S Hoe sterk is de eenzame sterke man Nederlandse ambassade in Brussel bezet uit protest dump afval D'66 woedend over verwijten Ivan milieu-organisaties Tevreden win tersporters geven voorkeur aan Oostenrijk Binnenland VVDM en AVNM moeten alleen belangen leden behartigen Bloemenhandel verder onder druk LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 j,Bewoners overgevoelig K>or spaanplaatgas" (lOTTERDAM Is de gehanteerde norm bij het ■rrijkomen van formaldehydegas uit spaanplaat bok van toepassing als bewoners overgevoelig koor het gas zijn? Dat moet volgens de vice-presi- Bent van de Rotterdamse rechtbank, mr. Oud kerk, uit een verhoor van getuige-deskundigen blijken. Oudkerk adviseerde de bewoners van de pijk De Akkers II in Spijkenisse, de eisers in het tisteren diendende kort geding tegen de gemeen- Je. om er een gewone rechtszaak van te maken, pan is er tijd voor het horen van deskundigen en tan hij een bindende uitspraak doen. Spijkenisse beeft het spaanplaat afgedekt met aluminiumfolie, maar de bewoners klagen nog steeds over hoofd pijn en slijmvliesontstekingen. Zii eisen dat het paanplaat verwijderd wordt. Oudkerk vroeg zich ok nog af of de norm wel toegepast mag worden het erg warm weer is. Miljoen gulden voor opruiming bom In Spijkenisse hebben deskundigen van de explosieven oprui mingsdienst gisteren de niet ontplofte V-1 die daar tien meter in de grond zat, onscha delijk gemaakt. De kos ten van de hele opera tie worden geschat op een miljoen gulden. Vijftig man politie van de gemeente en hon derd man van de regio nale ME waren ingezet voor de beveiliging. Mi Adviesraad wil maximum aan wapenexport DEN HAAG Nederland dient een veel stringenter beleid met betrekking tot wapenexport te voeren. Die wapenex port zou aan een maximum moeten worden gebonden en deze norm zou geleidelijk omlaag moeten worden gebracht. Wapenuitvoer naar niet-NAVO-landen zou uitsluitend mo gen plaatsvinden op grond van zwaarwegende argumenten en na goedkeuring door het parlement. Dit zijn aanbevelin gen die de Nationale Adviesraad Ontwikkelingssamenwer king (NAR) doet in een advies over ontwikkeling en ont wapening, dat aan minister Van Dijk van Ontwikkelingsa menwerking is aangeboden. De raad vindt verder dat als een ontwikkelingsland met zijn militaire uitgaven ver bo ven het gemiddelde van vergelijkbare landen zit, aan dat land geen ontwikkelingshulp meer moet worden verstrekt. Vijf van de 52 leden van de NAR hebben zich gedistantieerd van het advies. Bestemmingsplan sluit tweede kerncentrale uit BORSELE Met het aannemen van een nieuw bestemmingsplan heeft de gemeenteraad van Borsele het de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) gisteravond onmogelijk gemaakt om op haar ter rein eventueel een tweede kerncen trale te bouwen. Het nieuwe bestem mingsplan stelt beperkingen aan de vestiging van milieu-onvriendelijke bedrijven. Een kerncentrale valt on der die categorie. De PZEM heeft te gen het nieuwe bestemmingsplan be zwaar aangetekend bij B en W en de raad. Door het aannemen van dit plan kan alleen door ingrijpen van de overheid de bouw van een twee de kerncentrale nog plaatsvinden. RS Simon Wulfse bij het onderdeel biervaten tillen. AMSTERDAM Spiergeril en peesgetril, geroep van ach en wee, jaloerse mannenblikken. Dat alles speelde een rol in de grote zaal van het RAI-Con- grescentrum in Amsterdam, waar maandag en gis teren sterke mannen van Europa onder elkaar uit maakten wie van hen nu écht de sterkste was. Boomstammen werden getild als speelgoed blok ken, accu's voor de borst gehouden alsof het ging om de maat te nemen van een truitje, bakken geld van 300 kg gingen omhoog als lege 'spaarvarkens. Man staat van stoeltje op. trekt met een routinegebaar zijn brede gordel nog wat vaster, waardoor buik en borst nog wat meer bollen, bukt zich, grijpt een stalen staaf waar aan beide zijden een aquarium van klein huiskamerformaat aan is bevestigd, ditmaal gevuld met eerlijke Hollandse rinkelende guldens inplaats van met guppies, blaast de wangen op, uit een door merg en been dringende kreet die het midden houdt tussen de bronskreet van een eland en de angstschrij van een varken dat wordt gekeeld, verzet de handen nog even, kromt de rug - de aderen in het gezicht zwellen zichtbaar alsof een beroerte nabij is - tilt en zie, het wonder is daar, de aquaria rijzen. De zaal houdt de adem in, de aquaria blijven twee seconden omhoog en plof fen dan met een zware dreun op de trillende planken van het toneel. Man af naar stoeltje, met wijde passen alsof hij zijn broek vol heeft, de armen iets gebogen van het lijf af. Dat is overigens een heilig moeten want normaal recht kunnen ze niet meer. „Wat een vent hè?", zegt een meisje naast me, haar blik als in trance op de Belg Gino Bultynek gericht, die dit kunst stukje zojuist verrichtte. Nederlanders Dan komen de Nederlanders Gerard du Prie en Simon Wulfse. Gerard wuft, koket gekleed in een smetteloos, heel klein zwempakachtig niemandalletje, dat bij nadere infor matie worstelkledij blijkt te zijn, met daarbij vloekende, lange blauwe kniekousen. Simon in wat minder opvallen de kledij, wat minder showachtig ook. Een herhaling van hetzelfde tafereel. Met één verschil misschien: De meest kritische toeschouwer is een vrouw, Gerards vrouw, en op haar gezicht is de pijn te lezen die zijn gemartelde spieren moeten hebben. Maar nog gaat het goed. Beiden kunnen het gewicht aan, net als de Duitser Bierbaum, de Scandinaviërs Ekström en Thorsen, de Schot Davidson en de Engelsman Capes. „Dit programma wordt ook door de Engelse televisie uitge zonden", zegt de omroeper. Misschien dat daarom als een typisch Brits understatement een bord op het toneel staat met daarop de tekst: „British beef". Kenmerkend maar weinig kies. De organisatoren zijn in de keuze van hun borden trouwens toch niet bepaald kieskeurig geweest: Als beeldmerk van deze kompetitie dient een afbeelding van een sterke man, die, als ooit Atlas, een wereldbol op z'n schouders torst, waarop het woord Europa. Niemand kan er natuurlijk bezwaar tegen hebben dat Europa als eenheid wat omhoog gestoten wordt in de vaart der volkeren, maar om nu meteen de hele aardkloot maar even Europa te noe men gaat wel wat ver. Fout Wat later gaat het fout met Gerard. De aquaria die inmid dels door snelle blauwe-blazers-grijze-broeken met guldens zijn bijgevuld komen bij Du Prie niet meer van de grond. Zie zijn gezicht vertrekken, zie hoe zijn mond woorden vormt die in heidense tijden misschien een gebed zijn ge weest. Zijn rol is op dit nummer uitgespeeld. Zijn vrouw lijdt met hem, Simon gloreert. Zo ging het de eerste dag, zo ging het de tweede. Gebogen, geknielde, worstelende mannen in tuigen voor auto's, el kaar op de grond kwakkend, met smakkende, steunende, kreunende geluiden. En weer gaat het fout met onze Ge rard. Er moet zelfs een zuurstofapparaat aan te pas komen. Maar aan het eind van de tweede dag heeft dan toch de beste man gewonnen. Hij is de grootste krachtpatser van Europa. Het is niet Gerard du Prie geworden, en evenmin Wulfse. Het is Brittannië dat de golvende plankieren van het toneel regeert, Geoff Capes is triomfator. Daar staat hij en het lijkt even of zijn sterke schouders die last niet kun nen dragen. Hij is ontroerd en ondanks al die mensen om hem heen, al dat applaus, staart hij eenzaam voor zich uit.. Hoe sterk is de eenzame sterke man? De kracht-zoekende kijker kan het allemaal zelf zien bij de A VBO op zijn televisiebuis rond half november. GERARD CRONE BRUSSEL In Brussel is gisteren de Nederlandse ambassade bezet uit pro test tegen de dump van radio-actief afval in zee door Nederland. De 60 be zetters, vooral Nederland se jongeren, eisten dat staatssecretaris Lambers (Milieu) de vergunning voor het dumpen van Bel gisch en Zwitsers afval in trekt. De actie eindigde tegen acht uur nadat de bezetters van ambassadeur Van der Klaauw (ex-minister van buitenlandse zaken) de verzekering hadden gekregen dat hun eis aan Lambers zou worden overge bracht. De actievoerders stel len dat Lambers een grote verantwoordelijkheid heeft wat de dump van het afval met Nederlandse schepen aan gaat. „Zij kan de schepen niet uit laten varen". Spanje, noch enige ander land van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en- Ontwikkeling (OESO) of het internationale bureau voor atoomenergie heeft protest aangetekend tegen de dump van radio-actief afval in zee. Het dumpen is geheel in over eenstemming met de normen en richtlijnen die in interna tionaal overleg zijn opgesteld, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken. BZ reageert hiermee op uitla tingen van milieugroeperingen als zou Spanje, door Nederland erop te wijzen dat de dump voor de Spaanse kust bij de be woners van de provincie Gali- cië „erg gevoelig" ligt, er offi cieel stelling tegen genomen hebben. BZ wijst erop, dat Ne derland al sinds 1967 laag- en middel radioactief afval dumpt. Volgens het ministerie wordt het dumpen binnenkort (definitief) gestaakt. De Spaanse socialistische partij, volgens opiniepeilingen bin nenkort de grootste, heeft zich inmiddels achter de acties van Galicië geplaatst. De lozing van het afval gaat nu intussen zonder incidenten door. Het dumpschip De Scheldeborg is zijn drie bela gers kwijt geraakt. Greenpea ce kon geen acties onderne men omdat hun schip De Siri- us een Spaans actieschip, dat zware schade aan de lagers van de schroef had opgelopen, weg moest slepen. Dat karwei is geklaard en de Sirius is nu weer in het dumpgebied. Ook de protestacties tegen het dumpen gaan door. In Den Haag hielden leden van de Delftse anti-kernenergiebewe ging een actie bij de Belgische ambassade. Honderden men sen hebben gisteren in Am sterdam tegen de dump gepro testeerd. De organisator, de anti-kernenergiebeweging, meent dat het storten in zee én ook het opslaan op land geen oplossing is. „De enige echte oplossing is stoppen met de produktie van kernenergie". Verzets- kruis voor regiment Koningin Beatrix heeft gisteren het verzetsherden- kingskruis uitge reikt aan het re giment stoottroe pen in de gene raal Winkelman kazerne in Nun- speet. De uitrei king vond plaats in het kader van de „Dag van het verzet", die jaar lijks op 31 augus tus, de verjaar dag van wijlen koningin Wilhel- mina, wordt ge houden. De plechtigheid werd bijgewoond door tweeduizend oud- stoottroepers en verzetsmensen. DEN HAAG D'66 is woedend op Milieudefen sie en Natuur en Milieu. Deze organisaties hebben gezegd dat D'66 het milieu in de kou heeft laten staan. Volgens hen heeft geen enkele partij de af gelopen zestien maanden zoveel milieubeloften ge broken als de milieube wuste Democraten. D'66 vermoedt dat de organisa ties „er belang bij hebben de partij te beschadigen". De organisaties sommen de „anti-milieu-beleidsdaden" door D'66-bewindslieden op: gasboringen bij Ameland, te genwerken opwekking van energie en kracht in de indus trie (warmte-kracht koppe ling), geen kernenergiestop, geen stimulans voor gebruik van duurzame energiebronnen als zonne- en windenergie, geen stimulans voor milie- vriendelijke industriële ver nieuwing, vrije hand voor olie- en elektriciteitsmaat schappijen en wildgroei van LPG terminals. D'66-minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) wordt door Natuur en Milieu aange klaagd omdat hij het bos bij Amelisweerd „een rij strui ken" noemde en lozingen van chemisch afval door Duitse concerns en Duphar Amster dam in de Noordzee toeliet. Staatssecretaris Lambers (Mi lieu) krijgt een veeg uit de pan voor haar toestemming radio actief afval in de oceaan te dumpen, kolenstook toe te la ten bij grasdrogerijen en het statiegeldsysteem niet uit te bouwen. D'66 vindt dat deze voorbeel den „voor een deel op een on juiste weergave van feiten en voor een ander deel op blijk baar bewuste misleiding berus ten". Natuur en Milieu consta teert nog dat D'66' in het ver kiezingsprogramma wel veel had beloofd selectieve eco nomische groei, terugdringen van luchtvervuiling, herinvoe ring statiegeld, bevorderen warmte-kracht koppeling en het stilleggen van de kerncen trales Borssele en Dodewaard maar daarvan weinig heeft waargemaakt. FNV is akkoord met Shell-cao ROTTERDAM De Indus triebond FNV-leden bij Shell- Pernis en Shell-Moerdijk heb ben het principe-akkoord over een nieuwe cao goedgekeurd. Alle werknemers krijgen prijs compensatie en een half pro cent loonsverhoging, terwijl de minimum-prijscompensatie en minimum-vakantietoeslag worden verhoogd. De werkne mers tot en met 18 jaar krijgen er twee vakantiedagen bij. De 30 procent toeslag bij invoe ring van een vier/vijfploegen dienst blijft ongewijzigd. Ove rigens is het akkoord onvol doende om de koopkracht van het personeel voor 100 procent te handhaven. De eis van de bond om een versnelde ar beidstijdverkorting tot 35,5 uur per week voor de volcontinu- dienst in te voeren, haalde het niet. PVDA-KAMERLID VAN DEN BERGH: (Van onze parlementaire re dactie) UTRECHT De belan genorganisaties van dienstplichtige militairen, VVDM en AVNM, mogen onder geen beding tot po litieke pressiegroepen worden. Zij moeten niet meer doen dan de belan gen van hun leden binnen de krijgsmacht behartigen en niet voor politieke par tij gaan spelen. Dwzei vanmorgen'het PvdA- Tweede Kamerlid Harry van den Bergh, voorzitter van de Kamercommissie voor Defen sie, in een toespraak ter gele genheid van het tienjarig be staan van de Algemene Vere niging Nederlandse Militairen (AVNM). Van den Bergh verklaarde, een fervent tegenstander te zijn van deelneming aan poli tieke demonstraties door mili tairen in uniform. „Voor zover het in mijn vermogen ligt zal ik mij er met alle kracht tegen verzetten, dat militairen zich ontwikkelen tot politieke pres siegroepen in onze samenle ving, niet naar links en niet naar rechts", aldus Van den Bergh. Het kamerlid ziet ook weinig mogelijkheden voor invoering van een algemeen maatschap pelijke dienstplicht voor alle jongens en meisjes. In een der gelijk systeem, waarin elke jongeren gedurende een be paalde periode een maatschap pelijke taak vervult (militaire dienst, werken in een zieken huis etc) zou per jaar voor on geveer 100.000 jongeren een tijdelijke baan moeten worden gezocht. Dat is gezien de hui dige werkloosheid niet uit voerbaar. De 60 milieu-actievoerders die gisteren de Nederlandse ambassade in Brussel bezetten, eisten dat staatssecre taris Lambers de vergunning voor het dumpen van Bel gische en Zwitsers radio-actief afval intrekt. DEN HAAG West-Duitsland is voor de Nederlan ders het goedkoopste van zes onderzochte wintersport- landen, Oostenrijk het gezelligste en Frankrijk het land met de beste skimogelijkheden voor gevorderden. Dit zijn resultaten van een dit jaar gehouden enquête onder bijna vierduizend doorgaans zeer tevreden Ne derlandse wintersporters, allen leden van de Consu mentenbond en van de Nederlandse skivereniging. Plaatselijk wijken de uitkomsten echter soms af van het landelijk beeld. Noorwegen en Zwitserland zijn de duurste wintersportlanden, maar ook het prijspeil in Frankrijk en Oostenrijk is soms te hoog. Het oordeel over Italië en vooral West-Duitslasnd is gun stig. Ook andere aspecten zijn bekeken, zoals vriendelijkheid van de bevolking, service, gezelligheid, anders sportmogelijkhe den, rust, kwaliteit van de maaltijden, mogelijkheden voor kin deren, e.d. In deze zaken komt Oostenrijk op de eerste plaats, Noorwegen op de zesde en laatste plaats, voorafgegaan door Frankrijk. Kijkt men naar de ski-mogelijkheden, waarvoor alleen het Al pengebied onder de loep is genomen, dan bieden Italië, Oosten rijk en Duitsland de beste mogelijkheden voor beginners, ge volgd door. Frankrijk. Voor gevorderden krijgt Frankrijk de beste beoordeling, gevolgd door Italië en Zwitserland. West- Duitsland is voor gevorderden het minst geschikt. De ski-lessen zijn goed, alleen in Frankrijk „minder", en alleen in Oostenrijk zijn Nederlands sprekende skileraren. Ski's zijn het best in Ne derland te huur, niet alleen om de prijs, maar ook omdat ze het best worden afgesteld. DEN HAAG Vooral de groei van het aantal bloe menwinkels, -stalletjes en -venters is er de oorzaak van dat het in veel geval len voor een ondernemer in die sector onmogelijk is cijn gezin ervan te onder houden. Dit blijkt uit een onderzoek van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf V'EIM), waarvan de resul taten vandaag op de stu diedag „Naar fleuriger omzetcijfers" in de bloe menveiling van Naaldwijk gepresenteerd zijn. Naast het feit dat het aantal verkooppunten tussen 1972 en 1982 met bijna een kwart is toegenomen van 6790 tot 8437, heeft de bloemenbranche ook te kampen met concurrentie van supermarkten, groente winkels en benzinestations. Gebleken is dat de „traditione le" bloemendetailhandel zo'n 15 procent van de omzet aan dezerbranchevreemde kanalen is kwijtgeraakt. Met name de supermarkten verwierven een steeds groter aandeel in de verkoop van snijbloemen. Uit het onderzoek komt ver der naar voren dat nieuwe ar- tikelgroepen, zoals hydrocul tuur, droogbloemen en zijde- bloemen, niet of nauwelijks zijn opgenomen in het stan daardassortiment van de bloe mist. Over de toekomst laat het on derzoek zich gematigd opti mistisch uit. Verwacht wordt dat de totale vraag naar bloe men en planten gelijk blijft. Als gevolg van de druk op de besteedbare inkomens kan wel een verschuiving van snijbloe men naar potplanten plaats vinden. Aan de aanbodzijde van de markt zal de versnip pering volgens het EIM door zetten. Met name de ambulan te handel (bloemenstalletjes en venters) zal hiervan hinder ondervangen. De bloemenwin kel zal het door deze verder gaande concurrentiestrijd, vol gens de onderzoekers vooral van het door de bloemist aan geboden specialisme moeten heoben.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7