solidariteit: regiem lijdt nederlaag „Acties tegen Israël over twee weken hervat" MEIN KAMPF BLIJFT IN BELGISCHE BOEKHANDEL SieMatic Chinese leiding probeert partijleden opnieuw te winnen voor communisme nog 2 dagen dan opent ^BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 PAGINA 9 flenigte belegert ivisectie- laboratorium J.ONDEN Een menigte van on- jeveer 700 mensen heeft gistravond ivee uur lang gevochten met 100 lolitiemensen, die een centrum loor dierenonderzoek bewaakten een actie van het Britse Dieren- Jevrijdingsfront te verijdelen. Jloggetuigen meldden dat de actie voerders tegen de vivisectie met hijbranders, staven en draadtangen ien deel van het 2,40 hoge hek rond let onderzoekscentrum Huntingdon Ti het ten noorden van Londen ge- „Segen dorp Woolley verwijderden yn probeerden binnen te dringen, r werden 21 demonstranten gear- isteerd. Westduitse politie zoekt intensief naar 4 RAF - leden WIESBADEN De Westduitse politie heeft vanochtend de campagne om vier nog vermiste leden van de Rote Armee Fraktion (RAF) op te sporen sterk opge voerd. Over het gehele land werden 300.000 opsporingsaffiches verspreid en er is een beloning uitgeloofd van 100.000 mark voor informatie, die leidt tot de aan houding van elk der vier gezochten. Het viertal wordt gezocht in verband met een groot aantal misdaden, waaronder de moord vorig jaar op de Amerikaanse ge neraal Fred Kroesen en de aanslag op het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht in Ramstein. Bulgaarse technici in Mozambique ontvoerd LISSABON Leden van het door Zuid-Afrika ge- steunde verzet in Mozambi que hebben vijf Bulgaarse technici gevangengenomen. Dat heeft een woordvoerder van het verzet bekendge maakt. Het gaat om vier mannen en een vrouw, die afgelopen za terdag werden ontvoerd. Tot nu toe viel het door Zuid- Afrika gesteunde verzet te gen de socialistische regering van president Machel alleen westelijke technici lastig. Koninklijke doop In Stockholm vond gisteren de doop plaats van prinses Madeleine, de dochter van koning Gustav en koningin Sylvia van Zweden. De Zweedse aarts bisschop Olof leid de de plechtigheid. ZEER OUD KAAKBEEN GEVONDEN IN KENIA NAIROBI Een Japanse paleontoloog heeft gisteren de ontdekking bekend gemaakt van een fossiel, dat een belangrijke leemte in de geschiedenis van de ontwikkeling van de mensheid kan vervullen. Het betreft een kaakbeen dat vorige week in Kenia is gevonden. Voorlopige metingen hebben aangetoond dat het fossiel ongeveer acht miljoen jaar oud is. Het kaakbeen is ge vonden in het Samboeroe-gebied in het noor den van kenia en bevat nog vijf tanden. ARSCHAU De politie aakte gebruik van de wa- instok en hele delen van de linnenstad van Warschau erden onder traangas gelegd. ,an het eind van de middag lingen grote wolken traangas joven de stad, die de ademha- ;ing ten zeerste bemoeilijkten. «Jfjgpe politie droeg gasmaskers, mjÉferwijl de demonstranten het van bloemenverkoop- SE|ters gebruikten om de ogen ^■nat te houden. Hier en daar stenen door de lucht. Straten werden met parkban ken gebarricadeerd en pries ters leidden mensen in kerken als wijkplaats voor de politie. hePemonstranten maakten het en sch°lden de roonverbiddelijk toeslaande mi- Tpo-agenten. De menigte scan- M Beerde luid: „Wij willen Lech (Walesa) en elders klonk op- hieuw „Laat Lech vrij". Ook iin rlverd er om vrijheid voor Po- vrolfn geroepen. Een groep van naar schatting 3.000 demonstranten probeer de rond 5 uur op te rukken haar het gebouw van het Cen trale Comité, dat op een van de drukste kruispunten van Warschau staat. De mobiele eenheid wist de demonstran- «0 ten echter uiteen te jagen. Een poging om barricades op te werpen in de hoofdstraat van Nowy Swiat, werd floor de militie verijdeld. In tegenstelling tot vorige ge-- inga legenheden bevonden zich nu t-Krpnder de demonstranten veel d afprbeiders van alle leeftijden, diejdie na hun werk de straat op- ijgingen. In mei waren vooral en njongeren die de straat opge- ondgaan. »nd ^Teleurstelling de dreigementen van de en het dringende wariberoep van de Poolse bisschop- nmin dat r' iitie- uit voor Gesta- In vele Europese hoofdsteden zijn gisteren, op de tweede verjaardag van Solidariteit demonstraties gehouden voor de Polen en hun verboden vakbond, zoals in Londen waar gedemonstreerd werd voor de Poolse ambassade. pen op de bevolking was de opkomst van de demonstran ten verrassend groot. In de Poolse pers werd gisteroch tend nog eens uitvoerig be schreven aan welke regels men zich tijdens de nog steeds van kracht zijnde oorlogstoes tand te houden had. De Poolse televisie had maandagavond opnieuw een poging gedaan om de verboden vakbond Soli dariteit in diskrediet te bren gen. Ook waren er maandag weer arrestaties verricht on der de leden van Solidariteit en was er minstens een illega le radiozender opgespoord. De leiding van de illegale vak bond was gisteravond echter teleurgesteld dat niet nog mas saler gehoor was gegeven aan haar oproep om vreedzaam te demonstreren. „Maar het zijn niet wij die een nederlaag heb ben geleden, doch de autoritei ten. Met het machtsvertoon van nu tegen die paar duizend vreedzame demonstranten hebben zij zich voorgoed ge compromitteerd", aldus luidde een eerste commentaar van Solidariteit. De officiële rege ringswoordvoerder kon giste renavond aan de buitenlandse journalisten vertellen dat alles naar wens en volgens plan was verlopen. Politie, mobiele een heid en leger waren krachtda dig en effectief opgetreden, al dus de woordvoerder, Urban. Het beeld van een belegerde vesting dat de Poolse hoofd stad maandagavond al bood is inmiddels nog schrijnender ge worden. In de straten van Warschau regeert momenteel de gummiknuppel. Reacties De Russische televisie maakte in haar televisiejournaal mel ding van ongeregeldheden in vier Poolse steden. Volgens Moskou betekende dit dat de contra-revolutionaire krachten nog niet verslagen zijn. PvDA-leider Den Uyl ver klaarde op een verkiezingsbij eenkomst in Breda dat Neder land geen financiële hulp meer aan Polen moet geven, zolang Walesa gevangen zit. De lijsttrekker meende dat een derhgelijke maatregel beter is voor vrede en veiligheid in Europa dan het plaatsen van kernraketten. De katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft een beroep op de Poolse regering gedaan de gevangen leden van Solida riteit vrij te laten. milllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gomoelka overleden WARSCHAU De vroegere Poolse partijleider Wladyslaw Gomoelka, die al jaren aan kanker leed, is vanmorgen vroeg in Warschau op 77-jari- ge leeftijd overleden. Gomoel ka moest in 1970 aftreden na de bloedige onderdrukking van een arbeidersopstand in Gdansk. Hij werd toen opge volgd door de ook al weer tot aftreden gedwongen Edward Gierek. Gomoelka had tot december 1970 veertien jaar lang de touwtjes in handen gehad. De Polen hadden hem in oktober 1956 geestdriftig toegejuicht, nadat hij tijdens de stalinisti sche periode in ongenade was gevallen. Hij kondigde toen een meer ontspannen, nationa le politiek aan, maar tijdens zijn bewind ruimde hij alle kenmerken van een liberalere politiek weer op en voerde het land terug naar de orthodoxe loyaliteit jegens het Kremlin. In 1970 slaakte men een zucht van verlichting toen Polen zich op het hoogtepunt bevond van de ernstigste economische en politieke crisis in een een kwart eeuw communistisch bewind. Gomulka was een trouwe en overtuigde commu nist. Zijn ouders waren geëmi greerd naar de Verenigde Sta ten, maar uit teleurtstelling nog voor de geboorte terugge keerd naar Polen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NIEUWE OORLOG DREIGT NA EVACUATIE PLO DAMASCUS/BEIROET Een kolonel, die tijdens het beleg van Beiroet het bevel over de Palestijnse artillerie, heeft gisteren in Syrië gezegd dat de PLO spoedig de operaties tegen Israël in de Bekaa-vallei in Oost-Libanon zal her vatten. Kolonel Wasif Eriqat, die zich afgelopen zondag uit West- Beiroet terugtrok, liet verder weten dat de Palestijnse guer rillastrijders na twee weken verlof en een training de guer rillastrijd weer zouden opne men. Ook bevestigde de 36-ja- rige kolonel dat de PLO zware wapens had gegeven aan haar Libanese bondgenoot, de Moe- rabitoen. De leider van het ra dicale Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (PFLP), dr. george Habasj, vertelde gis teren dat de PLO geen ter reuracties buiten Israël zal on dernemen. In een interview, dat in Damascus werd afgeno men, zei Habasj dat „de gewa pende strijd binnen Israël zal worden voortgezet". Gisteren is begonnen met de laatste fase van de evacuatie uit Beiroet. Nadat een konvooi Syrische militairen de Libane se hoofdstad had verlaten, ver trokken nogeens 740 Palestijn se commando's met twee Griekse schepen naar respec tievelijk Noord-Jemen en de Syrische havenstad Tartoes. Vandaag is nog een schip met in hoofdzaak familieleden van guerrillastrijders aan boord richting Syrië vertrokken. Nu de evacuatie van de PLO vrijwel is voltooid concen- treerd de aandacht zich op de volgende twee problemen: te rugtrekking van Syrische en Israëlische troepen uit Liba non en de ontwapening van de links-Libanese guerrillastrij ders. Het neerhalen door Israël gis teren van een Syrische MIG wordt in Beiroet gezien als een waarschuwing tegen Syrië, dat dit land zijn troepen uit Liba non moet terugtrekken. Tot nu toe maakt de Syrische pre sident Assad geen aanstalten hiertoe over te gaan. De kans dat dit tot een oorlog tussen beide landen leidt blijft daar door aanwezig. Tegelijkertijd eist de Israëli sche regering de ontwapening van de links-Libanese guerril lastrijders. De nasseristische Moerabitoen vormt de grootste links-Libanese groepering. Af gelopen weekeinde had de Is raëlische stafchef, Eytan, ge zegd dat de Moerabitoen even als de Palestijnse commando' s Libanon moeten verlaten. De Libanese premier Wazzan heeft gisteren de pers echter laten weten, dat hij het pro bleem van de gewapende groe pering in Beiroet had bespro ken met de Amerikaanse afge zant, Philip Habib. Zij zouden het erover eens zijn geworden dat deze kwestie geheel door de Libanezen zelf moet wor den opgelost, zonder inmen ging van het Israëlische leger. Bovenstaande problemen zul len zeker te sprake komen wanneer de Amerikaanse mi nister van defensie, Weinber ger in Libanon arriveert. Gis teravond vertrok hij naar Bei roet, vanwaar uit hij na een kort verblijf zal doorreizen naar Israël. Ook zal Weinber ger een bezoek brengen Kairo. Italië wil uitlevering van Scalzone MILAAN De Italiaanse au toriteiten hebben de uitleve ring gevraagd van Oreste Scal zone, de leider van de uiterst linkse Beweging van Autono me Arbeiders die afgelopen zondag in parijs werd gearres teerd. Scalzone was vorig jaar uitgeweken naar Frankrijk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VD strij ondt trek VV; te r isteli -ekei bij at in onde zow istelij ■Sp!'i PEKING Hoe kunnen de leden van de communistische partij weer vertrouwen krij gen in het communisme? Dat is op het moment de kritieke vraag voor de leiders van 's werelds grootste communisti sche partij die vandaag in Pe king bijeen zijn gekomen voor het Twaalfde Nationale Con gres. Naar buiten toe zullen van het congres slechts beelden worden verspreid van bejaar de leiders die, omringd door microfoons en koppen Chine se thee, neerblikken op de 1600 afgevaardigden en hen moeiteloos heenloodsen door een van tevoren vastgestelde agenda. Het congés zal een nieuw handvest voor de partij aanvaarden, de alleroudste fi guren worden weggepromo veerd om voor jongeren plaats te maken. De 78-jarige Deng Xiaoping, de machtigste man, die zich al geruime tijd aan het terugtrekken is, zal waar schijnlijk nu definitief plaats maken voor voorzitter Hu Yaobang en premier Zhao Ziyang. De partijleiding zal na het congres, zo heeft de 67-ja- rige voorzitter Hu Yaobang verklaard, berusten bij een gestroomlijnd secretariaat on der leiding van hem zelf in zijn andere functie van secre taris-generaal. De macht van de partijvoorzitter die onder Mao tot zo'n absolute omvang was uitgegroeid, hoopt men daarmee terug te brengen tot aanvaardbare proporties. Deng Xiaoping tenslotte zal zitting nemen in een advies raad, waarin op een afstand nog invloed zal kunnen blij ven uitoefenen. Goede voorbeeld Maar hoe sterk of zwak de partij werkelijk is, wordt be paald door de 39 miljoen le den, van wie de meesten ge woon lid zijn en geen partij- functies vervullen. Van hen wordt verwacht dat zij het land voorgaan op de weg naar het communisme door thuis en op hun werk voorbeelden te stellen en anderen te over tuigen. Sinds de gewelddadige Culturele Revolutie vijftien jaar geleden is hun motivatie echter tot een dieptepunt ge daald en vooral daarover maakt de partijleiding in Pe king zich zorgen. In de verschillende partijbla den worden de leden met voorbeelden uit de praktijk onderricht in het ware com munisme. De verhalen zijn vaak zo gedetailleerd dat ze bijna triviaal worden, maar ze staan wel heel dicht bij het dagelijks leven wat weer als voordeel heeft dat de lezers zichzelf herkennen. Mevrouw Zeng bijvoorbeeld die al der tig jaar voorzitter is van een straatcomité in haar stad, ver vult haar socialistische bur gerplichten zo toegewijd dat er „in de buurt waar zij woont geen diefstal voorkomt omdat dieven zich niet in haar buurt durven te wagen. Zelfs fietsen kunnen mijn gasten bij de voordeur laten staan". Toen het departement voor partij- propaganda in Peking van dit opmerkelijke feit kennisnam, stuurde het onmiddellijk twee journalisten naar de provincie Guangxi waar de vrouw woonde, om haar progressieve daden op te tekenen. Een ander voorbeeld betreft een jonge fabrieksarbeider in dienst van een horlogefabriek in Wuhan. De jongeman had verlof gevraagd om zijn moe der te kunnen vergezellen op familiebezoek, een alleszins acceptabele reden in de op de familie georiënteerde Chinese samenleving. Hij ging echter helemaal niet op familiebe zoek, maar bergklimmen. Hij dacht dat er geen straf zou volgen omdat zijn vader een officiële functie had. Maar zijn collega's van het partijco mité sloegen daar geen acht op en lieten hem ontslaan. Ook deze zaak werd door Pe king opgepakt en bij alle le den aanbevolen als een zaak die het bestuderen „waard" is. Rampjaren Bijna de helft van alle partij leden is lid geworden tijdens de Culturele Revolutie (1966- 76). Sindsdien hebben zich nog eens 4.5 miljoen mensen aangesloten bij de partij. Maar hoewel de leiders de huidige problemen afschuiven op de „tien rampjaren" van de Cul turele Revolutie is het verlies aan moreel onder partijleden te wijten aan een complex van factoren. Na Mao's dood Weduwe Mao wordt niet terechtgesteld PEKING Het voorwaarde lijke doodvonnis dat op 25 ja nuari 1981 over de weduwe van Mao Tsetoeng werd uitge sproken, zal niet worden uit gevoerd, zo heeft de Chinese partijvoorzitter Hu Yaobang meegedeeld. De 68-jarige Ji ang Qing speelde als een van de leden van de Bende van Vier een belangrijke rol in de gewelddadige Culturele Revo lutie. De uitvoering van het vonnis was al twee jaar ver daagd. veranderden zijn opvolgers drastisch van koers en verleg den ze hun voorkeuren van de politiek naar de economie. Economische welvaart werd het hoofddoel en zo naarstig nagestreefd dat de politiek in boeken over politieke econo mie werd teruggedrongen naar de kleine lettertjes onder aan de bladzijde. Pas deze maand werd het evenwicht tussen politiek en economie weer enigszins her steld in een blad dat werd uit gegeven door het hoofdkwar tier van Deng Xiaoping in Pe king. In het blad wordt een sterk pleidooi gevoerd voor een herontdekking van de verheven doelen van het communisme. Teveel partijle den gedragen zich momenteel „als mensen die slechts ple ziertjes najagen en alleen van de koele schaduw willen ge nieten maar geen bomen wil len planten voor de toe komst", aldus het blad. Het communisme is geenszins een onbereikbaar doel en hoewel er vele generaties overheen gaan alvorens het wordt be reikt, zijn er verschillende mijlpalen langs de weg. Vori ge week gebruikte partijvoor zitter Hu Yaobang een regel die rechtsstreeks was ont leend aan Mao's rechtvaardi ging van de Culturele Revolu tie. De partij moest duizenden „opvolgers voor de revolutio naire zaak" opleiden, zei Hu om hen de plaatsen te laten opvullen van de veteranen die met pensioen gaan. JOHN GITTINGS Copyright The Guardian Mini viermaster De bejaarde Duitse zeezeiler Hans Gerdes (68) heeft de afgelopen drie Jaar de 100 jaar oud schoener „Wande rer" op kleinere schaal nagebouwd. Gisteren maakte hij met zijn ruim zeven meter lange scheepje een toch tje door de Hamburgse haven. Hij moest alle zeilen bij zetten toen een gigantische olietanker ih zijn vaarwater zat. NA LEVERING VAN ONDERDELEN VOOR GASLEIDING Amerikaanse sancties tegen Engels bedrijf WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft gisteren laten weten, dat sancties zul len worden uitgevaardigd te gen het Britse bedrijf John Brown Engineering. Dit be drijf is deze week begonnen met de levering van onderde len voor de aardgasleiding van Siberië naar West-Europa. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat de strafmaatregelen tegen John Brown waarschijnlijk dezelfde zullen zijn als de sancties die tegen het Franse bedrijf Dres ser France zijn genomen. Het daat daarbij om een verbod op de levering van onderdelen door Amerikaanse bedrijven aan de Europese partners. De Amerikaanse sancties ma ken echter weinig indruk in West-Europa. Italië heeft in navolging van Frankrijk en Engeland besloten om even eens onderdelen voor de Rus sische gasleiding te leveren. Dit ondanks een verbod van president Reagan om technolo gie voor de aanleg van de pijp leiding aan de Sovjet-Unie te leveren. Staatssecretaris Dik van eco nomische zaken zet nog deze week in een brief aan de Tweede Kamer het regerings standpunt uiteen over de Amerikaanse boycotmaatrege len, zo heeft gisteravond een woordvoerder van het minis terie bekendgemaakt. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Adolf Hit lers fascistische en anti-se- mitische geloofsbelijdenis Mein Kampf mag voorals nog in de Belgische boek handels te koop blijven. De procureur des Konings (officier van justitie) in Antwerpen heeft gisteren beslist geen stappen te on dernemen tegen deze Ne derlandstalige uitgave. De Belgische regering had het in eerste instantie aan het openbaar ministerie overgelaten of het tot een verbod van Mijn Kampf in België zou kunnen ko men. Het besluit van de Antwerpse officier van justitie was een reactie op een aanklacht van de voorzitter van een Joodse vereniging in Antwerpen, te gen de verantwoordelijken voor de verschijning van Hit- Iers geschrift. De aanklacht was gebaseerd op de Belgische wet tegen racisme en vreem delingenhaat, die in 1981 van kracht is geworden. De procureur is tot de slotsom gekomen dat die wet geen handvat biedt om tot vervol ging tegen de in het Antwerp se gevestigde uitgever Jonckx cf enig andere betrokkene over te gaan. Zulks omdat eventuele strafbare feiten zou den dateren van voor de tot stand koming van de anti-ra- cismewet en die wet nadruk kelijk geen terugwerkende kracht heeft. Weliswaar is de onlangs in België op de markt gekomen Nederlandse versie van Mein Kampf pas gedurende de afge lopen zomer gedrukt, maar, zo redeneert de procureur des Konings, het boek is al lang daarvoor geschreven en uitge geven. Ook in België zijn de afgelopen decennia regelmatig Duits- en Franstalige versies van het werk verschenen en verkocht (voornamelijk aan bibliotheken), zonder dat daar tegen ooit is opgetreden. Dat er nu een Nederlandstalige vertaling is bijgekomen en dat die op meer commerciële wijze in de boekhandels wordt ge sleten, maakt volgens de offi cier van justitie geen wezenlijk juridisch verschil. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9