FC Den Haag kan niet maken jA.tletiekbond kampt met selectieproblemen Slechts brons voor roeiploeg ir KEKE ROSBERG NEEMT LEIDING Aantal gele kaarten stabiel 1 UW LEIDSE COURANT MAANDAG 30 AUGUSTUS 1982 PAGINA 11: )EN HAAG Het aantal gele kaarten in iet betaalde voetbal is opmerkelijk stabiel. \fgelopen weekeinde werd evenals in de •erste competitieronde vijftien keer een der- [elijke waarschuwing uitgedeeld. Woensdag varen het er zeventien. Met de kaarten van voensdagavaond zijn Rietveld (FC Utrecht) in Schoenaker (Ajax) op een totaal van drie [ekomen, hen wacht derhalve een schorsing, 'ieneman (De Graafschap), die vorige week >ok op twee kaarten stond, kreeg dit week- ;inde zijn derde. Hij werd echter gered door le gong, zijn eerste twee waren net „ver- rd". Hetzelfde verjaringsproces trof nog 'en spelers. De lijst van spelers in het bezit i twee gele kaarten telt na de derde ronde het betaalde voetbal 58 namen, daarvan in de eredivisie. Vriesekoop schuift Nora Bakker naar voren HAZERSWOUDE Bettine Vriesekoop heeft Nora Bakker-Broxterman naar voren geschoven als mogelijke opvolgster van de voor twee jaar ge schorste tafeltennis-bondscoach Gerard Bakker. De tweevoudig Europees kampioene ziet in Nora Bakker (geen familie van Gerard Bakker) vooral een begeleidster, die haar in mentaal opzicht van steun kan zijn. Voor het technische en tactische gedeelte handhaaft de 21-jarige Hazers- woudse haar onvoorwaardelijke vertrouwen in clubcoach Gerard Bakker. De 33-jarige Nora Bakker is afkomstig uit Warmond. "Ik werd volslagen verrast door dat verzoek. Persoonlijk beschouw ik het als een eer Bettine te mogen begeleiden. Ik zie mijn taak vooral in de vertrouwenssfeer, technisch en tactisch kan ik haar niets meer leren". Struikelblok bij een eventuele benoeming vormt het feit, dat Nora Bak ker niet in het bezit is van de vereiste diploma's en niet kan buigen op enige ervaring. Bettine Vriesekoop heeft aan de afwijzing van de kandi datuur van Nora Bakker geen konsekwenties verbonden. "Als de bond haar niet accepteert, ligt mijn lot in hun handen. Ik zeg niet dat ik in dat geval afhaak, maar de kans daarop wordt wel groter". Gerard Bakker vindt, nu de eerste emoties over zijn internationale uitsluiting van twee jaar verwerkt zijn, dat zijn pupil haar loopbaan moet voortzetten. Hockeytitel West-Duitsland KOEALA LOEMPOER Het team van West-Duits land is zaterdag jeugd-we- reldkampioen hockey ge worden. In de eindstrijd van het toernooi in Koeala Loempoer versloeg West- Duitsland tegenstander Au stralië met 4-1. Australië had bij rust nog een voorsprong van 1-0. West-Duitsland volgt als titelhouder Pakis tan op, dat in 1979 in Ver sailles het eerste junior-wk won door een overwinning met 2-0 op West Duitsland. Pakistan eindigde ditmaal op de derde plaats. Zuidamerikaanse voetbal - federatie achter Columbia LIMA Volgens een afgevaardigde van de Columbiaanse voetbalbond is het doorgaan van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1986 afhan kelijk van het ja-woord van president Belisario Betancur. De afgevaardigde, Leon Londono, verklaarde dat tijdens een bijeenkomst van de Zuidamerikaan se voetbalfederatie in Lima. Door ge brek aan financiële steun van de Co lumbiaanse regering dreigt de FIFA dit Zuidamerikaanse land de organisatie voor het WK-toernooi van 1986 te ont nemen. De wereldvoetbalorganisatie heeft aangekondigd eind december defi nitief te beslissen. De Zuidamerikaanse voetbalbonden verklaarden Columbia „volledige steun" te zullen verlenen. Jpnieuw dnst fSchockemöhle ICKSTEAD Na zijn erwinning een week leden in de Grote Prijs Rotterdam heeft Eu- ►pees kampioen Paul hockemöhle gisteren et Deister opnieuw suc- es behaald. De zege in de lerby van Hickstead le gerde de Westduitser ech- er beduidend meer op lan de eerste plek in het loofdnummer van het !HIO: 54.000 tegen 10.000 ulden. •han Heins heeft zaterdag iet het paard Silver Shadow en jachtspringconcours tij- eers ens het concours hippique in q Ironingen gewonnen. Jan van 'uijl eindigde op Pandoer als doelweede Derde werd Willy van dooi er Ham met Gotthard Z. Een large pringconcours tabel A leverde fraai en overwinning op voor Tom le iflNsmeÖer met Neuvienne Val- ïonte. 1 me;er(j Wiltfang heeft gisteren lt ee: jdens het internationale con- lma ours hippique in Eicherloh je d 'et alleen sportief succes ge- pffPT ad door de Grote Prijs te inde'innen' Hii le^de ook een ru' ie met bondstrainer Herman Ichridde bij. Wiltfang was tot root ongenoegen van Schrid- erlooe vlak voor het CHIO van ie [otterdam met zijn vriendin Ak p vakantie getogen naar het spele'omomeer. De oud-wereld- im d ampioen zou in het Kralingse nglijios deel uitmaken van de ^estduitse equipe. In Eicher- iiver de nat*onale ploeg, zal ipma aar ook weer voor worden ekozen, maar moet als straf- eni^Jnaatregel wel het concours in 'e.n hlgary missen. 'J1 mn de barrage van de Grote ordeDrjjs> een parkoers met een 2 vajengte van 370 meter en zeven envei indernissen, bleef Wiltfang Canyiet de 11-jarige hengst Roman vei hst de ex-Nederlander Fran- doo e Sloothaak met Lodoren lit ee oor (41,99 tegen 42,82 secon- Fran en). ««"Nederlanders ïeersen catamaran CHEVENINGEN Voor 24-^V; cheveningen is afgelopen da- ?n het Europees kampioen- hap Catamaran in de nacra- 3 lassen afgewerkt. Winnaar in e nacra 5.2-klasse werd het Schrei jederlandse duo Willem en 'r'e van Staveren uit Kat wijk. In de nacra 18 m2 zege- ierde Frans van der Heijden Scheid it Den Haag. Nederland he ette alle ereplaatsen. Bram Rontberg (midden) van FC Den Haag schiet de bal in de korte hoek van doelman Bas van Noortwijk DEN HAAG Cor der Hart, de oefenmeester van FC Den Haag, zei het na het -gelijkspel tegen SVV goed: „Je hebt twee ploegen nodig om er een leuk potje van te maken". Van der Hart doelde met zijn opmerking op het in derdaad bepaald niet al te positieve spel van de Schiedamse formatie. Maar hoe het ook zij, FC Den Haag kwam tegen een stug SVV niet verder dan 1-1 en het eerste ver- liespunt in de strijd om de eerste periodetitel kon gisteren in het met 5.000 toeschouwers gevulde Ziiiderpark worden geno teerd. FC Den Haag was gisteren niet bij machte de tegenstan der zijn wil op te leggen, om dat SVV volhardde in een strijdwijze waarbij het voorko men van doelpunten voorop stond. Trainer Nol de Ruiter van SVV verdedigde zich met: „Ik miste mijn laatste verdedi ger, Leen Warnaar. Daardoor moest mijn spelverdeler, Aad van de Vlist, een linie naar achteren. Bovendien hoorde ik van mijn assistent dat Vitesse vorige week tegen FC Den Haag nogal open speelde en daardoor met 3-1 verloor. Wij deden dat inderdaad niet, maar haalden wel een punt. Daarom ben ik ook tevreden". Cor van der Hart zal dit sei zoen nog wel vaker met dit soort praatjes van collegae worden geconfronteerd. De meeste ploegen zullen tegen zijn ploeg niet kiezen voor een aanvallende taktiek, met als gevolg dat FC Den Haag zelf het spel moet maken. En dat ging de ploeg gisteren in ieder geval (nog) niet goed af. Hoewel ook Cor van der Hart moet weten dat het winnen van de eerste periodetitel - FC Den Haag heeft nog drie thuis duels en twee uitwedstrijden voor de boeg - moeilijk is te realiseren als tegen een ploeg als SVV niet wordt gewonnen, hield de gelouterde oefen- meester zijn ploeg de hand bo ven het hoofd. „Er is hard ge- werkt. De ploeg is erg jong en ik ben echt niet ontevreden. We waren inderdaad nog niet in staat om goed pressie te spe len. Maar ik denk dat het ook niet mogelijk is 90 minuten druk op de tegenstander uit te oefenen. Dan moet je een groep met allemaal full-profs hebben. Er is een kans dat we versterking krijgen (Richard Budding van Feyenoord zou eventueel kunnen worden ge leend; red.), waardoor we bij voorbeeld taktisch anders kunnen gaan spelen, maar ik heb echt wel deze jongens". Gebrek aa Den Haag worden aangewreven. Haagse ploeg keek na een vreemde situatie al na elf mi nuten tegen een achterstand aan toen Könemann de goed spelende doelman Van Ant werpen van dichtbij passeerde, maar de eerste divisie-debu tant deed vervolgens gretige pogingen die nadelige stand te wijzigen. Na bijna een half uur had FC Den Haag succes toen de sterk opererende doelman Van Noortwijk bij een uittrap de bal op het hoofd van Eef Melgers deponeerde, die het leder direct doorkopte naar Bram Rontberg. Dp Delftenaar schoot nauwkeurig in de korte hoek: 1-1. Ook na de pauze had FC Den Haag een veldoverwicht - Nol de Ruiter noemde dat trou wens een „optisch voordeel" - maar erg veel kansen kwamen er niet. Guido Pen, die ditmaal middenvelder was waardoor werklust kon FC Renooij als laatste verdediger i ieder geval niet opereerde, schoot een keer hard van afstand. Piet Groen, die trouwens alleen maar bin nendoor kan passeren omdat zijn eindpass met het rechter been zwak is, lanceerde twee maal een schuiver en de veel vuldig opkomende Edwin Pur vis (wiens eindpass ook zeer matig is) haalde ook een keer goed uit. Maar telkens stond Bas van Noortwijk op de juiste plaats. Waarmee het nog onge slagen FC Den Haag verder van succes bleef verstoken. DENNIS MULKENS Dekker; Groen, Bouwens, Rontberg. SVV; Van Noortwijk; Van Alphen. is MSTERDAM De Sec- rle Wedstrijdsport van de .NAU zal toch nog enige •blemen dienen op te :n alvorens de defini te samenstelling van de joeg voor de volgende :ek te beginnen Europe- atletiekkampioenschap- n kan worden vrijgege- Zoals het er thans aar uitziet, zullen er dit- lal misschien geen lo- t^rs op de 4 x 400 meter >rden afgevaardigd. *3 oewel Harry Schulting t/n Koen Gijsbers, nor- igy laai gesproken de peilers aarop dit team rust, van- ege langdurige blessures vroegtijdig waren afge- ireven, zag trainingsco- linator Herman Buuts »t nog wel mogelijkhe- in om op dit onderdeel Athene aan de start te imen. Na dit weekeinde hij waarschijnlijk van dachten veranderd, al indigde hij aan de be ing van de bond van- ig pas wereldkundig te llen maken. had i de moeeliik- heden van het kwartet West- broek-Klarenbeek-Everts- Druppers willen uittesten, maar kreeg hiervoor niet de kans omdat Westbroek zich na de individuele 400 meter, een nummer dat hem zichtbaar sloopte, ziek meldde en Drup pers al van tevoren de wens te kennen had gegeven zich in Athene volledig op de 800 me ter te willen concentreren. Dat belette hem trouwens niet om als laatste loper op de estafette een tijd van 45,9 seconden neer te zetten, officieus de bes te seizoentijd van ons land. De ploeg noteerde een tijd van 3.09.09, een prestatie die overi gens nadelig werd beïnvloed door de verschijning van in valler Armand Ellsworth, met 49 seconden een zwakke ope ningsloper. Henk Brouwer, die zaterdag in Edinburgh op de 200 meter met 20,96 sec. het nationale record tot op één honderdste van een seconde benaderde, zou waarschijnlijk een welkome aanvulling zijn geweest, maar dan nog is de ploeg kwetsbaar, zeker nu Hugo Pont, behalve horden- specialist ook op de individue le 400 m. inzetbaar, nog niet de vereiste vorm te pakken heeft. De discussies over de samen stelling van de ploeg hebben trouwens ook al tot de nodige wrijvingen in het korps bonds- trainers geleid, omdat er nog steeds twijfel bestaat of Peter van Beusekom (estafette) dan wel Haico Scharn (middenlan ge afstand) met de al in een eerder stadium aangewezen Theo de Koning (meerkamp) en Wim Verhoorn (marathon) voor de begeleiding in de Frie se hoofdstad zal zorgdragen. Scharn toonde zich, niet ge heel onbegrijpelijk, enigszins gepikeerd, omdat hij nog steeds niet officieel is aange wezen, terwijl hij met Rob Druppers, Arno Körmeling en feitelijk ook Ellie van Hulst, hoewel die wordt begeleid door privétrainer Theo Kerst en, voldoende geselecteerden in de EK-ploeg heeft zitten. Scharn: „Eigenlijk zou er over mijn aanwezigheid in Athene niet gediscussieerd hoeven te worden, maar de bond doet moeilijk omdat nu plotseling ook een estafetteploeg naar Griekenland moet. Nu hoor ik het waarschijnlijk vandaag en dan moet ik bij een positief antwoord nog van mijn werk gever vrij zien te krijgen". Tevens, hoe* vreemd dat ook moge klinken, zal bij de Sectie Wedstrijdsport de deelname van sprintster Els Vader ter discussie staan. Hoewel de Zeeuwse atlete de toelatingsei sen op beide sprintafstanden niet haalde, wees de KNAU haar na afloon van de nationa le kampioenschappen van 7 en 8 augustus definitief aan op grond van haar goede verrich tingen. Sindsdien verkeert Va der echter in een vormcrisis, hetgeen ze zowel in Koblenz als in Brussel demonstreerde. Jeugdinterland Engeland heeft gisteren bij de jeugd-interlandwedstrijd in Amsterdam (atleten tot 22 jaar) een dubbele zege behaald. Bij de meisjes zegevierde En geland met 167 punten voor Nederland (113), Griekenland (98) en België (81). Bij de jon gens werd Engeland met 221 punten eerste voor Nederland (163,5), België (156,5) en Israël (105). Ria Stalman werd tijdens wed strijden in Stuttgart tweede met en discuworp van 61.12 meter. De Westduitse Mane won met 62.34. De Amerikaan Bob Roggy wierp zijn speer 95,80 meter ver, de op één na beste prestatie ooit geleverd. In Utrecht bekroonde Carla Beurskens haar laatste test voor Athene met een nationale titel op de 15 kilometer. Zij ze gevierde zaterdag in Utrecht in 50.37,9 voor Annie van Stip hout, Wilma Rusman en Marja Wokke. Willy Westerholt won de marathon Twee kano-titels Gert-Jan Lebbink ENSCHEDE Deventenaar Gert-Jan Lebbink was afgelopen weekeinde de grote man bij de Nederlandse kano-kampioen- schappen lange baan, gevaren op het Twente-kanaal te Ensche de. Zowel zaterdag bij de tienduizend m^ter K 2 als gisteren bij de tien kilometer K 1 zat hij in het voorste gelid. Bij de K 2 werd hij samen met Ron Stevens, met wie hij een zilveren medaille- behaalde tijdens de wereldkampioenschappen in Joegoslavië, nationaal kampioen. Die eer was hem ook ge gund in de K 1. Nu moest Ron Stevens uit Zaandam genoegen nemen met een tweede plaats. De finales dames senioren K 1 en K 2 boden ook al weinig span ning. Bij de K 2 was het duo Stormink/Aalderink het sterkst. Bij de dames K 1 ging zaterdag de winst naar Beekers uit Wormer. LUZERN Sjoerd Hoekstra en Joost Adema hielden de traditie hoog dat Nederlandse successen bij het we reldkampioenschap roeien voor heren van de twee zonder stuurman plegen te komen. Het Aegir tweetje behaalde gisteren op de Rotsee bij Luzern na felle strijd de bronzen medaille. Het Groningse tweetal le verde de prestatie in een voor de Oostduitsers en Rus sen dramatische race. De tweelingbroers Joeri en Nico- lai Pimjenov, wereldkampioen en winnaar van het zil ver bij de Olympische Spelen van Moskou, gingen ten onder en werden zesde en laatste. De Oostduitsers Carl Ertel en Ulf Sauerbrey moesten een zeker schijnende zege toch nog aan de Noren Magnus Grepperud en Sverre Loken laten. Na de zilveren plak van Boeschoten en Van der Horst in 1975 in Nottingham en Ted Bosman en Willem-Jan Atsma, vorig jaar op de Olympische-roeibaan van Oberschleisheim bij München nu een bronzen medaille voor Nederland bij de twee zonder stuur man. Hoekstra en Adema, door een knappe zege in de herkan singen in de eindstrijd gekomen, lagen na duizend meter roeien op de honderdste seconde gelijk met Oost-Duitsland in eerste po sitie. De Groningers zouden een bedreiging voor Ertel en Sauer brey blijven vormen. De Noren verdrongen de Oostduitsers na 1500 meter van de leiding. De meer ervaren tegenstander uit de DDR slaagde er in Hoekstra en Adema, die pas sedert maart sa men varen, van het zilver af te houden. „We kozen in die laatste tientallen meters voor een kamikaze- -taktiek. Niet kijken en gaan", lichtte Hoekstra toe, „Joost Adema was op. We, kwamen met de riem tegen de balletjes van de balisering". De Groningers zien het behalen van het brons trouwens als een tussenstation. „We kunnen meer. Je kunt trou wens altijd meer", klonk het vol zelfvertrouwen uit twee mon den. De Nederlandse afvaardiging kon het succes van Hoekstra en Adema eigenlijk niet missen. Nadat zaterdag vijf finaleplaatsen bij de dames en lichte roeiers uiterst bescheiden klasseringen hadden opgeleverd, hadden gistermorgen ook de "zware heren" in de kleine finales danig teleurgesteld. De vier zonder stuur man van Aegir werd vierde, wat neerkomt op een tiende plaats bij twaalf inschrijvingen. Voor de Nereus-Orca vier met stuur man was er zelfs niet meer dan een vijfde en voorlaatste plaats in de kleine finale. Voor het eerst sedert vele jaren ging de meerderheid van de gouden medailles niet naar Oost-Europa. In Luzern gingen er slechts drie gouden medailles naar Oost-Duitsland. De Sowjet- -Unie behaalde in het geheel geen titel. Alle vijf resterende gou den plakken waren voor niet-Oosteuropese landen. Het hoofd- de achten leverde een grandioze triomf op voor door de dubbeltwee en de Italië veroverde de wereldti- de Zwitsers bij de vier zonder Nieuw-Zeeland. Noorwegen twee zonder stuurman te tel bij de twee met stuurman stuurman. Dames De verwachtingen van de Nederlandse dames waren hoog ge spannen, maar bleken te hoog. Alle drie ingeschreven Neder landse boten hadden zich geplaatst voor de finale. De prestaties in de herkansingen en de halve finales werden gedurende uren lange regenbuien niet in de eindstrijd bevestigd. De gedupeerde vier met stuurvrouw van Orca, de dubbeltwee van Hunze en de twee zonder stuurvrouw van Nereus eindigden allen als vijfde en voorlaatste. De Sovjet-Unie, die vorig jaar de hegemonie bij de dames over nam van Oost-Duitsland, was ook nu weer succesvol. Met vijf gouden medailles lieten de Sovjet-roeisters ook nu Oost-Duits land ver achter zich. De roeisters van de DDR moesten met één keer goud en twee keer zilver genoegen nemen. DIJON De 33-jarige in Cali- fornië wonende Fin Keke au tocoureur Rosberg heeft giste ren op het circuit van Dijon in een conventionele Williams de formule I-race om de Grote Prijs van Zwitserland op zijn naam gebracht. Alain Prost werd in een turbo-Renault tweede en Niki Lauda in een McLaren derde. Door zijn eerste GP-zege nam Rosberg na veertien van de zestien races de leiding in het WK-klassement. Met nog twee races (Monza en Las Vegas) te rijden, heeft hij 11 punten voorsprong op Prost en 12 op Lauda. Pironi, die in het klas sement de tweede plaats in neemt met drie punten achter stand, komt na zijn ongeluk op het circuit van Hockenheim dit seizoen niet meer in actie. De Renaults van Prost en Ar- Carla Beurskens (nummer 1) won het Nederlands kampioenschap over 15 kilometer tweede eindi9ende Annie van Stiphout. In het midden Marja Wokke, die noux leden in de Grote Prijs van Zwitserland, die vanwege het circuitverbod in eigen land naar Dijon was verplaatst en na 28 jaar weer de WK-status was opgespeld, voor eigen pu bliek een gevoelige nederlaag. De experimentele turbo's dië in de training verreweg de snelste tijden hadden verwe4 zenlijkt, haalden het einde niet ongeschonden. Aanvankelijk verliep de race zeer voorspoedig, 72 van de 80 ronden voerden beide wagens van Frans fabrikaat het veld aan, op een dikke tien secon den gevolgd door de Williams van Rosberg. Ook de Brab- hams vormden geen bedrei ging. Patrese, die dit keer met volle tanks en harde banden van start was gegaan, eindigde zonder tussenstop als zesde. Titelverdediger Nelson Piquet probeerde weer de Brabham-t- ruc uit. Ondanks een vliegens vlugge pitstop - in 12 seconden wisselde hij van banden en werd zijn tank gevuld - kwam hij niet verder dan de vijfde plaats. In de 72e ronde besloot Arnoux tot een bandenstop. De slijtage nam dusdanige vor men aan dat doorrijden teveel risico inhield. Na zijn terug keer speelde Arnoux echter geen rol van betekenis meer en eindigde hij als zestiende en laatste. Drama Dramatischer verliep de slot fase voor Alain Prost. Vijf ronden voor het einde moest hij door mechanische proble men vaart minderen. Twee ronden later werd hij gepas seerd door Rosberg. Prost pro beerde aan te haken, maar zag daartoe geen kans. De Fin won met ruim 4 seconden voorsprong. Overigens reden alle coureurs 81 in plaats van 80 ronden. Gebrek aan coördinatie tussen de tijdwaarneming en koersdi- recteur werd daarvoor als re den opgegeven De uitslag werd bepaald aan de hand van de klasseringen en tijdver schillen na 80 ronden. In de laatste omloop op het 3800 me ter lange circuit deden zich in het koersverloop geen wijzi gingen voor, zoals de organisa- tip noaplueht mpdedpeMo

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11