Openbaar stukje oever voor Kagers nog ver weg Samenstelling raadscommissies in Alkemade Week voor Chili in Hazerswoude Drie bushaltes tijdelijk opgeheven in Zoeterwoude HAZERSWOUDE/KOUDEKERK Een week van be wustwording en solidariteit. Dat is het doel van de „week voor Chili" die van zondag 5 tot zondag 12 sep tember in Hazerswoude wordt gehouden. Op 11 septem ber 1973 werd een bloedig einde gemaakt aan de demo cratisch gekozen regering van president Salvador Al- lende. Alle hervormingen die tijdens zijn regeringspe riode in gang waren gezet, werden onmiddellijk terug gedraaid. Vakverenigingen en politieke partijen werden verboden en politieke tegenstanders werden uit de weg geruimd, gevangen gezet of verbannen. Nog dagelijks worden tientallen personen opgepakt en gemarteld. Om deze gruwelijke daden niet te vergeten, maar ook om het geloof in het verzet te bewaren, houdt de Chili-werk- groep Hazerswoude een wee^ voor Chili. Tijdens deze week is er een aantal activiteiten in Hazerswoude en Kou dekerk. Morgen is er in cultureel centrum Het Anker in Hazerswoude een kerkdienst met als thema „onderdruk king door geweld en geld". Het parochiekoor met mede werking van de Chileense zangeres Nenée verzorgt de dienst. Dinsdag 7 september wordt in café de Hoek in Kou dekerk de film „Chili na de staatsgreep" gedraaid. Woens dag 8 september is er in het clubhuis aan de Vondellaan in Hazerswoude een kindermiddag. Vrijdag 10 september kunnen de liefhebbers van zeven tot negen uur in Plein '68 in Hazerswoude van een Chileense maaltijd genieten. Daarna is er feestavond met een film over de vermoorde Chileense zanger Victor Jara. Daarna treedt Luis Avavena op met een combinatie die hij veel toepast in zijn optredens namelijk zang, grappen en gitaar. Zaterdag 11 september is er een landelijke manifestatie in Amsterdam en de week voor Chili wordt beëindigd met een kerkdienst zondag 12 september vanaf tien uur in de Bernarduskerk in Hazers woude. Voor verdere informatie over de week kunt u bel len 01714-4649 of 01714-5048 of 01714-2032. COURANT ALKEMADE De sa menstelling van de ver schillende raadscommis sies in Alkemade is on langs vastgesteld. Dit na een vergadering van het seniorenconvent met bur gemeester Wagenaar. De raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en milieuzaken zal bestaan uit de raadsleden Bakker (CDA), Duivenvoorden (CDA), Schoonderwoerd (PvdA), Van Tol (PPR) en Verdel (VVD). Voorts zijn uit een enorm groot aantal sollicitanten de volgende twee burgerleden voorlopig gekozen. Het zijn 'H. J. de Jong (voormalig CDA- commissielid ruimtelijke orde ning) en P. C. W. van der Meer (oud-fractievoorzitter CDA). In de raadscommissie finan ciën komen de raadsleden Klerks (CDA), Kret (CDA), Schoonderwoerd (PvdA), Van Tol (PPR) en Verdel (VVD). De burgerleden zijn L. M. Beelen (VVD) en M. Verboon (CDA). In de woonruimte advies com missie zijn de heren Van der Geest, Koot en Verboon (allen CDA) herbenoemd. Nieuwko mers zijn: R. Helsloot (werkne mer woningbouwvereniging) en mevrouw Koek-van der In de raadscommissie be zwaar- en beroepsschriften zijn herbenoemd: de heren Klerks (CDA). Kret (CDA), Nugteren (CDA, tevens voor zitter), Van der Meer (VVD) en Bart de Jonge (plaatsver vangend voorzitter). Nieuw in deze commissie is de voorma lig VVD-wethouder Van Duij- keren. De samenstelling van de raadscommissie jeugd- en 'sportaccommodaties is onder voorbehoud bekendgemaakt. Deelnemende raadsdleden zijn: J. v.d. Bosch (CDA), J. M. Koek (VVD) en H. van Tol (PPR). De burgerleden zijn al len opnieuw gekozen, te we ten: A. v.d. Bogaart (VVD), mevrouw Hofstede-Boelhou wer (namens Alkemade-West) en H. Klein (voorzitter S.J.A.). J. G. van den Bosch (CDA), F. Hoogenboom (PvdA), J. E. M. Koek (VVD) en H. van Tol (PPR) zijn de raadsleden die deel zullen uitmaken van de nieuwe raadscommissie wel zijnszaken. Uit een enorm aan bod van sollicitanten zijn vijf burgerleden voorlopig geko zen. Het gaat om R. L. F. te Brake (PvdA, onderwijzer, te vens secretaris S.J.A.), me vrouw A. Castelein-van der Hoorn (PPR, onderwijzeres), Jacco Castelein (welzijnswer ker), W. J. M. Homburg (on derwijzer) en Leo T. van der Meer uit Oude Wetering (CDA). Samenvattend kan gezegd worden dat alle raadsleden in tenminste één commissie zit ting zullen hebben. Voorts zijn alle politieke groeperingen vertegenwoordigd in de raads commissies. Dit heeft het grote voordeel dat iedere politieke partij zijn eigen inbreng heeft tijdens het vooroverleg. Hier door zuJlen de kleine politieke partijtjes in het vervolg niet meer genoodzaakt ziin uitvoe rig over bepaalde zaken uit te wijden in de gemeenteraads vergadering, omdat zij daar voor nu in een eerder stadium de kans krijgen. T\ 1 1 1 I 1 *1 1 Tijdens wielerroi ZOETERWOUDE De lijn dienst-busonderneming West- Nederland heft morgen gedu rende enkele uren drie bushal tes in Zoeterwoude-dorp tijde lijk op. Een en ander houdt verband met de wielerronde die wordt verreden waardoor een groot gedeelte van de dag de dorpskern volledig voor het verkeer is afgesloten. Reeds vanaf negen uur wordt begonnen met de afzetting van het parkoers en naar verwach ting zal de bus tussen elf uur en half zes niet door de dorps kern kunnen rijden. Dat bete kent dat de bushalte nabij de Zwetkade, de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat gedu rende die uren is opgeheven. De bushalte nabij het gemeen tehuis blijft wel intakt met dien verstande dat passagiers kunnen instappen op de brug over de Noordbuurtsevaart. Degenen die aan het parkoers wonen óf in de ring waar de wielerronde wordt gehouden, doen er goed aan om als ze plannen hebben hun wijk morgen te verlaten, hun auto vóór negen uur een plaatsje buiten de wijk te geven. In verband met de veiligheid van toeschouwers en wielrenners er komen er in totaal meer dan 250 aan de start zal streng worden toegezien dat geen auto's op het parkoers komen. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA Het terrein naast het pand Julianalaan 40. Onder redactie van Ton Pieters. Het „Geïllustreerd Zon- waardig is, dat deze Na dit heerlijks mag ik u dagsblad dat ook in 1912 droogmaking voor het misschien verklappen hoe al zo'n voortreffelijke grootste gedeelte is ten de monocle in de wereld neus; had voor de kleine, uitvoer gelegd met het is gekomen. Welnu ko- pikante aspecten van het geld dat een Noord-Hol- ning Karei II van Ènge- toenmalige leven, vertelt landsch zeeman, Pieter land was de eerste die vandaag wat over een spe- Pekmans, wist op te vis- zich in zijn land van een eifiek Brits detail. „In En- schen van de schatten die monocle bediende. „Toen geland treft men een zeer met Spanje's Armada, de hij eens in Keulen was, groot aantal vrouwelijke zoogenaamde „onoverwin- leerde hij een glasslijper dienstboden aan, die door nelijke vloot", naar den kennen en op zekeren dag afkomst en opvoeding bodem der zee waren ge- keek hij eens door een der werkelijke dames zijn en gaan. geslepen lenzen heen. Hij door hun ontwikkeling De Beemsterbewoners bemerkte tot zijn konink- dikwerf uitsteken boven hebben dat derde eeuw- lijke verbazing, dat het de dames, bij wie zij die- feest van hun grond met daardoor mogelijk was al- nen. Wie het eens met veel enthousiasme en al- les veel duidelijker te zien zulk een hulp in de huis- lerlei feesten gevierd: his- dan zonder glas. Na zijne houding heeft geprobeerd, torische en andere optoch- kroning beval hij dien verlangt niet meer naar ten, harddraverij en glasslijper met nog twintig hare voorgangsters. Na- volksspelen hebben da- andere mannen van dat tuurlijk stellen zij ook genlang feestvreugde ge- vak naar Engeland over voorwaarden, maar deze baard in dat nijvere land- te komen om een brille- zijn niet overdreven. On- bouwersland en veel glas voor hem te maken, ingewijden zouden raar vreemdelingen zijn er De legende verhaalt, dat opzien, als zij wisten, hoe- heengetrokken om getui- men zestigduizend giazen vele jonge meisjes uit ver- gen te zijn van die schitte- moest slijpen, alvorens armde, maar voorname rende feesten". men den koning naar zijn families, van artsen, domi- genoegen kon bedienen, né's en advocaten, als Geheel andere koek wa- Het met zooveel moeite meid dienen". ren eind augustus '12 de vervaardigde meesterstuk Katholiekendag te Aken wordt tegenwoordig nog in de Beemster vier- en 't Maria-Congres te bewaard in het Britschl den ze feest, de Jobbers in Maastricht. „Twee groot- Museum. Karei II was dus de landbouw. „De Beem- sche manifestaties van ons de uitvinder van den mo- sterpolder, die groote en heilig geloof binnen een nocle. Zijn zoon, de hertog vruchtbare uitgestrekt- kort tijdsbestek en in de- van Monmouth, was de heid gronds 'n..he' htrtje zelfde streek, hebben in eerste bijziende die twee van Noord-Holland, her- den jongsten tijd zeer de glazen gebruikte", dacht dezer dagen zijn aandacht getrokken van 300-jarig....bestaan! Im- de geheele wereld. Beide Jawel, en de wrede ro mers: driehonderd jaar ge- gebeurtenissen geven meinse keizer Nero, die leden werd het Beemster- heerlijk getuigenis van buitendien ook bar slecht meer drooggelegd en de het onwrikbaar geloof, van gezicht was, keek onafzienbare watervlakte <jat leeft in de harten van door een geslepen sma- in een vruchtbaar land zoovele goede katholie- ragd om beter te kunnen herschapen. Wel merk- ken!" zien. ALKEMADE De wens van veel Kagers om er gens op hun eiland een openbaar stukje oever te krijgen, blijkt moeilijk te realiseren. Het Alkemade- se gemeentebestuur heeft al diverse malen getracht een strookje grond met slootje aan de Julianalaan, thans eigendom van vee houder P. van Ruiten, in bezit te krijgen om er aan- legsteigertjes, een par- keerterreintje, een speel- weitje en een startplaatsje voor plankzeilers aan te leggen. De heer Van Rui ten, die het strookje grond gebruikt voor het lossen van over water aange voerd stro en hooi wil al jaren beslist niet verko pen, maar is wel zo vrien delijk geen afrastering te plaatsen zodat elke Kager het terreintje vrij kan be treden. Onlangs trad het Alkemadese gemeentebestuur weer in on derhandeling met Van Ruiten; ditmaal omdat de erfpachtster mijn voor de ondergrond van Van Ruiten's woonhuis afliep. Het terrein, Julianalaan 40, heeft de vader van de huidige Van Ruiten veertig jaar gele den in erfpacht gekregen van de gemeente Alkemade om er een huis op te bouwen. Omdat, juridisch gezien, alle opstallen, na het aflopen van een erf pachtstermijn, eigendom wor den van de grondeigenaar, KATHOLIEKENDAG IN AKEN: „Hoe de katholieke Duitsche studentenvereenigingen bij een Katholiekendag optreden: een schilderachtig kiekje van de vertegenwoordigers der Katholieke Duitsche studentenvereengingen, die aan den grooten Katholiekendag te Aken deelnamen, hulde brengende bij een patriottische betooging bij het gedenkteeken van keizer Wilhelm I". Die overigens helemaal niet katholiek was. gaan met de verkoop. Zij ble ken slechts hun fiat te willen geven als Van Ruiten het unieke open stukje grond met slootje aan de gemeente Alke made overdoet. Hoewel een dergelijke' ruil de heer Van Ruiten als uiterst onredelijk voorkomt, houden de leden van de raadscommissie finan ciën vol dat de voorgestelde transactie voor de Kaagse vee houder zodanig voordelig is, dat er van zijn kant best iets tegenover zou mogen staan. Het concrete voorstel van de raadscommissie financiën houdt nu in dat Van Ruiten óf verlenging van de erfpacht stermijn krijgt voor de rest van de levensduur van de op stallen óf het omstreden ka- veltje met slootje in ruil geeft voor de ondergrond van zijn woonhuis. LUI, DIE GEEN DUIZELIGHEID KENNEN: „De werklieden aan de New-Yorksche „wolkenkrabbers", die op 200 en 300 Meters hoogte hun werk verrichten, zijn met recht lui die geen duizeligheid kennen. Alleen het kijken naar de foto hierboven, met den gapenden afgrond waarboven, hangend aan één balkje, de arbeiders rus tig aan 't werk zijn, maakt een gewoon mensch al duizelig! De foto is genomen op een hoogte van 228 Meter bij den bouw van den nieuwsten „wolkenkrabber", het reusachtige „Woolwich Building". Nou, die fotograaf mocht er anders ook best we zen! moest Van Ruiten wel onder handelen met het gemeentebe stuur. De gemeentelijke onder handelaars bleken bereid de erfpachtstermijn te verlengen, maar Van Ruiten gaf de wens te kennen de grond thans te willen kopen. Grondruil De gemeente Alkemade toon de hier begrip voor omdat het niet netjes zou lijken de vee houder zomaar van zijn in goede staat verkerend huis te beroven. De gemeentelijk on derhandelaar kwam toen op het idee van een grondruil. voor het strookje grond aan het water iets verderop aan de Julianalaan. Van Ruiten vond dat deze twee kaveltjes niets met elkaar te maken hadden en dat de zaken gescheiden moesten blijven. De veehouder bleek een scherp onderhande laar en de gemeente Alkema de ging uiteindelijk overstag door niet verder op de grond ruil aan te dringen. Er werd een schappelijk prijsje (110.000 gulden) voor de ondergrond van Van Ruiten's huis afge sproken en de verantwoorde lijk wethouder Van Duijkeren vroeg aan de raadscommissie financiën wat de commissiele den daarvan vonden. VAN HET MARIACONGRES TE MAASTRICHT: „Het Maagdenkoor uit de Congregatie van O.L.Vrouw Sterre der Zee. De regen kon haar niet deren". VOORHOUT IN FEESTDOS: „Een jonge pries ter-plaatsgenoot, de Weleerw. Heer W.F.Be- belman, 15 Augustus priester gewijd, is door zijn dorpsgenooten te Voorhout op de meest feestelijke wijze gehuldigd bij zijn eerste plech tige H.Mis. Men ziet de pasingewijde" wat zullen we nou hebben, Geïll.Zondagsblad? „zijn feestelijken intocht houdende". Van Ruiten zou de aan de Ka- gerplassen gelegen ondergrond Weigering van zijn woonhuis in eigen dom kunnen krijgen in ruil Die weigerden akkoord te

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4