Woning bouw in Vinken veld van start fportief aanbod, REGI0(J0UR)NAAL REGIO NAJAARSTOERNOOI „APOLLO' IN „DE TWEESPRONG' ^^£eïdóe<3outti/nt Zoeterwoude heeft vanaf morgen eigen oudheidskamer Woubrugge onthult turfsteker LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 PAGINJ Handbal doet intrede in Zoetenvoude ZOETERWOUDE Handbal doet definitief zijn in trede in Zoeterwoude. Hiertoe is gisteravond besloten tijdens een bijeenkomst met de mensen die zich als belangstellenden hadden gemeld. Getracht wordt reeds eind oktober met een competitie te starten om zo de eerste beginselen van de handbalsport te leren. De initiatieven zijn genomen in verband met de komst van een sporthal „De Klaverhal" in het dorp. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door Evert Hil- horst (voorzitter), Bernadet Bavelaar (secretaresse), Anneke de Jong (penningmeester), Ans van der Geest, Diny Hilhorst, Ria Ammerlaan en Henry Loe- ters. Zo'n veertig personen, vooral jeugdigen, hebben interesse getoond. Gezocht wordt nog naar twee da mes om een team te formeren. Belangstellenden kun nen zich melden bij de heer Hilhorst (tel. 3339) of de heer Loeters (tel. 2570). ROELOFARENDSVEEN inspannend weekeinde. Door- Het inmiddels traditie gewor- dat het eerste team van Apollo den toernooi van badminton- vorig seizoen promoveerde vereniging „Apollo", vindt naar de eerste klasse is ze re- aanstaand weekeinde plaats, glementair van deelname aan Vanavond om zeven uur zul- dit toernooi uitgesloten. Vorige len de eerste van de in totaal jaren zijn het de Apollo-l-spe- 347 te spelen partijen begin- lers(sters) geweest, die de eers- nen. te en tweede plaats opeisten op De 133 deelnemers van de vrijwel elk onderdeel. Dit jaar badmintonverenigingen Hille- zijn er dus nogal wat plaatsen gom, Rijnsburg, Smash'80, Ga- vakant. Ook de Dagmarkt- mepoint, Lisse, Zigo, Bac wisselbeker is haar plaatsje in Luvo, Merenwiek, Spotvogels, De Apollo-prijzenkast nog Meerburg en Apollo wacht een lang niet zeker. De kans is erg speeld. groot dat deze wisselbokaal voor een jaartje gaat verhuizen naar een van de andere deel nemende verenigingen. Door de afwezigheid van de Apollo- top is het toernooi zeker niet minder sterk bezet dan voor gaande jaren, gezien het deel nemersveld welke bijvoor beeld de Badmintonclubs Hil- legom, Rijnsburg en Meren wiek naar voren schuiven. De kwartfinales, halve finales en eindfinales worden zondag middag vanaf een uur ge- NOORDWIJK In het Vinkenveld werd gister middag de eerste „kuub" gestort voor de eerste fase van de woningbouw in het Vinkenveld. Een his torisch moment in het be staan van de badplaats. „Het is de grootste woon wijk, die hier ooit is ge bouwd", aldus wethouder Cees van Duyn, die de portefeuille van ruimtelij ke ordening beheert en- als zodanig nauw bij de ontwikkeling en uitvoe ring van het plan betrok ken. „De bouw in het Vinkenveld is wellicht de belangrijkste beleidsbe slissing van het college en de raad geweest", ver volgt de wethouder. Het is de bedoeling, dat in dit gebied ter grootte van on-" geveer dertig hectare in de komende tien jaar circa twaalf honderd huizen worden gebouwd. Met het eerste project van deze woningbouw werd gisteren of ficieel begonnen. Het omvat 65 premiehuurwoningen en 29 koophuizen in de premie A- sector, in totaal dus 94 wonin gen, blijkt uit de mededelingen van Van Duyn. Opdrachtgeef ster is de Noordwijkse Wo ningbouwvereniging. Het werk wordt uitgevoerd door het bouwbedrijf, waarin De Raad en Noorlander samen werken. Drs. Brandjes, ad junct-directeur van Bouwbe drijf De Raad ontving de gas ten, onder wie het college van burgemeester en wethouders, de meeste gemeenteraadsle den, hoofdambtenaren van de gemeente, het bestuur van de woningbouwvereniging, de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw, en een aantal jonge, toekomstige bewoners. Bollen Op uitnodiging van Brandjes bediende burgemeester mr. Bonnike de bouwkraan en liet een grote, fel gele kubus op de reeds aanwezige fundering zakken. Op wethouder Van, Duyn rustte toen de taak het blok te demonteren. Toen kwam de „nep" aan het licht. Iedereen verwachtte beton, kersvers uit de molen, maar toen de kuub uit elkaar plofte, bleek het gevaarte tientallen pakketten narcissenbollen te bevatten. Deze bollen werden aan de bezoekers uitgedeeld. Een leuke geste met een link naar de vroegere agrarische bestemming van het Vinken veld en de toekomstige tuinen van de bewoners in de wijk. Adjunct-directeur drs. P. Brandjes van het Noordwijkse Bouwbedrijf liet na afloop van het officiële gebeuren het ver leden, heden en toekomst van het Vinkenveld de revue pas seren. In de 16e eeuw was het gebied nog bos. De Noordwij- kers hakten in deze bossen twee eeuwen later knuppels om zich de plunderende Fran se bezettingslegers van het lijf te houden. Halverwege de 19e eeuw moesten de lanen, bos sen, de heren behuizing en bij behorende gebouwen plaats maken voor nieuwe tuinen van de bollenkwekers. Anno 1982, aldus Brandjes, is er ie mand die schrijft: „Het schone Vinkenveld met zijn prachtige bollencultuur is gedoemd te verdwijnen voor woning bouw". Niet alleen het karak ter en het gebruik van het Vinkenveld is gewijzigd, ook het bestemmingsplan, nog geen twee jaar geleden vastge steld, heeft al de nodige veran deringen ondergaan, bleek uit het betoog van Brandjes. Zo worden er in de eerste fase 25 procent meer huizen gebouwd, dan oorspronkelijk gedacht. Verder zouden er volgens het plan 15 procent vrije sectorwo ningen komen. In de eerste fase komt er echter niet één. Vroeger wenste de bouwer meer vrije sectorwoningen in een uitbreidingsplan, terwijl de gemeente streefde naar so ciale woningbouw. Thans zijn het de gemeenten, die vrije sectorhuizen willen om het plan financieel sluitend te ma ken en een sociaal evenwichti ge opbouw van de buurt. Met een sneltreinvaart is het eco nomisch beeld veranderd en daarmee de op stapel staande plannen. In oeverloos bezuinigen en de kunst van het weglaten, zag de Noordwijkse bouwer niets. „Het beter op elkaar afstem men van vraag en aanbod, een efficiëntere organisatie, door dachte ontwerpen en een goed financieringsplan: daar ligt het antwoord, aldus Brandsen. Paardesport in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Manege De Hooge- waard houdt morgen een groots paardesportevenement. Diverse onderdelen van de ruitersport zullen die dag aan bod komen. Zo bevat het pro gramma onder meer een con cours hippique, een dressuur- demonstratie van Olympiade- ruiter Cees Vellinga en wes tern-rijden. „Het Gareel" uit Rijnsburg verzorgt een de monstratie aangespannen rij den. Behalve de standaard-spring- rubrieken wordt verder nog een „Speel uw Spel"-spring- wedstrijd gehouden. Hierbij krijgen de deelnemende rui ters één minuut de tijd om zo veel mogelijk hindernissen foutloos te nemen. Het evenement heeft plaats op een terrein dat ongeveer 100 meter voorbij manege De Hoogewaard, richting Alphen a/d Rijn ligt. De wedstrijden beginnen 's ochtends om ne gen uur. Een complete eoftball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschnjving) L per kwartaal Stuur een softtennisset naar Naam Postcode/Plaats_ Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. Oecumenische gezinsdiensl ZOETERWOUDE De oecumenische gezinsdienst die zondagochtend in de Dorpskerk van Zoeterwoude wordt ge houden, begint niet zoals aanvankelijk is meegedeeld om tien uur, maar reeds een kwartier eerder, dus om kwart voor tien. De dienst staat onder leiding van pater Lamot en dominee Wolthaus. Muzikale medewerking wordt verleend door het r.k. jongerenkoor. Na afloop wordt in „Ons Huis" nog een kopje koffie gedron ken en kan wat worden nagepraat. Overi gens worden de bezoekers van de dienst er op attent gemaakt dat men de auto's dient te parkeren in het plan Westeinde I of II aangezien reeds om negen uur wordt begonnen met de afzetting van de kern van het dorp in verband met de wieler ronde die zondag wordt gehouden. Een beeld van de oudheidskamer. ZOETERWOUDE Een be ter jubileum had de Stichting Oud-Zoeterwoude zich niet kunnen bedenken. Juist bij het twaalf en een half jarig be staan van de actieve stichting een eigen oudheidskamer offi cieel in gebruik nemen. Mor gen is het zover, dan zal bur gemeester A. J. M. Houdijk „Suetanborgh" openen. Een moment waarop zo'n tien jaar is gewacht. Hoewel Suetan borgh gelegen aan de Noordbuurtseweg nummer la niet groot is, is het voorlo pig groot genoeg om mee te beginnen. De genodigden komen om half drie bijeen in de dorpskerk, waar na een welkomstwoord van voorzitter A. C. J. Duin dam de openingsceremonie wordt voltrokken door de heer Houdijk. Aansluitend bespeelt de heer J.A.F. Doove het ker korgel. Na een korte rondlei ding door de middeleeuwse kerk onder leiding van de heer H. H. Kapel, bestuurslid van de stichting, volgt een be zoek aan „Suetanborgh". PTT-centrale Het pand dat thans als oud-, heidskamer is ingericht, een voormalige PTT-centrale, is niet het eerste objekt waarop het oog van „Oud-Zoeterwou de" is gevallen. Al eerder is getracht beslag te leggen op het voormalige „Hof van Zwieten" aan de Hoge Rijndijk op het huidige grondgebied van Heineken. Ook was het oude pand Watertje 34 lange tijd in de picture. De slechte staat waarin het verkeerde en de inbraakgevoeligheid alsme de de prijs van het pand maakten het alhoewel het op het pittoreske watertje is gelegen en een betere plaats nauwelijks denkbaar is on mogelijk daar een oudheidska mer te realiseren. In het najaar van 1979 kwam dan de PTT-centrale in beeld en na veel wikken en wegen werd door. het bestuur van „Oud-Zoeterwoude" de knoop doorgehakt. Waarschijnlijk, al dus secretaris Fred Geux in het jubileumnummer „Sue- tan", heeft de niet langer te handhaven erbarmelijke situa tie waarin het oudheidkundig bezit in een loods van gemeen tewerken zich bevond, de uit eindelijke doorslag gegeven. Binnen één jaar dus eind 1980 zou het gebouw in ge bruik worden genomen. Slechte staat Het gebouw verkeerde echter van binnen in slechte staat en inmiddels waren gas en elek tra afgekeurd. De PTT wilde hier helemaal niets aan doen en na erg \teel overleg (via het gemeentebestuur) kwam er toch een financiële oplossing. Blij met dit resultaat werd op 16 november 1980 een open dag gehouden, die door de overweldigende belangstelling een belangrijke stimulans is geweest. Er werd een begin gemaakt met de restauratie van het kostbare bezit en het opknappen van „Suetanborgh" want die naam kwam, na een prijsvraag, als de meest toepas selijke uit de bus. Bij een gron dige controle kwam men tot de ontdekking dat de houten zolder en de kap ernstig door houtworm waren aangetast. Dus eerst deze bestrijden door het gehele gebouw te vergas sen. Na deze onverwachte af faire kon de kommissie „Sue tanborgh" met als vaste kern Piet Westhof, Aad Knöps en Bram Rodenburg pas echt van start. "Van het interieur is elke centimeter grondig onder han den genomen waarbij mannen als Peter van Latum en Leo van Gent regelmatig een des kundige inbreng hadden. Wa ter onder de vloer zorgde in het najaar van 1981 opnieuw voor vertraging. Toen de oude vloerbedekking werd verwij derd bleek de houten vloer door zwam aangetast vanwege het water in de kruipruimte. Het gat in de fundering was snel gedicht maar de vloer moest weken drogen. Opzet Eindelijk kon dit voorjaar met de eigenlijke inrichting begon nen worden. De opzet van „Suetanborgh" is tweeledig: De achterste kamer is inge richt met een selektie van ei gen en in bruikleen verkregen oude en oudheidkundige voor werpen, documenten en pren ten. De voorste kamer is gere serveerd voor tijdelijke exposi ties over één bepaald onder werp. De eerste expositie staat geheel in het teken van „De weg door Zoeterwoude-dorp". Begin 1983 is een expositie ge pland over de vroegere scheepvaart door Zoeterwou de, de Zoeterwoudse schippers en de oude ambachten daar omheen. Wie „Suetanborgh" nu bezoekt kan zelf konstate ren dat alle inzet toch niet voor niets is geweest en dat het de moeite waard is op de ingeslagen weg voort te gaan. Tijdens de feestweek is „Sue tanborgh" geopend op zater dag 4 september van 19.30 tot 22.00 uur; dinsdag 7 en don derdag 8 september van 19.30 tot 21.30 uur en zaterdag 11 september van 10.00 tot 12.30 WOUBRUGGE Met de onthulling van het beeld „de turfste ker" zette burgemeester Brouwer de Koning de kroon op een reeks van ambtelijke en creatieve aktiviteiten, die geleid hebben tot de verfraaiing van de provinciale brug over de Woudwete ring. De oorsprong van het bronzen beeld ligt in een gemeentelijk fi nancieel overschot van enige jaren geleden. Tienduizend gulden van dat overschot besloot men te besteden aan een kunstwerk in de gemeente Woubrugge. Via de Kulturele Raad werd gekozen voor de uitvoering in leerproject van het kunstwerk. De Vrije Akademie uit Den Haag leverde acht ontwerpen en door middel van een enquête bepaalde de Woubrugse bevolking mede de keuze. In de opdracht had de geschiedenis van het dorp meege speeld. De turfsteker van Marijke de Waard-Clay werd door de raad met algemene stemmen gekozen. Met de turfsteker wordt ver teruggegaan in de geschiedenis. Al in het begin van de veer tiende eeuw is er sprake van concessies om; „te doen slaghtur- ven", zoals uit oude archieven blijkt. De Braassemermeer is mede ontstaan door vervenen. Het dorp Jacobswoude veende zichzelf letterlijk het water in, als we oude overleveringen mo gen geloven en is sindsdien onvindbaar. In het bijzijn van vele belangstellenden en de kunstenares met haar familie onthulde burgemeester Brouwer de Koning het beeld, waaruit de onverzettelijkheid spreekt, die zo kenmerkend was voor de onder moeilijke omstandigheden levende turfarbei- ders. Burgemeester Brouwer de Koning en mevrouw De Waard bij „De Turfsteker" Al ehc ied Handwerkbeurs De Hoogmadese harmonievereniging „De Heerlijk-an heid" bestaat in november 75 jaar. Teneinde geld bij-uin een te brengen om dit jubileum groots te vieren wor-^e\ den vele activiteiten op touw gezet. Een ervan is dei handwerkbeurs die morgen wordt gehouden in het cul-,^ tureel centrum „De Schuur". De opbrengst van de' handwerkbeurs, die van drie tot vijf uur open is, isj voor de kas van het jubileumcomité. ZaterdagavondF wordt vanaf acht uur voor de laatste maal de film vanDUC Oud Hoogmade vertoond. Tevens wordt er zaterdag-pr avond een grote verloting gehouden. Hoofdprijs is eenF" dames- of herenfiets. )n Balletstudio De nieuwe Noordwijkse Balletstudio wordt morgen g'eo-yl pend. De studio, gelegen aan de de Voorstraat in Noord-' wijk-binnen, is dan de hele dag voor iedereen opengesteld. Tussen elf en twee uur geeft de leidster van de studio Nancy Geerdes, diverse lessen, waar publiek bij aanwezig mag zijn. Prestatieloop Tennisvereniging Artesia houdt morgen de vijfde pres tatieloop in Koudekerk aan de Rijn. De prestatieloop, gaat over 2, 5,5 en 8 kilometer. Speciaal voor de meer geoefende lopers is er een Engelse Mijl en een traject van 22,5 kilometer uitgezet. Alle parcoursen zijn uitge zet over verharde fietspaden. Inschrijving, start en fi-\ nish van de prestatieloop zijn bij de sporthal „De Rid-\ derhofaan de Kerklaan. De prestatiesloop start voor deelnemers aan alle afstanden om twee uur. Jongdierendag De pluimvee- en konijnensportvereniging Lisse en omstre-[00 ken houdt morgen de jaarlijkse jongdierendag in de schuurch van de heer L. Broekhuizen aan de Leidschevaart. Op dezelie tentoonstelling worden jonge hoenders, cavia's sierduivenj en andere dieren geshowd. De dieren moeten tussen halt' v. negen en half tien gebracht worden. Vanaf vijf uur kun- nen ze weer worden gehaald. 'lij Plassenloop De schaatstrainingsgroep „Ni-No" uit Nieuwkoop etL^ Noorden houdt zondag 5 september de tweede Nieuw" koopse Plassenloop. De plassenloop staat dit jaar in[ c het teken van het 700-jarig bestaan van Nieuwkoop enW Noorden. Jongens en meisjes tot en met 15 jaar lopen,or een afstand van twee kilometer. Deelnemers van Jfipt jaar en ouder moeten een afstand van tien kilometer»n overbruggen. De start van de wedstrijd is om een üul::. bij de gymzaal. Alle deelnemers ontvangen een mooie JI herinneringsmedaille voor de eerste en voor de win*1 naars van de afstanden zijn fraaie prijzen beschikbaar.'OT Fietsmolen toch t De IJsvereniging Alkemade houdt zondag voor de zesde maal een fietsmolentocht. Deze zuiver recreatieve fiets- tocht over 30 of 60 kilometer, leidt langs vele schitterend^ Rijnlandse molens. Enkele van deze molens zijn ingerichtaa als stempelpost. De deelnemers ontvangen een fraaie, spe-fiji ciaal ontworpen herinneringsmedaille. Het inleggeld voor, v deelnemers tot 14 jaar bedraag f3,- en voor de ouderen' f4,50. De start is tussen 9.00 en 12.30 uur op de ijsbaan aanL de Baan in Oude Wetering; de finish bij het AC-restauran in Leiderdorp nabij de rijksweg. De sluiting van de stem-[st{ pelposten is om 16.30 uur. |on Fk Geen historische optoch t L"j De historische optocht die volgende week zaterdagen door Nieuwkoop zou rijden, is afgelast. De organisatiej kon-een te klein aantal groepen bereid vinden om aan de stoet deel te nemen. De viering van 700 jaar Nieuwl koop/Noorden richt zich het komend weekeinde voon al op Noorden. Daar wordt zaterdag de Ronde vaij Noorden verreden voor diverse categorieën wielren ners. (jeugd vanaf 13.30 uur). Om 15.00 uur is er gekos^ tumeerd ringsteken op de fiets. Om 16.00 uur zal ee4, met gas gevulde ballon het luchtruim kiezen. Liberalen Voorschoten In het Cultureel Centrum van Voorschoten aan de Prinseijan Marijkelaan spreekt mevr. N. Ginjaar-Maas, lid Tweede Kamer vanavond. Onderwerp is: „Wat moet eL volgens de VVD gebeuren na 8 september". De bijeen-, komst wordt gehouden door de lokale afdeling van dt-1 VVD. Aanvang: 20.30 uur Feest bij „Meddle Jongerensociëteit „Meddle" in Oud Ade houdt di( weekeinde een groots feest in een speciale feestteniiQ die opgesteld is nabij de jongerensociëteit aan de LeidO seweg. Het feest begint voor de kinderen al morgen middag om twee uur met een poppenkastvoorstelling en een lachfilm, 's Avonds vanaf acht uur treedt „To wer" op. Zondagmiddag twee uur is het de beurt aan"~ discotheek „Match" en 's avonds om acht uur treedt dt§- groep „Spunk'nQueasy" op. |jc Fiets-p uzzeltoch t De Koudekerkse Stichting Jeugdvakantieweek houdt van avond wederom een fietspuzzel tocht. Een eerder uitgezettiN tocht tijdens de onlangs gehouden vakantieweek viel, zoallat bekend, door het slechte weer letterlijk in het water. Gd sj start wordt tussen zes uur en half zeven bij de sc/ioyendel^, pendance. L Waterski-demonstraties r< !w In Oude Wetering wordt zondag een groot feest ter al sluiting van het zomerseizoen gehouden in de jachtha lr ven van Arie de Boom. Het feest gaat om vier uur vat g( start met waterski-demonstraties, zoals para-sailing ei di blootvoetskiën. 's Avonds verzorgt de Down Towt p( Jazzband een optreden. se ist DOSR-jaarvergadering ||j De Veense voetbalvereniging D.O.S.R. houdt vanavond d( P jaarlijkse algemene ledenvergadering in het clublokaal bi', de sportvelden aan de Alkemadelaan. De vergadering bej gint om acht uur. Open huis Ter gelegenheid van Nationale Brandweerdag houd de Leidschendamse brandweer morgen van tien Ui vier uur open huis in de kazerne aan de Plaspoelstraai Afhankelijk van de weersomstandigheden zullen dt monstraties plaatshebben, „brandende" vragen zullei worden beantwoord en zelfs voor de allerkleinste bt zoekertjes heeft de brandweer een verrassing. De Leii scliendamse brandweer heeft een groot tekort aan vrij willigers. Wie tussen de 18 en 30 jaar is, woont werkt in Leidschendam en bereid is de noodzakelijkj opleidingen te volgenkan zich tevens als vrijwillige melden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4