inister Gardeniers erestaureerd „Ars heropent gebouw 11 Slooppanden uitgebrand Étudentenbond bet extra zetel ctief voor de nieuwe student" Popfestival in park doorslaand succes Volwassenenonderwijs niet meer schools ^ÏDËN LEIDSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 I woners Molenstraat klagen gemeente aan B [DEN Het is hoog tijd dat er wat aan de slechte bereik- ^^^rheid van de Molenstraat en de Bronkhorststraat wordt ge- fcn. Dat vindt de bewonerscommissie van complex II van de iningbouwvereniging Ons Belang. ien van de commissie hebben vanmorgen een gesprek over klachten met burgemeester C. Goekoop. Volgens de bewo- scommisse is een en ander de schuld „van de onnodige laks- „RO d" van de gemeente. In een brief aan de burgemeester wordt vijnenjggd, dat de gemeente de gemaakte afspraken over de bestra- k k van twee straten n'et >s nagekomen. De afspraak zou e dat de straten dicht zouden zijn, op de dag dat de woningen om^den opgeleverd. We moeten door het zand ploeteren en door len en stapels tegels naar binnen, klagen de leden van de teg"] imssie. De bewoners zijn met name niet te spreken over een Hefepraak, die de afdeling civiele werken van de gemeente over ammi problemen in de Bronkhorststraat en de Molenstraat gedaan t noo< 1 hebben. Volgens de beonerscommissie heeft de gemeentelij afdeling gezegd, dat de vertraging het gevolg is van de in- tegnj aak. tegen Parkeerwachter bedreigd LEIDEN Een parkeerwachter is za terdagmorgen bedreigd door een auto mobilist. De parkeerwachter wees de man erop, dat hij zijn auto in de Bree- straat bij een stopverbod ter hoogte van het postkantoor had geparkeerd. De au tomobilist haalde* een ijzeren staaf uit zijn auto en ging ermee op de parkeer wachter af, waarna hij weer in zijn auto stapte en er vandoor ging. Vrachtwagen geramd LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar is vannacht met een hoofdwond naar het AZL vervoerd, riadat hij met zijn auto een geparkeerde vrachtwagen had ge ramd. De Leidenaar reed op de vent- weg van de Willem de Zwijgerlaan. De materiële schade is aanzienlijk. De Lei denaar reed onder invloed. IIDEN Mevrouw i.M.F. Gardeniers-Be- idsen, minister van jlksgezondheid, heeft irdagmiddag het geres- rde pand Pieters- gracht 9 officieel her- ,d. De restauratie van gebouw, dat al sinds •9 onderdak biedt aan ;en- en schilderacade- Ars Aemula Naturae, in einde en heeft maar ïiilifst 4,8 miljoen gulden ima ikost. Mevrouw Garde- in ders verrichtte de hero- djhing geheel in stijl door ootf1 eerste streek verf op noS maagdelijk wit ,ij diiek te zetten. Zij werd ibineèrin later gevolgd door O-tvjhitect J.J. Raue en de wethouder voor tfj^jtuur, de heer P.H. Mevrouw Garde- krij^rs zette een zwarte, op- i ompnde lijn neer. Archi-' extrjt Raue gaf de voorkeur or eiti een groene neergaan- en de wethouder izoelakte een lichtblauw veestfidje. Voer voor psycho- >eeldjen wellicht. Minister wee^rdemers.Berendsen 1de zeer vereerd te zijn, 1 opening te mogen ver- HBhten. Zij hoopte dat de Cojcen- en schilderacade- deje in de toekomst nog 22 ojper naar buiten zal tre- dan tot nu toe al het val is geweest en wen- het genootschap een en actieve vol- ïde eeuw toe. Minister Gardeniers en de voorzitter van Ars. Wethouder P.H. Schoute, stel de in zijn openingswoord tot de genodigden, dat hij trots was deel uit te maken van een stadsbestuur dat zoveel doet aan restauratie van de oude binnenstad. Hij zei te hopen, dat wethouder C.J.D. Waal, verantwoordelijk voor veel restauraties in de stad, ook in de toekomst genoeg financiële armslag zal krijgen om te kun nen doorgaan op de ingeslagen weg. Verder wenste hij „Ars" een wervende toekomst met grote bloei toe. Indeling Het gebouw dateert waar schijnlijk al van het eind van de 14e eeuw. Bij de restauratie is de originele indeling van het gebouw zoveel mogelijk gehandhaafd. Tijdens de res tauratie zijn veel oude potjes en scherven gevonden alsme de restanten van muren, die echter op grond van het ar chiefonderzoek niet konden worden thuisgebracht. Men trof zelfs een fundering van een ronde toren aan en een soort centrale vloerverwar ming uit de vorige eeuw. Een zeer bijzondere ontdekking in het gebouw was een fraai be schilderd plafond (een zoge naamd kassette-plafond), dat verborgen was achter een mo derne zoldering. Dit plafond is helemaal in ere hersteld. Tus sen de geprofileerde balken bevonden zich twaalf grote vakken met aan beide zijden vier kleinere. De mogelijk vergulde rozetten, die in het midden van deze vakken heb ben gehangen, zijn in de vori ge eeuw, bij het aanbrengen van het stucplafond verwij derd. De panelen tussen de balken zijn beschilderd met putti, duivelachtige figuurtjes, dieren en vruchten, waar zich plantenranken omheen slinge ren. De balken zijn blauw-grijs gemarmerd en versierd met schelpen en vruchten. Op de kruisingen is een geschilderd Groenoord Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat houdt deze week een zogenaamde .^tartweek". In deze week wordt een groot aantal actviteiten gehouden als intro ductie op het nieuwe seizoen. Vandaag is er met een culturele dag. Morgen staat de vrouw in het middel punt van de belangstelling. Om tien uur wordt de film „Kramer versus Kramer" gedraaid, 's middags is er bingo en 's avonds een vrouwenfeest Voor woensdag staan er allerlei creatieve actviteiten voor de kinderen op het programma en 'savonds wordt de film .Auto- duivels" gedraaid. Donderdagmiddag treedt Henk Out op met de revue Uit met Out" en ook Ria Valk komt dan naar het buurthuis, 's Avonds is er een politiek fo rum met het oog op de komende verkiezingen. Vrijdag avond houdt de speeltuinvereniging een bingo. De startweek wordt zaterdagavond besloten met een groot feest Nadere inlichtingen over bet programma zijn bij het buurthuis verkrijgbaar. Een uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag schade aangericht aan twee panden aan de Maredijk. De panden, de nummers 127 en 129 stonden leeg. De brand ontstond om half drie. De brand is ver moedelijk aangestoken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. c alleda aiztni JIDEN Wie denkt dat slecht gaat met de stu- ^ïntenbonden heeft niet lemaal gelijk. Al zijn er en acties meer zoals in jaren zestig en, al lijkt student zich alleen met studeren bezig mi houden, toch lukte het Leidse Studentenbond Sb) tijdens de verkiezin- Tiuzi( n in juni één zetel winst 1^°' behalen. Vanavond, tij- my ns de eerste universi- tsraadsvergadering van nieuwe cursusjaar, de fractie vier in ^l0 lats van drie stoelen tiek an bezetten. In het pand n de LSb, aan het Be- inhof 1, naast de univer- c°neitsbibliotl}eek aan het penburg vertelt lang- )idsv rig actief lid Hans hwencke over de ver ouderde houding van de nd. i rig jaar rond deze tijd stapte hele bestuur op. Er waren n liefhebbers die zich kan- aat wilden stellen. Besloten rd toen om de activiteiten - 1 ug te draaien. Voorlopig n acties meer en het pand „informatiecentrum". ee el aandacht werd besteed nis?1 ^3t weidc in de universi- lags tsraad. Hans Schwencke: escPe fractie is onze grootste 'tor* ef geweest in het afgelopen r. Blijkbaar hebben de stu- j|ve( iten ingezien dat je via in- Op aak in de universiteitsraad 7.30 >t veel macht kunt hebben. resultaat was in elk geval wij bij de verkiezingen )r de studentengeledingen uni een zetel wonnen en dit betekent dat wé nu 30 procent van de stemmen in de raad hebben. Die zetel kregen we echter ten koste van de stu dentenzetels van de Progres sieve Partij. Het was wat an ders geweest als we een zetel van de als rechts bekend staande Centrum Groepering Leiden hadden kunnen af snoepen. Opmerkelijker aan de verkiezingen was het hoge opkomstpercentage. Voor het eerst vulde meer dan de helft van de stemgerechtigden zijn biljet in". Schwencke denkt dat de stij gende belangstelling van de studenten vooral te wijten is aan de grote veranderingen die de universiteit op het ogenblik ondergaat. Hij doelt op de tweëfasenstructuur die het vanaf nu onmogelijk maakt öm langer dan zes jaar te studeren. Bovendien heeft de minister (on)regelmatig be- zuinigingensmaatregelen in petto voor het wetenschappe lijk onderwijs. Hans: „De ver anderingen die sinds de jaren zestig langzamerhand hebben plaatsgevonden op de univer siteiten, zoals de medezeggen schap van alle betrokkenen, komen onder druk te staan. In de tijden van groei werd flink gedemocratiseerd, dat wel. Maar uiteindelijk is de univer siteit toch van de minister af hankelijk gebleven. Bovendien is de universiteit zelf nog te sterk hiërarchisch opgebouwd. In het dagelijks leven op een faculteit zijn studenten, de profs en het wetenschappelijk personeel niet eikaars gelijken, maar eens per maand in een faculteitsraadsvergadering plotseling wèl. Dat kan na tuurlijk niet". Op de universiteitsraadsverga dering van 13 september wor den een soort algemene be schouwingen gehouden om de verschillende fracties eens duidelijk te laten maken wel ke lijn het komend jaar moet worden gevolgd. De LSb zal dan naar voren brengen dat de universiteitsraad vooral de be schermer van de democratie moet zijn in deze moeilijke pe riode. Ondanks de stijgende betrokkenheid van de studen ten bij het werk van de LSb, verwacht Hans Schwencke niet dat zij ook daadwerkelijk actief zullen worden. Als een van de oorzaken noemt hij de invoering van de studieduur verkorting dit jaar. De LSb heeft 250 leden van wie er on geveer 15 regelmatig hun ge zicht laten zien. Daarnaast zijn enkelen „op verzoek" beschik baar. Hans Schwencke: „We moeten steeds blijven zoeken naar nieuwe openingen. Dit jaar willen we in elk geval een eerstejaars-overleg starten. Dit doen we om er op toe te zien dat de invoering van de twee fasestructuur voor de studen ten niet uit de hand zal lopen. Ook degenen die nu tweede jaars zijn en de hete adem van de nieuwe structuur in de nek voelen verdienen extra aan dacht". LEIDEN Het popfesti val dat zaterdag in het Van der Werffpark werd gehouden onder auspiciën van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten, het Leids Vrijetijds Centrum en de gemeente, is een groot succes geworden. Het festival trok veel pu bliek en is zeker voor her haling vatbaar. De zware regenval zaterdagmorgen bracht de nodige spanning te weeg of het festival wel zou kunnen doorgaan in de open lucht. Maar een uur voordat het popgebeu- ren zou starten, brak toch de zon nog door. Tijdens het hele festival, dat van 's middags twee uur tot 's avonds tien uur duurde, bleef het droog. De organisatoren van het festi val hadden voor een niet zo makkelijk programma ge zorgd, met weinig echt beken de groepen. Er was veel expe rimenteel werk te horen, dat niet bij iedereen even goed aansloeg. Dat de belangstelling desondanks groot was, pleit voor herhaling. De eerste groep die optrad, was Next Crises. Een Leidse band met niveau, die veel res pons kreeg van het publiek. De groep heeft een strakke sound, een goede zangeres met verantwoorde songs en het ge heel is stevig ritmisch onder legd. Het was de enige Leidse groep die mee deed en ook lid is van de LVP. Daarna kwam ExKurs, een Duitse New Wave groep, die ook experi menteel bezig is. De Duitse groep kwam sympatiek over en kreeg redelijk veel reacties ^it het publiek. Gallery of Non, -een Wassenaarse punk- groep had wat meer moeite het publiek te boeien. Het avondprogramma werd gevuld met 5CV (Cinq CV) en de Div. De uit Aalst afkomsti ge 5CV bracht muziek ten ge hore, dat sterk door de Cure leek te zijn beïnvloed. Vooral de zang was niet van „echt" te onderscheiden. De Div sloot het programma zaterdag af. Overweldigende drukte in het Van der Werffpark. LEIDEN De onderwijs markt, die afgelopen za terdag op het Stadhuis plein in Leiden werd ge houden, is, ondanks een aarzelend begin, een suc ces geworden, 's Och tends, toen de regen met bakken naar beneden kwam, was er weinig ani mo voor de markt maar nadat omstreeks één uur de zon doorbrak, steeg de belangstelling direct zien derogen. Ook de optre dens, die de onderwijs markt omlijstten, trokken veel belangstellenden. De onderwijsmarkt was een initiatief van het Leids Educa tief Sentrum (LES). Deze in stelling wil met de markt meer bekendheid geven aan de onderwijsmogelijkheden voor volwassenen in Leiden. „Veel mensen denken nog steeds aan hun oude school, als ze aan bijscholing denken. zien dan gelijk een strenge le raar voor zich. Iets waardoor ze nu niet direct zin hebben om er iets bij te leren. Van dat idee moeten de mensen af, want de lessen voor volwasse nen zijn niet meer schools. Er wordt tegenwoordig met de cursussen ook veel meer aan gesloten bij wat men al weet", aldus een woordvoerster van het LES. Aan de onderwijsmarkt deden erkende en bekende instellin gen mee, zoals Open School, Ouders op Herhaling en de avond-scholengemeenschap voor volwassenen „Boerhaa- ve". Er waren echter ook club- en buurthuizen, zoals Wester kwartier, het Volkshuis, de Tamboerijn en de Klinker, aanwezig. Tijdens de markt zaterdag meldden zich zes vrij willigers aan die mee wilen helpen om onderwijs te geven. Vrijwilligers zijn hard nodig en men kan er nog meer ge bruiken. Geïnteresseerden kunnen zich daarvoor opgeven bij Nelleke den Ouden, tel. 149022 of bij Maarten Mous, tel. 141128 van de Stichting Werkgroep Buitenlandse Ar beiders Leiden. Het is vooral de bedoeling dat deze vrijwilli gers buitenlandse werknemers gaan begeleiden, die een cur sus volgen om de Nederlandse taal machtig te worden. Maar ook bij andere cursussen, bij voorbeeld bij Ouders op Her haling. kan men nog vrijwilli gers gebruiken. De belangstellenden bij de markt, lieten zich vooral in formeren. Er waren niet veel mensen die zich ook direct voor een cursus opgaven, v jl Leidse politieauto van rijksweg afgedrukt (Vervolg voorpagina) Dit is de auto van de Leidse politie, die za terdagavond bij de achtervolging van de van oplichting en dief stal verdachte man te gen de vangrail werd gedrukt. De inzittende politiemensen kwamen er zonder kleerscheu ren vanaf. In de loop van de avond werd de auto overgebracht naar de garage van de Leidse politie aan de Langebrug. rozet aangebracht. De panelen zijn geschilderd door M. Saeghmolen. Over deze, uit het Duitse Oldenburg afkom stige schilder, is tot op heden weinig bekend. Alleen in Am sterdam zou ergens ook een plafond door Saeghmolen zijn beschilderd. In heel Neder lands is verder nooit iets van deze schilder ontdekt. De ka mer met dit plafond is de Saeghmolenkamer genoemd. Tors In de huidige bestuurskamer van ARS, in vroeger tijden moet het de eetkamer zijn ge weest, staat een oude tors. De tors werd als model gebruikt om na te tekenen. Jan Wol kers, eens zelf leerling van ARS, heeft het gipsen model beroemd gemaakt in zijn boek „Kort Amerikaans". Ook de bij ARS opgenomen gelijkna mige film, heeft het pand en de tors bij velen bekend gé- maakt. Het gebouw heeft geen voor zieningen voor invaliden. Het herbergt veel trappetjes en op en afstapjes. Het is jammer dat in deze tijd bij dergelijke res tauraties daar geen rekening mee wordt gehouden. Juist vooral invaliden, zouden veel plezier aan een teken- of schil dercursus bij Ars kunnen bele ven, maar dat is nu, door de onbegaanbaarheid, uitgesloten. Architect Raue stelde desge vraagd, dat het niet mogelijk was het pand aan te passen. „Omdat het een monument is, heeft men bij de bouw reke ning te houden met duizend en één regeltjes. Ook zou het weghalen van drempels en an dere aanpassingen technisch niet mogelijk zijn, vanwege bestaande funderingen", aldus de architect Tentoonstelling Tijdens de opening zaterdag middag was ook een tentoon stelling te zien van werk van Leidenaars, deels leden van ARS. Er moest werk worden ingezonden dat het thema „Leiden" had. Voor het beste werk werd een prijs beschik baar gesteld van 2000 gulden. De deskundige jury, bestaande uit Hermanus Berserik (kunst schilder), Doris Wintgens (con servatrice van de Lakenhal) als niet-ARS leden en Sierk Schröder en Lucia Steinbach (beiden kunstschilder) en Wim van der Veer (graficus) als vertegenwoordigers van Ars, koos het werk van Peter Dui venvoorden. Hij ontving de prijs zaterdagmiddag uit han den van jurylid Lucia Stein bach. Het olieverf schilderij getuigde volgens de jury van originaliteit, van weloverwo gen compositie en goed vak manschap. Het kunstwerk stelt het gebouw van het Leids Dagblad voor en werd door de jury „een kunstwerk van allu re" genoemd. Een eervolle vermelding ging naar Erli Es- serink. Zij maakte een tempe ra, die veel lof verdiende voor de verfijnde en haast poëtische wijze, waarop „Bestemmings plan buitengoed Leiden" was uitgebeeld. Een andere eervol le vermelding was voor een groot pastel van Fer Hakkaart, dat „Leidse automatiek" heet te. De jury had waardering voor de manier waarop de nuchtere werkelijkheid door scherpe observatie en bewust kleurgebruik zo vakkundig en boeiend vertaald was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3