erdriet en woede in Italië a moord op maffiabestrijder Neem Hollandse winters niet larger voor Bef haron eist terugkeer an ontvoerde ^mhtairen Jeugd drukt stempel op Duitse Katholikentag Reagan geeft overdreven veel uit aan leger PACÜ—m lïTÊNLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 iiïgds vakverbond fckt nieuwe strategie DEN Afgevaardigden van meer dan |erd vakbonden zijn vandaag in de Zuid- Ise stad Brighton bijeen gekomen voor *1 rikarlijkse congres van het Britse vakver- JTUC. tongres staat in het teken van de slin- 1 Cf mac^1 van de vakbeweging in Enge- Deze heeft de laatste tijd een serie ne- i moeten incasseren. Het TUC heeft stakingen verloren. Ook heeft het gedaalde ledental zijn sporen nagelaten, (evolg van de economische crisis is het werklozen enorm toegenomen en de- orden van de ledenlijst geschrapt. Het spelen van een nieuwe koers zal gedu- ptema het vier dagen durende congres een- van (staan. cwsf- n gri Devaluatie Noorse kroon OSLO De Noorse kroon is met ingang van vandaag met drie procent gedeva lueerd. Dit is zater dag officieel bekend gemaakt in Oslo. De Noorse regering acht de nieuwe devaluatie nodig om de concur rentiepositie van het Noorse bedrijfsleven te verbeteren. Dit be tekent dat de kroon vandaag per honderd net boven de 39 gul den komt te liggen. Overstromingen in India Een helikopter van de Indiase lucht macht is bezig te landen op een ho ger gelegen stuk grondgebied in de staat Orissa. De zware en langdurige moessonregens hebben geleid grote overstromingen en velen zijn dakloos geworden. Het was sende water in de rivier de Ganges zet grote delen van het land onder water. Brezjnev zou snel aftreden MOSKOU In Moskou doen ongebruikelijk veel berichten de ronde als zou de Russische president Leonid Brezjnev nog voor het einde van het jaar aftreden. Brezjnev is 75 jaar en chronisch ziek. Zegslieden die tot nu toe steeds hebben geweigerd iets over de situatie en de gezondheidstoestand van de bejaarde leider te zeggen, verklaren nu dat Brezjnev waarschijn lijk in december zal aftreden, ongeveer rond de viering van het zestigjarig bestaan van de Sov jet-Unie. Het ongewone aan de geruchten is dat overheidsfunctionarissen die altijd plegen te ontkennen dat ze iets van deze zaken afweten nu de berichten zelf onder westerse correspon denten verspreiden. Brezjnev zou met uitzon derlijk eerbetoon van de Sovjet-Unie afscheid nemen. Journalisten in Moskou sluiten echter ook niet uit dat de geruchtenstroom het uit vloeisel van een doelgerichte campagne om Brezjnev opzij te schuiven. China houdt vast aan onafhankelijke politiek PEKING China blijft vasthouden aan een onafhankelijke buitenlandse politiek en zal zich met zijn bondgenoten in de Derde Weereld blij ven verzetten tegen het streven van de super- mogendheden de wereld te overheersen. Dit heeft partijvoorzitter Hu Yaobang op het partij congres in Peking meegedeeld. Hu zei dat de besprekingen met Washington en Moskou on der bepaalde voorwaarden beter kunnen wor den, maar volgens diplomaten is er geen echte beleidswijziging in zicht. Hu heeft ook aange kondigd dat het partijvoorzitterschap waarvan Mao gebruik maakte om de wrede Culturele Revolutie te ontketenen zal worden afgeschaft In plaats daarvan komt er een secretaris-gene raal, hoogstwaarschijnlijk Hu zelf, die verant woording verschuldigd is aan het Politburo, het hoogste bestuursorgaan van de partij. edrijv ïng ding k al en dip best ïldin^ akblat ok jiteraè< e neni roduk i br< d, n -eed, TSHUL >.30Su -20.31 :l ordeim tot 10.15 leling 30-20. DIEN! 1 (kan di. -20.00 - Sti ging 9 41 (mi 1-14.0C itelei rdagm - 120 1LITICI PRATEN, TERWIJL DE MAFFIA PALERMO UITMOORDT" onze correspondent Cees Manders) nflE Met frustratie, lagenheid en vooral heeft Italië gerea- d op de moord op ge- Dalla Chiesa en vrouw, vrijdagavond Palermo. Vier maanden 'filden was Dalla Chiesa naar de Siciliaanse [dstad Palermo ge- rd om de maffia aan ikken, maar de maffia Ie hem aan, juist op moment waarop de p^raal enige vordering te zullen maken. Hij jn dertig jaar jongere l genote Emmanuela Ten in haar privé-auto dertig kogels getrof- Zijn chauffeur, die in dienstauto achter hen werd ook onder genomen. Hij ligt in a, opgegeven door de ici. Zoals gebruikelijk kJ>reekt van de daders spoor, ook na twee da- van indrukwekkende tie-activiteit in en d Palermo. ic*lct c dood van Dalla Chiesa diepe indruk in Italië, 'eneraal, aan wie vele Ita- ;n die het gekonkel en de kwaamheid van hun poli zijn, gaarne het lot van ïatie zouden hebben toe- ouwd, verwierf zich grote Mlariteit na zijn succesvolle l#bagne tegen de Rode Bri- s en andere terreurben- I Hij had de reputatie van die niet praatte, maar lelde, een zeldzaamheid in aanse bestuurskringen. Na dhoord op het parlementslid iorre, in april, eveneens in ,o, benoemde de rege- !rv rmo, ring hem tot eerste maffia-be strijder, met de opdracht de maffia uit te schakelen, zoals hij het politieke terrorisme praktisch had vernietigd. De generaal ging naar Paler mo, maar de bevoegdheden en de wapens die hij meekreeg waren onvoldoende, zoals hij na enkele maanden al ontdek te. De functie van prefect gaf hem niet de juiste middelen om de maffia die de laatste tijd tot een multinational in drugs en wapens was uitgegroeid, te bestrijden. Hij vroeg meer macht, maar Rome weigerde. Dalla Chiesa moest maar roei en met de riemen (en de wet telijke mogelijkheden) die hij had. Deze weigering van Rome is de generaal naar alle waar schijnlijkheid fataal geworden. De vijand wist nu dat Dalla Chiesa alleen stond en niet ge heel meer door de nationale regering in de rug werd ge dekt. Het was overigens voor deze maffia de hoogste tijd de generaal uit te schakelen. Want hoe kort hij ook maar in functie was en hoe weinig middelen hem ter beschikking stonden, hij leek al enige zwakke plekken in de maffia- -organisatie te hebben ontdekt. Via een nauwlettende controle van het geldverkeer in de re gio zette de generaal enige be langrijke stappen op weg naar de ontmaskering van de gróte mannen achter de schermen. Hij kwam alleen nog maar wat tijd en middelen-tekort om toe te kunnen slaan. De aanslag vrijdagavond is de zoveelste in een eindeloze reeks in Palermo en omge ving. De bevolking heeft ge noeg van de moorden, zoals zaterdag tijdens de begrafenis van Dalla Chiesa en zijn vrouw bleek. Uit Rome was de halve regering overgekomen om aan de generaal de laatste eer te bewijzen, en de halve OPVOLGER DALLA CHIESA ROME De Italiaanse rege ring heeft gisteren Emmanue- le de Francesco, directeur van de Italiaanse veiligheidsdien sten, benoemd tot opvolger van Dalla Chiesa. Hij heeft een ruimere taakomschrijving gekregen: prefect en coördina tor van alle overheidsdiensten in de strijd tegen de maffia. De benoeming werd bekend ge maakt na een spoedvergade ring van het Italiaanse kabi net. regering werd voor, tijdens, en na de plechtigheden door het volk uitgejouwd. De eerste mi nister, Spadolini, kreeg een stroom scheldwoorden en ge devalueerde Italiaanse munt stukken «naar zijn hoofd ge slingerd en zijn ministers, vooral die van Binnenlandse Zaken, Rognoni, moest door zijn paniekerige lijfwachten aan de vervaarlijk opdringen de menigte' onttrokken wor den. De mensen waren laai end, en alleen president Perti- ni, die drie keer in huilen uit barstte, bleef de volkswoede bespaard. In de kerk aangekomen deed de celebrerende kardinaal Pappalardo het nog eens dun netjes over. Tijdens de preek beschuldigde hij de staat ervan te langzaam en te onzeker op te treden als het er om gaat die veiligheid te verschaffen waarop ze recht hebben. Rome heeft teveel tijd nodig om be slissingen te nemen, terwijl Palermo naar de .knoppen gaat, zo zei hij. „Senatu delibe- rante, Palermo perit". De poli tici uit Rome, aanwezig op de eerste rij, lieten de kritiek ge slagen over zich heengaan, terwijl het volk achterin en buiten de kerk in donderend applaus uitbarstte. Zoals na elke aanslag van eni ge importantie heeft de Ita liaanse regering gisteren koortsachtig overleg gevoerd om „zich op de ontstane situa tie te bezinnen". De aanwij zing van een opvolger van Dalla Chiesa werd gisteren verwacht. De nieuwe anti- -maffia-wet, die de vermoorde La Torre nog heeft ingediend, maar inmiddels in parlemen taire commissies aan de grond is gëlopen, zal deze week in recordtijd door het parlement worden behandeld. En tenslot te wordt nu serieus gedacht aan het opzetten van een lan delijk anti-maffia-centrum, waar alle gegevens in een computer worden gestopt, en alle bestrijdingsmiddelen wor den gecentraliseerd, geheel overeenkomstig de wensen die Dalla Chiesa kort voor zijn dood in Rome had gedepo neerd. Niet uitgepraat raakt men in Italië over de perfectie en de harteloosheid waarmee de maffia ook dit keer weer heeft toegeslagen. Getuigen van de razendsnelle schietpartij in het hartje van de stad zijn er op nieuw niet geweest. Dalla Chiesa werd even na negen uur 's avonds door zijn vrouw (huwelijksdatum 10 juli 1982) van het kantoor van de pre fectuur opgehaald, in haar ei gen auto. Tweehonderd meter verder namen twee grote au to's het autootje van het echt paar in een dodelijke en vuur spuwende houdgreep. Ze moe ten allebei op slag dood ge weest zijn. Zijn chauffeur die in de dienstauto volgde, ver ging hetzelfde. Maar hij is slechts klinisch dood. Dalla Chiesa heeft altijd een pantserauto en gewapende es corte geweigerd, omdat hij vond dat die hem de mogelijk heid gewone Sicilianen te ont moeten ontnamen. En juist via Wm 'i «L jfXtÉ De kist met het stoffelijk overschot van generaal Dalla Chiesa, begeleid door zijn naaste familieleden, wordt na een rouwdienst de kerk van San Domenico in Palermo uitgedragen. de gewone Sicilianen wilde hij trachten de geheimen van de maffia te ontsluieren. De ma fia heeft hem dat dus niet toe gestaan. De verantwoordelijk heid van de aanslag werd op geëist in een telefoontje naar een lokale krant. Daarin werd het einde van de campagne „Carlo Alberto., aangekondigd. De aanslag op Carla Alberto Dalla Chiesa was de laatste van een reeks aanslagen die sinds begin augustus in de re gio Palermo al aan 25 mensen het leven heeft gekost. 1 L AVIV/KAIRO/TU- si De Israëlische mi er van defensie, Sha- heeft de terugkeer „ist van acht militairen afgelopen zaterdag in ei t-Libanon gevangen genomen en naar door 95 ië beheerst gebied zijn ij1 racht. Dit is vanoch- Joa d door de Israëlische' io bekend gemaakt. 25 ens een ontmoeting met de erikaanse bemiddelaar Ha- 2i2izei Sharon te hebben ver- l5S ien, dat de Israëlische sol en nog in leven zijn. Hij mde hun ontvoering een itige schending van het be- d tussen Syrië en Israël, is niet duidelijk wie de Is- ische militairen gevangen ft genomen. In Noord-Li- pn is het afgelopen week- le tot een treffen gekomen en Israëliërs en Syriërs. meldde Radio-Damascus, bij zouden drie Israëlische een Syriër zijn omgeko- Aan beide zijden zouden gewonden zijn gevallen. Israëlische opperbevel 't vanochtend de Syrische chten over een treffen in rd-Libanon tegengespro- st ongeveer 25.000 Syri- militairen verblijven er altijd zo'n 10.000 Palestijn- berrillastrijders in Noord- Oost-Libanon. Herhaalde- vinder er Palestijnse acties ts achter de Israëlische li- Verder weigeren de isla- ische en linkse partijen in noorden van Libanon het Jg te erkennen van de on- benoemde president Bas- hir Gemayel. Zij riepen giste ren op tot een boycot van zijn regering. De links-Libanese organisaties waarschuwen te vens tegen een eventueel vre desverdrag met Israël: Terwijl de van een Israëlisch- Syrische oorlog nog altijd le vensgroot aanwezig is, wordt met spanning afgewacht hoe PLO-leider Jasser Arafat op het Amerikaanse vredesinitia tief zal reageren. Arafat zal de Arabische topconferentie bij wonen, die vandaag in de Ma rokkaanse stad Fez begint. Volgens diplomatieke kringen dringen gematigde Arabische leiders er bij de PLO-voorzit- ter op aan de Amerikaanse voorstellen te accepteren als een uitgangspunt voor onder handelingen. Blijkens eerste reacties is de PLO intern ver deeld over het plan-Reagan, dat voorziet in een Palestijns zelfbestuur voor de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook. In dit plan wordt Israël gevraagd deze gebieden te ont ruimen en de nederzettingen politiek stop te zetten. Radicale Palestijnse bevrij dingsbewegingen hebben het jongste Amerikaanse vredesi nitiatief verworpen, omdat met geen woord gerept wordt van een onafhankelijke Pales tijnse staat onder leiding van de PLO. Binnen de PLO-top zijn echter positieve geluiden gehoord. Arafats plaatsvervan ger, Aboe Iyad, heeft in een interview met het Dufste weekblad Der Spiegel gezegd „veel goede elementen" in het Amerikaanse plan te zien. Het Koeweitse persbureau KUNA meldde gisteren echter dat de PLO-leiding het Amerikaanse plan afwijst. Vertegenwoordi gers van de bij de PLO aange sloten organisaties zouden na een langdurig beraad in Tunis achter ges'oten deuren una niem hebben vastgesteld, dat er een onafhankelijke Pales tijnse staat dient te komen on der leiding van de PLO. Di verse hoge PLO-functionaris- sen weigerden op het Koe weitse bericht commentaar te geven. De Egyptische regering ziet „positieve aspecten" in het nieuwe vredesinitiatief van de Amerikaanse president Reagan. Dit werd in Kairo of ficieel bekend gemaakt, nadat de Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, gedu rende zeventig minuten met president Moebarak had ge sproken. Een definitief oordeel zal Egypte echter pas geven na de Arabische topconferentie. Syrië en de Sovjet-Unie heb ben het Amerikaanse vredesi nitiatief verworpen. ADVERTENTIE HUURDERS VAN NEDERLAND De overheid geeft subsidie op de isolatie van huurwoningen. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat isolatie u aan stookkosten kan besparen en hoe u dat aan moet kaarten! Leeuw van Swaziland begraven Met groot ceremonieel werd eind vorige week de Leeuw van Swaziland, koning Sobhuza, ten grave gedragen. De koning, die 61 jaar lang aan het bewind was geweest, was eind vorige maand overleden. Twintigduizend rouwenden konden hun ogen niet geloven toen ze zagen dat de koning zijn eigen begrafenis stoet kon aanschouwen. AMERIKAANSE EX-MILITAIREN: WASHINGTON Op militair gebied zijn de Verenigde Sta ten nog het sterkste land ter wereld. Tot deze conclusie komt het Centrum voor De fensie-Informatie in Washing ton, na een vergelijking van de Russische en Amerikaanse bewapening. Dit door gepensioneerde offi cieren van de Amerikaanse strijdkrachten geleide infor matiecentrum is voorstander van een sterke defensie, maar het moet niets hebben van „overdreven" uitgaven voor het leger. Directeur van het centrum is de voormalige schout-bij-nacht Gene La Ro- que, een erkend criticus van het Pentagon. Hij noemt de de uitspraak van president Reagan, dat de Sovjet-Unie op nucleair gebied superieur is aan de VS „verkeerd" en „ge vaarlijk". In het verslag legt het cen trum er de nadruk op dat de VS altijd meer strategische (ver-reikende) atoomraketten hebben gehad dan de Sovjet- Unie. Bovendien zijn de Ame rikaanse wapens technisch be ter en zijn ze nauwkeurig in het zoeken van hun doel. Een bijzonder voordeel voor de VS vormt het feit, dat ongeveer de helft van de strategsiche atoomwapens gestationeerd is aan boord van onkwetsbare duikboten, terwijl dit voor de Sovjet-Unie opgaat voor slechts een kwart. Het rapport vermeldt nog dat de Amerikaanse regering in de komende zes jaar 1,9 miljard dollar wil uitgeven aan defen sie. Dit komt overeen met 36 miljoen dollar per uur, ofwel een uitgave van 20.000 dollar per belastingbetaler. Rijke landen willen kredietverlening aan arme landen uitbreiden TORONTO De tien rijkste landen van de we reld zijn het zaterdag eens geworden over de nood zaak de kredietverlening aan arme landen uit te breiden, maar met hoe veel is nog onduidelijk. De Verenigde Staten ver zetten zich tegen uitbrei ding van de kredietverle ning van het internationa le monetaire fonds, waar van vandaag in Toronto de jaarlijkse vergadering is geopend. De meeste be sluiten van de bijeen komst staan overigens al vast. Vaoor nederland wordt aan de bijeenkomst deelgenomen door minis ter Van der Styee van fi nanciën en de president van de Nederlandse bank, dr. W. Duisenberg. De ministers van financiën en de presidenten van centrale banken hebben voorts in voor bereidende vergaderingen af gesproken een Amerikaans plan te bestuderen om een spe ciaal noodfonds te scheppen dat uitsluitend landen helpt die in een acute financiële cri sis verkeren, zoals Mexico. De algemene uitbreiding van de kredietverlening door het IMF kan overigens niet eerder van kracht worden dan in 1985, dit in tegenstelling tot het nood fonds, dat veel eerder gereali seerd kan worden. In toenemende mate is het IMF de laatste financiële toe vlucht geworden voor landen die dermate diep in de schul den zijn geraakt dat zij niet meer van particuliere banken kunnen lenen. Tejero geen kandidaat bij verkiezingen MADRID Het Spaanse mi nisterie van defensie heeft za terdag de jongste politieke am bities van luitenant-kolonel Tejero in de kiem gesmoord Tejero. die wegens poging tot staatsgreep tot dertig jaar ge vangenisstraf werd veroor deeld, had donderdag verzocht om schrapping van zijn mili taire rang teneinde zich kandi daat te kunnen stellen bij de verkiezingen in oktober. Zijn verzoek zou het wezen zelf van de strijdkrachten aantas ten. a, aldus het ministerie bij de motivering van het ver zoek. Wel slaagde Tejero erin zich te laten kiezen als voorzit ter van de extreem-rechtse Spaanse Solidariteitspartij. Turken moesten binnen blijven voor volkstelling ANKARA Een half miljoen Turkse ambtenaren heeft gis teren een volkstelling gehou den om de stemgerechtigden voor de volksraadpleging over de nieuwe grondwet in no vember in kaart te brengen Tijdens de telling was voor de duur van 14 uur een uitgaans verbod van kracht. Overtre ders van het verbod en men* sen die weigerden zich als kie zer te laten registreren, riske ren drie tot zeven maanden gevangenis. De vijf hoogste Turkse gene raals zetten twee jaar geleden de burgerregering af toen het land aan de rand van een bur geroorlog en economische in storting stond. (Van onze correspondent Ami van Vree) DUSSELDORF Met een plechte H.Mis in een stromende regen en een grote slotmanifestatie zijn gisteren de 87-ste „Katho likentag" beëindigd die vorige week gedurende vijf dagen in Dtlsseldorf is gehouden. Zoals al vante- voren duidelijk was ge worden, beheerste het thema vrede de talloze ontmoetingen en discus^ sies waarbij drie grote de monstraties onderstreep ten dat bij de katholieken zeer uiteenlopend wordt gedacht over de manier waarop deze te bereiken is. Ze waren resp. georganiseerd door het Centraal Comité van Duitse Katholieken (dat onge veer het regeringsstandpunt volgt), door de meer progres sieve Bond van Duitse Katho lieke Jeugd, en door de radica le „Kerk van Onderen" die eenzijdig tot atoomontwape ning wil overgaan. Opvallend was echter dat (in tegenstel ling tot de hectische protes tantse „Kirchentag" van vorig jaar in Hamburg) het thema vrede met veel meer zakelijk heid werd behandeld en dat de tegenstanders elkaar met grote tolerantie tegemoet traden. Zo werden op de tribunes rode, gele en groene kaarten om hooggestoken om aan te dui den dat men het niet, nauwe lijks of wel met de sprekers op het podium eens was. Ook de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt en op positieleider Helmut Kohl voerden het woord op de con ferentie. Schmidt zei het „on voorwaardelijke pacifisme van een deel van de deelnemers die eenzijdige ontwapening van de Bondsrepubliek beplei ten, te respecteren, maar niet te delen. De CDU-voorzitter meende dat een doorbreking van het machtsevenwicht ten gunste van de Sovjet-Unie de Russische leiders ertoe kan brengen dat de Sovjet-Unie grotere risico's neemt, waar door de nucleaire apocalyps naderbij komt. Behalve door het debat over de vredespolitiek werden de katholiekendagen gekenmerkt door de overweldigende be langstelling van de kant van de jeugd. Van de in totaal meer dan 220.000 bezoekers was zeker 70 procent jonger dan dertig jaar. Dezen creëer den een ontspannen, ja bijna vrolijke sfeer ondanks de zwaarwichtige zaken die aan de orde waren. Niettemin ble ven de duidelijke verschillen van mening tussen de „geves tigde" opvattingen en de „linkse vromen" bestaan. De eersten beschouwen het als een illusie te geloven dat het dodelijk gevaar van atoomwa pens door een eenzijdige ont wapening uit de weg zou zijn te ruimen, de anderen zijn er van overtuigd dat het geboden is om de „moed tot de eerste stap" op te brengen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7