IJsland met zeven „buitenlanders" tegen Nederland Jong Oranje machteloos Atletiekunie kan selectieproblemen weer niet vermijden King onfortuinlijk op Flushing Meadow Hoogovenstoernooi met winnaarsbezetting O SPORT LEIDSECOURAIM WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 NOG GEEN OPLOSSING IN KWESTIE-VRIESEKOOP DEN HAAG Voorzitter Jaap Roeten van de Nederland se tafeltennisbond (NTTB) heeft gisteren na afloop van een vergadering van het hoofdbestuur, verklaard dat men nog geen oplossing heeft gevonden voor de opvolging van de geschorste damescoach Gerard Bakker. Bettine Vriesekoop had de oud-speelster Nora Bakker als kandidaat naar vo ren geschoven, hetgeen als extra agendapunt op de verga dering was opgenomen. „Er is nog veel overleg nodig en met veel partijen", aldus Roeten, die verder geen concrete mededelingen wilde doen. Hij benadrukte nog wel dat hij een bemiddelingspo ging tussen Gerard Bakker en diens slachtoffer van het kopstootincident, Ron van Spanje, niet op de weg van het hoofdbestuur vond liggen. Hij wuifde de kritiek op de hou ding van het bestuur weg met de opmerking dat als een tuchtcommissie van de bond iemand schorst, een bestuur zich ongeloofwaardig maakt als het dan zelf een bemidde lingspoging onderneemt. Jeugdploeg bij laatste acht VARNA De Ne- derlapdse waterpo- loploeg heeft zich in Varna (Hongarije) geplaatst bij de laat ste pcht van het toernooi om het Eu ropees jeugdkampi oenschap. In de poule eindigde Oranje achter Span je als tweede. In de halve finale-poule komt Nederland nu uit tegen Italië, Roemenie en West- -Duitsland. HANDBALSTERS UIT POLEN SPOORLOOS OLDENZAAL Twee speelsters van de Poolse handbalkampioen AKS Chorzow, die momenteel in ons land een aantal vriendschappelijke wedstrijden speelt, zijn sinds het weekeinde spoorloos. Vermoedt wordt, dat aanvoerster Ewa Adamska en Dorota Kozielska politiek asiel hebben ge vraagd of dat zullen doen in ons land of in West-Duitsland. Dit bleek gisteravond in Oldenzaal, waar de Poolse kampioen een wedstrijd speelde tegen de eerste divisie- ploeg Quick 20. Afgelopen weekeinde speelde AKS Chorzow vriendschappelijke wedstrijden in Limburg, waar ook een trai ningskamp was opgeslagen. Mede met het oog op de gespannen toestand in eigen land was de stemming in de Poolse ploeg giste ren zeer bedrukt. Koopmans weigert gage van 90 mille MUNCHEN Rudy Koopmans, de Europese bokskampioen in het halfzwaargewicht, heeft een aanbod van 80.000 West- duitse Mark (90.000 gulden) voor een gevecht tegen West duitser Manfred Jassmann afgeslagen. Koopmans zou op 26 november in Keulen zijn titel vrijwillig op het spel zetten te gen de Westduitse kampioen. Henk Rühling, de manager van Koopmans, had zijn fiat voor het duel gegeven, maar Koopmans (34 jaar) zelf voelde er niets voor. Hij zal aan het einde van dit jaar zijn titel vrijwil lig verdedigen tegen Alex Blanchard. Jassmann, die ver klaarde dat „Koopmans bang voor hem was en niet durfde te boksen", moet nu wachten op een titelgevecht, totdat hij door de EBU wordt aangewezen als de officiële uitdager van de Europese kampioen. Het aanbod van Jassmanns manager Wilfried Sauerland zou de hoogste gage zijn, die Koopmans ooit voor een gevecht in Europa ontving. Het laatste titelgevecht, tegen de Italiaan Christano Cavina, leverde hem een bedrag van ongeveer 45.000 gulden op. ZESDAAGSE VOOR MOTORSPORT IN 1984 IN ONS LAND LEIDEN In 1984 organiseert de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging (KNMV) ter gelegenheid van het tachtigja rig jubileum de internationale motorsportzesdaagse. Het omvang rijkste evenement van de FIM (wereldsportfederatie) zal gehou den worden in de provincie Drente met als centrum het TT-cir- cuit van Assen. Het organisatie-comité heeft het grootste gedeelte van de voorbereidingen voor de zesdaagse Enduro^proef al ach ter de rug. De kosten van de zesdaagse, inclusief de voorbereiding van drie jaar, bedragen 800.000 gulden. De KNMV zoekt financiële steun van derden om uit de rode cijfers te blijven. Twee jaar voor de Nederlandse aflevering van de internationale motorsportzesdaagse neemt de KNMV de voorbereiding van de rijders serieus ter hand. Naar de zesdaagse betrouwbaarheid- sproef in Tsjecho Slowakije, die van 20 tot 25 september in Po- vaska gehouden wordt, vaardigt de motorsportbond achttien rij ders af. REYKJAVIK Kees Rij vers heeft toch een beetje schrik van de IJslanders. Na de training van zijn groep gisteren, in opnieuw een tot op het bot verkil lende wind en bij gure re genvlagen, noemde hij daarvoor een handvol re denen. IJsland, dat zijn eerste kwalificatiewed strijd voor het Europees kampioenschap op Malta verloor, was toen veel sterker geweest en was een uiterst ongelukkige verliezer. De IJslanders hebben weer zeven spe lers in de groep, die in Belgie, West-Duitsland en Frankrijk hun brood ver dienen. De tijd, dat er in Europa nog gemakkelijke tegenstanders waren, is voorbij. De daling van vijftien graden in tempe ratuur, op het tijdstip van spelen, (inderdaad was het maandagavond in Reykja vik maar zes graden), is erg hinderlijk voor de Ne derlanders. Michel Valke heeft last van een knietje, dat hij zaterdagavond in zijn dij heeft gekregen en Ruud Gullit worstelt als eerste met een beginnend griepje. Dat is natuurlijk maar één kant van de medaille. Aan de andere zijde staat evenveel, dat geruststellend zou moeten werken zonder tot overmoed te leiden. Bijvoorbeeld: Malta en ook IJsland horen Europees gezien in de voetbalklasse van Cyprus, Luxemburg en Liech tenstein. Op IJsland woont een kwart miljoen mensen, voor wie voetbal niet de belangrijk ste tak van sport is. Het Ne derlands elftal speelt dus, om een vergelijking te maken te gen de provinciale ploeg van Friesland of Zeeland in Leeu warden of Middelburg. Dat wel. Iets dat de situatie enigs zins bemoeilijkt, maar waar Friezen en Zeeuwen ook wel een paar spelers hebben die buiten de provincie redelijk zijn geslaagd, in deze generatie zijn er geen opmerkelijke ster ren. Hetzelfde geldt voor IJs land, dat zijn beste drie Si- gurvinsson (Stuttgart), Peturs- son (Antwerp) en Thordarsson (Lens) - mist. De IJslanders kunnen natuurlijk in de laat ste jaren natuurlijk veel beter zijn gaan voetballen, maar in de gang van het nationale sta dionnetje hangen ingelijste aanplakbiljetten van Europese bekerwedstrijden, die zonder uitzondering op ontmoetingen uit de eerste ronde slaan. Rijvers zou zich vermoedelijk niet publiekelijk zorgen ma ken als hij inderdaad in Leeu warden of Middelburg moest spelen. Nu wel, omdat hij denkt aan het fysieke spel van de IJslanders, aan de nood zaak (Metgod, Spelbos, Müh- ren, Tahamata, Peters) om in tensiever te verjongen dan hij van plan was, aan de omge ving, die zeker niet inspireert. Voor dat laatste droeg hijzelf de oplossing aan: Je zult zelf moeten zorgen dat je warm wordt". En over de afwezigen zei hij: Met deze groep moet het ook kunnen lukken. Het beroerde is alleen dat die bles sure en dat griepje erbij zijn gekomen. Het feit, dat het Ne derlands elftal, misschien tij delijk, met wat anderen moet spelen, mag in wezen niet zo erg zijn". Kees Rijvers heeft overigens Ruud Gullit kampt met een lichte griep, maar zal waarschijnlijk vanavond spelen tegen IJsland. gisteren alsnog Ronald Koe man van FC Groningen aan de A-selectie toegevoegd. Het duel IJsland-Nederland staat niet zoals gepland onder lei ding van de Engelsman Wor- rall, maar van de Schot McGinlay, die Nederland-Bel- gie vorig jaar leidde en Walter Meeuws van het veld stuurde. Worrall is zaterdag gebles seerd geraakt en moest zich afmelden. De opstelling van IJsland ziet er als volgt uit: Bjamason (IBK) Gudlavsson (Fortu- na Köln), Haraldsson (Fram Reykja vik). Oskarsson (Orgryte Zweden). Geinsson (Fram); Jonsson (Cerkel Brugge), Orsmlev (Fortuna Düssel- dorf), Thordarsson (Laval Frankrijk); Edvaldsson (Fortuna Düsseldorf), Gudjohnsson (Lokeren Belgie), Gud- mondsson (Waterschei Belgie). KEFLAVIK De toe komst van het Nederland se voefbal moet iets min der hoog worden inge schat. In Keflavik, op een veld waar goed voetbal onmogelijk was, slaagde Jong Oranje, in de eerste wedstrijd van de strijd om het Europees kampioen schap voor ploegen onder 21 jaar, tegen IJsland, er nimmer in zelfs enigszins aanvaardbaar te spelen. Op Gert Kruys na wist geen van de jonge internationals iets te doen waardoor de drie eenheid van moeilijkheden jk kon worden overwonnen. De IJslandse jeugd, het knollen- veld van IB Keflavik en de van doel tot doel staande storm waren handicaps gelijke grootte, die Eykelkamp en van Aerle een stuk en de anderen, met uitzondering van Kruys en Koeman enigszins, een beetje boven de pet groei den. Het gelijke (11) voor 80 toeschouwers was niet anders dan een geschenk dat Jong Oranje eigenlijk niet verdien de. De gelijkmaker van John ny van 't Schip kwam in de al lerlaatste minuut tot stand door een onvoorstelbare blun der van invaller Fridriksson. De IJslandse jeugdploeg was beter aangepast aan de om- 1,n" standigheden. Een stuk of acht man in de verdediging om het door de storm gedragen offen sief van Oranje uit de eerste helft te weerstaan. Verder een opzet waarin vrijwel geen ruimte was voor persoonlijke hoogstandjes. De IJslanders voetbalden eenvoudig, rechtlij nig en zochten de kortste weg naar het doel. Het leverde de eerste helft één keer succes op na een gecombineerde fout van Kruys en Van Aerle. Uit blinker Magnusson vond de opening en Siguijon Kristian- sen profiteerde in de veertien de minuut. Magnusson schiep meer openingen en kwam zelf ook een keer voorbij Storm. De doelman legde hem neer, Dit beeld leverde de wedstrijd van Jong Oranje tegen de leeftijdgenoten van IJsland op: Gert Kruys van FC Utrecht in duel met vijf IJslanders. voorkwam daarmee te tweede treffer en werd een gele kaart rijker. Na rust verving coach Rob Baan Eykelkamp door Been en diep in de tweede helft Duut ook nog door Blind. Wat echter niemand kon verande ren was het povere, bijna ar moedige, voetbal van de Ne derlanders. Tegen de wind in behield Jong Oranje zijn schijn bare overwicht, dat minder werd gedragen door eigen kunnen dan door het IJsland se verlangen om voor alles de verdediging gesloten te hou den. De IJslanders, lichamelijk sterk, bleven op een uitbraak spelen en kwamen opnieuw een paar keer dreigend voor Storm omdat de verdedigers Rutten en Van der Ven voort gingen met onzeker ingrijpen. Voor Nederland kreeg mid denvelder Hoekstra de eerste kans. Doelman Oemandir Kristiansen had met het kop balletje even weinig moeite als met krachteloze pogingen van Van Basten en Van 't Schip. Kansloos was hij echter in de slotminuut, toen John van 't Schip geheel onverwacht vrij met bal voor hem verscheen. Nederland is gewaarschuwd. Het lijkt echter ondenkbaar, dat een andere jonge en oner varen selectie vanavond even slecht en even ongeïnspireerd zal spelen als Jong Oranje dinsdagavond in de kou en wind van Keflavik Jong IJsland-Jong Oranje 11 (10): 14. Kristiansen (10), 90 Van 't Schip (11. Opstelling Oranje: Sjaak Storm (Excelsior), Henk Duut (Feyenoord), Danny Blind (Sparta), Peter van der Ven (Roda JC), Fred Rutten (FC Twente), Berry van Aer le (PSV). Ronald Koeman (FC Gro ningen). André Hoekstra (Feye noord), Gert Kruys (FC Utrecht), John van 't Schip (Ajax), Marco van Basten (Ajax), René Eykelkamp (Go Ahead Eagles), Mario Been (Feye noord) WIJK AAN ZEE Het 45ste Hoogovenschaaktoernooi, dat van 14 tot en met 30 januari 1983 wordt gehouden, zal een winnaarsbezetting kennen. Voor het negende lustrumtoer- nooi zijn degenen uitgenodigd, die vanaf 1964 het toernooi hebben gewonnen. Viktor Kortsjnoj, de winnaar van 1968 en 1971 heeft de uitnodi ging inmiddels al geaccepteerd evenals Jonathan Nunn (1982), John van der Wiel, Hans Ree (als Nederlands kampioen) en Genna Sosonko (winnaar in 1977 en 1981). In het verleden was het mee doen van Kortsjnoj voor de Russen aanleiding om weg te blijven. Sinds de tweevoudige uitdager van wereldkampioen Karpov de Zwitserse schaak nationaliteit bezit, is dat ken-» nelijk niet meer het geval. De Russische schaakbond heeft in elk geval toegezegd twee grootmeesters te zullen afvaar digen. Het organisatie-comité van het Hoogovenstoernooi heeft gevraagd een keuze te maken uit Balasjov (winnaar in 1982), Botwinnik (1969), Gelier (1965,1969 en 1977), Ney (1964), Poloegajevski (1966 en. 1979), Spasski (1967), Taima- nov (1970) en Tal (1973). Paul Keres, één van de Russische winnaars sinds 1964, is inmid dels overleden. Voorts is een uitnodiging gegaan naar Browne (1974 en 1980), Olafs- son (1976), Portisch (1965, 1972, 1975 en 1980), Seirawan (1980), Timman (1981) en Ljubojevic (1976). Laatstgenoemde heeft inmiddels afgezegd. Voorts is ook uitgenodigd Paul Scheer- en, de winnaar van de mees- tergroep 1982. NEW YORK Billie Jean King (Vst) heeft gis teren na vier jaar een on fortuinlijke rentree ge maakt op de open Ameri kaanse tenniskampioen schappen. De 38-jarige ve terane, dit jaar verrassend halve-finaliste op Wim bledon, werd verslagen door haar twintig jaar jon gere landgenote Sue Mas- carin, de jeugdwereld kampioene van 1980. Het was de enige verrassing op de eerste dag, die een bezoekersrecord noteerde van 15.461. Bij de dames heeft titelhoudster Tracy Austin van de organisato ren 24 uur uitstel gekre gen voor de match tegen de Frangaise Catherine Tanvier. De als derde ge plaatste Amerikaanse heeft last van een onwilli ge schouder. Mats Wilander, de open Franse kampioen, plaatste zich gisteren als eerste heer voor de tweede ron de. De als elfde geplaatste Zweed won voor 7.000 toeschouwers met 64, 63, 61 van de Ameri kaan Bill Scanion. In het Zweedse kamp be stond enige onzekerheid over de vraag hoe Wilan der zijn gebrek aan erva ring op kunststof (deco- turf) zou opvangen. De vorige week achttien jaar geworden Wilander deed het uitstekend. Achter zijn sterke forehandslagen kwam hij opvallend vaak naar het net. Vandaar be heerste hij het spel. Nu hij eenmaal langs Scanion is, zal de tweede ronde Wi lander naar alle waar schijnlijkheid weinig moeite opleveren. Hij moet dan tegen de win naar van de ontmoeting tussen de Boliviaan Mario Martinez en de Ameri kaan Bruce Manson. Middelburg startklaar MUGELLO De Westlandse motorcoureur Jack Middel burg is ondanks zijn blessures, opgelopen tijdens zijn val op Silverstone. van plan zondag te starten in de Grote Prijs 500cc van San Remo. UTRECHT Zoals te doen gebruikelijk, heeft de atletiekunie (KNAU) ook ditmaal geen kans ge zien om de selectieproce dure voor een belangrijk evenement, zoals in dit geval de Europese kampi oenschappen in Athene, zonder problemen af te wikkelen. Trainingscoör dinator Herman Buuts heeft voor het eerst sinds zijn aanstelling in 1980 moeten ervaren dat het niet eenvoudig is om zon der kritiek van buitenaf een representatieve af-v vaardiging samen te stel-x len. Nu heeft hij dat voor een deel ook aan zichzelf te wijten, door na afloop van de nationa le kampioenschappen van 7 en 8 augustus j.l. plotseling af te wijken van de reeds vorig jaar vastgestelde limieten voor deelname aan de EK in Athe ne. Hij verkondigde toen dat de atleten door het in een vroeg stadium bekendmaken van de toelatingseisen hun trainingsprogramma daarop konden afstemmen. Half juli bleek al dat de KNAU een noodverband dien de aan te leggen, wilde de bond niet met een mini-af vaardiging naar Athene afrei zen. Op dat moment hadden alleen de marathoncoryfeeën Gerard Nijboer, Cor Vriend, Carla Beurskens en Annie van Stiphout en discuswerpster Ria Stalman zich voor Athene kunnen kwalificeren. Later voegden Robert de Wit (tien kamp) en Rob Druppers (800 meter) zich nog bij de ploeg, waardoor het ernaar uitzag dat chef d'e^uipe Henk van der Worp hooguit zeven atleten zou begeleiden, hetgeen in schrille tegenstelling zou heb ben gestaan tot de uit 27 deel nemers bestaande ploeg voor de EK in Praag. Destijds vol deden trouwens alleen Harry Schulting en Gerard Tebroke aan de gestelde norm van een finaleplaats. Geen beding De KNAU wilde onder geen beding herhaling van de treu rige reeks gebeurtenissen in Praag met bijvoorbeeld de blessure van Jos Hermens en het halverwege uitstappen van 5 km-loper Klaas Lok nog in het achterhoofd. Bij het gros der atleten had in juli de me ning postgevat dat Athene voor hen onbereikbaar zou zijn als de KNAU voet bij stuk zou houden. Onder hen Elly van Hulst, maar ook Hugo Pont en Els Vader, die nota bene dit jaar wel aan de toela tingseisen had voldaan op bei de sprintafstanden, maar niet tijdens voor dat doel door de KNAU aangewezen wedstrij- Aan de kwalifikatie van Ria Stalman voor de Europese atletiek- kampioenschappen behoefden geen woorden te worden vuil ge maakt. den. Genoemd drietal voerde niet geheel ten onrechte het excuus van langdurige blessu res aan. De bond toonde zich gevoelig voor deze argumen ten en wees het drietal plus Arno Körmeling (800 meter) en Tineke Hidding (zeven kamp) aan voor Athene onder voorwaarde dat ze tijdens een sterk bezette internationale wedstrijd een bewijs van een goede vorm zouden kunnen overleggen. Tineke Hidding voldeed als eerste aan die norm door tijdens het nationa le kampioenschap meerkamp in Veldhoven op 15 augustus j.l. 5932 punten te verzamelen. Weliswaar 18 punten verwij derd van de KNAU-limiet, maar in de ogen van de sectie wedstrijdsport van de KNAU ruim voldoende De kwalifica tie van Körmeling en Van Hulst stonden eveneens snel vast, maar het aantreden in Athene van Hugo Pont en Els Vader kwam op losse schroe ven te staan, toen bleek dat eerstgenoemde hinder bleef ondervinden van een eind juli tijdens een trainingskamp in Spanje opgelopen spierblessure en Els Vader in elke wedstrijd, waarin ze aan de start ver scheen, aan vorm inboette. Triest dieptepunt was in dit opzicht de 23,97 seconde op de 200 meter van afgelopen vrij dag in Brussel, terwijl de KNAU van haar een tijd in de buurt van de 23 seconde blank verlangde. Aan te sturen De KNAU, die al maanden ge leden 15 plaatsen voor atleten in een vliegtuig voor Athene had gereserveerd, leek zelfs nog aan te sturen op aanwij zing van een 4 x 400 meter- ploeg heren, maar stapte daar zondagmiddag j.l. snel van af. Pont en Vader kregen afgelo pen maandag te horen dat hun voorlopige selectie in een af wijzing had geresulteerd op grond van hun matige resulta ten. Ondertussen zal de KNAU zich toch moeten afvragen of niet van de alom bekritiseerde limietenjacht moet worden af gestapt zonder nu direct in een beleid van volstrekte wille keur te moeten vervallen. Per slot van rekening is de bond ook dit jaar niet consequent geweest en maakte het al be gin dit jaar een uitzondering voor Gerard Nijboer. die zijn eigen spoor mocht trekken in plaats van als een bezetene te trachten in één van de vele marathons een tijd van min stens 2 uur en 14 minuten neer te zetten. Maar blijkbaar moet je Olympisch eremetaal op zak hebben om bij de KNAU een streepje voor te hebben. HES LAGRAND

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11