PSV over struikelt weer eigen benen Inzet en enthousiasme helpen Haarlem niet Tahamata zegt af Wellicht doorbraak in reclame-impasse MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 (eclame niet afgedekt, luel toch op tv IAARLEM Hoewel het terrein van Haarlem betreft de opstelling van de reclameborden geheel voldoet aan de normen van het minis- van CRM, is er zaterdagavond toch een sa menvatting van meer dan twee minuten op de te- 'tgezonden van het voetbalduel Haarlem- Ijax. Er zou sprake van geweest, dat Haarlem op erzoek van zijn sponsor, wiens naam zaterdag >r het eerst op de shirts van de spelers was te n, de „verboden" reclameborden afgedekt wer- i. „Daar is geen sprake van geweest", verklaar- voorzitter Henk Hut van Haarlem. „Nu er toch er dan twee minuten vgn de wedstrijd zijn uit- ezonden zijn er volgens mij twee dingen mogelijk. precedent geschapen of de camera werd odanig gehanteerd, dat de tweede ring met recla- ïeborden niet op tv waren te zien. Dan begrijp ik zoveel drukte wordt gemaakt". Van Ettekoven maakt grapjes HAARLEM Scheidsrechter Henk van Etteko ven zorgde zaterdagavond voor opschudding bij het Haarlemse publiek. Zes minuten voor tijd, Ajax ontsnapte via een counter aan het offensief van Haarlem, kreeg Ajax-spits Kieft van stopper Verkaik een onschuldig tikje tegen de enkels. De slimme Kieft ging tegen de grond. Van Ettekoven aarzelde even, maar liep toen naar de elf-meter- stip. Een strafschop constateerde iedereen. Het pu bliek achter het doel van Edward Metgod hing aan de hekken. De spelers van Haarlem belaag den massaal Van Ettekoven, die in het heetst van de discussie de bal echter neerlegde voor een Haarlemse doelschop: „Een grapje", verklaarde de Edenaar na afloop. „Ik liep naar de stip en daarna terug naar de verraste Kieft om hem duidelijk te maken, dat ik voor zulke trucjes geen strafschop pen weggeef". De grappige bedoelingen van Van Ettekovens one-manshow kwamen bij het publiek zwakjes over. DEN HAAG Simon Taha- Erwin Koeman van FC Gro- mata heeft gisteravond afge- ningen. Vanenburg maakte de zegd voor de wedstrijd IJs- sprong. „Omdat" verklaarde land-Nederland. De aanvaller Rijvers, „beide Koemannen te- van Standard Luik deelde mee gën Ajax wel uitstekend heb- geblesseerd te zijn. Jn zijn ben gespeeld, maar dat niveau plaats zal geen andere speler tegen Roda JC niet hebben worden opgeroepen. Rijvers kunnen handhaven. Spelers zal eventueel aanvullen uit de voor het Nederlands elftal be- selectiegroep van Jong Oranje, horen niet zon verval in pres- De Ajacied Edwin Godee .taties te hebben" moest voor die selectie ook De vijftien spelers voor de wegens een blessure afzeggen. A-ploeg, die woensdag in De bondscoach, die al veertien Reykjavik tegen IJsland spelers voor het „grote" elftal speelt, zijn: Van Breukelen in gedachten had, twijfelde (Nottingham Forest). Wijnste- voor zijn vijftiende man tussen kers (Feyenoord), Van de Kor- Ajacied Gerald Vanenburg en put (Torino), Ophof en Boeve (Ajax), Gullit en Valke (Feye noord), Willy van de Kerkhof INDHOVEN Tien mi- uten na de hervatting an PSV-Feyenoord werd druk overlegd aan de jlijn. Druk gebarend •achtte PSV-trainer Thijs ibregts Willy van de erkhof en Ruud Geels eelgenoot te maken van jn gedachten. Hard no- ig om de eerste topper dit seizoen in Eindho- en winnend af te sluiten, over kwam het echter iet. PSV struikelde weer ens over eigen benen, olde negentig minuten hter de feiten aan en ?t de verbouwereerde mhang zien dat er in indhoven bitter weinig eranderd is. erecht werd er met jaloerse ikken gekeken naar het lidden veld van Feyenoord itblinkend in vooral de eers helft. Met hoofdrollen voor uud Gullit (Jan Poortvliet: lij speelde voor rust als een Michel Valke. Op ipier nog altijd eigendom van 5V dat hem echter twee jaar /rijwel van het véld af- Daar in Eindhoven erd Michel Valke, ooit be- als het talent van een geroutineerde ankzitter. In gezelschap van 'in Koeman. Twee spelers destijds naar Eindhoven thaald werden om Willy van Kuylen af te lossen. Valke Koeman verpieterden in rabant volledig. Waren daar- r» dolgelukkig toen respectie- ïlijk Feyenoord en FC Gro- ngen op huurbasis zich over duo ontfermde. Het ver- >lg is bekend. n Koeman heeft zich in- ddels in Groningen ontpopt eer dan bruikbare acht en was bijvoorbeeld te- n Ajax de absolute uitblin- r. Zaterdagavond was het de art aan Michel Valke, op ïk naar het ongelijk van ijs Libregts. En Valke slaag- Niet dat hij briljant was, lar wel degelijk genoeg om te tonen wat er in het fré- lichaam talent huist. Dat >et Thijs Libregts toch wat n gedaan hebben. Michel ilke is er echter de man niet ar om met modder te gooi- Aanvankelijk bleef het na oop bij: „Ja, van deze uitslag b ik gedroomd. Ik wilde la- en dat ik kan voetbal- En: „Nee, op het veld x niets te merken van gevoelens. Dat ge- skelei met Willy van de irkhof? Ach, dat was ook zo er. Ik kreeg een knietje in jn dijbeen Daarna liepen we tegen elkaar, werd er wat met ellebogen gewerkt. Was niets bijzonders". Maar later: „Tijdens de warming-up werd ik zelfs door de supporters van PSV toegejuicht. Nee, van een vijandige sfeer heb ik niets ge merkt. Ik denk dat er hier Eindhoven wel iemand daar last van heeft". die Verlegenheid Inmiddels hield de verliezende coach Thijs Libregts zich groot. Wees, overigens terecht, naar de eerste twintig minuten van de tweede helft toen PSV Feyenoord enigszins in verle genheid bracht. Het leverde inderdaad mogelijkheden op om de score in Eindhovens voordeel om te buigen. Maar, en dat moet Thijs Libregts toch aan het denken zetten, die mogelijkheden kwamen vooral voort uit foutjes die de defensie van Feyenoord zich veroorloofde. Weliswaar onder druk van het Eindhovens ge weld, dat echter opnieuw met een te grote haast werd aange dragen. Van overleg was nau welijks sprake. Een rustpunt was er niet te vinden. Ton Lokhoff, aangetrokken om de lijnen uit te zetten, verzoop in al dat gedraaf en gehol waarbij Willy van de Kerkhof voorop liep. Onder toeziend oog van bondscoach Kees Rijvers ver- galoppeeerde de middenvelder zich weer danig. Daarmee Mi chel Valke helpend in zijn jacht op sportieve wraak. „Ik had hem verwacht", glimlach te Michel Valke, „ik heb hem niet opgezocht. Willy kwam naar me toe. Maar ik heb mijn eigen spel kunnen spelen. Dat Willy wel eens het koppie ver liest is bekend. Ik vind bij voorbeeld dat hij te veel af stand neemt van de tegenstan der. Daardoor is hij makkelij ker uit te spelen. Al kan hij met zijn snelheid wel veel goed maken". Dat was echter niet voldoende om Valke, voortreffelijk gesteund door een voor rust fantastisch voet ballende Gullit, uit beeld te halen. Het wordt tijd dat er in Eindhoven eens een lampje gaat branden. Fittingen ge noeg, alleen de juiste is nog niet gevonden. ROMAIN VAN DAMME PSV-Feyenoord 1-3 (1-1): 35. Gullit 0-1; 43. Koolhof 1-1; 61. en 75. Hout man 1-2 en 1-3. Scheidsrechter Cor- ver; toeschouwers; 24.000. Gele kaar ten: Wijnstekers en Troost (Feye noord) en W v.d. Kerkhof (PSV) PSV: Doesburg; Van Aerle. Stevt Thoresen (R.v.d. Kerkhof). Feyenoord: Hiele; Troost. Nielsen, Stafleu. Wijnstekers; Hoekstra, Gul lit, Valke; Kaczor (Duut), Houtman, iter Houtman had met twee treffers een belangrijk - ndeel in de overwinning van Feyenoord bij PSV. De itterdamse spits springt hier boven een aantal van zijn chende ploeggenoten uit nadat hij de stand op 2-1 eft gebracht. LEICESTER De Neder landse afvaardiging bij de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan heeft in totaal vier medailles (twee gouden, één zilveren en één bronzen) in de wacht ge sleept. Na de overwinning van Martin Venix bij de prof stayers, toonde Gaby Minne- boo, de 37-jarige postbode uit Geervliet, zich zaterdag avond achter gangmaker Vijfde wereldtitel stayer Gaby Minneboo Bruno Walrave de sterkste in het gezelschap amateur stayers. Landgenoot Matthé Pronk, slechts twpe jaar pril ler, reed in het Engelse Lei- cester achter Nop Koch naar een zilveren plak. Zo werden de gemaakte afspraken ook keurig nagekomen, want bei de ereplaatsen waren voor het begin van de wedstrijd door middel van een zoge naamd „niet aanvalsver drag" reeds onderling ver deeld. De buitenlandse in breng in dit constant door Nederlanders beheerste on derdeel van het baan-fietsen bleef beperkt tot een derde plaats voor de Westduitser Rainer Podlesch. Het Neder landse tandem Peter Pieter- s/Ton Vrolijk verraste vriend en vijand door als derde te eindigen achter de gouden Tsjechen en zilveren West duitsers. Zie verder pagina 16. (PSV), Schoenaker (Ajax), Ta hamata (Standard Luik), Kool hof (PSV), Metgod (Haarlem), Rijkaard, Kieft en Vanenburg (Ajax). De keuze voor Jong Oranje, dat een dag eerder in Kevla- vik tegen de IJslandse jeugd speelt, zal worden gemaakt uit: Storm (Excelsior), Snelders en Rutten (FC Twente), Van Aer le (PSV), Erwin en Ronald Koeman (Groningen), Van Basten, Godee en Van t Schip (Aj^x), Duut en Been (Feye noord), Van der Ven (RODA JC), Kruys (FC Utrecht), Blind (Sparta) en Eijkelkamp (Go Ahead Eagles). Jb De VARA heeft zaterdagavond wellicht voor een door braak gezorgd in de impasse die was ontstaan door de beslis sing van minister Hans de Boer van CRM inzake het uitzen den van voetbalbeelden uit stadions met meer dan één rij re clameborden. De Boer besloot vorige week zijn houding ten opzichte van die problematiek niet te wijzigen. Dus niet het advies te volgen van de mede door ambtenaren van zijn de partement bemande overleggroep. En daarmee tevens niet akkoord te gaan met de procedure die de KNVB en de NOS waren overeen gekomen: namelijk het wel (laten) uitzenden van beelden uit stadions waar de eerste en tweede rij recla meborden zekér acht rijen van elkaar zijn verwijderd. Die situatie bestaat in het stadion van Haarlem, waaruit dus geen beelden hadden kunnen worden uitgezonden indien de nog steeds geldende CRM-richtlijnen strikt zouden zijn toe gepast. De VARA bracht zaterdagavond een ruime samen vatting van Haarlem-Ajax en op die uitzending viel eigenlijk niets aan te merken. De technici brachten de wedstrijd zo in beeld dat de (verboden) reclame nauwelijks zichtbaar was. waaruit bleek dat zo'n aanpak wel degelijk kan worden toe gepast. Voor de kijkkwaliteit van zo'n voetbalsamenvatting heeft die „voorzichtige regie" wel nadelen. Doordat er nu wel erg veel met close ups wordt gewerkt gaat het overzicht nog verder verloren dan „normaal" al het geval was. MAAR de VAR A-strategie heeft eens te meer duidelijk ge maakt dat het wat overdreven aandoet zoals CRM de lineaal hanteert om vast te stellen waar en wanneer de voorschrif ten worden overschreden. In de praktijk blijkt het effect van de door het ministerie van CRM zo gewraakte sluikreclame toch al bijzonder mee te vallen. Vraag een willekeurige voet balkijker naar zijn bevindingen omtrent het effect van de langs het veld staande reclamborden en hij zal nauwelijks respons geven. Maar CRM bestudeert de beelden zéér zorg vuldig en dan treden overtredingen natuurlijk snel aan het licht. Als je, wanneer er een voetbalduel wordt uitgezonden, alleen maar gaat letten op de reclame, dan sta je gauw in je gelijk. LOS hiervan staat overigens de houding van de KNVB en de NOS. De voetbalbond behartigde de eigen belangen en daarmee die van de onder haar ressorterende clubs wel wat erg onzorgvuldig door vooruit te lopen op een standpunt dat de minister van CRM nog bekend moest maken. Weliswaar is het ietwat vreemd dat een minister zijn eigen ambtenaren in de kou laat staan, maar De Boer zegt niet ten onrechte dat het slechts een advies betrof en adviezen worden in de poli tiek wel eens vaker niet opgevolgd. De konsekwentie is dat het voor clubs die zich tot dusver nog niet hebben verzekerd van een sponsor voor shirtreclame nog moeilijker, zo niet on mogelijk is geworden tot overeenstemming met een geld schieter te komen. HAARLEM Volledig blind varen op inzet en enthousiasme en hoorbaar worden gesteund door een fanatieke aanhang, dat zijn facetten, waarmee ploegen tegen het supe rieur geachte Ajax het verst kunnen komen. FC Groningen won er woens dag zelfs doorT Haarlem legde zaterdag het accent op die facetten pas in de tweede helft. Eigenlijk te laat, hetgeen de nederlaag van 2-0 deels verklaart. Haarlem is een ploeg, die in eerste instantie uitgaat van techniek. Het legde er zater dagavond aanvankelijk weer de nadruk op. Per slot van re kening mocht het zich vorig seizoen na Ajax de meest tech nisch voetballende ploeg van de eredivisie noemen. Maar toen liep Ruud Gullit er nog rond. Bovendien toonde Ajax zich zaterdag ook zonder, regis seur Cruijff (praktisch geheel genezen van zijn voetblessure, maar werd nog gespaard) tech nisch bedrevener tegen het wel willende, maar niet kun nende Haarlem, dat Piet Huyg (dijblessure) en Terry Hen driks (misschien meniscusope ratie) miste. Nummer één Toen Haarlem naar mate de tijd vorderde, alles op de aan val gooide om nadelige marge van een treffer ongedaan te maken, kwam het ook een aantal keren oog in oog met de gelijkmaker te staan. Op die momenten bewees Piet Schrij vers nadrukkelijk nog altijd Ajax' doelman nummer één te zijn. Ajax - zonder de gepasseerde Leo van Veen - controleerde in de eerste helft de wedstrijd volledig. Alle veldspelers wa ren regelmatig op de Haarlem se helft te vinden, maar juist dit leek het probleem. Er was te weinig speelruimte i opening te Die paar aanvallen, die Haar lem opzette, verliepen flitsen- der en oogden gevaarlijker. Een een-tweecombinatie tus sen Haar en Kleton was er een duidelijk voorbeeld van. Eer der had de dynamische Haar lemse linkermiddenvelder Luc Nijholt nog tegen de paal ge knald. Opmerkelijk genoeg Rechterspits Joop Böckling was onzichtbaar, spits Andreas van der Veldt legde het volle dig af tegen Ajax' laatste man Jan Molby. De door Haarlem na Gullits vertrek van Ed monton Drillers aangetrokken Tommy Kristiansen deed (nog) niet herinneren aan de flitsen de passeeracties uit zijn tijd bij Go Ahead Eagles. Pas over twee weken is de onlangs van Volendam aangetrokken René Tol beschikbaar. „Lucky Ajax" Toch sprak trainer Hans van Doorneveld van Haarlem over „lucky Ajax". Hij doelde voor namelijk op Amsterdamse overtredingen, die aan de tref fers vooraf gingen en waar voor scheidsrechter Van Ette koven niet floot. Bovendien liet doelman Edward Metgod zich pas in de rebound passe ren door Wim Kieft, nadat Keje Molenaar op de paal had geschoten. In de tweede helft leek Ajax door aanvankelijk te jagen op balbezit het karwei af te ma ken. Haarlem nam die rol ge leidelijk over en bracht Ajax zelfs aan het wankelen. Laat ste man Martin Haar wijdde zich toen volledig aan de aan val, maar deed slechts dingen, waarop Ajax zich kon instel len. Het dichtst bij de gelijk maker was invaller Piet Keur bij zijn eerste balcontact. Piet Schrijvers blokkeerde het schot subliem. Van Ettekoven dreigde alle^ spanning van het zinderend geworden duel voortijdig weg te nemen. Nadat Kieft in een duel met Verkaik was omge vallen, wandelde de scheids rechter uit Ede bij wijze van grap naar de elf-meterstip. „Ik wilde eerst laten doorspelen, maar Kieft viel zo mooi, dat ik hem vroeg, of hij nog een strafschop wilde hebben". Die „grap" bracht Haarlem in alle staten. Van Doorneveld rende daardoor het veld in om zijn spelers tot bedaren te brengen en voor gele kaarten te behoe den. Dat de laatste handeling van de wedstrijd Ajax' tweede tref fer (van Olsen, via een coun ter) inhield was slechts een formaliteit FRANS LEERMAKERS Haarlem Ajax 0-2 (0-1). 34. Kieft Haarlem; Metgod; Masefield. Haar, Verkaik, Leysner; Nijholt. Kleton, Balm; Böckling (Keur). Van der Veldt, Kristiansen (Van Leen). Ajax: Schrijvers; Ophof, Molby. Rijkaard. Boeve. Molenaar (Silooy), Schoenaker. Lerby; Vanenburg, Kieft (Van 't Schip), Olsen. Wim Kieft, die zijn eerste treffer van dit seizoen scoorde, wordt door drie spelers van Haarlem om ringd. Van links naar rechts: Keith Masefield, Al- win Leysner en Luc Nijholt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9