Belangstelling voor kantoorruimte in Schuttersveld hoopgevend PTV HERVAT UITZENDINGEN WETHOUDER FASE: Raad akkoord met bebouwing Leeuwenhoek Stoffenmodeshow toont degelijke modellen Streekcommissie in Leiden bijeen Centrumpartij krijgt toch nog 1 minuut televisiezendtijd HET VERSCHILTUSSEN DE KRANT EN EEN HUIS-AAN-HUIS FOLDER? DE KRANT WORDT GELEZEN. LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 Ruzie LEIDEN Een ruzie met zijn vriendin kost te een automobilist, chauffeur van beroep, 350 gulden. De man moest gistermorgen voorkomen bij de Leidse kantonrecht bank. Hij had ter hoogte van Sassenheim op rijksweg 44 in plaats van 100 kilome ter per uur, de maxi male snelheid, maar liefst 150 kilometer ge reden. Enige tijd later werd de man in Lei den op de Lammen- schansweg, waar men niet harder dan 70 mag rijden, gesigna leerd terwijl hij 115 ki lometer per uur reed. Daarna reed hij op de zelfde weg nog door rood licht. Een flinke waslijst dus, die kan tonrechter Van Dijke over het kwalijke ge drag had opgemaakt. De rechter, achter een grote stapel groenge- hoesde processen ver baal gezeten, vroeg de man of het klopte en waarom hij genoemde snelheden had ontwik keld. De man, achter het hekje staande, gaf een voor hem heel logische verklaring. „Ik had ruzie met mijn vriendin en wilde wel zo snel mogelijk naar huis". Kantonrechter Van Dijke, die zich zoals gewoonlijk graag in een zaak inleeft, vroeg de man of hij nu op weg was naar de vriendin of er juist vandaan kwam. Geen van beide was echter waar; de vriendin zat ge woon bij de man in de auto en zij moeten daar hun ruzie hebben uitge vochten, terwijl de man in zijn drift steeds sneller is gaan rijden. „En is het nu uit met uw vriendin?", was de meelevende vraag van kantonrechter Van Dijke. Nee, de man had zijn vriendin nog steeds. Officier van justitie me vrouw Gerretsen, vond dat het toch geen pas gaf om onverantwoord te gaan rijden, als iemand ruzie heeft met zijn vriendin en daarmee andere wegge bruikers in gevaar te brengen. „Zeker als ie mand ook nog chauffeur is van beroep, is het des te kwalijker", aldus de offi cier. Toch wilde zij alle overtredingen wel als één geval zien en als zodanig straffen. Zij rekende voor het te hard rijden op rijks weg 44 een boete van 140 gulden. Voor het te hard rijden op de Lammen- schansweg in Leiden re kende zij 100 gulden boete en voor het door rood licht rijden 110 gulden. Een be drag van samen dus 350 gulden. Als zij alles als een aparte overtreding zou hebben gerekend zouden de boetes veel hoger uitge vallen ziin. Kantonrechter Van Dijke vonniste con form de eis van de officier. Hij deed er de mededeling bij, dat als de man weer te hard rijdt en daarvoor een bekeuring krijgt de kans groot is, dat hij dan wel zijn rijbewijs kwijt is. Bootje testen „U ging dus met 30 kilo meter per uur over de Braassem, terwijl je daar niet harder dan 16 kilome ter per uur mag varen", aldus rechter Van Dijke „O jee, ik ging nog veel harder ook, maar het is mijn beroep, dus ik moet wel. Ik ben namelijk mon teur bij een botenbedrijf en als je dan zo'n motor hebt gemaakt, dan wil je hem ook wel even testen, nietwaar?", aldus de ver dachte. Rechter Van Dijke vroeg de man waarom er dan geen ontheffingen wa ren aangevraagd. „Dat is allemaal veel te duur. Het ging toch al zo moeilijk fi nancieel. Het bedrijf is nu dus ook failliet. Ik krijg nu een uitkering en dan ook nog een bekeuring". De officier mevrouw Gerret sen, wilde met de omstan digheden rekening houden en verlaagde de bekeuring van 110 gulden naar 70 gulden. Rechter Van Dijke vonniste conform de eis. De man vertrok met de mededeling dat hij dan toch nog even 40 gulden had verdiend. Zelfstandig wonen voor vrouwen alleen LEIDEN Een aantal Leidse organisaties is gestart met het opzetten van een project 'zelf standig wonen voor vrouwen alleen'. In eerste instantie wordt gedacht aan tien vrouwen om het project mee te starten. Aan het project wordt meegewerkt door de Fiom, het Vrouwenopvangcentrum, Begeleid Wonen voor Vrouwen, Cortona en de Gemeen telijke Sociale Dienst. De Leidse Vrijwilligers- centrale is gevraagd vrijwilligers te leveren om het project te begeleiden. Het is de bedoeling dat elke vrijwilliger één vrouw begeleid. De centrale doet vooral een beroep op vrouwen die zelf het proces van 'scheiden en opnieuw begin nen' hebben meegemaakt om zich beschikbaar te stellen. Inlichtingen en aanmeldingen: 071- 149064. Kelderbox leeggehaald LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maan dag een kelderbox aan de Verdistraat leegge haald. De schade be draagt 3.500 gulden. De dieven kwamen de kelder vermoedelijk met een valse sleutel binnen. Vermist wordt onder meer een boor, een schuurmachine, zes hengels en een ra cefiets met een waarde van 1.500 gulden. LEIDEN De televisie-piraat PTV is van plan zijn uit zendingen met ingang van morgen te hervatten. De pi raat wil zijn programma met behulp van een zogenaamde rondstraler op de buis brengen, omdat inbreken op de kabel niet meer mogelijk is. Om de uitzendingen te ont vangen is een antenne nodig. Het is de bedoeling dat er via kanaal 3 VHF wordt uitgezonden. Volgens de PTV zal er niets aan de programma's veranderen in vergelij king met de uitzendingen van vorig jaar. Het blijft bij (porno)films, reclame en tekenfilms. Volgens de PTV waren de eerste testuitzendingen een groot succes. Het signaal zou zelfs in Katwijk zijn ontvangen. De PTV zegt dat de uitzendingen via een hoofdzender, die in Leiden staat opgesteld, de lucht ingaan. Oude Varkenmarkt 2 gekraakt LEIDEN Het pand Oude Varken markt 2 is afgelo pen zaterdag ge kraakt. Een onbe kende man heeft zich gisteren bij de politie gemeld met de mededeling dat hij het pand heeft betrokken. De eige naar van het pand, een bewoner van Schiedam, is op de hoogte gesteld. Wethouder C. Waal ...Voorrang... LEIDEN Er is veel be langstelling voor de te bouwen kantoren op het Schuttersveld. De 100.000 gulden, waarvoor de ge meente een speciaal bu reau een wervingscam pagne voor het Schutters veld liet opzetten en uit voeren, zou dan ook geen zins over de balk gegooid zijn. Dit verklaarde wet houder J. Fase van econo mische zaken gisteravond bij de behandeling van het bestemmingsplan voor het Schuttersveld in de gemeenteraad. Fase noemde de belangstelling voor de kantoorruimte „zeer hoopgevend". Fase wees de suggestie van en kele raadsleden, dat de ge- het geld beter in eigen zak had kunnen houden, van de hand. Juist de activiteiten van het organisatiebureau zou den er toe hebben geleid dat Leiden beter in de markt ligt dan andere gemeenten. Welke ondernemingen interesse heb ben in het Schuttersveld wilde Fase in dit stadium nog niet zeggen. Zorgvuldig Het bestemmingsplan Schut tersveld ontmoette in de ge meenteraad nauwelijks tegen stand. De zorgvuldige wijze waarop het plan tot stand is gekomen -reeds in '75 werd er over gesproken- was hier de bet aan. Uiteindelijk wordt in het bestemmingsplan Schut tersveld rekening gehouden met de bouw van 600 tot 650 woningwetwoningen en de aanleg van maximaal 75.000 vierkante meter kantoorruim te. Het biedt bovendien de mo gelijkheid tot de vestiging van een hotel. Parkeren geschiedt in parkeerdekken onder de bebouwing langs de Oegstgees- terweg en een dek op de hoek van de Schuttersveldweg- Oegstgeesterweg. Wanneer het parkeren onder de kantoren niet gerealiseerd zou kunnen worden, is nabij de Willem de Zwijgerlaan ruimte voor een parkeergarage van maximaal zeven lagen. Het is de bedoe ling dat de bewoners van het Schuttersveld hun auto's in een stallingsgarage onder de woningen kunnen stallen. Het PvdA-raadslid T. Roes drong er op aan de parkeer ruimte langs de Oegstgeester- weg niet alleen ten behoeve van de kantoren open te stel len. Ten behoeve van het sta tion zouden in de garage een aantal kortparkeerplaatsen moeten worden aangelegd. De VVD-er M. Zonnevylle wees ook nog- op de mogelijkheid langs de Morssingel een par keerdek te bouwen, hetgeen volgens wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening in derdaad tot de mogelijkheden behoorde. Onzekerheid Behalve enige onzekerheid rond de te bouwen parkeer voorzieningen is er nog volop onduidelijkheid wanner met de bebouwing van het Schut tersveld kan worden begon nen. Het beleid van de rijkso verheid staat niet toe dat Lei den al haar bouwplannen zo maar kan verwezenlijken. Jaarlijks mag slechts een be perkt aantal woningen gereali seerd worden en Leiden telt meer gebieden waar nog ge bouwd moet worden. F. van Oosten (PPR) stelde dat in 1983 de eerste woningen op het Schuttersveld moesten staan (toen het bestemmings plan in de commissie werd be handeld werd daarentegen ge sproken over 1984). Wethou der Waal zegde toe „zich er voor sterk te maken dat er in één van de eerstkomende met bebouwen wordt begonnen". Waal wees er echter op dat de gemeenteraad zelf de volgorde waarin de bouwplannen wor den uitgevoerd, diende vast te stellen. Het Schuttersveld was volgens hem in vergelijking tot andere nog te bebouwen gebieden (Stevenshof, Room burg, Leeuwenhoek) een moeilijke zaak. LEIDEN Met twee stemmen tegen ging de gemeenteraad gisteravond akkoord met het bestem mingsplan voor de Leeu wenhoek. Zelfs het CDA, was zich jarenlang tegen woningbouw in de Leeu wenhoek heeft verzet, kon zich grotendeels in het compromis van ge meente, universiteit en AZL vinden. CDA-leider J. Walenkamp noemde het bestemmingsplan Leeuwenhoek „één van de meest omstreden plannen van de laatste jaren". Walenkamp doelde op de discussie die de afgelopen jaren heeft gewoed rond de vraag of woningbouw in de buurt van universiteits laboratoria wel of niet verant woord is. Inmiddels hebben alle betrokken partijen zich gevonden in de vaststelling dat tussen laboratoria en wo ningbouw een afstand van 150 meter moete worden gehand haafd. De universiteit 'heeft bovendien toegezegd maatre gelen te zullen nemen om de uitstoot van gevaarlijke stoffen uit de laboratoria zoveel moge lijk te beperken. Aarzeling Toen tenslotte ook de inspec teur van de volksgezondheid zijn fiat aan het plan wilden geven, gaf het CDA haar ver zet op. Slechts de CDA-leden M. Kokxhoorn en C. Kramp volhardden gisteravond in hun mening en wezen het be stemmingsplan af. Walenkamp stelde met enige aarzeling over de streep te zijn getrok ken. De uitstoot van gevaarlij ke stoffen zou naar zijn me ning „psycho-sociale" gevol gen voor de omwonenden heb ben. Walenkamp had dan ook liever gezien dat in de Leeu wenhoek meer ruimte was ge schapen voor kortstondige be woners (één en Tweepersoons huishoudens) inplaats van eensgezinswoningen. Dit le verde hem een reprimande op van PvdA-leider J. Peters die vond dat het CDA de zaak te veel opblies. „Met de inge bouwde veiligheidsmarges is het heel goed wonen in de Leeuwenhoek", aldus Peters. Ook wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening zei het volste vertrouwen in de uni versiteit te hebben voor wat betreft de te nemen veilig heidsmaatregelen. Bebouwing In het bestemmingsplan Leeu wenhoek is rekening gebouwd met de bouw van ruim 1900 woningen en 240 Van Da meenheden. Wanneer met de bebouwing kan worden begon nen is nog volstrekt onduide lijk. „Ik acht bebouwing van het Schuttersveld urgenter maar er is geën reden om te wanhopen", aldus Waal. RECTORMAGNIFICUS TH-DELFT: "Kwaliteit van opleiding en onderzoek universiteit in gedrang" DELFT - Door rationalisering van en bezuinigingen bij de uni versiteiten en hogescholen dreigt de kwaliteit van de opleiding en het onderzoek in het gedrang te komen. Als gevolg van de maatregelen en plannen van de overheid ziet de toekomst van de universitaire gemeenschap er thans minder rooskleurig uit. Dit zei prof.ir. B. Veltman, rector-magnificus van de Technische Hogeschool in Delft, gisteren bij de opening van het academisch jaar. De Delftse hogeschool is de eerste universitaire instelling die het studiejaar al is begonnen. Met uitzondering van de universiteit van Amsterdam beginnen de overige universiteiten en hogescholen volgende week maan dag de colleges. Amsterdam opent de poorten een dag later op dinsdag 7 september. De modeshow, georganiseerd door de Leidse stoffenzaak Gronheid en het zelfmaakblad Neue Mode, liet veel mooie stoffen, maar zeer degelijk modellen zien. De show viel een beetje tegen door de veelheid aan behoudende modellen, zoals de Tiroler japonnen, waarbij je je in de Alpen waande en de Amerikaanse nostalgiemode, met een ouderwetse cowboy-achtige mo delijn. Modellen, die men al jaar en dag tegen komt in de Neue Modebladen. Slechts enkele ontwer pen, zoals bij de skimode en bij de zogenaamde Pilotenlook was nog iets verfrissend te ont dekken. De stoffen echter, die waren verwerkt, waren van grote kwaliteit en helemaal van deze tijd. De modeshow had een oorspronkelijke presentatie met dia's, maar de amper Ne derlands sprekende presentator was een aanfluiting. De show gisteren in het Antonius club huis was de eerste van een reeks door Europa. Provinciale fietsdag Ook Leiden is een startplaats van de provinciale fiets dag, die zaterdag 11 september wordt gehouden. In Lei den kan tussen negen en één uurt gestart worden bij het clubgebouw van de toervereniging Swifttoer aan de Admiraal Banckertweg. De afstand is ruim dertig kilometer. Deelname kost drie gulden per persoon. Bij het VVV-kantoor aan de het Stationsplein kan vanaf 3 september worden ingeschreven. Medische zorg In het kader van de cyclus „Medische zorg in Leiden" spreekt mevr. prof. dr. A.M. Luyendijk-Elshout dinsdag 7 september op uitnodiging van de Vereniging Oud-Leiden. Titel van de spreekbeurt is „Klinisch onderwijs in Leiden 1636-1815, chirurgijns en hoogleraren in stadsziekenhui zen". De lezing wordt gehouden in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel. Promotie De heer A.R. Wintzen, verbonden aan de afdeling neu rologie van het AZL promoveert morgen aan de Leidse Universiteit tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift luidde „Intracranial haemorrhage and oral anticoagulant therapy". Promotor was prof, dr. G.W. Bruyn. Orgelconcert Organist Vincent van Laar bespeelt vrijdag 3 september het orgel van de Hooglandse kerk. Het programma ver meldt werken van Scheidemann, Schildt, Weckmann, Tunder, Bach en Buxtehude. Het orgelconcert begint om kwart over acht; de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Mode-fotografie De school voor middelbaar beroepsonderwijs De Noor derwie k aan de Leidse Ter Haarkade gaat als eerste opleidingsschool in Nederland bij de opleiding Mo de/kleding lessen mode-fotografie, make-up, styling en leerbewerking geven. Voor de opleiding Kinderverzor ging/Jeugdverzorging, Mode/kleding, In tas en Vor mingsklas bestaat dit nieuwe schooljaar zoveel belang stelling, dat met vijf extra klassen is gestart. Tien nieuwe docenten moesten worden aangetrokken. Meerburg Op zaterdag 4 september wordt een parochiedag gehouden bij de Meerburg-parochie (Zoeterwoude Rijndijk, Leider dorp, Leidse Rivierenbuurt en Waardeiland). Thema is 'Rondom de kerk'. Op het kerkplein zullen vanaf half twaalf diverse stands worden opgetrokken en worden goe deren per opbod verkocht. Voor de kinderen zijn er stand jes voor ringwerpen, ballen gooien e.d. Ook is er een Rad van Avontuur. Om 19.00 uur is er een speciale jongerenmis en vanaf 20.00 uur is er feest voor de parochianen. Beste Koeien „Beste Boeren - Beste Koeien" is de naam van een ten toonstelling die zaterdag 4 september wordt gehouden in de Groenoordhallen. De tentoonstelling maakt deel uit van de Vebo, de Lanbouwtentoonstelling die die dag plaats heeft in de Groenoordhallen. De tentoon stelling laat zien op welke manier de prod uk tie van melkkoeien de laatste jaren is verhoogd. De Groe noordhallen gaan om negen uur open. LEIDEN De streekcommissie Leiden en omgeving organi seert donderdag 9 september een bijeenkomst in de Stadsgehoor zaal. Centraal staat het provinciale streekplan. Voor Leiden wordt de discussie toegespitst op de volgende items: De woning behoefte van Leiden en de omliggende gemeenten, stadsver nieuwing en werkgelegenheid, verkeer en vervoer en werkgele genheid en bedrijfsterreinen. De bijeenkomst is bedoeld als voorlichtingsavond voor hen die mee willen praten over het provinciale ruimtelijke beleid. Onder leiding van een lid van de streekcommissie zullen in de periode 27 september tot 26 no vember een aantal werkgroepjes bijeenkomen om te praten over de plannen. Iedere streekbewoner kan zitting nemen in zo'n werkgroepje. Opgave is mogelijk op de bijeenkomst in de stads gehoorzaal of bij de streekcommissie, Verrijn Stuartlaan 17 in Rijswijk. Op verzoek wordt een informatiefolder toegestuurd. HILVERSUM De Centrumpartij krijgt op 1 septem ber (Nederland I om 21.29 uur) toch nog 1 minuut tele visiezendtijd, waarin de op 19 augustus niet uitgezon den informatie alsnog in beeld zal worden gebracht. Daarvoor zal worden meegedeeld, dat in verband met een technische onvolkomenheid, onstaan buiten de schuld van de NOS, die informatie niet op 19 augustus kon worden uitgezonden. Zoals bekend werd op 19 au gustus alleen de toespraak van lijsttrekker Janmaat uitgezonden. De aan-en afkondiging bleven uit, vol gens de NOS doordat er van de Centrumpartij niemand in de studio aanwezig was om aanwijzingen te geven. De Centrumpartij wilde nieuwe zendtijd en dreigde daartoe met de Raad van State. Dat is nu niet meer no dig. Gisteren werd namelijk ook in overleg tussen NOS enerzijds en de voorzitter en de raadsman van de Cen trumpartij anderzijds overeengekomen dat deze partij alle door haar aangespannen gedingen zou intrekken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3