Gerald Vanenburg is geen twijfelaar Nederland met tien atleten naar Athene Protesten tegen WK-parkoers .onder 5PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 PAGINA 13 EGERING ROEPT OP SPORTBOYCOT VAN JID-AFRIKA ld' ÓM r i Heg Hot jftuu ™EN HAAG De regering vindt dat de lerlandse sportorganisaties, voor zo- nationale en internaionale regiemen dat toelaten, alle sportcontacten met "**|iid-Afrika moeten verbreken. Dit heef ister De Boer van CRM gisteren in n brief aan de Nederlandse Sport Fe- ratie geschreven. Hl een verklaring zei de NSF gistermid- het te betreuren dat niet eerst over- is gevoerd, voordat het regerings- idpunt werd vastgesteld. Gezien het ,g van het vraagstuk is de NSF van an als voortzetting van het informeel ;g met haar leden rond de tafel te Kitten. Eerste profzege van Leigh Thompson MAHWAH De Ame- rikaanse Leigh Thomp son heeft het internatio nale tennistoernooi (da mes) in Mahwah ge wonnen. Het betekende haar eerste zege als ten- nisprof. Thompson be dwong in de finale de Westduitse Bettina Bunge. De achttienjari ge tennisspeelster won met 7-6 6-3 en verdien de een bedrag van on- gveer 55.000 gulden. Turnbond kan trainster niet meer betalen DEN HAAG Leona Horvath, de Hon gaarse trainster van de nationale damesse lectie turnen gaat met ingang van 1 no vember terug naar haar vaderland. De oorzaak van het voortijdig vertrek - Leo na Horvath had nog een contract tot 1 juli 1983 - is dat het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) de Hon gaarse niet meer kan betalen. Na Leona Horvath wil het KNGV een nieuwe Nederlandse trainer in dienst ne men. Inmiddels heeft Hans van Zetten een nieuw contract met een looptijd van drieëneenhalf jaar getekend. Van Zetten zal echter niet meer als landelijke trai ningscoördinator werkzaam zijn. Hij gaat vanaf 1 augustus 1983 een damesinternaat leiden. GRENSRECHTER SLAAT ARBITER BUENOS AIRES Een Argentijnse scheidsrechter heeft het zondag tijdens de eerste-di visie wedstrijd tussen Sarmiento en Independiente aan de stok gekregen met één van zijn assistenten. Bij de stónd 2-2 enkele minuten voor het einde van het duel vlagde de grensrechter, Oswaldo Unzolini, voor buitenspel van Sarmien- to-aanvailer Oscar Mas. Scheidsrechter Julio Barraza liet doorspelen, de aanval leverde uiteindelijk niets op. Unzolini be schuldigde zijn collega daarop van partij digheid. Op weg naar de kleedkamers diende hij Baraza een klap toe. De politie moest er aan te pas komen om de spellei ders te scheiden. De wedstrijd was voor de thuisclub Sarmiente van belang voor de degradatie naar de tweede divisie. BOSHAM De kans is groot, dat morgen aan de strijd om het wereldkampi oenschap 100-kilometer-ploe- gentijdrit slechts veertien landen meedoen. Parkoers bij Goodwood aan de Engelse zuidkust. De Nederlandse tijdrittrainer Jan Gisbers zei gisteren in het trai ningskamp in Bosham na een uit gebreide verkenning: ,,De man, die dit parkoers uitgestippeld heeft, moet waanzinnig zijn. In plaats van de gebruikelijke auto weg krijgen we een zwaarder par koers voorgezet dan de profs en amateurs in hun individuele weg wedstrijd. Het parkoers kent veel steile beklimmingen en nog meer bochten. Gisbers vond het ongehoord, dat de UCI (wereldwielerbond) in de persoon van de Belg Fabbri dit parkoers goedgekeurd heeft. Pro testen van de kansrijke landen, waarbij Nederland en Oost-Duits- land, hielpen niets. Gisbers: „De weg loopt voor een deel door de domeinen van een of andere adel lijke figuur. Het is gewoon te gek. De weg is niet alleen zwaar, maar nog vuil ook, met veel scherpe stenen. We hebben al zestien lek ke banden gehad tijdens de trai ning. Gisbers zou op een autoweg met Solleveld, Schipper, Ducrot en Van Bindsbergen weer het beste Westeuropese land zijn geworden- .Vorig jaar werd Nederland in de tijdrit in Praag als vierde geklas seerd. „Nu hebben we echter de concurrentie van België, Italië en Frankrijk erbij, want die landen hebben over het algemeen betere klimmers. Voor ons wordt door slaggevend of Schipper er op de heuvels niet afgereden wordt. Blijft hij er tot het einde bij dan kunnen we toch weer een eind komen". __.J< EES RIJVERS igeio adselachtig ijk d< Leï, Lijvers: o) ze-I, r )usso lt namen x'ÜL' 1 Verc Free aar geen pstelling nerer d( over- nder-ty] EYKJAVIK Dat Kees ijvers niet vrij is van illen en nukken mag al- tmeen bekend worden irondersteld. De handel- ijze van de bondscoach i het eerste belangrij- evenement voor het sederlands elftal na het 'K in Spanje versterkt imago alleen maar. Jar,t jvers selecteerde voor de els van zowel het A-team Jong Oranje eerder al chts een halve spelersgroep i die later aan te vullen tot noodzakelijke omvang. Gis- en maakte de kleine Bra nder elf namen bekend voor EK-kwalifikatie-wedstrijd >rgen in Reykjavik tegen iland, maar voegde daar aan dat dit niet de opstelling is. Wat het wel was deelde jvers niet mee. „Ik wil het meren van het elftal laten langen van bepaalde ont- kkelingen", riep Rijvers gis- in in Reykjavik raadselach- Welke die ontwikkelingen zei hij echter niet. elf man die Rijvers voor A-team noemde zijn: Van eukelen, Wijnstekers, Van Korput, Ophof, Boeve, kaard, Schoenaker, Gullit, lke. Vanenburg en Kieft. sselspelers zijn: E. Metgöd, v.d. Kerkhof, Koolhof en Koeman. !t elftal van Jong Oranje, dat navond in Keflavik tegen o IJsland speelt ziet er als lgt uit: Storm; Duut, Van Ven, Rutten, Van Aerle; Koeman, Hoekstra, Kruys; in ,t Schip, Van basten, Ey- lkamp. Wissels: Snelders, nd, Been. REYKJAVIK Wat Ajax (weer) zonder Cruijff is, heeft het nog prille sei zoen geleerd. Ajax zonder Gerald Vanenburg lijkt een even ingrijpend ver schil, voor iedereen, be halve voor de jonge inter national zelf. „Dat Ajax is een elftal met sterren van wereldformaat, zoals Cruijff, Olsen en Lerby. Een ploeg waarin iedere voetballer graag zou spe len. Ik zeker". Vanenburg tilde, volgens Aad de Mos, Ajax over het dode punt tegen Go Ahead Eagles en hij gaf de beslissende pass aan Olsen, die het verzet van Haarlem definitief brak. Toch is hij even bescheiden geble ven als toen hij van de b-1 ju nioren van Elinkwijk naar de regionale jeugdselectie van de landskampioen kwam. „Gek eigenlijk, als je er over na denkt. Ik geloof dat ik nog al tijd in dat junioren-elftal zou mogen spelen". Dat is nauwelijks denkbaar. Vanenburg is international voor het A-elftal, of voor jong oranje, of voor de junioren- ploeg die in juni van het vol gend jaar mee doet aan het wereldkampioenschap in Mexico. „Ik speel natuurlijk het liefst met het echte elftal, dat geeft de meeste voldoe ning, maar het andere is ook goed. Het blijft het bewijs dat je tot de beste spelers van je leeftijd behoort. In alle oranje shirts ben ik tevreden, maar ze zijn natuurlijk niet allemaal gelijk". Voor IJsland, waar het november lijkt met een tempe ratuur van tien graden en voortdurende regen, is hij uit de jeugdploeg doorgeschoven naar de grote selectie, al voor Simon Tahamata afzegde. Hij kreeg de plaats die Rijvers had gereserveerd voor jong talent. „Nadat die dertig namen wa ren bekend gemaakt, rekende ik op jong oranje. Meer zou al leen maar een meevaller zijn". Rijvers wil bouwen aan een elftal dat er over een jaar of drie moet staan, maar hij wil tegelijkertijd ook wat resulta ten boven tafel brengen. „Ik kan de gedachten van de coach volgen", stelde Vanen burg. „Ik vind dat hij moet bouwen waar mogelijk is, maar in kwalificatiewedstrij den de sterkste ploeg moet kiezen. Als dat zou hebben be tekend dat ik in jong oranje had gespeeld, zou ik daar geen enkele moeite mee hebben ge had. Maar ik ben optimistisch genoeg om te denken dat je zonder bezwaar kunt bouwen voor een later toernooi dan het Europees kampioenschap 1984. Frankrijk is voor ons best te halen en waarom zou je dat niet met een jonge ploeg doen als dat kan". Geen twijfelaars Gerald Vanenburg is geen twijfelaar, maar hij is de laat ste om zijn kwaliteiten te overschatten. Hij voelde zich niets te goed voor de UEFA- jeugd in Finland in dit voor jaar, toen het A-elftal op Wembley speelde. „Natuurlijk niet. Ik had toch ook met dat elftal de kwalificaties ge speeld. Dan wil je zo'n werk stuk afmaken ook. Wembley, en Engeland als tegenstander, zou anders zijn geweest. Een grotere uitdaging, maar je kunt niet alles willen. Ik ben tenslotte als voetballer nog on derweg. Het vorig seizoen was eigenlijk pas het eerste, dit is ook nog een opbouwjaar". De jonge Ajacied laat zich zon der enig bezwaar dan hier, dan daar inzetten. Kurt Lin- der heeft hem vorig seizoen met zuinigheid behandeld. „Dat was goed. Ik zou zelf nooit zeggen dat ik een keertje rust wil, dat ik in een wed strijd gewisseld wil worden, want ik wil zo veel mogelijk voetballen. Anderen kunnen echter beter vaststellen wat goed voor mij is dan ikzelf. Ook al zul je het zelf moeilijk kunnen toegeven, aan het eind vanhet seizoen waren onze jonge spelers toch flink op. Ik ook". Net als iedere andere voetbal ler denkt Vanenburg wel eens aan een voortzetting van zijn loopbaan in het buitenland. „Maar dat is pas voor later. Nu mag geld niet het belangrijkst voor je zijn. Je moet aan het resultaat denken, aan je werk, en om een zo goed mogelijke voetballer te worden. Dan zit ik goed bij Ajax. Dit jaar loopt .mijn contract af. Ik hoop niet dat het het einde zal zijn". Gerald Vanenburg heeft een voorkeursplaats, in de voorste punt van het middenveld. „Als Rijvers zou zeggen: Gerald, jij moet in het Nederlands elftal linksbuiten spelen, dan ant woord ik: Alstublieft meneer Rijvers. Dit is het jaar waarin ik me moet bewijzen en het is toevallig wel het Nederlands elftal. Meer kan ik toch niet willen". Gerald Vanenburg en Hans van Breukelen kort voor hun vertrek van Schiphol op weg naar het koude IJsland. QBi .,Ik ben helemaal niet zake- ijk. Ik moet me echt nog ariënteren in dit wereldje.. Voor de meesten kom ik uit iet niets naar de derde plaats op de wereldranglijst. Ieder een gaat op je letten. Als ik wil, kan ik overal lopen. Ik vind het nog wel mooi. Ei genlijk besefte ik m'n presta tie van Koblenz pas de vol gende dag. Toen voelde ik me groots". (Atleet Rob Druppers in Het Vröe Volk) ,In de voetballerij geldt, dat iedereen voor zichzelf zorgt. Natuurlijk komen er vriend schappen voor, maar meestal is iedereen bezig de zaken zo goed mogelijk voor zichzelf te regelen. Dat zie je als er een trainer wordt ontslagen. Spelers nemen het nooit voor hem op. Ze hopen alleen bij zijn opvolger goed te zullen vallen. En ook het publiek is hard. Toen Villeneuve tegen een paal reed, stond dat even in de belangstelling, maar nu praten de mensen alleen nog maar over de anderen die weer in zo'n auto zijn gestapt. Mijn situatie is daarmee na tuurlijk niet helemaal te ver gelijken, maar als je niet meer in de picture bent, zien de mensen toch alleen nog maar je opvolger". (Jan van Deinsen van Fey- enoord(?) in De Volks krant) „Het is voor de vereniging fi nancieel interessant. De in vestering van de verbou- wingskosten hebben wij er nu al uit. Volgend jaar levert het dus alleen maar zuiver rendement op. En dan spre ken wij toch van een kwart miljoen". En: „VIP...VIP...dat is een woord dat wij liever niet gebruiken, 't Is zo over trokken. Wij spreken liever van luxe-stoelen. Het zijn al lemaal trouwe Ajaciedèn, we kennen ze hier al jaren. Maar voor zulke dure stoelen komen natuurlijk in de eers te plaats bedrijven in aan merking. Het is zakelijk ge zien een aantrekkelijke aan gelegenheid, begrijpt u? Be lastingtechnisch is het niet oninteressant. Bovendien kan iemand daar zijn relaties ont vangen en zakelijke gesprek ken voeren op neutraal ter rein". (Voorzitter Harmsen van Ajax over de nieuwe VIP- tribune in het Parool) „Commercieel gezien is dit kampioenschap heel belang rijk. Het is net het stapje wat je nodig hebt om aan een goede sponsor te komen. Het komt ook goed uit, want mijn racket- en kledingcontracten lopen juist af. Het is ook uit stekend voor ie naam. Want een nationaal kampioenschap levert de meeste publiciteit op". En: „Ik ga er van uit, dat ik van het tennis redelijk moet kunnen bestaan. Lukt dat niet binnen enkele jaren Jan van Deinsen....pu bliek is hard.... dan stop ik er mee en ga wat anders doen. Onder een rede lijk bestaan versta ik een plaats bij de eerste 150 op de wereldranglijst. Dan kom je in aanmerking voor 75.000- dollartoernooien, leer je van het tennissen tegen betere speler en kun je ten minste leven". (Tennisser Huub van Boec- kel in NRC Handelsblad) „Ik heb bij AZ tien mooie ja ren achter de rug, maar het was genoeg geweest. Wij zijn niet uit Nederland gevlucht. Ik was alleen blij, dat ik weg kon, omdat het avontuur mij lokte. Zeven keer had ik eer der tevergeefs contractbe sprekingen gevoerd met bui tenlandse clubs. Nu was het raak. Ik houd van de Franse mentaliteit, weet je. Daar klapt ook de tegenstander nog voor je en daar hoeven geen hekken om het veld. De verhalen uit Nederland doen me nu niets meer". (Kees Kist van Parist St. Germain in De Telegraaf) „In 1970 zag ik het al aanko men. We leefden op te grote voet. Ze vonden me maar een sombere man. Bij Feye- noord werd ik helemaal niet geloofd. Niet zo verwonder lijk, want toen kon daar nog alles. De verschillende bestu ren in Nederland hebben het financieel uit de hand laten lopen. Dat valt ons met z'n allen zeker te verwijten". En: „Wij denken duidelijk aan andere functies van het sta dion. Maar dan moet de ge meente niet langs de kant blijven staan. Het past ons in ziens de PvdA niet om vol te houden dat de stad het be taalde voetbal geen steun moet geven. Dat is niet in het belang van Rotterdam, waar het stadion al tijden fungeert als trekpleister voor de mid denstand. We begrijpen best dat de gemeente niet moet bijdragen in de exploitatie, maar dat streven we ook niet na". (Scheidend voorzitter Guus Couwenberg van Feye- noord in het Algemeen Dagblad) „Rijk word ik niet van dat jeugdcontract, wedstrijdpre mies betalen ze bij Den Haag niet, maar dat maakt mij niets uit. Ik doe het niet voor het geld, maar om te zien hoe ver ik in het betaalde voetbal kan komen. Ik zit nog op school, op de HAVO, Huub van Boeckel....een redelijk bestaan.... ga nu mijn eindexamenjaar in en ben maar een doodge wone jongen met en klein beetje zakgeld. Wat ik nu bij Den Haag krijg, is voor mij al meer dan meegenomen". En: „Vooral Karei Bouwens en Eef Melgers praten voortdu rend op mij in. Ik kan trou wens met iedereen goed op schieten, ruzie zullen ze met mij ook niet krijgen, want ik kom daar om te voetballen. Misschien dat ik over een paar weken niet meer in het eerste sta. Maar de wedstrij den die tot nu toe heb meege daan, betekenen voor mij al pure winst". (Alfons Groenendijk van FC Den Haag in het Leidsch Dagblad) Seb Coe was de gangmaker van de Britse ploeg die het wereldrecord verbeterde UTRECHT Nederland zal bij de dertiende Euro pese atletiekkampioen- schappen, die van 6 tot en met 12 september in Athe ne worden gehouden, ver tegenwoordigd zijn met tien atleten: vijf dames en vijf heren. De ploeg bestaat uit: Ria Stal man (Sparta, discus), Carla Beurskens (Festina, mara thon), Annie van Stiphout Kwestie- Bakker op agenda NTTB DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Ta feltennis Bond (NTTB) heeft officieel de kwestie rond de schorsing van damescoach Ge rard Bakker en de verdere carrière van diens pupil Betfi- ne Vriesekoop niet op de agen da staan van de vanavond te houden bestuursvergadering. Echter, gezien het belang en de actualiteit van het pro bleem zal mogelijkerwijs de al vaststaande agenda worden aangepast. Dit deelde Egbert Welsink, voorzitter van de topsportcommissie van de NTTB gisteravond mee. „Ik weet verder niets meer dan ieder ander. Wel heeft Ad Poulissen (erelid en nog steeds actief voor de tafeltennisbond; red.) mij gezegd nadere gege vens te verschaffen", aldus Welsink. Zoals bekend heeft Bettine Vriesekoop nog geen beslissing genomen inzake al dan niet stoppen met haar suc cesvolle sportloopbaan, maar veel hangt af van het feit of haar voorstel om oud-speelster Nora Bakker aan te stellen als opvolgster van Gerard Bakker (geen familie) wordt geaccep teerd. Voorzitter Jaap Roeten van de NTTB liet vooruitlo pend op de vergadering reeds merken dat voor de qua trai ning ongediplomeerde en on ervaren Nora Bakker vermoe delijk geen uitzondering kan worden gemaakt, omdat men indertijd ook Theo Bakker (broer van Gerard) heeft ge weigerd voor een functie om dat deze niet de vereiste papei- ren bezat. (HAC, marathon), Elly van Hulst (Olympia '48, 800 en 1500 meter), Tineke Hidding (Daventria, zevenkamp), Cor Vriend (PSV, marathon), Ge rard Nijboer (Daventria, mara thon), Rob Druppers (Hellas, 800 meter), Arno Körmeling (Sisu, 800 meter) en Robert de Wit (PSV, tienkamp). Sprint ster Els Vader (Zeeland Sport) en 400-meterhordenloper Hugo Pont (Sisu) zijn afgeval len. Het tweetal was enkele weken geleden na de nationale titelstrijd in Amsterdam aan gewezen voor Athene, hoewel het nog niet aan de KNAU-li- mieten had voldaan. Gisteren voerde de KNAU het duo af, omdat het de afgelopen weken niet heeft kunnen aantonen in stijgende vorm de verkeren. Ook Jeroen Bronwasser (PH, verspringen) alsmede een 4x400 meterploeg bij de heren zijn bij de organisatoren in Athene afgemeld, omdat niet voldaan is aan de voorwaar den die de KNAU bij de voor lopige aanwijzing had gesteid. Als trainers gaan mee naar de Griekse hoofdstad: Wim Ver hoorn, Haico Scharn en Theo de Koning. Trainingscoördina tor Herman Buuts heeft de technische leiding. Wereldrecord De Britse estafetteploeg heeft gisteren op de baan van Crys tal Palace het wereldrecord op de 4 x 800 meter scherper ge steld. Het Britse, viertal, Peter Elliott, Garry Cook, Steve Cram en Sebastian Coe, ver wezenlijkte 7 minuten en 3,89 seconden. Het wereldrecord op dit incourante estafette-num mer was in handen van een ploeg uit de Sovjet-Unie, die vier jaar geleden in Podlosk 7.08,1 realiseerde. Sebastian Coe was de grote gangmaker in de Britse ploeg. Coe, sinds kort pas vrij van blessures, be wees een week voor de Euro pese titelstrijd in Athene zijn stijgende vorm. De estafette was één van de weinige hoog tepunten tijdens de wedstrij den op Crystal Palace. De meeste leden van de Britse EK-ploeg werkten hun wed strijden onder grote druk af. De selectiecommissie van de Britse atletiekbond had vooraf vastgesteld, dat wie op Crystal Palace zijn fitheid niet bewees, alsnog uit de ploeg voor Athe ne verwijderd zou worden. Gisteravond besloten de Britse bestuurders dat Steve Ovett, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, die gistermiddag in Londen niet aan de start verscheen, naar Athene wordt afgevaardigd. Ovett herstelt overigens nog van een dij beenblessure. Alan Wells, de Olympische kampioen op de 100 meter, zal niet deelnemen aan de Europese kampioen schappen. Wells is dit seizoen gekweld door blessures en ziekte. In Londen was als één van de weinig buitenlandse afvaardi gingen de nationale ploeg van Cuba aanwezig. De tweevou dig Olympisch kampioen van 1976 op de 400 en 800 meter, Alberto Juantorena, werd op de 400 meter verslagen door de Amerikaan Walter McCoy, die de tijd van 45,54 verwezen lijkte. Juantorena, dit seizoen werkend aan een terugkeer op het hoogste niveau, was geen schim van de alleenheerser van Montreal. Hard werkend kwam de Cubaan tot de twee de plaats achter McCoy: 46,55. Op de 100 meter bleef de Brit Cameron Sharp, net als vrij dagavond in Brussel, in de buurt van de Amerikaanse sprinters. Cameron werd in Londen met de tijd van 10,43 seconden tweede achter Mei Lattany (10,34) en manoeu vreerde zich daarmee in een favorietenrol voor de Europe se titelstrijd. Bij de dames •\frerd de Britse Kathy Small- wood winnares van de sprint in de tijd van 11,55 seconden. 4x 800 meter 1. Groot-Brittannië 'a' 7.03.89 (wereldrecord). Peter Elliott 1.49.14, Garry Cook 1.44.54, Steve Cram 1.46.20, Sebastian Coe 1.44.01; 2. Groot-Brittannie 'b' 7.11.62. 400 meter: 1. McCoy (VSt) 45.54. 2. Juan torena (Cub) 46.55. Discus: 1. Powell (VSt) 68 32 meter. 2. Delis (Cub) 68 10 meter. Mijl: 1. Moorcroft (GBr) 3.57.84. 2. Stewart (GBr) 3.58 50. Ver- springen: 1. Myricks (VSt) 7.79 me ter. 110 meter horden: 1. Ca&anas (Cub) 13.66, 2. Milburn (VSt) 13.79, 3. Turner (VSt) 13 83. 300 meter. 1. Bennett (GBr) 32.81. 100 meter 1. Lattany (VSt) 10.034, 2. Sharp (GBr) 10.43. 100 meter 1. Smallwood (GBr) 11.55; 100 meter horden: 1. Strong (GBr) 13.38. Speerwerpen: 1 Whitbread (GBr) 65 16 meter, 2 Colon (Cub) 62 30 meter 1000 meter 1. Boxer (GBr) 2 35.62 (gemenebest-record) Hoogspringen: 1 Costa (Cub) 1.90 meter.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13