijfeld een voorproefje van geven en dan is het interessant om te zien in hoeverre FC Den Haag nog met het hoofd in de wolken loopt. Maar voorlopig is er nog ruim te om na te genieten van het getoonde in Eindhoven. Voor dat FC Den Haag aan zijn eerste uitwedstrijd -in deze competitie begon, had de club als grootste overwinning 8-1 staan, een score die in een be kerduel bij Amersfoort werd bereikt. De hoogste thuiszege stond op 6-0 en toen was ook Eindhoven het slachtoffer. Daarnaast dateerde de laatste uitzege van de fusieclub uit het seizoen 80-81, toen Wage- ningen op de berg met 4-2 werd geklopt in de laatste competitiewedstrijd. Die feiten werden dit weekeinde achter haald door een ploeg die niet alleen op basis van zijn betere individuele kwaliteiten wenste te overheersen. FC Den Haag wenste geen genoegen te ne men met een kleine zege en leek langdurig* bezig aan een strafexpeditie. Een klein half uur was er in Eindhoven nog de schijn van een wedstrijd. Toen toonde Bram Rontberg aan waarom hij zo hoog staat op de topsco- rerslijst. Drie keer achter el kaar (hattrick dus) reageerde hij razendsnel op een bal die als het ware verloren tussen doelman en verdediging te recht kwam. Met een ogen schijnlijk moeiteloze voetbe weging passeerde hij doelman Laurs drie keer, en voor de rust was het in Eindhoven al gedaan. Eindhovens trainer Ad Ver sluys zou later opmerken, dat FC Den Haag alle duels had gewonnen door er in het begin een ordinaire schoppartij van te maken. Hem stonden waar schijnlijk de gele kaarten van Purvis en Groenendijk voor ogen, waarvan slechts de laat ste met „ordinair schoppen" te maken had. Een aannemelij ker verklaring is dat de Eind hovense spelers al na de eerste Haagse treffer de indruk wek ten liever maar weer naar de kleedkamer te willen. En in de tweede helft werd aangetoond dat ze daar in de rust inderdaad net zo goed hadden kunnen blijven zitten, want voor FC Den Haag be stonden er in die fase geen te genstanders. Binnen twaalf minuten vielen er vier doel punten (0-7), waarbij FC Den Haag fouten afstrafte en indi viduele acties toonde die toen deden vermoeden dat er na negentig minuten iets van 0-20 op het bord zou staan. Maar nadat Bouwens zich nog eens nadrukkelijk als centrale fi guur had opgeworpen, Van Delft zijn terugkeer steeds hoopgevender gestalte had ge geven en Rontberg zich een tovenaar had getoond, viel er nog „maar" één treffer. En omdat Van Antwerpen on der de Haagse lat geconcen treerd bleef, lacht het doelsal do de Haagse formatie ineens toe. Gedachten aan een perio- detitel zijn mede daardoor niet meer tegen te houden. Van der Hart echter, door zijn enorme vreugde heen: „De jongens zijn zo gretig, dat ze ook in deze wedstrijd moeilijk een periode op balbezit kun nen spelen. Toch is dat onmis baar voor de rust, in een elf- f a1 DICK HOFLAND Eindhoven-FC Den Haag 0-8 (0-3): 28.. 34. en 40. Romberg 0-1, 0-2 en 0- 3, 50. Bouwens 0-4, 51. Van Delft 0-5, 53. Wotte 0-6. 58 Pen 0-7 (straf schop), 84 Wotte 0-8. Geel. Purvis. Groenendijk (beiden FC Den Haag) en Bloemers (Eindhoven). Scheids rechter: Van der Laar Toeschou wers: 3500. Eindhoven: Laurs; Jonkers, Bloe mers, Van Tongeren. Bruinen, Van de Pas. Moniz, Reijnierse, Lemmcns (Vreven); Van Rijsingen. Maas. FC Den Haag: Van Antwerpen Purvis, Pen, Melgers. Van der Mark. Wotte, Van Delft (Prevo), Renooy. Groenendijk; Bouwens. Rontberg. >p ins temd d te indig gengi iKMAAR Je kunt Piet de Visser veel jgen. Maar niet dat hij zijn schoenen gaat jen als het hem naar n vleze gaat. De Visser, trainersland nog wel e we|ns beschouwd als een erigens sympathieke SANlipuit, gaat het voor de nd. Want zijn ploeg, ida JC, omzeilde ook za- lagavond klip-AZ '67: En als gevolg van die [e leiden de Limburgers steeds Jier in de ere- [isie, met acht punten vier duels. ^t de Visser, voor het eerst «ijn carrière aan een derde zoen bezig bij een club, ge it wél van de successen van da JC. En dat mag, want der zijn leiding zijn de Ker- adenaars toch tot dusver it alleen dé verrassing in het laaide voetbal, maar tevens n ploeg die er redelijk uitge- lanceerd uitziet. Zelfs zater- j» gavond in de Alkmaarder- ut, waar De Visser niet kon schikken over de geschorste in Geel en ,de geblesseerde ;fo Ehlen. De daardoor nood- celijke omzettingen bleken de openingsfase nauwelijks I vloed te hebben op het Lim- II rgse spel. waarin de linies rmate goed op elkaar waren tg [estemd dat er bijna spelen- L'rwijs een voorsprong van 2- kon worden genomen. Pas irna, toen AZ '67 wel moest iidringen, kwam Roda JC in nauvy en moest de ploeg te' zeilen bijzetten om het ntal tegendoelpunten tot één beperken. lukte, waarbij het vreemd [s dat juist in de fase waarin da JC het spel dicteerde er gal wat zwakke momenten Limburgse defensie ielman Smits) konden wor- gesignaleerd. In de perio- waarin AZ '67, dat ook nog- gewijzigd in het veld kwam ;t onder meer de zwak acte- nde Filippo voor de met aagproblemen kampende iorstopper Eigenbrod, echter ilop stormde sloot de Ker- raadse verdediging wel goed. ildoende in ieder gevbl om vierde zege in successie tot ind te brengen. oeg begonnen de Visser heeft wel een Irklaring voor de opmerke- Ite prestatiereeks van zijn lm. „Wij zijn als eerste ploeg het betaalde voetbal met de pining begonnen. De zaak prd eerst rustig opgebouwd, met aanvankelijk alleen trai ningen daarna wedstrijden te gen amateurclubs en vervol gens het serieuze werk. Die vroege start en de opbouw blij ken nu goed uit te werken. Er is bereidheid om voor elkaar te knokken en bovendien is het zelfvertrouwen groot. En wordt eigenlijk alleen maar groter door ons spel van nu. Dat overigens een voortzetting is van de slotfase van de vori ge competitie. Toen pakten we uit uit vijf wedstrijden negen punten. Slechts tegen Ajax speelden we gelijk". Het optre den van het Roda JC-zonder- Nanninga oogt inderdaad ver frissend. De Visser posteert steevast drie spitsen voorin, Hofman, Raeven en Eriksen, en die opzet werd zelfs tijdens het bombardement van AZ '67 zaterdagavond gehandhaafd. Op dat moment was er nauwe lijks meer enig Limburgs evenwicht, want Roda JC ver dedigde in die fase met acht man en tussen de frontlijn en defensie gaapte niemandsland. Noeste arbeid Van waaruit het „uitgeklede" AZ '67, dat begon met Hoven- kamp als libero en Jonker na de pauze (toen Arntz de positie van de geblesseerde Hoven- kamp overnam) zijn competi tiedebuut zag maken, evenwel geen erg intelligente opzetjes kon maken. Waar Roda JC met zijn trio spitsen de nodige creativiteit in huis heeft moe ten de Alkmaarders het nu van noeste arbeid hebben. En als dan het enige scheppende element in het Noordhollandse spel, Pier Tol, niet in vorm is en daardoor te veel tijd nodig heeft, blijft er bedroevend weinig over van wat ooit een klasseploeg was. AZ ,67 mikt desondanks op de zesde plaats, een eindklassering waarop ook Pief de Visser nu het oog heeft laten vallen. „Dat moet met deze ploeg toch mogelijk zijn", aldus de trainer. „Maar voorlo pig richten we ons op elke vol gende wedstrijd. Nu eerst Wil lem II thuis, dan FC Utrecht uit. Dan komt Feyenoord bij ons op bezoek. Dat moet een volle bak worden. Kerkrade staat nu al weer achter Roda JC". En terecht. FRANK WERKMAN AZ ,67: Treijtel; Van der Meer, Ho- venkamp (Jonker), Filippo,, Stein- mann; Weysters (Talan), Arntz, Ane- ma, Tiktak; Zwart, Tol. Roda JC: Smits; Degens, Calder- wood, Hansen; Marijnissen, Van der Ven, Cremer, Klein; Hofman, Rae ven (P. Ehlen), Eriksen. ïrdediger Hansen van Roda JC stuit de na een blessu- in de hoofdmacht van AZ '67 teruggekeerde Jos Jon- KEES Rijvers blijft zijn eigen positie ter discussie stellen. Niet zo zeer in woord, maar zeker in daad. De bondscoach van de voetbalbond, die er zo'n moeite mee heeft kritisch te worden bejegend, roept elke keer dat hij iets onderneemt zelf vraagtekens op. NEEM nu de gang van zaken rond de interland IJsland-Ne derland. Rijvers wil het Nederlands elftal verjongen, dat heeft hij meermalen beweerd. Ook in zijn eerste selectie voor overigens zowel Jong Oranje als het A-team getuigde hij daarvan. Hoewel het feit dat hij slechts een deel van de na men bekend maakte weer merkwaardig was. Want wat is er logischer dan pas een selectie samenstellen na een competi tie-weekeinde. Dan vallen de blessures te overzien en kun nen alle kandidaten in hun „laatste" vorm worden beoor deeld. Military- ruiter verpletterd door paard Dit doet Rijvers niet, daarmee zijn eigenzinnigheid nog eens onderstrepend. Maar op zich behoeft eigenzinnigheid een bondscoach niet te worden kwalijk genomen. Iets anders wordt het als de belangrijkste technische man van de belang rijkste sportbond er blijk van geeft niet op de hoogte te zijn van essentiële zaken. ZOALS, een steeds belangrijker wordend onderdeel met zo veel Nederlanders die in het buitenland spelen, de, zoge noemde Oranje-clausule in de diverse contracten. Je moet als bondscoach toch tenminste weten welke spelers door hun club beschikbaar moeten worden gesteld voor interlands. Dit gebrek aan informatie demonstreerde Rijvers al eens eerder door nota bene geblesseerde spelers op te roepen voor een wedstrijd, die dan vervolgens de bondscoach itioeten meede len dat ze onder geen beding kunnen spelen. Zulke inciden ten vergroten de geloofwaardigheid van een bondscoach be paald niet. NET zo min als het gehannes rond het elftal dat tegen IJs land speelde vorige week. Rijvers wil geen dertig-plussers meer in zijn team. Maar wat gebeurt er? Dick Schoenaker, erg goed in vorm bij Ajax, wordt niet geïnviteerd. Onder druk van buitenaf komt de Ajacied er vervolgens toch bij en staat in het team. Vervolgens krijgt de wel geselecteerde Willy van de Kerkhof te horen dat hij niet staat opgesteld, maar hij speelt eveneens. En dan wordt Rijvers' opmerking dat hij-het Nederlands elftal Braziliaans wil laten spelen gemakshalve maar even buiten beschouwing gelaten. Wat in de handel en wandel van de bondscoach door bondsofficials echter niet wordt ver geten is het mogelijke gevolg van de koers die Rijvers vaart. Door met een elftal te werken, dat minder representatief is dan het kan zijn en de resultaten als gevolg daarvan (onder Rijvers' bewind werd viermaal verloren, tweemaal gelijkge speeld en driemaal gewonnen) onder de maat blijven werkt dat bepaald niet bevorderlijk voor de publieke belangstelling bij het over drie weken te deficit dreigt derhalve voor de KNVB. Tijdens het WK military in het Westduitse Luh- mühlen gebeurde za terdagochtend bij de cross-country een ern stig ongeval, dat de Zwitserse ruiter Ernst Baumann noodlottig zou worden. Het door hem bereden paard Beaujours de Mars struikelde met de ach terbenen over één van de laatste hindernissen, waarna het 450 kilo gram zware dier boven op Baumann viel. De borstkas van Baumann werd daarbij dusdanig ingedrukt, dat hij op weg naar het zieken huis zou overlijden. Het betekende dit jaar al het derde dodelijke slachtoffer in een tak van paardesport, die zo langzamerhand grote vraagtekens begint op te roepen. Dit ongeval is echter vooral terug te voeren op een fout van de leiders van de Zwitserse equipe, die Baumann op een voor hem nog totaal onbe kend paard lieten star ten nadat zijn eigen x paard kreupel was ge bleken. De parkoers bouwers in Luhmühlen trof ditmaal dan ook zeker geen schuld. Het paard hield aan de val geen kwetsuren over.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9