,Links-Libanezen moet Beiroet ook verlaten'^ fArgentinië's terugkeer naar jiburgerbewind in crisissfeer Zware economische crisis treft Mexico Solidariteit houdt vast aan betogingen ^Britse troepen vernietigden Exocet-raketten ren ■JITENLAND LODSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 Icaraguaanse leider J dialoog met VS NAGUA De Nicara- anse leider Ortega heeft leren tijdens een openbare p "W enkomst in Managua op- een oproep gedaan aan Verenigde Staten om tot l dialoog te komen met Ni- ^gua. :ijn oproep reageerde Orte- op uitlatingen afgelopen ik van de Amerikaanse on- minister voor Interameri- nse zaken, Enders. Deze de de junta van Nicaragua" 1 antwoordelijk voor de pro- r °n nen in Midden-Amerika ■iif is vroeg tegelijkertijd onder- -ewei ^e^nëen aan te gaan. elslei VS willen sancties tegen pijpleiding verzachten WASHINGTON De Ameri- kaanse president Reagan zou waarschijnlijk de sancties wil len verzachten tegen de Russi sche pijpleiding, als de West europeanen akkoord zouden gaan met een vertraging van de aanleg ervan. Dit zei de Amerikaanse handelsverte genwoordiger William Brock afgelopen zaterdag in een tele visie-interview. Brock is een hoge functionaris op het Amerikaanse ministerie van handel. Hij gaf toe dat de VS er niet in geslaagd zijn de aanleg van de pijpleiding te gen te houden. SUNDAY TIMES: Iers leger overweegt staatsgreep LONDEN Het Engelse blad Sunday Times heeft gisteren melding gemaakt van vermoedelijke plannen voor een staatsgreep in de Ierse republiek. Het toenemend aantal stakingen en de schan dalen rond de minderheidsregering van pre mier Haughey hebben er, volgens de Sunday Times, toe geleid dat er in Dublin overleg is gevoerd over een machtsovername door het leger. De voormalige Ierse minister van de fensie, Oliver Flanagan, heeft evenals enkele andere politici al gewaarschuwd voor een staatsgreep. Mijnwerkers stelen tolgeld PARIJS Een zestigtal mijnwerkers uil Largentière uit het Zuidfranse departement Ardèche heeft zaterdag de tolbarrière van de autoweg A7 bij Raventin bezet en de tolgel den van meer dan 400 wagens ten eigen bate geïnd. De actie heeft volgens de directie van de autoweg ongeveer 200.000 franks (onge veer 80.000) de mijnwerkers opgeleverd. De mijnwerkers van Largentièere zijn sedert 2 juni in staking om te protesteren tegen de sluiting van hun onrendabel geworden mijn in oktober. De politie heeft niet ingegrepen en daarom heeft de directie van de autowe gen een klacht ingediend. Een zegsman van de communistische vakbond verklaarde, dat de verkregen som het de stakers mogelijk maakt nog enkele maanden fatsoenlijk te le ven. De Russische as tronauten Leonid Popov, Svetlana Savitskaya en Alexander Sere- brov keerden dit weekeinde van een succesvolle vlucht met een Soyoez door de ruimte te rug. Het Russische persbureau Tass publiceerde bij hun thuiskomst dit op getogen plaatje. RAELISCHE STAFCHEF EYTAN: 'olg van de voorpagina) A VIV/ BEIROET ongeveer 1.500 links- inese guerrillastrijders iten West-Beiroet ver in opdat de Libanese :dstad weer vernenigd worden. Dat heeft de lëlische stafchef, gene- Eytan, gisteren ver- ard voor de Israëlische I ov 1.500 links-Libanezen be- tot de Nasseristische tij de Moerabitoen, die de elopen jaren nauw heeft sa- igewerkt met de Palestijn- Bevrijdingsbeweging. Vol- s Eytan hebben de Moera- »en zware wapens ontvang- in de vertrokken Pales commando's. Hij noemde V\ een schending van de over- komst inzake de terugtrek- ideli g van de guerrillastrijders. Eytan zei niet hoe Israël zal reageren als de links-Libanese guerrillastrijders weigeren Beiroet te verlaten. Sprekend over de aanwezigheid van Sy rische troepen in Libanon in Noord-Libanon zei de Israëli sche stafchef dat zij hun posi ties in dat gebied hadden ver sterkt uit vrees voor een Israë lische als de evacuatie uit West-Beiroet is voltooid. „Maar", zo zei Eytan, „Israël is dat niet van plan". De evacuatie van Palestijnse guerrillastrijders uit Beiroet verloopt sneller dan werd ver wacht. Gisteren vertrokken ruim 1.200 leden van het Pa lestijnse Bevrijdsingsleger (PLA) over land naar Syrië. De PLA-strijders maakten deel uit van de Syrische troe pen van de Arabische vredes macht, die sinds 1976 in Liba non gestationeerd waren. Te gelijkertijd vertrok gisteren een groep van 500 Palkestijnse commando's aan boord van een Grieks schip naar de Syri sche havenstad Tartoes. Enke le uren na aankomst zei de lei der van de Palestijnse organi satie PFLP, George Habasj, dat de strijd tegen Israël zal worden voortgezet. Tegelijker tijd veroordeelde hij „het on vermogen en het verraad" van enkele Arabische regimes. „De Israëliërs hebben hulp gekre gen van Arabische verraders en stromannen", aldus Habasj. „Het zou schijnheilig zijn te zeggen dat Israël in Libanon een regering aanvaardt die be reid is opnieuw Syrische troe pen en terroristen te ontvang en". Dit zei de Israëlische mi nister van defensie, Sharon, in een interview met de Italiaan se journaliste Oriana Fallaci. In het interview vergeleek Sharon de nieuwe Libanese regering met een baby die door middel van een keizers- snede ter wereld was gebracht en die nog niet in staat is de huidige problemen tegemoet te kunnen treden. Daarom heeft de Libanese regering nog de hulp nodig van Israël, aldus Sharon. Hij zei verder in het interview dat de PLO wel po litiek maar niet militair is ver slagen. Koning Hassan van Marokko heeft gisteren in de Marok kaanse stad Mohammedia de conferentie geopend van de Arabische ministers van bui tenlandse zaken. In zijn ope ningsrede zei Hassan dat alle Arabische landen hebben bij gedragen tot „de onrechtvaar digheid en de vernedering" die het gevolg zijn van de Is raëlische invasie in Libanon. In dat verband drong hij aan op eenheid onder de Arabie ren. De Arabische ministers zijn bijeen om een agenda op te stellen voor de Arabische topconferentie, die volgende week in Fez gehouden zal worden. gen een record aantal arresta ties verricht onder Mexicanen die illegaal het land zijn bin nengekomen tot 1200 per dag, 17 procent meer dan een jaar geleden. Volgens de Ame rikaanse autoriteiten is het ge middeld aantal arrestaties ge stegen van negentig per dag tot 132 en zal het aantal ko mende maand nog gaan stij gen. Mexico maakt op het ogenblik de zwaarste economische crisis door sinds vijftig iaar. Veertig procent van de bevolking is werkloos, de inflatie bedraagt zestig procent. Vandaar dat de Mexicanen graag hun land verlaten en zich als goedkope arbeidskrachten aanbieden in de periode dat de oogst in sta ten als Californië zijn hoogte punt bereikt. De devaluatie van de peso treft vooral de zeven tot acht miljoen Mexicanen in de grensdorpen, die, gewend als zij zijn om hun inkopen in de grensdorpen in de VS te doen, hun koopkracht met tweeder de hebben zien teruglopen. Velen onder hen hadden bankrekeningen bij Ameri kaanse banken en rekenden hun aankopen in dollars af. Terwijl de Mexicanen in de grensstreek thuis moeten blij ven, krijgen zij nu te maken met grote groepen Amerika nen die vanuit Texas, Nieuw- Mexico, Arizona en Californië tegen uiterst lage prijzen hun inkopen doen in Mexico. Plot seling dus zien de Mexicanen zich van de voor hen bestemde voorraden koopwaar beroofd en zij hebben dan ook een alarmkreet gericht aan de Mexicaanse autoriteiten. De Mexicaanse regering heeft ge zegd controles te willen uitoe fenen en maatregelen te zullen nemen om de aankoop door Amerikanen van gewone con sumptiegoederen te beperken. Het toerisme in de grensstreek heeft als gevolg van de toeloop van Amerikanen en flinke im puls gehad. De beste hotels, restaurants en handwerkpro- dukten kosten de kooplustige Amerikanen nog maar de helft van de oorspronkelijke prijs. Daarentegen ziin de plaatsen aan de Amerikaanse kant van de grens zo zwaar getroffen dat de gouverneurs van Arizona en Californië om noodhulp hebben gevraagd, op dezelfde wijze als bij natuur rampen. Verscheidene hande laren in El Ppaso hebben hun deuren moeten sluiten, nu zo wel Amerikanen als Mexica nen wegblijven. Zij die open blijven noteren een scherpe omzetdaling, variërend van tachtig tot twintig procent. De Mexicaanse crisis heeft ge volgen tot in New York: negen belangrijke Amerikaanse ban ken hebben bijna veertig pro cent van hun kapitaal en re serves aan Mexico geleend. Succesvolle vlucht Een Poolse vrouw legt bloemen bij een bloemen- kruis In de Poolse hoofd stad. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU In de Poolse hoofdstad is het aantal patrouillerende agenten en militairen tij dens het weekeinde overi gens beduidend toegeno men. In kringen van Soli dariteit vreest men, dat de spanning van de afgelo pen dagen een funeste in vloed zal hebben op het moreel van de agenten en de militairen, die daar door wellicht eerder ge neigd zouden zijn geweld tegen vreedzame demon stranten te gebruiken. Niettemin houdt de onder grondse leiding van Solidari teit vast aan haar voornemen om voor morgen op vier plaat sen in Warschau en verder in het hele land vreedzame de monstraties te houden. „Indien er morgen geen demonstraties plaats vinden, betekent dit het definitieve einde van Solidari teit. De dag van morgen moet ons bestaansrecht bewijzen", zo werd in het weekeinde nog eens vertegenwoordigers van Solidariteit gezegd. Deze verklaring van Solidari teit kwam nadat zaterdag 27 mensen in Warschau waren gearresteerd wegens het ver spreiden van pamfletten waar in tot de vreedzame demon straties voor morgen werd op geroepen. Zesduizend mensen trotseer den de autoriteiten die gister avond in Warschau een mis bijwoonden voor de geïnter neerden die sinds de staat van beleg vastzitten. In de met vlaggemn van Solidariteit be hangen kerk in de voorstad Zoliborz bad een priester voor de „eindoverwinning van Soli dariteit" en voor vrijlating van Lech Walesa en de andere lei ders van het" onafhankelijke verbond. De kerkgangers zon gen vaderlandslievende ker kelijke liederen, terwijl ze met hun vingers het overwinnings teken maakten. Brief De brief van de Poolse bis schoppen die gisteren in alle kerken is voorgelezen heeft voor een groot deel de instem ming van de autoriteiten evenals de preek die primaat Jozef Glemp donderdag j.l. in Czestochowa hield. In rege ringskringen vraagt men zich echter, bezorgd af of de woor den van het episcopaat bij de aanhang van Solidariteit wel gehoor zullen vinden. De mi nister voor Religieuze Aange legenheden, Lopatka, zei: „De Poolse katholieken luisteren niet naar hun bisschoppen wanneer het over het verbod van abortus en echtscheiding gaat; zij luisteren niet wanneer de bisschoppen overmatig al coholgebruik veroordelen; zul len ze wel luisteren als de bis schoppen iets anders van hen yragen?" Tot nu toe is de regering zelf echter nog steeds niet inge gaan op de telkens weer her haalde eis van het episcopaat dat de dialoog met de bevol king, dus met Solidariteit, moet worden hervat. Volgens de bisschoppen is deze dialoog het enige alternatief voor de dreigende uitbarsting van ge weld die het Poolse volk mo menteel te wachten staat. Rol van het leger Generaal Jaruzelski heeft gis teren bij gelegenheid van de beëediging van een nieuwe lichting officieren zeer uit drukkelijk gezegd dat het Poolse leger momenteel de enige stut en toeverlaat van het land is. Hij zei, dat het le ger het voornaamste instru ment is om rust, orde en vei ligheid in Polen te garande ren. In zijn optreden voor de televisie gisteravond onder streepte hij nog eens, dat het leger desnoods met zeer harde hand de orde zal handhaven. In Warschau gestaioneerde buitenlandse journalisten kre gen gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken te ho ren dat ze de gebeurtenissen objectief dxienen te verslaan. Als ze dat niet doen zullen vergaande maatregelen geno men worden. Inmiddels is bekend gewor den, dat ten oosten van War schau manoeuvres worden ge houden waaraan behalve Pool se ook Sovjet-Russische strijd krachten deelnemen. Het aantal bloemenkruisen in Warschau is intussen tot drie toegenomen. Sinds gisteren be vindt zich aan de voet van elk van deze kruisen een meters hoge V, het victorieteken dat de aanhangers van Solidariteit sinds enkele weken tijdens hun demonstraties met de vin gers maken. Ook het aantal biddende en zingende mensen vooral jongeren bij de kruisen is de afgelopen dagen aanmerkelijk groter geworden. Poolse ambassade in Den Haag beklad DEN HAAG De muren van de onlangs geheel gerenoveer de Poolse ambassade in Den Haag zijn afgelopen nacht be klad met leuzen „Walesa vrij" en „Solidariteit". In een telefoontje aan het ANP heeft het comité Poolse Arbeiders Solidariteit (PAS) gezegd hiervoor verantwoor delijk te zijn. Het comité zegt de leuzen te hebben aange bracht in verband met de de monstratie. die vanmiddag werd gehouden. Amerikaanse vrachtwagenchauffeur Bill Dunlop nadert de 'en van het Engesle stadje Falmouth waar hem een gene- 8 welkom werd bereid door zijn vrouw en een menigte be iers. Hij slaagde erin de Atlantische Oceaan over te ste- 1 met zijn bootje Wilds Will, een vaartuigje van nogfleen meter lang. Dunlop had 78 dagen nodig om de oversteek 'oltooien WASHINGTON Aan de ene kant Mexicanen die proberen clandestien de VS binnen te komen, aan de andere kant Ame rikanen belust op een koopje: de zware economi sche crisis die Mexico treft, heeft geleid tot tot een ware kruistocht aan de grens tussen beide lan den. De Amerikaanse immigratie dienst heeft de afgelopen da- \LONDEN Een groep van 6 Britse SAS-legerexperts leeft op 20 mei op het Ar- elec 'entijnse vasteland bij Rio jaiij rallegos verscheidene Super- Etendard straaljagers ver net ïgd in blijkbaar de enige Iritse aanval op Argentijnse bodem tijdens het Falkland- -conflict. Dit schrijft het Brit- itlchfce blad „Sunday Telegraph", nvra jje ver<jer Zegt dat door de 9 P lanval de Argentijnen een flink deel van hun aan vals - capaciteitmet Exocet-raket ten moesten prijs geven. De experts van de SAS, officieel de Special Air Services ge naamd, zijn door een onder zeeër aan land gezet nadat de Argentijnen er op 4 mei in waren geslaagd de Britse Sheffield tot zinken te bren gen met een Exocet-raket die vanaf een Super-Etendard was afgevuurd. Volgens de krant wordt hiermee ook duidelijk wat er aan de hand was met de Britse helikopter die in de zuidelijke punt van Chili verongelukte, ver van het strijdtoneel verwijderd. Want volgens de Sunday Te legraph moest die helikopter de SAS-mannen oppikken nadat ze hun opdracht had den uitgevoerd. Het toestel verongelukte echter toen het in slecht weer terecht kwam. De drie bemanningsleden hielden zich schuil om niet ondervraagd te kunnen wor den zolang de SAS-mannen nog op Argentijns gebied wa- Die laatsten zijn waar schijnlijk door een onder zeeër weer opgepikt, zo schrijft de krant. Het Britse ministerie van defensie wei gerde commentaar Het Amerikaanse weekblad schrijft dat tijdens het Falk land-conflict een Amerikaan se inlichtingendienst erin is geslaagd de militaire code te ontcijferen die Argentinië ge bruikte in het Falklandcon- flict. Al eerder bestonden er sterke vermoedens dat de Britten de Argentijse militai re code haddden kunnen bre- at'' 5UENOS AIRES De JJ Argentijnse strijdkrach- i.oo en hebben beloofd dat net land in maart 1984 zal vo erugkeren naar de de- 19 nocratie. De politieke )arhjen zijn weer toegela- ppj en. Maar een crisis over le economische politiek voo wmt nog eens boven op 30- le moeilijkheden die de overgangsregering van president Reynaldo Big- none al had. Vorige week dienden de mi nister van economische za ken, Dagnino Pastore, en de president van de centrale bank, Domingo Cavallo, hun ontslag in. Aan dit aftreden ging in het kabinet een ruzie I5.Ö 4.0 t- vooraf over de manier waarop de in slechte staat verkerende economie moet worden gesti muleerd en over hoe moet worden omgesprongen met de buitenlandse schuld van bijna 100 miljoen gulden. Als ge volg van de labiele economi sche toestand dreigt er ook nog eens een grote arbeidson rust op te steken, waardoor de wankele machtsbasis van het regime verder wordt ver zwakt. Bigone werd beëdigd met al leen de steun uit de land macht. Luchtmacht en marine trokken zich terug uit de jun ta na de vernederende neder laag tegen Groot-Brittannië in de Falkland-oorlog. In de zes jaar van militaire dictatuur waren de militairen er niet in geslaagd de economische pro blemen van Argentinië op te lossen. De generaals die presi dent Galtieri afzetten, ver klaarden dat de tijd gekomen was voor een ordelijke terug tocht van het leger naar de kazernes. Voor maart 1984 werden verkiezingen beloofd. Maar de militairen konden het niet eens worden over hoe het land geregeerd moest worden tijdens de interimpe riode en de breuk binnen de junta werd hiermee een feit. Landmachtcommandant Cris- tino Nicolaides kwam naar voren als de nieuwe sterke man en hij benoemde Bignone tot president. Niettemin be staat er bij veel officieren ernstige twijfel of het wel verstandig is de regering over te dragen aan dezelfde politie ke leiders die zes jaar geleden aan de kant werden gezet. In de Argentijnse pers wordt ge schreven dat de strijdkrach ten zich pas tevreden willen stellen met de machtsoverd- rtacht als drie netelige proble men uit de wereld zijn. Onderzoek Het eerste is de alom levende eis een onderzoek in te stellen naar de rol van het leger in het Falkland-conflict om vast te stellen wie verantwoorde lijk was voor de nederlaag. Zo zouden de schuldigen kunnen worden gestraft. Het tweede is de eis een onderzoek in te stellen naar de economische politiek van de verschillende militaire regeringen van de afgelopen zes jaar. Uitgezocht zou moeten worden waarom de buitenlandse schulden de pan uit rezen, terwijl de eco nomie sindsdien steeds ach teruit ging. Het resultaat van dergelijke onderzoeken houdt ongetwijfeld ernstige kritiek in op de hoge officieren die Argentinie's „proces van na tionale reorganisatie" leidden, na de omverwerping van de constitutionele regering van Isabel Peron. Vele offcieren wilden ook garanties op het gebied van het derde pro bleem, de „smerige oorlog". Ze willen voorkomen dat de komende burgerregering een onderzoek instelt naar de me thodes die het leger gebruikte om linkseguerrillastrijders uit te schakelen in de jaren zeventig. Duizenden mensen verdwenen in de smerige oor log en Argentinië kreeg in de wereld een zeer slechte naam op het gebied van de rechten van de mens. De politici van de twee belangrijkste politie ke partijen, de Peronisten en de Radicalen, willen een on derzoek naar de verdwijnin gen. Ook de rooms-katholieke kerk riep om opheldering van deze zaak. Ondanks de ver deeldheid en ontevredenheid in het leger en de regelmaat waarmee de geruchten over ophanden zijnde staatgrepen de ronde doen, bestaat er geen verenigde militaire oppositie tegen Bignone. Zijn regering staat evenwel ook onder druk van het bedrijfsleven en de vakbonden wegens het som bere economische vooruitzicht op binnenlands gebied.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7