m oede managers nodig op universiteit Ma jorettenconcours grandioos succes 46-ste VEBO goed bezocht Sobere manifestatie in Hooglandse kerk Zwanenzijde De bestrating van de Zwanenzijde en de Spreeuwen- plaats ondergaat een opknapbeurt Vandaag zijn stratemakers aan de slag gegaan om het wegdek er per gedeelte uit te halen en in verbeterde vorm weer aan te brengen. De werkzaamheden worden zo uit gevoerd, dat de straat altijd van één kant bereik baar blijft. Verwacht wordt, dat de werkzaamheden uiterlijk half december zijn voltooid. Vrouwenfilm Het Volkhuis aan de Apothekersdijk 33 draait woens dagmorgen de film „Twee Vrouwen". De film gaat over het dagelijks leven van een vrouw in Suriname en een vrouw in Nederland. Er wordt geprobeerd een inzicht te geven in de verschillen en overeenkomsten tussen het leven in een welvaartsmaatschappij en in een ont wikkelingsland. De film begint om tien uur en er is kinderopvang aanwezig. Een kaartje kost één gulden. Verkiezingen Met als titel „Verkiezingscampagnes, informatie of demagogie?" wordt morgenavond bij de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 een bijeenkomst gehouden. Enkele leden van de Tweede Kamer zullen zitting nemen in een forum dat hier over met de zaal discussieert. Aanvang half negen. Promotie De heer L.J.M. Sabbe, verbonden aan het Laboratorium Microbiologie van het Academisch Ziekenhuis in Gent (België) promoveert woensdag 8 september aan de Leid- se universiteit tot doctor in de geneeskunde. In zijn proefschrift behandelt de heer Sabbe behandelingsme thoden van mensen bij wie het been berg niet meer in staat is cellen te produceren. Promotor is prof. dr. J.J. Rood. Verkiezingsbijeenkomst De PSP Leiden houdt vanavond in haar onderko men aan de Rijnstraat 8 een verkiezingsbijeen komst. Er wordt gediscussieerd over de functie van het parlement ten opzichte, van de buitenparlemen taire beweging. Speciale genodigde is het Tweede Kamerlid Andree van Es. De bijeenkomst begint om half negen. LEIDSE COURANT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 LEIDEN Geheel in de lijn van de leer van de 800 jaar geleden geboren Fransiscus van Assisi werd de zaterdag gehouden manifestatie onder de titel „Santenkraam" in de Hooglandse Kerk een sobere maar vriendelijke aangelegenheid. De ma nifestatie vormde het hoogtepunt van een herden- kingsweek rond deze heilige. Armoede en kameraadschap predikte Fransiscus van Assi si. Op de manifestatie werd deze leer vertaald in eigentijds thema's als vrede, milieu en gastvrijheid. Via tal van (mu zikale) activiteiten kwamen deze drie thema's in de Hoog landse kerk aan de orde. In een tentoonstelling over zoge naamde waardeloze produkten werd het hergebruik van deze produkten bepleit. Enveloppen bijvoorbeeld, zijn best meerdere maken te gebruiken. In hetzelfde kader vond een knutselwedstrijd van waardeloze materialen plaats. Aan de gastvrijheid werd inhoud gegeven middels een kleine maar indrukwekkende fototentoonstelling over gastarbeiders in Nederland. Vrede kwam aan bod in een levend ganzebord terwijl in de standjes ook het verkie zingsitem van de jaren 80, de plaatsing van kernwapens op Nederlandse bodem, niet onbesproken bleef. Vele op de weekmarkt winkelende Leidenaars werden door de diver se optredens van muziekgroepen de Hooglandse kerk bin nengelokt en kwamen terecht in een ruimte die een ideaal decor vormde voor een manifestatie die soberheid en vriendschap wilde uitstralen. „Santenkraam" werd georga niseerd door de Raad van Kerken, de Hervormde Diako- nie. Verbum Dei en diverse vredesgroepen. L'olkshuis boos op wethouder Van Dam JIDEN Het Leidse Volkshuis is het niet eens met n uitspraak, die wethouder Hans van Dam half augus- s tijdens een vergadering van de raadscommissie on twijs heeft gedaan. Aan de orde was de nieuwbouw n het Volkshuis op het Ir. Driessenplein. Een aantal jurtcomités had voorgesteld om op het Ir. Driessenplein ,k de nieuwe binnenstadsschool te bouwen. Deze school iu met het Volkshuis samen moeten werken. De wet- juder wees dit voorstel van de hand, omdat hij de nieu- ire binnenstadsschool op de Garenmarkt wil laten bou- Ven en als dat niet lukt op de Kaasmarkt. Hij merkte ïbeerdaarbij op dat hij nooit veel gemerkt heeft van de sa- en a»enwerking van het Volkshuis met lagere scholen. Vol- nensins het Volkhuis wordt er wel degelijk samengewerkt. ?n nupat u nooit iets heeft gemerkt van samenwerkingspro- ht. Nfcten is uw competentie", schrijft het Volkshuis in een veirief aan de wethouder. Het Volkshuis schrijft verder, Velat er al vier jaar wordt samengewerkt met de Hoog- i h^ndsekerkgrachtschool en dat daarvoor werd samenge- goudeferkt met de Lucas van Leijdenschool aan de Aalmarkt, op ha Dodelijk ongeval LEIDEN/RIJPWETERING Mevrouw Bellaart-Stelenpol (64) uit Leiden is zaterdagmor gen omstreeks één uur omgeko men bij een verkeersongeval. De vrouw zat in de auto bij haar 58-jarige echtgenoot. De heer Bellaart verloor op de provinci ale weg vijf bij Rijpwetering de macht over het stuur bij een bocht en slipte waardoor de auto ondersteboven in een sloot terechtkwam. De bestuurder kon uit de auto komen, zijn vrouw zat bekneld en verdronk. De man is met verdrinkingsver schijnselen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij heeft water en modder zijn longen gekregen. Mishandelingen LEIDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn een 20- en een 31-jarige Leide- naar mishandeld. De 20-ja- rige jongenman reed op zijn fiets op de Breestraat ter hoogte van biscoop Trianon. Bij het passeren van een groepje jongens kreeg hij een schop in het gelaat. Een forse bloeduitstorting aan het rechteroog was het ge volg. Ongeveer hetzelfde gebeurde om kwart over twee aan het Rapenburg waar een 31-jarige Leide- naar ook een schop in het gezicht kreeg toen hij vijf jongens op de fiets passeer de. Pijnlijke sprong achterop LEIDEN Schrammen, blauwe plekken en een stevige buil op het hoofd. Dat was het gevolg van een sprong achterop een op de Oude Singel passerende bromfiets door een 17-jarige Leidenaar. De Leide- naar had wat teveel gedronken en sprong uit baldadigheid in de nacht van zaterdag op zondag om kwart over een achterop bij een hem onbekende man. Deze schrok daar zo van, dat de gashendel werd opengetrokken. Op de Nieu we Beestenmarkt botste de brom mer tegen een bus. De passagier viel van de bromfiets en raakte licht gewond. De bestuurder van de bromfiets reed door. Alcoholcontrole: 96 keer blazen ALKEMADE Bij een zeer intensieve alcoholcontrole in de gemeente Alkemade moest zaterdagavond 96 keer het blaaspijpje tevoorschijn worden gehaald. De gemeen te was tijdens de controle, waar 20 man politie bij be trokken was, volledig afge zet. Er werd 14 maal een rij verbod opgelegd, 11 automo bilisten kregen een proces verbaal wegens rijden onder invloed. Eén daarvan was zo dronken dat hij ter bescher ming van zichzelf voor een nacht in een cel werd onder gebracht. OORZITTER RAAD VAN ADVIES VOOR HET WETENSCHAPSBELEID: Het optreden van een Turkse muziekgroep In de Hooglandse kerk. LEIDEN De zaterdag in de Groenoordhallen voor de 46-ste maal gehouden veetentoonstelling van de VEBO trok, zoals gebruikelijk, weer veel belangstel lenden. De tentoonstelling kreeg ditmaal 300 inschrij vers die 1200 dieren, variërend van nietige melkgeitjes tot breed bebilde blaarkoppen, bij elkaar brachten. Voor vrijwel elke aanwezige diersoort waren keuringen georga niseerd. Zo werd de koe met de beste uier maar ook de mooiste blaarkop, zwartbont of roodbont verkozen. In de ring geleid door begeleiders sprak de jury een voor de leek onnavolgbaar oordeel uit over.de levende have die aan haar oog voorbijtrok. Voor de winnende koe was een lintje weggelegd, de eigenaar kreeg een verzilverde beker overhandigd. Bij de keuring van de Shetland Pony's leek heel wat meer op het spel te staan. In fraai pak. van stropdas voorzien, gestoken begeleiders toonden hier de zorgvuldig opgemaakte pony's aan de kritische jury Deze keuring gold dan ook als zeer belangrijk. Het oordeel van de jury zou opname van de desbetreffende pony in het stamboek mogelijk maken. Behalve de verschillende keuringen was er op deze 46-ste VEBO-tentoonstelling ook een expositie „Beste Boe- ren-Beste Koeien" ingericht. Deze met financiële steun van de provincie tot stand gekomen tentoonstelling heeft tot doel de Vertegenwoordigers van een aantal ambtenarenorganisaties hebben de opening van het acade misch jaar vandaag aangegrepen om te protesteren tegen de bezuinigingen op het wetenschappe lijk onderwijs. Op de deuren van de Pieterskerk werden affiches geplakt, waarin wordt uitgelegd waarom de bezuinigingen volgens de ABVA/KABO, de ARKA, de CMHA en de HOP onaanvaard baar zijn. „Er dreigen thans ontslagaanzeggingen op grote schaal en afstoting van belangrijke uni versitaire taken", stéllen de vakbonden in een verklaring. Volgens de vertegenwoordigers van het personeel van de Leidse universiteit hebben de doorgevoerde bezuinigingen ook weinig zin, omdat het alleen maar leidt tot meer werklozen en tot de verplichting om wachtgelden uit te keren. De bezuinigingen zouden een ontwrichting van de universiteit tot gevolg hebben en de menselijke ver houdingen binnen de universiteit ernstig schaden. tuten trekken goede onderzoe kers aan, maar de zwak gelei de gaan ten gronde. Een dui delijke managementstructuur, zou ook beter in staat zijn op researchvoorstellen en verzoe ken uit de buitenwereld ade quaat te reageren. Uitmuntend In een speech over de „Uit muntende Universiteit" stelde mr. K.J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Universiteit, dat het moment is gekomen, om een commissie in het leven te roe pen, die rapporteert over plaats en toekomst van het Hoger Onderwijs, in het bij zonder van de universiteiten en hun organisatie in Neder land. Dit in navolging van een soortgelijke aanpak van de Commissie Vonhoff voor de rijksdienst en van de Commis sie Wagner voor de industrie. De commissie zou moeten worden samengesteld uit onaf hankelijke personen met groot gezag. „Het wordt tijd ons zor gen te maken over de mate waarin overheid en maat schappij zich met ons bemoei en. Het Nederlandse onder wijsstelsel en niet in de laatste plaats het wetenschappelijk onderwijs dreigt te worden op gehangen aan talloze ballon nen van ideologiën en illusies. Daardoor zweeft ons onder wijssysteem in de wolken. Het wordt tijd dat de ballonnen worden doorgeprikt, zodat het systeem weer zakelijk wordt benaderd en ontdaan van val se ideologieën", aldus mr. Cath. Mgr. Ernst Aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg ging de bisschop van Breda mgr. Ernst vandaag in op de vraag of onze weten- schappelijk-technische cultuur in haar feitelijke ontwikkeling niet de biologische basis van het menselijk bestaan heeft aangetast. Als voorbeeld wees hij op de plaats die de kernbe wapening is gaan innemen in het economisch, miltair en po litiek bestel van onze dagen. Meer en meer mensen, aldus de bisschop, worden zich be wust van het feit dat niet en kel een mogelijkheid van ver nietiging bestaat, maar een dreigend gevaar. Mensen zijn in staat, zo constateerde hij, het mensdom en zijn cultuur te vernietigen, maar het enorm wetenschappelijk-tech-. nisch vermogen waarover wij beschikken, heeft dc mensen niet in staat gesteld de honger in de wereld uit te bannen en een menswaardig bestaan te verzekeren aan alle volkeren". LEIDEN Het fantasti sche zomerweer en de in zet van de honderden deelnemers heeft het za terdag en zondag gehou den majorettenconcours tot een groot succes ge maakt. Het was de vierde maal dat het concours werd gehouden nabij het buurthuis in De Mors. „Het was een grandioos gebeuren", aldus één van de organisatoren. Aan het concours, dat op touw is gezet door de Vereniging van Zelfstandige Majoretten Groepen, deden bijna 50 pele- tons mee. De afwerking van het programma nam dan ook twee dagen in beslag. Het con cours begon zaterdag met de jeugd, de wat jongere meisjes die in vele gevallen het mar cheren nog maar net onder de knie hadden doch voor wie verwerken van de figuren zo nu en dan een probleem vormde. .De kwaliteit van de majorette is herkenbaar aan de wijze waarop zij het stokje (voor de kenners: de baton) hanteert. Vergevorderde majorettes kunnen moeiteloos drie stokjes tegelijk hanteren en weten door een simpel knietje het stokje meters hoog de lucht in Het optreden van de allerkleinsten. te krijgen, de beginners zijn al blij wanneer zij in het strijd perk de baton bij zich kunnen houden. Zonder de baton is de majorette machteloos, staat zij letterlijk en figuurlijk met lege handen tegenover de immer kritische jury. Net doen alsof er niets aan de hand is, is dan het parool en wanneer de ju ryleden zich even ergens an ders op concentreren wordt de baton fluks van de grond ge raapt. Discipline is het belangrijkste element in het optreden van een majorettepeleton. Een pe- leton is een keurig, geoefend geheel waar voor eigen initia tief geen plaats is. De uit te voeren figuren zijn vaak zo in gewikkeld dat bij een achtelo ze misstap van één der meisjes het peleton tot een chaos ver wordt. Concentratie is een be langrijk goed maar voor wie de zenuwen niet geheel de baas is, staat de begeleidster bij de kleedkamer met een zak doek klaar om de tranen op te vangen. Bij de jeugd behaalde uiteinde lijk het Leidse majorettencorps „Pauline" de eerste prijs. Ook in de tweede divisie was de hoofdprijs voor een Leidse groep weggelegd. „De Angels" gingen in deze categorie met de hoogste eer strijken. Zij kregen zondagmiddag tevens de wisselbeker van de Vereni ging van Zelfstandige Majoret ten Groepen omdat zij het hoogste puntenaantal van het tournooi hadden behaald. Zon dag was het de beurt aan de gevorderden, de meisjes uitko mend in de eerste en eredivi sie. In de eerste divisie ging de eerste prijs naar „Stars at Moonlight" uit Vlissingen, het eremetaal in de hoogste klasse werd behaald door het majo- rettenpeleton „Wigelia" uit Den Haag. Kervolg van de voorpagina) ,EIDEN De voorzitter de Raad van Advies het Wetenschapsbe- prof. Van Bueren be- in zijn vandaag Leiden gehouden ech dat aan een krach- en persoonlijk weten- appelijk management re de voorkeur moet rden gegeven boven i veelhoofdige en vage tuursstructuur. Hij stel- dat een goede manage- kan en zal dat beleid in bureaucratie. is het geheim van de gro- efficiëntie van de indus- research, vergeleken die van de overheid. Er bekwame managers die de touwtjes van onderzoeksbeleid in han- houden en daarmee de on- in staat stellen zich tot hun werk, (dat is al- het onderzoek) te beper- en de studenten daarbij te aldus prof. dr. Van In de praktijk blijkt, hem dat goede onder leiding èn manage- nodig hebben en volledig Sterk geleide insti-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3