Solidariteit vecht voor toekomst <PaIthenette Voordeel-week! slaapzak nu 9.95 deken nu 9.95 dekbed nu 34.95 10,19% PrinsCharles weet het ook niet meer STRIJD VAN VAKBOND LIJKT UITZICHTLOOS Solidariteit lijkt kansloos tegen overmacht politie Ierse terroristen beraamden aanslag in Den Haag Arafat: Arabieren zullen wraak nemen Hoge rente enuwgeld blijft ïlijks opvraagbaar.* -§<=. NMB BANK BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 31 AUGUSTUS 1982 PAGINA 11 Tractatie Het jaarlijkse straatfeest van de Westindiërs in Londen, het Not-, ting Hill Carnival, had dit jaar een uitzonderlijk vredig verloop. De Engel se bobbieé hoef den niet in te grij pen, integendeel ze werden getrac- teerd door de deelnemers. ONGEVAL IN WESTDUITSE KERNCENTRALE BONN Tegenstrijdige verklaring doen de ronde over een bedrijfsongeval in de Westduitse kerncentra le Wurgassen aan de Weser waar op 20 augustus bij het uitwisselen van een zandfilter radio-actieve stra ling vrijkwam. Volgens het ministerie van arbeid in Noordrijn-Westfalen, dat vrijdag het ongeval bekend maakte, hadden metingen bij alle erbij betrokken werknemers aangetoond dat de hoeveelheid opgelo pen straling ver onder de grens van het de toelaatbare dosis lag. Een actiegroep beweert daarentegen dat 14 arbeiders bij het ongeluk schade hebben opgelopen en twee van hen nog altijd zouden worden behandeld in een speciale kliniek in Dusseldorf. De actiegroep was een onderzoek begonnen toen zij „zorgwekkende me dedelingen" van het personeel te horen had gekregen. Alle werknemers zou een stricte geheimhoudings plicht zijn opgelegd. De kerncentrale Wurgassen (600 megawatt) ligt sinds mei stil wegens onderhoudswerk zaamheden. LONDEN Zelfs voor een prins is het leven niet een en al rozegeur en ma neschijn. Hoewel de Britse prins Charles eerste is in de lijn van troonopvolgers en zich sinds enkele maanden vader kan noe men van een gezonde zoon, komt hij in een vraaggesprek met een Amerikaans verslaggever van de gezaghebbende Washington Post over als een bekommerd man die de toekomst bezorgd on der ogen ziet. In het gesprek benadrukt de prins verschillende keren hoe beperkt hij zich voelt als ge volg van zijn koninklijke taak. Op de vraag of hij dacht dat hij die goed kon vervullen, antwoordde hij: „Ik weet het niet. Ik ben bang dat ik niet de juiste persoon ben om dat te zeggen. Ik doe het gewoon op de manier die ik juist acht. Ik word overstelpt met gratis ad viezen, maar wat je ook doet, je wordt altijd gekritiseerd of geprezen De prins die weigerde vragen te beantwoorden over prinses Diana en zijn zoontje, zei niet goed te weten hoe je de tweede helft van de twintigste eeuw moet benaderen. „Het is een van de redenen dat ik erg te rughoudend ben met het be antwoorden van vragen die de mensen zo graag stellen over hoe ik de monarchie over 25 jaar zie, want ik weet het ge woon niet". Had hij wel eens overwogen een specifieke taak te aan vaarden in de industrie of als regeringsfunctionaris„Ik denk dat ik makkelijk iets zou kunnen uitkiezen, maar ik heb ondervonden dat het heel moeilijk om je aandacht tot dat ene te beperken.De prins zei dat hij graag bij de marine had willen blijven, „,maar er wer den steeds meer beperkingen gesteld aan hetgeen ik daar kon doen". Een van de grootste proble men van de moderne tijd vond prins Charles dat de westerse wereld niet meer lijkt te -u-e ten welk standpunt ze hoort in te nemen en waarvoor ze hoort te vechten. „We worden meegesleept in een tij van zo genaamde vooruitgang, maar tegelijkertijd verliezen we de voeling met onze eigen mense lijkheid. Dat iets waarover ik me grote zorgen maken. Maar ja, het is iets heel persoonlijks. Ik weet niet of er iemand is die naar me luistert". er r ïr o (Van onze speciale verslagge ver Leo van Vlijmen) WARSCHAU Officieel bestaat de onafhankelijke vakbond niet meer en de belangrijkste leiders er van zijn nog steeds geïn terneerd. Maar de naam Solidariteit ligt op ieders lippen. Bij de bloemen- kruisen in het centrum van Warschau wordt openlijk en hartstochtelijk voor Lech Walesa en Soli dariteit gebeden. Als er plotseling, in een drukke itraat, twee of drie men sen pamfletten beginnen rond te delen, wil ieder een een exemplaar heb ben, ook al patrouilleren er militairen of agenten, r is geen nieuwsuitzen- ïng op dé televisie of de am van Solidariteit ordt een paar maal ge- emd. En welke krant je ook inkijkt, er staat altijd Wel een bericht in over de ontdekking van een ille gale drukkerij van Solida riteit (zoals vorige week in Jelenia Gora) of over de arrestatie van een aantal leden van de verboden vakbond (dit weekeinde in Warschau). Of generaal Jaruzelski het nu prettig vindt of niet, Solidariteit is in Polen nog steeds nummer een op de politie ke hitparade. En het gaat er vandaag om of deze il legale vakbond nummer een kan blijven dan wel uit de Poolse geschiedenis verdwijnt. Nieuw kader Bij de militaire machtsoverna me op 13 december vorig jaar heeft Solidariteit een bijna do delijke klap moeten incasse ren. Op die voor Polen treu rigste dag sinds de Tweede Wereldoorlog werd vrijwel de gehele leiding van de vakbond vastgezet. Slechts een paar man. onder wie Bujak uit Warschau en Lis uit Gdansk bleven door toeval op vrije voeten. De communicatie was verbroken. Eigenlijk had op die trieste decemberdag het laatste uur van Solidariteit moeten slaan. Maar Solidariteit bleek meer te zijn dan zomaar een vak bond en heel veel meer dan een doorsnee organisatie. On danks voortdurende zoekacties van de politie nu al ruim acht maanden lang en on danks het feit dat er hoge be loningen staan voor het aan brengen van de nieuwe leiders van Solidariteit, is er weer een klinkende organisatie van de [rond gekomen, met illegale Irukkerijen in het hele land, net acties die de langzamer hand moe geworden Poolse Onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen in Warschau blikt terug op de vakbond Solidariteit, die van daag twee jaar geleden werd opge richt en nu voor de vraag staat hoe te moeten overleven in het Polen van vandaag. Arbeiders leggen bloemen voor het arbeidersmonument in Gdansk bij gelegenheid van de tweede verjaardag van de oprichting van de vakbond Solidariteit. bevolking proberen te active ren, met een populariteit die zowel de autoriteiten als de kerk dwingt om stelling te ne men. Het Poolse episcopaat is gema tigd in zijn verdediging van Solidariteit, de autoriteiten zijn uiteraard fel tegen de nu illegale vakbond. Het is echter de vraag hoelang Solidariteit het Robin Hood-aureool dat zij nu nog bij de bevolking heeft, kan behouden. Ook de vanuit de ondergrond werkende lei ding maakt zich daar grote zorgen over. Successen De illegale vakbond heeft tot nu toe inderdaad enkele op zienbarende successen ge boekt. Het meest tastbare kan elke Pool avond aan avond op de beeldbuis constateren. Vrij wel alle belangrijke artiesten hebben gevolg gegeven aan de oproep van Solidariteit om geen enkele medewerking te verlenen aan het militaire re gime en zij weigeren dus voor de tv op te treden. Het voor beeld van de cabaretiers en to neelspelers is gevolgd door de schrijvers. Er is sinds decem ber vorig jaar bijna geen boek van een schrijver van naam meer verschenen. Het is Soli dariteit gelukt om de cultuur met een grote en met een klei ne c volledig lam te leggen. Televisiekijkend Polen moet het doen met knullige Sovjet- russische thrillers en in de theaters treden op dit moment slechts tweederangs artiesten op, doorgaans zonder publiek. Een van de voortreksters van dit culturele verzet was de vrouw van vice-premier Miec- zyslaw Rakowski, een bekende concertpianiste, die intussen overigens van haar man ge scheiden is. Solidariteit is er ook in ge slaagd om, ondanks de speur neuzen van de politie en de militairen, een serie illegale periodieken uit te geven, zoals Tygodnik Wojenny (oorlogs- -weekblad) in Warschau. De armzalige en soms nauwelijks te ontcijferen blaadjes vinden gretig aftrek. Het meest opvallende succes van de illegale vakbond Soli dariteit is, dat zich tot nu toe geen enkel geval van verraad heeft voorgedaan. Ook bij de leiding verbaast men zich daarover. „Wij zijn na acht maanden nu zo wijd vertakt en er zijn zoveel mensen bij ons werk betrokken, dat je verraad eigenlijk moet incal culeren. Maar het is nog steeds niet gebeurd. En dat is voor ons een bewijs dat het hele volk achter ons staat. Het zou een koud kunstje zijn om de verblijfplaats van Bujak of van anderen aan de politie door te geven. Maar het gebeurt niet omdat alle Polen met ons soli dair zijn". Problemen overwoekeren successen De successen van de illegale vakbond lijken inmiddels door de problemen overwoekerd te worden. Solidariteit heeft zich bijvoorbeeldtot taak gesteld om de ervaringen van de gein- terneerden die een maand ge leden in vrijheid werden ge steld voor het nageslacht vast te leggen. Maar die ervaringen blijken veel erger dan men had gedacht. Een groot aantal vrijgelatenen spreekt ronduit over het sadisme waaraan ze onderworpen zijn geweest en zij eisen dat de nieuwe leiding van Solidariteit bestraffing van de schuldigen in haar pro gram opneemt. Maar de onaf hankelijke vakbond heeft de moraal altijd hoog in haar vaandel geschreven. En' wraak hoort daarin niet thuis. Ook de nieuwe leiding van Solidari teit, die in veel opzichten be reid is verder te gaan dan de nog steeds gevangen gehouden nationale held Lech Walesa voelt er niets voor om haar le den eigen rechter te laten spe len. Een nog groter probleem voor Solidariteit is echter de manier waarop het verzet tegen de huidige machthebbers moet worden georganiseerd. Er is een harde kern die het graag op een botsing wil laten aan komen. Maar de leiding heeft al lang begrepen, dat de mees te Polen na twee jaar troebe len hun buik vol hebben van onrust en dat bovendien de wapenstok van de militie ook de meest vrijheidlievende Po len tot zwijgen kan brengen. En hoeveel sympathie de onaf hankelijke vakbond ook onder de bevolking moge hebben, waar het tenslotte ook in Po len om gaat is: vlees in de pan en rust op straat. De Polen hebben er na twee jaar onrust en met een steeds sterker da lende levensstandaard meer dan genoeg van. Daarom heeft de leiding van Solidariteit na langdurige in terne discussies en zelfs hoog lopende ruzie tenslotte het idee van een algemene staking voor vandaag laten vallen, maar gekozen voor vreedzame demonstraties. „En als ook dat niet lukt is het met Solidariteit afgelopen", zegt Bujak. Maar ook een vreedzaam bedoelde demonstratie moet praktisch op een harde confrontatie met de politie uitlopen. Het gaat er nu om of de Poolse arbeiders een toekomst hebben of niet. Vijfendertig miljoen Polen houden hun hart vast en menigeen vreest dat voor Solidariteit nu het laatste uur geslagen heeft. Want algemeen is de overtuiging, dat generaal Jaruzelski reikhalzend naar deze dag heeft uitgezien omdat hij nu eindelijk kan realiseren wat hij Polens buren al zo vaak heeft moeten beloven: een definitief einde maken aan Solidariteit. De leiding van de illegale vakbond heeft met haar oproep tot vreedza me demonstraties misschien wel haar eigen graf gegraven. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Dat wil ove rigens niet zeggen, dat Solida riteit aan sympathie heeft in geboet. Sinds het Solidariteit- s-teken tot de streng verboden insignes behoort dragen veel Polen momenteel een op dat badge sprekend lijkend klein speldje, eveneens in de rood- -witte kleuren van de Poolse vlag, waarop alleen het. woord Solidariteit ontbreekt. En bij de drie grote bloemenkruisen in het centrum van Warschau, die eergisteren al van een V (Victorie) waren voorzien ligt sinds gisteren ook een meters- grote P met een anker, het symbool van het Poolse leger, dat tegen het einde van de oorlog de nazi's uit Warschau joeg. Duidelijker symbolen zijn er nauwelijks te bedenken, maar het lijken toch vooral protest-uitingen van een ver der zwijgende meerderheid. Twijfels Want inmiddels begint steeds meer de mening post te vatten, dat de autoriteiten vast beslo ten zijn de ondergrondse vak bond vanmiddag de eindafre kening te presenteren. Veel Polen geloven dat Solidariteit in de val gelopen is. Want in dien er vanmiddag maar wei nig demonstranten komen op dagen, betekent dit, dat de on afhankelijke vakbond nauwe lijks nog kan beweren dat zij op de steun van de hele bevol king kan rekenen. Mochten er daarentegen veel mensen gaan demonstreren, dan zullen ZOMO, politie en leger hard ingrijpen en worden de leiders van Solidariteit beschuldigd van roekeloze verstoring van de openbare orde. In beide ge vallen is de onafhankelijke vakbond uitgeteld. Of het vanmiddag tot een felle confrontatie komt zal veel af hangen van de houding van de arbeiders van de Ursus-tracto- renfabriek, waar relatief zeer veel jonge arbeiders werken. Zij hebben ook bij vorige gele genheden getoond dat zij de harde kern van de verboden vakbond vormen en dat zij de confrontatie met de politie niet schuwen. De Poolse autoriteiten toonden zich gisteren bijzonder zeker van hun zaak. Regerings woordvoerder en minister Ur ban heeft gisterochtend reeds voor vanavond 18.00 uur, het tijdstip waarop de demonstra tie beëindigd moet zijn, de bui tenlandse journalisten voor een persontmoeting uitgeno digd. Hij hoopt ongetwijfeld dan de grafrede van Solidari teit te kunnen uitspreken. In elk geval lijkt voor Solidariteit het uur van de waarheid aan gebroken. Men vreest in War schau, dat het een bitter uur zal worden. Maar in Polen is nog steeds altijd alles mogelijk. Van woensdag 1 t/m dinsdag 7 september. extra lage prijzen voor het piekfijn reinigen van uw beddegoed. afgeleverd in een stofvrije hoes. fldthe Stomerij Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-tilialen. PARIJS De Franse po litie heeft tijdens het weekeinde in Vincennes vier arrestaties verricht van drie vermoedelijke le den van het Ierse Natio nale Bevrijdingsleger INLA en van een man die een terrorist van de Ita liaanse Rode Brigades wordt genoemd. De verdachte Ieren zijn Mi chael Plunkett (31), Stefan King (30) en Mary Reid (29). Zij zijn allen geboren in de re publiek Ierland. Op het mo ment van hun arrestatie wa ren zij bezig met de vervaardi ging van bommen die zij af gelopen zondag in Parijs had den willen plaatsen. Het INLA heeft zich van het IRA afgescheiden en wordt verantwoordelijk gesteld voor een aantal terreuraanslagen. Het INLA is in Engeland en in Noord-Ierland verboden, maar in de Ierse Republiek niet. Functionarissen in Frankrijk zeiden dat de drie arrestanten aanslagen beraamden op Brit se burgers en instellingen in Frankrijk. Ook bereidden zij een aanslag voor op de Britse militaire attaché in Den Haag. De Ierse Mary Reid, diet zaterdagavond met nog twee Ierse ter roristen in Parijs werd gearresteerd, wordt hier in een politeauto afgevoerd, nadat zij gisteren aan een kort verhoor was onder worpen. De vierde arrestant, de Ita- door de Italiaanse politie ge- liaan Oreste Scalzone, werd zocht voor moord, gewapende zondag opgepakt. Hij wordt roofoverval en wapensmokkel. PARIJS De naar Frankrijk uitgewezen en daar genaturali seerde Roemeense letterkundi ge Virgil Tanas, die eind mei spoorloos uit Parijs verdween, blijkt achteraf door de Franse contra-spionagedienst ont voerd te zijn om te voorkomen dat de Roemeense Securitate (de beruchte staatsveiligheids dienst) hem zou vermoorden. Volgens het Parijse dagblad Le Matin had de Roemeense ge heime dienst een agent naar Parijs gestuurd met de op dracht de 37-jarige schrijver- in-ballingschap te vermoorden omdat hij in een artikel Ceau- Roemeen gekidnapt door Franse geheime dienst cescu de eerste communisti sche koning had genoemd. De agent voerde zijn opdracht echter niet uit, maar meldde zich bij de Franse geheime dienst. Volgens het dagblad besloot de Franse contraspio nage het spelletje mee te spe len en organiseerde een ne- pontvoering van Tanas. Daar door zou de gent, die politiek asiel was toegezegd de tijd krijgen zijn gezin over te bren gen naar Roemenië. Tanas werd vervolgens onder een valse naam in een hotel in Bretagne overgebracht. De hele aangelegenheid werd zo geheim gehouden dat zelfs president Mitterrand daar niet van op de hoogte werd ge bracht. Mitterrand die in juni een staatsbezoek aan Boeka rest had moeten brengen, ge lastte dit af om te protesteren tegen de „ontvoering van Vir gil Tanase door de Securitate". De voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, Yasser Arafat, omarmt een van zijn volgelingen, nadat hij gisterochtend afscheid had genomen van de links-Libanese leider Walid Joem- blatt in diens woning in Moekhtara. SJARJAH/KAIRO PLO-leider Yasser Arafat, die gisteren na een emo tioneel afscheid Beiroet heeft verlaten en nu op weg is naar Griekenland, heeft gezegd dat de Ara bieren wraak zullen ne men tegen Israël wegens zijn invasie in Libanon. Arafat zei dit gisteren in een interview met een dagblad dat in de Vere nigde Arabische Emiraten verschijnt. In het interview zei de Pales tijnse leider, dat de uittocht van de PLO uit Beiroet een vulkaanuitbarsting in de Ara bische wereld zou veroorza ken. Arafat zei verder dat zijn strijders zich na de evacuatie bij „verscheidene nationalisti sche bewegingen in Arabische landen zullen aansluiten". In het vraaggesprek liet hij zich in bittere bewoordingen uit over het falen van de Arabi sche landen de PLO te hulp te komen. Arafat zei tenslotte dat zijn Libanese islamitische bondgenoten nu een moeilijke tijd tegemoet gaan, nadat de zionisten hun eerste president in een Arabisch land hadden geïnstalleerd. Hij noemde de zojuist gekozen Libanese presi dent Gemayel een kleine Sa- dat, die door de Amerikanen en zionisten aan Libanon was opgelegd. Egypte heeft gisteren de on middellijke terugtrekking van alle Israëlische troepen uit Li banon geëist en aangedrongen op erkenning van de „legitie me nationale rechten" van het Palestijnse volk. In een brief aan de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, zei de Egyptische zaakgelastigde, Moessa, dat „de Egyptische re gering zich krachtig verzet te gen alle pogingen om de Pales tijnse rechten te ondermijnen of het uitoefenen van die rech ten door het Palestijnse volk te beperken". In de brief werd het akkoord inzake Beiroet met instemming begroet. Te gelijkertijd liet Moessa in zijn schrijven echter weten, dat verdere regelingen moeten worden getroffen voor eerbie diging van de Libanese soeve reiniteit, territoriale onschend baarheid en politieke onafhan kelijkheid. ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand september. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die gebaseerd is op het ge middelde rendement van een groep aflosbare Nederlandse staatsle ningen. Een hoog ren dement dus. rVn innn 8raag mecr wclcn over de NMB vAJUpuil Kapitaalmarkt-Renterekening. Stuurt u mij meer informatie. 0 j *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Meer informatie? Stuur onderstaande cou pon in of haal de folder bij uw NMB-kantoor. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. De heer/mevrouw I Postcode. I I Woonplaats. I In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen I I aan de NMB, Afdeling KMR, Antwoordnummer 10.000,1 I 1000 PA Amsterdam.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11