Atleten vrezen warmte in Athene Dood military-ruiter gevolg van eigen fouten i Britten vooraac Vriend tweede IAAF akkoord met startgelden KNAU onzorgvuldig Elly van Hulst treft het niet C««iieGou<umt LUHMUHLEN De dood van de 35-jarige Zwitserse ruiter Erst Bau mann, voor de ogen van zijn vrouw en vader, over schaduwde dit weekeinde de WK Military op de Lü- neburgerheide bij Luh- mühlen. Wat het risico van lijf en leden betreft mag deze vorm van paar- desport langzamerhand bijna op één lijn worden gesteld met de auto- en motorsport. Baumann was dit jaar al de derde deel nemer aan een samenge stelde wedstrijd, die de dood vond. Andere slacht offers waren de Britse Sa rah Bailey (april in Brig- stock) en de Westduitser Wolfgang Rühs, begin juli in Achselchwang. In alle drie gevallen veroorzaak te het gewicht van het vallende paard dodelijke verwondingen. Het ligt voor de hand dat de publieke opinie opnieuw deze tak van paardesport, die zulke risico's in zich bergt voor mens en dier, scherp veroor deelt. In het recente verleden was daar ook alle reden toe. Zo liet de Argentijn Ortelio in 1980 tijdens de alternatieve Uitgeput De Oostduitser Bernd Drogan was na zijn rit in de mondiale amateurstrijd om de regenboogtrui der amateurs zo uitgeput dat hij vrijwel direct na zijn gouden finish ineen zeeg. -.1 Olympische wedstrijd in Fon- tainebleau een ergerlijk staal tje van dierenmishandeling zien, dat zijn paard Bravio het leven kostte. Herhaaldelijk kwam de dierenbescherming in het geweer als de cross weer eens te zwaar was ge bouwd en paarden onherstel bare blessures opliepen of nog erger. Zo kwam de military steeds meer in een kwade reuk te staan. Juist in Luhmiihlen echter was de kritiek op de par koersbouwer Wolfgang Feld volkomen misplaatst. Alle deskundigen waren het er over eens dat de cross over 7.4 kilometer met 32 hindernis sen door de vele alternatieve springmogelijkheden zelfs voor de zwakste deelnemers te overwinnen was. Ook na het dodelijke ongeval van Baumann bleef bijvoorbeeld de Nederlandse chef d'equipe Daddy Stibbe, die nooit een blad voor de mond neemt als hem iets niet zint, de cross verantwoord vinden. De koe le cijfers gaven hem gelijk. Niet minder dan 41 deelne mers bleven foutloos, een aantal, dat niet vaak voor komt. Geen enkel paard liep ernstig letsel op. Wel hield men bij enkele Mexicanen en Russen het hart vast. De Mexicaanse paarden waren echter zo verstandig zonder meer te weigeren als de kami kaze-piloten hun zin wilden doordrijven. „De cross in Fon- tainebleau was niet alleen zwaarder, maar ook veel ge vaarlijker", zei oud-Europees kampioen Nils Haagensen uit Denemarken tevoren. "In Luhmiihlen komen intelligen te ruiters ver". Juist aan gezond verstand ontbrak het Baumann én de Zwitser ploegleiding in Luh miihlen. Anders is het niet te verklaren'dat hij de wedstrijd inging met een inderhaast ge leend paard. Zijn eigen paard, Baron, was tijdens het trans port geblesseerd geraakt. De ervaren Baumann al acht jaar in de nationale ploeg en vorig jaar in Horsens nog tweede met de equipe durf de het toen wel aan met de 15-jarige Beaujour de Mars van zijn landgenoot Sepp Bur ger. De reglementen verbie den zoiets niet. In de dressuur bestond er na tuurlijk geen enkel gevaar. Maar juist in de cross dient het vertrouwen tussen berij- der en paard grenzeloos te zijn. Lange tijd ging het niet temin goed. De voorlaatste hindernis, een hindernis met de naam Ententeich, werd Baumann echter fataal. Over moedig geworden besloot hij de zwaarste en tevens snel ste doorgang te kiezen, het paard bleef echter met de voorbenen aan de rand van een massieve tafel haken. De Zwitser gleed op de grond, Beaujour de Mars sloeg over de kop en verpletterde met de volle 450 kg. lichaamsgewicht de borstkas van Baumann. Di- rekte hulp van drie bij de hindernis aanwezige artsen mocht niet meer baten. Bau mann werd nog snel met een helikopter naar een zieken huis vervoerd, maar,ook daar kon slechts de dood worden geconstateerd. Voor de Westduitse chef d'quipe Hilarius Simons was het gebeurde aanleiding in grote woede te ontsteken. „Wat de Zwitsers hebben ge daan is vragen om moeilijkhe den. Men kan niet drie dagen voor het begin van een wed strijd zo maar van paard ver wisselen. Zoiets druist geheel tegen de aard van deze sport in. Juist in de- military moet iedere ruiter immers terdege de zwakke en sterke punten van een paard kennen. Hij moet voelen wanneer het dier aan het einde van zijn kracht is en weten hoe het dan reageert. Baumann kon dat helemaal niet beoordelen. Hij kende het paard immers niet. Als ik het tevoren had geweten, was ik naar de Zwitsers toegegaan om te vragen of ze gek waren geworden". „Baumann is geëlimineerd", hoorden de ruim 70.000 toe schouwers door de luidspre kers, hoe waar dit was, begre pen de meeste aanwezigen pas na afloop toen er een herden kingsdienst voor zondag werd aangekondigd. De wedstrijd ging gewoon verder alsof er niets was gebeurd. Ook de feesdtmuziek bleef tot in de nacht over het terrein schal len. rtie -7) gerc h kte LUHMUHLEN Britten zijn de grote uf naars geworden van WK military in Luhmi er len. De 28-jarige Luciijnd( Green-Prior Palmer gr(.0l met haar 11-jarige pa;-ba£ Regal Realm het goud ft t< het persoonlijk klas de ment en ook in de tea rangschikking Groot-Brittannië een Maar liefst vijf Bri deelnemers eindigden de eerste tien. over de ver het springen. De 43-jai deb* Westduitser Helmut Rel o meier verspeelde daarin goud. Hij had na de dress 1 en de uithoudingsproef N Santiago een zodanige v< bij sprong in het klassement eger hij zich zelfs een spring mocht veroorloven. 15.000 toeschouwers (het evenement trok meer 100.000 bezoekers) wierp echter tweemaal een hindeipn d< omver, waardoor de eerf op foutloos gebleven Lucifginf Green-Prior Palmer met de titel ging strijk n Tweemaal, in 1975 en 1! mocht deze buitengewoon varen amazone zich al Ei stre pees kampioene noemen. Aan het slotklassement is r te zien dat één van de Nee derc landse deelnemers, Angela hof, enige tijd serieuze kar" hebster is geweest voor e taal. Na haar uitstekende di suurproef (tiende) ging strijdlustig de cross in. Tot voorlaatste hindernis was j Boekelose nog foutloos en z binnen de tijd, iets wat m vijf combinaties presteerd j-j Toen kwam Angela Rohof Resolution Bay in het w van de Ententeich, waar ii ochtend de Zwitser Baum. de dood vond, terecht. Dat tekende een nat einde haar aspiraties. Ze haalde finish nog wel, maar was ¥a(j slag kansloos. he "Tbijn Sebastian Coe bezodse gisteren het nieujia) stadion waar week de Europese letiekkampioenschai dai pen worden gehoudty j ibo .SS' jELC >llo d ral MAANDAG 6 SEPTEMBER 1 ZUTPHEN De En gelse militair Mike Hurt heeft zaterdag de halve marathon in Zut- phen gewonnen. Hurt maakte een tijd van 1 uur 5 minuten en 2 se conden. Cor Vriend (PSV) eindigde op 1 se conde als tweede. Vriend reist pas later af naar Athene voor de EK. ATHENE De Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF) heeft voor het eerst goedkeuring gegeven aan de betaling van startgelden aan atle ten. zij het met voorbehoud. De startgelden mogen alleen bij bepaalde wedstrijden worden betaald. Het geld moet worden overgemaakt aan de natio nale sportbond, waarvan de betrokken atleet lid is en zal door die organisatie worden vastgehouden tot zijn sportloopbaan voorbij is. Deze nieuwe maatregelen waarover al twee jaar wordt gedebat teerd werden zaterdag op het congres van de IAAF met overweldigende meerderheid goedge- ATHENE De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) blijkt het met het afmelden van Nederlandse deelnemers niet zo nauw te hebben genomen. In de serie-indelingen van de eerste dag kwamen de namen nog voor van Els Vader (100 meter) en Hugo Pont (400 meter hor den). die een week geleden te horen kregen dat ze niet goed genoeg werden geacht voor Athene. Bij de kwalificaties verspringen stond zelfs de naam van Edine van Heezik, die kennelijk al maanden geleden aan de organisatie was gemeld in de verwachting dat de Amsterdamse wel aan de KNAU-eis van 6.45 meter zou voldoen. Het geen nooit gebeurde. ATHENE De serie-indeling voor Elly van Hulst, Rob Druppers en Arno Körmeling, die vandaag op de eerste dag van de dertiende Europese at- letiekkampioenschappen in Athene op de 800 meter in ak- tie komen, is voor Drupers en Körmeling niet ongunstig. Elly van Hulst echter is ingedeeld in de derde en laatste serie, die op papier de sterkste is. De Nederlands-recordhoudster (1.59.62) stuit in haar serie op drie Olympische finalistes: zil veren medaillewinnares Olga Minajeva (Sov), de Oostduitse Hildegard Ullrich (vijfde) en de Poolse Jolanta Januchta, die in Moskou als zesde eindig de. Ook de snelle Bulgaarse Totka Petrova is bij Elly van Hulst ingedeeld. De Griekse Georgina Troumbaki, de Fran- Caise Nathalie Thoumans en Maria Richter (Liechtenstein) mogen echter geen probleem voor Van Hulst vormen. De later dodelijk ge wond geraakte Ernst Baumann tijdens één van de laatste hinder nissen die hij nam tij dens het WK military. ATHENE Vanaf van daag zullen de ogen van de internationale atletiek- wereld gericht zijn op Athene. De hoofdstad van Griekenland, waar 3000 jaren geleden de beste lo pers en discuswerpers uit de oudheid hun krachten maten, is tot en met 12 september gastheer van de Europese atletiekkam- pioenschappen, die voor de dertiende maal sedert 1934 worden gehouden. In zeven dagen zullen een jaar voor de eerste we reldkampioenschappen, die in augustus 1983 in Helsinki worden gehou den de medailles ver deeld worden op 41 on derdelen; 24 bij de heren en 17 bij de dames. Der tien jaar geleden was Athene ook de plaats van handeling voor de Euro pese titelstrijd. Toen wer den de wedstrijden gehou den in het Karaskaikis- stadion in Piraeus. Nu is een compleet nieuw sta dion, dat enkele weken geleden in gebruik werd genomen, de plaats waar gestreden wordt. De tien Nederlandse dames en heren moeten in staat worden geacht in de Griekse hoofdstad voor goede prestaties te zor gen. Marathonloopster Carla Beurskens staat op de wereld ranglijst van dit seizoen hoog genoteerd. De Limburgse be zet met haar tijd van 2.34.14, die zij in het voorjaar in Japan liep, de vijfde plaats. Annie van Stiphout, de Nederlandse kampioene is zestiende (2.37.28). Carla Beurskens heeft haar gehele seizoen op Athene afgesteld. De frêle at lete toonde de afgelopen perio de twee maal aan dat zij goed in vorm is. Zij deed dat met een overwinning bij een weg wedstrijd in Best, waar zij de 15 kilometer net boven de 50 minuten liep en vorige week zaterdag met een overwinning in het nationale kampioen schap 15 kilometer in Utrecht. De grote vraag is hoe zij in Athene zal zijn opgewassen te gen de grote hitte. In de Griekse hoofdstad is het momenteel ver boven de der tig graden. Elly van Hulst, die op 18 au gustus in Zürich het nationale record op de 1500 meter op haar naam bracht met een tijd van 4.03.78, heeft zich dit sei zoen op afdoende wijze bewe zen. De atlete uit Leeuwarden behoort tot de sterkste loop sters van Europa. Zij zal in Athene op de 800 en 1500 me ter uitkomen. Wanneer zij de series en halve finales, die res pectievelijk vandaag en mor gen worden gelopen, overleeft, staat zij woensdagavond op de dag van de Tweede-Kamer verkiezingen in de eindstrijd van de 800 meter. Zestien uur na die finale moet zij dan weer starten in de series van de 1500 meter. Elly van Hulst heeft zich voor Athene als doel gesteld verbeteringen van haar nationale records op de 800 m (1.59.62) en 1500 m (4.03.78). Wanneer zij daarin slaagt, moeten twee finale plaatsen haalbaar zijn. Hoog genoteerd Ook Ria Stalman staat bij het discuswerpen met haar natio nale record van 66,58 m hoog genoteerd. Zij bezet de tiende plaats, maar daarbij dient te worden aangetekend dat in Athene per land slechts drie deelneemsters mogen starten, waardoor in elk geval een Oostduitse afvalt. De vijfde Nederlandse vertegenwoordig ster is zevenkampster Tineke Hidding. Haar doel is in Athe ne het nationale record, dat op 5932 punten staat, boven de grens van 6000 te brengen. Bij de heren is van Nederland se zijde vooral de aandacht ge richt op Gerard Nijboer (mara thon) en Rob Druppers (800 m). Nijboer komt na zijn twee de plaats op de olympische marathon in Moskou voor het eerst weer uit op het langste officiële loopnummer in de at letiek. Hij wil van een favorie- tenrol absoluut niet weten. De officieuze Europese record houder op de marathon met de tijd van 2.09.01, die hij op 26 april 1980 in Amsterdam liep, zegt dat Athene een gok voor hem wordt. „Ik heb sedert Moskou door blessures geen marathon meer gelopen. Ik ben nu zonder pijn. Het wordt dus afwachten". Nijboer heeft in de wedstrijden die hij tot nu weer gelopen heeft een uitste kende indruk gemaakt. In de marathon van Rotterdam liep hij in mei 21 oktober op kop, waarna zoals afgesproken het maken van het tempo voor hem gedaan was. Bij het nationale kampioenschap 25 kilometer in Eersel imponeer de Nijboer met een tijd van 1 uur en 14 minuten en enkele weken geleden won hij in Brescia, na een zwaar trai ningskamp, het individuele klassement van een zes-lan- denwedstrijd over 30 kilome ter. Nijboer heeft zijn voorbe reiding onlangs afgesloten met een trainingsstage in Zuid- Frankrijk. Nijboer vreest in Athene de hoge temperatuur en het geaccidenteerde par koers. Hij weet zich gesteund door Cor Vriend, de nationale kam pioen, die dit seizoen drie in ternationale marathons op zijn naam bracht: Westlandmara- thon (Maassluis), Amsterdam en Helsinki. Met zijn winnen de tijd van Amsterdam (2.12.15) staat Vriend negende op de Europese seizoenrang lijst. Rob Druppers heeft dit seizoen de internationale atletiekwe- reld verbaass met een tijd van 1 minuut en 44.70 seconden op de 800 meter. Het is de beste tijd ooit door een atleet van 20 jaar gelopen. De Utrechtse parttime archivaris, die na de Europese kampioenschappen in militaire dienst moet, staat op de wereldseizoenranglijst als derde geklasseerd achter de Engelsen Steve Cramm (1.44.45) en het fenomeen Se bastian Coe (1.44.48). De nuch tere Druppers: „Men moet nu geen wereldwonderen van mij verwachten. Ik ben tevreden als ik de finale van de 800 me ter haal. Groot-Brittannië zal in elk geval met drie lopers in de finale van de 800 meter vertegenwoordigd zijn. Als de Engelsen het slim spelen, komt niemand aan de titel". Vier jaar geleden in Praag kon het kampioenschap op de 800 meter Engeland ook niet ont gaan. Sebastian Coe en Steve Ovett hadden toen echter meer oog voor elkaar dan voor hun tegenstanders. Van die ri valiteit profiteerde de Oost duitser Olaf Beyer door in een lange sprint de titel te pakken. Misschien kan Arno Körme ling, die in Athene ook de 1500 meter loopt. Druppers hand en spandiensten verlenen. Dat is echter niet waarschijnlijk omdat bij de indeling van de series zoveel mogelijk voorko men wordt atleten van dezelf de nationaliteit in te delen. Nederlands laatste vertegen woordiger bij de heren is tien kamper Robert de Wit. De 20- jarige Eindhovenaar is op het allround nummer van de atle tiek uitsluitend in Athene om te leren. De Wit heeft echter bewezen in een tienkamp „heel" te kunnen blijven en dat is op een nummer, dat in totaal ruim 24 uur in twee da gen in beslag neemt, al een groot voordeel. De Wit, met 7800 punten nationaal record houder, hoopt in de Griekse hoofdstad de sprong over de 8000 puntengrens te maken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16