|„Kleine bedrijf j es zonder anderen brood uit de mond te stoten*" STREEKSGEWIJS Jongerenpastoraat bestaat tien jaar A4?EGIO CDA VREEST BUITENSPEL VAL VVD EN PS iS» (PxMlA/1/rit Restauratie van toren kost rond de negen ton =T STEUNTJE ZIET NIETS IN KORTE TERMIJNOPLOSSINGEN: ^..Valkenburg ^l'toopt grond bjn^oor sanering Mooi LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 PAGINA S Vollegevorming in Sassenheim SASSENHEIM Het CDA Sas- lenheim voelt zich bijzonder on- öeus bejegend door de twee an- 8ere partijen in de gemeente raad, VVD en Progressief Sassen- jeim. De christen-democraten lemen het de plaatselijke libera- cne jen en sociaiisten bijzonder kwa- aan ijk dat VVD en PS het al eens lteJ varen geworden over een be leidsprogramma zonder het CDA iemlaar in te kennen. Na de ge- neenteraadsverkiezingen heb ben VVD en PS gezamenlijk acht zetels behaald, een meerderheid in de raad aangezien het CDA, de enige andere partij, op zeven zetels is gekomen. Het CDA verwijt de andere partijen, misbruik te maken van hun machtspo sitie. „Het CDA op de knieën, dat moet gevierd worden. Het wordt slikken of stikken", zijn een paar kreten uit een extra-nummer van het nieuwsblad van het CDA-Sassenheim, dat dezer dagen huis aan huis wordt verspreid. Het voorgestelde afspiegelingscollege waarin alle partijen met een wethou der vertegenwoordigd zijn, wordt door het CDA om rekenkundige redenen van de hand gewezen. Ook de voor stellen van VVD en PS over de precie ze verdeling van de portefeuilles wor den door het CDA met het nodige wantrouwen bekeken. De VVD zou het zich wel bijzonder makkelijk ma ken door onderwijs, sociale zorg, wel zijn en volksgezondheid te kiezen om dat deze zaken landelijk al goed gere geld zijn, meent het CDA. Het idee om de burgemeester de portefeuille reno vatie en stadsvernieuwing te geven naast bestuurlijke organisatie, openba re vejligheid en representatie wordt als belachelijk ervaren, aangezien er de komende vier jaar op dat gebied niets valt te doen in Sassenheim. „Het CDA gaat niet opzij voor het monsterverbond van PS en VVD. De 2000 VVD-stemmers hebben blijkbaar ook voor Progressief Sassenheim ge stemd. Het CDA is bereid, gezien de verkiezingssuitslag, in te leveren, maar niet tot elke prijs. Het CDA gaat zijn verantwoordelijkheid niet uit de weg", aldus de chisten-democraten in het nieuwsblad. Zoekactie gestaakt ALPHEN AAN DEN RIJN De politie en het leger hebben hun poging om de twee ver miste drenkelingen in de Zee- gerplas terug te vinden, opge geven. Na twee dagen zoeken staakten de duikers van de ge-, nie gistermiddag hun zoekac tie naar de twee Alphenaren, die ruim twee weken geleden uit een boot vielen en ver dronken. De duikers hebben alleen in de omgeving van de plaats gezocht waar het twee tal te water is geraakt. Volgens een woordvoeder van de poli tie is de Zeegerplas te groot om helemaal af te zoeken. Damesgym De gymnastiek- en de volleybalclub in Voorhout is weer van start gegaan. De eerste groep gymt van half acht tot half negen en de tweede groep van half negen tot half tien. Bij de eerste groep zijn nog een aantal plaatsen vrij. Voor inlichtingen kan men terecht bij Gretha Jansze aan de Jan van Beierweg 122 in Voor hout, tel. 12558. Opbrengst Tijdens de fancy-fair, die zaterdag in het verpleegtehuis De Wilbert in Katwijk werd gehouden, is 20.000 gulden op gehaald. Dit geld wordt gebruikt om de rolstoelbus van De Wilbert gratis te laten rijden. De kosten van de bus zijn nu weer voor een jaar gedekt. Na dit succes heeft De Wilbert aangekondigd volgend jaar tijdens de Oranjefeesten weer een fancy-fair te houden. Noteer m.i.vals nieuwe abonnee^ van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Cursus De werkgroep PVV in Voorhout, waarin vrouwen zit ten van verschillende politieke richtingen, wil half september een cursus starten bestemd voor vrouwen die nog niet zo goed thuis zijn in de politiek. Deze cur sus is niet partijgebonden en gaat ook niet over poli tieke scholing. De cursus bestaat uit twaalf bijeenkom sten en gaat/40 kosten. Tijdens de cursus is kinderop pas aanwezig. Vrouwen die in deze cursus geïnteres seerd zijn en graag meer informatie willen hebben, kunnen vrijblijvend naar één van de informatiebijeen komsten komen. Deze zijn maandagavond 6 september vanaf kwart over acht 's avonds in de Agnes en dins dagmorgen 7 september vanaf half tien 's morgens in de bovenzaal van het parochiehuis. Voor meer inlich tingen kan men bellen naar Janneke Jansen, tel. 12326 of naar de cursusleidsters: Jose van de Berg 14747en Alien van de Vlekkert, tel.11952. Lindehoeve De komende dagen is er weer heel wat te beleven in jonge rencentrum de Lindehoeve in Voorschoten. Morgen treedt in het muziekcafé het gitaarduo „Wild Rose" op. Vrijdag middag is er vanaf twee uur disco voor scholieren in de stal. In dezelfde stal is 's avonds disco voor de ouderen. Op zaterdag wederom disco in de stal evenals zondagmiddag. Zondagavond wordt om half tien de film „Brubaker" ge draaid, een film over corruptie in Amerika. De hoofdrol wordt gespeeld door Robert Redford. VVD-bijeenkomst De VVD afdeling Sassenheim houdt morgen een ver kiezingsbijeenkomst in „De Oude Tol". Gastspreker is mr. J. Rietkerken, fractievoorzitter van de liberalen in de Tweede Kamer. De bijeenkomst begint om acht uur. Onthulling Burgemeester D. Brouwer de Koning onthult morgen het kunstwerk op de brug over de Woudwetering in Woubrug- ge. Het kunstwerk, dat de naam „De Turfsteker" krijgt, is gemaakt door de Haagse beeldhouwster Marijke de Waard- Clay. De onthulling heeft om half vijf plaats. Aansluitend is er een feestelijke bijeenkomst in café-restaurant „Het Oude Raedthuys". Vinkeveld De woningbouw in het plan Vinkeveld in Noordwijk gaat morgen met enig feestvertoon van start. Om vier uur 's middags wordt aan de zijde van de Herenweg in Noordwijk dan het eerste beton gestort. HAZERSWOUDE De restauratie van de toren van de Nederlands her vormde kerk in Hazers- woude-dorp gaat rond de» f 900.000 kosten. Deze me dedeling heeft gemeente secretaris J. Verlare ge daan op een bijeenkomst van de raadscommissie voor algemene zaken en financiën. Zoals bekend zijn de werk zaamheden inzake de opknap van de toren, die eigendom van de burgerlijke gemeente is, gestaakt wegens het ontbre ken van de benodigde finan ciële middelen. Het ministerie van CRM heeft het Hazers- woudse gemeentebestuur thans laten weten dat er moge lijk in 1984 geld vrij zal wor den gemaakt voor het afma ken van de restauratiewerk zaamheden. In antwoord hier op heeft het college gevraagd de toren tot die tijd in de hui dige toestand te mogen laten staan. Tegen het einde van dit jaar zal hierover een beslissing door CRM worden genomen. lan- feit men be-VALKENBURG De ge- gersneenteraad van Valken- 5 het'ur£ heeft gisteravond Egnijn goedkeuring gehecht nietian de aankoop van een lijn-ituk tuinland van onge- pen-reer 1.370 m2 voor 142.000 die|ulden tussen de Hoofd- ^graat en de Middenweg. verwerving van dit /eri-errein is nodig voor de udseferdere sanering van het dra8falkenburgse centrum, igen Jd®n)e bewoner van een voorma- lijkejge gemeentewoning mag zijn luis verkopen aan een Val- ienburger, die economisch an de plaats is gebonden. )eze voorwaarde stelde de ge- neenteraad gisteravond. )e man heeft de woning ne- |en jaar en vijf maanden gele ien gekocht van de gemeente, lepaald werd toen dat de ge- neente tot tien jaar het recht lehield de woning terug te ko len voor dezelfde prijs, wan- betl'eer de man het pand zou ver enende^ £>e Valkenburger is d°rPftans genoodzaakt het huis te ibadjèrk0peni omdat hij elders een ed®Tèrkk'ring heeft gevonden. De- ^piad vond het al te hard om de "^n helemaal aan de afspraak zul-fe houden en besloot derhalve 'vir)pt bovenstaand compromis. in het eind van de vergade- ig werden de twee wethou- en de scheidende nestor de raad, de heer A. de tas, hartelijk toegesproken, ils bekend zullen ook de ;e wethouders, J. Schipper J. van der Meij, niet meer de gemeenteraad terugke- re drukkerij niet interessant zijn terwijl het maken van speelgoed voor lichamelijk of geestelijk gehandicapten een nog vrijwel onontgonnen ter rein is." Met de gemeente wordt daar naast nog overleg gevoerd over een aantal werkgelegen- heidsprojekten dat door het college van B W is uitge werkt. Genoemd worden de aanleg van een fiets-crossbaan en het opzetten van een kin derboerderij. Korte termijn- projekten die echter volgens de stichting met enige goede wil in lange termijn-projekten zijn om te zetten. „Het beheer van de kinderboerderij zou in combinatie met bijvoorbeeld een schillenboer-projekt voor jaren werk kunnen opleve ren", zegt Aag van Bruggen, een huisvrouw („baanloos maar niet werkloos") die tot voorzitter van de stichting is gekozen. Enquête Een enquête die onlangs is ge houden onder de Noordwijkse werklozen en schoolverlaters zal moeten uitwijzen of er be langstelling bestaat voor de projekten van 't Steuntje. Ook kunnen de invullers van het enquête-formulier zelf ideeën aandragen om werkgelegen- heidsprojektjes op te zetten. „De mensen zijn ontzettend creatief", zegt bestuurslid Ge rard Franssen, „de enquête le vert ons een schat aan origi neel en bruikbaar materiaal op." De enquête-formulieren zijn onder meer verspreid door het gemeentelijk apparaat dat 't Steuntje onlangs een startsub sidie van 2.000 gulden heeft toegekend. „Het vertrouwen is er", zegt Alex Ouwehand, „al stuit ons enthousiasme nog wel eens op de ambtelijke molens. Er wordt zeker in de beginfase ontzettend kritisch naar onze plannen gekeken omdat we ons nog volledig waar moeten maken. We zijn zelf echter van mening dat onze plannen zeer goed haalbaar zijn." 't Steuntje denkt voor een be drag van rond de halve ton twintig mensen, met behoud van uitkering, aan de slag te kunnen krijgen. De stichting wil voor dit bedrag aanklop pen bij het grote aantal steun fondsen waarover ons land be schikt, zoals het Koningin Juliana Fonds, Jantje Beton e.d. terwijl ook in de WWV- wet de mogelijkheid is vervat om financiële middelen be schikbaar te stellen. Steun Om niet te verdwalen in de wirwar van regelingen, proce dures en verordeningen heeft 't Steuntje zich verzekerd van de steun van een aantal in stanties die in het verleden reeds hun sporen op het ter rein van de alternatieve werk gelegenheid hebben verdiend. Alex Ouwehand noemt het bureau Alternatief Werk in Rotterdam en het Klussenkol- lektief in Utrecht. Hun erva ring is voor de Noordwijkse stichting belangrijk bij het op zetten van de projekten maar ook voor de begeleiding ervan. Net zoals trouwens de hulp van de Kamer van Koophan del, het arbeidsbureau Lisse en de sociale diensten, 't Steuntje moet namelijk blijven bestaan, vindt het huidige bestuur. Ook wanneer de huidige plannen zijn gerealiseerd. Het zal moe ten uitgroeien tot een begelei dingsdienst voor werklozen en werklozen-projekten. Er wordt momenteel gewerkt aan een beleidsnota die als ba sis zal moeten dienen voor subsidie-aanvragen terwijl met de gemeente Noordwijk on derhandeld wordt over een ei gen kantoor. „Dat is het eerste dat we nodig hebben", zegt Aag ter Brugge, „We moeten de werkloze de gelegenheid geven met problemen of idee ën gewoon bij ons binnen te kunnen stappen". De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. aalf ane 'OORDWIJK De be- trijding van de werkloos- leid heeft in ons land een loge, zo niet de hoogste, irioriteit. Politici, de heest uiteenlopende com- jiissies en ambtelijke 1 yerkgroepen zijn vrijwel lagelijks met het onder- verp bezig. Het gebeurt ichter nog veel te weinig lat de werkloze zelf in vordt ingeschakeld bij de «n oplossing van zijn pro- ilemen. In Noordwijk ter. leeft daarom een aantal af verklozen zelf het initia ief genomen om te ko- ttighen tot een aantal alter dat latieve banenplannen. De tichting „Mensen zonder laan 't Steuntje" werkt diet jan een aantal projekten ant-yaarbij rond de twintig. verklozen aan de slag is 1 lan-Jet zijn projekten die volgens vies et bestuur van 't Steuntje ge- urende een aantal jaren Kerkgelegenheid kunnen bie- de len. „In korte termijn-projek- Qe. en zien wij geen heil", zegt se retaris Alex Ouwehand, „om- lat je de werkloze daar in we ven jen niet veel verder mee ten ielpt. We geloven niet in een Ujt.l poedige oplossing van het den werkloosheidsprobleem en laarom moet je iemand een |aan kunnen bieden voor een "jeriode van een aantal jaren." Je stichting wil die banen cheppen door het opzetten tan een aantal kleine bedrijf- es, die met de steun van over- leidsinstellingen en de inzet tan een aantal werklozen hun evensvatbaarheid moeten :unnen bewijzen. Uit een tlein marktonderzoek dat is |ehouden, zijn tot nu toe twee irojektjes voortgekomen die toor het stichtingsbestuur tot n detail zijn uitgewerkt. Het jaat hier om het opzetten van en kleine drukkerij die haar tlanten zal zoeken bij de De werkgroep 't Steuntje. Noordwijkse verenigingen, stichtingen en clubhuizen en een werkplaats waar aange past speelgoed wordt gemaakt. „Het is werk waarvan wij me nen dat het door particuliere bedrijven is laten liggen", meent Alex Ouwehand, „om dat wij er uiteraard niets voor voelen om iemand het brood uit de mond te stoten. Het drukwerk dat wij willen gaan verzorgen, bestaat bijvoor beeld voornamelijk uit kleine oplagen die voor de particulie- VOORSCHOTEN Het Jongerenpastoraat in Voorschoten viert deze maand het tweede lus trum. In een zeer uitvoe rig lustrumverslag wordt de opzet van het pastoraat jongeren brengen tot de kerk en buitenkerke lijke jongeren opvangen uiteengezet. Vooral de laatste vijf jaar heeft het Jongerenpastoraat zich beziggehouden met de veranderingen in de sa menleving en het veran deren of vervagen van oude waarheden en waar den. De wereld van vandaag heeft in de praktijk weinig behoefte aan jongeren. Het grote aantal jeugdwerklozen is een bewijs daarvan. Ook de kerken missen de kracht om de jeugd te boeien en zo bestaat de grote aanhang van het jongerenpastoraat uit jonge mensen, die geen enkele binding meer hebben met een kerk. Veel jongeren zoeken de ene dag het jon gerenpastoraat op en de an dere dag „De Lindehoeve". De jeugd zoekt gezelligheid en is vaak niet bereid zich te verdiepen in de maatschap pijproblemen. Onderafdeling De ouderen achter het jon gerenpastoraat hebben ge leerd om steeds andere pro- ert?9mms'«« to V,roncror> Thopc. kan gesteld worden dat het Jongerenpastoraat geen on derafdeling van de St. Lau- rentiusparochie meer is, hdewel de ouderen nog steeds binding hebben met de r.k. kerk. In de praktijk blijkt dat de sociëteitsavon den goed bezocht worden. De jongerenpastor Ben Juf fermans wordt gezien als een nuttige kracht, maar daar zijn taak is verdeeld over vele parochies, is het voor hem onmogelijk om veel activiteiten daadwerke lijk in Voorschoten te steu nen. Via het jongerenpastoraat zijn er gespreksgroepen voor 18-jarigen. Deze groepen be staan uit tien jongeren, die ongeveer tienmaal bijeenko men om te praten over de problemen van alle dag on der leiding van een gast- echtpaar. De afgelopen jaren is telkens gestart met onge veer vijf groepen. Ook voor 16-jarigen is er een dergelijk project. De Paasvoettocht in samen werking met Wassenaar is tot nu toe nog steeds een groot succes gebleken. Jon geren maken een voettocht en besluiten het geheel met een meditatieve of liturgi sche dienst. Lustrumweek In het kader van het tweede lustrum wordt er vanaf 3 september een aantal activi teiten op touw gezet. Vrijdag 3 september wordt de lu strumweek Pennend in he* Het onderkomen van het Jongerenpastoraat aan de Leidseweg 33. huis van het Jongerenpasto raat aan de Leidseweg 33. Dat gebeurt tussen zeven en negen uur met een receptie. Tevens is er open huis vanaf negen uur. Zaterdag 4 sep tember organiseert het Jon gerenpastoraat een optreden van het Hekelcabaret in het Bondsgebouw aan Leidse weg 104. Louis Engels, Pa mela Tefes, Peter Hecker en. programma „Het Grote Te rug". Aanvang acht uur. Kaarten kosten twee gulden vijftig en zijn te krijgen aan de zaal. Maandag 6 septem ber heeft het jongerenpasto raat een ontmoeting met in stellingen en organisaties voor jongeren, woensdag 8 september met Vooorschot- sense vrijwilligers, donder dag 9 september met pasto- vrijwilligers uit het deke naat Leiden. Vrijdag 10 sep tember wordt een tweede open huis gehouden en in het daar op aansluitende weekeinde presenteert het Jongerenpastoraat zich in de kerken in Voorschoten. Gedurende de hele lustrum week wordt actie gevoerd voor de Lindugu-society in Kenia, en ontwikkelingshul- nrnioot In TMoIrphi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5