'Het leven kent zo veel uitdagingen' SPORTTRIBUIME Kees van der Ven derde in WK250ee Handdruk Schols voor gouden scheidsrechters Pech voor Nederlands zijspanduo Rainier Gallant sterke kampioen LEIDSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 13 Sovjet-Unie wereld kampioen basketbal CALI,De Sowjet-Unie heeft voor de derde keer beslag gelegd op de wereldtitel basket bal. In de finale versloegen de Sovjets in Cali voor 16.000 toeschouwers de Verenigde Sta- ten met 95-94 (rust 47-49). Titelverdediger I Joegoslavië eindigde als derde. In de strijd om de bronzen medaille wonnen de Joegosla- ven van Spanje met 119-117 (rust 60-47). De eindstrijd tussen de Sowjet-Unie en de Vere nigde Staten werd pas in de tweede helft in teressant. Voor de pauze hadden de Amerika- I nen voortdurend de leiding, maar de voor sprong bedroeg nooit meer dan vier punten, j In de tweede helft speelde de Sowjet-Unie I agressiever en de Amerikanen hadden veel overtredingen nodig om de Russen af te stop pen. Die aanpak werd de Verenigde Staten in feite fataal. Reiner Klimke wereldkampioen dressuur LAUSANNE De Westduitse ruiter Reiner Klim ke is gisteren in Lausanne voor liefst 13.000 toe schouwers wereldkampioen dressuur geworden. Met het paard Ahlerich zegevierde Klimke in de Grand Prix Special. Acht jaar geleden was Klimke ook al de beste dressuurruiter van de wereld. Hij kreeg van de vijf juryleden 1388 punten. Titelverdedigster Christine Stückelberger uit Zwitserland eindigde op Granat als tweede met een achterstand van twaalf punten. De enige Nederlandse in de finale, Anne- marie Sanders, eindigde met Amon als zevende. Zij kreeg 1277 punten en werd achtereenvolgens 'ge plaatst als zesde (door haar landgenoot Pot), derde, zevende, zesde en achtste. Ten opzichte van de Grand Prix van zaterdag, die besliste over de lan denwedstrijd en gold als kwalificatie voor de Grand Prix Special, zakte de Zaanse amazone een plaatsje. Ze moest nu de Engelse Jennie Loriston-Clarke met Dutch Courage voor laten gaan. Annemarie Sanders was hypernerveus en dat beinvloedde haar prestatie ongunstig. In de landenwedstrijd, die onder slechte weersomstandigheden werd gereden in tegenstelling tot- de Grand Prix Special, deed Nederland het uit stekend door als vierde van de elf deelnemende equipes te eindigen met een totaal van 4449 punten. West-Duitsland zegevierde zoals verwacht, met 5074 punten, voor Zwitserland (4678) en Denemarken (4562). De Nederlandse deelnemers aan de strijd om de Europese titels voor jeugdruiters in de klasse tot en met 18 jaar hebben het succes van de iets oudere collegae van enkele weken geleden in Wolfsburg - waar Eric van der Vleuten eerste werd - niet kun nen herhalen. Beste Nederlanders in de individuele wedstrijd was Marcel Dufour. Hij viel met Ramona D net buiten de prijzen. De Brit Jonathan Egmore won met Postmark. In de landenwedstrijd kwam -Nederland er niet aan te pas. Het goud was voor Frankrijk, dat in beide manches fouüoos werd. Ne derland werd achtste. HANS DIEBEN, TWEEDE BIJ EK TRIATHLON: Douglas wint in Valkenswaard VALKENS- WAARD Des- mond Douglas heeft zaterdag het internationale ta feltennistoernooi te Valkenswaard gewonnen. De Brit werd finalist door een overwinning in twee games op Ulf Carlsson en versloeg in de fi nale de Pool Grub- ba. Portisch en Torre in kandidaten toernooi TOLUCA De Hongaar Lajos Por tisch en de Philippijnse grootmeester Eugenio Torre hebben zich in het in- terzonetoernooi van Toluca (Mexico)" geplaatst voor het kandidatentoernooi schaken. De overige deelnemers zijn: Hübner, Kortsnoj, Ribli en Smislov. Spasski en Poloegajevski, die in Tolu ca als respectievelijk derde en vierde eindigden, vielen buiten de deelname. In de dertiende en laatste ronde kwam Torre remise overeen met de Brit Jonathan Nunn. Ook de ontmoe ting Portisch - Poloegajevski eindigde onbeslist. Beiden eindigden met 8,5 punt. Clerc damt sterk AMSTERDAM Voor de vierde ach tereenvolgende keer heeft Rob Clerc uit Den Haag het sneldamkampioerl- schap „Dammen op de Dam" gewon nen. In de voorlaatste ronde van dit toernooi in het centrum van Amster dam, waarmee de KNDB officieel het seizoen opende, versloeg Clerc zijn naaste rivaal. Jannes van der Wal (Groningen). Clerc, die houder is van de nationale titel, behaalde twaalf punten uit zeven partijen, eén punt meer dan Van der Wal. Derde werd Auke Scholma (Groningen) met negen en vierde Bouke Bies (Groningen) met acht punten. De nationale sneldam- kampioen Hans Vermin (Wassenaar) kwam met zes punten niet verder dan de vierde plaats. In de eregroep ging de zege naar Frits Luteyn (Den Haag) V1MMERBY Kees van der Ven heeft gisteren in het Zweedse Vimmerby het WK-seizoen in de 250 cc motocross afgesloten met de derde plaats, de zelfde klassering die hij het jaar ervoor bereikte. Wereldkampioen werd de Amerikaan Danny Lapor- te op Yamaha, die tijdens de Zweedse GP zijn lei derspositie consolideerde met een vierde en tweede plaats. Oud-wereldkampioen Georges Jobe uit België eindigde als tweede. De dagprijs ging in Vimmerby naar een nieuwko mer op de Europese circuits, de Amerikaan Donnie Hansen, die speciaal voor de op handen zijnde landenstrijd een aanpas singswedstrijd in Vimmerby inlaste. De Zwitsers Emil Bollhalder en Karl Büsser zijn de opvol gers van de Nederlanders Ton van Heugten en Frits Kiggen als wereldkampioenen in de zijspancross. Bollhalder en Büsser wonnen gisteren de Grote Prijs van Denemarken. Voor vijfduizend toeschouwers zegevierden de Zwitsers in de tweede manche .op het rot sachtige circuit van Charlot- tendal in Slagelse, nadat zij in de eerste omloop als derde de finish waren gepasseerd. Die eerste manche was voor de Nederlanders August Muller en Cor van der Bijl. Beste Ne derlanders in de tweede serie waren Wil van der Laan en Kees Hoogervorst met hun vierde plaats. Met alleen nog de Grote Prijs van Spanje in Guadalajara (12 september) te rijden, hebben Bollhalder en Büsser een voor sprong van 34 punten op de Westduitsers Brockhausen en Rebele. Van Heugten en Kig gen hebben nog uitzichten op de derde jflaats, als zij in Span je tenminste tien punten meer verdienen dan de Engelsen Fox en Cooper, die nu de „bonzen" positie innemen. Gerard Rond heeft gisteren in Arkel voor ongeveer achtdui zend toeschouwers beide man ches in de strijd om het Neder lands kampioenschap moto- cross 500 cc klasse gewonnen. In de eerste manche bleef Rond met zijn KTM Henk Seppenwoolde met Honda voor, in de tweede manche werd Toon Karsmakers met Honda tweede. Karsmakers haalde Rond in de eerste man che op een gegeven moment in, maar viel terug door een valpartij. In de tweede rondgang over een half uur en vier kilometer had Karsmakers alleen in het begin even de leiding. Daarna keek hij alleen maar tegen de rug van Rond. In de stand om de nationale titel heeft Kars makers na vijf wedstrijden de leiding met 251 punten, voor Seppenwoolde. Gertjan van Doorn heeft op Honda gisteren in Ubach over Worms de 125 cc cross, meetel lend voor het nationale kam pioenschap, gewonnen. De scheidsrechtersvere- ning COVS bestaat 50 jaar en ter gelegenheid daar van werd afgelopen zater dag een receptie gehou den in het Congresge bouw. Op die bijeenkomst gaf ook burgemeester Frans Schols van Den Haag acte de presence. De hoofdbestuursleden voorzitter Jaap Bax en se cretaris Gerard Gout wa ren zeer verguld met het bezoek van Schols, die daarmee zijn waardering liet blijken voor de COVS. Die er naar streeft om als belangenvereniging meer Invloed te krijgen in het hele voetbalgebeuren. Op de foto drukt burgemees ter Schols voorzitter Bax de hand, terwijl Gout toe kijkt. BRNO De wedstrijd om de Grote Prijs van Tsjechoslowa- kijë heeft de Nederlandse motorcoureurs niets opgeleverd. De meest vooraanstaande Nederlanders in het klassement voor het wereldkampioenschap, het zijspanduo Streuer/Schnieders, viel gisteren in Brno uit. Het Nederlandse koppel zakte daardoor naar de vierde plaats in de rangschikking. Met nog twee wedstrijden te rijden hebben Streuer en Schnieders een achterstand van 31 punten op de Westduitsers Schwarzel en Huber, die door hun tweede plaats in Brno op 64 punten kwamen. Winnaar van de Grote Prijs van Tsjechoslowakije weijd de Frans-Westduitse combinatie Alain Michel en Michael Burkhardt. Vielen Streuer en Schnieders met pech uit, ook de wereldkam pioenen op dit onderdeel, Rolf Biland en Kurt Waldisperg uit Zwitserland hadden evenzeer een bijzonder ongelukkige dag. De combinatie, die de naam heeft „eeuwige" tweede te zijn, kon daarvan profiteren. Behendig manoevreerden Werner Schwar zel en Andreas Huber hun zijspan naar de tweede plaats in de uitslag en de eerste in het WK-klassement. Met races in Mugello (5 september) en Hockenheim (26 september) nog voor de boeg hebben Schwarzel en Huber nu vier punten voorsprong op Bi- land en Waltisperg. De wedstrijden werden gehouden op een tien kilometer lang stratencircuit en bijgewoond door 200.000 toeschouwers. De Fransman Jean-Louis Tounadre handhaafde zijn voorsprong in het klassement bij de kwartliters, doordat de Westduitser Anton Mang ten val kwam. Mang, die houder is van de wereldtitel in de 250 en de 350 cc kwam niet verder dan de achtste plaats, ter wijl zijn naaste concurrent, Tounadre, als tweede achter de Ve- nozolaan Lavado finishte. Mang zette in de race van de zwaar dere motoren (350 cc) de zaken recht. Door een tweede plaats achter de Belg Didier de Radigues behield de Kawasaki-rijder de eerste plaats in de strijd om de wereldtitel. Rob Punt uit Heiloo heeft gisteren voor Boet van Duimen het hoofdnummer vai> de nationale motorsportwedstrijden op de weg in Venhuizen gewonnen. Beide Suzuki-rijders voerden voor vierduizend kijkers een show op, waarin de coureur uit Ammer- zoden Rob Punt de zege liet. Na 68 kilometer passeerde de regio nale favoriet in dezelfde tijd als Van Duimen de eindstreep. De snelste ronde kwam op naam van Boet Van Duimen. DEN HAAG In de hal van het sportcen trum Ockenburgh hangt een aantal kolderie ke afbeeldingen van allerlei zaken die ook maar enigszins op sport betrekking kunnen hebben. Wie voor het eerst met de diepere be tekenis van het begrip triathlon wordt gecon fronteerd, denkt in eerste instantie ook al gauw aan een aardige grap. meer dan zeven minuten ach terstand op bovengenoemde Stam als tweede binnen. Ui terlijk zo fris als een hoentje passeerde Dieben de eind streep, maar even later keek hij toch heel wat minder fris uit de ogen. „Tot die streep houdt de concentratie je op de been. Maar meteen daarna voel je je helemaal leeg. Al het bloed stroomt naar mijn spie ren, mijn hoofd voelt heel vreemd aan". Van al te veel rust wilde Dieben echter niets weten. „Morgen lig ik alweer in het water. Nee, ditmaal niet om vier kilometer te zwem men, maar gewoon lekker wat ontspannen". Wat bezielt iemand om zich aan een dusdanig zwaar eve nement te wagen? Alleen het Immers, op één dag vier kilo meter zwemmen, 170 kilome ter wielrennen en 42,195 kilo meter (marathonj-lopen, lijkt voor ieder weldenkend mens een onmogelijke opgave. De fanatiekelingen, die zicl\ zater dag in en om Den Haag aan deze moordende discipline waagden, schrokken daar evenwel niet van terug. Ge makkelijk is anders, maar na 10 uur, 24 minuten en 40 se conden had de uit Laren af komstige Gregor Stam als snelste de gigantische krachts inspanning geleverd. En hij bleef nog lachen ook. Hans Dieben, wonend in Noordwijk maar werkzaam als leraar lichamelijke opvoeding aan het Aloysius College te Den Haag, kwam met iets volbrengen van een marathon wordt immers door velen reeds als het absolute toppunt van uithoudingsvermogen be schouwd. „Het leven kent vele uitdagingen. Hoe onmogelijker de opgave lijkt, hoe groter de wil om het te volbrengen. Ik vind het ook heerlijk diverse sporten te combineren. Die veelzijdigheid heeft me altijd aangetrokken. Ik heb in het verleden al van alles gedaan. Met deze triathlon ga ik door tot circa 1984. Dan zoeken we weer iets anders". Parachute springen bijvoorbeeld? „Nee, dat heb ik ook al eens gedaan. Even is dat allemaal leuk, maar op den duur gaat alles weer vervelen", aldus Dieben die onlangs ook de Europese titel catamaran-zeilen op zijn naam schreef. De organisatie, waar Dieben ook voor een groot deel voor verantwoordelijk was, had de triathlon aanvankelijk trou wens ook tot een Europees kampioenschap gebombar deerd. Uiteindelijk bleef de buitenlandse inbreng beperkt tot één Westduitser. Twee eer der aangemelde Zweden bel den enkele dagen tevoren af. Het wachten is nu vooral op het wereldkampioenschap, dat zeker wél serieus mag worden genomen. Op zaterdag 9 okto ber worden in Honoloeloe op het paradijselijke eiland Ha waii zo'n 800 deelnemers ver wacht. Daarbij zullen ook zes Nederlanders zijn. „Als Gregor Stam opnieuw deze tijd kan realiseren, eindigt hij bij de eerste twintig. Wanneer ik dit succes herhaal, behoor ik in mijn categorie de veteranen van 40 tot 45 jaar tot de fa vorieten voor de wereldtitel". Medisch gezien valt er weinig op de triathlon aan te merken. Het waren uiteraard door en door getrainde figuren', die za terdagmorgen al om zeven uur 's morgens het zwembad Zui derpark indoken. Dokter J.H. Elzerman, medé door de ver richtingen van zijn in de zwemsport ooit succesvolle zoons wel bekend met deze materie; zei: „Dit zijn natuur lijk geen specifieke snelheids monsters, maar énorme stay ers. Al zwom Stam de 4 kilo meter in 58,47 minuten, een scherpe tijd. Maar over het al gemeen zijn het lieden, die óf bij een bepaalde sport net niet en 33 minuten de triathlon voltooid. Even later zou hij het Hans Dieben heeft na 10 uur heel moeilijk krijgen. de top haalden en naar alter natieven gingen zoeken óf lie den die willen weten hoe ver ze kunnen gaan. Dat is ook een heel interessant gegeven. Wat kan een mens allemaal? Waar liggen de grenzen? En dan blijkt steeds weer dat er niets kapot gaat. De mens blijkt over een bijzonder uit houdingsvermogen te kunnen beschikken". Op de derde plaats eindigde voor sporthal Ockenburgh de 27-jarige Hylke Boerstra, oor spronkelijk afkomstig uit het Friese Jubbega, maar al ruim twintig jaar met zijn ouders woonachtig in de Westduitse stad Bremen. Boerstra ver wierf vorig jaar landelijke be kendheid door in Finland ach ter Jan-Roelof Kruithof twee de te wordèn in de alternatie ve Elfstedentocht. Zijn vader, die zelf ook nog regelmatig de schaatsen onderbindt: „Hier moet je naar toe groeien. Toch is dit nog lang niet zo zwaar als bijvoorbeeld een keer de Tour de France uitrijden. Daar moet je elke dag opnieuw op pad. Naar dit evenement heeft mijn zoon maandenlang toege- leefd. De deelnemers aan de triathlon zijn pure individua listen. Het vechten tegen je zelf, dat is voor de meesten de voornaamste drijfveer. Het is ook goed voor je karakter. Zo leer je in de maatschappij moeilijkheden te overwinnen. Je kweekt jezelf op den duur een ijzeren wil aan". DICK KIERS WASSENAAR Nadat Rainier Gallant half au gustus sprintkampioen van Nederland was ge worden op de Hilversum- se baan greep hij gisteren voor zo'n zesduizend toe schouwers de nationale draftitel op Duindigt in handen van zijn eigenaar- trainer /rijder Hugo van Dijk uit Pijnacker. De zevenjarige ruin, die als enig Nederlandse gefokt paard ook dit jaar aan de start ver scheen in de Grote Prijs der Lage Landen, is bijna het ge hele parcours over 2600 meter in de voorhoede te vinden ge weest in het veld van zestien dravers. Toen tweevoudig kampioen Monty Buitenzorg en diens stalgenoot, de Franse import Karim de la Motte, het beste hadden gegeven sloeg Rainier Gallant hard toe en zegevierde zonder veel moeite ma) werd tweede voor Nesstar Dear met gastrijder Gerard van Eykelenborg. Hugo van Dijk na de huldiging het klinken van het Wil helmus: Rainier Gallant is ïldig in vorm. De koers t hem niet veel gedaan. Hij is nog zo fris als een hoen tje. Als die op stal komt dan eet hij zijn voerbak binnen het uur helemaal leeg. Rainier eet als een wolf. Daarna laat ik hem rustig in het land lopen en training is bijna niet nodig. Een geweldig paard. Een trots bezit zo'n draver. In de laatste te lijn zag ik het met hem maal zitten". Rainier Gallant nam de titel over van veteraan Monty Bui tenzorg. Sjeng Hendrikx, de man achter de elfjarige hengst, l was duidelijk teleurgesteld: „Plotseling was het gedaan met Monty. Vraag niet hoe dat komt. De hengst neeft de laat ste keren steeds over de Sprintafstand gelopen en nu an over 2600 meter. Dat is hem in de laatste vijfhonderd meter waarschijnlijk opgebro ken, een andere verklaring weet ik ook niet". Sjeng Hendrikx had naast Monty Buitenzorg nog een e?ten draver in koers. Dat was Ka rin de la Motte met gastrijder .JJJjfan van Dooyeweerd. Deze zêe- lesjarige Franse hengst nam ia de start de leiding voor lonty Buitenzorg, Rainier Gallant en Rieka Hanover. Lang heeft het er naar uit ge zien dat de strijd om de eerste plaats zou gaan tussen de twee paarden van Sjeng Hendrikx. Maar toen het moest gebeuren was de lamp bij beide paarden uit. Monty Buitenzorg, die als favoriet van start ging moest alles naast Karin de la Motte twee dik doen. Zoiets kost over de 2600 meter veel extra meters. Achteraf blijft het dan ook de vraag waarom Montv Buitenzorg niet de binnenkant opzocht. Sjeng Hendrikx: „Een Rainier Gallant in deze vorm is toch niet te kloppen". Bij de volbloeds was er op nieuw een Boxbergerfestival. Derbywinnaar Boxberger Speed won de St. Leger voor stalgenoot Boxberger Beauty. Dit leverde voor eigenaar Nuy het aardige bedrag op van 31.560,—. Aiglon pakte het der de geld voor Romney's Aid. Amatrices uit Belgie, Duits- Het zag er allemaal erger uit dan het was zaterdag op de drafbaan van Indianapolis, waar vier paarden met el kaar in botsing kwamen. De dieren kwamen er zonder verwondingen van af, maar pikeur William Herman liep een schoouderblessure op. Door de valpartij kon Her man zijn kansen op de hoofdprijs van ruim 300.000 dol lar wel vergeten. land, Frankrijk, Zweden en Nederland kwamen aan de start voor de strijd om De Gouden Speld, een ren voor het Europees kampioenschap. Sacha won met Meity Radmo re-Dekkers. Deze amatrice af komstig uit Nederland wonend in Belgie gaat door deze zege aan de leiding in de strijd om het Europees kampioenschap. Royal Ballet met de Neder landse Anita Smit werd twee de voor Lapekei met de Duitse kampioene Blaszcyk. Supertriotip In supertrio 36 van zondag 5 september in het stadspark van Groningen komen veer tien paarden aan de start. Ursa Major en Titus van Echten gaan waarschijnlijk deze dra verij over 1760 meter beheer sen. Beide dravers wonnen drie keer achtereen. Tot en met donderdag is het mogelijk de wedformulieren in te leve ren op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wed- strijdbanen. Onze favorieten: Ursa Major, Titus van Echten en Upperpride B. Onze outsi ders: Upshot Hanover, Uniek Helene en Usmien van Epse. ARTHUR VAN RIJSWIJK Voorzitter Binsbergen van de NDR drukt Hugo van Dijk de hand. Van Dijk had zo juist de nationale draftitel ver overd met Rainier Gallant.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13