PPR-raadslid Van Tol boort werk welzijnswerkgroep de grond in [V Alphens beleidsplan weinig opzienbarend Jaarmarkt in Alphen met estafetteloop van start Tel.beantw. REGIO! J0UR1NAAL REGI0U0UR1NAAL Sponsorwalk van Avanti REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 PAGINA 4P£ Lof voor Nederland HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Hol- land is fun, friends, freedom". Deze tekst plaatste Laura McMa- hon uit de Noordierse stad Belfast bij een door haar gemaakte tekening. Ze liet haar fantasie de vrije loop en tekende een we reldbol waarop Nederland een grote plaats Laura McMahon was tot 11 augustus met negenendertig tiener- landgenoten in Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn voor een drie weken durende vakantie. „Samenlevingsproject" noe men de leden van de werkgroep Hulp Noord-Ierland (HUNI) het liever. Want het ligt in de bedoeling dat de jongens en meis jes van katholieken en protestanten huize elkaar ook in Belfast blijven ontmoeten. Dat samen leven hebben ze in die twee dor pen aan de Oude Rijn in Nederland een beetje geleerd, want: Nederland is, volgens Laura McMahon, plezier, vrienden en vrijheid. Overigens, begin volgende maand zullen werkgroepleden en gastouders het Nederlandse part van het project gaan doorpra- Teleurstelling in Alkemade over beperking woningbouw ALKEMADE Volgens een brief van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening inzake het ver delen van rijkssteun voor woningbouw in 1982 mag Alkemade dit jaar geen en kele woningwetwoning bouwen. Alle raadsleden spraken hierover gister avond tijdens de raadsvergadering hun teleurstelling uit. Ze drongen erop aan woningbouwplannen te blijven maken opdat bij eventuele resttoewijzing (als de grote steden en groeikernen het hun toegestane contingent huizen niet héle maal opmaken) Alkemade direct aan de slag kan. J. Kret (CDA) was gisteravond duide lijk optimistischer dan de wethouders en de overige raadsleden. Volgens hem mag uit uitspraken van de verantwoor delijke minister Nypels afgeleid wor den dat Alkemade in 1983 wel in aan merking komt voor de bouw van wo ningwetwoningen. „Als de bouwplan nen maar tijdig zijn ingediend en aan alle criteria wordt voldaan", aldus Kret. Wethouder Verhaar waarschuw de dat het steeds moeilijker wordt om onder de maximumprijs van 116.000,- per huis te blijven. „Als er minder ge bouwd mag worden dan gepland, drukt de rentelast van het bouw- en woon- rijpmaken zwaarder op het kleiner aantal te bouwen woningen, aldus Ver haar. De wethouder zei dat hij de leef tijd van de Alkemadese woningzoeken den nu al schrikbarend ziet stijgen. Zoekactie in Alphen nog zonder resultaat ALPHEN AAN DEN RIJN De zoekactie van duikers van de genie in de Zeegerplas naar de twee Alphense drenkelingen heeft nog niets opgele verd. Het leger is naar Alphen gehaald om te assisteren bij het opsporen van een Al- phenaar en zijn vriendin, die twee weken geleden in de Zeegerplas zijn verdronken. De duikers zijn vanmorgen opnieuw het water ingegaan op zoek naar de stoffelij ke overschotten van het tweetal. ALKEMADE Het met veel trots gepresenteerde Sociaal-Cultureel Plan 1982/1985, het Sociaal- Cultureel Programma 1982 en diverse subsidie verordeningen zijn tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering (voor het laatst bijeen in de oude samenstelling) volle dig gekraakt door het raadslid H. van Tol (PPR). De plannen en program ma's zijn het resultaat van 3 1/2 jaar werken door een grote groep belang hebbenden. Een ambtelijke welzijnswerk- groep, vrijwel alle vereni gingsbesturen en het bestuur van de Stichting Jeugd (Jouw) Alkemade (S.J.A.) hebben er jarenlang veel vrije tijd aan gegeven om de desbetreffende informatie te verzamelen, te rangschikken en in de vorm van een rapport (naar de mo delverordening van de Vere niging Nederlandse Gemeen ten) uit te geven. Omdat de rapporten al zo lang en uitvoe rig besproken, bestudeerd en bewerkt waren in diverse commissies gingen insiders er van uit dat de vaststelling er van door de gemeenteraad een kwestie van een hamerstuk zou worden. Monoloog Deze verwachting werd gehonoreerd: Nadat Paul der Meer (CDA) P. van Aken-Rens (VVD) de stukken „gedegen" hadden ge noemd en de ambtenaren van de Afdeling Welzijn nogal wat lof hadden toegezwaaid, kwam H. van Tol (PPR) aan het woord. Tijdens een langdurige monolóog spitte hij de rappor ten uit en liet er geen spaan van heel. Er was te lang aan gewerkt, veel uit de rapporten zou zijn overgeschreven uit voorgaande werkstukken en het geheel voldeed naar zijn mening niet aan de eisen van de rijksoverheid. Hij verweet ambtenaren van de afdeling welzijn te weinig gedaan te hebben aan het uitwisselen van ervaring met andere ge meenten. Hij zei alle waarde ring te hebben voor de werk groep, die de rapporten opge steld had, maar miste in het „plan" wat Alkemade van plan is. Het beleidsplan was naar zijn mening vaag. glo baal, in slecht Nederlands ge steld en niet concreet uitge werkt. De stemming in de geani meerd begonnen vergadering zakte duidelijk en de veront waardigde gezichten op de pu blieke tribune waren talrijk. Vervolgens mocht F. Hoogen- boom (PvdA) vertellen wat hij van de Sociaal-Culturele pro gramma's vond. Zijn mening stond lijnrecht tegenover die van zijn progressieve buur man,' Van Tol. „Duidelijk, overzichtelijk, alle knelpunten» staan erin, voldoet aan de richtlijnen van het Ministerie" was in het kort zijn mening. Wel vroeg hij wat meer be trokkenheid van het college bij de sociaal-culturele plan nen in Alkemade. Voorts mis te hj nog een tarieven nota en een prioriteitennota. Hij waar schuwde dat eventuele bezui nigingen niet ten laste moch ten gaan van de diverse Alke madese muziekverenigingen. „Die doen meer aan muzikale vofming dan de Streekmu- ziekschoöl" aldus Hoogen- boom. Moed De verantwoordelijk wethou der, de heer N. J. Verhaar, weigerde om direct op alle door Van Tol geuite bezwaren in te gaan. Met vuur verdedig de hij de leden van de werk groep, die de omstreden rap porten vervaardigd hadden. Duidelijk teleurgesteld vroeg hij: „Waar haalt Van Tol de moed vandaan om een werk stuk waar zoveel hard aan gewerkt hebben op deze wijze de grond in te bo- In tweede instantie kreeg Van Tol het woord en hij maakte daarvan weer uitvoerig ge bruik. Hij verklaarde dat de Welzijnswerkgroep niet het produkt op tafel had gebracht, dat hij ervan verwacht had. „Maar misschien waren mijn verwachtingen wel te hoog ge steld" veronderstelde hij. Tot slot verwoordde Van Tol mid dels een citaat wat hij nu ei genlijk had willen duidelijk maken: De gemeenteraad zou zich naar zijn mening meer betrokken moeten voelen bij het welzijnsbeleid. Een wens, die al eerder, op wat mildere wijze, naar voren was gebracht door Fred Hoogenboom (PvdA). Open huis jeugd- en jongerenwerk in Hazerswoude HAZERSWOUDE Het be- stuur van de Stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk Ha- zerswoude-Rijndijk stelt be langstellenden zaterdag 4 sep tember in de gelegenheid om tussen twee en vijf uur in Het Anker kennis te nemen van de activiteiten die in het ko mend winterseizoen zullen worden ontplooid. Bij de stich ting, die kortweg in het Ha- zerswoudse bekend staat als J.J.B., zijn ondergebracht clubs voor jongens en meisjes, die een onderkomen vinden in gebouw Rijnland aan de Von dellaan. Hier is ook de hobby club voor de kinderen van acht jaar en ouder gehuisvest. Jeugdsoos 't Pluutje is bestemd voor de jongelui van twaalf tot zestien jaar. Activiteiten worden onder meer ontplooid in de kelder van Het Anker. Komend sei zoen zal echter in het teken staan van: een actie voor een eigen home. De ruimten die ter beschikking staan, zijn te klein. „We zijn het wachten nu wel een beetje zat, vandaar dat we daar dit seizoen wat aan gaan doen", aldus enkele leiders en leidsters van 't Pluutje. De J.J.B. start op dinsdag 7 september met een ochtendinstuif voor thuiszit- ters. In het gebouwtje van Rijnland aan de Vondellaan zijn welkom: bijvoorbeeld werkelozen of personen die niet of slechts gedeeltelijk kunnen werken. Maar ook zij die de zorg voor de kinderen thuis op zich hebben genomen, kunnen binnen stappen. Niets „moet", zo wordt verzekerd. De J.J.B. start dit initiatief in samenwerking met de plaatse lijke vakbondsafdelingen. De J.J.B. heeft voor de winter maanden ook een aantal crea tieve cursussen op touw gezet. Dit zijn onder meer: wandkle den maken, volksschilder kunst, tekenen en schilderen, kinderkleding maken, enzo voort. De werkzaamheden bij het Hazerswoudse gemeentehuis zijn in volle gang. Verbouwing Hazerswouds gemeentehuis begonnen HAZERSWOUDE Het Leiderdorpse bedrijf Noorlander Bouw BV is gestart met de werkzaam-, heden die verband hou den met de uitbreiding van het gemeentehuis aan het Hazerswoudse Frede- rik van Eedenplein. Zoals bekend stelde de meer derheid van de gemeente raad voor de verbouw plus uitbreiding van het gebouw, waarin tevens een openbare bibliotheek zal worden gevestigd, een bedrag van 3,3 miljoen gulden beschikbaar. Ge deputeerde Staten ging op 12 mei van dit jaar ak koord met het besluit. Noorlander Bouw BV schreef voor het project in voor een bedrag van 1.938.000; het Hazerswoudse bedrijf EGBO BV deed dat met een begro ting van 1.983.000,-. In totaal zes aannemingsbedrijven wa ren geïnteresseerd in de reali sering van het plan. De firma Van der Niet zal te zijder tijd de centrale verwarming aan leggen tegen een prijs van f 151.980. Westinghouse is de verwezenlijking van de elek trische installatie gegund voor een prijs van 73.272. De uitbreiding van het ge meentehuis aan de westelijke zijde betekent dat de parkeer plaats aldaar is vervallen. Daarom hebben burgemeester en wethouders besloten het parkeerverbod tegenover de ingang van het gemeentehuis op te heffen. De standplaats van de bibliobus is voortaan naast zwembad De Dolfijn, op de hoek Potgieterlaan-Herman Heijermansstraat. ALPHEN AAN DEN RIJN Traditiegetrouw wordt op de derde woensdag in september, dus 15 september, weer de Alphense jaarmarkt gehouden. Dit evene ment, dat dit jaar al voor de achtste maal georgani seerd wordt door de vijf winkeliersverenigingen uit het centrum in samen werking met de dienst openbare werken, start officieel de avond tevo ren met e*m estafetteloop over een afstand van plm. 5600 meter. Wethouder J. J. Goedhart, die onder meer* de portefeuille sportzaken beheert, zal om ze-" ven uur op het atletiekterrein „De Aarhoek" het startschot geven. Verwacht wordt dat zo'n vijftig ploegen, elk be staande uit zeven man, hier aan zullen deelnemen. Voor het team dat het eerst bij de finish aan de Aarkade aan komt, is een .jaarmarktwis- selbeker" beschikbaar. Vorig jaar is deze beker gewonnen door het Ashram College. Na afloop van de estafette, hetgeen om 20.00 uur zal zijn, begint een paalzitwedstrijd die tot de volgende dag 8 uur 's avonds zal duren. Tijdens het paalzitten worden er ver schillende spelletjes gedaan die meetellen voor het eind klassement. Verder is er kermis op het Thorbeckeplein van half vier tot elf uur. De ritprijzen heeft men op een enkele uitzonde ring na op één gulden gesteld. Woensdag 15 september is de kermis open tot half twaalf. Het marktgebeuren dat op deze dag plaatsvindt, duurt van negen tot zes uur. Naast de 400 kramen die in het ge hele centrum van Alphen zul len worden opgesteld, zijn er weer allerlei wedstrijden ge organiseerd. Zo is er een bo- tenbouw wedstrijd, een mo- tortrial, een sjoel wedstrijd en ringsteken met aangespannen wagen en met paard onder de man. Verder worden er de monstraties gegeven van oude ambachten en met stoomwal sen. Het Peter Stuyvesant show-ski-team geeft deze dag verschillende shows. In Euro- cinema zal de gehele dag het Alphens journaal over 1982 te zien zijn. Voorts zullen er diverse op tredens plaatsvinden van fol kloristische dansgroepen en een boerenblaaskapel, het Leidse poppentheater en voor de kinderen van twee tot vier uur de Will Wight kinder- show op het busstation Aar hof. Vanaf de Rijnkade kan men ook dit jaar weer een rondvaart maken. Deze jaar markt wordt 's avonds op het busstations Aarhof afgesloten met optreden van Anita Meij er, Lee Towers en de Helen leClerc dansers, begeleid door de Golden Bisband. Dit pro gramma, dat gepresenteerd wordt door Fred Oster, wordt gevolgd door een vuurwerk aan de Europasingel van kwart voor elf tot kwart over elf. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA Ook t< Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Planten voor de Floriade LEIDSCHENDAM Leidschendamse kinderen zullen met twintig planten deelnemen aan een wed strijd om de mooist opge kweekte plant op de in ternationale bloemen- en plantententoonstelling Floriade in Amsterdam. Op de binnententoonstelling van de Floriade van 8 tot 15 september zullen enkele honderden planten worden tentoongesteld die door schoolkinderen thuis zijn op gekweekt. Kinderen die wil len meedoen moeten hun plant vrijdag 3 september tussen vijf en zes uur op de gemeentekwekerij inleveren. Alle ingeleverde planten zul len bovendien te zien zijn op de Eigen Kweek-tentoonstel- ling die 24, 25 en 26 septem ber wordt gehouden. Snoekvergunningen In de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking mag er met ingang van morgen weer op snoek worden gevist Wel is men verplicht hiervoor een vergunning te hebben, die te krijgen is bij het secretariaat van de Visclub ,,'t Looze Vissertje", Van Harteveldstraat 17 te Oude Wetering. De kosten van een seizoenvergunning bedragen f 15 (geldig tot en met 31 januari 1983). De kosten van een dagvergunning bedragen f 2.50. Dag- vergunningen zijn verkrijgbaar bij café-boten verhuur „De Haven" bij de Sluis te Roelofarendsveen, bij café- botenverhuur „De Fransche Brug" op het Westeinde en bij Botenverhuur K. Verhaar, Noordeinde 89a. Door de Rijkspolitie wordt erop toegezien dat iedereen in het bezit is van de benodigde vergunningen inzake het snoekvissen in de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. Politiek Mr. A.H. Korthals spreekt van avond te Oegstgeest in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. De afdeling Oegstgeest van de VVD heeft hem daartoe uitgenodigd. De aanvang van de verkiezingsbijeenkomst is kwart over acht. Er is ge legenheid tot discussie. Jongeren -forum len staan tijdens een politiek forum dat morgen berna aan de Julianalaan te Oegstgeest wordt gehou den. Aan dit forum wordt door jongeren die zich actief met de politiek bezig houden, deelgenomen. Richard Jsarim (VVD), Maxime Verhaagen (CDA), Bram van Gent (PvdA), Guus van Eisen (PPR) en een lid van de PSP zitten in het forum. De bijeenkomst die vooral voor jongeren bedoeld is, begint om acht uur. Jaarvergadering De Woubrugse historische vereniging Otto van Hemessen houdt vanavond haar jaarvergadering in verenigingsge bouw De Wijk. Na het officiële gedeelte van de vergade ring vertoont Woubruggenaar Bouw van Wijk films over Woubrugge van voor de Tweede Wereldoorlog. Naast le den van de vereniging zijn verdere belangstellenden van harte welkom. Aanvang acht uur. Filmcursus Dc filmclub voor de Bollenstreek AMFI '66 houdt van daag in de Beurs in Lisse een filminstuif vanaf acht uur. Tijdens deze bijeenkomst zullen het bestuur en de leden van de filmclub voorlichting geven over de film- cursus voor beginners, die dit najaar van start gaat. De leraren geven een overzicht van hetgeen tijdens de cur sus ter sprake wordt gebracht. Een forum zal aan het eind van de bijeenkomst trachten een antwoord te ge ven op eventuele vragen over filmen en over de aan schaf van een goede filmcamera. Regisseur De toneelgroep NKJB uit Hoogmade zoekt al een geruime tijd een regisseur. De groep bestaat uit een aantal enthou siaste jongeren. Zij zoeken een regisseur met enige toneel ervaring, die goede begeleiding en adviezen kan geven. Sa laris kan de groep niet betalen, maar reiskosten kunnen eventueel wel vergoed worden. Inlichtingen: 01712-8848 of 2321. Jeu de boules De Club de Pétanque Rhyne-Boule uit Hazerswoude- /Koudekerk aan den Rijn verwelkomt binnen afzien bare tijd het vijftigste lid. De afgelopen weken hebben zich bij deze vereniging, die in het Koudekerkse Hofs tedepark naar hartelust de jeu-de-boules-sport kan be oefenen, verschillende belangstellenden voor het lid maatschap aangemeld. Aanstaande zaterdag 4 septem ber worden de gehele dag de clubkampioenschappen gehouden. Over het algemeen is de Club de Pétanque actief op dinsdag- en woensdagavond en op zaterdag middag. it i 53 ALPHEN AAN DEN RIJN Het conceptpro gramma over het te voe ren beleid in Alphen in de komende vier jaar bevat weinig nieuwe elementen. Hoofdpunten in dit be leidsplan zijn: het bevor deren van de werkgele genheid, zorgen dat be drijven zich in Alphen ko men vestigen, de begro tingen sluitend houden, veel aandacht voor de wo ningbouw, de aanleg van de zuidelijke randweg door de polder Kerk en Zanen, aandacht voor de minderheden en de jeugd en de zorg voor het mil- lieu. Er zal in Alphen dus weinig veranderen, want dit beleid sluit aan bij het beleid dat nu gevoerd wordt en lijkt op een gezamenlijk verkiezingspro gramma van de twee grootste partijen in Alphen het CDA en de VVD. Het plan is zeer algemeen gehouden. Zo -komt bijvoorbeeld aan de orde dat de financiële tegenslagen nie\ alleen op de inwoners afge wenteld mogen worden. De onroerend goedbelasting 'mag niet omhoog, dat wordt onaan vaardbaar geacht. Wel is het mogelijk dat de tarieven bijge steld worden. Er mag niet ge bouwd worden in Kerk en Za nen voordat bekend is dat het Rijk de kosten deelt. Om fi nanciële redenen moet de wo ningbouw in Ridderveld II ge stimuleerd worden anders worden de exploitatiekosten te hoog. het plan komen neer op herhaling van wensen uit het vorig beleidsplan, zoals huisvesting voor bibliotheek en streekmuziekschool, de om- leidingsweg door Kerk en Za nen, inspraak van de bevol king en de bouw van sportai commodaties. Nieuw is men de verantwoording het milieubeleid in handei van het gehele college wil lej gen. In de afgelopen raadsj riode heeft Alphen een aanti milieuschandalen gehad, de Asphaltfabriek en de slopi rij van 't Schip en de Coupéi polder. Dit werd allemaal a gewenteld op de schoudei van wethouder D. van Leeul wen, die in deze kwesties geei overtuigende rol speelde. Vai Leeuwen is ook nu weer kan didaat-wethouder en om ht niet steeds de zwarte Piet geven is gekozen voor geza menlijk beleid op milieuge bied. Het plan is door de ker, CDA-fractie-voorzittt van der Neut, naar alle partij en, die in de raad zitting heb ben, gestuurd. Zij hebben spraak maar zullen hier w schijnlijk geen gebruik maken. Het plan zal nu e besproken worden binnen all fracties. HAZERSWOUDE De tafeltennisvereniging Avanti is van plan om vrijdag 17 september een prestatieloop met sponso ring in Hazerswoude-dorp te organiseren. Het ligt in de bedoeling dat de deel nemers voor zoveel moge lijk sponsors zorgen die hen tegen een bepaalde kilometervergoeding laten lopen op een parkoers van twaalfhonderd meter lengte. Het startschot klinkt om zeven uur bij het clubhuis van Avanti. Er worden door de Vrienden van Avanti, die tekenen voor de organisatie van de presta tieloop, prijzen beschikbaar gesteld voor degene die het grootste bedrag per kilome ter loopt, de grootste afstand ta et Dl?. loopt en het hoogste bedra bij elkaar loopi. Een prominenten uit de sportwi reld zijn uitgenodigd om de loop mee te doen. Vrienden van Avanti rekefï nen op de komst van Gerari Nijboer (tweede tijdens di Olympische marathon vai Moskou), de schaatssterrei Ria Visser en Annie Bor kinck en de atlete Olga Com mandeur. inke! elde tij

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4