T oekomstmuziek voor amateurs Beste stayer geen winnaar Revanche Oosterbosch de WK-ploeg voor Goodwood rond PRONK KOMT AFSPRAKEN NA: MINNEBOO WERELDTITEL TROOSTPRIJZEN VOOR PLOEG POST IN PROFRONDE VAN NEDERLAND SITTARD Het verschil was levensgroot. Waar Jan Raas zaterdag kort voor de start van de ploegentijdrit nog een grapje maakte, daar verscheen Bert Ooster bosch sterk geconcentreerd aan het vertrek. De rossige - onverwachts tot kopman van DAF gebombardeerde - coureur wilde geen risco nemen. Hij had in de och tenduren in de korte maar daar al niet minder aan trekkelijke rit van Born naar Sittard alle aanvallen op zijn koppositie overleefd en was vastbesloten de pro fronde van Nederland op zijn naam te brengen. Om dat te verwezenlijken mocht hij met zijn ploeg maximaal 37 seconden aan de formatie van Post prijsgeven. Dat leverde op de 19,2 kilometer lange route geen enkel probleem op.' Zonder ook maar een moment in paniek te raken werd de schade beperkt tot 21 seconden. Oos terbosch maakte met deze revanche derhalve zijn eigen toch wel mislukte seizoen in een keer goed. Voor de ploeg Post waren slechts troostprijzen weggelegd. Leo ^an Vliet mocht de witte trui - beste sprinter - mee naar hui< nemen en ook het ploegenklassement werd in de wacht gesleept Daarbij bleef het. want Eddy Planckaert won het puntenklasse ment. Ook bij het bestuderen van de verschillende ritoverwin- ningen kon worden geconstateerd dat de Raleigh-ploeg minder ongenaakbaar was dan vroeger. Alleen in de proloog (Jan Raas en de slotetapppe van zaterdagochtend (Van de Velde) konden de bloemen worden meegenomen. Peter Post had er opmerke lijk weinig moeite mee. Hij had al eerder in de ronde gestelc niet meer zo „inhalerig" te zijn als in het verleden. Eerr soort" leven en laten leven dus. In hoeverre het een en ander te ma ken had met de ontwikkelingen rond de nieuwe nationale stér ke profploeg bleef uiteraard in nevels gehuld. Waarschijnlijk te recht. want het zal afbreuk doen aan de winnaar. Bert Oosterbosch was tijdens de profronde onverwachts weer de coureur uit de periode Post. De ongelooflijk hardrijdende prol met de grote toekomstmogelijkheden. Hij demonstreerde dat niet alleen in de tijdrit van Zundert, maar vooral tijdens de ril van Born naar Sittard. De Oranje-trui-drager bleek ineens ovei het karakter te beschikken dat nodig was om overeind te blij ven. De ploeg Post viel in het Limburgse land namelijk furieus aan. Met name Jan Raas knalde er zo hard in dat tijdens de schillende afdalingen soms snelheden van 80 kilometer per uui werden bereikt. Uit de later door Bert Oosterbosch gesproken lar woorden: „Goh. wat kan die Raas rijden" sprak dan ook een pe bewondering. Niet voldoende Toch bleken de georganiseerde pogingen van Raas c.s. c ronde alsnog naar hun hand te zetten niet voldoende. Met Adrie van der Poel en Hennie Stamsnijder stonden hun kopman voortreffelijk bij. En als het nodig was dan corrigeerde Ooster bosch zelf wel de situatie. Hij dook dan als een havik achter de tegenstanders aan en liet een vorm zien die bij vriend en vijand indruk maakte. Zijn prestatie was des te groter omdat hij in die lastige etappe naar Sittard niet kon terugvallen op Hennie Kuiper en Rent' Martens. Zijn ploegmaten hadden kort voor de beklimming de Keuterberg pech gehad en de beslissende ontsnapping daar door gemist. Zij zouden uiteindelijk met grote achterstand, onder meer in het gezelschap van De Wolf in Sittard arriveren. Die tegenslag velde Oosterbosch echter niet „Ik had eigenlij] maar één slecht moment, maar toen corrigeerde Van der Poel de zaak. Maar voor de rest ging het lekker. Eigenlijk schandalig, dat ik niet mee mag naar de wereldkampioenschappen in Enge land. Vorig jaar werd ik ook al gepasseerd. Toen had ik er ook al bij moeten zijn. Ik reed de hele selectie in Ossendrecht inder tijd weg. Ik ben nu weer in topvorm en er weer niet bij. Ze had den een paar plaatsen in de ploeg moeten openhouden. Niet ie dereen direct moeten selecteren. Ik wil niet zeggen dat ik kand daat zou zijn voor het wereldkampioenschap, maar ik had graag willen helpen". Bert Oosterbosch was niet de enige teleurgetelde coureur uit di formatie van De Bruyne. Ook Adrie van der Poel had eigen gedachten over de selectieprocedure. Net zoals Ooster bosch demonstreerde hij in Limburg een prachtige vorm. Zater dag had hij zelfs een superdag. „Ik zat constant voorin. Zag eens dat Kuiper en Martens er niet meer bij Profronde afgewezen SITTARD Zonder dat de organisatie van de Profronde van Nederland er van op de hoogte was, reisde een organi sator van Super Prestige Per nod, dat het officieuze wereld kampioenschap puntentelling voor beroepswielrenners be helst, in de karavaan mee. De heer Pourchasse moest beoor delen of de Profronde kon worden opgenomen in het klassement. Teneinde niet te worden „ingepakt" door de or ganisatie had Pourchasse zich t bekend gemaakt. De heer Pourchasse liet echter weten dat de Profronde geen schijn ;>U iO e eg do1' ARA ind le outei PETER VAN PUTTEN ng. I J intor h ^KtN TeVe-au# kans zal maken. „Het i: lert compleet uitgesloten. Op spor ntra tief vlak stelt het niets voor", ïrteg fces MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 16 LEIDSE COURANT Servicebureau van de grond BORN Het servicebureau voor beroepswielrenners moet op 1 januari 1983 beginnen te draaien. Voorzit ter Krikke van het Stichtingsbestuur ontvouwde za terdag in Born aan de renners aan zakelijk plan, dat in de komende drie jaar een aantal zaken moet gaan verbeteren. Daarmee richtte het bestuur zich in het zogenaamde 'businessplan' niet alleen tot de beroeps- wielrenners, maar ook tot de wedstrijdorganisatoren, de begeleiders (ploegleiders, mecaniens, etc) en de sponsors. De hoofddoelstelling van het servicebureau, waaraan ook Karei Jansen van de VVCS (voetbalvakbond) zijn medewerking zal verlenen, is het bevorderen van het beroepswielrennen in de meest uitgebreide zin. Tot de voornaamste taken zal behoren het bepalen van de rechtspositie van de broodfietser. Volgens Krikke hebben coureurs en begeleiders positief op het plan gereageerd. Ploegleider Peter Post verklaar de dat er een sociale verzekering moet komen voor alle Politie haalt renners uit koers NIEL De plaatselijke politie te Niel heeft zaterdag in de locale wedstrijd voor professionals op eigen gezag ze ventien renners uit de strijd gehaald. Er finishte daar door slechts een groepje van tien man. want het aantal deelnemers was bij de start beperkt tot 27 renners. Op de omloop van ruim elf kilometer werd het veld al snel uit elkaar geslagen door een ontsnapping van tien renners. De zeventien die de slag hadden gemist, span den zich niet overmatig in en toen er na honderd van de 149 te rijden kilometers een gat van acht minuten was ontstaan, haalde de politie de achterblijvers zonder me deweten van de wedstrijdleiding uit de koers. De jury protesteerde, maar de agenten bleven op hun strepen stakn. De zeventien waren uit de wedstrijd en bleven uit de strijd. Van het tiental dat doorreed werd Eric Gijse- mans winnaar na ruim drieëneenhalf uur. Hij had iets meer dan een halve minuut voorsprong op Raoul Bruyn- donckx en Willy Scheers. Het peloton van zeven man. aangevoerd door Jos Gijsemans kwam binnen op vijftig seconden. BORN De renners in de ploeg voor het wereldkampioenschap in Good wood, dat zondag 5 september wordt gehouden, hebben zaterdag in Born een akkoord bereikt. Aanvankelijk waren er problemen tussen Hennie Kuiper en de zeven coureurs van de ploeg van Peter Post. Die moeilijkhe den dateerden al van het voorjaar toen onderlinge afspraken volgens Kui per niet waren nagekomen. In Born werd de zaak onder leiding van coach Ge Peters uitgepraat. Volgens Peters vielen er harde woorden, maar zagen de renners in dat een goede samenwerking de basis is voor een grote pres tatie. Peters: „Men heeft elkaar flink de waarheid gezegd, maar het zijn verstandige jongens, die weten waar zij mee bezig zijn". Op voorstel van Jan Raas wordt een strafbeding opgenomen in de contrac- ten, die vrijdag in Goodwood worden getekend. Dat betekent, dat een ren ner die zijn woord niet houdt en zich niet inzet voor de ploeg op een straf moet rekenen. In principe heeft de Nederlandse WK-selectie vier kopman nen. Jan Raas, Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper zul len, in het geval dat zij in de beslissende ontsnapping zitten, worden ge steund door de rest van de ploeg. In de sponsorpot zit een bedrag van 75.000 gulden. Vrijdag reist de ploeg naar de Zuidengelse plaats. Peter Pieters (links) en Ton Vrolijk op weg naar hun fraaie derde plaats. LEICESTER De we- reldkampioenschappen wielrennen op de baan werden door Nederland afgesloten met een me daille van de tandem Sjaak Pieters/Ton Vrolijk. Twee doe-het-zelvers voegden nog een bronzen plak toe aan het dubbele goud en het zilver van de stayers. Dat bracht de Ne derlandse ploeg op de derde plaats van de me daille-ranglijst achter Oost-Duitsland en de Ver enigde Staten. De tandem Sjaak Pieters/Ton Vrolijk pakte een bronzen me daille. ondanks een zeer ge brekkige voorbereiding. In Nederland was geen baan meer open voor hen. Pieters en Vrolijk hanteerden rem men op een baantandem en trainden tussen het verkeer op de weg. Pieters: „We hebben maar wat aangerommeld, zon der coach of begeleider. We zouden stoppen als we hier niets zouden winnen. Nu het brons is geworden, gaan we door. Van de onklopbare Tsje chen gaat Kucirek stoppen. Misschien kunnen we volgend jaar meer bereiken". De voor naamste winst van "Leicester '82" zat echter bij de amateurs, voor het eerst onder de ver antwoordelijkheid van René Pijnen. In die hoek klonk toe komstmuziek. Dit jaar besloot de KNWU anderhalf miljoen gulden uit te trekken voor een vijf-jarenplan om de baansport m Nederland te redden. Het slappe gedoe van de laatste ja ren was onder Pijnen veran derd in grote inspiratie. Pijnen: „Nederland heeft een enorm arsenaal aan wielren ners. De top daarvan kan het opnemen tegen de rest van de wereld. Waarom' moeten wij bang zijn van Oost-Duitsland? Omdat zij veel wonnen de laatste jaren? Onzin. In Oost- -Duitsland werd hard gewerkt, er werd daar veel voor de sport gedaan en de begeleiding was perfect. Het moet echter ook in Nederland mogelijk zijn de nationale ploeg op dezelfde manier te prepareren. Als daar geld voor vrij gemaakt wordt, staan we over twee jaar bij de Olympische Spelen in Los An geles weer bij de wereldtop". Pijnen wil doorgaan met een kleine selectie van allroun d-renners. Coureurs, die inzet- VALPARTIJ Tijdens de finale van de prof-sprinters zorgden de Japanner Koichi Nakano en de Canadees Gordon Singleton voor een spectaculaire valpartij. Laatstgenoemde raakte hierbij dusdanig geblesseerd, dat Nakano zonder verder te hoeven rijden wereldkampioen werd. baar zijn op de achtervolging, individueel en per ploeg, en in de puntenkoers. De sprint blijft een zorgenkind al ziet Pijnen mogelijkheden voor Valkenburg op de kilometer „Maar dan moet hij wel eens serieus aan het werk gaan en vergeten dat wielrennen een spelletje is. Hij moet op de weg rijden, inhoud krijgen en zich leren concentreren op een krachtsexplosie". De jonge bondscoach, die zelfs nog n of tv\ blijft rijden, gaat door met Peter Pieters. Albert Har ren en Dick van Egmond. „Daar komen Marco van der Hulst. Aart van der Kruisweg en Jelle Nijdam bij. De laatste twee zijn nu nog junior". Pij nen was over de resultaten van zijn ploeg in Leicester niet ontevreden. „Op de ploege- nachtervolging werden wij vijfde. Van Egmond kwam bij de laatste acht op de indivi duele achtervolging en Pieters lukte dat bijna. Alleen de pun tenkoers werd een tegenvaller. Op dat onderdeel had ik een medaille verwacht en het werd helemaal niets". De beide nummers van de da mes werden beheerst door de Verenigde Staten. Na de sup- prematie op de sprint van Connie Paraskevin en Sheila Young, reden Rebecca Twigg en Connie Carpenter een to taal Amerikaanse achtervol gingsfinale. Twigg zegevierde verrassend. Nederland, superieur bij de stayers met Venix en Minne- boo als wereldkampioenen, bracht in het weekeinde nog een beroepsrenner op de baan. Achtervolger Herman Pon steen werd slechts elfde in de kwalificaties en was direct uit geschakeld. Hij vertelde na af loop hetzelfde verhaal als vo rig jaar in Brno toen hij de kwartfinales ook niet haalde. „Wil ik hier een rol spelen dan moet ik er minstens zes weken alles voor doen. Vooral veel wegwedstrijden rijden en helemaal concentreren. Daar was geen geld voor, mijn spon sor had het ook niet. Kijk naar Bondue. Die Fransman kan in overleg met zijn sponsor het wereldkampioenschap minu tieus voorbereiden. Hij kan er op zijn gemak alles voor doen en er veel voor laten. En daar om won hij ook". LEICESTER De me daillewinnaars op het ere podium na afloop van het wereldkampioenschap voor amateurstayers wa ren samen 109 jaar oud. Gaby Minneboo (37) werd voor de vijfde keer we reldkampioen. Het zilver was voor Matthé Pronk (35) en het brons voor de Westduitser Rainer Pod- lesch (37). In Leicester kwam nog geen teken van aanstormende jeugd. De ijorigste deelnemer, de 23-jarige Groningse stu dent Pierre van der Eng, werd achtste en laatste. De Nederlandse azen, Minneboo en Pronk, ver toonden nog geen spoor van verzwakking. Een uitspraak van Minneboo in Leicester: „Als wij sa men rijden kan niemand ons kloppen". Het onderdeel dames-achtervolging werd in Leicester volledig beheerst door de Amerikaanse deelneemsters. Rebecca Twigg (links) won in de eindstrijd van Conny Carpenter. Minneboo nam. ondanks het feit dat hij niet in zijn allerbes te doen was. de regenboogtrui weer eens over van Pronk, die de beste man was in de voor veel publiek gereden finale. De Noordhollandse timmer man kwam de vorig jaar in het Tsjechoslowaakse Brno ge maakte afspraken na. Daar werd Pronk wereldkampioen en fungeerde Minneboo als knecht. Stayerscoach Stam zei: „Pronk zou Minneboo zo lang als het ging helpen Alleen als Minneboo in elkaar zou klap pen ging Pronk voor eigen kans rijden". Daar kwam het niet van. Min neboo lootte de tweede start positie achter de onbetekenen de Italiaan Dotti. Nog voor de aansluiting achter de rol van gangmaker Walrave tot stand was gekomen, reed de postbo de uit Geervliet al op zijn ge liefkoosde positie, vooraan het veld. Pronk lootte de zevende en voorlaatste startpositie ach ter de drie Westduitse concur renten Podlesch, Stambula en Schuetz.. Een grootprobleem was dat niet. want binnen twee minuten loodste gangma ker Koch Pronk naar de twee de plaats achter Minneboo. Ongehinderd Terwijl Minneboo ongehin derd een strak tempo kon ont wikkelen vingen Pronk en Koch van tijd tot tijd de aan vallen van het Westduitse trio op. De Nederlandse combina ties Van der Eng/Zijlaard en Geserick/Stakenburg konden alleen in het begin een beetje meehelpen. Pronk kweet zich voorbeeldig van zijn taak. „Ik kreeg wel dikke benen van de voortdurende tempowisselin gen, maar ik reed goed. Ik had ook wereldkampioen kunnen worden, maar dan was Minne boo waarschijnlijk niet op het podium gekomen. Er was afge sproken. dat ik voor hem zou rijden. Hij lootte ook de beste startpositie en aan afspraken moet je je altijd houden. Zeker onder kameraden zoals wij zijn". De verheugde wereldkam pioen bedankte Koch, die voor de derde keer zilver ging afha len. uitgebreid. „Ik heb het aan hem te danken. Ik was een beetje over de topvorm heen. Waarschijnlijk heb ik wat te veel gereden. Matthé was fantastisch, hij hield de Westduitsers kort en ik bleef uit het gedrang. Dank zij hem kon ik zelf de tempoverhogin gen bepalen". Pronk deed in de laatste ronden nog een schijnaanval op de leidende positie van Minneboo. In een mum van tijd maakte hij een achterstand van een halve ronde goed om met slechts vijf meter verschil te verliezen. Het publiek vond deze kome die leuk. Pronk toonde er nog eens mee aan, dat hij de beste uit de koers was. Een uitblin ker die vrijwillig zijn titel af- stopd „Iedereen mag weten dat wij samen rijden, want al leen dan kunnen wereldkam pioenschappen gewonnen wor den".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16