Gevangenen mogen zonder oezicht bezoek ontvangen Minister door rood ereden, botsing dreigt Pluche konijn speelgoed van het jaar Minister wil meer vrijwilligers in gezondheidszorg D'66 krijgt weerwoord in blad milieugroep peelgoedfabriek afgebrand Deetman eist van middenschool nu toch selectie onze parlementaire re dactie) N HAAG Gevange die een lange straf eten uitzitten krijgen nenkort meer moge heden tot contacten de buitenwereld. Het ■dt in principe in alle angenissen mogelijk naakt, dat gevangenen zonder toezicht bezoek mogen ontvangen. Ook mogen alle gedetineerden in beginsel een tv-toestel in hun cel hebben. Verder wor den de bestaande verlofrege lingen uitgebreid. Dit schrijft staatssecretaris Scheltema (Justitie) in een gisteren uitge geven nota over de „Taak en Toekomst van het Nederlands Gevangeniswezen". Met het ontvangen van bezoek zonder toezicht is tot nu toe al leen geëxperimenteerd in de gevangenis „Noorderschans" in Winschoten. De (gunstige) uitkomsten van dit experiment zijn richtsnoer bij verdere plannen. De staatssecretaris tekent hier overigens bij aan dat lang niet alle gevangenissen in Neder land een goede accommodatie hebben om gevangenen enige tijd ongestoord alleen te kun nen laten met een levenspart ner of met hun kinderen. Het kost bovendien veel geld om de gevangenissen zo om te bouwen dat er wel een ge schikte accommodatie ontstaat. Voor gevangenen met een be trekkelijk korte straf lijkt het daarom beter, de mogelijkhe den tot het nemen van tijdelijk verlof te verruimen. Gevangenen die om veilig heidsredenen of welke reden dan ook niet voor verlof in aanmerking komen, kunnen echter in de nabije toekomst rekenen op faciliteiten voor het ontvangen van bezoek zonder toezicht. De staatssecretaris streeft er naar, veroordeelden hun straf zoveel mogelijk dicht bij huis te laten uitzitten. Gevangenis sen met verschillende bestem mingen (jeugdgevangenissen, inrichtingen voor kort- en langgestraften, vrouwenge vangenissen) worden zoveel mogelijk over het land ge spreid. Dit betekent dat enkele be staande gevangenissen een an dere functie gaan krijgen dan tot nu toe het geval was. Ook worden de voormalige huizen van bewaring in Groningen, Zwolle, Roermond en Middel burg weer in gebruik gesteld. DEN HAAG De stichting Natuur en Milieu, die eerder deze week felle kritiek uitte op het milieubeleid van D'66, is bereid de partij een weer woord te* laten schrijven in haar blad. Stichtingsdirecteur Nijhoff deed zijn voorstel nadat de woordvoerder van Natuur en Milieu geweigerd had (voor publiek) met D'66-Kamerle- den te discussiëren over de aantijgingen van de stichting. Volgens Natuur en Milieu (en de vereniging Milieudefensie) heeft „deze partij, nu ze in de regering zit, niets meer gedaan aan milieubescherming". D'66 is woedend over de aantijgin gen. De partij heeft zich in een pu blieke verklaring van de kri tiek gedistanciëerd. Het Ka merlid Tommei noemde de kritiek gisteren „een politieke manoeuvre om de partij te be schadigen". Deetman door zijn plan nen voor de „boven school" de middenschool op losse schroeven zet. De middenschool, zoals die wordt beschreven in de nota „Verder na de basis school". kan nooit waar maken wat Deetman wil. Vooral de toelatingseisen die de bovenschool, de tweede fase van het voortgezet onderwijs, gaat stellen, zullen betekenen dat er niets terechtkomt van „selectievrij onderwijs" op de middenschool. De „adviezen", die voor toelating tot de bo venschool kunnen worden ge ëist van de middenschool, be tekenen volgens het KOV ge woon dat men op de midden school toch zal moeten gaan selecteren. „Zeer waarschijn lijk zal die selectie al in het tweede jaar gaan plaatsvin den" Dat zou dan betekenen dat alleen het eerste jaar selec- „Het trendbeleid is verworden tot een toverballenbeleid". Hij noemde de jongste korting van een procent volstrekt onaan vaardbaar als daar geen nieu we banen tegenover staan. Gespierde taal sprak algemeen secretaris W.Stoop van de ka tholieke onderwijs vakbond KOV. Hij betichtte de regering van een a-sociaal beleid omdat zij de ambtenaren gebruikt als sluitpost van de rijksbegroting „De maat is vol. We zijn het meer dan spuugzat om nog langer als nationale melkkoe te fungeren. De KOV pikt het niet langer, dat wij moeten op draaien voor een uitermate failliet beleid". Defensie orders redden Eurometaal DEN HAAG Het minis terie van defensie plaatst dit jaar voor 165 miljoen gulden aan orders bij de munitiefabriek Eurome taal in Zaanstad. Dat bete kent volgens de vakbon den dat Eurometaal, dat in financiële problemen was geraakt, gezond kan voortbestaan. Er is door defensie al voor veertig miljoen besteld en daar komt binnen enkele weken nog een zelfde bedrag aan or ders bij. De rest komt nog voor het eind van het jaar. Dat heeft staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) giste ren bekend gemaakt. De bonden en de onderne mingsraad van het bedrijf, dat voor 70 procent eigenaar van de overheid is, menen dat er door de (vervroegd-geplaatste) orders een goede basis voor de toekomst is. Het bedrijf heeft nu in elk geval genoeg geld is kas en Van Houwelingen ver wacht niet dat er in de toe komst een leemte in de orders komt. De problemen bij het bedrijf zijn ontstaan door een gebrek aan munitie-orders. Volgens de bonden is er echter ook iets mis met het management van Eurometaal. „Er moeten ook civiele producten worden ge maakt", zeggen ze. Er dreig den 350 arbeidsplaatsen te ver dwijnen, als er niets gedaan zou worden. TROS huurt kanaal op satelliet HILVERSUM Naast de vijf gegadigden, waaronder de PTT zelf, die al belang stelling hebben getoond voor het huren van een tele visiekanaal op de ECS-satel- liet, die in het najaar van 1983 operationeel moet zijn, heeft nu ook de TROS zich aangemeld. Voorzitter Minderop zei bij de presentatie van het winterpro- gramma van zijn omroep, dat de TROS de PTT heeft ver zocht de aanvraag door te spe len aan „Eutelsat", de over koepelende Europese PTT-or- ganisatie. die de kanalen op deze reservesatelliet toewijst. De TROS, die inmiddels ook de minister van CRM hiervan heeft verwittigd, wil dit medi um gebruiken voor abonnee televisie. Volgens Minderop is gebleken, dat ongeveer de helft van de aangeslotenen op kabelnetten bereid is voor meer televisie-aanbod meer te betalen. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 DEN HAAG Minister Gardeniers (Volksgezondheid) wil de rol van vrijwilligers in de gezondheidszorg sterk uitbreiden. Het vrijwilligerswerk is volgens Gardeniers de afgelopen jaren op de achtergrond geraakt door „de sterke groei van de beroepsmatige zorg". Instellingen voor gezondheidszorg en lagere overheden zouden bestaande faciliteiten ook beschikbaar moeten stellen voor vrij willigers, zo luidt een voorstel in de nota, die zij voor commen taar aan een groot aantal organisaties heeft rondgestuurd. Gardeniers is van plan in de opleidingen van artsen en andere mensen in de gezondheidszorg meer aandacht te geven aan vrij willigerswerk. Ook wil zij de deskundigheid van vrijwilligers door professionals in de gezondheidszorg laten vergroten. Op alle niveaus van gezondheidszorg past volgens haar de be vordering van vrijwilligerswerk. Verder wil de minister een on derzoek naar de relatie tussen zelfzorg, mantelzorg, zelfhulp, vrijwilligerswerk en professionele hulp. •olg van de voorpagina) V-voorzitter Van der jlen noemde dictaten lingen en vond, dat mi- ter Rood door zijn han- wijze door rood licht is reden. „Hij is daardoor spookrijder in over- island geworden. Met gevaar voor een fron- botsing, met de CNV- iden bijvoorbeeld". der Meulen herinnerde dat zijn vakcentrale wel bereid is offers te ïgen voor herstel van de lomie. Het daarop betrek- hebbende CNV-plan van deze week getuigt daarvan. Dit plan is alom, ook door de minister-president, geprezen, stelde Van der Meulen met voldoening vast. „Dan kan het kabinet best vandaag nog het trendmechanisme herstellen en het bevriezingsbesluit onge daan maken". Voorzitter Lammert Post van de christelijke ambtenaren bond NCBO hekelde het feit, dat weliswaar met de mond wordt beleden dat ambtenaren in hun arbeidsvoorwaarden gelijk moeten worden gesteld met de werknemers in het be drijfsleven. maar dat reeds sinds 1979 herhaaldelijk in breuk is gemaakt op dit beleid. Voorzitter C. Groenendijk van de vervoersbond CNV deed voor Stoop niet onder. Hij stel de voorts, dat door de eenzijdi ge overheidsmaatregelen het personeel gedemotiveerd wordt. „Ik vrees, dat de open bare dienstvérleriing kwalita tief en kwantitatief in verval geraakt. Het is levensgevaar lijk wat men uithaalt". De inkomensmatiging van de ambtenaren zal in 1983 be perkt blijven tot ongeveer 3,5 procent, zo heeft minister Rood in een interview ver klaard. Stijgen de prijzen met meer dan 3,5 procent dan zal dat meerdere toch via de prijs compensatie vergoed worden. Poolse handbalsters duiken onder SITTARD Vijf van de zes tien dames tellende selectie van de Poolse zaalhandbal- kampioen AKS Chorzow zijn niet naar hun land terugge keerd. Dit zou verband hou den met de toestand in Polen. Zij ontbraken gisteren bij het vertrek van de ploeg na een verblijf van een week in Sit- tard. In het weekeinde waren al twee dames verdwenen. Giste ren ontbraken er weer drie. onder wie Barbara Krefft, die wordt beschouwd als een van de beste handbalsters van Po len. Het bestuur van Sittardi- a/DVO, de vereniging, die het Poolse gezelschap via gastge zinnen tijdens hun verblijf in Nederland onderdak had ver leend. vermoedt, dat het vijftal is uitgeweken naar West- Duitsland en daar om politiek asiel zal vragen. Kinderen kunnen het „konijn" als een troeteldier be schouwen. bleef over van speelgoedfabriek SIO in Vrooms- 3op, die gistermorgen vroeg tot de grond toe af- 4 andde. De directie van het bedrijf heeft gisteren dat de schade wordt beraamd tussen de vier en vijf miljoen gulden. Er wordt naar gestreefd de produktie zo snel mogelijk te hervatten. Het bedrijf heeft 20 mensen in dienst. <Van onze parlementaire öl redactie) 'ete EN HAAG De Katho- ïke Onderwijs Vakorga- raat,^!6 (KOV), de grootste iderwijsbond -in ons vindt dat minister Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Stich ting Goed Speelgoed heeft gisteren, aan de voora vond van de Internationa le Najaarsbeurs, in de Utrechtse Jaarbeurs vijl soorten speelgoed onder scheiden met het predi kaat „speelgoed van het jaar". Bij de keuze wordt gelet op de technische kwaliteit, vorm, speel- waarde, veiligheid, doel matigheid en originaliteit van het speelgoed. Het waren in de categorie A, baby- en peuterspeelgoed, een grote plastic „badkraan". waar het kind zelf water in kan doen en dat daarna tappenin de categorie B. kleuterspeel goed, een pluche handpop. voorstellend een konijn, zowel knuffelpop als speelpop; in de categorie C, speelgoed voor schoolkinderen, een grote vrachtwagen met onderdelen tievrij zou zijn „en daarmee zouden we niet verder zijn dan de brugklas, zoals die de ont werper van de mammoetwet, Cals, voor ogen stond", aldus het KOV. Het CNV is aanmerkelijk posi tiever over de plannen van onderwijs, doorbreken van het leerstof-jaarsysteem zijn ele menten die het CNV aanspre ken. Een volledige leerplicht voor 16-jarigen, zoals in de nota wordt voorgesteld, wijst het CNV echter af. Op deze leeftijd moeten jongeren kün- Deetman. Het praktijkgerichte deeltijdonderwijs. tussen volledig of van een brug eropdie geheel gemonteerd anderhalve meter lang is; in de categorie D. spel len en puzzels, een soort hal- maspel met het bekende Rus sische stapelpoppetje; in de ca tegorie E. hobby en techniek, een plastic modelbouwdoos van een vrachtwagen. Het speelgoed, dat het meest terecht dit predikaat verdien de, was zeker wel de handpop, al was het alleen maar door de prijs, 20,-. het goedkoopste van alle bekroonde artikelen. De jury zegt over dit speel goed. dat in de handel wordt gebracht door M. Spijer en Zn BV in Leiderdorp: „Het konijn lijkt zo levensecht dat kinde ren (maar ook volwassenen) er al spelend hun fantasie de vrije loop in kunnen laten en het als het ware als een eigen troeteldier kunnen beschou wen dat lekker kan worden geknuffeld. De jury heeft deze handpop bewust willen bekronen voor kleuters, omdat kinderen in deze leeftijdsfase het meeste plezier aan dit soort dieren be leven. Het spelen ermee is goed voor de ontwikkeling van de fantasie en de vergro ting van de woordenschat. Ba- bies en peuters die men met deze beesten wil laten spelen hebben de steun van volwasse nen nodig. Bij het experimen ten met de poppen is ons ge bleken dat ook schoolkinderen grote belangstelling voor deze dieren hebben, terwijl ze ook bij de therapie van gehandi capte kinderen veel gebruikt worden voorwaar niet gering dus. GERARD CRONE Krachtige wind DE BILT (KNMI) Morgen wordt met een zuidwestelijke stroming lucht aangevoerd waarin de temperatuur in de middag kan oplopen tot onge veer 19 graden aan zee en tot iets boven de 20 graden in het binnenland. De zuidwestelijke wind neemt aan de kust toe tot krachtig of hard, maar zal lan dinwaarts wat minder sterk zijn. In de hogere luchtlagen staat een krachtige westelijke stroming. Daarin trekken frontensystemen mee van een depressie die via Schotland en de Noordzee naar Zuid-Scan- dinavië koerst. Wolkenscher- men van deze frontensyste men zullen zaterdag ook tot over ons land doordringen, maar nog geen regen brengen. Het weer zal daardoor wel een iets minder zonnig karakter hebben dan de afgelopen da gen het geval was. JNNENLAND ndtrechter [lt: Vader 1 zoon dood JMBORG 55-jarige Claas ns en zijn 25-ja- zoon zijn giste- in hun woon- its Culemborg jod door een ende zand- hter. Ze waren g met zand- isport. De hter viel door ekende oor- Er wordt een erzoek inge- Tietjerksteradeel officieel tweetalig TIETJERKSTERADEEL De gemeente Tietjerksteradeel gaat de komende vijf jaar officieel de Friese taal naast het Nederlands gebruiken. Ook in officiële stukken naar de burgers. De burger kan ook een vertaling krijgen, als hij dat wil. Veel hangt nog af van de gemeente-ambtenaren. Zij achten de tweetaligheid een verzwaring van hun taak. De ambtenaren die het Fries niet be heersen kunnen cursussen volgen. Ook wordt een speciale Friese ambtenaar be noemd voor de begeleiding. Aan provincie en rijk wordt voor dit project subsidie ge vraagd. „Het gaat om een nieuw beleid dat ook buiten de grenzen van Tietjerkstera deel zijn waarde heeft en andere overheden kunnen meeprofiteren van de resultaten", aldus het college van B en W. „Handhaaf polio-vaccin" DEN HAAG Het beleid ten aanzien van routine-vaccinaties moet ongewij zigd blijven. Inenting van kinderen van 0 tot 14 jaar met het polio-vaccin Salk in de difterie-kinkhoest-tetanus- polio-prik (DKTP) verdient de voor keur boven het Sabin-vaccin. Dat advi seert de Gezondheidsraad aan minister Gardeniers van volksgezondheid en milieu. Bij de laatste polio-epidemie in ons land, in 1978, was iedereen die een vaccinatie met het Salk-vaccin had on dergaan, volledig beschermd, aldus de raad. Religieuze groeperingen die het vaccin weigeren lopen zelf altijd gevaar voor besmetting, maar kunnen anderen niet besmetten. Het Sabin-vaccin, dat overigens ook niet slechter is, wordt in de VS gebruikt. LEIDSE COURANT Affiches ten toon Dat verkiezingsaf fiches ook het oog kunnen strelen, moet een expositie aantonen die mor gen in Rotterdam wordt geopend. In de bibliotheek aan het Afrikaander- plein in de Maas stad geven oude en nieuwe affiches een indruk van de creatieve kwalitei ten van de politie ke partijen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9