cNIPO ziet CDA grootste partij worden Tomatenprijs uit het dal binnen de perken KIEZEN 0PH ELK Yan Mierlo woedend op De Telegraaf Adoptie werkende jongeren Voorschotens bedrijf in problemen door exportverbod Reagan Aantal werklozen in West-Duitsland met ruim half miljoen gestegen ÜNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA 13 Van Agt door ziekte uitgeschakeld DEN HAAG CDA-lijsttrekker Van •-r^Agt moest gisteren wegens ziekte een :ampagnedag verstek laten gaan. „Hij iet ons 's morgens weten dat hij last iad zijn ingewanden", meldde CDA- er'bi :ampagneleider Ries Smits gisteren. (agfc.Heel vervelend voor de campagne. e i*We hebben er geen idee van of hij ,uch ;nel vari dit ongemak zal afkomen, dui i°ewe' er natuurlijk wel van alles aan irkanwordt gedaan". Van Agt, die in het egeifcatshuis het bed hield, heeft gisteren b® alle afspraken voor die dag afgezegd. 'vomEr werd geen kabinetsberaad gehou- ?erk den en bovendien was de premier gis- tuke eravond niet in staat een CDA-bij- ;r'"ienkomst met culturele minderheden iiékjjn Utrecht bij te wonen. 4 Scholten zet zich af tegen paternalisme ROTTERDAM Vormen van pater nalisme of hiërarchisch geordenende verbanden moeten worden vermeden in het CDA Het moet gaan om een vanuit de basis functionerende demo cratische beweging. Met deze woorden heeft Tweede-Kamerlid J. Scholten zich gisteravond op een bijeenkomst van CDA-jongeren in Rotterdam af gezet tegen de uitspraken van lijst trekker Van Agt en fractieleider Lub bers dat voor loyalisten in de CDA- fractie geen ruimte meer is. Scholten kondigde aan dat hij in het najaar, sa men met „enkele geestverwanten", twee congressen zal organiseren, om de discussie in het CDA over een aan tal essentiële zaken te bevorderen. Nijpels: stop de nivellering VEGHEL VVD-lijstrekker Nijpels meent dat er een eind moet komen aan de verkleining van de inkomensverschillen. Het moet afgelopen zijn met de nivel lering, zei hij gisteravond op een VVD-verkiezingsbijeenkomst in het Brabantse Veghel. Hij toonde zich voorstander van een loon matiging, onder voorwaarde evenwel dat de inkomensver schillen niet verder worden aan getast. Nijpels noemde het „te gek" dat het verschil tussen het minimumloon en dat van een ge schoolde en ervaren vakman nog maar ongeveer 350 gulden netto per maand bedraagt. Terlouw: Volgend jaar geen kernafval meer in oceaan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zal in 1983 geen verpakt radio-actief afval afkom stig van ziekenhuizen, laboratoria en kerncentrales meer in de oceaan gedumpt worden. Deze verzekering heeft D'66 minister Ter louw (Economische Zaken) gegeven in een tv-uitzending van zijn partij. Met die verzekering ging Terlouw verder dan D'66 staatssecre taris Lambers (Milieu). Zij heeft altijd gezegd ernaar te streven het dumpen van het afval in de oceaan in 1983 te staken, maar daar nooit een garantie voor gegeven. Terlouw gaf ook geen nadere on derbouwing van zijn stelling. De minister liet weten, dat indien D'66 niet in het kabinet zou hebben gezeten, de dumpingen van het afval in de oceaan nog jaren voort zouden zijn gegaan. Ook verweet de minister vorige kabinetten nooit iets gedaan te hebben om een einde te maken aan de dumpingen. Volgens Terlouw is Lambers vanaf de eerste dag van haar ambtsaanvaarding begonnen met het zoeken naar methoden om de dumpingen te stoppen. ^ti ^HILVERSUM Volgens de vanmiddag voor de Tros-radio bekendge- laakte laatste NIPO-en- quête zal het CDA vol gende week als grootste partij uit de stembus ko men. Dit is in tegenstel ling met de donderdag bekend geworden en- luête van bureau Lagen- lijk, waarbij de PvdA met 31 procent van de itemmen de grootste par tij zou worden. Volgens de NIPO-enquête kun nen de christendemocra ten rekenen op 30 pro cent van de stemmen, wat ten opzichte van de vorige kamerverkiezin gen een verlies betekent van 0,8 procent. Het CDA zou daardoor drie zetels moeten inleveren en op 45 uitkomen. De PvdA zit het CDA vol gens de NIPO-enquête nog steeds op de hielen en heeft vergeleken met de peiling van een week geleden weer een procent van haar achter stand ingehaald. De PvdA zou nu 28 procent van de stemmen krijgen en slechts 0,3 procent vergeleken met de laatste verkiezingen ver liezen. In zetels betekent dat De VVD stabiliseert haar winst en zou uitkomen op 23 procent, wat neerkomt op 34 of 35 Kamerzetels, een winst van 8 tot 9 zetels. CDA en VVD samen zouden daarmee kunnen beschikken over 79 tot 80 Kamerzetels, wat een meerderheid van vier tot vijf zetels betekent. Het verlies van D'66 wordt volgens de NIPO-enquête met de dag groter. De afgelo pen week boette deze partij weer twee procent aan aan hang in. Het ziet er volgens deze peiling naar uit dat D'66 nog maar 7 tot 8 zetels van de 17 die het nu heeft in de Tweede Kamer zal overhou- %3F*, ,]Den Uyl lonkt naar CNV, ÏNV, CDA en D'66 m pU kei0 WAALWIJK PvdA-lei- ler Den Uyl is in de eind- •urt voor de verkiezingen ipvallend op de versiertoer iet de vakbeweging, het !DA en D'66. Op tournee Waalwijk, Woudrichem >n Vlijmen beloofde Den Jyl stellig de plannen van k ^NV en FNV voor een ruil ussen prijscompensatie en werk tot uitgangspunt van beleid te nemen als de C 3vdA woensdag de grootste lartij wordt. fc«4Deri Uyl wil, als hij het initi atief tot formeren in handen krijgt, met werkgevers en werknemers harde afspraken maken over zo'n ruil en hij beloofde de lonen en uitke ringen gelijk op te laten gaan en ambtenaren en werkne mers in het vrije bedrijf op dezelfde manier te blijven behandelen. De PvdA-leider riep CDA en D'66 op om afstand te nemen van de gewraakte bevrie- zingsbesluiten voor uitkerin gen en ambtenarensalarissen en vroeg Terlouw en Van Agt die kabinetsbesluiten on middellijk in te trekken, ze ker als het hen ernst is een goede relatie met de vakbe weging te onderhouden. Daardoor zou de weg vrij ko men voor een nieuwe aanpak met de PvdA na de verkie zingen. „Laat de kostbare kans op meer eensgezindheid niet verloren gaan!", riep Den Uyl zijn politieke riva len toe. DEN HAAG D'66-minister Hans van Mierlo (Defensie) is woedend op het ochtendblad De Telegraaf, omdat deze krant volgens Van Mierlo een hetze tegen hem en zijn partij voert. De afgelopen week publiceerde het ochtendblad een artikel waarin werd gesuggereerd dat de vriendin van Van Mierlo door de BVD in de gaten zou worden gehouden wegens ver meende omgang met enkele links-radicale personen. „Hiermee hoopte deze krant tijdens de verkiezingscampagne een smet te werpen op mij en op D'66. Het is een vorm van journalistiek, waar ik als burger en ook als minister van Defensie vrij mach teloos tegenover sta. Ik kan niet anders doen dan mijn diepe verachting voor De Telegraaf uit te spreken. Ik doe dat niet alleen als burger en als minister van Defensie, maar ook als oud-journalist", zo reageerde Van Mierlo gisteren. „Die verach ting moet me van het hart. Die kan ik niet onder stoelen of banken steken". LELYSTAD Werkne mers in bedrijven zouden in staat gesteld moeten wor den werkloze jongeren te „adopteren". De werkne mers zouden die adoptie waar moeten maken door vrijwillig twee uur per dag minder te gaan werken en die tijd te laten opvullen door de werkloze jongere. Op die manier krijgen de jongeren een concrete kans ervaring op te doen hetgeen hem of haar ten goede zal komen in het verdere be roepsleven. Dit idee om de jeugdwerkloosheid aan te pakken is afkomstig van het D'66-Kamerlid Louise Groenman. Tijdens een spreekbeurt in Lelystad, waar ze haar idee gister avond lanceerde, zei ze: „De werknemers die de uren voor de jongeren be schikbaar stellen zullen aan salaris alleen twee uur jeugdloon hoeven inleve ren". De regeling moet vol gens haar met medewer king van de Gewestlijke Arbeidsbureau's worden opgezet. DEN HAAG/VOORSCHOTEN Het Voorschotens bedrijf Sensor moet voor 18 oktober 2400 seismometers ter waarde van 2,2 miljoen gulden leveren aan de Franse maatschapij Compagnie Européenne des Petro- les (CEP). Gebeurt dat niet dan moet het een dwang som van 100.000 gulden per dag betalen. Sensor beriep zich gisteren op overmacht. Deze eis stelde de CEP gisteren in een kort geding dat zij bij de president van de Haagse rechtbank had aangespannen. Sensor, dochteronderneming van het Amerikaanse bedrijf Geosource, mag van het moederbedrijf de seismometers niet leveren omdat deze bestemd zijn voor olie-en gasonderzoek in de Sovjet-Unie. Zoals bekend heeft president Reagan een exportverbod afgekon digd op producten die bij de aanleg van de Russische oliepijplei ding naar het westen betrokken zijn. Overtreding van het exportverbod kan directie en procuratie houder van het moeder- en dochterbedrijf in de gevangenis brengen. Ook kunnen de bedrijven hoge boetes worden opge legd. Zowel de eis van een dwangsom als de eventuele boetes bij een overtreding van het exportverbod brengen het 120 man tel lende dochterbedrijf in een lastig pakket. De directie vreest slui ting van het bedrijf als een van deze dreigingen ten uitvoer wordt gebracht. De president doet op 17 september uitspraak. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De werkloos heid in de Bondsrepubliek is in de maand augustus wederom sterk gestegen. Met bijna 1,8 miljoen werklozen is een record bereikt sinds de invoering van de statistiek in 1950. Op dit moment is 7,4 pro cent van de beroepsbevol king zonder werk; in au gustus van het vorige jaar was dat nog 5,5 procent, ofwel ruim een half mil joen werklozen minder. Daaregenover is het aan tal vacatures onder de 100.000 gezonken, wat be tekent, dat op 18 werklo zen slechts één open plaats beschikbaar is. Een woordvoerder van het fe deraal arbeidsbureau verwacht niet dat de werkloosheid dit jaar onder de 2 miljoen zal blij ven. Hij noemde enkele pun ten, die erop wijzen, dat deze ontwikkeling niet van voorbij gaande aard is. Zo gaan steeds meer bedrijven over tol ontsla gen in plaats van werktijdver korting, omdat zij geen ver trouwen in de toekomst heb ben. Dit treft ook vakmensen. Bovendien zitten voor het eerst relatief meer mannen dan vrouwen zonder werk. Bij de mannen bedroeg de stijging 54 procent in vergelijking met 1981 en bij de vrouwen 25 pro cent. Ook dit wijst erop, dat een verbetering nog niet in zicht is. Vooral het Roergebied heeft onder de zwakke conjunctuur te lijden. In de deelstaat Noordrijnwestfalen bedraagt de werkloosheid 8,7 procent en in een stad als Dortmund bijna 12,5 procent. Bloem van de maand" „moet afzet opschroeven West-Duitsland is nog steeds veruit het belangrijkste gebied voor de afzet van de Nederlandse bloemen. In het vorig jaar bedroeg de afzet ruim 65% van onze totale export en dat cijfer 19 u spreekt boekdelen. Vorig jaar was ook beslist geen „uitschie ter" in dat opzicht en er is reden tot het vermoeden dat het cijfer voor 1982 weinig zal verschillen. Om het in financiën te omschrijven, in het eerste half jaar werd voor een waarde van tegen de 675 miljoen gulden aan bloemen door ons land naar West-Duitsland geèxporteerd tegen ruim 634 miljoen gulden in de eerste helft van vorig jaar, zodat er nog groei in zit. Want in 1980 beliep de waarde tegen de 600 miljoen gul den. Ter vergelijking, Frankrijk als opvolgend land nam dit eerste half jaar voor een bedrag van ruim 112 miljoen gulden aan bloemen af. Daarna komt Engeland met tegen de 40 gulden. Zo ziet het er dus uit. Geen wonder dat de handel met onze oosterburen met zorg wordt omringd, maar ook nauwlettend wordt gevolgd. Toen in juli West-Duitsland echter moeilijk ging doen tegen onze bekende „lijnrijders" schrok iedereen daar toch wel van op. Het is nog grotendeels een meer admi nistratieve aangelegenheid, die een toch wel diepere achter grond heeft. De lijnrijders moeten er voor zorgen dat hun la ding precies klopt met de invoerstaten. Daardoor kan ook snel de omzetbelasting worden berekend. I Door middel van deze „Umsatzsteuerheft" kan ook worden nagegaan of de Duitse bloemenhandelaar ook als belasting plichtige aan de bepalingen voldoet. Het maakt het allemaal wel moeilijker, maar de handel hoeft daar nog niet onder te lijden. Kwader is het evenwel dat evenals in ons land ook de Duitsers zuiniger aan gaan doen met hun aankoop van bloemen en planten. Cj Door gestegen prijzen blijven de omzetcijfers weliswaar op f~ een gunstig peil, maar het wordt een kwaad teken aan de ^-1 want genoemd, dat het volume bloemen daalt. Dat is ook het Nederlandse Marketing Team niet ontgaan en in de jongste teamvergadering zijn mogelijkheden besproken om in de situ- Ofli atie verbetering te brengen. Zo is het plan overwogen om in speciale aandacht te vestigen op een „Bloem van de maand" om op die manier het bloemenverbruik op te schroeven. Ook zou meer kennis over het produkt gewenst zijn en uitbreiding van het aantal verkooppunten in West-Duitsland. Er komt bij dat ook de „Derde Landen" zich steeds meer zich voor de af zet van bloemen op West-Duitsland gaan richten en daarbij ook bijzonder aktief zijn. Men kent reeds de speciale vliegtui gen die in een dag de produkten naar de markten voeren. Sommige exporteurs gaan zich ook meer op andere landen pi» dan West-Duitsland richten om tijdig een „uitwijk" beschik- 01 baar te hebben. Het is weliswaar nog niet zover gekomen. maar er zijn toch wel voortekenen waaraan men niet voorbij )0 i ^an gaan en waaraan ook niet voorbij gegaan wordt Daar komt nog bij dat de snijbloementeelt in West-Duitsland Uldj zich steeds sneller begint te ontwikkelen, vooral wat betreft 10j de buitenbloemen, pot- en perkplanten. ■)01 Niet beslist pessimistisch zijn de verwachtingen voor wat be- w treft de Nederlandse importmogelijkheden. De prijsvorming ui» °P bloemenveilingen houdt nauw verband met de gang 3 van zaken in West-Duitsland. Ongetwijfeld heeft ons land daar een sterke positie, zij het dat ook de Duitse kwekers zich 5Q{ niet onbetuigd laten en zo nu en dan felle reakties ten beste geven. Zoals met de geschillen inzake stookkosten en de ver- e schillen met betrekking tot de belastingheffingen, die de Ne- 01 derlandse kwekers zwaar drukken. De exportcijfers over het eerste halfjaar zijn nog niet alarmerend, maar geven wel re- I den tot waakzaamheid! Het voorzichtige prijsher stel dat zich in de laatste volle week van augustus aankondigde zette in de afgelopen week door. De belangrijkste bijdrage hiertoe werd geleverd door het verder afgeno men aanbod. De concur rentie op de Westduitse markt nam iets toe, de grootste concurrent was België. De export van Hollandse tomaten be weegt de laatste weken in een dalende lijn, dit is niet verontrustend omdat dit om deze tijd van het jaar gebruikelijk is. Er worden namelijk nog steeds volop natuurtomaten geoogst. De oogst van deze na tuurtomaten zal waarschijn lijk in de loop van de komen de week wat af gaan nemen. Hierdoor nemen de export mogelijkheden voor de Hol landse tomaten weer toe. Voor de sortering A-I-export werd er tegen het eind van de week gemiddeld 1.33 per kilo betaald. Bij de vleestoma ten was er eveneens sprake van een behoorlijk prijsher stel. Zo liep de prijs voor de sortering BBB van 1.03 op naar 1.91. Ook hier moet de oorzaak gezocht worden in het afgenomen aanbod. Het ziet er naar uit dat de prijs in de komende week nog wat verder op zal-lopen. Daarna moet er toch wel weer op een groeiend aanbod gerekend worden. De concurrentie op de buitenlandse markt zal dan weer een belangrijkere rol gaan spelen. Komkommers Op de komkommermarkt werden er in de afgelopen week uitstekende prijzen be taald. Zo varieerde de prijs voor de sorteringen van 36 t/m 76 van 57 tot 79 cent per stuk. Vorig seizoen lagen de prijzen tussen de 24 en 43 cent per stuk. Het zijn voor deze aanvoertijd uitzonderlijk hoge prijzen. Dit alles werd moge lijk door een duidelijk gat in de aanvoer. Het aanbod bleef aanmerkelijk kleiner dan vo rig seizoen. Deze ontwikke ling moet op rekening gescho ven worden van een gewijzig de teeltplanning. Veel herfst- teelten zijn duidelijk later van start gegaan. De oogst van deze teelten zal over ongeveer twee weken op gang komen. Het ligt daarom in de lijn der Mini-komkommers nog in weinig winkels te koop. verwachtingen dat de prijs zich de komende week rede lijk zal weten te handhaven. Een prijsdaling moet echter niet uitgesloten worden van wege het uitzonderlijk hoge prijsniveau. Paprika's Op de paprikamarkt was er eveneens sprake van een prijsherstel bij zowel de groe ne als de rode sorteringen. De groene sorteringen liepen op naar gemiddeld 1.90 per kilo. Ook bij dit gewas werd het prijsherstel mogelijk door een kleiner geworden aanbod. Deze aanvoervermindering vond ook plaats bij de rode sorteringen, hier trok de prijs aan van 1.85 naar 2.50 per kilo. Naast een kleiner aan bod, wasep-bij rood ook spra ke van een uitstekende vraag. De concurrentie op de West duitse markt is aanmerkelijk kleiner dan vorig seizoen. Dit komt door een terugval in de export van Italië, In vergelij king met vorig seizoen werd er in de laatste week van au gustus 800 ton minder geëx porteerd. Het aanbod lijkt verder af te nemen, waardoor er op gelijke of hogere prijzen gerekend wordt. Aubergines Na de inzinking in de laatste week van augustus trok de prijs in de afgelopen week weer aan. De gemiddelde prijs liep op naar 2.75 per kilo. Ook hier was er sprake van een kleiner aanbod. Daar naast werd de concurrentie op de Westduitse markt geringer. Een derde opvallend feit was de toegenomen belangstelling van Engeland voor het Hol landse produkt. Naar ver wacht zal het aanbod verder afnemen, waardoor de prijzen verder op zullen lopen. Overige gewassen Het aanbod van radijs zit weer fors in de lift. De prijs daling in de laatste week van augustus zette in de afgelopen week verder door. De gemid delde prijs zakte weg naar 21 cent per bos. Met een gelijk blijvend of nog wat groter aanbod in het vooruitzicht lijkt er niet veel verandering in de markt te zitten. De vraag naar courgettes nam toe en met een ongeveer gelijk gebleven aanvoer had dit tot gevolg dat de prijs opliep naar 57 cent per stuk. Voor dit ge was lijkt er de komende week niet veel te veranderen. De hoge prijzen die er voor snij bonen betaald werden deden de vraag afnemen Ondanks het kleiner wordende aanbod daalde de prijs naar 3 10 per kilo. De snijbonen ondervin den ook concurrentie van de pronkbonen, die voor 1.70 per kilo geveild werden. Sperziebonen liepen in prijs op naar 1.94 per kilo. Het aanbod is dermate groot, dat het nog maar de vraag is of de prijzen verder op zullen lo pen. Het aanbod van natuurs- la valt al weken aanmerkelijk kleiner uit dan vorig seizoen. De oorzaak ligt in het feit dat er toen teleurstellende resul taten bereikt werden. De prijs schommelde rond 15 cent per krop. Op het ogenblik wordt er 44 cent per krop betaald. Het aanbod zal niet veel ver anderen en er wordt op ge lijkblijvende of hogere prijzen gerekend. De belangstelling voor spinazie nam sterk af, de prijs daalde naar 68 cent per kilo. Lagere prijzen zijn niet uitgesloten. De prijs voor andijvie bewoog ook de afgelopen week nog op een hoog niveau, ook al moest er iets ingeleverd worden. Er werd gemiddeld 78 cent (vo rig seizoen 29 cent). Er wordt op een groter aanbod gere kend, dat tegen lagere prijzen afgezet zal worden. De markt voor Chinese kool bleef sta biel, de* gemiddelde prijs lag op 57 cent per kilo. Voor de komende week wordt er wei nig verandering verwacht. De aanvoer van 'bloemkool be reikte in de afgelopen week waarschijnlijk zijn dieptepunt. Voor de „zessen" liep de prijs zelfs op naar 2.78 per stuk. De „achten" brachten 2.27 per stuk op. Er moet spoedig op een flinke groei in de aan voer gerekend worden, waar door de prijzen weer fors kunnen dalen. Het aanbod van spruiten groeit snel en de prijzen dalen. In de afgelopen week schommelde de prijs tussen de 1.42 en 1.67 per kilo. Broccoli komt weer in groeiende hoeveelheden op de veilingen. Het prijsverval bleef echter nog beperkt. Er werd gemiddeld 6.20 per kilo betaald. In de komende week moet er wel op lagere prijzen gerekend worden. I Compost Een van de beste meststoffen voor onze tuin blijkt in vele geval len: compost. Wat is dat eigenlijk? We kunnen het bij de tuin centra en bloemenwinkels kant en klaar in zakken kopen en dan lijkt het op het eerste gezicht losse, rulle, zwarte aarde In werkelijkheid bestaat compost ten dele uit aarde, merendeels echter uit allerlei vergane afvalstoffen van plantaardige af komst. En wat het belangrijkste is: we kunnen het zelf maken. Het nut daarvan begint men de laatste jaren meer en meer in te zien. Het is nu immers zo, dat allerlei afvalstoffen, die voor de bodem belangrijk kunnen zijn, zonder meer in grote vuilniswa gens worden afgevoerd naar de vuilnisbelten en wij intussen maar kunstmest strooien om onze tuingrond een beetje vrucht baar te houden. Terwijl al lang bekend is, dat voor de structuur van de grond natuurlijke meststoffen een gunstige invloed heb ben. In de gemeente Stadskanaal heeft men het composteren bevor derd door voor de mensen met een tuintje zogenaamde „com- postsilo's" voor een billijk prijsje te verkopen. Wat zijn dat ei genlijk, die compostsilo's? We kunnen zelf iets soortgelijks maken, door een soort van vier kant „hok" te maken van stevig ijzergaas, bedenkt wèl. dat het gaat doorroesten en dat het dus 'niet het eeuwige leven heeft. Geplastificeerd gaas is duurder, maar gaat langer mee. In de aldus gevormde kooi storten we nu allerlei afval: plantaar dig afval van groenten uit de keuken, gemaaid gazongras. afge vallen bladeren, wat hooi en stro desnoods. Géén houtachtige stoffen, en ook géén gekookte of vet bevattende stoffen, wèl bij voorbeeld aardappelschillen. De bedoeling is nu, dat we die afvalstoffen laagje voor laagje strooien; onze afvalhoop wordt dus gestadig hoger. Het spreekt vanzelf, dat we onze composthoop vormen ergens in een achter- afhoekje van onze tuin. We zouden ze niet kleiner maken dan zo'n goede meter in het vierkant. Telkens als we weer een laagje van zo'n dertig centimeter dikte hebben gemaakt, strooien we er wat tuinaarde over en zetten we even de waterslang er op, nadat we alles goed aangedrukt hebben. In streken, waar de grond wat zuur is (door veen bijvoorbeeld) strooien we tevens af en toe een handjevol kalk bij onze compost. Er zijn ook middelen in de handel, die het composteren bevorderen en men kan ook een beetje „Dolokal" gebruiken, dat is eigenlijk een kalk-magnesium mengsel. Als we ons gazon behandeld hebben met een onkruid bestrijdingsmiddel, dan gebruiken we het afgemaaide gras liever niet voor de composthoop. Ook wortels van overblijvende on kruiden - zoals kweekgras bijvoorbeeld - en zaaddragende on kruiden zijn taboe, bij enig nadenken leren we heel gauw zelf begrijpen, wat we voor de composthoop kunnen gebruiken. Stronken van boerenkool of van spruitkool zijn ook ongeschikt. Na een maand of drie begint zich het kruimelige, aardachtige materiaal te vormen, dat dan „compost" heet. Het kan ook wat langer durert, in de winter bijvoorbeeld werkt het proces veel trager. Als we eenmaal zover zijn, is het goed af en toe de com posthoop goed om te scheppen, opdat de lucht toegang houdt. Al lerlei bacterieën krijgen dan een kans en zo kan gaandeweg goe de compost ontstaan, dat we gebruiken om het over onze tuin te strooien. In de zomermaanden moeten we wel oppassen voor uitdroging: regelipatig de composthoop gieten dus. Cursus bloemschikken Wie een cursus bloemschikken wil volgen kan met ingang van maandag 4 of woensdag 6 oktober in Den Haag terecht bij de Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) Het gaat om cursussen voor beginners en om de vakopleiding bloem schikken en -binden (bloemist winkelier), die gegeven worden in respectievelijk de Scholengemeenschap Zuiderpark, Veluwe- plein 1, 1de Christelijke Scholengemeenschap Zuiderpark. Bere- steinlaan 627. Op deze cursus, die door een ervaren leerkracht wordt gegeven, leert men de bloemen op verschillende wijzen toe te passen. Zo wordt er een tafelstukje gemaakt, een cadeau versiering, corsage, biedermeier en een vaasboeket. Wie interes se heeft en meer informatie wil kan zich wenden tot: SBOV. Sir Winston Churhillweg 2, Voorchoten (tel. 01717-2010), waarna in formatie wordt toegezonden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13