Nederlanders in het buitenland vormen „vergeten provincie" Spanje tegen dump van radio actief afval" Hoe maakt u geld over van uw postrekening naar een bankrekening? Ed Nijpels uit waardering voor plannen tot bevriezing ^erlouw: 'as wordt ,5 cent luurder >Giftig spaanplaat moet uit onze woning weg" De gezamenlijke banken en spaarbanken zorgen er graag voor dat 't goed gebeurt 3INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 Veldkamp: niet wroeten n sociale stelsel )EN HAAG Oud-minister Veld- camp is het niet eens met voorstel- die het stelsel van sociale zeker- ïeid ingrijpend moeten wijzigen. De ".nister, die de afgelopen 15 jaar net een team van medewerkers de ociale voorzieningen in kaart heeft ebracht en de komende maanden net voorstellen tot vereenvoudiging laarvan hoopt te komen, zei dat anochtend voor de KRO-radio. Veldkamp erkent dat de sociale oorzieningen op dit moment onbe- aalbaar worden. „Maar zoals de eco- omische crisis een tijdelijk ver- chijnsel is zal ook dat probleem van oorbijgaande aard zijn'. Men kan emakkelijk volstaan met tijdelijke maatregelen voor zolang de crisis uurt". aldus Veldkamp. Gestolen juwelen op wc gevonden SCHIPHOL Met de aanhouding van twee jonge Engelsen heeft de Rijkspolitie Schip hol een overval op een Oostenrijkse juwe lier opgelost. Een passagier had juwelen op het toilet gevonden. Getuigenerklaringen leidden in de richting van een 17-jarig meis je uit Manchester, die korte tijd later in het stationsgebouw kon worden aangehouden. Zij bleek in gezelschap van een 22-jarige stadgenoot, die in een paar onder zijn oksels verstopte sokken juwelen bij zich had. De juwelen waren vorige week dinsdag gesto len. De totale buit, ter waarde van 3,5 ton, is teruggevonden. De overval was gepleègd door vijf jongeren uit Manchester. Drie van hen zijn vanaf Schiphol naar hun woon plaats teruggkeerd. Hun identiteit is be kend. J s f m i r, '•t-Mr )EN HAAG De 600.000 lederlanders in het bui- nland vormen een „ver eten provincie". Dit staat een rapport dat de Ver- niging Nederland in den reemde gisteravond bij e opening van het con- res „Welkom in Neder- and" uitgaf. Uit het rap- ort blijkt dat in met Ne erland vergelijkbare lan en, veel meer wordt ge- aan voor de in het bui tenland verblijvende landgenoten. Aan het congres, dat tot en met morgen duurt, wordt door zo'n 500 Nederlanders die voor kortere of langere tijd in het buitenland wonen, deelgeno men. Het is de bedoeling deze „ontheemde" Nederlanders binnen enkele dagen bij te praten. Volgens de organiserende ver eniging zijn er tal van proble- mem die de in hét buitenland verblijvende Nederlanders achtervolgen. Voorbeelden daarvan zijn de uitoefening van het kiesrecht, problemen rond uitkeringen, dienstplicht, medische verzorging en het volgen van Nederlands onder wijs door de kinderen. Premier Van Agt, die dé con gresdeelnemers in de Ridder zaal welkom heette, gaf tijdens zijn openingstoespraak toe dat de Nederlanders in het buiten land tot een enigszins vergeten groep behoren. Dat zij over twee weken niet kunnen stemmen betreurde hij. Een wijziging van de grondwet om stemmen mogelijk te maken is weliswaar aangenomen, maar de kieswet kon niet tijdig meer worden gewijzigd. Voor het bijpraten van de con gresgangers over de sociaal- economische situatie in Neder land heeft de organisatie van daag als sprekers, de heren Kok (FNV) en Van Veen (VNO) uitgenodigd. Morgen komen de heren Meijer (PvdA) en Lubbers (CDA) een en ander over de Nederlandse politiek verduidelijken, waar na prins Claus de slottoe spraak houdt. IEIJER EIST IUIDELIJKHEID (Van onze parlementaire redactie) (EN HAAG De gas- ijs gaat op 1 januari met ïim 3,5 cent inclusief TW per kubieke me- ;r omhoog. De overeen- emming hierover in de ïinisterraad zal met de asunie en de vereniging gasbedrijven Vegin orden besproken. De egin vindt dat de gas- rijs maximaal twee cent lag stijgen. et besluit van iad hèeft inmiddels tot vra- an PvdA-fractieleider eijer geleid. Hij wil van pre- Van Agt weten waarom het NOS-journaal ver aarde dat er geen verhoging de gasprijs zou komen inwege de negatieve effecten de koopkracht, waarna mi- ister Terlouw bij de TROS rklaarde dat de gasprijs zou ijgen. verhoging van de gasprijs vert de staat 200 miljoen gul- op, 500 miljoen gulden inder dan minister Van der (Financien) wilde binnen- n met een gasprijsverho- van 12,5 cent per kubieke ir. Het verschil zal nu aarschijnlijk worden opge- ingen via een btw-verho- ng MADRID Spanje gaat de Nederlandse en Belgi sche regering laten weten dat het dumpen van ra dio-actief afval voor de Spaanse kust bij de bevol king van Galicië „erg ge voelig" ligt. Met deze stap neemt de 'Spaanse over heid in feite officieel stel ling tegen de dumpingen, aldus vertegenwoordigers van milieugroeperingen en gemeenten in de Spaanse streek Galicië. In de Spaanse havenstad Vigo hebben 2400 haven arbeiders het werk vijf minuten neergelegd uit protest tegen de dump. Het Nederlandse schip De Scheldeborg is gisteren verder gegaan met dumpen. De be manning kon door acties van milieu-activisten in rubberbo ten echter maar twee korte pe rioden van 15 tot 30 minuten werken. Het dumpen eerder werd stopgezet nadat twee rubberboten van Greenpeace door vallende tonnen afval waren geraakt. Twee Nederlandse vrachtsche pen zijn op weg om afval uit Nederland, Belgi^ en Zwitser land in het gebied te dumpen. Er zijn twee treinen met ker nafval in Zeebrugge aangeko men. Dit afval wordt ook in zee gedumpt. In de loop van de week worden in Zeebrugge nog drie treinen met Belgisch en een trein met Zwitsers af val verwacht. Milieu-activisten zijn er giste ren in geslaagd de trein met kernafval even voorbij het sta tion van Sint-Pieters tot. stil stand te brengen en 20 minu ten op te houden. De betogers hielden een zitstaking op de spoorweg. Er zijn elf arresta ties verricht. Zeven arrestan ten zijn Spaanse activisten. Een speciale eenheid van de Rotterdamse politie hield gisteren de woning in de gaten (foto boven) van een man, die, gewapend met een geweer mensen zou hebben bedreigd. Door bemiddeling van een wijkagent en nadat de man te kennen had gegeven zijn dochter te willen zien (tweede foto van boven) slaagde men er na enkele uren in de man mee te nemen naar hot bureau BEWONERS WIJK SPIJKENISSE NAAR RECHTER: SPIJKENISSE Bewo ners van de nieuwbouw wijk De Akkers II in Spij- kenisse proberen vandaag via een kort geding tegen de gemeente te bereiken, dat het spaanplaat in hun woning wordt verwijderd. De gemeente heeft het spaan plaat, waaruit formaldehyde- gas vrijkomt, laten afdekken met aluminiumfolie. Maar vol gens de bewoners is deze maatregel niet voldoende. „De klachten over hoofdpijn en slijmvliesontstekingen zijn niet verdwenen". Volgens de advocaat van de bewoners dient het kort ge ding als proefproces. De bewo ners willen dat de gemeente het spaanplaat uit alle 212 wo ningen in De Akkers weg haalt. Dit kost 2,5 miljoen gul den. De gemeente vindt afdekking met aluminiumfolie wel ge noeg. Metingen hebben uitge wezen, dat de c maldehydegas na de afdek king is teruggebracht tot bene den de door de overheid ge stelde maximumwaarde. Inmiddels heeft Spijkenisse de aannemer van de woningen aansprakelijk gesteld. Deze op zijn beurt in procedure verwikkeld met de Belgische fabriek, die het giftige spaanplaats heeft gele verd. Het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning staat garant voor de koste van de verwijdering van spaanplaat uit 850 woningen in Almere-haven. Hiermee is 22 miljoen gulden gemoeid. ADVERTENTIE Als u geld wilt overmaken van uw postreke ning naar een bankrekening, denk er dan vooral aan dat u twee nummers invult. Eén: het postrekeningnummer van de be treffende bank. Twee: het bankrekeningnummer van degene voor wie het geld bestemd is. Ontbreekt onder „mededelingen" het bank rekeningnummer (de 9 cijfers dus), dan zal de j bank hef bedrag naar u doen terugboeken. Let daarom altijd op die twee nummers. Dan is uw geld op tijd waar 't zijn moet. Letwel: als u zelf ook een bankrekening hebt, is het raadzaam om het bedrag van uw bankreke ning te laten overboeken. Dan gaat 't nog sneller. Postrekeningnummer van de bank van Jan Jansen b. Naam en bankrekeningnummer van Jan Jansen b.v. Rapport: TNO: schort gebruik CS-gas op DEN HAAG Het ge bruik van CS-traangas moet worden stopgezet tot er genoeg dierexperimen tele gegevens zijn om een goede schatting van het gezondheidsrisico te ma ken. Dat staat in een TNO-rapport. De gegevens die wijzen of CS kankerverwek kend is of tot misvorming leidt, dan wel de celsamenstel ling van het lichaam aantast, worden te summier genoemd. De gegevens die tijdens het onderzoek naar voren kwa men over cyanidevorming worden als „onduidelijk en deels tegenstrijdig" aange merkt. Enig risico wordt ech ter als „vermoedelijk verwaar loosbaar" bestempeld. Uit proeven en ervaringen staat vast, dat CS-gas zowel bij dieren als mensen hevige irri tatie in de ogen. ademwegen en de huis veroorzaakt. „Her haalde blootstelling leidde bij proefdieren tot de dood". Ouders in Eenrum gaan onderwijzer controleren EENRUM De ouders van 119 leerlingen van de openba re lagere school in de Gro ningse gemeente Eenrum heb ben gisteren op de eerste schooldag hun kinderen thuis gehouden uit protest tegen de benoeming van een onderwij zer voor de derde klas. De ou ders zijn niet overtuigd van de onderwijskundige kwaliteiten van de man, wiens werk op school al eerder ter discussie is gesteld. Een commissie van toezicht van de ouders zal er nu op gaan letten of de onder wijzer naar tevredenheid les- geeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-lijsttrèkker Ed Nijpels heèft zich waarderend uitgelaten over de besluiten van het kabi net-Van Agt de ambtenarensalarissen en de sociale uit keringen op 1 januari te bevriezen. Nijpels, die stelde nog niet aan een eindoordeel over de plannen toe te zijn, constateerde dat het kabinet met de maatregelen probeert een forse aanzet te geven voor een aanpak van de problemen waarvoor ons land staat. De maatregelen van het kabinet zijn door D'66-bewindslieden verdedigd op spreekbeurten in het land. Ze zijn daarentegen fel veroordeeld door de PvdA. De maatregelen betekenen een te ruggang in koopkracht met vijf tot zes procent in 1983. aldus PvdA-lijsttrekker Den Uyl in Surhuisterveen. Den Uyl sprak van een achteruitgang voor deze groepen in plaats van het be vriezen van de koopkracht. Den Uyl zei dat het kabinet de verantwoowrdeiijkheid voor de lonen afschuift naar werkgevers en werknemers. Volgens hem zal door de maatregelen van het kabinet de comsumptie dalen en zullen investeringen afgeremd worden. Ook de PvdA acht een koopkrachtoffer overmijdelijk, aldus Den Uyl, maar dat be hoort gekoppeld te zijn aan een verhoging van de overheidsin vesteringen en een gericht werkgelegenheidsbeleid. Daarvan blijkt niets uit de kabinetsvoornemens. Door de kabinetsmaatre gelen krijgt de vakbeweging niet de kans een deel van de prijs compensatie in te leveren voor herverdeling van werk. Het ka binet drijft de tegenstellingen op de spits, aldus Den Uyl. D'66-lijsttrekker Terlouw verdedigde in Spijkenisse de maatre gelen van het kabinet. Volgens Terlouw houdt het kabinet de koppeling tussen minimumloon, sociale uitkeringen en lonen van ambtenaren met de lonen in de bedrijven overeind. Ter louw wees erop dat Den Uyl wel nee roept tegen de kabinets voornemens maar zelf ook geen alternatief heeft. D'66-minister Rood (Binnenlandse Zaken) zei in Utrecht dat de bevriezing van de salarissen op overeenkomstige wijze moet plaatsvinden in het bedrijfsleven. De minister kondigde aan dat in 1983 een korting op de uit te keren prijscompensatie voor ambtenaren zal plaatsvinden. Rood's voorganger Van Thijn (pvdA) verklaarde dat de overheid de eigen werknemers nog nooit zo heeft gediscrimineerd als nu. Justitie werkt mee aan oplossing misdrijven per televisie DEN HAAG Minister De Ruiter (Justitie) heeft besloten mee te werken aan een achttal uitzendingen van de AVRO-televisie, waarin een poging zal worden gedaan met hulp van het kijkpu- bliek misdrijven op te lossen. De AVRO had het ministerie aan geboden in het televisie-seizoen 1983-1983 een periodiek opspo ringsprogramma te verzorgen. Bij de politie bestaat behoefte om op ruimere schaal dan thans het geval is met het publiek te com municeren via de televisie. Op dit moment beschikt de politiek slechts over de mogelijkheid incidenteel een opsporingsbericht yit te zenden aansluitend aan het NOS-journaal. Daarom heeft men het aanbod van de AVRO geaccepteerd, ondanks het feit dat in 1975 en 1976 met soortgelijke uitzendingen niet zulke goe de ervaringen zijn opgedaan. Plan terugbrengen ziekenhuis bedden wordt iets versoepeld DEN HAAG Provincies die al een eind op weg zijn met eigen plannen voor het terugbrengen van het aan tal ziekenhuisbedden en die beloven zich strikt aan be paalde termijnen te houden, krijgen een paar maanden meer tijd om met alternatieven te komen. Minister Gardeniers (Volksgezondheid) heeft één en ander giste ren gezegd bij een mondeling overleg met de Kamercommissie voor Volksgezondheid. Dat overleg ging alleen over de procedu res en niet over de inhoud van de maatregel, aangezien het oor deel daarover op het ogenblik vanwege een door een specialist tegen de minister aangespannen kort geding „onder de rechter" De minister raakte vooral in de clinch met mevrouw Muller van Ast (PvdA) die haar verweet dat ze de Kamer buiten spel heeft gezet en dat aan haar notitie een kwalitatieve, financiële en werkgelegenheidsparagraaf ontbreken. Zij vond, evenals de an dere commissieleden, dat de provincies meer tijd moeten krijgen voor eigen plannen. In september gaat de minister „diepgaand" overleg voeren met de Kamer over haar plan om het aantal ziekenhuisbedden met 8.000 terug te brengen. Een depressie bij Noord-Noor- wegen voerde vandaag koele lucht van de Noordzee naar ons land. Dit lagedrukgebied trekt nu weg naar Rusland en wordt gevolgd door een uitlo per van een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Daardoor wordt morgen dag de kans op neerslag klein. Er komen perioden met zon en de temperatuur wordt rond de 19 graden. Morgen is er aan de kust ook minder wind dan vandaag, en die wind draait naar zuidwest. Ook na morgen blijven de neerslagkansen de eerste da gen vrij klein, maar in het weekeinde komen we weer onder invloed van oceaande pressies.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9