Het Romeinse Colosseum als protestobject!! Arabieren reageren terughoudend op Amerikaans vredesplan Libanees dagblad schat aantal doden tijdens oorlog op ruim 17.000 Roemenen in het nauf door affaire-Tanase H! Poolse demonstranten proberen partijbureau in brand te steken P.L.O. Relocations li BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 •N Tutu mag naar VS reizen JOHANNESBURG De zwarte Zuida- frikaanse bisschop Tutu. wiens paspoort vorig jaar werd ingetrokken, heeft van de Zuidafrikaanse regering toestemming gekregen naar de Verenigde Staten te reizen om een religieuze conferentie bij te wonen van de Episcopaalse kerk. Des- mond Tutu, de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van kerken, raakte zijn paspoort kwijt nadat hij er door de Zuidafrikaanse regering ervan beschuldigd was andere landen te heb ben aangemoedigd strafmaatregelen te gen Zuid-Afrika te treffen wegens het apartheidsbeleid. De Anglicaanse bis schop is een van de meest uitgesproken en internationaal erkende critici van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek. Moorden in Oeganda NEW YORK In de anderhalf jaar sinds de omverwerping van het bewind van dictator Idi Amn zijn moord op onschuldige burgers en stelselmatige foltering van politieke gevange nen in Oeganda weer gemeengoed geworden. De wreedheden worden voornamelijk begaan door het Oegandese leger en de veiligheids diensten, zo stelt de mensenrechtenorganisatie Amnesty International in een vandaag versche nen rapport. Het is gebaseerd op verklaringen van voormalige gevangenen die relaas doen van de geselingen met prikkeldraad, verkrach tingen, doodgeslagen of doodgestoken gevan gen. In Oeganda is een voortdurende strijd tus sen guerrillagroepen en het bewind van presi dent Obote. De Oegandese regering heeft giste ren bij westerse landen geprotesteerd tegen de „boosaardige en ongefundeerde" berichten van de internationaal erkende mensenrechtenorga nisatie Amnesty International. Minder walvissen door Falkland- oorlog LONDEN In de oorlog om de Falk land Eilanden tussen Engeland en Ar gentinië zijn waarschijnlijk meer slachtoffers gevallen dan aanvanke lijk werd gedacht. Een eerste aanwij zing in die richting werd gegeven door prins Andrew die zei dat er in het strijdgewoel waarschijnlijk ook enkele walvissen waren omgekomen. Een loslippige matroos van de Royal Navy bevestigde het vermoeden van prins Andrew en vertelde dat zijn schip alleen al vijf walvissen dodelijk heeft geraakt. Op de onschuldige wal vissen werden raketten afgevuurd omdat zij er op de radar uitzagen als onderzeeërs. Terrorist Carlos was in West-Beiroet BEIROET De beruchte internationale terrorist Carlos is vermomd als PLO-strij- der ontsnapt uit het door Israël omsingel de West-Beiroet. Carlos was in het gezel schap van twaalf leden van het Japanse Rode Leger die op dezelfde wijze wisten te ontsnappen. Dat is donderdag door het Libanese radiostation „Voice of Lebanon" gemeld. De terroristen zouden zijn ont snapt met een van de eerste groepen Pa- lestijnen die uit Beiroet werden geëva cueerd. Carlos is de terrorist die in 1975 op klaarlichte d^g het hoofdkwartier van de organisatie *van olieproducerende landen in Wenen overviel en daar elf olieminis ters gegijzeld hield. Waarschijnlijk is hij naar Zuid-Jemen ontsnapt. Auto Thatcher bekogeld met eieren ABERDEEN Stakende verpleegsters hebben don derdag in de Schotse stad Aberdeen de auto van pre mier Thatcher bekogeld met eieren. De 700.000 werkers in de Engelse ge zondheidszorg zijn al drie maanden bezig met acties voor een loonsverhoging van 12 procent. De conser vatieve regering van me vrouw Thatcher wil niet verder gaan dan 7.5 pro cent. NAVO: Moskou gaat door met SS-20 N 1 i-k; ir i rlou it b NAPELS De Sovjet-Unie heeft drie rakf^e ses voor de SS-20 gebouwd sinds president frie nid Brezjnjev in maart een stop op de plaain t van SS-20-'s in Europa bekendmaakte, pj-jj heeft generaal Bernard Rogers, opperbevel|j0l ber van de NAVO, gisteren gezegd. Volgens de generaal zijn er nu 36 SS-20-t in Rusland met ieder negen lanceerinricipeI gen. Rogers zegt over fotografisch bewijsrede riaal te beschikken. pre De kloof tussen de NAVO en het Warschatysv wordt steeds groter, aldus de generaal, jo NAVO is op alle wapenterreinen gepass door het Oostblok". Hij ventileerde weer eens, dat de plaatsingCnt kruisraketten en Pershings II de enige ma e( is om de Russische voorsprong teniet te dojlui KAIRO/AMMAN/ATHE NE Arabische regerin gen en de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO hebben gisteren terughou dend gereageerd op het Amerikaanse vredesinitia tief voor het Midden-Oos ten. De overwegende me ning in de Arabische we reld is, dat men de voor stellen van de Ameri kaanse president op hun inhoud en waarde wil be studeren. De Egyptische regering heeft geweigerd officieel haar posi tie ten aanzien van Reagans Midden-Oostenplan te bepa len. Politieke waarnemers in Kairo wezen erop dat, dat het jongste Amerikaanse plan niet voldoet aan een belangrijke eis, die president Moebarak kortgeleden heeft gesteld. Hij eiste dat de Amerikaanse rege ring het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen moet er kennen. Ook vanuit Jordaanse hoofdstad Amman wilde men nog niet reageren op de vre desvoorstellen. De Jordaanse minister van voorlichting zei dat de verklaring van presi dent Reagan eerst moet wor den bestudeerd. Hij voegde er evenwel aan toe, dat zijn eers te indruk positief was. Goed ingelichte bronnen in Amman zeiden dat er eerst zal moeten worden overlegd met de direct betrokken partij, de Palestij nen, voordat een officiële re actie kan worden verwacht. PLO-leider Jasser Arafat heeft gisteren het Amerikaan se vredesinitief met bijna de helft van de leden van het da gelijks bestuur besproken. Sommige leden lieten zich na afloop van het beraad over di verse punten van het plan in positieve zin uit. Het uitvoe rend comité van de PLO komt vanavond in Tunis bijeen, om een standpunt ten aanzien van Reagans vredesplan te bepa len. Het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina heeft het plan van Reagan afgewezen en gezegd dat het blijft vechten voor een onaf hankelijke staat Palestina. De Saoedische regeringsgezin de krant Al-Nawda vroeg zich af of de voorstellen van Reagan niet weer „een van die bekende Amerikaanse schijn manoeuvres zijn". De Saoedi sche radio gaf de VS het ad vies „eerst een fatsoenlijke ba sis te leggen voor een dergelijk vredesinitiatief door de wetti ge rechten van het Palestijnse volk op een onafhankelijke staat te erkennen en wegen te openen voor een rechtsstreeks overleg met de enige wettige vertegenwoordiger van de Pa- lestijnen: de PLO". De Tunesi sche minister van buitenlandse zaken heeft laten weten dat het Amerikaanse vredesplan een stap in de goede richting Nederland verwelkomt de rede, die president Reagan eergisteren over het vredes proces in het Midden-Oosten heeft gehouden, als „een be langrijke stap in de pogingen om dit proces nieuwe impul sen te geven". Dit werd mee gedeeld door een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken. „De rege ring", aldus de woordvoerder, „deelt het inzicht van presi dent Reagan dat er een einde moet komen aan het tot nu toe door Israël gevoerde nederzet- tingenbeleid op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, dat zij altijd als een ob- De Franse president Mitter rand heeft zich voorzichtig po sitief over het Amerikaanse plan uitgelaten. Tijdens een persconfertentie in Athene zei Mitterrand: „Het is moeilijk om1 een dialoog met meneer Reagan te improviseren op ba sis van een paar telegrammen, maar de voorstellen om de Pa lestijnen een vaderland te ge ven zullen door ons worden gesteund". Hij voegde eraan toe dat „erkenning van de staat Israël" deel moet uitma ken van een regeling Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft het plan verwelkomd als een „con structieve en tot de verbeel ding sporekende stap". Vol gens het Britse ministerie biedt het plan een nieuwe kans om het vertrouwen tus sen de partijen op politiek rea listische wijze te herstellen. BEIROET Gedurende de oorlog in Libanon, die volgde op de Israëlische invasie van 6 juni, zijn 17.825 mensen om het le ven gekomen en raakten er 30.103 gewond. Dit heeft het Libanese dag blad An-Nahar gemeld. De krant baseert haar voorlo pige op cijfers van ziekenhui zen en de beschermingsdien sten van de burgerbevolking. De cijfers betreffen slachtof fers onder de Libanese en Pa lestijnse burgers, alsmede on der de Palestijnse guerrilla strijders en hun Libanese bondgenoten. Volgens het Is raëlische dagblad Yedioth Aharonot zijn de dodencijfers veel lager. Volgens deze krant zijn tijdens de oorlog ongeveer 500 Palestijnse commando's gedood, terwijl er 1.500 ge wond raakten. Yedioth Aharo not verstrekte geen gegevens over het aantal burgerslachtof fers. Volgens zeer voorlopige cijfers van de Libanese autoriteiten heeft de oorlog met Israël in drie maanden tijd een schade van zeker tien miljard gulden aangericht. Dit bedrag, onge veer gelijk aan de nationale begroting van het land, omvat alleen de rechtstreekse oor logsschade. Er zijn nog geen cijfers bekend over de totale economische schade die Liba non heeft geleden. Voor de industriële sector worden de verliezen voorlopig op meer dan een miljard gul den geraamd. Dat komt onge veer overeen met de waarde van de Libanese export in 1980. Het bedrag omvat alleen produktie- en exportverliezen. De schade die Israël heeft aan gericht aan bedrijfsgebouwen en dergelijke zal zeker vele honderden miljoenen guldens belopen. De verliezen in de sector han del en dienstverleningen, vroeger een van de welva rendste in het Midden-Oosten, Verplaatsing van de PLO Bovenstaand kaartje geeft een overzicht van de landen die Palestijnse verzetsstrijders wilden opnemen. De grootste groepen Palestijnen gingen naar Syrië en Jemen. worden voorlopig op 800 mil joen gulden geraamd. Dat is voor een belangrijk deel het gevolg van de sluiting van de haven en de luchthaven van Beiroet gedurende drie maan den. Ook de schade aan de landbouw (gewassen, materi aal, installaties, gebouwen) is aanzienlijk, vooral in Zuid-Li- banon en in de Bekaa-vallei. Alleen de verdringing van de Libanese landbouwprodukten door Israëlische produkten kost de landbouw in Libanon naar schatting meer dan hon derd miljoen dollar per maand. De Roemeense schrijver Virgil Tanase is kan zijn vrouw en kinderen in het dof1!® Vieux Marche weer vrijelijk ontmoeten, nu het complot tegen zijn leven is ontmDe kerd. Uk bine bpe; PARIJS De ambassade van Roemenië in Parijs heeft gisteren een veront waardigde verklaring uit gegeven over de „zaak- Tanase". De „verzinsels" die over deze affaire zijn verspreid kunnen volgens de ambassade de „goede betrekkingen tussen Roe menië en Frankrijk" in gevaar brengen. Het Franse dagblad Le Matin publiceerde dinsdag een opzienbarend verhaal over een Roemeense over loper waarvan de juistheid later van officiële zijde in Parijs werd bevestigd. Het gaat om een overloper van de Roemeense geheime dienst Securitate, die er voor had gezorgd dat voorgenomen moordaan slagen op bekende Roe meense dissidenten in Frankrijk niet doorgin gen. Deze overloper volgens de Franse pers heet de man Motu Haiduc en werkt hij thans bij een bedrijf in Frankrijk meldde zich dit voorjaar bij de Franse contraspionagedienst In ruil voor politiek asiel voor hem en zijn gezin vertelde hij dat naar Frankrijk was geko men met de opdracht van de Roemeense geheime dienst Se curitate om de dissidente Roe meense schrijvers Paul Goma en Virgil Tanase uit de weg te ruimen. In samenwerking met de Franse geheime dienst werd een „mislukte" moord op Goma en Virgil Tanase in sce ne gezet om de Roemeense ge heime dienst te misleiden. Haiduc keerde terug naar zijn land en wist een toeristenvi sum voor hem en zijn gezin te krijgen, nadat hij hij eerst al een een hoge Roemeense on derscheiding had gekregen voor zijn„verdiensten jegens het vaderland". Hij vertrok len fdc met vrouw en kinderen f«g. Frankrijk en kreeg daar fllig, tiek asiel. Intussen speeld^t n Franse contraspionage hetp v verder. Terwijl de „ontvoeln". Tanase door haar in een a[i n legen hotel in Bretagne iw, borgen werd gehouden, L i( zijn „verdwijning" aanleiqgsv tot een Frans-Roemeens 4 v flict. Op 5 juni verklaarde sident Mitterrand of hijda de hoogte was van de wejn lijke gang van zaken is tolt de heden een goed bewaard h v< heim dat de onderlinge] bli trekkingen zwaar zouden \fets. den belast als de schrijver zou worden gevonden. juni verschoof hij daan een officieel bezoek aan 1 karest. In de nu uitgege[vri verklaring van het Roemi sae ambassade wordt het verhaal „naar het rijk dei beien" verwezen. In de wat naïef aandoende vooi ling van zaken van de meense ambassade gaat slechts om een „nieuwe prqkt cerende lastercampagne" on gen Roemenië... g pj M u h .pl id£ (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Volgens oog getuigen uit Loebin marcheer den woedende demonstranten naar het plaatselijke hoofd kwartier van de communisti sche partij, stichtten brand in een leeszaal van het gemeente huis en gooiden stenen en ben zinebommen naar politie en brandweer. Dit gebeurde een dag na de gewelddadige her denking van de tweede ver jaardag van de oprichting van de verboden vakbond Solidari teit. Het Poolse persbureau PAP meldde dat dat in de zuidelijke stad Czestochowa, het pelgrim soord van de Zwarte Madonna, tot botsingen met de politie kwam. Daar werden 251 per sonen gearresteerd. Op de dag van de herdenking arresteerde de oproerpolitie in heel Polen meer dan vierduizend mensen. Er zijn op het ogenblik al hon derden mensen veroordeeld in snelrechtprocedures. De mees te veroordeelden kregen hoge geldboetes. De aggessiefste deelnemers aan de rellen zijn veroordeeld tot vrijheidsstraf fen van anderhalf jaar. In Warschau zou volgens het persbureau PAP een bus schauffeur die geveld werd door een verdwaalde steen nog steeds in coma liggen. De offi- ciëwle balans van het aantal doden wordt door de autoritei- „Werkschuw" In de officiële media wordt het voorgesteld alsof het voor namelijk jongeren zijn die aan de straatgevechten hebben meegedaan. Een hoog aantal gearresteerden zou arbeids chuw zijn en geen werkkring hebben. Van onofficiële zijde is beklemtoond dat er ook wel degelijk tienduizenden arbei ders aan de demonstraties heb ben deelgenomenen. De Poolse aartsbisschop Glemp heeft gisteren meege deeld in de Westduitse stad Es sen dat het gooien met stenen de problemen in zijn land niet oplost. De primaat zei dit tij dens zijn bezoek aan West- Duitsland bij een bezoek aan de kathedraal van Essen, waar hij deelneemt aan het 87-ste congres van de Westduitse ka tholieken. De Deense premier na afloop van een persconferentie waarop hij het ontslag van zijn regering bekend maakte. Deense regering gevalle KOPENHAGEN De Deense premier Anker Jorgensen 1 gisteren aangekondigd dat zijn sociaal-democratische min£ heidsregering haar ontslag zal indienen omdat zij er niet ife n geslaagd de steun van andere partijen te winnen voor een fe aj streden pakket economische hervormingen. en Jorgensen verklaarde na afloop van een reeks vruchteloze |or sprekingen met vertegenwoordigers van de acht andere partjtk c in het Deense parlement (de Folketing) dat hij „zeer negatiin.^ reacties" had ontvangen op een pakket bezuinigingsmaatregels", en belastingverhogingen, bedoeld om de werkloosheid te besj den en een enorm begrotingstekort te verminderen. Hij zei gt compromis te zien met een van de partijen zodat zijn kab|ati| vandaag aan koningin Margarethe formeel zijn ontslag heeftj 1 gediend. Het was het vijfde minderheidskabinet van sociaal-jet h mocraten dat Jorgensen leidde. Volgens de premier zullen! we geen nieuwe verkiezingen worden georganiseerd. De Dei gingen voor het laatst op 8 december 1981 naar de stembus. f"" verkiezingen leverden een parlement op waarin de zetels W - evenwichtig over links en rechts waren verdeeld. Het ontslag van het sociaal-democratische kabinet van Jorg saen betekent dat er een nieuwe ronde van moeizame onderfy. delingen komt waarin overeenstemming moet worden beré over een alternatief plan. ROME Rome zien zon der het Colosseum heeft iets onvoltooids over zich, en vandaar dat dit nu ne gentien eeuwen oude am fitheater van Romeinse keizers dagelijks door vele. duizenden toeristen be hangen met verrekijkers, fototoestellen, filmcame ra's en andere „videoap paratuur wordt bestormd. Het oude en trotse bouw werk laat dit vreemde ge weld rustig over zich heengaan, en dankzij enig fraai twintigste eeuws stut- en metselwerk kan het echt nog wel tegen een stootje. Het Romeinse gemeentebestuur is het bekende monument deze zomer extra ter wille ge weest door het aan een kant (die van het Forum Romanum) voor het ge motoriseerd verkeer af te sluiten. De bedoeling is nu het Colosseum geheel on bereikbaar te maken voor uitlaatgassen en motoren- gedreun, om het oude mo nument te helpen overle ven, onder andere voor toeristische doeleinden. Maar hoog boven het eindeloos geklik van de toeristencame ra's heeft het Colosseum er deze zomer nog een functie bijgekregen. Die van protest- paal. Heeft iemand iets tegen de burgemeester of de wijk agent, dan klimme men boven in het Colosseum om te protes teren. De kunst is zo hoog mo gelijk en zo ver mogelijk bui ten het bereik van de politie te klauteren en zo lang mogelijk te blijven zitten. De autoritei ten vinden dat helemaal niet prettig, zo'n vent dertig, veer tig meter hoog in hun popu lairste monument. Het is niet estethisch, en wordt ook niet altijd goed begrepen door de toeristen, die uiteraard foto's nemen, vragen stellen en er thuis in Japan, Spanje of Frankrijk buren en vrienden over vertellen. Kortom, het is niet goed voor de image van de stad. De laatste weken heb ben twee mannen zo'n (overi gens levensgevaarlijke) klim partij naar het „dak" van het Colosseum met groot succes Opzienbarendste geval was dat van een man die vier dagen en nachten in een nis van het Co losseum, op veertig meter hoogte, doorbracht. Hij, een schoenwinkelier, wilde protes teren tegen de lamlendigheid van de Romeinse politie, die weigerde van de stoep voor zijn winkel een illegale fruit- kraam te verwijderen. Weken lang had de man de politie be stookt met het verzoek de stoep voor zijn winkel vrij te maken, maar er gebeurde niets. „Dan klim ik in het Co losseum en blijf ik net zo lang zitten tot mijn stoep is ont ruimd," zeide de schoenwinke lier en voegde de daad bij het woord. Oude Romeinen kunnen zich herinneren dat het monument ook vroeger al eens voor sit down-acties is gebruikt, maar het succes van die protesten toen kan nooit zo succesvol ge weest zijn als nu. De schoen- winkelier zat al die dagen als een Romeins keizer boven op het Colosseum, zich verzekerd weten van de maximale publi citeit. Zijn buren, die het hele maal met hem eens waren, re gelden zijn dagelijkse behoef ten via touwlijnen, want zelfs brandweerladders reikten zo hoog nog niet. Na drie dagen werd de druk van de publiciteit op het ge meentebestuur zo groot dat de politie de instructie kreeg de illegale fruithandel van de stoep voor de schoenwinkel te verwijderen. Pas toen zijn bu ren hem verzekerden dat rijn stoep inderdaad schoon was, klom de eenzame manifestant weer naar de begane grond. Hij heeft inmiddels zijn onop vallende plaats in de massa weer ingenomen, te vrede over 'de (zij het moeizame) zege van het Romeinse recht. Zelfs een proces verbaal heeft hij niet ontvangen, want geen enkele politieverordening verbiedt het kamperen boven op het Colosseum. Het tweede geval betrof dat van een beroepschauffeur, vo rige week nog. De politie had hem wegens een diefstalletje ook zijn rijbewijs afgenomen. Dat kan niet, zei de man, want „diefstal heeft niets mfct het verkeer te maken en boven dien is mijn gezin van mijn rij bewijs afhankelijk." De autori teiten waren en bleven doof voor zijn protesten, en dus zat er voor de chauffeur niets|ren ders op dan in het Coloss«ag te klimmen. Hij steeg tot glit: hoogte, en om zijn protest al te langdurig karakter tekg-. ven begon hij op vijftig hoogte voor het aanzwelle? publiek beneden halsbrekefng! toeren uit te halen. Een fend lang vergastte hij de toeristen Romeinen, politie en breeze ,weer op enkele ademb^e_»i mende hoogstandjes, vooi een politieman naar bo' 1 mocht klimmen om de chJvor^ feur zijn zin te geven. ?nk( Elke tijd brengt dus voor Jent Colosseum, het handelsr%et( van de Eeuwige Stad, i nieuwe taak, een nieuwe fu tie. De oude leeuwenkuil \De i vroeger voldoet nu uitsteklose als valkuil voor de trageretei onwillige Romeinse buraBij i cratie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10