Deze weg komt geen uur te vroeg maar jaren te laat' Gemeente en projectontwikkelaar strijden om panden Stationsweg 5 Warmonder verdacht van verduisteringen iZoeterwoudse sporthal op 't Jiippert je gered Antonius Clubhuis weert Cen trum Partij Stadsvernieuwing mogelijk in de knel J.R. van Leeuwen blijft in raad EIDEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA 3 Rijnbrug {gesloten »»»IDEN - De Rijn- n 7 3 ug is maandag tussen pht uur 's morgens en $jf uur 's middags af- h<^fesloten voor alle ver der. Dit in verband et reparatiewerk aan betonnen onderbouw izi&n de brug. Het ver- 1 teer wordt met borden ngeleid. Bij regenval g gorden de werkzaam- .30 E^den een week uitge- i eld. De Rijnbrug is de J :rbinding tussen de dernj ijnstraat en de Lange- Iraat over de Nieuwe yn. Afscheid wethouder Thorn Tijdens de afscheidsreceptie kwamen gistermid dag op het Oegstgeester raadhuis vele honderden belangstellenden wethouder J.J. Thorn en echtge note de hand schudden (foto). Onder hen was oud-burgemeester jhr. Th. J. van Eysinga, met wie de scheidende functionaris elf jaar heeft gewerkt. Het raadslid G. Wuisman trachtte de vraag te be antwoorden of Thorn een super-ambtenaar, be stuurder of politicus is geweest. Het antwoord was dusdanig, dat Wuisman de wethouder be noemde tot politicus van Oegstgeest van het jaar 1982. De heer Philippo van voetbalvereniging ASC noemde Thorn een koe met gouden hoorns, een schaap met 5 poten en een duizendpoot, die als een bok op de haverkist zat. Thorn kreeg daarbij een aantal zilveren miniaturen. Alle sportvereni gingen van Oegstgeest hadden een bedrag aan geld bijeen gebracht, dat werd overhandigd door de voorzitter van de sportraad de heer A.L. van Ingen Schenau. Geld van paalzitter voor rugbyclub SASSENHEIM Aad van Werkhoven, die het op 31 juli precies 77 uur en 28 minuten volhield op een paal in het Oostduinsemeer overhandigde gisteravond de revenuen van zijn sportieve prestatie aan de Sassenheimse rugbyclub The Bassets. Dit gebeurde tijdens de feestelijke opening van het nieuwe rugbyseizoen. Het geld is bestemd voor de noodzake lijke nieuwbouw van het club gebouw. In totaal ontving Bas sets' voorzitter Peter van Res teren een bedrag van 4993,50 gulden. WARMOND/DEN HAAG Het Openbaar Ministerie in Den Haag onderzoekt momen teel de strafbare feiten die mo gelijk zijn gepleegd door een 43-jarige voormalige inwoner van Warmond. De Warmon der, van origine loodgieter maar later eigenaar van een keten installatiebedrijven en actief op de. onroerend goed- markt, is geruime tijd geleden vertrokken naar Florida met achterlating van een aanzien lijke hoeveelheid faillissemen ten. De curatoren van de fail lissementen hebben deze week bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan van strafbare feiten in de vorm van manipu laties en onregelmatigheden. Ook zou de Warmonder goe deren aan faillissement heb ben onttrokken. De Haagse of ficier van Justitie, mr. H.A. Holthuis, is belast met het on derzoek. „Ik ben de feiten aan het onderzoeken. Het is beslist niet zo, dat ik al om uitleve ring heb gevraagd. Wel heb ik de indruk, dat er mogelijkhe den voor vervolging zijn. Maar meer dan een indruk is dat nog niet". Door de activiteiten van de Warmonder zouden enkele tientallen particulieren zijn ge dupeerd. Behalve diverse ban ken zou ook de fiscus voor miljoen guldens zijn bena deeld. th2 ÉJIZENDEN OP DE BEEN BIJ OPENING BURGEMEESTER DETMERSWEG 33 e: I 3un OETERWOUDE De vroeg maar jaren te laat. Met -:W\ f7. namp hpf ppIiiïH van dp Mip- ersui ,es1 lETERWOUDE De fvolking van Zoeterwou- •dorp heeft zich van de este zijde laten zien bij officiële ingebruikstel- jig van de provinciale eg 17. Niet minder dan i'n drieduizend mensen aren op de been. Onder ?Jeale weersomstandighe- ging daarmede de tweek van start. Na de ïestelijke optocht volgde ballonwedstrijd waar- het gezelschap naar de dorpsstraat ging voor een je' penluchtmaaltijd met vuurkool en worst, panne- 'oeken en een barbecue. %t in de kleine uurtjes ierde Zoeterwoude spon- in feest om blijk te ge in aan de vreugde die is ;aan nu het doorgaan- e verkeer definitief uit dorpskern is verban- 8 nkele uren voor de opening /amen tientallen genodigden het gemeentehuis bijeen. De eer T. Jansen, lid van Gede- leuteerde Staten wees op de loeilijke financiële positie an de provincie waardoor „de l" fovinciale weg is opgehou- en, aangehouden maar ten- lotte toch is gerealiseerd. Niet inder dan tien gedeputeer- n van Verkeerszaken heb- ;n met deze weg te maken ië^ehad in de 35 jaar waarover lalisatie van een omleidings- g is gesproken. Als dorp sen Leiden en Zoetermeer ebt u evenwel recht op deze reg", aldus de heer Jansen, 'ervolgens kwam burgemees- :r Houdijk aan het woord. ;ze weg komt geen uur te ere ie E. huts[w; m-0ri3n, rkmuiii, ®rvtoelei Irijfsle -j Pl3tyt vroeg maar jaren te laat. Met name het geluid van de Mie- ningbewoners was in het pro vinciehuis hoorbaar. Het tracé is zeer bepalend geweest voor de ontwikkeling van Zoeter woude; wel een ingreep in het' landschap, maar omwille van de verkeersveiligheid hadden we dat er graag voor over", al dus Houdijk die voor gedepu teerde Jansen nog een klein boompje hadm dat werd aan geboden met de woorden „Dit boompje is klein, groen en zelfstandig,, daarmede duide lijk verband leggend met de kleine, groene gemeente Zoe terwoude die graag zelfstandig wil blijven. Vervolgens prees de heer Jan van Winden, voorzitter het Comité Ver keersweg, de enorme inzet van bevolking bij de voorbe reidingen van het feest. „Zoe terwoude is geen volk van woorden maar van daden, dat zal de komende week wel dui delijk worden", zo besloot Van Winden zijn relaas. Tegen half zeven vertrok het gezelschap naar het kruispunt Burgemeester Detmersweg- /Dirk van Santhorstweg. Vijf parachutisten daalden, 20 mi nuten later dan gepland maar wat is dat op 35 jaar? - neer en toen zij neerkwamen volgde een ovationeel applaus van de drieduizend aanwezigen. Zij overhandigden de heer T. Jan sen een bijltje waarmede de verzegeling van de slagboom werd verbroken zodat de Bur gemeester Detmersweg offi cieel in gebruik gesteld werd. De optocht die völgde was een lust voor het oog. Bijzonder veel werk 'was gemaakt van de groepen en voertuigen. De straten waren versierd, de vlaggen hingen uit, en een pri ma temperatuur: kortom alle voorwaarden voor een sfeer- Gedeputeerde Jansen, omstuwd door duizenden belangstellenden, verbreekt de verzegeling: de Burge meester Detmersweg is geopend. vol begin van de festiviteiten waren aanwezig. De gezellig heid vierde dan ook al snel hoogtij. Vele honderden men sen sloegen de optocht gade en verzamelden zich rond half feest pas goed los. Op klanken denkbaar maar die tijd zal niet negen in de Dorpsstraat voor van de boerenblaaskapel en meer terugkeren. De komende een gezamenlijke warme Studio, werd spontaan gedanst dagen staan nog legio straat maaltijd. Aan de vraag naar in de verkeersvrije Dorps- evenementen op het program- een portie zuurkool barstte het straat. Voorheen was dat on- ma. nol i ZOETERWOUDE Op het nippertje is gisterochtend 1 0}ipt gloednieuwe sport- en recreatiecentrum „De Kla- i Ba rerhal" te Zoeterwoude voor een ramp behoed. Tijdens v- Verkzaamheden aan het dak brak namelijk brand uit. Sinnen drie minuten wisten de werknemers het snel )m zich heen grijpende vuur te blussen. Was dat niet gelukt dan was vrijwel zeker het gehele complex in dammen opgegaan, en dat precies één week voor de )fficiële opening. Jtond de klok van tien uur brak de brand uit. Dakbedekkers )2 ^varen -bezig met het afplakken van de dakranden en daarbij ingiworden branders gebruikt. Tijdens die werkzaamheden werd het isolatiemateriaal tussen plafond van de sporthal en dakpan nen geraakt waarna die in de brand raakte. In een mum van tijd verspreide het vuur tot - bij de nok - een breedte van circa zes 'Timeter. Zeer attent en koelbloedig optreden van eni.kele mensen >etekende dat een kastastrofe werd voorkomen. Vlak bij de plek des onheils is namelijk een bouwwaterkraan waar toevalliger wijze een lange lang aanzat. In snel tempo werd de bcvenste rij iakpannen naar beneden gegooid waarna het bluswater op het solatiemateriaal'gespoten kon worden. Men was precies op tijd want ondanks de geringe waterstraal kon de brand bedwongen islworden. 3e Leidse brandweer heeft voor alle zekerheid het nodige con- trolewerk verricht, maar kon na een grondige inspectie huis waarts keren. De uiteindelijke schade is nihil en besond uit en kele schroeiplekken, terwijl een aantal nieuwe pannen moest worden aangebracht. 4.03 0 De - - 9.11 eld i DOSR vreest langdurig uitstel verhuizing ALKEMADE Voetbalver eniging DOSR vreest dat de Bing.verhuizing naar de nieuwe ac- 03 Hit commodatie achter Floraweg nds Gnog wel enige jaren op zich zal pop i laten wachten. Dit omdat een Ste«toegangsweg naar het toekom stige complex nog altijd niet té jgevonden. Een en ander werd [gisteravond gesteld tijdens de irvergadering van de club. invankelijk was gekozen Ivoor een stuk dijk, dat in bezit 30Spjis van de heer Straathof. On- derhandelingen over de aan- leluja'i k°°P van de dÜk leverden ibel) ifefhter niets op. Vervolgens n Bad ging men met Rijkswaterstaat ,fp m °m z*tten om te Praten - 17)over ket gebruik van de paral lelweg bij Rijksweg 4. Rijks waterstaat bleek bereid de weg als ontsluitingsweg voor het toekomstige sportcomplex te laten gebruiken. Nu blijkt ech ter dat deze oplossing te duur is. Bovendien zijn er nog een aantal verkeerstechnische pro blemen. Voor DOSR betekent dit alles tijverlies. De onderhandelin gen met de heer Straathof zul len nu opnieuw opgestart moe ten worden. DOSR-secretaris Theo Turk vroeg zich gister avond hardop af of de ge meente niet veel te laat de problematiek rond de ontslui tingsweg heeft onderkend. LEIDEN De gemeente en de projectontwikkelaar Passage Noordwijk B.V. liggen in de clinch over de bestemming van de oude panden Stationsweg 23 en 25. Terwijl de pro jectontwikkelaar zijn nieuwbouwplannen tracht te verwezenlijken, strijdt de gemeente met alle middelen om de sloop van de inmiddels op de Leidse monumentenlijst geplaat ste panden tegen te gaan. Beide partijen troffen el kaar gisterochtend voor de commissie voor de be roep- en de bezwaar schriften. Inzet van de verbale steekpar tij, is de weigering van de ge meente om voor de twee pan den een sloopvergunning af te geven. Dat wil zeggen, de ge meente heeft de afgifte van de sloopvergunning aangehou den, totdat een bouwvergun ning is verstrekt. Geen bouw vergunning, geen sloopver gunning. De gemeente is de aangewezen instantie om een bouwvergunning af te geven, maar de gemeente heeft alle registers opengetrokken om die vergunning in de zak te kunnen houden. Voorgevel De voorgeschiedenis: begin van dit jaar kwam de project-' ontwikkelaar in het bezit van het pand Stationsweg 25. Er werd een bouwvergunning aangevraagd, maar de Wel standcommissie keurde het bouwplan af. De glazen voor gevel diende vervangen te worden door een stenen pui. Opnieuw werd een bouwplan ingediend, waarin ook het naastliggende pand Stations weg 23 werd betrokken. In het nieuwe plan kregen beide panden een stenen voorgevel. Wederom keurde de Wel standcommissie het bouwplan af. Omdat het nu om een gro tere ruimte ging, zag men toch liever weer een glazen voor kant. Het inmiddels gealar meerde gemeentebestuur nam vervolgens voor het gebied Stationsweg als voorloper van het aldaar geldende bestem mingsplan ee/i zogenaamd voorbereidingsbesluit „om on gewenste ontwikkelingen te gen te gaan". Het opnieuw in gediende oude plan met de glazen voorgevel werd enkele dagen daarna door de Wel standcommissie goedgekeurd. Desalniettemin weigerde het college een bouwvergunning af te geven, omdat inmiddels het voorbereidingsbesluit was genomen. B en W meenden dat het laatste bouwplan van Noordwijk Passage in vergelij king tot de eerste twee zo ge wijzigd was, dat er sprake was van een nieuwe bouwaan- vraag. Omdat er geen bouw vergunning werd verstrekt, weigerden B en W ook een sloopvergunning af te geven. Schadeclaim Centrale vraag voor de be roepscommissie was of er in derdaad sprake was van een nieuw plan. Zou de commissie tot de conclusie komen dat er geen sprake is van een nieuw plan, maar van een gewijzigd oud plan dan kunnen B en W geen bouwvergunning weige ren. Het bouwplan zou dan zijn ingediend, voordat het voorbereidingsbesluit werd ge nomen. Raadsman A. van der Pluijm van Noordwijk Passage BV zei er van overtuigd te zijn, dat de gemeente de nieuwbouw wil tegenwerken. „De gemeente probeert tijd te rekken in de hoop dat de bouwaanvraag wordt inge trokken", aldus Van der Pluijm. Wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening ont kende dat: „Het was volgens planning dat voor dit gebied een voorbereidingsbesluit werd genomen". Van der Pluijm verklaarde ook dat er geenszins sprake was van een nieuw bouwplan. „Het geplan de bouwwerk heeft uitsluitend een nieuw jasje, een nieuw omhulsel gekregen", aldus de raadsman. Hij baseerde zich op een kroonbesluit toen hij be toogde dat „er toch gelegen heid moet worden geboden een bouwplan aan te passen aan de welstand". „Bijstelling van eisen van welstand is nog geen nieuwe aanvraag", aldus van der Pluijm, die ervoor waarschuwde dat wanneer de projectontwikkelaar het be roep zou winnen er wel eens een claim wegens geleden schade zou kunnen worden in gediend. Waal was het niet met hem eens: „De projectont wikkelaar wist zelf nog niet precies wat hij wilde gaan bouwen. Er was geen sprake van aanpassingen, maar van alternatieve plannen". Logisch Mocht de gemeente deze zaak verliezen dan heeft ze nog een ander ijzer in het vuur. De twee panden werden namelijk onlangs op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst en zijn nu volgens de gemeente „beschermd". Ook dat werd door de projectontwikkelaar aangevochten. De raadsman twijfelde aan de monumentale waarde van de panden maar vond het bovendien 'niet te> recht, dat de panden op de lijst waren geplaatst nadat de Wel standcommissie het bouwplan had goedgekeurd. „Uit het oogpunt van rechtszekerheid moet men bij de start weten, waar men aan toe is en niet pas achteraf", aldus Van der Pluijm. Waal bestreed dat: „Hoe kan je als gemeente we ten dat iemand een pand wil slopen. Dat weet je pas als er een bouw- of sloopvergunning wordt aangevraagd. Daarom is het heel logisch dat een pand pas op de monumentenlijst wordt geplaatst, nadat er een bouwaanvraag is ingediend". In de procedure voor de com missie voor de beroep- en de bezwaarschriften spelen tal van juridische elementen mee, Verwacht wordt dan ook, dat er de nodige tijd over heen zal gaan, voordat de commissie uitspraak zal doen. De com missie is bovendien verplicht advies te vragen aan de Leidse monumentencommissie, een commissie die op papier wel bestaat maar nog geen enkel lid telt. De inzet van het geding: een moderne glazen gevel temid den van historische panden. LEIDEN De Centrum Partij kan maandagavond niet terecht in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Deze politieke groepering heeft van beheer der A. Huybens te verstaan gekregen, dat de zaal in het clubhuis niet aan hen wordt verhuurd. De Centrum Partij wilde maandagavond in Leiden een verkie zingsavond houden. Telefonisch had men bij beheerder Huybens een zaal gereserveerd. Beheerder Huybens: „Ik heb geen enkel bezwaar tegen welke politieke partij dan ook, maar ik verwacht bij deze partij moeilijkheden. Er zijn in Leiden groeperingen die zich aggressief opstellen tegenover de Centrum Partij. Die groe peringen zouden maandagavond weieens kunnen proberen de bijeenkomst in de war te sturen. Politiek wens ik niet te bedrij ven, maaF- moeilijkheden wil ik in mijn zaak niet hebben. Van daar dat ik heb gebeld en heb meegedeeld, dat de Centrum Par tij maandagavond bij ons niet welkom is". De Centrum Partij is van plan de zaalverhuurder aan de monde linge overeenkomst te houden. „Wij hebben een overeenkomst en we staan op uitvoering daarvan. Het is toch heel erg, dat een zalenverhuurder met terreur bedreigd wordt. De beheerder heeft al zes anonieme telefoontjes gehad met bedreigingen", al dus een woordvoerder van de politieke groepering. („Niets van waar, ik ben door niemand bedreigd", aldus beheerder Huy bens). Indien het Antonius Clubhuis toch vastbesloten is de deu ren op slot te houden, dan overweegt de politieke groepering de hulp van het Leidse gemeentebestuur in te roepen. „Wij hebben recht op vrijheid van vergadering. Het college van B en W zal ons maar een andere zaal ter beschikking moeten stellen", aldus een woordvoerder. LEIDEN/DEN HAAG De gemeente komt mogelijk volgend jaar in de knel met de subsidiëring van bedrij ven in het kader de „Kaderregeling Steun Bedrijven Stadsvernieuwing" (KSBS). Bezuinigingen door het mi nisterie van economische zaken kunnen er er volgend jaar toe leiden, dat er minder bedrijven geholpen kun nen worden dan de gemeente wil. Vertegenwoordigers van de vier grote gemeenten Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht alsmede de gemeente Leiden als vertegenwoordiger van de Interim Saldo Regeling-gemeen ten (een rijksregeling, waaruit een groot deel van het stadsver nieuwingsproces wordt betaald) hebben overleg gevoerd met de staatssecretaris van Economische Zaken P.H. van Zeil over de korting op de KSBS-gelden. In het overleg betoogden de ge meenten, dat indertijd bij de tot standkoming van de KSBS-re- geling gekozen is voor een gedecentraliseerde aanpak, zodat de gemeenten de verantwoordelijkheid voor de steunverlening en het huisvestingsbeleid op zich namen. De KSBS-regeling biedt gemeenten de mogelijkheid bedrijven financieel te ondersteu nen bij het verplaatsen van en onderneming uit woonwijken, bij het vergoeden van schade die wordt geleden door stadsvernieu wing en bij het aanbrengen van voorzieningen tegen overlast voor de omgeving. Nadat er ruim publiciteit is gegeven aan de nieuwe mogelijkheden en rechten, is een golf aanvragen ont vangen. De gemeenten, die gesubsidieerd worden via de ISR-gelden krij gen dit jaar geen 27 miljoen, maar maar 15 miljoen voor de KSBS. Het ministerie heeft deze korting doorgevoerd, omdat niet het hele beschikbare budget door de gemeenten is aange sproken. Voor volgend jaar is het bedrag op 30 miljoen vastge steld en voor de jaren daarna op 35 miljoen. „Dit jaar kunnen we wel aan de aanvragen voldoen en kunnen we toezeggingen die we hebben gedaan wel waarmaken, maar voor volgend jaar moeten we het maar afwachten. We hadden verwacht dit jaar geld over te houden en dat naar 1983 te kun nen verschuiven. Dat kunnen we dus nu wel vergeten", legt de Leidse wethouder van economische aangelegenheden, mevrouw J. Fase, uit. Hoeveel Leiden volgend jaar precies krijgt, is nog niet duidelijk. Op basis van de door gemeenten op te stellen plannen voor eco nomische ontwikkeling, zal het rijk bezien in hoeverre voor de jaren '83-'85 aanpassing nodig is. VOORSCHOTEN Wet houder J.R. van Leeuwen blijft in de Voorschotense PvdA-fractie. In tegen stelling tot hetgeen don derdag in de krant stond vermeld is er nooit sprake van geweest dat hij op zou stappen. Jan van Leeu wen, die bij de vorming van een afspiegelingscol lege van CDA, PvdA en VVD vrijwel zeker terug keert als wethouder is verbaasd over de geruch ten over zijn aftreden. „Ook als er geen college van CDA, PvdA en VVD zou ko men en de PvdA in de opposi tie terecht zou komen, zou ik niet opstappen. Ik ben gekozen als raadslid en ik heb mijn verplichtingen jegens de kie zers", aldus Jan van Leeuwen. De kans dat er toch een afspie gelingscollege van CDA, VVD en PvdA komt, is de laatste dagen weer toegenomen. Hal verwege de week leek het er op, dat het overleg tussen de partijen volledig was vastgelo pen, omdat de PvdA zich niet kon verenigen met de porte feuille-verdeling. Inmiddels is er echter weer nieuw overleg geweest en lijken de partijen dicht bij een compromis te zit ten. Drs. Willemsen. die na mens de VVD de onderhande lingen voert, is zelfs zeer opti mistisch. Andere geruchten, als zou er een college van CDA, VVD en D'66 op stapel worden gezet, worden door de betrokken partijen met klem tegengesproken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3